زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۰۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مبانی طراحی وب

ارسال: #۱۶
۲۷ خرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۵۶ ق.ظ
مبانی طراحی وب
خیلی عالیه که از ابتدا دارید مفاهیم رو به این شکل روان بیان می فرمایید. معمولا به این مقدمه ها توجهی نمیشه اما احساس میکنم برای فهم مراحل بالاتر خیلی لازمه . واقعا ازتون ممنونم و بی صبرانه منتظر ادامه بحثتون هستم .

هر کسی از ظن خود شد یار من
از درون من نجست اسرار من
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: hamid.adldoost
ارسال: #۱۷
۲۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۳۸ ب.ظ
مبانی طراحی وب
در جواب دوستمون که پرسیدن میشه دید کلی از مطالبی که گفته میشه بگم؟ باید عرض کنم که عنوان مطلب خودش تا حد زیادی گویشا است ! مبانی طراحی وب ! یعنی هرچیزی که مبنایی برای طراحی وب باشه اینجا قابل طرح هست . تا الان فقط مفاهیم اولیه گفته شده اما از امروز می خواهیم وارد بحث عملی html بشیم.

گفتیم که تقریبا هر سندی که روی اینترنت هست ، یه جوری از html استفاده می کنه. html چی هست؟! html که مخفف کلمات : hyper text markup language هست ، زبان قراردادی برای توصیف یک سند نشانه گذاری شده هست. که معمولا برای اینترنت استفاده میشه و مرور گر هم ابزاری هست که قدرت خوندن و تفسیر کد این زبان به صفحه ی آماده ی اینترنت رو داره.
بهتره اول معنای واژه های زیر رو بدنیم:
hyper : اَبَر
text : نوشته ، متن
markup : نشانه گذاری
language : زبان

برای این بهش گفته میشه ابر متن که کل سند html فقط از متن تشکیل میشه ولی قدرت پیوند(لینک) دادن صفحه ها رو به هم داره.

زبان html یک زبان کامپایلری نیست و به همین خاطر قبل از اجرا شدن ترجمه نمیشه و مراحل کامپایل رو نداره! ضمنا یک زبان اسکریپتی هست . به عبارت بهتر ؛ این زبان مثل زبان هایی مثل c و جاوا و ... نیست که اگه مثلا یه جای کار حتی یک سمی کالون یادت بره برنامه کلا کار نکنه ! اگه یک صفحه html حتی دارای صد ها غلط باشه ، باز هم مرورگر سعی می کنه قسمت های با معنی کد رو تفسیر کنه و نشون بده.
نکته جالب دیگه که اگه اون فایل ضمیمه که چند پست قبل لینکش کرده بودم رو بخونین ، می دونین که این زبان هرگز به طور کامل استاندارد نشده ! هر شرکت توسعه دهنده وب ، بنا بر توزیعی که خودش از این زبان روی مرورگرش داره کار می کنه !
مثلا هنوز قسمت های زیادی توی html هست که مثلا فقط IE می تونه تفسیرشون کنه ! اما در مقابل ، بعضی شرکت ها سعی کردند یه نسخه هماهنگ و استاندارد شده رو زیر مجموعه سازمان W3C توسعه بدند و مرورگرهاشون هم از همین ویژگی های هماهنگ پیروی کنه که بهترینشون در حال حاضر firefox و کروم هست. خود W3C هم که زیر نظر سازمان ملل کار می کنه اعضاش شامل اعضایی از همین شرکت ها هست. این وسط مرورگر IE تاحالا کمترین تلاش رو برای این استاندارد سازی بین شرکت های معتبر داشته و حالا هم داره کم کم تاوانش رو پس میده و به شدت از محبوبیت افتاده ! به طوری که چند روز پیش خبر اومد بالاخره بعد از ۱۱ سال IE جای خودش رو به عنوان پر استفاده ترین مرورگر به Chrome داده !

ادامه بحث رو توی پست بعدی ادامه میدیم.
منتظر نظرات شما هستم.
۶
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: zeinab , maedeh , Mahbanoo313 , **sara** , elahe-e , f.b , M.Amin.M , frg_2009 , saiedattar , shany , ati314 , aydingol , fatemesoleimani
ارسال: #۱۸
۰۲ تیر ۱۳۹۱, ۱۱:۴۰ ب.ظ
مبانی طراحی وب
انگار دیگه کسی دنباله مبحث رو نگرفته ! نمی خوائین ادامه بدم یا مبحث به درد نخوره ؟ یا مشکل توی بیان هست؟!
۰
۰
ارسال: #۱۹
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۱۲:۳۰ ق.ظ
RE: مبانی طراحی وب
(۰۲ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۰ ب.ظ)hamid.adldoost نوشته شده توسط:  انگار دیگه کسی دنباله مبحث رو نگرفته ! نمی خوائین ادامه بدم یا مبحث به درد نخوره ؟ یا مشکل توی بیان هست؟!

اگه ادامه بدین که خیلی خوبه. چون تا به حال چندین بار مبحث طراحی وب توسط دوستان استارت خورده ولی متاسفانه ادامه پیدا نکرده!
۰
۰
ارسال: #۲۰
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۹:۰۹ ق.ظ
مبانی طراحی وب
خوبه دسستون طلا. من که دنبال میکنم. تا حالا نظر خاصی یا سوالی نداشتم!
ممنون
۰
۰
ارسال: #۲۱
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۹:۲۰ ق.ظ
مبانی طراحی وب
من تاپیک شما رو دنبال می کنم . ولی چون سوالی نداشتم چیزی نگفتم تا بین مباحث و توضیحات شما پست بی ربظ نزده باشم . ممنون از لطفتون
منتظر ادامه مباحث هستم .

از درون من نجست اسرار من
۰
۰
ارسال: #۲۲
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۹:۲۴ ق.ظ
مبانی طراحی وب
سلام . مطالبتون رو خوندم . از اینکه علمتون رو در اختیار بقیه می ذارید ممنونم ... من ابتدای راهم .. asp.net یه مقدار بلدم، یه پروژه نصفه نیمه قبلا انجام دادم ... اما قسمت طراحی صفحه رو مشکل دارم ... از table که خوب نیست استفاده بشه .. می گن بهتره از div استفاده کرد... جدا از این می خوام بدونم نقش فتوشاپ چیه ؟ با فتوشاپ طرح می زنن بعد کدشو کجا استفاده می کنن ؟؟؟

Future is not what we planned for tommorow! it's the result of what we do today! Do the best in present and enjoy the result in future
۰
۰
ارسال: #۲۳
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۱:۱۲ ب.ظ
(۰۲ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۰ ب.ظ)hamid.adldoost نوشته شده توسط:  انگار دیگه کسی دنباله مبحث رو نگرفته ! نمی خوائین ادامه بدم یا مبحث به درد نخوره ؟ یا مشکل توی بیان هست؟!

خیلی از پایی دارین میگین
کمی از طراحی بگین اصلا با تک دیو چطور کار میکنن؟
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: hamid.adldoost , marzieh
ارسال: #۲۴
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۲:۲۶ ب.ظ
(۰۳ تیر ۱۳۹۱ ۰۱:۱۲ ب.ظ)mammad_asir نوشته شده توسط:  خیلی از پایی دارین میگین

اگه ممکنه اجازه بدین همینجوری از پایه برن جلو . واسه یکی مثل من که هیچی بلد نیستم خیلی مفیده . ممنونم

از درون من نجست اسرار من
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: zeinab
ارسال: #۲۵
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۳:۱۳ ب.ظ
سلام من مباحث رو دنبال میکنم میشه من رو
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
راهنمایی کنید؟
۰
۰
ارسال: #۲۶
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۳:۱۹ ب.ظ
(۰۳ تیر ۱۳۹۱ ۰۲:۲۶ ب.ظ)Mahbanoo313 نوشته شده توسط:  
(03 تیر ۱۳۹۱ ۰۱:۱۲ ب.ظ)mammad_asir نوشته شده توسط:  خیلی از پایی دارین میگین

اگه ممکنه اجازه بدین همینجوری از پایه برن جلو . واسه یکی مثل من که هیچی بلد نیستم خیلی مفیده . ممنونم

سلام
منم دقیقا نظرم همین بود ولی مهم اینه که پایه رو بد انتخاب نکنیم
۰
۰
ارسال: #۲۷
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۵:۳۸ ب.ظ
مبانی طراحی وب
(۰۳ تیر ۱۳۹۱ ۰۱:۱۲ ب.ظ)mammad_asir نوشته شده توسط:  کمی از طراحی بگین اصلا با تک دیو چطور کار میکنن؟
منم دنبال جواب این سوالم...... ممنونم می شم جواب بدید

Future is not what we planned for tommorow! it's the result of what we do today! Do the best in present and enjoy the result in future
۰
۰
ارسال: #۲۸
۰۳ تیر ۱۳۹۱, ۰۶:۲۰ ب.ظ
مبانی طراحی وب
حمید خودتی؟!
چطوری حاجی؟ میبینم که زدی تو کار آموزش... دس مریزاد...
۰
۰
ارسال: #۲۹
۰۴ تیر ۱۳۹۱, ۰۴:۳۱ ب.ظ
(۰۳ تیر ۱۳۹۱ ۰۵:۳۸ ب.ظ)marzieh نوشته شده توسط:  
(03 تیر ۱۳۹۱ ۰۱:۱۲ ب.ظ)mammad_asir نوشته شده توسط:  کمی از طراحی بگین اصلا با تک دیو چطور کار میکنن؟
منم دنبال جواب این سوالم...... ممنونم می شم جواب بدید
به زبانی بسیار ساده تک دیو حکم یه جدول با یه سطر و یه ستون رو داره
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: hamid.adldoost , marzieh
ارسال: #۳۰
۰۴ تیر ۱۳۹۱, ۱۱:۰۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۴ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۰۷ ب.ظ، توسط hamid.adldoost.)
دوباره امیدوار شدم ! دیگه فکر می کردم کسی پی قضیه رو نمیگیره !
به دوستانی هم که از همین الان رفتن سراغ بحث div خواهش می کنم ازشون کمی صبر کنن تا همه چیز رو از پایه بگیم و بریم جلو.
تا اینجا با مفهوم اینرنت ، وب سایت ، کلاینت ، سرور و مفاهیم مربوط بهشون و زبان html آشنا شدیم. حالا نوبت عبارات html هست که یاد بگیریم.
هر چیزی که قرار باشه به عنوان عبارات html در طراحی وب سایت نقش داشته باشه ، باید بین دو تا تگ قرار بگیره :
<html>
.
.
.
</html>
قالب کلی html هم همون طوری که همتون می دونین ، از دو قسمت تشکیل شده. این دو قسمت ، سرآمد و بدنه هستند. بخش سرآمد شامل اطلاعات کلی در باره صفحه و معرفی ابزار هایی هست که قراره داخل صفحه وب استفاده بشه. ضمنا توی همین بخش هست که برای صفحه ، عنوان انتخاب می کنیم ، و این عنوان توی میله عنوان یا tab مرورگر نشون داده میشه.
قسمت سرآمد بین دو تا تگ <head> و <head/> هست. مثلا اگه صفحه ای قرار باشه عنوانش "my page" باشه و در مرورگر با شرح : "this is my web page" نشون داده بشه ، همینطور کلمات کلیدی اون شامل word1 , word2 , ... باشه ، باید شکل کلیش اینطوری باشه :
<html>
<head>
<title> my page </title>
<meta name="keywords" content="word1, word2 , ... "/>
<meta name="decription" content="this is my web page" />
<meta name="author" content="Hege Refsnes" />
</head>
<body>
.
.
.
</body>
</html>

هرچیزی که توی تگ های متا باشه ، اختیاری هست و فقط برای بهینه سازی صفحه استفاده میشه. تعداد این تگ ها زیاد هست. مثلا یکی دیگه برای معرفی نویسنده صفحه استفاده میشه. اما معمولا فقط همین ۲ تا که نوشتم توی بیشتر صفحه ها رعایت میشه.
ضمنا ، ابتدای صفحه اچ تی ام ال ، معمولا بیان میشه که از چه استاندارد هایی استفاده میشه. من به توضیح این استاندارد ها نمی پردازم چون هم وقت گیر هست هم وارد مباحث دیگه مثل ایکس اچ تی ام ال میشه. اما اگه علاقه داشته باشین می تونین تو نظرات بنویسین تا بیشتر توضیح بدم.

فکرمی کنم این مطالب فعلا کافی باشه . فقط باید حتما این رو اشاره کنم که : رعایت تو رفتگی ها ، توی کد نویسی اچ تی ام ال ، خیلی خیلی مهمه ! یعنی تقریبا فهمیدن بخش های مختلف یک صفحه که تو رفتگی هاش رعایت نشده باشه ، تقریبا غیر ممکنه !
اما معمولا بعد از نوشتن کد صفحه ، بعضی ابزار ها مورد استفاده قرار می گیرند که نه تنها تمام تو رفتگی ها ، بلکه حتی تمام فاصله های بی معنا توی صفحه رو از بین می برن ؛ این کار برای این انجام میشه که حجم کد صفحه پائین بیاد و صفحه زودتر لود بشه . برای مشاهده نمونه می تونین روی صفحه گوگل ، رایت کلیک کنید و سورسش رو ببینید !
اما این کار فقط در پایان قطعی کار باید انجام بشه .
موفق و موید باشید.
منتظر نظراتتون هستم.

ضمنا ببخشید ، صفحه بعد از ارسال شدن ، متاسفانه درست دیده نمیشه ! تگ های html کمی تغییر پیدا می کنن. مثلا / در ابتدای تگ بسته قرار داره نه در انتهاش همچنین تو رفتگی ها نشون داده نمیشه.

(۰۳ تیر ۱۳۹۱ ۰۶:۲۰ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  حمید خودتی؟!
چطوری حاجی؟ میبینم که زدی تو کار آموزش... دس مریزاد...

سلا مهدی جان ! آره خودمم پسر ! خوبی؟
جه خبر؟ ارشد خوب بود ؟
ما شاگرد شمائیم حاجی.

[quote='hamid.adldoost' pid='105703' dateline='1340562623']
۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mahbanoo313 , MSZ , **sara** , چـکاوک , frg_2009 , aydingol

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [دانلود] ویس و جزوه ی طراحی الگوریتم سیدجوادی هاتف ۳۳ ۴۱,۳۲۲ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  طراحی ui/ux kimiya1234 ۲ ۲,۰۶۶ ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
  پکیج آموزشی طراحی وب + فارسی سازی وردپرس + سئو Happiness.72 ۶ ۶,۳۶۰ ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: saqarmoshtaq
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۷۸۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  طراحی سایت ریسپانسیو wikidemy1 ۰ ۱,۶۴۷ ۱۳ دى ۱۳۹۹ ۰۴:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: wikidemy1
  طراحی الگوریتم ها amir.m5560@gmail.com ۰ ۱,۵۱۸ ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: amir.m5560@gmail.com
  طراحی الگوریتم ها amir.m5560@gmail.com ۰ ۱,۳۶۸ ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: amir.m5560@gmail.com
  مجموعه تمارین و سوالات امتحانی درس طراحی الگوریتم دانشگاه MIT (سال ۲۰۰۰-۲۰۱۲) Farid_Feyzi ۵ ۷,۳۰۶ ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: s-taheri
  [دانلود]کتاب مبانی ریاضی دکتر ابراهیمی و دکتر محمودی از دانشگاه شهید بهشتی انرژی مثبت ۶ ۱۷,۱۶۷ ۰۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: sayeh.na
  برای آموزش مبانی برنامه نویسی چکار کنیم؟ elecomco ۰ ۲,۳۲۱ ۱۹ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: elecomco

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close