زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۰۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تاوان

ارسال:
۱۴ آبان ۱۳۹۱, ۰۵:۰۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۷:۱۲ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
تاوان
امروز داشتم راجع به یه موضوعی فکر میکردم که بدجور ذهنم رو به خودش مشغول کرده بود... وجود مقوله ای به نام تاوان در زندگی....
مسئله اینجاست که تو زندگیمون همیشه باید قید یه سری چیزها رو بزنیم. نمیشه در آن واحد هم خیلی خوب کار کنیم و هم خیلی خوب تفریح. نمیشه در آن واحد هم خیلی خوب درس بخونی و هم خیلی خوب پول در بیاری. نمیشه در آن واحد هم خیلی خوب کتاب بخونی و هم خیلی خوب تو اینترنت بگردی . نمیشه در آن واحد هم خیلی خوب و به طور کامل استراحت کنی و هم به تمام برنامه های زیادی که برای خودت ریختی برسی . نمیشه تو تمام برنامه های خانواده شرکت کنی باهاشون خوش بگذرونی و در آن واحد تو تمام برنامه های دوستات هم شرکت کنی و با اونا هم خوش بگذرونی و هزار تا تناقض دیگه که هر روز با اونا درگیریم....البته شاید یه نفر این وسط پیدا بشه بگه میشه میشه . شاید تو ذهن بشه اما تو عمل من ندیدم کسی بتونه این کار رو بکنه.. مسئله اصلی اینه که همیشه باید تاوان بدیم همیشه باید قید یه سری چیزها رو برای یه سری چیزهایی که برامون مهمتره بزنیم. مثلا ممکنه الان خیلی کار کنیم و تفریح رو کمتر کنیم برای این که در آینده راحت تر باشیم یا خیلی درس بخونیم و قید کار رو بزنیم برای اینکه در آینده کار بهتری گیرمون بیاد و ...
اما اینا چه ربطی به کنکور داره؟
تقریبا از الان به بعد اون چیزی که برای همه ارزش زیاد پیدا میکنه زمانه... کم کم همه می بینند که نمیتونند به همه اون برنامه هایی که تو ذهنشون ریختند عمل کنند (البته ممکنه استثنائاتی این وسط وجود داشته باشه) چیزی که الان باید انجام بدیم تصمیمه.. کم کم باید تصمیم بگیریم که قید چی رو بزنیم و به چی خیلی اهمیت بدیم..همین تصمیمات هست که موفقیت ماهارو تو کنکور تعیین میکنه من چند تا نکته کوچک میگم اما دوست دارم بقیه هم بیان نظر بدن. لا اقل برای خود من میتونه کمک باشه

۱-اگه درسهارو قبلا خوندید (مثلا پارسال یا تو تابستون) الان خودتون رو کمتر درگیر مطالعه اون درسها کنید و سعی کنید بیشتر وقتتون رو بزارید تست بزنید. سعی کنید درسها رو تو تست زدن یاد بگیرید. غصه تموم شدن تست هم نخورید. چیزی که زیاده تست..

۲- اگه وقت برای تست زدن کم دارید باید یاد بگیرید که قید یه سری تستها رو بزنید. تستهای ۱۵ سال پیش شاید خیلی به دردتون نخوره. ترجیحتون رو بگذارید رو تستهای چند سال اخیر و اولویت اخرتون حل تستهای سالهای خیلی دور باشه.

۳- تو مباحث مربوط به درسها ترجیحتون اول از همه مطالب مهم باشه و تو مطالب مهم ترجیحتون اونایی باشه که بیشتر بلدید. مثلا اگه یه مبخث هیچ جوره تو کتتون نمیره یا نیاز به زمان و انرژی زیاد داره تا بفهمید بیخیالش بشید. بازم تاکید میکنم که منظورم مبحثه نه فصل. مثلا تو فصل حافظه سیستم عامل خیلی از مطالبش قابل فهمه ولی یه جاهاییش ممکنه سخت و دشوار باشه . اگه نمی فهمید خیلی گیر ندید یه کوچولو ریسک کنید و امید داشته باشید که تو کنکور سوال نیاد ازش

۴- سعی کنید از سرمایه هاتون بهترین استفاده رو بکنید. اگه عادات مطالعه شما وقت گیر هستند سعی کنید تغییر کنید. مثلا یه دوستی داشتم باید همه درسها رو با چند رنگ برای خودش پاکنویس میکرد تا یاد بگیره و این کار زمان زیادی ازش میگرفت. بالاخره یه جاهایی باید تاوان بدید و باید قید اون چیزهایی که دوست دارید رو بزنید. همچنین سعی کنید از دوستاتون استفاده کنید و به هم کمک کنید. مثلا شماره تستهای خوب فصلی که اون قبال خونده رو ازش بگیرید و یا خلاصه هاشو بگیرید استفاده کنید و ...

۵- این درسته که هر چی کتاب بیشتر داشته باشی و منابع بیشتر داشته باشی بهتر میتونه کمکت کنه ولی ما نمیتونیم همه جزوه های اساتید معروف هر درس رو به همراه همه کتابهای خوب هر درس به همراه همه تستهای مربوط به ازمونهای ازمایشی مختلف سالهای مختلف موسسات مختلف رو بزنیم. هیچ کس این قدر وقت نداره. پس انتخابتون رو همین الان قبل اینکه دیر بشه بکنید و وقتتون رو صرف یک سری منابع محدود بکنید. و هر منبع جدیدی هرجا دیدید سریع نرید دانلود کنید یا بخرید یا کپی بگیرید. به منابع خودتون اعتماد داشته باشید.

۶- خیلی قبل تر از الان باید انتخابتون رو راجع به گرایش میکردید ولی اگه هنوز تردید دارید خواهشا هر چه سریعتر این انتخاب رو بکنید. هر چی رو یه گرایش تمرکز بیشتری کنید بیشتر میتونه کمکتون کنه.

۷- خیلی از شما ممکنه زندگی شخصی جدا از کنکور داشته باشید. یکی ممکنه سر کار بره یکی دانشجو باشه یکی اینترنت زیاد چک کنه یکی باشگاه بره نمیخوام بگم اونارو قطع کنید چون شایدعملی نباشه اما باید کم کم تمرکز رو کنکور بالاتر بره و کارهای دیگه رو محدود کنیم. ضمن اینکه همه ما شب امتحانی بودیم و میدونیم شب امتحان چه تاثیر شگرفی که تو امادگی ماها نداره. بنابراین از الان به فکر اون یک ماه و یک و نیم ماه اخر باشید و هماهنگی های لازم رو انجام بدید برای این که اون یه ماه اخر رو بشینید خونه و کامل درس بخونید. اگه سر کار میرید مرخصی بگیرید و اگه درس میخونید سعی کنید تا اون موقع تکلیف ترمتون رو مشخص کنید. خلاصه این که اون یه ماه اخر خیلی مهمه. خیلی..

۸- یه جدولی برای هر درس تعیین کنید. ردیف های این جدول مربوط به مبحثهای اون درسه. (بر حسب فصل گروه بندی میشوند) بعد ستون های جدول پارامترهای مختلف میباشد. یه ستون مطالعه درس، یه ستون تست کنکور، یه ستون تست تالیفی، یه ستون خلاصه برداری،یه ستون انتخاب سبد تست میتونید ستونهای دیگه هم اضافه کنید. ستون اول یعنی این که این درس رو خوندی یا نه، ستون دوم یعنی تستهای مربوط به این مبحث در کنکور سالهای اخیر رو زدی یا نه، ستون بعدی یعنی تست تالیفی برای این مبخث زدی یا نه، ستون بعدی یعنی خلاصه برداری کردی برای این مبحث یا نه و ستون اخر ادرس تستهایی است که قبلا زدی و به نظرت جالب بوده و تو مرحله مرور نهایی لازمه که دوباره یه نگاه بهشون بندازی.
چیزی که مهمه اینکه یه جاهایی باید قید یه سری چیزها رو بزنی. مثلا مبحث BST یا درخت جستجوی دودویی تستهای کنکورش رو بزنی و بی خیال خلاصه برداری بشی چون نیازی شاید نداشته باشه و تو ستون خلاصه برداری قرمز کنی.
خلاصه این که هر کدوم رو که انجام دادی تیک بزنی و هر کدوم رو که میخوای قیدش رو بزنی هم قرمز کنی. این که قید چی ها رو بزنی خیلی مهمه. حتما با دوستان مورد اعتمادتون در میون بگذارید ببینید نظر اونا چیه. این جدول هم بهتون روحیه میده هم بهتون میگه کجای کار هستید و هم این که تکلیف خیلی از چیزها رو براتون مشخص میکنه.

امیدوارم این مطالب به دردتون بخوره

من آنچه شرط بلاغ است با تو میگویم تو خواه پندگیر خواه ملال
۵۳
۱
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: sir_ams , SaMiRa.e , Marcel , egm1176 , mohsen_m , narges_r , nomad:D , Mahbanoo313 , Sunshine Off , razieh.69 , Engineer , Nara , svk7 , s.sadri , Helmaa , zarei1991 , edge , Mänu , esisonic , farahani7 , انرژی مثبت , misagh01 , reza_shadow , mahi_24 , چـکاوک , forouzan , sohrablou , jameshenas , nelli , sarhang , fatemesoleimani , zer0ne , TaRiaNa , kahkeshan , Lonely Palm , mary_f , soada , virtual girl , M@A , mahdokht91 , Parva , nahid.moosavi , aatwo , zeinab , Mansoureh , javadem , delta , kh_rouhi , Pakzad , elize , sina89 , sara68 , fas , bagherok , mahsa_a3moon , Avicenna , sulduz , saiedattar , آرمین , molavi , H3NGAM3H , srj , Xilinx , younes , ENGii , siloi , banafshehjooon , ماه بانو , احسان مومنی , e2000 , Good! , yasminaa , رتبه۱سال۹۴ , osprey , mrsh1372 , Pure Liveliness , asterah , K@online , رها-مکانیک , نگاه , kingtak , heee , RASPINA , slaf83 , pooyaa , NP-Cσмρℓєтє , pesaredelsokhte , the_end , sahar salehi , shaheen.1366 , happy07 , star1371 , tayebe68 , d_felfelak , Alishadan84 , faraaz_mb , takexpert , MiladIT , elahe-comp , ashena1 , amirmahmoud , minahosseini , farhad_vr32 , .:BSD:. , milad.fashi@gmail.com , دختر مهربان , hun73r.9h0s7
ارسال:
۱۴ آبان ۱۳۹۱, ۰۵:۵۴ ب.ظ
RE: تاوان
ممنون بابت پستتون.
به نظرشما منی که همه مطالب را سال گذشته خوب خوندم وحداکثرشون یادم هست چطوربرنامه ریزی کنم که بتونم باآمادگی کامل برم سرجلسه.
البته من استرس زیادی دارم وکمی با مدیریت جلسه مشکل دارم میشه راهنمایی ام کنید.

زندگی هدیه خداوند به ماست و ” شیوه زندگی ” ما ، هدیه ما به خداوند .Smile
مراقب باشید انچه می بخشید چون رازی در قلبتان پنهان بماند .
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Helmaa
ارسال:
۱۴ آبان ۱۳۹۱, ۰۷:۳۵ ب.ظ
تاوان
من هم سر جلسه استرس زیادی دارم طوری که راحتترین فرمول اشتباه میکنم و به راحتی یک تست ساده رو از دست میدم و غلط میزنم
لطفا در مورد این موضوع هم صحبت کنید تا اگر لازم به تمرین روشی هست در کنکور های ازمایشی انجام بشه.

ممنون بابت راهنمایی هاتون
۰
۰
ارسال:
۱۴ آبان ۱۳۹۱, ۱۰:۱۵ ب.ظ
تاوان
از راهنماییتون ممنونم آقای جهانی
با اجازتون این مطلب رو توی فیس بوک میزارم تا بقیه هم استفاده کنند!!!
در کل ممنونم

آنجا که رویاها به حقیقت می پیوندند...مرا خواهی یافت. ------------------------- وضعیت : [تصویر:  53319_mrsbeasley.gif]
۰
۰
ارسال:
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۱۲:۵۴ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۵۹ ق.ظ، توسط شاپری.)
تاوان
ممنون
منظورتون از این جمله چیه؟

۱-اگه درسهارو قبلا خوندید (مثلا پارسال یا تو تابستون) الان خودتون رو کمتر درگیر مطالعه اون درسها کنید و سعی کنید بیشتر وقتتون رو بزارید تست بزنید. سعی کنید درسها رو تو تست زدن یاد بگیرید.

یعنی اون مبحثو فقط تو تستا یاد بگیریم؟ درسنامه رو نخونیم و فقط رو تستاش کار کنیم؟
من سر طراحی الگوریتم و ساختمان داده درساشو کامل فهمیدم. اما سر تست زدن فصلای اول خیلی مشکل دارم حتی میترسم یه تست ساده رو بزنم که غلط شه

من پارسال ۳ تا از درسارو اصلا نخونده بودم و امسال واسه بار اول میخونم(گسسته. محاسبات.زبانهای برنامه سازی)

واسه اینا چطور تو برنامم وقت بزارم؟ با توجه به اینکه محاسبات پاس نکردم
با تشکر

چرااا.... چرا....
۰
۰
ارسال:
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۱۱:۲۰ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۳۱ ق.ظ، توسط jahani.)
ببینید خانم شاپری منظورم از اون جمله این بود که اگه یه کتاب رو پارسال خوندید و هایلایت کردید امسال هم همون رو بخونید و بیشتر تلاش کنید مثال حل کنید. خوندن یه کتاب جدید بعیده چیزی به شما اضافه کنه مگر این که مطالبی باشه که با خوندن اون کتاب خوب درکش نکردید. مسئله بعدی اینه که بعضی درسها ماهیت حل کردنی دارند و تا مثال حل نکنی خوب درکشون نمیکنی. مثلا شبکه یا یا سیستم عامل این طوریند. باید چندین مثال حل شده ببینید تا دستتون بیاد قضیه چیه. به خاطر این که این درسها اغلب مثالهای تکراری دارند و وقتی چند نمونه حل شدش رو ببینی میتونی مثالهای دیگه رو هم حل کنی. البته باید اون حس fresh بودن خودتون نسبت به تست رو نگه دارید و همیشه اماده برخورد با تست جدید باشید. خلاصه این که تو این جور درسها هر چی بیشتر مثال حل کنی بیشتر میتونه به یادگیریت کمک کنه. ساختمان داده هم معمولا تستهاش روتینه و با حل تستهای زیاد میشه به شهود خوبی راجع بهش رسید. بنابراین تو ساختمان داده سعی کنید تست حل کنید و خین تست حل کردن سعی کنید نتیجه گیری کنید. مثلا بگید این تست رو چه جور میشه تغیر داد یا اگه این طوریش کنیم احتمالا جواب میشه فلان گزینه و اگه این کارو کنیم جواب میشه این گزینه. حتی سعی کنید تله های تستی که تو هر تست هست رو ببینید تا بفهمید طراحا چطور گول میزنند. به هر حال هر چی بیشتر با تست ور برید بیشتر میتونه بهتون کمک کنه
اما طراحی الگوریتم کامل فرق داره. طراحی الگوریتم کامل علاوه بر این که یه درسیه که نیاز به حل مثال داره در آن واحد یه درس فهمیدنی و اگه مبحث رو خوب ندونی حتی مثال حل شده هم ببینی بازم نمیتونی خوب بفهمیش. تو طراحی الگوریتم خیلی از مثالهاشو باید مقایسه ای حل کنی. مثلا بگی این مسئله شبیه فلان مسئله است اون مرتبه اش nlogn بود احتمالااینم شبیه اون میشه. همچنین خیلی از مسائل رو باید حفظ کنی. مثلا این که مرتبه فهمیدن این که گراف اویلریه یا هملیتونیه رو باید بلد باشی. یا حالت های مختلف الگوریتم mergesort رو باید بدونی و تعداد مقایشه ها و هر چی که راجع بهش هست رو بلد باشی. یا مرتبه های مختلف انواع الگوریتم کوله پشتی رو باید بلد باشی. البته به هر حال طراجی الگوریتم واقعا درس سختیه و به این راحتی قابل حل کردن نیست خیلی از تستهاش و زحمت زیاد میخواد. ولی مطمئن باشید با خوندن درس تو این درس چیزی عایدت نمیشه و تو این درس حتما باید مثالهای زیاد حل کنی ببینی و حلشون یادت بمونه تا بتونی بعدا تو تستهای دیگه استفاده کنی. من خودم خیلی از تستهای مرتبه زمانی رو با مقایسه حل میکنم. خیلی وقتها از روی گزینه هم میشه یه حدسهایی زد. مثلا اگه فلان گزینه درست باشه اینم باید درست باشه پس اون نمیتونه درست باشه. مثل تست ۴۸ ایتی امسال که راحت میشد گزینه ۱ و ۳ رو با این روش رد کرد.

اما راجع به استرس سر جلسه. یکی از مواردی که باعث میشه سر حلسه استرس بگیریم اینه که همون اول کار احتمالا باچند تا سوال سخت مواجه میشیم که برامون قابل حل نیست. من یه پیشنهادی میکنم امیدوارم به درد بخوره. هیچ الزامی نداره دفترچه رو به همون ترتیبی که بهمون میدن پاسخ بدیم. سعی کنیم با درسهایی که حس میکنیم بهتر بلدیم یا با درسهایی که با یه نگاه سریع سوالاش برامون اشناتر میزنه شروع کنیم. من خودم تو ایتی همیشه با مهندسی نرم شروع میکردم چون تستهاشو که میزدم حس خوبی بهم میداد و تو تستهای سخت بقیه درسها دلم خوش بود که مهندسی نرم رو زدم. یا مثلا همیشه تستهای سیستم رو میگذاشتم اخرسر چون وقت گیر و زمان گیر بودند. یا تستهای طراحی الگوریتم و ساختمان رو همیشه قبل گسسته میزدم چون به این دوتا حس بهتری داشتم. خلاصه این که سعی کنید سر جلسه که میرید تو ازمونهای ازمایشی روشهای مختلف رو امتحان کنید. هر سری با یه درس خاص شروع کنید تا ببینید کدوم باعث میشه بهتر بهتون ارامش بده.
اما در مورد این که راحت ترین فرمولها رو یادتون میره. علتش میتونه برای این باشه که شما فرمولها رو میتونید recognition کنید ولی نمیتونید recall کنید. در واقع این دو تا با هم فرق داره. اولی یعنی این که وقتی یه چیز رو میبینی حس میکنی بلدی و قبلا دیدیش. مثلا این که وقتی یه ترانه شروع به خوندن میکنه شما هم باهاش میخونی اما دومی به معنی اینه که بتونی از حفظ یه چیز رو به خاطر بیاری. مثل اینکه همین الان بگن فلان ترانه رو بخون. این دوتا با هم فرق داره. برای این که به دومی برسی هر بار که فرآیند مطالعت تموم شد (یعنی یه مبحث رو خوندی و تستهاشو زدی) کتابهاتو ببند یه کاغذ بزار حلوت هر چی که راجع به اون مبحث یادته رو بیار رو کاغذ . هر نکته ی مهمی که حس میکنی مهم بوده. هر فرمولی که فکر میکنی مهمه. اونجا میتونی بفهمی که از فرمول ها جقدرش یادت مونده وچقدرش یادت میره. بعد کتاب رو باز کن و مواردی که اشتباه کردی رو با یه رنگ دیگه دورش خط بکش و جاهایی که جا انداختی رو هم با یه رنگ سوم به کاغذ اضافه کن. این کاغذا همیشه همراهت باشه و هر از چند گاهی نگاهشون کن. به دردت میخوره.

۱۱
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: M@A , mohsen_m , شاپری , Parva , narges_r , fas , H3NGAM3H , Mahbanoo313 , egm1176 , younes , e2000 , رتبه۱سال۹۴ , رها-مکانیک , sahar salehi , elahe-comp , دختر مهربان
ارسال:
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۱۲:۰۸ ب.ظ
تاوان
سلام
ممنون از راهنماییتون
همه ی صحبتای شما درست اما من یکی سال گذشته خوب خوندم اما نکته برداری نداشتم(یه اشتباه بزرگ)امسال از اول مهر ک شروع کردم خیلی مباحث یادم رفته نمیشه نخونده برم تست بزنم...درضمن امسال سعی کردم حتما نکته برداری داشته باشم برای روزای نزدیک کنکور مشکل سال قبلو نداشته باشم برا همین وقت تستم کمتر شده...
مشکل من سر جلسه هر آزمونی اینه ک اصلا نمیتونم توانایی و استعدادامو رو برگه امتحان نشون بدم..همه از وضع درسیم مطلعن اما خداشاهده درسا رو مفهومی بلدم اما نمیدونم سرجلسه چرا نمیتونم تمکرگز کافی داشته باشم؟حواسم فقط ب آزمونه اما تمرکز ندارم...تستهایی سختتر از تستای آزمون بودن روز قبل آزمون راحت حل کردم اما روز آزمون ساده ترین سوالا رو اشتباه میزنم.
برا آزمون اول آزمایشیم هم دوباره همینجور شد...بجز درس نرم افزار و یکم گسسته برای بقیه دروس صددرصد مسلط بودم خیلی هم تست کار کردم اما...
موفق باشید

*الا بذکرالله تطمئن القلوب*
مث تمبر به هدفم چسبیدم...Heart
** مکن ز غصه شکایت که در طریق طلب...به راحتی نرسید آنکه زحمتی نکشید **Smile
۰
۰
ارسال:
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۱۲:۴۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ب.ظ، توسط mohsen_m.)
مرسی از راهنمایی های خوبتون
منم مثل دوستان همین مشکلات رو دارم مثلا همین که اون چیزی که بلدم رو نمی تونم توی امتحان نشون بدم ( برای بقیه قبل از امتحان رفع اشکال می کنم ! توضیح می دم و اونا خیلی خوب متوجه میشن اما سر جلسه امتحان تنها چیزی که یادم میاد اینه که این مطلب رو برای فلانی توضیح دادم ( این مشکل رو گفتید چکار کنیم امیدوارم جواب بده Smile )
و یه مشکل دیگه اینکه پارسال سر جلسه ی امتحان بعد از ۴۵ دقیقه ی اول ( من همیشه توی آزمونای آزمایشی از سیستم عامل شروع می کردم و جواب هم میداد ! اما توی کنکور اصلا جواب نداد ! کلا منفی شد ! :دی ) به تنها چیزی که فکر می کردم و تنها حسی که داشتم این بود که یجوری از امتحان خلاص بشم ! و یجوری این امتحان تموم بشه ! از اون طرف هم نمی خواستم بلند بشم برم ! کلا گیر کرده بودم ! خیلی از سوال ها رو می تونستم حل کنم اما نشد ! فردا صبحش تازه راه حل ها یادم اومد !

باز هم ممنونم
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: M@A
ارسال:
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۰۱:۳۳ ب.ظ
(۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۴۰ ب.ظ)mohsen_m نوشته شده توسط:  مرسی از راهنمایی های خوبتون
منم مثل دوستان همین مشکلات رو دارم مثلا همین که اون چیزی که بلدم رو نمی تونم توی امتحان نشون بدم ( برای بقیه قبل از امتحان رفع اشکال می کنم ! توضیح می دم و اونا خیلی خوب متوجه میشن اما سر جلسه امتحان تنها چیزی که یادم میاد اینه که این مطلب رو برای فلانی توضیح دادم ( این مشکل رو گفتید چکار کنیم امیدوارم جواب بده Smile )
و یه مشکل دیگه اینکه پارسال سر جلسه ی امتحان بعد از ۴۵ دقیقه ی اول ( من همیشه توی آزمونای آزمایشی از سیستم عامل شروع می کردم و جواب هم میداد ! اما توی کنکور اصلا جواب نداد ! کلا منفی شد ! :دی ) به تنها چیزی که فکر می کردم و تنها حسی که داشتم این بود که یجوری از امتحان خلاص بشم ! و یجوری این امتحان تموم بشه ! از اون طرف هم نمی خواستم بلند بشم برم ! کلا گیر کرده بودم ! خیلی از سوال ها رو می تونستم حل کنم اما نشد ! فردا صبحش تازه راه حل ها یادم اومد !

باز هم ممنونم

اگه دقت کرده باشید من گفتم با اون درسی شروع کنید که سوالاش براتون اشنا میزنه خوب درسته همیشه با سیستم چون بیشتر حال میکردی شروع میکردی ولی پارسال سوالای سیستم بسیار عجیب غریب بودند. برای همین همیشه باید پلن بی داشته باشی و اگه اون درسی که باهاش همیشه شروع میکنی سخت بود یا عجیب غریب بود (با یه نگاه میتونی بفهمی که سوالا چجورند)بری سراغ یه درس دیگه.
اما این که سر جلسه هر چی خوندی یادت میره احتمال داره یه دلیلش استرس زیاد باشه من خیلی نمیخوام تو این حوزه وارد شم چون خیلی تخصصی میشه و ادم متخصصتر از من میخواد ولی یه غلتی که خیلی از بچه ها به این درد دچار میشن ترس هست.در واقع به دلیل ترس بیش از جد قفل میکنند وذهنشون هیچ پاسخی نمیتونه بده. این ترس اگه با چند تا سوال سخت هم مواجه بشی بیشتر هم میشه...
پیشنهاد اول من همونی بود که اول گفتم این که شروعتون با تستهای ساده باشه و یا نقاط قوتتون. پاسخ دادن به چند تست باعث میشه ترستون بریزه.
دوم این که اگه استرس و ترستون زیاد شد و دیدید با یه توالی پشت سر هم تست مواجه شدی که نمیتونی پاسخ بدی تو پاسخ دادن به اون درس وقفه بیانداز و یهو بپر رو یه درس دیگه یا یه جای دیگه.وقتی شما میخوای یه مسئله خاص رو حل کنی ذهنت همه راه ها رو مسدود میکنه و یه سری راههای محدود رو باز میگذاره برای این که بتونی تمرکز کنی برای همین خیلی وقتها به جواب نمیتونی برسی. مثلا وقتی دنبال یه چیزی که گم کردی میفتی هر چی فکر میکنی یادت نمیاد اما شب یهو موقع خواب یادت میاد کجا گذاشتی. علتش اینه که ضمیر ناخودآگاه من به دنبال اون سوال خودش میگرده و ممکنه که پاسخ رو هم پیدا کنه. برای همین وقفه انداختن تو پاسخ دادن به تست و رفتن سراغ یه درس دیگه میتونه کمک بکنه. مثلا وقتی داری سیستم میزنی گیر کردی برو سراغ تست مدیریت بگذار فازت عوض شه. یا برو سراغ تست هوش که برات اسونتره بعد برگرد سراغ سیتسم.خیلی وقتها وقفه انداختن موثره و تو این مدت که داری تست دیگه حل میکنی ضمیر ناخوداگاهت میگرده و پاسخ اون تست رو پیدا میکنه
پیشنهاد سوم من اینه که اگه وقفه انداختن و رفتن سراغ یه درس دیگه هم کارساز نشد چشماتون رو ببندید یه چیز شیرین بخورید و تصویر اون موقعی که تستهای اون درس رو جواب میدادید روتو ذهنتون مجسم کنید. برای لحظاتی کوتاه سعی کنید از تست زدن دست بکشید تا اروم بشید. با یه ذهن پراسترس نمیشه ادامه داد. حتی اگه لازم شد سرتون رو بگذارید رومیز تا کمی ارومتر شید. تنقس عمیق هم یادتون نره چون میتونه خیلی کمک کنه.
به هر حال اون چیزی که خیلی مهمه اینه که بتونی استرست رو کنترل کنی. من خودم همیشه موقعی استرس میگرفتم که مثلا ۱۵ دقیقه مونده بودبه اخر اون موقع دیوونه میشدم تازه گلاب به روتون دستشوییم هم میگرفت و کامل دیگه قفل میکردم. بعد ها فهمیدم به خاطر استرس زیاده مشکل اساسی اون پانزده دقیقه اخر اینه که نمیتونی دست از تست زدن بکشی و بیخیال بشی. یکی از بچه ها یه بار این راهکار رو به من پیشنهاد داد من خودم تستش نکردم ولی شاید به درد بخوره... میگفت من موقع تست زدن اگه مثلا تو دفترچه گفته بود ۱۸۰ دقیقه رو ۱۶۵ یا ۱۶۰ تنظیم میکردم و به خودم میقبولوندم که زمانم اون قدره. بنابراین تو یان بازه زمانی همه تلاشم رومیکردم. به پانزده بیست دقیقه اخر که میرسیدم یاد گرفته بودم که حس کنم وقتم تموم شده و این ۱۵ دقیقه رو بهم ارفاقی دادند که یه نگاه دیگه به تستا بندازم. میگفت تو تمام این ۱۵ ۲۰ دقیقه اخر تصور این بود که تو تایم قبلی پاسخ تستایی که باید میدادم رو دادم و این ۱۵ دقیقه یه تستم بتونم بزنم کلیه. میگفت با هر تستی که میزدم خوشحال میشدم و دیگه کاری به زمان نداشتم. میگفت این ۱۵ دقیقه بازدهیم از همه زمانها بیشتر میبود و همیشه ۵ ۶ تست این موقع میزدم چون طرز تفکرم این بود که قرار نیست حتی یه تستم جواب بدم و اگه یه دونه هم جواب بدم کلیه. برای همین با پاسخ دادن به هر تست کلی خوشحال میشدم...نمیدونم شاید این روش برای اون چند دقیقه اخر به دردتون بخوره.
در کل ازمون ازمایشی میدیم برای همین چیزها. برای این که این روشها و چیزهای دیگه ای که به فکرمون میرسه رو امتحان کنیم. البته اگه بفهمیم مشکل از کجاست که خود این قصه درازی داره...

۴
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: mohsen_m , Marcel , sir_ams , elahe-comp , دختر مهربان
ارسال: #۱۰
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۰۱:۴۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۶ آبان ۱۳۹۱ ۰۲:۰۷ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
(۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۴۰ ب.ظ)mohsen_m نوشته شده توسط:  مرسی از راهنمایی های خوبتون

باز هم ممنونم

واااااااااااااای اینم مشکل من سرجلسه بود...Sad باینکه کلی واسه کنکور زحمت کشیده بودم تو آزمونا تک رقمی میشدم اما روز آزمون استرس نداشتم اما ب قول شما فقط میخواستم زود جواب بدم برم...منم با تخصصیا شروع کردم همه ی وقتم برا تخصصیا رفت و وقتی برا مشترکا برام نموند و نهایت شد یه نتیجه بد...
برا همینه ک نتیجه کنکور معیار خوبی برا سنجش معلومات بچه ها نیست
دوستان بهم گفتن برم پیش یه مشاور....نمیدونم واقعا بااین مشکلم چه کنم؟؟؟؟؟Sad

(۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۳۳ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  اگه دقت کرده باشید من گفتم با اون درسی شروع کنید که سوالاش براتون اشنا میزنه .....

راهکار دوستتون خیلی خوبه منم باید امتحان کنم....چند روز پیش ک آزمون اول آزمایشی دادم قرار بود همزمان با تموم شدن آزمون دوستم باهم بلند شیم من کارم تموم شد بهش اشاره دادم گفت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه دیگه صبر کنم....نمیدونستم چیکار کنم دفترچه رو باز کردم ب قول شما وقت آزمون بنوعی باری من تموم شده بود و فکرم باز بود و رفتم سراغ تستای ک راه حلشون رو بلد بودم اما هرچی محاسبه میکردم با بی دقتیم جواب نمیداد...تو همون ۱۰ دقیقه چندتا از تستا رو ب جواب رسیدم و درست بودنShy
فک کنم من باید زمان ۱۰۰دقیقه رو برا خودم بزارم و تو ۸۰ دقیقه باقی مونده با فکر و خیال باز تستای سختمو حل کنم...
خیلی خوب شد آزمون بعدیم همینکارو امتحان میکنم
ممنون از راهکارتون

*الا بذکرالله تطمئن القلوب*
مث تمبر به هدفم چسبیدم...Heart
** مکن ز غصه شکایت که در طریق طلب...به راحتی نرسید آنکه زحمتی نکشید **Smile
۱
۰
ارسال: #۱۱
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۰۱:۵۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۵۶ ب.ظ، توسط aatwo.)
تاوان
سلام حرف هاتون خیلی هاش درست بود اما با شماره ۳ این جملتون (مثلا اگه یه مبخث هیچ جوره تو کتتون نمیره یا نیاز به زمان و انرژی زیاد داره تا بفهمید بیخیالش بشید) زیاد موافق نیستم چون معمولا تجربه بهم نشون داده خیلی وقتها از اون مبحثی که حالیم نشده سوال اومده چون معمولا مباحثی که راحتر هست کمتر سوال میاد

drink 8 glasses of water a day

۰
۰
ارسال: #۱۲
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۰۲:۰۴ ب.ظ
(۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۵۱ ب.ظ)aatwo نوشته شده توسط:  سلام حرف هاتون خیلی هاش درست بود اما با شماره ۳ این جملتون (مثلا اگه یه مبخث هیچ جوره تو کتتون نمیره یا نیاز به زمان و انرژی زیاد داره تا بفهمید بیخیالش بشید) زیاد موافق نیستم چون معمولا تجربه بهم نشون داده خیلی وقتها از اون مبحثی که حالیم نشده سوال اومده چون معمولا مباحثی که راحتر هست کمتر سوال میاد

من اصلا منظورم از انی جمله این نبود که هر چی بلد نیستید رو کلا بیخیال بشید بلکه منظورم اینه که افراط نکنید. یعنی به هر درس و هر مبحث به اندازه ظرفی که برایش تعیین کردی بها بده و اگه تو زمانی که برایش تعیین کردی اوکی شد که هیچ اگه نه بیخیال شو. البته میتونی یه زمان پنالتی بزاری که هر مبحثی که حس میکنی توش کم درس خوندی و نرسیدی کلشو بخونی رو اون موقع یه نگاه بهش بندازی. به هر حال منظور من این بود که اصرار بیش از حد بر روی یه مبحث باعث نشه که ازخوندن درسهای دیگه بمونی امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم

۳
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: aatwo , دختر مهربان
ارسال: #۱۳
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۰۲:۱۵ ب.ظ
تاوان
ممنونم از راهنماییتون
چرااا.... چرا....
۰
۰
ارسال: #۱۴
۱۵ آبان ۱۳۹۱, ۱۰:۲۴ ب.ظ
(۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۰۲ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  ۲-اگه وقت برای تست زدن کم دارید باید یاد بگیرید که قید یه سری تستها رو بزنید. تستهای ۱۵ سال پیش شاید خیلی به دردتون نخوره. ترجیحتون رو بگذارید رو تستهای چند سال اخیر و اولویت اخرتون حل تستهای سالهای خیلی دور باشه.
پیشنهاد جالبی بود

(۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۰۲ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  ۴-سعی کنید از سرمایه هاتون بهترین استفاده رو بکنید. اگه عادات مطالعه شما وقت گیر هستند سعی کنید تغییر کنید. مثلا یه دوستی داشتم باید همه درسها رو با چند رنگ برای خودش پاکنویس میکرد تا یاد بگیره و این کار زمان زیادی ازش میگرفت.
دقیقا مشکل منم همینه هیچ جوری هم درمان نمیشم.حدودا ۱۲ تا خودکار رنگی دارم.

(۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۰۲ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  ۵- این درسته که هر چی کتاب بیشتر داشته باشی و منابع بیشتر داشته باشی بهتر میتونه کمکت کنه ولی ما نمیتونیم همه جزوه های اساتید معروف هر درس رو به همراه همه کتابهای خوب هر درس به همراه همه تستهای مربوط به ازمونهای ازمایشی مختلف سالهای مختلف موسسات مختلف رو بزنیم. هیچ کس این قدر وقت نداره. پس انتخابتون رو همین الان قبل اینکه دیر بشه بکنید و وقتتون رو صرف یک سری منابع محدود بکنید. و هر منبع جدیدی هرجا دیدید سریع نرید دانلود کنید یا بخرید یا کپی بگیرید. به منابع خودتون اعتماد داشته باشید.
یه مدته مرض دانلود گرفتم.هرچی تو اینترنت هست می خوام دانلود کنم.بخونم.

(۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۰۲ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  ۶- خیلی قبل تر از الان باید انتخابتون رو راجع به گرایش میکردید ولی اگه هنوز تردید دارید خواهشا هر چه سریعتر این انتخاب رو بکنید.هر چی رو یه گرایش تمرکز بیشتری کنید بیشتر میتونه کمکتون کنه.
خداروشکر یه ۳ ۴ سالیه که تصمیممو برای هوش گرفتم

(۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۰۲ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  ۷- خیلی از شما ممکنه زندگی شخصی جدا از کنکور داشته باشید. یکی ممکنه سر کار بره یکی دانشجو باشه یکی اینترنت زیاد چک کنه یکی باشگاه بره نمیخوام بگم اونارو قطع کنید چون شایدعملی نباشه اما باید کم کم تمرکز رو کنکور بالاتر بره و کارهای دیگه رو محدود کنیم. ضمن اینکه همه ما شب امتحانی بودیم و میدونیم شب امتحان چه تاثیر شگرفی که تو امادگی ماها نداره. بنابراین از الان به فکر اون یک ماه و یک و نیم ماه اخر باشید و هماهنگی های لازم رو انجام بدید برای این که اون یه ماه اخر رو بشینید خونه و کامل درس بخونید. اگه سر کار میرید مرخصی بگیرید و اگه درس میخونید سعی کنید تا اون موقع تکلیف ترمتون رو مشخص کنید. خلاصه این که اون یه ماه اخر خیلی مهمه. خیلی..
دقیقا امروز قید باشگاه رو زدم

(۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۰۲ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  ۸-یه جدولی برای هر درس تعیین کنید.این جدول هم بهتون روحیه میده هم بهتون میگه کجای کار هستید و هم این که تکلیف خیلی از چیزها رو براتون مشخص میکنه.
ایده ی جالبیه سعی میکنم حتما انجام بدم.

خیلی خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون.فقط من یه مشکلی دارم که سر کنکور نمی تونم جلو خودمو بگیرم و همش به زور می خوام به تستا جواب بدم ولی اکثرا منفی میشه.من چیکار کنم راه حلی دارین.

فرصت ها هیچ گاه از بین نمی روند بلکه شخص دیگری فرصت از دست داده شما را تصاحب خواهد کرد.
۱
۰
ارسال: #۱۵
۱۶ آبان ۱۳۹۱, ۱۲:۰۵ ق.ظ
تاوان
سلام. ممنونم خیلی خیلی جالب بود
یه سوال: اینکه برای هردو گرایش فناوری اطلاعات بخونم اشتباهه؟ یعنی هم معماری بخونم و هم مدیریت؟
۰
۰

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close