زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۵۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

هرچه می خواهد دل تنگت بگو...

ارسال: #۵۳۵۹۶
۱۲ بهمن ۱۳۹۸, ۰۳:۲۱ ب.ظ
دوستان بیمه کارشناسی با کارشناسی ارشد فرق دارد؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۵۳۵۹۷
۱۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۱:۵۴ ب.ظ
دوستم زنگ زده امشب بهم میگه میلاد پدرم سرطان روده گرفته و یه بخشایی از کبدش رو هم درگیر کرده و دکتر گفته خطرناکه و سریعا شیمی درمانی رو شروع کنید (قبلن در جریان مریضیش بودم کم و بیش، امروز مطب دکتر بودن و منتظر جواب دکتر که نتیجه پاتولوژی چی هست). اون لحظه‌ای که با گریه و صدای خیلی ناراحت گفت "بدبخت شدیم میلاد" رو هیچوقت نمیتونم فراموش کنم. عمیقا براش ناراحت شدم. یه موقع‌هایی آدم واقعا میمونه چی بگه. هیچ حرفی نتونستم بزنم. جز اینکه بگم روحیه داشته باشید. خیلی سخته واقعا. درکش میکنم.
امیدوارم هیچوقت توی چنین شرایطی قرار نگیرید که بخواید با یکی که چنین وضعیتی داره صحبت کنید. خیلی سخته.

رتبه خواهی همچو خورشید از خلایق دور باش ...
 سپاس‌گزاری شده توسط: marvelous , khayyam , MajidNasiri
ارسال: #۵۳۵۹۸
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۱:۲۸ ق.ظ
هنوزم می گم هر چی سرجاش باشه بهتره ، سر پیری و معرکه گیری نمیشه !
ارسال: #۵۳۵۹۹
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۱:۴۴ ق.ظ
سلام میشه معنی کنید؟

چشمه ها

از تابوت می جوشند

و سوگ واران ژولیده آبروی جهان اند.

عصمت به آینه مفروش

که فاجران نیازمندتران اند.
ارسال: #۵۳۶۰۰
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۴:۱۴ ق.ظ
(۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۲۸ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  هنوزم می گم هر چی سرجاش باشه بهتره ، سر پیری و معرکه گیری نمیشه !

هیچکس نمیدونه و نمیتونه در مورد چیزی نظر قطعی بده و قرار هم نیست با تفکرات ما بقیه زندگی کنند.
یکی تو سن ۲۰سالگی ازدواج میکنه و خوشبخته. یکی هم در سن ۶۰سالگی ازدواج میکنه و خوشبخته
کی تعیین میکنه که چی و کی چه موقع سر جاش هستن که بهتر باشه؟
بنظرم نباید کسی را قضاوت کنیم.
پیری و معرکه گیری هم یه جمله برای کوبوندن احساسات و عواطفی و آرزوهای هرکسی هست که ما جای اون زندگی نکردیم. این جمله خیلی سنگینه و خیلی جسارت میخواد این حرف را خطاب به هرکسی بگیم.
چه اصراری هست برای دیگران نسخه بپیچیم؟ و بخواهیم مثل ما زندگی کنن و تصمیم بگیرند؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: marvelous , nlp@2015 , عزیز دادخواه , hanie_M
ارسال: #۵۳۶۰۱
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۱۱:۰۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۰۷ ق.ظ، توسط khayyam.)
RE: هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
(۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۱۴ ق.ظ)The BesT نوشته شده توسط:  
(13 بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۲۸ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  هنوزم می گم هر چی سرجاش باشه بهتره ، سر پیری و معرکه گیری نمیشه !

هیچکس نمیدونه و نمیتونه در مورد چیزی نظر قطعی بده و قرار هم نیست با تفکرات ما بقیه زندگی کنند.
یکی تو سن ۲۰سالگی ازدواج میکنه و خوشبخته. یکی هم در سن ۶۰سالگی ازدواج میکنه و خوشبخته
پیری و معرکه گیری هم یه جمله برای کوبوندن احساسات و عواطفی و آرزوهای هرکسی هست که ما جای اون زندگی نکردیم. این جمله خیلی سنگینه و خیلی جسارت میخواد این حرف را خطاب به هرکسی بگیم.
چه اصراری هست برای دیگران نسخه بپیچیم؟ و بخواهیم مثل ما زندگی کنن و تصمیم بگیرند؟
ما کسی رو قضاوت نکردیم و زندگی هر کسی به خودش مربوطه ، ولی اینکه بیاییم درباره حقایق زندگی بشریت صحبت کنیم به بعضی ها برمی خوره چون شرایطش رو رو ندارند و از قدیم گفتن گفتن حق همیشه تلخه .
حقیقت اینه یه ادم ۲۰ ساله هم از لحاظ قوای جسمی و جنسی و هم از لحاظ هیجان و انگیزه به یه ادم ۶۰ ساله ارجحیت داره .
اگه بین جوانی و پیری فرقی نداره پس چرا این همه خانم سن رفته بالا سعی در جوان سازی خودش می کنه با کلی عمل و ... و وقتی یکی بهش می گه حاج خانم انگار بهش فحش دادن دBig Grin
ارسال: #۵۳۶۰۲
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۲:۰۰ ب.ظ
(۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۰۶ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  
(13 بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۱۴ ق.ظ)The BesT نوشته شده توسط:  
(13 بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۲۸ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  هنوزم می گم هر چی سرجاش باشه بهتره ، سر پیری و معرکه گیری نمیشه !

ما کسی رو قضاوت نکردیم و زندگی هر کسی به خودش مربوطه ، ولی اینکه بیاییم درباره حقایق زندگی بشریت صحبت کنیم به بعضی ها برمی خوره چون شرایطش رو رو ندارند و از قدیم گفتن گفتن حق همیشه تلخه .
حقیقت اینه یه ادم ۲۰ ساله هم از لحاظ قوای جسمی و جنسی و هم از لحاظ هیجان و انگیزه به یه ادم ۶۰ ساله ارجحیت داره .
اگه بین جوانی و پیری فرقی نداره پس چرا این همه خانم سن رفته بالا سعی در جوان سازی خودش می کنه با کلی عمل و ... و وقتی یکی بهش می گه حاج خانم انگار بهش فحش دادن دBig Grin

ببین هنوز سطح فکر خیلی پایینه، خصوصا تو مملکت ما، وگرنه پیری فقط فیزیکیه. میشه جلوی تحلیل رفتن رو هم گرفت با رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی درست. الان تو تمام دنیا همه دارن وگن میشن و گیاهخوار و کلا گوشت خواری زیر سوال رفته و علتش هم اینه که گوشت چون دیر هضم میشه و کلا وقتی هضم میشه سم تولید میکنه و این سم توی رگها رسوب میکنه و باعث پیری و مرگ تدریجی میشه. اونور دیگه این روزا در مورد مرگ حرف نمیزنن و دارن تمام تلاششون رو میکنن که انسان رو از نظر فیزیکی هم جاودانه کنن.
حالا من کاری ندارم به اینکه داستانها میگن یه حضرت نوح بوده که هزار سال عمر کرده، اولا واحد شمارش زمان در دوران باستان خیلی متفاوت بوده با الان، دوما فکری که من میکنم و اون اینه که اصلا کشتی درست میکنه و حیوانات رو نجات میده سر همین قضیه هست. منتهی تو مملکت ما تفسیر و تعبیر غلط میشه در جهت منافع کثیف خودشون و حقایق برای ما فاش نمیشه.
حالا اینجا بحث گیاهخواری نبود، ولی میخوام بگم آدم تو هر سنی اراده کنه میتونه. من خداوکیلیش دوبار دیگه ارشد امتحان دادم و راحت قبول شدم و رفت، الان که دارم میخونم تنها فرقی که میبینم اینه که یخرده گرفتاریم بیشتر شده ضد حال میزنه نمیزاره زیاد درس بخونم. وگرنه از نظر فهم و درک تازه احساس میکنم بهتر هم هستم و بهتر همه چی رو درک میکنم موقع درس خوندن میرم جلو. وگرنه از نظر قوای جسمی من مشکلی که ندارم هیچ از شوهر جوونتر از خودمم انرژی بیشتری دارم.
الان فقط بدشانسی آوردم دو تا تومور مسخره تو سرم رشد کرد که علتش هم فشار عصبی و دو عمل جراحی مغزی بود که قبلا داشتم. یعنی میخوام بگم اگه ضربه ی فیزیکی به مغزم وارد نشده بود بیست و چهار سال پیش ، من الان شاید خیلی سالم تر از اینم بودم. به نظر من الان تنها نبردی که در دنیا باقی مونده نبرد با مرگه و مطمئنم که بشر لایق بر این مسئله هم بالاخره پیروز خواهد شد. نسلها میان و میرن، جهش های ژنتیکی اتفاق می افتن و اصلا ماهیت بشر مدام در حال تغییره. الانم کشور ما رو نگاه نکن که مرگ سرتاپاشو برداشته. من به چشم خودم دیدم در انگلستان که پیرزن پیرمرد هاشون وقتی بازنشسته میشن تازه زندگیشون شروع میشه و سلطنت میکنن تو جامعه. دانشجو میشن، دنبال کارای مورد علاقشون میرن. فقط تو این ایران کوفتی هست که هر کسی بازنشسته شد مرده حساب میشه و تمام اینا از طرز فکر غلطه.
همین پدر من الان نزدیک هشتاد سالشه، ولی تا پارسال فعالانه در سمت رئیس خط پرواز در فرودگاه امام فعالیت میکرد. فقط هم به خاطر همین از کار اومد بیرون که محدودیت سنی برای کارمندا گذاشتن و در ضمن راهش دور بود. از زبون خودش میشنیدم که وقتی قرار بود به یه هواپیما سرویس بدن، این پیرمردا بودن که حاضر و آماده بودن برای کار و جوونها همه یه گوشه خواب بودن. راستش این طرز فکر های کهنه بابا رو کلافه کرد و این جوونهای امروزی خیلی اذیتش کردن و برای همین فرار رو بر قرار ترجیح داد.
من موندم ما داریم به کدوم سمت میریم واقعا؟ من نمیخوام توجیه کنم که مثلا به اون حالت که رسیدی که ادرار و مدفوعت رو نتونی کنترل کنی ولی هنوز سمت ریاست داشته باشی، کلا هر کسی باید سر جای خودش باشه و همه چی رو روال باشه.
چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید. بد نیست کمی با نگاه واقعگرایانه به مسائل نگاه کنیم. حالا من به افتخار اینکه به شما نشون بدم که سن و سال هیچ ربطی به درس خوندن و ازدواج کردن نداره، از شما دعوت میکنم موقع اعلام نتایج کنکور به اسامی شاگرد اولا دقت کنی.
اینی که میگن آدم باید دلش جوون باشه یه حقیقته و اگه این مسئله تو مملکت ما جا بیفته خیلی مسائل حل میشن. ما نباید بشینیم و یا به استقبال مرگ بریم، توصیه میکنم نمایشنامه ی خیلی خیلی کوتاه از وودی آلن با عنوان " مرگ در میزند" رو بخونی. خیلی خیلی کوتاهه این نمایشنامه ولی نویدی هست به دنیای جدید که انسان مرگ رو هم مغلوب میکنه. بینش ها عوض شدن. دیگه ۵۰ یا ۶۰ سال پیش نیست که یک کارگردان بزرگی مثل اینگمار برگمان میاد و فیلم مهره ی هفتم رو درست میکنه و در نهایت همه رو تسلیم مرگ میبینه. تو این فیلم هم درسته همه به استقبال مرگ رفتن در نهایت به شکلی، ولی تمام تلاش خودشونو کردن که مغلوب مرگ نشن و از زندگیشون کمال استفاده رو بردن. ولی الان نگاه وودی آلن رو به مرگ نگاه کنین که میاد و میشینه با مرگ پوکر بازی میکنه و شرط رو این میزاره که اگه برد مرگ بره گم شه. و در نهایت اینطور هم میشه.

میخوام بگم یه کم با نگاه متفاوت به این قضایا نگاه کنین. من که پیرزن این سایت هستم به قول شماها، از هزارتای شماها هم دلم شاد تره و فعالیتم بیشتر. من یکبار از مرگ جستم و باز هم میجهم از دستش. وقتی امید باشه دلخوشی میاد و مرگ فراری میشه.

ببخشید خیلی حرف زدم

ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα

Σωκράτης

(The only thing I know is that I know nothing)

Socrates
 سپاس‌گزاری شده توسط: عزیز دادخواه , shervan360
ارسال: #۵۳۶۰۳
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۲:۱۶ ب.ظ
همیشه این سوال پیش میاد آیا از قبل خدا میزان عمر ما رو تعیین کرده یا اینکه ما خودمون میزان عمرمون رو تعیین می کنیم !
این یخورده با صحبت کسایی که می گن با تغذیه عمرمون میره بالا با چیزی که تو واقعیت می بینیم اینکه طرف سالم و سالم هست یهویی قلبش می گیره می میره
ارسال: #۵۳۶۰۴
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۴:۴۷ ب.ظ
یه TED Talk میدیدم. راجع به سخنرانی و اینا بود. اسمش "the danger of silence" بود. یه تیکه خیلی قشنگی داشت که میگفت "منتقدانه بخوان، آگاهانه بنویس، شفاف حرف بزن، حقیقت را بگو".
اول اومد دلایل سکوت رو گفت و اینکه چرا واقعا نمیتونیم سخنور خوبی بشیم. و میگفت برای غلبه بر سکوت و اینکه چجوری خوب صحبت کنیم باید اینجوری پیش بریم و اون چهارتا رو عنوان کرد.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

رتبه خواهی همچو خورشید از خلایق دور باش ...
 سپاس‌گزاری شده توسط: عزیز دادخواه , marvelous
ارسال: #۵۳۶۰۵
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۴:۵۲ ب.ظ
(۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۲:۱۶ ب.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  همیشه این سوال پیش میاد آیا از قبل خدا میزان عمر ما رو تعیین کرده یا اینکه ما خودمون میزان عمرمون رو تعیین می کنیم !
این یخورده با صحبت کسایی که می گن با تغذیه عمرمون میره بالا با چیزی که تو واقعیت می بینیم اینکه طرف سالم و سالم هست یهویی قلبش می گیره می میره

به نظر من صحبت سر ایدئولوژی یا فلسفه ی علمی نیست که بخوایم نظرات همدیگه رو نقد کنیم یا رد یا تایید کنیم. صحب سر انتخاب سبک شخصی برای زندگی هست. که یه مسئله کاملا شخصی و سلیقه ای هست و اگر فکر میکنی که اینجوری از زندگیت بیشتر لذت میبری. خیلی هم خوبه.
من توی چهل سالگی رفتم یه ساز دهنی خریدم و رفتم کلاسش. همکلاسی هام همه زیر ۱۵ سال بودن. ینی حتی من از پدرشون هم بزرگتر بودم. الان نمیگم یه نوازنده درجه یک سازدهنی شدم. یاد گرفتم و بلدم بزنم و همیشه هم همراهمه و لذت میبرم ازش.
توصیه میکنم به دوستانی که موسیقی دوست دارن و وقت و بودجه محدود دارن یادگرفتن سازدهنی رو امتحان کنن. بی نهایت لذت بخشه.
 سپاس‌گزاری شده توسط: shervan360 , marvelous , khayyam , .:tarannom:. , codin
ارسال: #۵۳۶۰۶
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۷:۵۵ ب.ظ
(۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۷:۴۵ ب.ظ)The BesT نوشته شده توسط:  
(13 بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۰۶ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  ما کسی رو قضاوت نکردیم و زندگی هر کسی به خودش مربوطه ، ولی اینکه بیاییم درباره حقایق زندگی بشریت صحبت کنیم به بعضی ها برمی خوره چون شرایطش رو رو ندارند و از قدیم گفتن گفتن حق همیشه تلخه .
اگه بین جوانی و پیری فرقی نداره پس چرا این همه خانم سن رفته بالا سعی در جوان سازی خودش می کنه با کلی عمل و ... و وقتی یکی بهش می گه حاج خانم انگار بهش فحش دادن د[تصویر:  biggrin.gif]

حقایق زندگی بشریت؟ الان این صحبت {درس خوندن در سن خاصی جذابیت داره} در کجای حقایق زندگی بشریت جای گرفته که شما میفرمایید؟
الان محققین ثابت کردن در هر سنی مغز میتونه فعالیت کنه.هرقسمت از مغز را در هر زمان ازش استفاده کنی فعالیت میکنه. اتفاقا در همین بحث یادگیری هم هفته پیش یه روانشناس مطرح میکرد که یادگیری در هر سنی هست و اینکه بعضی میگن از سن ما گذشته و دیگه نمیتونیم و ... اشتباه هست.
اینکه گفتن حقیقت تلخه و این حرفها که به قول خودتون از قدیم! در ذهن ما جا گرفته را هرجایی و در هرمکانی نمیتوان بکار برد. نباید مباحث را با هم خلط کرد.
بحث زیبایی بخاطر بالا رفتن سن هست که روی ظاهر نشون داده میشه. ربطی به بحث الان نداره. الان بحث ما چیز دیگریست.
بحث شما اینه که هیچ فرقی بین یه ادم ۲۰ ساله و یه ادم ۸۰ ساله تو یادگیری نیست درسته باشه قبول !!!
ارسال: #۵۳۶۰۷
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۰۸:۴۵ ب.ظ
من می‌ترسم که یه روز بیدار شم، ببینم این روزها تنها یه خواب بودن؛
 سپاس‌گزاری شده توسط: ele , khayyam
ارسال: #۵۳۶۰۸
۱۳ بهمن ۱۳۹۸, ۱۱:۳۵ ب.ظ
(۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۵ ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  من می‌ترسم که یه روز بیدار شم، ببینم این روزها تنها یه خواب بودن؛

بده از خواب بیدار شی ببینی همون نقطه ای بودی که هستی، فقط کلی تجربه کسب کردی و اینبار میدونی چیکار کنی؟

ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα

Σωκράτης

(The only thing I know is that I know nothing)

Socrates
 سپاس‌گزاری شده توسط: عزیز دادخواه
ارسال: #۵۳۶۰۹
۱۴ بهمن ۱۳۹۸, ۱۲:۴۳ ق.ظ
خداروشکر آدم هایی بودن که فرقی بین ۲۰ سالگی و ۸۰ سالگی قایل نشدن و تا آخرین لحظه زندگیشون برای پیشرفت بشریت ( و خودشون البته) کار کردن. والا الان ما هنوز داشتیم سوار بر حیوانات اهلی اینور و اونور میرفتیم و با نامه با یکدیگه ارتباط میگرفتیم....
من متوجه این موضوع هستم بعضی ها ممکنه کلا حوصله درس و در کل پیشرفت را نداشته باشن حتی در همون ۲۰ سالگی!! ولی وقتی میبینی بقیه چطوری در هر سنی دنبال پیشرفت هستن باید تشویقشون کنی و حتی قدرداری کنی ازشون نه این که با تیکه و کنایه مسخره کنی...
در کل متوجه منظورت نمیشم.... توی ۸۰ سالگی آدم باید بشینه منتظر مردن باشه اگر کاری نکنه؟!
اون بحث خدا هم.... توی قرن ۲۱ اینطوری صحبت کردن چی بگم... عمر شما را ورزش و تعذیه و سبک زندگی تعیین میکنه خدا اون بالا تاس نمیندازه بگه هرکسی چند سال زندگی کنه ...
 سپاس‌گزاری شده توسط: عزیز دادخواه , شبگرد
ارسال: #۵۳۶۱۰
۱۴ بهمن ۱۳۹۸, ۰۱:۴۷ ق.ظ
چقد طرز فکرا و نوشته ها شبیه به همه! مثلا ادمای زیادی اون فکری که من دوست دارمو حمایت می کننBig Grin اما اینجا فقط یه محیط مجازیه چه فایده داره؟ شاید اینجور به خودش اعتماد به نفس میده

think positive
 سپاس‌گزاری شده توسط: khayyam

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۶۳۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۲۲,۱۴۱ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  انخاب مسیر آینده ؟ آینده دکترا چه خواهد شد ؟ shivap ۱۰ ۱۰,۴۷۸ ۰۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  سلام،امروز حال ات چطوره؟ حس امروزت را بگو. فرید ۹۰۷ ۲۳۵,۶۷۱ ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Bache Mosbat
  اگر داده ها در هر بار به طور مساوی تقسیم شود حداکثر عمق درختی log n خواهد شد؟ post98 ۱ ۳,۲۰۲ ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ahrmb
  اینترنت در آینده ناپدید خواهد شد hnarghani ۰ ۳,۳۴۷ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hnarghani
  اختلالی که زندگی شما را نابود خواهد کردشک و بدبینی ناشی از اختلال شخصیت پارانویید( morweb ۰ ۳,۳۵۵ ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: morweb
  تعداد سوالات دروس تخصصی کامپیوتر تغییر خواهد کرد؟؟؟ Denize ۱۸ ۱۸,۵۵۴ ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shovaliehsiah
Question لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید Potential ۲۴ ۲۱,۳۸۶ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت
  یک موضوع جدّی که اگه دقت نکنیم، مایه‌ی سرافکندگی ما در قیامت خواهد بود silver_0255 ۸ ۷,۶۷۸ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: silver_0255

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close