زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۳۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تجربه شخصی در امر خلاصه نویسی و نکته برداری

ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۱:۵۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۱:۵۹ ب.ظ، توسط x86.)
سلام دوستان من تجربه ی خودمو مینویسم هر کسی خواست عمل کنه ، کلا سه تا نکته وجود داره:

۱- تو دور اول هرگز نه خلاصه برداری کنید و نه نکته برداری (حتی یک کلمه) علت :

* الف : اینکه شما تو دور اول هیچ چی بلد نیستی و اگه بخوای نکته برداری مجبوری کل کتاب رو به عنوان نکته حساب کنی و اگه بخوای خلاصه برداری فردا که میای خلاصه رو بخونی هیچ چی ازش نمی فهمی.

* ب : وقتی خلاصه می نویسی یا نکته برمیداری فکر میکنی که با نوشتن، اون مطلب رو تو ذهنت می نویسی ولی در واقع داری تو کاغذ می نویسی و هیچ فایده ای نداره ، به جای یک بار نوشتن سعی کن دو بار مطلب رو به دقت بخونی.

۲- تو دور دوم هم هرگز نه خلاصه هاتونو بنویسید و نه نکته هاتونو(حتی یک کلمه) علت :

*الف : نوشتن مطالب کلی ازتون وقت میگیره ، مثلا من خودم برای ریاضیات کلا ۱۰۰ صفه خلاصه و نکته و فرمول نوشته بودم . حالا حساب کنید نوشتن ۱۰۰ صفحه متن (فقط نوشتن) چقدر از آدم وقت میگیره چه برسه به اینکه بخوای اون مطلب رو از یه جا بخونی و انتخاب هم کنی...

*ب : وقتی یه آدمی اومده های لایتر (highlighter) یا به قولی ماژیک فسفری رو اختراع کرده دیگه چه نیازی به نوشتن مطالب تکراریه؟ (خب های لایتش کن) بابا الان Adobe Reader هم های لایتر داره ، به شخصه همه ی درس ها حتی ریاضیات رو اگه میخواستم یه قسمت رو که مهمه رو مشخص کنم به جای نوشتن اونو های لایت میکردم. اینطوری هم سرعت میره بالا و هم فوکوس روی مطلب بیشتر میشه.

۳- در موارد زیر میتونید خلاصه برداری و نکته برداری کنید:

*الف : لغت های زبان که باید بیش از حد تکرار بشن و مرور اونها توسط کتاب امکان پذیر نیست ، اگه کتاب زبانتون جیبی هست نیازی به اینگونه نوشتن ها هم نیست . من کل لغات ۵۰۴ رو تو مسیر رفت برگشت به کتابخونه خوندم ۱۰ دقیقه صبح موقع رفتن ۱۰ دقیقه هم شب موقع برگشتن. کتابم هم جیبی بود.

*ب : در مواردی که خیلی رفت و آمد میکنید، مسافرت میرید، سرکار میرید .در اینجور مواقع میتونید یه تعداد نکته و خلاصه با خودتون حمل کنید تا بتونید از همه ی وقتتون به صورت مفید استفاده کنید. ولی جایی که کتاب کنارتون هست نیازی به خلاصه نیست ، کتاب رو باز کنید و جایی که های لایت شده رو بخونید ، مثالی که های لایت شده رو حل کنید و اگه نفهمیدید مطالب قبلش رو نگاه کنید.

*ج : در مواقع که فرمول هایی رو نمیتونید حفظ کنید مثل فرمول های آمار یا فرمول های آنالیز . اینها رو هم میتونید تو کاغذ بنویسید و هر دو سه ساعت مرورشون کنید که تا آخر شب میره تو ذهنتون. در اینجور مواقع کتاب خوندن اذیتتون میکنه .

بنده خودم خیلی نکته و خلاصه مینوشتم البته اون اوایل ولی وقتی دیدم حتی یک بار هم این خلاصه ها و نکته ها رو نمیخونم گفتم چه نیازی به نوشتنشون هست . واقعا وقتمو با نوشتن برخی از چیزها تلف کردم در صورتی که از اون وقت برای بهتر فهمیدن مطالب میتونستم استفاده کنم . خلاصه هر کی خواست از تجربه استفاده کنه و هر کی هم مخالف بود استفاده نکته ، اجباری در کار نیست. استفاده از های لایتر هم فراموش نشه الان فکر کنم ۱۵۰۰ تومنه دو تا بگیرید میشه سه تومن که برای کل کنکور کافیه. در ضمن از این مطلب اینطور برداشت نشه که من مخالف خلاصه و نکته هستم ،من مخالف نوشتنش هستم وگرنه بدون خلاصه و نکته موفقیت اگه غیر ممکن نباشه خیلی دشواره... یاعلی
۵۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: ۶۷۸۹۰ , aatwo , Saoshiyant , sanar.m , jparisa , Behzad TP , Afroz , پوونه , TnT , pooyaa , white bird , Engineer , hamid88 , saeedehs , jahani , mgshervin , sss , Mänu , Nara , Pegasus , Lonely Palm , The BesT , explorer , احسان مومنی , winner , SaMiRa.e , samaneh_aftab , user1 , prosperous , ماه بانو , abdi1370 , mmmehrani , friendchp , asiehmohammadian , reyhaneh64 , poursadeqi , آسمان ابری , lotus , Mohammad.K , Lover Of Science , اس کا م , دکترنگاربه امید خدا , deh-ab , atia , msbcomputer , somaieh_hassani , milad.fashi@gmail.com , sara.92 , ican , n268 , ali ghaemi , rata , violet , Nolan , summer_girl , sepidsal , zeinab , pourya14 , elham salimi , Nasi Be , mhd3 , eris.199105 , persian_boy , habibshikh , navania , student_92 , mina_1 , فرزانه ۳۴۳ , friends , sybarite , misagh01 , elham joon , fz_916 , amin_msd , پرهوده , بنفشه , Good! , saloome , زهرا سادات , mehrn00sh , nazi takpar , S - Is , fatemeh69 , mshelman , Doctorwho , رها-مکانیک , happy07 , ashena1 , sahar bano , the_end , shishabori , m.n.h , kimiagar , leo.abol , faraaz_mb , asal71 , alireza11119 , elixxx , mrsh1372 , mhalizadeh , kambiz , Szare295@gmail.com , M_Moshiri
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۲:۱۰ ب.ظ
منم به نتیجه شما رسیدم

drink 8 glasses of water a day

۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: babak sanaei , x86
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۳:۱۸ ب.ظ
منم چندروز پیش داشتم به این موضوع فک میکردم که نوشتن مطالب خیلی ازم وقت میگیره اما از یه طرف هم فکر میکنم که همین خلاصه ها ماههای آخر خیلی مفیده و به دردمون میخوره،بعد به یه نتیجه رسیدم اینکه مطالبو که خوندم(مثلا یک فصل) نهایت تو یه صفحه هر چیزی که ازش دستگیرم شد بنویسم.به هر شکلی که بتونم،مثلا نمودار درختی ، فقط نوشتن فرمول... در همین حد!
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , Pegasus , asal71
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۷:۱۳ ب.ظ
RE: تجربه شخصی در امر خلاصه نویسی و نکته برداری
درسته که رتبه من زیاد خوب نشده اما من هم دقیقا همن کاری رو کردم که گفته شده و واقعا فکر میکنم که خلاصه نویسی در بیشتر موارد لازم نیست

دست از طلب ندارم تا کام من براید
۳
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , زهرا سادات
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۷:۴۴ ب.ظ
ممنون مفید بود

گـــــر تـخـم مــرغـی بــا نـیـروی بـیـرونــی بـشـکـنـد ، پــایـان زنــدگـی‌ اســت .
ولــی اگــر بــا نـیـروی داخـــلی بـشـکـنـد ، آغـــاز زنــدگــی‌ اســت .
بــهـتـریـن چــیـزهــا (و بــزرگـتـریــن تـغـیـیـرات) هـمـیـشـه از درون آغــاز مــی‌شـــونـد .
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۸:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۲۴ ب.ظ، توسط fsi2013.)
سلام به همه دوستان
و تشکر اقا محمد (arscin) اگ اسمتون درست خاطرم مونده باشه
برای منم یکی از مواردی که یه مقدار دیر متوجه اون شدم همین موضوع خلاصه برداری و مهم تر از اون نوشتن بود.خیلی از ماها عادت کردیم یا حتی علاقه مندیم و حتی باور داریم که اگه مطلبی رو حین خوندن بنویسیم به خاطر سپاری اون طولانی تره.فک میکنم موضوع درستی باشه.در مورد خودم که به قضیه نگاه میکنم ب این نتیجه میرسم که تمرکز موقع درس خوندن رو تنها با نوشتن می تونم بدست بیارم و یا بیشترش کنم.مطمئنا" این واسه خیلی ها صدق میکنه.شخصا اگه تلاش میکردم که تمرکز روی درس رو با تفکر بیشتر روی مبحثی که دارم میخونم بدست بیارم میتونستم اکثر کتابارو چند دور بزنم.وقتی به خودم نگاه میکنم می بینم یکی از مشکلات من و اشتباه های من موقع درس خوندن مخصوصا برای کنکور "نوشتن حین درس خوندنه"،این موضوع خیلی از من زمان گرفت.خلاصه نویسی جدا یه هنره.اگه رفتارمون با کتابمون جوری باشه که بعدا که روزنامه وار ورقش میزنیم همون کار خلاصه برداری بکنه این میتونه مفیدتر باشه. اگه قرار باشه در آینده درس بخونم سعی میکنم این موضوع رو لحاظ کنم.بهترین خلاصه نویسی از نظر من نوشتن گوشه ی کتابه.من سیستم عامل سیلبرشاتس و همین کار رو انجام دادم.کتاب رو که میخوندم نکته یا نکاتی رو که میفهمیدم و واسم جدید بود رو بالا و گوشه ها می نوشتم و نکاتی که میدونستمش یا توی کتاب با جمله بندی خوبی نوشته شده بود رو زیرش خط میکشیدم.به نظرم این عادت نوشتن میتونه خیلی به ضرر اونایی باشه که دارن برای کنکور میخونن.اگه وقت طلا باشه واسه کنکور ارشد وقت طلای المپیکه Big Grin .بازم از آقا محمد تشکر که بحث خوبی رو باز کردن امیدوارم واسه همه دوستان مخصوصا کنکوری های عزیز مفید واقع شه.

HeartTongue
۵
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , sanar.m , Pegasus , Lover Of Science , momonia , milad.fashi@gmail.com , habibshikh , ماه بانو , پرهوده , saloome , زهرا سادات , احسان مومنی , mshelman , shamim_s , ریحان , asal71
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۸:۳۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۳۴ ب.ظ، توسط x86.)
(۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۱۷ ب.ظ)fsi2013 نوشته شده توسط:  و تشکر اقا محمد (arscin) اگ اسمتون درست خاطرم مونده باشه

سلام ، اسم من مَهدی هست البته دوستان محمد صدا میکنن ولی شما هر چی که دوست دارید صدا کنید... ما مخلص شما و همه ی دوستان مانشتی هم هستیم البته دربستBig Grin
۳
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: fsi2013 , SnowBlind , Pegasus
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۰۵ ب.ظ
Thumbs Up RE: تجربه شخصی در امر خلاصه نویسی و نکته برداری
جالبه چون منم تو خوندن و خلاصه کردن فصل اول نرم افزار به همین نتیجه رسیدم Big Grin
بدترین عادت ما به قول اقای جهانی از بچگی میشه که تو مدرسه میگفتن با خودکار تو کتاب ننویسید
یا کلا باید کتابتون تمیز باشه و با مداد بنویسید و از این حرفا Angry

ولی وقتی یک کتاب را دستت بگیری که هیچ رنگی غیر از سیاهی نوشته و سفیدی برگه ها توش نباشه اصلا حس خوندنش نیست مثل اعلامیه فوت میمونه (البته الان اعلامیه ها خیلی شیک تر از کتاب هستن)Angel
من خودم که الان نگاه میکنم میبینم تو دانشگاه اون درس هایی را که کتاب دست دوم گرفتم نمرات بهتری داشتم Rolleyes

منم الان از های لایت استفاده میکنم و به جای نوشتن چندباره مارک میکنم تو کتاب
و اصلا هم دیگه به کتاب تمیز و بدون رنگ و نوشتن با مداد تو کتاب اعتقادی ندارم
هرچی رنگ بیشتر دقت و حس خوندن بیشتر Wink
به شما هم همین توصیه را دارم Smile

و خدایی که همین نزدیکی است ...Heart
۳
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , pmoradi , پرهوده , saloome , زهرا سادات , mshelman , asal71 , kambiz
ارسال:
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۲۵ ب.ظ
منم با شما مواققم که خلاصه برداری وقت گیره و خیلی وقتا لازم نیست، اما برای دوستایی که سرعت درس خوندنشون بالا نیست و کند میخونن خیلی میتونه مفید باشه، ولی من خودم که سرعت درس خوندنم زیاد بود اصلا نکته ورنداشتم چون خیلی وقتم رو میگرفت و وقتی رو که برای نوشتن نکته ها باید میزاشتم میتونستم دوباره درس رو بخونم ولی اگه کسی کند درس بخونه بهتره که نکته برداره چون توی دوران حمع بندی خیلی کمکش میکنه
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , asal71
ارسال: #۱۰
۰۸ تیر ۱۳۹۲, ۰۸:۱۷ ق.ظ
سلام
ضمن تشکر از در میان گذاشتن تجربتون ولی بنظرمن خلاصه نویسی یه چیز نسبی واسه بعضی درسها خوبه و واسه بعضی درسها همین مشکلاتی که شما بهش اشاره کردید رو داره اما یه نکته دیگه هم هست بعضی از درسها هستن که منبع اونها فقط یک کتاب یا یک جزوه نیست بنظرم اینجا لایت کردن و خط کشیدن دیگه جواب نده و یکی از مواردی که خلاصه نویسی بدرد میخوره .
۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , سجاد۶۷ , mcse2010 , asal71
ارسال: #۱۱
۰۸ تیر ۱۳۹۲, ۰۹:۱۵ ق.ظ
(۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۳۲ ب.ظ)arcsin نوشته شده توسط:  سلام ، اسم من مَهدی هست البته دوستان محمد صدا میکنن ولی شما هر چی که دوست دارید صدا کنید... ما مخلص شما و همه ی دوستان مانشتی هم هستیم البته دربستBig Grin

سلام دوست عزیز
رتبه خوبی آوردین بهتون تبریک میگم.من یه دوست دارم پیام نور کامپیوتر خونده ولی خب خیلی ناامیده و دلسرده.مثل شما بلند همت نبوده حتما راجع به شما بهش میگم.
موفق باشید

You can't reach any skills without hardworking
Maybe you fall
You shouldn't give up
You should stand
and
Try again and again...
۱
۱
ارسال: #۱۲
۲۲ تیر ۱۳۹۲, ۰۲:۳۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ ۰۲:۴۳ ب.ظ، توسط reyhaneh64.)
در تکمیل حرفای دوستان ، منم یه سری تجربه کوچیک از خودم میگم:
بعضی دروسو واقعا اگر بخوای خلاصه بنویسی باید یه نسخه دیگه از کتاب تولید کنی مثل سیستم عامل ، معماری ، نظریه ، گسسته یا آمار

اما تو بعضی از فصول بعضی دروس خلاصه نویسی مفیده ،البته فقط نکاتی که یادآوریشون به حل تست خیلی کمک میکنه و یا احیانا به خاطر سپاریش به نسبت سخت تره. و به نظرم اگر به این شکل اعمال بشه تو تایم صرفه جویی میشه.
من واسه خلاصه نویسی بخشای زیر تایم گذاشتم خیلی برام مفید بود :

نظریه:
فصل ۱۱ و ۱۲
شاید یک صفحه A4 شد اما خوندنش ،سریع مطالب سنگین این دو بخشو زنده کرد.

معماری:
فصل محاسبات
اینم یه برگ A4
الگوریتمای جمعو ضربو تقسیم برام فرار بود و کلا قاطی میکردم بعد ۱ هفته، حلاصه خیلی کمک کرد.

مدار الکتریکی:
کلا همه فرمول ها و نکاتو خلاصه کردم و خیلی خیلی تاثیر داشت برام تو این درس.
Smile

ریاضی مهندسی:
۴ فصل اول(طبق فصول بندی کتاب پارسه) در سطح فرمولایی که تو کنکور اومده و حفظش فراره و نه همه فرمولا.
مثلا فرمول دوگانه فوریه و امثالهم.
یا روش انتگرال مختلط از جملات سینوس و کسینوس...

منطقی:
کل نکات فرار منطقیو ریختم تو ۳ برگ A4
اینم فوق العاده برام تو یادآوری سریع مطالب مفید بود.

الگوریتم:
فقط فصل گراف و الگوریتم های مربوطه.

محاسبات عددی:
با فرمولاش خیلی مشکل داشتم
ماکسیسمم تایم نگهداری فرمولا ۱ روز بود در نتیجه :
کل فرمولاشو تو برگه های کشیده نوشته بودم یه دسته بود مثل کارتای ۵۰۴
هر برگی مخصوص فرمولای یه مبحث بود.
حدودا ۱۵ تا یی شد که وقتی تو دستم میگرفتم حس لذت خاصی میداد.
Smile
تقریبا هر روز، ۱ ماه مونده به کنکور ، تا رسیدن به محل کارم یا برگشتنی مرور میکردم.

هر تلاشی بالاخره به نتیجه میرسد...........................
آرامش واقعی ذهن از پذیرش بدترین حالت پیش می آید، زیرا پذیرش آنچه اتفاق اقتاده اولین گام برای غلبه بر پیامدهای هر بداقبالی است.

هرکه اطمینان داشته باشد که آنچه خدا برایش مقدر کرده به او میرسد دلش ارام میگیرد.
۸
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: سجاد۶۷ , x86 , momonia , Pegasus , amin750 , eris.199105 , habibshikh , ماه بانو , فرزانه ۳۴۳ , h4cker , پرهوده , saloome , زهرا سادات , ریحان , nina69 , asal71 , kambiz
ارسال: #۱۳
۲۲ تیر ۱۳۹۲, ۰۴:۱۶ ب.ظ
عالییییی بود. به نظر منم خیلی وقت گیره اما برا بعضی درسای فرمولی لازمه مثه محاسبات یا آمار...

یک تصمیم، برای تغییر یک سرنوشت کافی است.Smile
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , Lover Of Science
ارسال: #۱۴
۲۲ تیر ۱۳۹۲, ۰۵:۳۲ ب.ظ
خیلی خوشم اومد مرسیSmile باهات موافقم
۱
۰
ارسال: #۱۵
۲۸ تیر ۱۳۹۲, ۰۱:۲۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ مرداد ۱۳۹۲ ۰۴:۳۹ ب.ظ، توسط milad.fashi@gmail.com.)
من هم همیشه نکاتم و خلاصه برداریم توی کتاب با خودکار و مداد بوده.خیلی کتاب رو کثیف میکنم.سبک کاریم از بچگی همین بوده.نواقص کتاب رو همیشه خودم تکمیل کردم.نمیدونم کار درستی میکنم یا نه.ولی هیچ وقت توی دفتر خلاصه نویسی نکردم و فقط جملات مهم کتاب رو های لایت کردم و در حاشیه کتاب توضیح و مثال و نکات رو نوشتم و جزوات طرح ۹۰ درصد پارسه کار رو خیلی راحت کرده.نکات و فرمول های مهم رو خلاصه نویسی کرده و خیلی عالیه دست پارسه و سایت Kashir.ir درد نکنه.از اینجا دانلود کنید :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

به نظر شما با داشتن این جزوه های خلاصه و خوب پارسه باز هم نیاز به خلاصه نویسی هست ؟؟؟

چون به دریا میتوانی راه یافت Heart سوی یک قطره چرا باید شتافت
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: x86 , persian_boy , پرهوده , saloome , ریحان

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کمک برای شروع برنامه نویسی seyed ehsn ۲۱ ۱۴,۲۳۱ ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ ۰۵:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: maryamjafari63
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۱۲ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۵۱۹ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
Video دانلود رایگان نکته و تست شبکه های کامپیوتری Farzamm ۱۱ ۱۷,۸۰۲ ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M.rahimi20
  پروپوزال نویسی ف.ش ۹ ۱۲,۴۳۴ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  معماری کامپیوترهای شخصی moslem73421 ۱ ۱,۳۷۳ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  رودمپی برای برنامه نویسی Doctorwho ۱ ۱,۷۷۲ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  استخدام برنامه نویس یا کارآموز برنامه نویسی سی شارپ Hesitant_Girl ۰ ۱,۴۸۷ ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ۱۲:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Hesitant_Girl
  رودمپی برای یادگیری برنامه نویسی Doctorwho ۰ ۱,۵۷۰ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Doctorwho
  کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین انتخاب است؟ elecomco ۲ ۲,۷۶۵ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close