زمان کنونی: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۵۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

نکاتی در مورد تست زدن( تجربه شخصی مجید زرین)

ارسال:
۲۳ مهر ۱۳۹۱, ۰۲:۱۲ ق.ظ
نکات ریزی که موقع تست زدن به داد شما می رسد در ۲ جهت پیش می روند
۱- دقت ۲- سرعت
که دقت از اهمیت بالاتری برخورداره اما اینکه چقدر اهمیتش بیشتره به اطلاعات شما و زمان کنکور بستگی داره. برای اینکه اهمیت دقت رو درک کنید یک مثال ساده می زنم. فرض کنید سرعت رو ۲ برابر می کنیم و دقت درست زدن تست را نصف کنیم. در حالت اول در واحد زمان یک تست درست می زنیم و نمره ۱ میگیریم اما در حالت دوم ۲ تست می زنیم که یکی درست و یکی غلط می شود و نمره ما ۰/۶۶ خواهد شد.
از طرفی تمام نکردن همه تست ها نیز یک بحران است. پس باید به روش هایی دقت و سرعت را بالا ببریم.
شناسایی تست ها:
خواندن یک کتاب به صورت کامل قبل از کنکور باعث اعتماد به نفسی نسبت به تسلط بر موضوع های آن درس است. اگر شما مطالب یک درس را بدانید با دیدن یک تست می توانید آن را ارزیابی کنید. حتی اگر شما بتوانید ۵۰% تست ها را ارزیابی کنید از نظر زمانی شاید بیش از ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت جلو بیافتید. شناسایی تست ها از چند نظر قابل ارزیابی است.
A-میزان سخت بودن یا آسان بودن تست( آیا راه حل رو می دونی یا نمی دونی؟)
B-میزان زمانی که برای حل آن تست از من گرفته می شود.( راه حل رو می دونم، حالا این تست ارزش حل کردن در اولین دور رو داره یا نداره)
یک مثال واضح تست های دولتی درس محاسبات عددی مهندسی کامپیوتر. اغلب تست ها ۲ دسته هستند. یا برای جواب دادن سریع (زیر دو دقیقه) طرح شده اند و یا برای وقت تلف کردن( واقعا تست هایی وجود دارد که با وجود اینکه راه حل را بلدی اما بالای ۱۵ دقیقه زمان برای حل می برند. مثل تست های روش های تکرار با چند رقم اعشار)
معمولا تست های کنکورها را چند سطحی در سطح های آسان ، متوسط ، سخت و خیلی سخت طراحی می کنند. هدف اصلی ما یافتن دو مورد اول است که گاهی به ۶۰% تست های کنکور می رسد. از آنجایی که در کنکور تست های یک درس هم وزن هستند و به شما برای حل سخت ترین تست جایزه نمی دهند پس بار اول از تست هایی که سخت یا زمان بر ارزیابی می کنید عبور کنید.و آن ها را با یک نماد مثل مربع کشیدن دور شماره سوال رها کنید.
بعد از اینکه یک تست را از نوع خوب ارزیابی کردید آن را حل کنید و اگر به جوابی که در گزینه ها موجود بود رسیدید آن را علامت بزنید وگرنه به اندازه نیمی از زمانی که تست را حل کردید تا حد اکثر همان اندازه زمان آن را بازبینی کنید اگر به جواب رسیدید که بزنید وگرنه آن تست را با نمادی دیگر مشخص کنید تا بعد از اتمام دور اول به حساب آن ها رسیدگی کنید.
بعضی از ما ها عادت های خوبی برای حل مساله داریم که در تست زدن یک فاجعه ایجاد می کند. مثلا گیر دادن به یک مساله تا حل شدن کامل.شخصا گاهی برای حل یک تست بیش از ۱۵ دقیقه وقت گذاشته ام بدون اینکه یادم باشد که زمان محدود است. یه کم اگر واقع بین تر باشیم گاهی به این موارد بر می خوریم که فرمول درست، راه حل درست، جواب درست اما جواب در گزینه ها نیست. شاید این گونه تست ها را بار ها بررسی کرده باشیم و زمان زیادی را از دست داده باشیم و ماه ها بعد متوجه می شویم که تست از پایه غلط بوده است حذف می شود و یا نمی شود .
پس دوستان من، زیاد هم گیر نباشید.
خوب دوستان تا اینجا پیشرفت شما فوق العاده بوده است.حتی اگر به ۷۰% مطالب فقط ساده و متوسط درس ها تسلط می داشتید تا اینجا درصد هایتان در حدود ۴۲% است و این فوق العاده هست و قبولی شما تضمین می شود.
در مرحله دوم به سراغ تست های باقیمانده می رویم. زمان و ضریب را ملاک اول قرار می دهیم. در این مرحله به تست ها حداکثر ۲ برابر مرحله قبل زمان می دهیم و اگر پیش بینی کردید تستی بیش از حد زمان می برد باز هم از آن عبور می کنیم.این تکرار را ادامه می دهیم تا زمان پایان یابد.
از دیگر مواردی که خارج از این الگوریتم به شما کمک فراوان می کند.

حداقل ۲ خودکار، ۳ مداد ، ۲ پاکن یک مداد تراش همراه خود داشته باشید.
نکته ای خیلی مهم که من واقعا ازش استفاده می کردم و بهش عادت داشتم این بود که راه حل رو روی برگه سوال ها با خودکار می نوشتم و بعد با مداد وارد پاسخ نامه می کردم.چون خودکار خیلی روان تر از مداد هست و سرعت نوشتن رو خیلی بیشتر می کرد و چون سرعت تفکر بیشتر از سرعت هر نوع نوشتن هست حتی کندی های کوچک در نوشتن باعث میشه تا سرعت تفکرتون هم به همون اندازه خودش رو همزمان کنه و کندی در فکر کردن حس بی حالی رو در شما افزایش میده.

سر جلسه کنکور باید با نشاط بود .
صبحانه عسل یا شکلات خامه ای بخورید و از نوشیدنی های هشیار کننده مثل قهوه، نسکافه، چایی و یا نوشابه های انرژی زا که قبلا هم تست کردید استفاده کنید.
خوردن شکلات تلخ سر جلسه آزمون واقعا انرژی زاست( من ۳/۳۰ خوابیدم تا ۶/۳۰ اما انرژی کم نیاوردم.شما خوابتان را تنظیم کنید.فقط آخر های آزمون برگه ی سوال ها رو مات می دیدم.)
روی میز یا نیمکتی که نشستید را شلوغ نکنید.همه وسایل به جز مداد و خودکار زیر میز. پاکن رو هم بگذارید کنار پاهاتون یا گوشه دیوار یا روی صندلی ای که نشستید و یا تو جیبتون.
از قبل برای خودتان زمان بندی داشته باشید و یک ساعت همراه خودتون داشته باشید.
زمان بندی شما باید سخت گیرانه تر از زمان بندی کنکور باشد.
بر اساس زمان بندی که دارید تست ها را وارد پاسخ نامه کنید. مثلا اگه تازه ابتدای آزمون هستید می توانید پاسخ ها را ۱۰ تا ۱۰ تا وارد پاسخ نامه کنید.همین جور که به انتهای زمان بندی نزدیک می شوید، پاسخ ها را فورا پس از حل وارد پاسخنامه کنید.
آمادگی هرگونه اتفاق غیر مترقبه رو داشته باشید و سعی کنید چیزی تمرکز شما را به هم نزند و خودتون رو قاطی هیچ موضوعی نکنید.(یکی می خواد زود از جلسه بره بیرون نمی گذارن بره شلوغ می کنه. یکی اونطرف داره تخمک می خوره. کولر می سوزه. برق ها می ره و اطلاعات رسانی صفر میشه. بخاری ها خراب میشه.سوال ها رو دیر میارن و یا خیلی چیزای دیگه.)
به امید موفقیت همه شما دوستان

شاد باشید . بدرووود
۴۶
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: narges_r , s.sadri , 8Operation , *farnaz* , mis masi , nana2010 , Mahbanoo313 , m@hboobe , baharii , MSZ , sir_ams , mohammadali1990 , Payam92 , fatemesoleimani , razieh.69 , آرتا , Mohammad-A , reimei , mina_gh20 , Engineer , مورتن , mahya92 , moha , lopaki , a_azarbarzin , nahid.moosavi , fas , پروفسور , Solmaziranica , آلبالو , egm1176 , Xilinx , عسل شیرین , atti joon , mahdokht91 , MS.rezvan , Nara , jameshenas , berkeley , Parva , mehrdad66 , jafarir , samaneh_aftab , svk7 , Donna , mary_f , Mehran , par par , tahmasebi , aatwo , leila taghizade , چـکاوک , m_sardaari , nomad:D , zarei1991 , nasim_sh , fatima1537 , GAMA , friends , Adel01 , Manix , ati314 , web132 , nina69 , soniasa , AriAni , friendchp , arman.fr , enigmapeerless , ziba.O , Sakura , احسان مومنی , NP-Cσмρℓєтє , hnarghani , Mahsash , pooyaa , slaf83 , Good! , salam5 , نارین , directline , hosein70 , MajidNasiri , haveking , Sector , Happiness.72
ارسال:
۲۳ مهر ۱۳۹۱, ۰۹:۵۸ ق.ظ
مرسی مجید جان خیلی لطف کردی.... بعضی از نکته هایی که گفتی رو حتما به کار می گیرم امیدوارم مفید باشه....
فقط یک نکته: بعضی مواقع میشه که راه حل هایی که در دفترچه سوال نوشتم(با مداد) زیاد میشن و مجبور اونها رو پاک کنم تا دوباره بتونم راه حل جدید و بنویسم!اگه با خودکار بنویسم که دیگه جای پاک کردن نمی مونه!نشده این اتفاق برات بیفته؟!

دوستان عزیز به جای پیام خصوصی از طریق وبگاه با من در ارتباط باشید.
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۱
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: mjzarrin , Xilinx , MS.rezvan
ارسال:
۲۳ مهر ۱۳۹۱, ۰۵:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ مهر ۱۳۹۱ ۰۵:۱۹ ب.ظ، توسط hp1361.)
سلام

دست دوست عزیز مان درد نکنه.نکات مفیدی بود.

چیزی که برای من جالب بود پیشنهاد پر کردن پاسخ نامه بصورت ۱۰ تا ۱۰ تا و در آخر هم بعد از حل هر تست.

من خودم معمولا بعد حل توی پاسخنامه جواب رو سیاه می کردم اما خاطرم هست که انگار بعد از حل هر تست و سیاه کردن پاسخنامه هی سرعتم و نخ سوزن سرعت فکر کردنم کاهش پیدا میکرد!

فکر کنم وقتی همون اول شروع به حل سوالا میکنی و ذهنت کاملا آماده است سرعت سیکل سیگنالای مغز خیلی بالا باشه اما با مراجعه به پاسخ نامه و تلک و تلک برگشتن به طرف سوالا دور موتور کاهش پیدا میکنه و این گاز دادن و ترمز گرفتنا واقعا به مغز فشار میاره!کما اینکه معمولا من سر جلسه سرم داغ میشه!!!(احتمالا یا سر سیلندر سوزوندم یا لنت ترمز !)

از پیشنهاداتتون ممنونم.حتما این مورد رو اجرا میکنم
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mjzarrin
ارسال:
۲۳ مهر ۱۳۹۱, ۰۸:۱۸ ب.ظ
ممنون از راهنمایی های خوبتون
۱
۰
ارسال:
۲۳ مهر ۱۳۹۱, ۰۸:۵۴ ب.ظ
سلام
نکات اموزنده و مفید بود
ببخشید یعنی شما سوالات را باخودکار حل کردید و بعد با مداد وارد پاسخنامه کردید
با تشکر

یاد خدا آرام بخش دلهاست
۲
۲
ارسال:
۲۳ مهر ۱۳۹۱, ۱۰:۴۰ ب.ظ
سلام
مرسی که در همه زمینه ها کمک میکنید.
موفق باشید
۱
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۹۱, ۰۹:۲۲ ق.ظ
سلام منم روش شما روبکار گرفتم امیدوارم که منم بتونم مثل شما موفق باشم ضمنا ازهمه راهنمایی هاتون ممنونم خیلی به من کمک کرد.انشااله همیشه موفق باشید.
۱
۰
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۹۱, ۰۹:۳۱ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ۰۹:۴۹ ق.ظ، توسط mjzarrin.)
RE: نکاتی در مورد تست زدن( تجربه شخصی مجید زرین)
(۲۳ مهر ۱۳۹۱ ۰۹:۵۸ ق.ظ)۸Operation نوشته شده توسط:  مرسی مجید جان خیلی لطف کردی.... بعضی از نکته هایی که گفتی رو حتما به کار می گیرم امیدوارم مفید باشه....
فقط یک نکته: بعضی مواقع میشه که راه حل هایی که در دفترچه سوال نوشتم(با مداد) زیاد میشن و مجبور اونها رو پاک کنم تا دوباره بتونم راه حل جدید و بنویسم!اگه با خودکار بنویسم که دیگه جای پاک کردن نمی مونه!نشده این اتفاق برات بیفته؟!

درود دوستم
راستش باید تست کنی ببینی واقعا با چه روشی راحتی و سریع تری. من هم بیشتر وقتا واسه نوشتن جا کم میارم، چون دست خطم خیلی درشته. اینجور موقع ها از همه جاهای دفترچه سوال استفاده می کنم. مثلا داخل قسمت زبان هم سوال های ریاض حل می کنم.
فکر می کنم پاک کردن، هم زمان بر باشه و هم اگه سریع باشه چیزایی هست که پاک نشه و داخل حل بقیه مسائل روی اونا بعضی وقتا دید و فکر آدم رو دچار مشکل کنه.

(۲۳ مهر ۱۳۹۱ ۰۵:۱۷ ب.ظ)hp1361 نوشته شده توسط:  سلام

دست دوست عزیز مان درد نکنه.نکات مفیدی بود.

چیزی که برای من جالب بود پیشنهاد پر کردن پاسخ نامه بصورت ۱۰ تا ۱۰ تا و در آخر هم بعد از حل هر تست.

من خودم معمولا بعد حل توی پاسخنامه جواب رو سیاه می کردم اما خاطرم هست که انگار بعد از حل هر تست و سیاه کردن پاسخنامه هی سرعتم و نخ سوزن سرعت فکر کردنم کاهش پیدا میکرد!

فکر کنم وقتی همون اول شروع به حل سوالا میکنی و ذهنت کاملا آماده است سرعت سیکل سیگنالای مغز خیلی بالا باشه اما با مراجعه به پاسخ نامه و تلک و تلک برگشتن به طرف سوالا دور موتور کاهش پیدا میکنه و این گاز دادن و ترمز گرفتنا واقعا به مغز فشار میاره!کما اینکه معمولا من سر جلسه سرم داغ میشه!!!(احتمالا یا سر سیلندر سوزوندم یا لنت ترمز !)

از پیشنهاداتتون ممنونم.حتما این مورد رو اجرا میکنم

درود به شما
خواهش می کنم.
ببین دوستم بعضی وقتا هست که آدم استرس میگیره و کارهای استرس زا انجام میده و بعضی وقتا هم هست که آدم کارهای استرس زا انجام میده و بعدش استرس میگیره. واقعیت اینه که روشی که قبلا استفاده می کردی و تند تند برگه ها رو تعویض می کردی آرامش رو ازت میگیره. همین که آرامش ازت دور بشه و استرس بیاد فکر خیلی چیزای دیگه میاد داخل سرت. مثلا سر همون جلسه با خودت حرف می زنی
"زود باشم الان وقتم تموم میشه"
" اه ، این کلمه سر زبونمه ها"
"فرمول این چی بود؟"
"تازه دارم می فهمم چیا رو باید بخونم"
"سال دیگه رتبه تک رقمی میارم" و ....
و اینجوری دقیقا کارت تمومه.

تا اینجا مشکلی نیست اما اگه باز تخته گاز بری و ترمز بگیری حتما هم سر سیلندر می سوزونی و هم لنت ترمز !!!
شاد و پیروز باشی.

(۲۳ مهر ۱۳۹۱ ۰۸:۵۴ ب.ظ)fatemesoleimani نوشته شده توسط:  سلام
نکات اموزنده و مفید بود
ببخشید یعنی شما سوالات را باخودکار حل کردید و بعد با مداد وارد پاسخنامه کردید
با تشکر

دقیقا

(۲۴ مهر ۱۳۹۱ ۰۹:۲۲ ق.ظ)naziimani نوشته شده توسط:  سلام منم روش شما روبکار گرفتم امیدوارم که منم بتونم مثل شما موفق باشم ضمنا ازهمه راهنمایی هاتون ممنونم خیلی به من کمک کرد.انشااله همیشه موفق باشید.

درود دوستم
موفقیت یک روند زمانبر داره.اگه بتونی قول بدی خسته نشی، من موفقیتت رو تضمین می کنم.

(۲۳ مهر ۱۳۹۱ ۱۰:۴۰ ب.ظ)forouzan نوشته شده توسط:  سلام
مرسی که در همه زمینه ها کمک میکنید.
موفق باشید

درود دوست عزیز
همه شما لطف دارید. کار خاصی نکردم. من از شماها ممنونم.

(۲۳ مهر ۱۳۹۱ ۰۸:۱۸ ب.ظ)moha نوشته شده توسط:  ممنون از راهنمایی های خوبتون

درود به شما
خواهش می کنم

شاد باشید . بدرووود
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Donna , moha , Payam92 , 8Operation , El@he
ارسال:
۲۴ مهر ۱۳۹۱, ۱۰:۲۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ۱۰:۲۲ ب.ظ، توسط atti joon.)
ممنونم اقای زرین مرسی از اینهمه لطف و مهربونیتون واسه ما بچه کنکوریا
۰
۰
ارسال: #۱۰
۲۶ مهر ۱۳۹۱, ۰۹:۱۸ ق.ظ
(۲۴ مهر ۱۳۹۱ ۱۰:۲۰ ب.ظ)atti joon نوشته شده توسط:  ممنونم اقای زرین مرسی از اینهمه لطف و مهربونیتون واسه ما بچه کنکوریا

درود دوست من
آرزوی من اینه که همه شما موفق و شاد و خوشبخت باشید.

شاد باشید . بدرووود
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Fardad-A , anita_66 , kefsan
ارسال: #۱۱
۱۳ بهمن ۱۳۹۳, ۱۱:۱۸ ق.ظ
دنبال همچین تاپیکی بودم و دیر دیدم و متاسفانه این سیستم رو توو ازمونا رعایت نکردم، نمیدونم سر کنکور تغییر سیستم تست زنی درسته یا نه اما دیگه فرصتی برای تجربه های جدید ندارم
واقعا حیف که اینجارو دیر دیدم
بسیار ممنون

EVERYTHING that kills me makes me feel ALIVE

EVERYTHING that drowns me makes me feel wanna FLY
۱
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معماری کامپیوترهای شخصی moslem73421 ۱ ۱,۳۹۸ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  چالش خودسازی شخصی تا عید elect ۳۴ ۲۵,۳۹۶ ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: امیرعباس۳۰۵۰
Lightbulb تجربه نگاری از مصاحبه دکتری آی تی ۹۷ uniquegirl ۱۶ ۱۳,۳۵۵ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: uniquegirl
  چند راه برای این که پرواز طولانی راحت تری را تجربه کنید - خبرگزاری فارس abolfazlda ۰ ۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: abolfazlda
  تست در مورد درخت Sanazzz ۲ ۲,۳۵۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ ۰۶:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  نیاز به راهنمایی و تجربه دوستان (ضروری) امیر ای تی ۷ ۵,۳۹۰ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Parisa__karimi
  بزرگترین تجربه زندگی mengan ۱۱ ۸,۶۳۹ ۱۱ دى ۱۳۹۶ ۱۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: csun
  تجربه شخصی در دانشگاه آزاد H-Arshad ۳ ۳,۹۹۰ ۰۸ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: H-Arshad
  اولین تجربه کاری من! وقتی پروژه‌ای رو قبول کردم که توش صفر بودم! Milestone ۶۹ ۴۳,۱۲۸ ۰۸ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: pioneer01
  تجربه های شخصی رتبه ۳ هوش از کنکور ۹۶ marjan_m ۲۰ ۳۲,۴۲۸ ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: dashyasin

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close