زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۳۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

هرچه می خواهد دل تنگت بگو...

ارسال: #۳۲۵۳۶
۲۲ شهریور ۱۳۹۵, ۱۰:۳۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۳۴ ب.ظ، توسط Milestone.)
(۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۰۱ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  از دوران مدرسه فکر می کنم که من ذوق هنری کمی دارم و نهایتا میتونم با دونستن تیوری ها یه طرح خوب (و نه عالی و خلاقانه) ارایه بدم.

اگه درست فهمیده باشم منظورتون از حالت دوم طراحی بر اساس guideline های یه سبک خاص (مثل:
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
) و استفاده از فریمورک های css مثل bootstrap‌ و فونت آیکن ها مثل font awesome هست. لطفا برای حالت دومی که گفتید یه learning path دقیق (با منابع) بدید.

منظور از حالت دوم نه فقط بر اساس Guideline های یه سبک یا Framework خاص، بلکه یک شیوه جامع برای اجرای هر طرحی حتی از سبک Creative (فراتر از طرح‌های متداول و متشابه) هست، منتهی این طراح هست که بر اساس سبک طراحی انتخاب می‌کنه که آیا استفاده از یک Guideline یا Framework خاص نیاز هست یا نه، ممکنه من یک طرح انحصاری بخوام و واسه همین باید خودم صفر تا صدش رو اجرا کنم. در مورد RoadMap کامل هم در پست اول و هم قبلا توی
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
به صورت تفصیلی و تفکیک شده بررسی و منابع پایه اون برای شروع ذکر شد.

اما برای این شیوه Framework محور که به نظر میاد مورد علاقه شماست، با توجه به اینکه من کم از این نوع موارد ندیدم، یک چیزی رو مطمئنم: شما هیچ مشکلی در کدنویسی Client Side و همچنین Framework های مربوط مثل Bootstrap یا Foundation ندارید، تنها و تنها بحثی که برای افرادی مثل شما مطرحه همون چیزی هست که دوست ندارید اسمش رو بیارم: گرافیک! Smile اگه من بیام بگم به کسی که تو ابتدا بیا برو فلان کتاب‌های قطور n هزارصفحه‌ای مفاهیم رو بخون و نمی‌دونم با سبک رئالیسم و کوبیسم و خصوصا سکومورفیسم (Big Grin) آشنا شو و بعد برو رنگ‌شناسی و... رو بخون کلا در UI رو تخته می‌کنه و می‌زاره کنار! Big Grin پس بهتره گام اول رو سبک برداریم و بقیش رو به ادامه راه واگذار کنیم، بنابراین:

۱/ دانلود کتاب خلاصه طراحی امور گرافیکی با رایانه >>
/ زمان تقریبی برای مطالعه: ۶ ساعت

۲/ دانلود کتاب خلاصه رنگ‌شناسی >>
/ زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ ساعت

۳/ دانلود و مطالعه آزاد و تفریحی کتب تخصصی UI/UX که پیشنهاد من کتابخانه فوق‌العاده وب‌سایت UXPin هست! >>

۴/ توی بخش پیاده‌سازی: من می‌دونم شما کتاب رو بیشتر از فیلم آموزشی دوست دارید، من هم همین نظر رو دارم، اما توی بحث UI/UX دیدن نحوه انجام کار و خصوصا شنیدن بعضی از تجربیات طراح در طی آموزش که گاهی بیانگر چندین سال تجربه تو اون حوزه‌ست خیلی کمک‌کننده‌ست، اگه شما همکاری در این حوزه داشتید که می‌تونست تجربیات خودش رو بهتون منتقل کنه فوق‌العاده بود اما حالا که نیست با توجه به اینکه شما علاقه به شیوه Framework محور دارید، پیشنهاد می‌کنم از ویدئوهای شرکت‌های مطرح مثل Udemy و Lynda که آرشیو فوق‌العاده‌ای از اون‌ها در
از سایت پی‌سی‌دانلود هست استفاده کنید.

منظورم ویدئوهایی هست که به صورت پروژه محور روی یک بحث خاص تمرکز دارند، مثلا طراحی و کدنویسی یک UI با استفاده از یکی از شیوه‌های Material یا Bootstrap یا Foundation یا... به صورت صفر تا صد! مثلا همین Material Design که لینکش رو دادید خیلی گزینه جذابیه واسه یادگیری! Shy هم مستنداتش هست هم کتابش و هم ویدئوهاش! و از طرفی ویدئوهای فرآیند مهندسی UX که توش بیشتر در مورد تجربه‌ها صحبت می‌کنند. از نظر من بعضی از این آموزش‌ها فوق‌العاده باارزش هستند و بعضا توش مواردی هست که افراد خیلی کمی نسبت به اون‌ها حتی آگاهی (و نه تسلط) دارند.

۵/ اما در مورد بحث ابزار گرافیکی که شما بهش حساس هستید! Smile فعلا که به نتیجه رسیدیم به نظر حیاتی نیست ولی خب اگه نیاز شد شما با GIMP کار می‌کنید تو لینوکس، ایرادی نداره که! این و MyPaint معادل‌های خوبی برای فتوشاپ تو ویندوز هستند. ما از یک نرم‌افزار طراحی گرافیک در حوزه وب توقع داریم که توانایی ترسیم و کار با اشکال پیکسلی، برداری، خط‌کش، گریدبندی صفحه و لایه‌بندی رو برای تفکیک نواحی یک صفحه، ترازبندی و اسلایس کردن رو در اختیار ما قرار بده، همین! چیز خاصی نیست. اما از طرف دیگه ما نیاز به یه سری محاسبات و در زمینه پیکسل، تراکم و... رو (مثل
) هم داریم که اینا هم به مرور زمان به دست میاد و فعلا مهم نیست.

راستی خوبه یه طراح UI برای محاسبات دقیق‌تر از
هم داشته باشه! خیلی با کلاسه! Big Grin

(۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۳۲ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  من فکر می کردم باید رنگ گرم استفاده شه![تصویر:  smile.gif]

این موردی که شما می‌گید توی رستوران‌هاست که معمولا از ترکیب طیف گرم قرمز + نارنجی + زرد استفاده می‌شه، به دو دلیل: اول اینکه طیف گرم، رنگ‌هایی محرک و اشتهاآور هستن و دوم اینکه باعث بزرگ‌نمایی اجسام می‌شن! مثلا شما یه پیتزا روی زمینه‌ای با رنگ قرمز به خودتون نزدیک‌تر می‌بینید تا زمینه سبز! و اینطوری بیشتر تحریک می‌شید که پیتزا بخورید! Smile این موضوع فوق‌العاده جالبه، حتی تو فضاسازی محیطی؛ مثلا شما اگه می‌خواید ظاهر یک وب‌سایت رو وسیع‌تر نشون بدید، می‌تونید اشیای رنگ سرد رو عقب‌تر (در زمینه) و اشیای رنگ گرم رو جلوتر استفاده کنید، این کار باعث می‌شه محیط بزرگ‌تر به نظر بیاد، یا مثلا تو حیاط خونتون اگه گل‌های آبی و سبز رو عقب‌تر بکارید و قرمز و نارنجی رو جلو، حتما حیاط خونتون بزرگ‌تر به نظر میاد.

توی کافی شاپ درسته که ما همچنان بحث خوردن رو احتمالا در قالب نوشیدن داریم، اما یه موضوع مهم‌تر از خوردن به نام حس آرامش وجود داره، اینجا یه بحث روان‌درمانی مطرح می‌شه و تو این حوزه می‌گیم طیف سرد و خصوصا رنگ‌های آبی متمایل به بنفش می‌تونن آرامش، امنیت و نظم رو به خوبی منتقل کنند و ضربان قلب شمارو تا حد زیادی کاهش بدن، چیزی که تو رستوران نیاز نداریم! ما اونجا فقط گرسنه‌ایم احتمالا زود می‌خوریم و میایم بیرون! اگه کسی می‌خواد رژیم بگیره بهتره بشقابش رو آبی یا بنقش انتخاب کنه! چون کور کننده اشتها هستند! Smile

(۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۳۲ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  راه سریع تری برای یادگیری این ها نیست؟ مثلا فوقش با خوندن یه دونه کتاب[تصویر:  smile.gif]
من مشکل سلیقه دارم. یعنی مثلا اشاره کردین در یک فرم نمی دونم دکمه اش چه رنگی باشه بهتره (یه راهش شنیدم اینه که به طرح سایت نگاه کنیم یکی از رنگ های اون رو برداریم) یا نمی دونم یک جدول می کشیم چه رنگی باشه، gradient باشه یا نباشه، یکی در میون رنگ سطرها تغییر کنه یا نه،... یا برای منو همین طور. این که چه طرحی باشه به ذهن نمی رسه. این ها در یه کتاب جمع نشدن؟ مثلا یکی که اومده باشه در حوزه وب این ها رو گفته باشه.

اگه شما می‌گفتید راه سریع برای برنامه‌نویسی من ۱۰ راه رو بهتون معرفی می‌کردم اما تو گرافیک یک راه بیشتر نداریم: تجربه!
خیلی از موارد باید در طول زمان فهمیده بشه، ما چنین کتابی که توش همه رمز و رازهای طراحی گفته باشه رو نداریم که هرکی این کتابو بخونه و دستش بگیره و بگه من دیگه آخر گرافیکم! Big Grin خیلی چیزها نیاز به اجرا و دریافت بازخورد داره، خیلی از پروژه‌ها باید به بن‌بست برسه، شکست بخوره و از صفر بازطراحی بشه! اما یه کار خوب که می‌تونه همواره انجام بشه نمونه کار دیدن هست! با دیدن نمونه‌کارهای مختلف خصوصا از مدل‌های بلاد کفری (Big Grin) و دقت توی تناسب رنگی و نحوه ارتباط عناصر با هم، کم کم می‌تونیم به نتایج خوبی برسیم و ایده بگیریم.

اینکه می‌گید "من مشکل سلیقه دارم" رو من مطمئن نیستم، شاید هم داشته باشید! زمانی دقیقا مشخص می‌شه که دارید یا ندارید که اول Base کار رو بدونید. فرضا تو همون مثال رنگ‌آمیزی یکی در میون Table جهت خوانایی بیشتر، اگر زمینه سطر اول رو بر حسب علاقه ارغوانی گرفتیم، باید بدونیم در کنار یک رنگ اصلی باید از رنگ خنثی استفاده کنیم، بنابراین می‌تونیم سطر بعدی رو خاکستری کمرنگ یا نوک‌مدادی کنیم. اینا مواردی هستند که درسته که خلاقیتی هستند اما اگه شما چند برگ ابتدایی یک کتاب روان‌شناسی رنگ‌هارو بخونید مطمئنا می‌تونید تصمیمات بهتری نسبت به دیروز بگیرید، همونطور که شما ممکنه ذاتا نویسنده فوق‌العاده‌ای نباشید، اما اگه کتاب شیوه ارائه گفتار و نوشتار دکتر رانکوهی رو بخونید، طبیعتا اشتباهات رایج رو انجام نخواهید داد.

من بهتون پیشنهاد می‌کنم اگه فعالیتتون در این حوزه هست اولا زیاد نمونه‌کار ببینید، دوما کتاب‌های معرفی شده بالا یا کتاب‌های فارسی مثل "طراحی تعاملی"، "طراحان چگونه می‌اندیشند" و باقی کتاب‌های مرتبط از انتشارات باکیفیت و معتبر "
" رو مطالعه و بعد حتی به بدترین شکل ممکن و خیلی زشت و نامنظم هم که شده اجرا کنید! موفق می‌شید! Smile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Skyrim , gogooli , blackhalo1989 , diligent , Ametrine , SepidehP , barca , RASPINA , ماه بانو , virtual girl , stateless , Iranian Wizard , 10:30
ارسال: #۳۲۵۳۷
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۱۲:۱۰ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۲۱ ق.ظ، توسط Pure Liveliness.)
دقیقا توی یه روز با یه سری آدم صحبت میکنی که اندازه ی چند روز خوشحالت میکنن و کلی کیف میکنی. همون روز یک آدم با انرژی منفی بی نهایت میاد سراغت برای درد و دل. :| گرچه درکش میکنم. آخه دختر خوب حرف که گوش نمیکنی. منم که کاری از دستم برنمیاد. Sad
دیگه نمیخواااام حرف منفی بشنوم و حتی بگم چون میدونم همه ش میگذره و صبر بهتره.

وَه که جدا نمی شود، نقش تــو از خیال من
 سپاس‌گزاری شده توسط: SepidehP , RASPINA , ele
ارسال: #۳۲۵۳۸
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۱۲:۲۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴ ق.ظ، توسط Ametrine.)
Alone at last ... quiet ... peace ...
ارسال: #۳۲۵۳۹
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۱۲:۲۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ ۰۲:۳۶ ب.ظ، توسط Ametrine.)
RE: هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
If you're bored, probably you're boring.....
ارسال: #۳۲۵۴۰
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۱۲:۴۸ ق.ظ
(۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۳۰ ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  
(22 شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۰۱ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  اگه درست فهمیده باشم منظورتون از حالت دوم طراحی بر اساس guideline های یه سبک خاص (مثل:
) و استفاده از فریمورک های css مثل bootstrap‌ و فونت آیکن ها مثل font awesome هست.
منظور از حالت دوم نه فقط بر اساس Guideline های یه سبک یا Framework خاص، بلکه یک شیوه جامع برای اجرای هر طرحی حتی از سبک Creative (فراتر از طرح‌های متداول و متشابه) هست، منتهی این طراح هست که بر اساس سبک طراحی انتخاب می‌کنه که آیا استفاده از یک Guideline یا Framework خاص نیاز هست یا نه، ممکنه من یک طرح انحصاری بخوام و واسه همین باید خودم صفر تا صدش رو اجرا کنم.
تشکر فراوان
من یه مقداری تو وظایف و محدوده حالت دوم گیج شدم. تصوری که من داشتم از حالت دوم فردی بود که از UI و UX در حد خیلی کم اطلاع داره و دیگه بعد از اون برای طراحی UI به فریمورک هایی مثل بوت استرپ متوصل میشه و درگیر مواردی مثل انتخاب سبک طراحی یا طراحی عناصر گرافیکی سایت نمیشه بلکه به عنوان مثال عناصر گرافیکی سایت رو از بوت استرپ و font awesome استفاده می کنه. همچنین طرح انحصاری و خاص هم نمیزنه (مگر اینکه استعدادی در زمینه گرافیک داشته باشه که در مورد من صدق نمی کنه). یعنی به طور کلی در زمینه گرافیک سعی می کنه از حاصل کار افراد اینکاره (گرافیک کار) که به صورت آماده هست استفاده کنه (مثل بوت استرپ و font awesome و همینطور سبک هایی مثل material با استفاده از لینکی که دادم) و بیش از این خودشو درگیر گرافیک نمی کنه. درست فهمیدم؟

سپاس‌گزاری شده توسط: Milestone
ارسال: #۳۲۵۴۱
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۹:۳۹ ق.ظ
کاربر Milestone ایول به توضیحات کامل جالب بود کلن پستات کامله و مشخصه وقت می ذاری واسش

شجاعت، همیشه فریاد زدن نیست؛ گاهی صدای آرامی است که در انتهای روز می گوید : فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
 سپاس‌گزاری شده توسط: SepidehP , ele , RASPINA , mahyamk , Milestone , jazana , stateless , Skyrim , Iranian Wizard
ارسال: #۳۲۵۴۲
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۵۲ ق.ظ
زمانه و شرایط در هر موقعی میتواند تغییر کند... در زندگی هیچ کسی را تحقیر یا آزار نکنید.
شاید امروز قدرتمند باشید... اما یادتان باشد زمان از شما قدرتمند تر است.
خوب باشید و خوبی کنید...

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا
 سپاس‌گزاری شده توسط: fo-eng , Milestone , salam5 , stateless , Iranian Wizard
ارسال: #۳۲۵۴۳
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۲:۳۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۲:۴۵ ب.ظ، توسط Milestone.)
(۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۴۸ ق.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  تشکر فراوان
من یه مقداری تو وظایف و محدوده حالت دوم گیج شدم. تصوری که من داشتم از حالت دوم فردی بود که از UI و UX در حد خیلی کم اطلاع داره و دیگه بعد از اون برای طراحی UI به فریمورک هایی مثل بوت استرپ متوصل میشه و درگیر مواردی مثل انتخاب سبک طراحی یا طراحی عناصر گرافیکی سایت نمیشه بلکه به عنوان مثال عناصر گرافیکی سایت رو از بوت استرپ و font awesome استفاده می کنه. همچنین طرح انحصاری و خاص هم نمیزنه (مگر اینکه استعدادی در زمینه گرافیک داشته باشه که در مورد من صدق نمی کنه). یعنی به طور کلی در زمینه گرافیک سعی می کنه از حاصل کار افراد اینکاره (گرافیک کار) که به صورت آماده هست استفاده کنه (مثل بوت استرپ و font awesome و همینطور سبک هایی مثل material با استفاده از لینکی که دادم) و بیش از این خودشو درگیر گرافیک نمی کنه. درست فهمیدم؟

خواهش می‌کنم؛
ببینید از اونجا که اینجا یک انجمن حوزه کامپیوتر و این تاپیک هم کاملا عمومی، من طبیعتا باید سعی کنم پاسخ چنین سوالی رو تا جایی که می‌تونم با جزئیات کامل و اصطلاحات مربوط (هرچند ناآشنا و اعصاب‌خوردکن) شرح بدم، چون ممکنه افرادی که اصلا نمی‌دونن UI چی هست یا کمتر با جزئیات فرآیندش سر و کار دارند هم این مطلب رو بخونن، بنابراین اگه من مستقیما بیام بگم بدون هیچ مقدمه‌ای برید و Bootstrap رو باز کنید این بدآموزی داره! Smile و برای فردی که شاید تازه می‌خواد وارد این پروسه بشه این تو ذهنش شکل بگیره که اگه انقدر آسون و بی‌پایه و اساسه پس مَنِ آنالیزور، مَنِ آزمون‌گر، مَنِ پشتیبان نرم‌افزار و حتی مُنِ شبکه‌کار هم می‌تونم بیام و یک شبه یک Framework رو یاد بگیرم و طراح UI بشم! و اهمیت این قضیه موقعی بیشتر می‌شه که ما می‌بینیم همین تفکر هم خیلی جاها حاکمه، بنابراین نتیجه‌اش این می‌شه که تو خیلی از سامانه‌های نرم‌افزاری گسترده کشور (خصوصا تولید دهه هشتاد یا قبل‌تر)، متاسفانه ما اصلا چیزی رو که از اون با عنوان UI یا بهتر بگم GUI یاد می‌کنیم، نداریم!

بنابراین اونچه که من گفتم یا بازم در آینده در جای دیگه خواهم گفت سعی‌ام بر این هست که تا جای ممکن روی Base تمرکز کنم، با علم به اینکه می‌دونم در عمل بخشی از این صبحت‌هارو شما هرس می‌کنید! اونم از نوع آلفا و بتا و از بیخ و بن! Big Grin این طبیعی هست. اما مشخصا در مورد سوال شما: ببینید شما نمی‌تونید بگید من UI رو با Bootstrap یا هر بستر دیگه‌ای حتی به آسون‌ترین شکل ممکن و حتی با طرح و سبک گرافیکی فردی دیگه اجرا می‌کنم ولی مثلا نمی‌دونم UI چی هست، شما بخواید یا نخواید، با ابزار کمکی کار کنید یا نکنید، دارید UI طراحی می‌کنید و چه در چشم کاربر نهایی چه همکارانتون، چه واسط فوق‌العاده باشه و چه ضعیف شما طراح UI اون نرم‌افزار به حساب میاید و در قبالش پاسخگو هستید.

از یک طرف دیگه UI فقط دارای جنبه‌های استاتیک کار نیست که ما بگیم فقط گرافیست طرح رو بزنه و تمام، اصلا فرض کنیم گرافیست یک طرح یکپارچه فوق‌العاده برای کلیه صفحات رو به ما داد، پس طراحی تعاملی چی می‌شه؟ اینکه کی و کجا و به چه شکلی مجموعه رویداد سلسله‌مراتبی (سناریو) رو تعریف کنیم یا یک پیام اخطار رو به کاربر نشون بدیم یا ازش درخوست چه چیزی رو داشته باشیم که دیگه وظیفه گرافیست نیست، مستقیما وظیفه شماست. البته این مورد بسته به سطح و کاربری نرم‌افرار کاملا متفاوت هست، هرچی از سمت نرم‌افزارهای تعاملی و چندرسانه‌ای به سمت صفحات وب (صفحات وب نه وب سرویس) مثل یک وبلاگ شخصی حرکت کنیم، اهمیتش کمتر می‌شه طبیعتا.

حالا که اینارو گفتم می‌خوام یه چیز دیگه هم بگم! یه کم خوش‌بینانه‌تر نگاه کنیم:
ما افرادی رو هم داریم که فقط فقط برنامه‌نویس هستند و اطلاعات زیادی هم در مورد مراحل ۱ و ۲ و ۳ ندارند (همون چیزی که شما تصور دارید)، ولی با استفاده از خلاقیت و البته تسلط خیلی زیادی که به ابزارها و Framework ها و خصوصا CSS و Javascript دارن، اتفاقا طرح‌های خیلی خوبی رو هم اجرا می‌کنند. یعنی شما می‌خوای همین رو بگید دیگه که مثلا ما اصلا ندونیم تفاوت سبکی به اسم Skeuomorphism و Flat چی هست، درسته؟ یا از همون ترکیب رنگی پیشنهادی Google استفاده کنید، خب اشکالی نداره!

شما هر طرحی رو که دلتون خواست و اصلا سبک مخصوص به خودتون رو اجرا می‌کنید، حتی برای خودتون می‌تونید Framework تعریف کنید، همه اینا وابستگی مستقیم به تفکر و خلاقیت شما داره و اینکه من می‌گم این فرآیند رو دنبال کنیم، فقط برای بهتر و آگاه‌تر شدنه وگرنه شما می‌تونید همین امروز از مرحله ۴ شروع کنید و طرح‌های خوبی هم اجرا کنید، ولی برای فردی که در جایگاه طراح UI می‌شینه، فردا مثلا مدیر ارشدش بهش بگه آقا جان این طرح Flat فعلی یکمی مصنوعی و بی‌روح به نظر می‌رسه و ما یه چیزی می‌خوایم که الهام از طبیعت (ماده - Material) گرفته باشه دیگه نمی‌تونه ندونه این یعنی همون سکومورفیسم خودمون! Big Grin و زود اخراج می‌شه و من ا... توفیق و این حرفا! Big GrinSmile
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , gogooli , diligent , barca , SepidehP , stateless , Skyrim
ارسال: #۳۲۵۴۴
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۳:۲۵ ب.ظ
متن تقدیمی یک هدیه خاص برای یک دوست خاص Smile
====
تقدیم
به دیدار نگاهی روشن
در کرانه ای در دور دست ها
و خواستگاهی با شکوه
به شوقی آتشین
با امیدی زنده
تا
"که جهان را از پنجره ی نگاه خویش ببیند"
============
اگر خوب بود تایید کنید Smile
 سپاس‌گزاری شده توسط: Milestone , Skyrim
ارسال: #۳۲۵۴۵
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۳:۳۲ ب.ظ
(۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۲:۳۸ ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  خواهش می‌کنم؛
ببینید از اونجا که اینجا یک انجمن حوزه کامپیوتر و این تاپیک هم کاملا عمومی، من طبیعتا باید سعی کنم پاسخ چنین سوالی رو تا جایی که می‌تونم با جزئیات کامل و اصطلاحات مربوط (هرچند ناآشنا و اعصاب‌خوردکن) شرح بدم، چون ممکنه افرادی که اصلا نمی‌دونن UI چی هست یا کمتر با جزئیات فرآیندش سر و کار دارند هم این مطلب رو بخونن، بنابراین اگه من مستقیما بیام بگم بدون هیچ مقدمه‌ای برید و Bootstrap رو باز کنید این بدآموزی داره! Smile و برای فردی که شاید تازه می‌خواد وارد این پروسه بشه این تو ذهنش شکل بگیره که اگه انقدر آسون و بی‌پایه و اساسه پس مَنِ آنالیزور، مَنِ آزمون‌گر، مَنِ پشتیبان نرم‌افزار و حتی مُنِ شبکه‌کار هم می‌تونم بیام و یک شبه یک Framework رو یاد بگیرم و طراح UI بشم! و اهمیت این قضیه موقعی بیشتر می‌شه که ما می‌بینیم همین تفکر هم خیلی جاها حاکمه، بنابراین نتیجه‌اش این می‌شه که تو خیلی از سامانه‌های نرم‌افزاری گسترده کشور (خصوصا تولید دهه هشتاد یا قبل‌تر)، متاسفانه ما اصلا چیزی رو که از اون با عنوان UI یا بهتر بگم GUI یاد می‌کنیم، نداریم!

بنابراین اونچه که من گفتم یا بازم در آینده در جای دیگه خواهم گفت سعی‌ام بر این هست که تا جای ممکن روی Base تمرکز کنم، با علم به اینکه می‌دونم در عمل بخشی از این صبحت‌هارو شما هرس می‌کنید! اونم از نوع آلفا و بتا و از بیخ و بن! Big Grin این طبیعی هست. اما مشخصا در مورد سوال شما: ببینید شما نمی‌تونید بگید من UI رو با Bootstrap یا هر بستر دیگه‌ای حتی به آسون‌ترین شکل ممکن و حتی با طرح و سبک گرافیکی فردی دیگه اجرا می‌کنم ولی مثلا نمی‌دونم UI چی هست، شما بخواید یا نخواید، با ابزار کمکی کار کنید یا نکنید، دارید UI طراحی می‌کنید و چه در چشم کاربر نهایی چه همکارانتون، چه واسط فوق‌العاده باشه و چه ضعیف شما طراح UI اون نرم‌افزار به حساب میاید و در قبالش پاسخگو هستید.

از یک طرف دیگه UI فقط دارای جنبه‌های استاتیک کار نیست که ما بگیم فقط گرافیست طرح رو بزنه و تمام، اصلا فرض کنیم گرافیست یک طرح یکپارچه فوق‌العاده برای کلیه صفحات رو به ما داد، پس طراحی تعاملی چی می‌شه؟ اینکه کی و کجا و به چه شکلی مجموعه رویداد سلسله‌مراتبی (سناریو) رو تعریف کنیم یا یک پیام اخطار رو به کاربر نشون بدیم یا ازش درخوست چه چیزی رو داشته باشیم که دیگه وظیفه گرافیست نیست، مستقیما وظیفه شماست. البته این مورد بسته به سطح و کاربری نرم‌افرار کاملا متفاوت هست، هرچی از سمت نرم‌افزارهای تعاملی و چندرسانه‌ای به سمت صفحات وب (صفحات وب نه وب سرویس) مثل یک وبلاگ شخصی حرکت کنیم، اهمیتش کمتر می‌شه طبیعتا.

حالا که اینارو گفتم می‌خوام یه چیز دیگه هم بگم! یه کم خوش‌بینانه‌تر نگاه کنیم:
ما افرادی رو هم داریم که فقط فقط برنامه‌نویس هستند و اطلاعات زیادی هم در مورد مراحل ۱ و ۲ و ۳ ندارند (همون چیزی که شما تصور دارید)، ولی با استفاده از خلاقیت و البته تسلط خیلی زیادی که به ابزارها و Framework ها و خصوصا CSS و Javascript دارن، اتفاقا طرح‌های خیلی خوبی رو هم اجرا می‌کنند. یعنی شما می‌خوای همین رو بگید دیگه که مثلا ما اصلا ندونیم تفاوت سبکی به اسم Skeuomorphism و Flat چی هست، درسته؟ یا از همون ترکیب رنگی پیشنهادی Google استفاده کنید، خب اشکالی نداره!

شما هر طرحی رو که دلتون خواست و اصلا سبک مخصوص به خودتون رو اجرا می‌کنید، حتی برای خودتون می‌تونید Framework تعریف کنید، همه اینا وابستگی مستقیم به تفکر و خلاقیت شما داره و اینکه من می‌گم این فرآیند رو دنبال کنیم، فقط برای بهتر و آگاه‌تر شدنه وگرنه شما می‌تونید همین امروز از مرحله ۴ شروع کنید و طرح‌های خوبی هم اجرا کنید، ولی برای فردی که در جایگاه طراح UI می‌شینه، فردا مثلا مدیر ارشدش بهش بگه آقا جان این طرح Flat فعلی یکمی مصنوعی و بی‌روح به نظر می‌رسه و ما یه چیزی می‌خوایم که الهام از طبیعت (ماده - Material) گرفته باشه دیگه نمی‌تونه ندونه این یعنی همون سکومورفیسم خودمون! Big Grin و زود اخراج می‌شه و من ا... توفیق و این حرفا! Big GrinSmile
ممنون Smile

سپاس‌گزاری شده توسط: Milestone
ارسال: #۳۲۵۴۶
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۳:۴۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۰۵ ب.ظ، توسط gogooli.)
......
ارسال: #۳۲۵۴۷
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۴:۳۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۳۲ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
یه افزونه ای هست (هم برای فایرفاکس و هم کروم) به اسم stylish. کارش دستکاری استایل CSS سایت هاست. مثلا اگه میخواید آگهی تبلیغاتی یه سایت به صورت خودکار حذف بشه میتونید یه استایل براش تعریف کنید که عناصر HTML مورد نظر رو مخفی کنه. یا اصلا یه استایل متفاوت به سایت میدید. مثلا میتونید رنگ های مانشت رو عوض کنید و سبز کنید. Big Grin

باحاله:

سپاس‌گزاری شده توسط: SepidehP , Ametrine , stateless , Milestone , Skyrim , Iranian Wizard
ارسال: #۳۲۵۴۸
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۴:۳۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۴۱ ب.ظ، توسط jazana.)
(۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۳۱ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  یه افزونه ای هست (هم برای فایرفاکس و هم کروم) به اسم stylish. کارش دستکاری استایل CSS سایت هاست. مثلا اگه میخواید آگهی تبلیغاتی یه سایت به صورت خودکار حذف بشه میتونید یه استایل براش تعریف کنید که عناصر HTML مورد نظر رو مخفی کنه. یا اصلا یه استایل متفاوت به سایت میدید. مثلا میتونید رنگ های مانشت رو عوض کنید و سبز کنید. Big Grin

باحاله:

آره مثل greasemonkey خیلی باحاله، البته تو stylish فقط
رو نصب کردم.

فایرفاکس جدید تو آدرس بار history ها رو one-line میاره که اصلا خوشم نمیاد. Big Grin با اسکریپت های stylish درست شد راحت.

(۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۳۹ ق.ظ)barca نوشته شده توسط:  کاربر Milestone ایول به توضیحات کامل جالب بود کلن پستات کامله و مشخصه وقت می ذاری واسش

آرههههههه، من موندم چطوری این همه تایپ و دقت می کنه!! واسه مطالب هر پست روشون تحقیق می کنه :دی

فقط بدیش اینه که تو این تاپیک بحث کردند و بین پستای اینجا گم خواهد شد.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Milestone , Skyrim
ارسال: #۳۲۵۴۹
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۵:۱۱ ب.ظ
(۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۳۸ ب.ظ)jazana نوشته شده توسط:  آره مثل greasemonkey خیلی باحاله، البته تو stylish فقط
رو نصب کردم.
greasemokney هم همون کار رو می کنه منتها برای جاوا اسکریپتش. چیزی شبیه greasemonkey برای کروم هست؟

ارسال: #۳۲۵۵۰
۲۳ شهریور ۱۳۹۵, ۰۵:۱۷ ب.ظ
(۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۵:۱۱ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۳۸ ب.ظ)jazana نوشته شده توسط:  آره مثل greasemonkey خیلی باحاله، البته تو stylish فقط
رو نصب کردم.
greasemokney هم همون کار رو می کنه منتها برای جاوا اسکریپتش. چیزی شبیه greasemonkey برای کروم هست؟

آره، با stylish و ابزارش اصلا آشنا نیستم.

تو کروم tampermonkey هست شبیه به greasemonkey. اسکریپت های greasyfork هم قشنگ توش نصب میشه.

این اسکریپت ها جون میدن واسه انگولک وبسایت ها و مخصوصا bypass کردن تبلیغات کلیکی اعصاب خوردکن و ثانیه ای. Big Grin
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۶۵۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۲۲,۳۷۰ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  انخاب مسیر آینده ؟ آینده دکترا چه خواهد شد ؟ shivap ۱۰ ۱۰,۴۸۴ ۰۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  سلام،امروز حال ات چطوره؟ حس امروزت را بگو. فرید ۹۰۷ ۲۳۷,۰۸۳ ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Bache Mosbat
  اگر داده ها در هر بار به طور مساوی تقسیم شود حداکثر عمق درختی log n خواهد شد؟ post98 ۱ ۳,۲۰۵ ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ahrmb
  اینترنت در آینده ناپدید خواهد شد hnarghani ۰ ۳,۳۴۹ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hnarghani
  اختلالی که زندگی شما را نابود خواهد کردشک و بدبینی ناشی از اختلال شخصیت پارانویید( morweb ۰ ۳,۳۵۵ ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: morweb
  تعداد سوالات دروس تخصصی کامپیوتر تغییر خواهد کرد؟؟؟ Denize ۱۸ ۱۸,۵۵۷ ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shovaliehsiah
Question لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید Potential ۲۴ ۲۱,۳۹۳ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت
  یک موضوع جدّی که اگه دقت نکنیم، مایه‌ی سرافکندگی ما در قیامت خواهد بود silver_0255 ۸ ۷,۶۸۰ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: silver_0255

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close