زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۷:۵۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید

ارسال:
۲۷ اسفند ۱۳۹۰, ۰۱:۵۳ ب.ظ
Question لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید
با سلام

من فکر میکنم برای تحقیق کردن هم مثل خوندن برای کنکور باید یه برنامه ریزی یا حداقل یک روندی را دنبال کرد.
مطمئنن دوستانی که قبلا سمینار یا پایان نامه داشتند حتما تجربیاتی دارن ... ممنون و خوشحال میشم اگه تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار بدید. ( که در پایان deadline با مشکل کمبود وقت و... مواجه نشیم)

تجربیاتی مثل :::

۱/ چگونگی نظم دادن به مقاله خوندن
۲/ از چه زمانی شروع به گزارش نویسی کنیم ( یعنی مثلا وقتی ۳/۴ مقاله خوندیم و کلیات مطلب دستمون اومد بیایم فصل کلیات موضوع رو بنویسیم و وقتی تموم شد کارمون رو ادامه بدیم یا .....)
۳/ از چه زمانی شروع کنیم که برای یه موضوع خیلی خاص، specific کار کنیم ... یا برای سمینار لازم نیست و جمع آوری مطالب و کارهای سایر دانشمندان کفایت میکنه ...

البته ممکنه بگید استاد سمینار اینا رو باید بگه (که تا حدی گفته) ولی تجربه کسی که این مراحل رو طی کرده با ارزش ترهSmile
و.......

"Many of life 's failures are people who did not realize how close they are to success when they gave up "
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: banou , Xilinx , bahremand.ni , sepidsal , d_felfelak
ارسال:
۲۷ اسفند ۱۳۹۰, ۰۳:۲۵ ب.ظ
من شنیدم وقتی دارید به انتهای دوران ارشد نزدیک میشید تازه به موضوع اشراف پیدا کردید و ایده به ذهنتون میرسه که البته کمی دیره.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Potential
ارسال:
۲۷ اسفند ۱۳۹۰, ۰۴:۰۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۴:۰۵ ب.ظ، توسط Potential.)
RE: لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید
(۲۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۲۵ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  من شنیدم وقتی دارید به انتهای دوران ارشد نزدیک میشید تازه به موضوع اشراف پیدا کردید و ایده به ذهنتون میرسه که البته کمی دیره.

من با مقاله اول یا حداکثر دوم باید ایده تو ذهنم ایجاد بشهBig Grin چون اگه نشه نمیتونم ادامه بدم
مشکل من عدم داشتن تخصصی هست که ایده رو اثبات کنم Big Grin ... نه simulation بلدم ، نه اثبات ریاضی، نه پیاده سازی ...

"Many of life 's failures are people who did not realize how close they are to success when they gave up "
 سپاس‌گزاری شده توسط: AmiriManesh , سجاد۶۷ , samaneh@90
ارسال:
۲۷ اسفند ۱۳۹۰, ۰۴:۱۸ ب.ظ
(۲۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۴:۰۴ ب.ظ)Potential نوشته شده توسط:  
(27 اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۲۵ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  من شنیدم وقتی دارید به انتهای دوران ارشد نزدیک میشید تازه به موضوع اشراف پیدا کردید و ایده به ذهنتون میرسه که البته کمی دیره.
من با مقاله اول یا حداکثر دوم باید ایده تو ذهنم ایجاد بشهBig Grin چون اگه نشه نمیتونم ادامه بدم
مشکل من عدم داشتن تخصصی هست که ایده رو اثبات کنم Big Grin ... نه simulation بلدم ، نه اثبات ریاضی، نه پیاده سازی ...
منظور من ایده جدید برای مقاله بود.
ارسال:
۲۷ اسفند ۱۳۹۰, ۰۴:۳۰ ب.ظ
خوب من هم منظورم همین بود ...
البته اینکه این ایده جدید رو با کارای قبلی مقایسه کنیم و اثبات کنیم بهتر و بهینه تر هست مهمه ! (فکر کنم منظور شما این بود)
................................................................................​................................................................................​..........
ممکنه ایده ای به ذهن برسه کلی وقت بذاریم و مقایسه با روش های قبلی انجام بدیم و .. بعدش به این نتیجه برسیم ایده ی ما بهینه تر نیست (با اینکه جدید هست) ! اگه این اتفاق دقیقا قبل از deadline دفاع بیفته خیلی بحرانی میشه.

ارسال:
۲۷ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۵۰ ب.ظ
برای اینکه شروع کنید روی یک مقاله کار کنید باید یه سری مسایلی رو در نظر بگیرید:
۱/ در ابتدا باید حدود ۴۰ ۵۰ تا مقاله بخونید. این مقاله ها نباید همین طوری انتخاب بشن. مثلا باید مقالات حداکثر ۴ ۵ سال پیش انتخاب بشن. ( با توجه به نوع موضوع می تونه این سال ها متفاوت باشه) . بهتره که در ابتدای کار چند تا مقاله survay درباره موضوع مورد نظرتون بخونید تا یه دید خوبی پیدا کنید و حجم زیادی از مقالات رو هم بتونید پوشش بدید. مقالات هم باید مقاله معتبر باشن. وقتتون رو سر مقاله های الکی تلف نکنین!
۲/ معمولا بعد از ۳ ۴ ماه شما یه دید کلی نسبت به موضوع پیدا کردید و می دونید که این موضوع از چه جنبه هایی بررسی شده . حالا بین اون جنبه های مختلف می گردید و روش مورد نظر خودتون رو پیدا می کنین. این نکته مهمه که معمولا در ارشد کسی نمیاد یه کارو از صفر شروع کنه. معمولا همه یک روش رو بهبود می بخشن و یا میان روشی رو تعمیم می دن یا راهکارهای ارائه شده در حوزه های دیگرو در اون روش به کار می بندند و مواردی مانند این.
۳/ برای نگارش سمینار اگه شما هنگام مطالعه به روشی مطالب مهم رو استخراج کرده باشین در زمان نهایی کار زیادی نمی برین. باید یه بررسی کلی روی قسمت های مهم بندازین و بتونید یک سیر مشخصی از کارهایی که قراره نگارش بشه رو انتخاب کنید و شروع به نگارش کنید. شاید بشه در یک هفته اون رو تموم کرد.
۴/ اینکه در هنگام سمینار ایده داشته باشید بیشتر بر می گرده به نظر استاد راهنما و مشاورتون. تا اونجایی که من می دونم روال عادی اینه که برای سمنیار یک survay روی مطالب ارائه شده داشته باشید نهایتا ایده ای برای ادامه کار داشته باشید. ولی اساتیدی هم هستند که انتظار دارن شما تا حدودی روی ایدتون کار هم کرده باشید.
البته به این موضوع هم توجه کنید که الزاما ایده ای که در زمیان سمینار داده میشه ایده نهایی نیست و می تونه بعدا عوض بشه.

to get something you've never had, you have to do something you've never done
 سپاس‌گزاری شده توسط: mfXpert , parsaNA , Potential , - rasool - , barca , blackhalo1989 , انرژی مثبت , Fardad-A , banou , saba_1984 , reyhaneh64 , fatima1537 , baran , Xilinx , mojtaba14405 , nilufar_f , mahsaii , sina_bhh , aka111 , hodhod , salahi154 , jaroon , Lonely Palm , mohsen_m , najwa , melda_444 , AmiriManesh , k_111 , aatwo , The BesT , ven00s , *Najmeh* , پروفسور , svk7 , sobi , sherkat , aminian , 8Operation , ankaboot , 007girl , amku , majid67110 , سجاد۶۷ , AfroozSadat , mina_com , Aurora , ghandi70 , SepidehP , d_felfelak , pioneer01
ارسال:
۲۷ اسفند ۱۳۹۰, ۰۸:۰۷ ب.ظ
خیلی ممنون Luna جان

خیلی مفید و کامل بود.

سپاس‌گزاری شده توسط: luna
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۸:۰۸ ب.ظ
سلام

وقتتون بخیر

امیدوارم حال همگی خوب باشه

بچه ها، میشه اگه اشکال نداره در مورد وضعیت research ای تون بگید ... تو چه مرحله ای هستید؟
من تو مرحله ی ConfusingHuh هستم ... حتی یه مقاله ی survey هم نیست که یکجا همه چیز رو گفته باشه ! یادم نیست چی خوندم! جمع و جور کردنش وقت میبره و من فقط تا ۱۵ تیر وقت دارم.

و سوال:

بعضی مقالات رو که میخونم مثلا به سال ۱۸۴۰ به یک علم دیگه ارجاع داده و از اون علم استفاده کرده و.... و یه ایده گرفته! و مثلا حتی از آناتومی بدن انسان/حیوان ایده گرفتن برای علم کامپیوتر.

و سایر مثال ها.

این پژوهشگران چطور متوجه شدند که مثلا اون علم وجود داشته !؟
آیا در زمینه های و شاخه های مختلف مطالعه میکنند ؟
آیا تو کنفرانس های مختلف و خارج از فیلد کاری خود شرکت میکنند ؟
آیا این پژوهشگران با پژوهشگران سایر Department ها مبادله اطلاعات میکنند و ایده میگیرند؟

من فکر میکنم فقط با مقاله خوندن نمیشه به اون چیزی که میخوایم برسیم !

سپاس‌گزاری شده توسط: ghandi70
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۸:۲۳ ب.ظ
این مرحله confusing رو خیلیا باهاش روبرو میشن! اصلا نگران کننده نیست! شما باید انقدر confuse بشید تا دیگه confuse نشید! Big Grin خوب به هر حال کسایی که میان و یه ایده های خیلی نابی میدن مثل من و شما نیستن که تازه قدم به این راه گذاشته باشن. اکثرا در فیلد خودشون به خوبی مسلط هستند و بر حسب نیازشون به بررسی فیلدهای دیگر می پردازن. و مطمئنا ممکنه که این تبادلات علمی هم بین دانشمندای بخش های مختلف وجود داشته باشه.
در دوره کارشناسی ارشد کسی از شما انتظار نداره که به چنین جاهایی برسید! معمولا کارهای دیگران رو بهبود میدین یا تعمیم میدید یا بخشی رو بهش اضافه می کنید و ...!

سپاس‌گزاری شده توسط: Potential , banou , baran , Xilinx , sepidsal , majid67110 , k_111 , The BesT , Aurora , ma.bahoosh , sherkat , ida_isp , سجاد۶۷ , ghandi70
ارسال: #۱۰
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۸:۴۱ ب.ظ
ممنون از پاسخ تون.

بعد یه سوال دیگه، ببینید به نظر شما ادامه دادن موضوعی که تا حالا راجع بهش پایان نامه نبوده ( یعنی کلا تو هیچ شاخه ای ش نبوده) و Survey نداشته، ریسک نیست/هست؟ و فقط ۵/۶ تا مقاله راجع بهش هست اون هم فعلا کنفرانسی ...

میدونید، من چون از حمله ی داور ها توی جلسه دفاع می ترسم، گفتم یه چیزی باشه زیاد گیر ندن!

و یه سوال دیگه ، شما هم مثل من بعضی مقالات رو متوجه نمی شید! وقتی متوجه نمی شید چیکار میکنید؟ چون بعضی مقالات رو باید حتما بفهمی چی هستن!

سپاس‌گزاری شده توسط: سجاد۶۷
ارسال: #۱۱
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۳۹ ب.ظ
خوب مقالاتی که متوجه نمیشید رو چند بار بخونیدو بعضی مواقع هم ممکنه الان یه مقاله رو متوجه نشید بعد مطالعات دیگه داشته باشید و بعد مثلا ۴ ۵ تا مقاله دوباره که مقالرو بخونید به خوبی متوجه بشید.
خوب ریسک که داره ولی نمیشه مطلق گفت. به موضوعتون و کاری که می خواید روش انجام بدین ربط داره. شاید استادتون با توجه به موضوعتون بیشتر بتونه کمکتون کنه.

سپاس‌گزاری شده توسط: Potential , Xilinx , The BesT , sherkat
ارسال: #۱۲
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۵۸ ب.ظ
خیلی ممنونم از راهنمایتون

ارسال: #۱۳
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۲۵ ب.ظ
به نظرتون چنین موضوعاتی بهتر نیستن برای مقاله دادن؟
ارسال: #۱۴
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۳۳ ب.ظ
(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۱:۲۵ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  به نظرتون چنین موضوعاتی بهتر نیستن برای مقاله دادن؟

بستگی به موضوعتون داره خیلی با اطمینان نمیشه گفت. ولی نظر شخصیم اینه که برای کارشناسی ارشد بهتره که روی موضوعی کار بشه که خام نباشه. یعنی تا یه حدودی روش کار شده باشه. البته اگه کسی بتونه روی این موارد کار کنه خیلی خوبه ولی چون در اول راه پژوهشی هستیم شاید یکم کار کردن روی چنین موضوعاتی سخت تر باشه. مخصوصا اینکه چون کارهای اولیه هست مقالات مرتبط با موضوع معمولا یه دید خوب به آدم میده ولی اگه تعداد این مقالات کم باشه فکر می کنم ممکنه که تا حدودی دچار سردرگمی بشین.

البته این کاملا نظر منه و خیلی قابل استناد نیست!Big Grin

سپاس‌گزاری شده توسط: Potential , blackhalo1989 , Xilinx , sepidsal
ارسال: #۱۵
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۲۱ ق.ظ
خیلی ممنون ...

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۵,۶۸۷ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
Smile حضور خود را با صلوات بر محمد و آل محمد به ثبت برسانید soheila-zd ۴۱۲ ۸۵,۹۴۰ ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ ۱۰:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: salam az ma
  درخواست راهنمایی جهت اتمام پایان نامه Maryam-X ۰ ۰ ۰۶ شهریور ۱۴۰۱ ۰۸:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Maryam-X
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۸۳۶ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  بین پردازش تصویر و داده کاوی موندم کدوم یکی رو برای پایان نامه انتخاب کنم؟ raheleh1393 ۵ ۷,۹۰۰ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  زمینه تحقیقاتی برای سمینار و پایانامه ارشد iman ۲۹۱ ۱۸۱,۹۷۹ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۱۲:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۲۳ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  چارچوب فصول پایان نامه H.Mohammadi ۰ ۱,۷۴۶ ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: H.Mohammadi
  نوشتن مقاله به صورت گروهی osho ۰ ۱,۷۶۶ ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: osho
  کمکم لطفا پایان نامه ارشد mahtab1928 ۰ ۱,۸۳۵ ۰۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۶:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahtab1928

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close