زمان کنونی: ۲۹ اسفند ۱۴۰۲, ۰۱:۵۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

پذیرش با عنوان قرآن کاوی رایانشی

ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۱۲:۱۰ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۰:۰۰ ق.ظ، توسط Aurora.)
با اضافه شدن طرفیت جدید تو اصلاحیه سنجش برای دانشگاه بهشتی با موضوع زیر برای هوش مواجه شدم کسی می تونه توضیح بده این چیه؟!Huh
Aurora، در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۰:۰۰ ق.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

عنوان ویرایش شد

هرگز نگو هرگز
۲
۲
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: nlp@2015 , rz.gh
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۱۲:۱۶ ق.ظ
RE: این دیگه چچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۱۱ ق.ظ)خانه سبز نوشته شده توسط:  اره متن کاوی تو قرآن . اخرشم استخدام حوزه ایی جایی میشین ولی خوب بورس میشه گرفت همین بزنین
Smile
من که معماری ام دوستان هوش باید برن ان شا ا... دکترا هم بدون کنکور پذیرش می شینBig Grin

هرگز نگو هرگز
۱
۳
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۱:۳۲ ق.ظ
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۱۶ ق.ظ)s-nowrozi نوشته شده توسط:  
(29 اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۱۱ ق.ظ)خانه سبز نوشته شده توسط:  اره متن کاوی تو قرآن . اخرشم استخدام حوزه ایی جایی میشین ولی خوب بورس میشه گرفت همین بزنین
Smile
من که معماری ام دوستان هوش باید برن ان شا ا... دکترا هم بدون کنکور پذیرش می شینBig Grin

رشته جدیده.قرآن کاوی تو هوش مصنوعیWink
۰
۰
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۲:۰۴ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۲:۱۴ ق.ظ، توسط پوونه.)
این دیگه چچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چه ربطی به حوزه داره؟ چه چیزهایی میگید!
خیلی خوبه وقتی از چیزی مطمئن نیستیم حرفی نزنیم تا شاید دوستانی که قصد انتخاب این رشته رو داشتند دلسرد نشن از انتخابشون.
شما قران کاوی نشنیدین تو حوزه هوش مصنوعی و دیتاماینیگ و غیره؟
اگر اشتباه نکنم و درست یادم مونده باشه اریک آتوِل یکی از اساتید بنام تو حوزه پردازش زبان طبیعی و استاد دانشگاه لیدز انگلستان بیشتر روی زبان و گرامر قرآن(عربی) و این ها تمرکز کرده.
پایان نامه دکترای استاد من تو دانشگاه هلند هم قرآن ماینینگ بوده. مختص ایران نیست این رشته و این فیلد. اون هم به خاطر پیچیدگی زبان عربی و گرامر خاص اونه.
این فقط یک سایته برای کورپوس قرآن:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

این همه مطالعه شده روش. .. فقط برای تهیه کورپوس قران این همه کار انجام شده. مسلما این کورپوس برای هدفی هم تهیه شده که بیشتر باز برمیگرده به پردازش زبان.
پس طبیعیه که ایران هم بخواد تخصصی روی قرآن ماینینگ و پردازش زبان قرآن کار کنه. به هر حال یک علم مرتبط با کامپیوتره هرچند این رشته موردعلاقه شما نباشه.
۳۳
۵
 سپاس‌گزاری شده توسط: doost4 , rz.gh , so@ , samcs , maryam91 , Avril89 , Mahsash , mrsh1372 , mohaddeseh70 , The BesT , kingmax , Riemann , RASPINA , MShariati , Aurora , sdb_i , golche70 , nina69 , afrooz-OMD , Behzad TP , احسان مومنی , mshelman , Morza , fardin_ss , pezhman.m-AI , ali blhj , mjs2 , samaneh@90 , amineh89 , baran , dr.a_AI
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۴:۱۸ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۳۰ ق.ظ، توسط amirrrrrrr.)
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۲:۰۴ ق.ظ)پوونه نوشته شده توسط:  چه ربطی به حوزه داره؟ چه چیزهایی میگید!
خیلی خوبه وقتی از چیزی مطمئن نیستیم حرفی نزنیم تا شاید دوستانی که قصد انتخاب این رشته رو داشتند دلسرد نشن از انتخابشون.
اگر اشتباه نکنم و درست یادم مونده باشه اریک آتوِل یکی از اساتید بنام تو حوزه پردازش زبان طبیعی و استاد دانشگاه لیدز انگلستان بیشتر روی زبان و گرامر قرآن(عربی) و این ها تمرکز کرده.
پایان نامه دکترای استاد من تو دانشگاه هلند هم قرآن ماینینگ بوده. مختص ایران نیست این رشته و این فیلد. اون هم به خاطر پیچیدگی زبان عربی و گرامر خاص اونه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

این همه مطالعه شده روش. .. فقط برای تهیه کورپوس قران این همه کار انجام شده. مسلما این کورپوس برای هدفی هم تهیه شده که بیشتر باز برمیگرده به پردازش زبان.
پس طبیعیه که ایران هم بخواد تخصصی روی قرآن ماینینگ و پردازش زبان قرآن کار کنه. به هر حال یک علم مرتبط با کامپیوتره هرچند این رشته موردعلاقه شما نباشه.
البته زمینه کاری پروفسوری که شما اشاره کردید فقط زبان عربی نیست.
نقل قول از ایشون:
"My research speciality is Corpus Linguistics and Text Analytics: Machine Learning and Data Mining analysis of a CORPUS of text - in English, Arabic, or other languages "
و به این اهداف:
- detecting terrorist activities, by analysis of documents from terrorist suspects, to highlight suspicious parts of the text
- analysis and text-mining of the Quran, to find links and patterns in the Quran verses and chapters whcih are of interest to Islamic and Religious Studies scholars.
- detecting Cause of Death from Verbal Autopsy text documents describing the circumstances of the death.
۴
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: a.salami
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۴:۳۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۵:۴۴ ق.ظ، توسط پوونه.)
این دیگه چچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۱۸ ق.ظ)amirrrrrrr نوشته شده توسط:  
(29 اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۲:۰۴ ق.ظ)پوونه نوشته شده توسط:  چه ربطی به حوزه داره؟ چه چیزهایی میگید!

زمینه کاری پروفسوری که شما اشاره کردید فقط زبان عربی نیست.
نقل قول از ایشون:
"My research speciality is Corpus Linguistics and Text Analytics: Machine Learning and Data Mining analysis of a CORPUS of text - in English, Arabic, or other languages "
و به این اهداف:
- detecting terrorist activities, by analysis of documents from terrorist suspects, to highlight suspicious parts of the text
- analysis and text-mining of the Quran, to find links and patterns in the Quran verses and chapters whcih are of interest to Islamic and Religious Studies scholars.
- detecting Cause of Death from Verbal Autopsy text documents describing the circumstances of the death.

نگفتم فقط روی عربی کار میکنند. گفتم روی عربی تمرکز کردند. برام خیلی خسته کننده است که برای تفاوت افعال هم باید توضیح بدم.
کسی که پردازش زبان کار میکنه بدون شک با زبان های دیگه هم سر و کار داره به خصوص انگلیسی که یک زبان بین المللیه.
لطفا یک سطر پایین تر رو هم بخونید:
- analysis and text-mining of the Quran, to find links and patterns in the Quran verses and chapters whcih are of interest to Islamic and Religious Studies scholar
من از ایشون چند باری کمک گرفتم و به خاطر همین با زمینه کاریشون تا حدودی آشنام. اگر شک و شبهه ای دارید ایمیل ایشون رو در اختیارتون بذارم تا با خودشون مکاتبه کنید و مطمئن بشید. البته در لینکدین هم حضور دارند.

اما بحث سر این استاد نبود. بحث سر این رشته بود و برای کسانی که میخواستند بدونند قرآن کاوی چیه تا تصمیم بگیرند به انتخاب این رشته یا نه.
به هر حال این رشته هست هرچند به فرض من و شما و دیگر دوستان علاقه ای به این رشته نداشته باشیم. ولی کسی که هدفش قبولی به هر نحوی هست مسلما این رشته رو انتخاب میکنه و دوست داره حداقل اطلاعاتی از این رشته به دست بیاره.
۱۳
۵
 سپاس‌گزاری شده توسط: rz.gh , Mahsash , fzahedi , RASPINA , احسان مومنی , fardin_ss
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۱:۳۰ ب.ظ
RE: پذیرش با عنوان قرآن کاوی رایانشی
بنظرم خیلی خوبه هم بدرد دنیا میخوره هم آخرت. هم مرتبط با هوش مصنوعیه و بخصوص اینکه دانشگاه بهشتی هم دانشگاه خوبیه .خیلی دوست دارم بیشتر درباره این رشته بدونم و حتما دربارش بیشتر تحقیق میکنم. از بچه های بهشتی اگه اطلاعاتی دارن لطفا کمک کنن
۶
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: Avril89 , RASPINA , احسان مومنی
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۱:۴۹ ب.ظ
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۱:۳۰ ب.ظ)bu-ali-student نوشته شده توسط:  بنظرم خیلی خوبه هم بدرد دنیا میخوره هم آخرت. هم مرتبط با هوش مصنوعیه و بخصوص اینکه دانشگاه بهشتی هم دانشگاه خوبیه .خیلی دوست دارم بیشتر درباره این رشته بدونم و حتما دربارش بیشتر تحقیق میکنم. از بچه های بهشتی اگه اطلاعاتی دارن لطفا کمک کنن
تحقیق نداره دیگه !
شور همه چیز رو در آوردنAngry

هرگز نگو هرگز
۴
۱۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: saeedeivazi
ارسال:
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۳:۴۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۱:۱۰ ق.ظ، توسط Mahsash.)
برادرم که بهشتی درس می‌خونه بهم قبلا گفته بود که یه استادی اونجا هست که هم هوش مصنوعیه رشته‌ش و هم تحصیلات حوزوی داره و یه سری درس در ارتباط با قرآن و هوش مصنوعی ارائه می‌ده(دکتر طالب پور) که اتفاقا از نظر بچه‌ها جذاب بوده و خیلی هم دوست داشتن این استاد رو. (البته اینکه تحصیلات حوزوی دارن یا نه رو مطمئن نیستم و صرفا شنیده‌م رو نقل کردم)
ولی توقع نداشتم به صورت جداگانه پذیرش کنن براش! چون خب رشته نیست یه فیلد پژوهشیه!

این هم پروفایل این استاد:

۹
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mrsh1372 , kingmax , Avril89 , golche70 , احسان مومنی
ارسال: #۱۰
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۴:۰۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۰۴ ب.ظ، توسط s-nowrozi.)
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۳:۴۸ ب.ظ)Mahsash نوشته شده توسط:  برادرم که بهتی درس می‌خونه بهم قبلا گفته بود که یه استادی اونجا هست که هم هوش مصنوعیه رشته‌ش و هم تحصیلات حوزوی داره و یه سری درس در ارتباط با قرآن و هوش مصنوعی ارائه می‌ده(اسم اون استاد رو یادم نیست) که اتفاقا از نظر بچه‌ها جذاب بوده و خیلی هم دوست داشتن این استاد رو.
ولی توقع نداشتم به صورت جداگانه پذیرش کنن براش! چون خب رشته نیست یه فیلد پژوهشیه!

از کی تا حالا بخاطر یه استاد می یان برای یه رشته یه فیلد جدید با یه موضوع که همه مون می دونیم برای چیه به زور می خوان نشون بدن بچه ها تو ایران تو این گرایش کار می کنند بعدا هم به دانشجوهایی که تو این زمینه کار کردن یه جایزه و فاند خارج و ... بدن
فکر کنم چند سال دیگه معماری با پردازش موازی اسلامی هم بیارن
اگر تو ایران واقعا کسی تو این حوره علاقه داره می تونه خودش کار کنه من که فکر نکنم تا حالا یه نفر هم کار کرده باشه(اگر کسی کار کرده لطفا به ما هم معرفی کنید)؟
اون شخصی که گفتید عربی تو خاورمیانه زبان مهمی است ایران فارسی (پارسی) زبانش و اگر تحقیقی هم باشه اول باید برای این زبان کار کرد و بعد برای زبانهای دیگه

هرگز نگو هرگز
۱۱
۸
ارسال: #۱۱
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۴:۰۴ ب.ظ
[b]تو دانشگاه هایی کشورهای عربی این رشته رو نمی بینی ولی حالا ما فارس زبان ها باید این رشته رو بخونیم.
یک مشت گوسفند نشستن دارن برای پیشرفت علم تو دانشگاه ها برنامه ریزی می کنند.
این همه گرایش کاربردی وجود داره این ها عقلشون به چی رسیده،واقعا پیش خودشون چی فکر کردنHuh
[/b]
۱۰
۲۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: saeedeivazi
ارسال: #۱۲
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۴:۱۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۱۳ ب.ظ، توسط Mahsash.)
منم اندازه‌ی شما تعجب کردم از همچین رشته‌ای!
ولی اینکه اینقدر واکنش‌های تند نشون می‌دید رو درک نمی‌کنم. الان اگر اسمش اوستاشناسی رایانشی بود مشکل حل بود. مطمئنم این همه اعتراض در پی نداشت. خیلی به نظرم واکنش عجیبیه! به نظر من هم عجیبه که رشته شده ولی می‌تونه به این خاطر باشه که یه فیلدیه که نمیشناسنش آدما و اینجوری می‌تونه شناسونده بشه.
این همه قضاوت کردنش به نظرم کار درستی نیست واقعا.
من هم واقعا استادی که کارش این هست رو معرفی کردم. نمی‌دونم چرا منو می‌زنین دیگه!!!
از توضیحات خانم پونه هم ممنون. یه سری ابهامات برای من حداقل رفع شد.
۲۰
۴
 سپاس‌گزاری شده توسط: پوونه , rz.gh , nima88 , mk1992 , Avril89 , golche70 , احسان مومنی , kingmax , pezhman.m-AI , albaloo , amineh89
ارسال: #۱۳
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۴:۴۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۵۱ ب.ظ، توسط پوونه.)
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۱۰ ب.ظ)Mahsash نوشته شده توسط:  منم اندازه‌ی شما تعجب کردم از همچین رشته‌ای!
ولی اینکه اینقدر واکنش‌های تند نشون می‌دید رو درک نمی‌کنم. الان اگر اسمش اوستاشناسی رایانشی بود مشکل حل بود. مطمئنم این همه اعتراض در پی نداشت. خیلی به نظرم واکنش عجیبیه! به نظر من هم عجیبه که رشته شده ولی می‌تونه به این خاطر باشه که یه فیلدیه که نمیشناسنش آدما و اینجوری می‌تونه شناسونده بشه.
این همه قضاوت کردنش به نظرم کار درستی نیست واقعا.
من هم واقعا استادی که کارش این هست رو معرفی کردم. نمی‌دونم چرا منو می‌زنین دیگه!!!
از توضیحات خانم پونه هم ممنون. یه سری ابهامات برای من حداقل رفع شد.
دقیقا من هم متوجه این برخوردها و توهین هایی که تو پی ام بهم شد نمیشم فقط به خاطر یک توضیح در مورد یک فیلد!
اسم رشته حتی اوستا شناسی هم بود باز من اگر در موردش میدونستم توضیح میدادم. توضیحاتم ربطی به اسم این رشته نداشت و فقط چیزهایی که میدونستم رو گفتم. میدونم شما هم همینطور در موردش توضیح میدادین.
واقعا این برخورد برای خود من خیلی عجیبه. دوستان به خدا من این رشته رو نیاوردم ایران و خودم هم قصد ندارم که این رشته رو بخونم این همه منفی و توهین نثارم میکنید! Big Grin Big Grin Big Grin یک جورهایی حس میکنم این تاپیک شده دادگاه تفتیش عقاید! از کسانی که حداقل فکر میکنند متفاوت با بقیه فکر میکنند انتظارات بیشتر از اینه.

+ البته نه از منفی ها هراسی هست نه از توهین ها. این دنیای مجازی برای من هیچ نتیجه ای هم نداشت حداقل کمکم کرده که به اعتقادات و باورهای همه احترام بگذارم و بدونم توی بحث های این شکلی برخورد هر کسی میتونه متفاوت باشه و کلا راحت باشید Big Grin
۲۱
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: so@ , rz.gh , fzahedi , RASPINA , Mahsash , Avril89 , احسان مومنی , kingmax , fa_shinobi , albaloo , Bahar_HS
ارسال: #۱۴
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۶:۰۲ ب.ظ
من نظرم رو گفتم حالا به مذاق برخی خوش نیومده مشکل خودشونه.
همونطور که دوستان هم اشاره کردن این یک گرایش یا رشته نیست فقط زمینه تحقیقاتیه و معلوم نیست چه فکری پشتش بوده و کی سفارشش رو داده.

حالا منفی بدید باز Smile
آن کس که نداند و نداند که نداند... بقیه شو خودتون میدونید
۱۰
۵
ارسال: #۱۵
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۰۷:۵۵ ب.ظ
(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۰۱ ب.ظ)s-nowrozi نوشته شده توسط:  از کی تا حالا بخاطر یه استاد می یان برای یه رشته یه فیلد جدید با یه موضوع که همه مون می دونیم برای چیه به زور می خوان نشون بدن بچه ها تو ایران تو این گرایش کار می کنند بعدا هم به دانشجوهایی که تو این زمینه کار کردن یه جایزه و فاند خارج و ... بدن
فکر کنم چند سال دیگه معماری با پردازش موازی اسلامی هم بیارن
اگر تو ایران واقعا کسی تو این حوره علاقه داره می تونه خودش کار کنه من که فکر نکنم تا حالا یه نفر هم کار کرده باشه(اگر کسی کار کرده لطفا به ما هم معرفی کنید)؟
جناب شما این رشته را انتخاب نکن.

از گنجینه علم و دانش و استعدادت تو زمینه های دیگه استفاده کن. وبیشتر از این ایران و جهان اسلام و مخصوصا زبان عربی را مدیون خودت نکن.
اگه خیلی هم سطح علمی ات بالاست بفرمایید برید جایی که برات فرش قرمز پهن کردند.
هیچ کسی که به زور نمیاد شما را ببره سر کلاس ارشد رشته خاص بشونه

فقط شروع کردن کافی نیست
با قدرت ادامه بده...
۱۷
۳
 سپاس‌گزاری شده توسط: mk1992 , kingmax

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ۱۴۵ هوش، ۲ زبانشناسی رایانشی، برم شریف؟ trace4ward ۷ ۶,۸۹۸ ۱۵ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Bp18449
  بین پردازش تصویر و داده کاوی موندم کدوم یکی رو برای پایان نامه انتخاب کنم؟ raheleh1393 ۵ ۷,۸۷۳ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  دانشجوی قرآن کاوی رایانشی دانشگاه شهید بهشتی vosough ۱ ۳,۵۵۱ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  رشته زبانشناسی رایانشی زبانشناس ۰ ۲,۵۵۶ ۲۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: زبانشناس
  انجام پایان نامه برای داده کاوی استقرایی روی FIM ویافتن ARM با دوتا یا بیشتر CUDA GPU zaliabbass ۲ ۳,۹۵۹ ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bankabzar
  داده کاوی امیرکبیر alisaaa ۱ ۲,۲۴۳ ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۱۳ ق.ظ
آخرین ارسال: alisaaa
  درخواست جزوه‏ ی داده کاوی paieez ۰ ۱,۹۵۸ ۰۲ تیر ۱۳۹۸ ۰۷:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: paieez
  رتبه لازم برای قبولی داده کاوی امیرکبیر dataloverz ۵ ۴,۲۸۵ ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: dataloverz
  آیا امکان ارسال مجدد ایمیل مربوط به پذیرش مقاله در یک ژورنال isi وجود دارد؟ Autumngirl ۴ ۳,۷۳۴ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Autumngirl
  داده کاوی امیرکبیر bersam ۲ ۲,۱۹۳ ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ ۰۴:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: bersam

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close