زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۱۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سمهیه ای مثل شاگرد اولی آیا بی عدالتی است!؟

ارسال: #۴۶
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۸:۲۹ ق.ظ
درست پارسال همین موقع هم صحبت سهمیه شاگرد اولی بود. مطمئنا دوباره سال بعد هم خواهد بود. با حرفا قانون که عوض نمی شه فقط دل اونایی خون میشه که با سهمیه قبول شدن. بهتر که با این حرفا حداقل اونا رو ناراحت نکنیم.
خیلیا که دارن میگن بی عدالتیه اگر این سهمیه را داشتن آیا استفاده نمی کردن؟
اونایی که ربتشون عالی هست و هر جا که بخوان قبول بشن بکنار ولی بقیه این سهمیه رو استفاده نمی کردن؟
نمی دونم هدف از این بحثا چیه.
۹
۵
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: shz67 , computerscience88 , iammiti , fa_shinobi
ارسال: #۴۷
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۱۱:۲۰ ق.ظ
سلام،با اجازه من نظر خودم را می گویم،به طور کلی من هم با این حرف که شاید سهیمه شاگرد اولی به صورت فعلی عادلانه نباشد تا حدی موافق هستم،اما اینجا دو تا مسئله هست،
۱- آیا اصلا با توجه به محدودیت امکانات و پذیرش ها کنکور عادلانه است؟
۲- اینکه نمی شود قضاوت کرد که چون طرف غیر انتفاعی یا پیام نور و یا ... هست پس سطح دانشگاه اش پایین بوده و راحت می شده اول شد ولی تو دولتی فلان جا نمی شده،من میگم این کلیت نداره چه بسا غیرانتفاعی ای که بسیار سطح اش بالاتر از دولتی هست،و بسیار هم سخت تر می گیرند،
یه چیز هم میگم چون همه دوست هستند امیدوارم دلخوری یا سوءتفاهم پیش نیاد،بعضی از دوستان جوری صحبت می کنند که به قول دوستمان Aurora،باعث ناراحتی کسانی می شود که سهمیه شاگرد اولی دارند،در حال حاضر این سهمیه وجود دارد و وقتی میتوان استفاده کرد،چرا نباید استفاده کنند،بی عدالتی این هست که چیزی که حق کسی نیست را تصاحب کند،وقتی این سهمیه حق طرف بوده است چرا نباید استفاده کند؟
۴
۱
ارسال: #۴۸
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۱۱:۴۹ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۰۲ ب.ظ، توسط salkhordeh.)
RE: سمهیه ای مثل شاگرد اولی آیا بی عدالتی است!؟
دوست شروع کننده موضوع یک سری مواردی رو بیان کردن که بیشتر به درد تبلیغ و سخنرانی و این‌ها میخوره. حالا این موارد رو میذاریم کنار.
اینکه شاگرد اول‌های تمام دانشگاه‌ها سهمیه داشته باشن کاملا احمقانست. فکر نمی‌کنم اینجا کسی باشه که ادعا کنه سطح علمی شاگرد دوم شریف از شاگرد اول دانشگاه .... کمتره. اینکه رتبه کنکور آوردن توسط این افراد سخت‌تر هست رو قبول دارم. ولی مگه بحث ورود به دانشگاه بحث تنها میزان سختی‌هایی هست که فرد کشیده؟ درسته که اگه این فرد مثلا یک دانشگاه دیگه‌ای بود امکان داشت رتبش بهتر بشه. این مثل این نکته هست که مثلا فلانی پول داشته رفته آزمون‌ها و کتاب‌های خوب رو خریده خونده رتبش بهتر شده ولی من پول نداشتم نشستم جزوه داغون استادهام رو خوندن رتبم گند شده. حالا کسی میاد برای من سهمیه قرار بده؟ این بی عدالتی‌ها (البته اگه اسمش رو بشه بی‌عدالتی گذاشت) وجود داره توی تمام ارکان زندگی ما هم وجود داره. اینجا یک جامعه کمونیستی نیست که همه منابع برای همه یکسان باشه اینجا یکی بیشتر داره یکی کمتر. این موضوع رو باید پذیرفت. توی کنکور هم همینه. یکی استادش بهتره یکی نیست. کاریش نمیشه کرد. واقعا اگه کسی برای این مشکل راهکاری داره خوشحال میشم بشنوم. حالا اگه بیایم به این شاگرد اول دانشگاه .... سهمیه بدیم که بره شریف فکر می‌کنین میتونه موفق بشه؟ برای پاسخ به این سوال برین از اساتید شریف بپرسین حاضرن با همچین فردی کار کنن و مثلا بجای شاگرد دوم شریف این فرد رو بگیرن؟ اساتید به هر حال چندین سال هست تجربه دارن با همدیگه ارتباط دارن وضعیت دانشجوها رو میدونین چطوریه.
در مورد شاگرد اول‌های دانشگاه‌های بزرگ هم بحث هست که معدل معیار بهتریه برای سنجش سطح علمی یا کنکور؟ کنکور مشکلاتش رو دوستان بیان کردن یکی ممکنه مریض باشه یا کلا توی تست زدن خوب نباشه و این‌ها. البته این موارد تعدادش بسیار کم هست. شما یه نظرسنجی بکنین از بچه‌های همینجا ببینین چند نفر واقعا سر کنکور مریض بودن یا مشکل داشتن و مثلا سال بعد رتبشون خیلی تغییر کرده.
معدل هم مشکلات خودش رو داره. سطح درس‌ها توی دانشگاه‌ها حتی بین استادها خیلی تفاوت داره. و بر خلاف دوستمون که گفتن پویایی و رقابت ایجاد میکنه توی دانشگاه فکر می‌کنم اینطور نیست. پویایی یک دانشگاه به نمره گرفتن نیست. این رقابت بیشتر نمره محور بودن رو تقویت می‌کنه و اینکه دانشجوها فکر کنن همه چیز نمرست و بجای اینکه برن دنبال فعالیت‌های علمی، ارتباط با صنعت تمام فکر و ذکرشون میشه نمره. حالا این فرد دانشگاهش رو تموم کرد چیکار میخواد بکنه توی جامعه؟
در کل من هرچی بیشتر فکر می‌کنم میبینم همین کنکور با تمام مشکلاتش بیشتر عدالت رو پیاده می‌کنه. کافیه تصور کنین کنکور کارشناسی رو بردارن ملت با معدلشون بخوان برن شریف و تهران و ... . فکر میکنین سطح شریف بالاتر میره یا پایین‌تر؟
در آخر این رو هم بگم که من خودم از اون‌هایی که معدلشون پایینه و با دوپینگ علمی کنکور قبول شدن اومدن بالا نیستم. خدا رو شکر معدلم خوبه Big Grin .

من اسم دانشگاه شهر خودم رو آوردم که به کسی برنخوره. در هر صورت ممنون بابت ویرایش
۵
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: crevice , سجاد۶۷
ارسال: #۴۹
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۱۱:۵۱ ق.ظ
من شخصا با سهمیه رتبه اولی مخالف نیستم ولی با اینکه فرضا رتبه اول امیرکبیر با رتبه اول الزهرا با رتبه اول یه دانشگاه دولتی درجه ۳ یا دانشگاه غیر انتفاعی با رتبه اول یه دانشگاه ازاد بیان شریف بخونن مخالفم و خیلی با این قضیه مشکلات دارم.
و عین بی عدالتیه.
اتفاقا بی عدالتیش علاوه بر اینکه برای خود رتبه اولا باشه واسه منو شمایی که با بدبختی کنکور دادیم هم هست
یه عده میگن سهمیه رتبه اولی سوای ظرفیتیه که توسط سنجش تو دفترچه اعلام میشه ، بله درسته اما اگر استدلالمو که پایین توضیح دادم بخونید متوجه میشین دود بی عدالتیش به چشم منو شمای کنکوری بیشتر میره

دوستان توجه داشته باشن تو ارشد ظاهرا هر استادی تا یه ماکسیمم تعداد خاصی فکر کنم بتونه دانشجو برای راهنمایی داشته باشه در نتیجه هر چی تعداد دانشجو بره بالا یا استاد کم میارن یا مجبورن واسه هر استادی تعدادو ببرن بالا در نتیجه تایمی که قراره استاد بذاره بالطبع میاد پایین
اگر دقت کنید دانشگاهای برتر از سال ۹۰ تا الان به جای افزایش ظرفیت کاهش ظرفیت داشتن امسالم که شبانه ها کشید پایین.
چرا؟
یه دلیلش گرفتن رتبه های برتره اونم به صورت تصاعد هندسی
و دود جبران ضررش و عدم مدیریتش میره به چشم کسایی که زحمت کنکورو کشیدن

تنها راهکاری که به ذهن من شخصا میرسه:
باید برای استفاده از این سهمیه همینطور که معدل موثرو تو کارنامه اولیه لحاظ میکنن، تو سهمیه رتبه اولی هم اعمال شه و هر دانشگاهی بنا بر معدل موثر و سهمیه رتبه اولی اون معدل پذیرش داشته باشه.
Sad

خداوکیلی اطرافتون چند نفرو دیدین که هم رتبه اولو داشته باشن هم کنکور رتبه نسبتا خوبی که بشه واقعا یکی از دانشگاهای تاپ قبول شدو داشته باشن؟
یکی که رتبه اول امیرکبیره که خوب مشخصه اگه بیاد کنکور بده یه ذره هم زحمت بکشه میشه زیر ۱۰۰ شایدم زیر ۵۰
روی صحبت من دانشگاهایی به جز این دسته.

هر تلاشی بالاخره به نتیجه میرسد...........................
آرامش واقعی ذهن از پذیرش بدترین حالت پیش می آید، زیرا پذیرش آنچه اتفاق اقتاده اولین گام برای غلبه بر پیامدهای هر بداقبالی است.

هرکه اطمینان داشته باشد که آنچه خدا برایش مقدر کرده به او میرسد دلش ارام میگیرد.
۲
۱
ارسال: #۵۰
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۱۲:۱۰ ب.ظ
ببینید هم در عدالتش هم در منطقش مسائلی وجود داره که باید حل بشه

سهمیه رتبه ۱ روی تراز موثره. نمودار تراز منحنی نماییه ولی سهمیه شاگرد اولی تراز رو خطی در۱/۱۱ ضرب میکنه.

برا همین رتبه زیر ۲۰۰ یا زیر ۱۰۰ که شاگرد اولن خیلی فرقی براشون نمیکنه. درحالی قوی بودن هم تو کنکور هم تو دوران تحصیل.

هر دانشگاهیم برن به از پسش برمیان.

ولی رتبه ۱۰۰۰ رو تا حدود رتبه ۱۰۰ میاره پایین. خوب به نظرتون این غیرمنطقی نیست؟اگه شبانه هم طرف بزنه.میاد بغل کسایی که از نظر علمی باهاش فاصله دارن.

اما یه مشکل دیگه به نظرت رتبه ۲ ۳ شریف تهران امیر کبیر شایسته ترن برای سهمیه یا رتبه یک غیرمجانی شهرستان ما؟

به نظرت سیستم نمره دادن یونی چقد دقیقه من خودم تو دوران تحصیلم بالای ۶۰ نمره بخاطر اشتباهات اساتید و زیراب زدن شکلات ها و غیره از دست دادم.(با اینکه کارم رو انجام داده بودم مثلا استاد یه درس سه واحدی ۴ نمره حل تمرین اشتباهی نمیده یا تو جمع نمره اشتباه میکنه یا جواب یه سوال رو یا فرق بین رادیکال ۵ تقسیم بر ۲ با ۱/۱۱ رو نمیفهمه )

درسته که سهمیه خوبیایی داره ولی قانونش باید اصلاح بشه.

قانون در نمودار نمایی باید نمایی باشه

اگه مقاله ISI بدی قوی تره یا ساختمان داده ۱۹/۷۵ بگیره.

از طرفی باعث استرس و رقابت های خیلی زشت میشه که از دانشجو جماعت بعیده.

حالا ۲ شریف یا یک غیر مجانی؟

بدرود سالهای دور از خانه
۱
۱
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۵۱
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۱۲:۱۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۱۹ ب.ظ، توسط irisadaf.)
آقا من میگم این سهمیه باید هدفمند بشه Smile
خب واقعا کسی که ۴ سال زحمت کشیده شاگرد اول شده خب باید ازش تقدیر بشه و این سهمیه خیلی منطقی تر از سهمیه های دیگه است اما دانشگاه داریم تا دانشگاه... نباید تاثیر این سهمیه برای شاگرد اول دانشگاه شریف و شاگرد اول موسسه غیرانتفاعی واحد سبزی خردکنی سفلی یکی باشه.... دانشگاههایی داریم نمره میدن کیلویی و شاگرد اول شدن تو اونها کار سختی نیس و دانشگاه داریم شاگرد اول شدنشون کلی ارزش داره.... باید سهمیه شاگرد اولی را اولا از خیلی موسسات و دانشگاهها حذف کنن و برای بقیه دانشگاهها به نسبت سطح علمی دانشگاهها تاثیر بدن نه اینکه همه را ۹۰ درصد یا ۸۰ درصد نمره تراز بذارن چون واقعا خیلی خیلی اجهاف میشه.. شاگرد آخر شریف اگه رتبش بشه ۵۰۰ هیچ جا قبول نمیشه ولی همین آقا خیلی سطحش بالاتر از شاگرد اول فلان موسسه خیلی داغونه که رتبش میشه ۱۰۰۰ و راحت تهران قبول میشه.... همونطور که معدلها را تراز میکنن که البته هنوزم جای کار داره باید سهمیه شاگرد اولی را هم براساس دانشگاهها تراز کنن.
من یه جای دیگه گفتم خودم چون این سهمیه را غیرمنطقی میدونستم و البته خیلی دلایل دیگه از این سهمیه خودم استفاده نکردم.. پس نگین که دارم شعاری حرف میزنم

عاقلان نقطه پرگار وجودند ولی
عشق داند که در این دایره سرگردانند
۵
۳
 سپاس‌گزاری شده توسط: rasoul67 , crevice
ارسال: #۵۲
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۱۲:۲۷ ب.ظ
سلام

در کل منم مخالفم.Undecided

کسی که مثلا دانشگاه شیراز معدلش ۱۵ شده از اون که غیرانتفاعی سطح پایین خونده و معدلش ۱۹/۵ شده خیلی بیشتر زحمت کشیده.
از طرفی خیلی ها از این سهمیه اطلاع ندارن فقط موقع کنکور میفهمن... که دیگه دیر شده ...

وظیفه تو تغییر جامعه نیست ، وظیفه تو تغییر خودت است. امام علی(ع)
۵
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: crevice , maneshty , SnowBlind
ارسال: #۵۳
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۱۲:۳۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۳۵ ب.ظ، توسط پوونه.)
من نظرمو قبلا در مورد شاگرد اولی گفتم که مخالفم
اما با خوندن پست ها یه سوال واسه ام ایجاد شد.
چرا همه فکر میکنند غیرانتفاعی ها همه کیلویی نمره میدن
دانشگاهی که من اونجا درس میخونم جزو دانشگاه های تراز اول غیرانتفاعی ایرانه استاداش هم اصلا نمره نمیدن به اکثریت چون معتقدن دانشجو اگه دانشجو بود غیرانتفاعی درس نمیخوند!!!! حالا که اینجا درس میخونه باید سعی کنه نمره قبولی رو بگیره !!!! چند نفر از هم کلاسی هام تطبیق واحد دادن رفتن آزاد الان شاگرد اول اونجان!! این چه قیاسیه آخه
تیم رباتیک دانشگاه ما یادم نیست دقیقا تو کدوم کشور اول شد! اساتیدمون همه اساتید دانشگاه های سراسری. اکثر بچه هامون جزو بهترین های برنامه نویسی هستن.
من نمیگم همه غیرانتفاعی ها خوبن. نه خیر خیلی ها رو سراغ دارم که کیلویی که سهله تُنی نمره میدن خیلی ها هم اصلا نمره نمیدن میگن بذار این بیفته دوباره همین درس رو برداره پول میریزه به حسابمون دیگه!!
من تو این دانشگاه نمره نیاوردن و سهمیه شاگرد اولی هم ندارم. خیلی هم شاکی هستم یکی از دوستای من تو سراسری یه شهر کوچیک درس میخونه همینجوری واسه اش نمره نازل میشه من ولی جون میکنم استاد به خاطر اینکه پروژه م ایراد داره منو میندازه !! منظور از من خودم نیستم یعنی خیلی از دانشجوهای غیرانتفاعی.
به خدا این ناانصافیه این دید در مورد غیرانتفاعی ها. جرم که نکردیم غیرانتفاعی قبول شدیم. با این سهمیه ها هم کلن مخالفیم ولی نگفتیم بیاد بگین غیرانتفاعی واحد سبزی خرد کنی و انواع و اقسام القابی که سزاوارمون نیست رو نثارمون کنید!!!
۷
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: سجاد۶۷ , mgshervin , fa_shinobi
ارسال: #۵۴
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۵:۴۶ ب.ظ
همین که نمره رو توی کنکور تاثیر میدن که تاثیرشم کم نیست برای کسی که تو دوران تحصیلش زیاد تلاش کرده کافیه اگه شاگرد اولی قراره امتیاز حساب بشه بهتره امتیازی برای همون دانشگاه باشه که هست دیگه اینکه دوباره این سهمیه رو به کنکور اضافه کنن منصفانه نیست........
۱
۱
ارسال: #۵۵
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۵:۵۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۵۹ ب.ظ، توسط mgshervin.)
واسم خیلی جالبه
من که امسال واسم سهمیه رد نکرد دانشگاه که ببینم چه تاثیری داره تو رتبه
اگر کسی میدونه چقدر تاثیر داره بگه من هم بدونم

من تو پیام نور درس خوندم .
جایی که چیزی به نام استاد یه فوق لیسانس تازه کاره که خیلی چیزا را هم اشتباه میاد یاد میده تازه باید بهش درس یاد بدی
جایی که کار ندارن استاد درس میده یا نه اخر ترم تویی و یه کتاب که از ب بسم الله تا پشت جلدش تو امتحان میاد
جایی که جزوه ۱۰ ۲۰ صفحه ای یه کتاب حداقل ۳۰۰ ۴۰۰ صفحه ایه
حالا اگه این جا شاگرد اول شدی یعنی هنر کردی و این سهمیه واقعا حقته
نه تو یه دانشگاهی که نمرات را میبره رو نمودار و ۱۵ میشه ۲۰
نه جایی که با ۴ تا کلاس خصوصی گرفتن با استاد نمرت میشه ۲۰

ولی تو این مملکت که یه عده به خاطر این که پدرشون داران از رانت و سهمیه استفاده میکنن آیا سهمیه برای کسی که ۸ ترم از همه ی هم ورودی هاش بالاتر بوده بی عدالتیه ؟
اگه این بی عدالتیه اون سهمیه ها چیه ؟
سازمان سنجش اعلام کرده که رسما این سهمیه مازاد بر تعداد ورودی های بر طبق دفترچه هست و بود و نبود شاگرد اولی که وارد امیر کبیر میشه واسه بقیه تاثیری نداره

این عدالته که سوالات کنکور را فقط اساتید دانشگاه های تهران طرح کنن
اگه عدالته از همه ی دانشگاه های دولتی کشور اساتید سوال طرح کنن و به صورت رندم سوالات بیاد تو دفترچه
این عدالته که اساتید به نام کشور فقط توی دانشگاه های پایتخت جمع بشن ؟
چرا فقط پایتخت نشینان حق استفاده از اساتید و اموزشگاه های خوب را دارن ؟
و هزار تا چرای دیگه
اگه اون جایی که دوست دارید قبول نشدید دلیل نمیشه که سهمیه شاگرد اول ها را زیر سوال ببرید
و به این افراد به چشم کسی که حق شما را خورده نگاه کنید
من برای همه پیام نوری ها این سهمیه را یه حق میدونم
کاری به سایر دانشگاه ها ندارم

و خدایی که همین نزدیکی است ...Heart
۶
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: سجاد۶۷ , maryam.raz , fa_shinobi
ارسال: #۵۶
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۵:۵۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۵۷ ب.ظ، توسط maryam.raz.)
من کاری به خوب و بد سهمیه شاگرد اولی ندارم
ولی این همه سهمیه ناحق
اونوقت شما گیر دادین به سهمیه شاگرد اولی!
دیگه مث بعضی ها نیستن که واسه استخدامی و.... هم سهمیه دارن

ریشه ی اعتقاد از آنجا خشک می شود
که بخواهند تحمیلش کنند...

باید دنبال شادی ها گشت، غمها خودشان ما را پیدا می کنند
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: سجاد۶۷ , mgshervin
ارسال: #۵۷
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۶:۱۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ ۰۴:۰۳ ب.ظ، توسط hosseini2012.)
فارغ از این بحث عادلانه بودن و یا نبودن، که البته من فکر میکنم که خیلی عادلانه نمیتونه باشه! (با احترام به همه دوستان) یک دفاعیه مشترک از این دوستانی که سهمیه شاگرد اولی رو استفاده کردند، میشنوم، اینه که عرض میکنند ما که حق کسی رو نخوردیم و سهمیه ما مازاد بر ظرفیت پذیرش اصلی هست. خوب دوست عزیز، خلاصه دانشگاه زمانی که داره برنامه ریزی میکنه برای تعیین تعداد ظرفیت پذیرش، این سهمیه ها رو هم به حساب میاره و مثلا دانشگاه خودمون رو میگم، گیلان، میاد میگه که ما کلاً ۸ نفر رو از کنکور برمیداریم و سایرین رو هم مثلا از سهمیه شاگرد اولی یا استعداد درخشان. خوب وقتی که چنین سهمیه ای وجود نداشته باشه، همه اون سهمیه های به قول شما مازاد هم میتونه از طریق یک امتحان کاملاً برابر به نام کنکور برداشته بشه.
بعدش بعضی از دوستان میگن که کنکور عادلانه نیست! خوب کنکور مسلما خیلی نقص داره و ممکنه که در شیوه طرح سوالات و سنجش نهایی سوالات و پاسخ ها خیلی ایرادات وجود داشته باشه. ولی خوب همه ما داریم تو یک شرایط برابر و یکسان امتحان میدیم. اگر بحث دسترسی به منابع باشه که الان هیچ کسی نمیتونه ادعا کنه ما به منابع دسترسی نداریم! چون شما در دورافتاده ترین روستای کشور هم که باشید، میتونید با دسترسی به یک اینترنت معمولی (دیگه حداکثر از گوشی همراهتون!) هم به روز ترین کتاب ها رو سفارش بدید و تو کمتر از یک هفته اونها رو دریافت کنید.
من نمیخوام مصداقی همه صحبت های دوستمون در این تاپیک رو به نقد بگذارم. ولی یک سری مسائلی که بیان شد، اعم از اینکه ما بالا X درصد درسامون رو خودمون خوندیم و از استاد بی بهره بودیم و ازین دست مسائل. بالا والا ما هم که تو گیلان بودیم که مثلا اسمش سراسری هست، بالای ۷۰-۸۰ درصد درسامون رو خودمون خوندیم! با رفتن از این منبع به اون منبع. اینم یک شرایطی هست که برای خیلی ها وجود داشته. ما هم شب بیداری کشیدیم! ما هم چند ماه چند ماه خونه نرفتیم! اما با یک اختلافی شاگرد اول نشدیم اما بین ده درصد برتر هم رشته و هم ورودی خودمون بودیم!
بعدشم شما فرمودید که اگر این سهمیه ها نباشه بی انگیزگی ایجاد میشه و جامعه دانشگاهی و علمی دچار رخوت میشه. من میپرسم آیا تو کشوری مثل آمریکا که به تنهایی به اندازه کل دنیا موسسات آموزشی و دانشگاههای علمی معتبر داره، سهمیه شاگر اولی وجود داره؟! خیر، بلکه معدل خوب تنها یک بخش از یک رزومه علمی و کاری موفق هست و تا حالا هیچ کس در اونجا صرفاً به دلیل معدل A داشتن نرفته یک دانشگا طراز اول. آیا این کشور از لحاظ علمی دچار رخوت و بی انگیزگی شده؟ حالا شاید این مقایسه درست نباشه به اعتقاد برخی دوستان، ولی وقتی صحبت میشه که این تصمیم گیری ها روی کار کارشناسی بوده و ... یک قیاس ابتدایی بد نیست.
در هر صورت. فکر میکنم که شاید گاهی اوقات خودم رو میگم! کم کاری هامون رو میخوایم به نوع دیگه ای توجیه کنیم. من همیشه به خودم میگم اگر نقصی باشه حتما از خودمه. با وجود همین سیستم پر اشکال و نا برابر من اگه روزی به جای ۱۰ ساعت ۱۵ ساعت میخوندم شاید نتیجه بهتری میگرفتم و ...
باری..امیدوارم دوستان از این بحث ها ناراحت نشده باشند. به همه دوستان احترام میگذارم و آرزوی موفقیت دارم برای همه

Effort is only effort when it begins to hurt - Jose Gasset
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: nazibahar , maneshty
ارسال: #۵۸
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۶:۲۱ ب.ظ
به نظر من اصلا شاگرد اولی نباید سهمیه داشته باشد دوستانی هم که میگن مثلا باید هدفمند بشه و اینکه شاگرد اول شریف حقشه و زحمت کشیده بهتر است کمی فکر کنند چون دانشجویانی که در دانشگاه های خوب درس می خونند و جزو ۱۰ درصد برتر ورودی خودشون هستند بدون کنکور در همون دانشگاه پذیرش میشوند و یکسال از عمرشون رو پشت کنکور با خوندن مطالب بی خود تلف نمیکنند (بماند که بسیاری از این افراد از کشور خارج می شوند) بیشتر کسانی که از این سهمیه استفاده میکنند دانشجوی دانشگاه های خوب نیستند. پس بهتره این سهمیه حذف بشه و ظرفیتش به ظرفیت های تو دفترچه اضافه بشه.
۲
۲
ارسال: #۵۹
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۶:۲۳ ب.ظ
معدل هیچ وقت گویای سواد آدما نیست. شاید یکی تنبلی کرده معدلش خوب نشده اما توی کنکور دوباره جبران کرده اما چرا باید یه کسی که کنکور رو خراب کنه این امتیاز رو داشته باشه که بره یه دانشگاه خوب در حالی که حتی ممکن بود قبول هم نشه ؟ بعدشم مگه معدل تاثیر نداره که این رو هم اضافه کردن ؟ کلا مملکت ما شده مملک سهمیه!

قدر لحظه ها را بدان!
زمانی می رسد که تو دیگر قادر نیستی بگویی جبران می کنم...
۱
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: nina69
ارسال: #۶۰
۰۷ شهریور ۱۳۹۲, ۰۶:۳۱ ب.ظ
سنجش برای کسانی که بتونن تا ۵ مرداد فارغ التحصیل بشن در کنار درسشون کنکور بدن باید سهمیه بزاره خیلی بی عدالتیه دانشگاه های دیگه سال بعد اسم دانشجوشون را که با فراغ خاطر دارن درس می خونن برا کنکور بدون اینکه سرگرم کارآموزی یا امتحانا باشن رد می کنن ولی دانشگاه ما این جوری نیست که به نظرم این درسته. به نظرم حتی بین شاگرد اولی ها هم ظلم میشه
۲
۱

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آینده شغلی برقکاران و نحوه آموزش چگونه است؟ liliahmadi ۰ ۴۱ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۰۴:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: liliahmadi
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۲۵ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  سلام آیا اینجا کسی رشتش کامپیوتر هست؟ parisa1140 ۲ ۳,۹۳۸ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
Heart هزینه عشق واقعی چقدر است aatwo ۵ ۵,۳۷۹ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ghaderZ
  چجوری بفهمیم سرور hp اورجینال است یا خیر!؟ azade1992 ۱ ۲,۲۵۲ ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: diiyan
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۸۲ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین انتخاب است؟ elecomco ۲ ۲,۷۸۸ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
Smile ۱۰ مدل آدم نخاله که به نفع خودتان است قیدشان را بزنید! αɾια ۱۷ ۹,۵۸۱ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: sarasadati
  پایتون (طراحی وب یا دیتا ساینس؟) مساله این است... sirvan.t ۲ ۳,۲۷۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: sirvan.t
Shocked کامپیوتر یا هنر، مسئله این است arian_61 ۲ ۴,۲۶۴ ۲۵ دى ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: packationmachinery

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close