زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۲۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

روش درست درس خواندن از صفر (درس ریاضیات گسسته )

ارسال:

SarahArshad پرسیده:

با برخی از دوستان تصمیم گرفته شد که برای هر درس یه تاپیک بزنیم تا روش درست درس خوندن آن درس را دریک تاپیک بررسی کنیم هر کدام از دوستان که تونستن توی گسسته موفق باشن روششون رو بگن .با تشکر. از صفر هم بگنBig GrinBig Grin تا صد !!!!!
منتظر هستیم .
من این درس رو پارسال حذف کردم می خوام از صفر الان شروع کنم چه کنم؟ از روی گریمالدی و روزن ترجمه شده می خوام بخونم .
روش درست درس خوندن منظور فقط این نیست که چه کتابی خوندیم .اینکه چطور مثلا گریمالدی یا روزن رو خوندی یا که به نظرت برات مفید بوده .
خلاصه برداشتی ؟ یا تست زیاد زدی ووووو
و همچنین به نظرت روش درست خلاصه برداری در این درس چطوره وقتی کل تمرینها و بیشتر متن این دو کتاب حجیم نکته دارن .

۸
ارسال:

MSZ پاسخ داده:

سلام
قبل از هر چیز باید ازتون عذرخواهی کنم چون ممکنه متنی که مینویسم کمی طولانی و خسته کننده بشه

و اما گسسته...
منبع اصلی کنکور: کتابهای گریمالدی و روزن
هر دو تای این کتابها مهم هستن و در واقع همدیگه رو تکمیل میکنن
کتاب گریمالدی دو تا ترجمه ازش تو بازار هست که من ترجمه انتشارات فاطمی که چهار جلدی هست رو پیشنهاد میکنم و کتاب روزن هم زبان اصلی
این درس با مباحث مربوط به منطق شروع میشه و با مباحث شمارش و روابط بازگشتی تموم میشه...
اول کار نرین سراغ کتابای کنکوری مثل پوران یا راهیان یا کتابای دیگه (تو گسسته مطلقا این کارو نکنین)
اول سعی کنین مباحث مربوطه رو از رو دو تا کتابی که گفتم بخونین، تا جایی هم که وقت (طبق برنامه ریزی که کردین) اجازه داد مثال ها و تمریناتش رو حل کنین. بعدش که این کار رو کردین، همون مبحث رو برین از رو کتاب کنکوری (مثلا پوران) بخونین و تعدادی تست بزنین
این روش واقعا زمان و انرژی زیادی ازتون میگیره پس بهترین زمان برای انجام دادن این سیستم تو ایام تابستون هست... ولی نهایتا باعث میشه خیالتون از گسسته به شکل کامل راحت باشه و اگر تو کنکور به سوالات خیلی سخت هم بر بخورین خیلی با اعتماد این جمله رو به خودتون بگین: "اگر من نتونم این سوال رو جواب بدم، احتمالا کس دیگه ای هم نمیتونه!"

تا شروع پاییز (نهایتا تا شروع آبان) شما دیگه همه مطالب گسسته رو باید تموم کرده باشین و شروع کنین دور کردن رو
این دور کردن میتونه بر اساس بودجه بندی های آزمونهای موسسات مختلف باشه یا اینکه بر اساس برنامه ریزی خودتون باشه... هر کدوم که براتون راحت تر هست رو انجام بدین (روش خود من، ترکیبی هست!)
از اینجا به بعد شما خیلی سریع مطالب رو مرور میکنین (چون قبلا یک بار بصورت عمیق از رو کتب مرجع به همراه حل سوالات تشریحی و تعدادی تست خوندینش) و به سرعت سراغ تست زنی میرین و تمرکز اصلی رو میزارین رو مرور و تست.
بین صحبت هام این رو باید بگم:
اگر میخوایین تو درسی به وضعیت عالی برسین، چهار تا مرحله زیر رو به ترتیب و با دقت و حوصله باید طی کنین:
ادراک - تثبیت - تسلط - جمع بندی
ادراک یعنی خوندن درس از رو کتب مرجع (تاکید میکنم که کتب مرجع... نه پوران و مقسمی و غیره!) بصورت دقیق طوری که هیچ مطلبی نخونده یا نفهمیده نمونه
تثبیت یعنی حل سوالات تشریحی (تاکید میکنم که سوالات تشریحی و نه تستی) و یا حل سوالات تستی بصورت تشریحی و بدون در نظر گرفتن فاکتور زمان
تسلط یعنی تست زنی با در نظر گرفتن فاکتور زمان، نمره منفی و تکنیک های تست زنی
شما باید مرحله ادراک و تثبیت رو (با هم) برای هر مبحث انجام بدین و برین سراغ مبحث بعدی (طبق توضیحات بالا) و بعد از اینکه این دو کار رو برای همه مباحث انجام دادین باید برین سراغ مرحله تسلط
مرحله تسلط تا ۱ ماه مونده به کنکور باید تموم بشه
جمع بندی (که نیاز به توضیح نداره چون از اسمش معلومه) که شامل مرور نکات و مرور تست ها میشه (تو این مرحله نباید مطلب جدید خوند) از یک ماه قبل کنکور شروع میشه (نهایتا ۲۰ روز قبل کنکور)
تو درس گسسته بهتره این سیستم رو پیاده کنین تا بهترین نتیجه ممکن رو بگیرین
بهتره دنبال راه در رو نباشین!!! چون نداره!!! اگه کسی میگه فقط پوران خوندم و ۱۰۰ زدم، مطمئن باشین که تو کنکور بعدی حتی اگر شما همون کاری که اون کرده رو انجام بدین ممکنه حتی منفی هم بزنین!!! پس کاری رو انجام بدین که درسته، نه کاری که اشتباهه ولی در مورد یک یا چند نفر خاص جواب داده (و در مورد خیلی ها جواب نداده!!! پوران رو خیلی ها خوندن ولی چرا اونا نتونستن بزنن؟!)
کم نبودن اونایی که کلی کتاب کنکوری خوندن (بدون انجام مراحل ادراک و تثبیت رفتن سراغ مرحله تسلط) و وقتی از کنکور اومدن بیرون می گفتن "کاش این همه زمانی که واسه گسسته خوندن گذاشته بودم رو میذاشتم روی یه درس دیگه!" چون نتونسته گسسته بزنه!
ضریب گسسته بالاست و کسایی که ارشد قبول شدن میگن تو مقطع ارشد (اکثر گرایش های آی تی و کامپیوتر و همین طور علوم کامپیوتر) خیلی مهمه که زبان و گسسته خوبی داشته باشی چون باعث میشه سختی کارت کمتر بشه. پس گسسته رو فقط به عنوان چند تا تست نبینین... حالا حالا ها کار داریم باهاش!
اگه سوالی بود در خدمتم
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۲
ارسال:

arixooo پاسخ داده:

کاش من شجاعت حذف کردن گسسته رو داشتم...اونوقت مطمئن ام به جای ۴۵ درصد مشترک..۵۵ درصد میزدم..کلی وقت واسه خوندنش گذاشتم..سر جلسه هم ۱۰ دقیقه وقتمو گرفت تا بالاخره یکیشو حل کردم..در حالیکه تمام سوالات دیگه مشترک آسونتر از گسسته بودند و به وقت کمتری احتیاج دارند..البته این باز به خود فرد برمیگرده...یکی هست درسی مثل مهندسی نرم افزار رو مشکل داره...پس بهتره گسسته رو حذف نکنه...اما اگه بقیه درسهای مشترک رو خوب یاد میگیرید و فقط با گسسته مشکل دارید(مثل من) بهتره که حذفش کنید

۱
ارسال:

Fardad-A پاسخ داده:

بنظرم بعضی درسها فقط با خوندن براشون تسلط ایجاد نمیشه گسسته از جمله اونهاست. اینطور نیست که کسی بخونه (مطالب را و تستها را هم بخونه با جوابهاش و مسائل را هم بخونه با حلهاش)و به مرحله تسلط برسه. اگه یک مبحث را یاد گرفتید و تونستید بدون مراجعه به پاسخها مثلا" دو تا مسئله تصادفی از گریمالدی را درست حل کنید (بعد از حل با مقایسه با جوابها) وقت رویش بگذارید.
این کار اگه ضعیف هستید خیلی زمانبر هست. یعنی ممکنه شما چند ماه درگیراین درس باشید. اوایل مجبورید زیاد تمرین کنید . البته اجباری به رفتن از این راه هم نیست یعنی ممکنه فقط کسانیکه یه دوره سریع میکنند و چند مرحله تستها را میخونند بواسطه سوالات آسانی که در یکسال داده میشه بتونند چند تا بزنن. مثل امسال که گذشت گسسته ها ساده بودن.
خوندن زیاد درسی که ممکنه نتونید جواب بدید انتظارات شما را در کنکور از خودتون سنگین میکنه.
فکر کنم افلاطون بود که به یکی از شاگرداش که پسر پادشاهی بود گفت: برای یادگیری هندسه راه شاهانه وجود نداره.Tongue

اگه کلا" ریاضی تون در دبیرستان و دانشگاه داغون بوده سعی کنید روی محاسبات و ریاضی مهندسی وقت بیشتر بذارید و احتمال. گسسته را در حدی بخونید که اگه آسون بود بزنید. مگه اینکه تصمیم داشته باشید کلا" خودتون را متحول کنید. این تحول ظرف چند ماه مشکله که ایجاد بشه.
حرفای من بمعنای حذف گسسته نیست بمعنای اینه که اگه در ریاضی ضعیفید گسسته را درحدی بخونید که اگه سوال زیر متوسط دادن جواب بدید. اگه کلا" ریاضی تون خوبه که مشکلی نیست.

۱
ارسال:

BJS پاسخ داده:

سلام
خیلی ممنون از راهنمایی های همه ی دوستام...خیلی مفید بود
حل و المسایل گریمالدی جلد ۲ آن نیومده؟

ارسال:

kashir پاسخ داده:

RE: روش درست درس خواندن از صفر (درس ریاضیات گسسته )

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۴۰ ب.ظ)BJS نوشته شده توسط:  سلام
درود
منظورتون از جلد ۲ چیه؟
انتشارات فاطمی یه راهنمای حل داره که هر ۴ جلدو پوشش میده
[تصویر:  9643183289.240.jpg?1268740700]

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

MSZ پاسخ داده:

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۴۰ ب.ظ)BJS نوشته شده توسط:  سلام

گریمالدی ترجمه انتشارات فاطمی یک حل المسائل داره که تو بازار هم موجود هست و مال انتشارات فاطمی نوشته دکتر رضوانی هست

۱
ارسال:

MSZ پاسخ داده:

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۳۶ ب.ظ)SarahArshad نوشته شده توسط:  لازمه در تابستان که مرجع می خونیم از کتابهای روزن وگریمالدی خلصه برداریم یا همه کتاب نکته هاست ونمی شه و فقط باید برای دوران جمع بندی در حد یه صفحه A4 نکات ریز رو برداشت.

باید نکته برداری کنین از این دو تا کتاب
مبحث به مبحث
نکات هر مبحث ممکنه چندین صفحه بشه ولی حتما این کار رو بکنین چون از پاییز به بعد خیلی به دردتون میخوره
سعی کنین برای رفع تکلیف خلاصه برداری نکنین بلکه همه نکات رو سعی کنین پیدا کنین و چیزی رو از قلم نندازین
باز هم میگم که قراره وقت و انرژی زیادی ازتون بگیره به همین خاطر بهترین زمان برای این کار تو ایام تابستون هست
تو ایام تابستون شما باید حداقل چند تا از درس ها رو بخونین و گسسته حتما یکی از همین درس ها هست.
(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۴۱ ب.ظ)mam نوشته شده توسط:  یک سوال هم من داشتم
گریمالدی کتاب ۴ جلدی هستش اما من ۳ جلد اول رو دارم. برای تسلط لازمه که جلد چهارم هم خوانده بشه؟ چون تاکید روی ۳ جلد اول هست گویا...
با توجه روند طرح سوالات سالهای قبل و توجه به این نکته که مطالب جلد چهارم هم جزو سرفصل های مصوب وزارت علوم هست، پس ممکنه ازش سوال بدن. بهتره بخونینش چون مطالبش خیلی پیچیده نیست
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۱
ارسال:

MSZ پاسخ داده:

منطق:
تو این فصل تشریحی کار کردن به مراتب مفیدتر از تستی کار کردنه. تمرینات کتاب گریمالدی خیلی مفیدن.
من وقتی منطق رو خوندم، رفتم و اکثر سوالای گریمالدی رو حل کردم (اول گریمالدی خوندنم بود، جو گیر بودم و زیاد مسئله حل می کردم! Big Grin ). وقتی برگشتم سراغ تست زنی، تقریبا همه تست ها رو تو زمان کم، درست زدم. در صورتی که یکی از همکلاسی هام که از همون اولش رفت منطق رو از رو پوران خوند، تو همون تست ها نتیجه ضعیف تری از من گرفت. و نکته مهمتر اینه که با حل سوالات تشریحی تو این مبحث مطالب رو خیلی عمقی تر و پایه ای تر می فهمین و تو مباحث دیگه خیلی خلاقانه تر میتونین ازشون استفاده کنین.
نظراتتون رو در مورد این فصل بگین تا بریم سراغ فصل های بعدی...
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۱
ارسال: #۱۰

Jooybari پاسخ داده:

تشریحی خوندن رو برای فهمیدن سوالات کنکور پیشنهاد میکنم. سرعت فهم مسئله رو بالا میبره.

۱
ارسال: #۱۱

MSZ پاسخ داده:

(۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۳۶ ب.ظ)sd_javadi نوشته شده توسط:  نظر شما هم محترم . باز میگم خوندن گریمالدی زمان خیلی خیلی زیادی میبره ... اصلاً زمانش به کنار . فرض کن از اول تابستون شروع کنی و ۲ ماهه تموم بشه و کلی وقت اضافه بمونه . مهم اینه که ذهن و فکر آدم خسته نشه . دوماه یه کتاب رو بخونی دیووونه میشی به نظر من .
بازهم پیشنهادم اینه که لازم نیست تک تک تمرینات رو حل کنی ، هر تستی که توی کتاب تست نتونستید حل کنید به مثال ‌های مشابه تو هرکتابی که پیدا کردید برید و مثال های مشابه رو ببینید . امیدوارم اینطوری مشکلتون حل بشه.
یادمون نره ده تا درس مهم دیگه هم هست که باید بهشون رسید ... اگه با پیشنهاد شما یکی به درسی نرسه و اونو صفر بزنه ، به نظر من بزرگترین خیانت رو در حقشون کردیم ...

باور کنین منم همین نظر رو داشتم
ولی نظرم عوض شد. چرا؟
من این درس رو تو دانشگاه با کتاب قلی زاده پاس کردم. یه کتاب کم حجم که خیلی چیزا رو نگفته. استاد هم همین کتاب رو بهمون ناقص گفتن (در واقع تقریبا ۴۰ یا ۵۰ درصد این کتاب رو درس گفتن بهمون)
منم میگفتم برا کنکور همون پوران رو میخونم و زود میرم سراغ تست ها... تست مهمه و همون قدری که پوران گفته کافیه، بیشتر از اون که سوال نمیدن
ولی وقتی این کلاس ها (که ازشون قبلا صحبت کردم) رو گذروندم نظرم به کلی عوض شد. دیگه به چیزایی که پوران نوشته می خندیدم (هنوزم میخندم)
به اینکه چطور داره سعی می کنه یه نکته رو بکنه تو کله خواننده بدون اینکه بگه این نکته از کجا اومده!
من همه اون نکات رو بلد بودم با این تفاوت که میدونستم چطور بدست اومدن و دیگه نیازی به حفظ کردنشون نبود. مهمتر اینکه چون مطالب رو عمقی تر یاد گرفته بودم قدرت خلاقیت به خرج دادن تو سوالات سخت و جدید رو داشتم (و دارم)
مهمتر اینکه این درس دید خیلی جالبی از رشته ام و درسهاش بهم داده. حتی تو درس های دیگه خیلی راحت تر میتونم فکر کنم.
به قول استادم، میتونم کامپیوتری و کامپیوتر وار فکر کنم
اگه روی یه درسی زمان به اندازه مناسب گذاشته نشه، نباید خیلی محکم و با اقتدار انتظار موفقیت داشت
شاید هزار نفر باشن که فقط و فقط با خوندن پوران ۱۰۰ بزنن، ولی هممون میدونم چندین برابر اون هزار نفر هم هستن که همون پوران رو خوندن ولی خیلی بد زدن یا حتی منفی زدن!

به هر حال نظرات متفاوته. ولی من میگم: من اگر ۸ ساعت برای قطع کردن یک درخت وقت داشته باشم، ۶ ساعت اول رو به تیز کردن تبرم می گذرونم Wink
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۱
ارسال: #۱۲

MSZ پاسخ داده:

شمارش باید آخرین مبحثی باشه که خونده میشه! نمیدونم چرا آقای یوسفی شمارش رو گذاشتن اول کتاب
خیلی از مسائل شمارش هست که اصلا با قوانین عادی شمارش قابل حل نیستن و با تابع، روابط بازگشتی یا تابع مولد حل میشن...
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۳

a i پاسخ داده:

راستش من لیسانس ریاضی کاربردی بودم و با این درس زیاد سرو کار داشتم .
بنظرم گسسته یه درسیه که از اسمش پیداست : گسسته . یعنی مبحث زیاد داره . مثلا خود من توی ترکیبات قوی هستم ولی توی روابط هم ارزی ضعیف .

نظرم اینه که این درس رو سیلابسی بخونید.

۰
ارسال: #۱۴

hajar2261 پاسخ داده:

بهترین راهنما ها در این مورد بچه های علوم کامپیوتر هستند.
من از چندتا از دوستان این رشته دعوت کردم یک سری به اینجا بزنند.
شما هم اگر از بچه ها کسی رو می شناسید که در این درس قوی هست ازشون دعوت کنید

۰
ارسال: #۱۵

SarahArshad پاسخ داده:

نفر اول کنکور علوم بهترین گزینه است.مرسی که کمک کردی

۰
ارسال: #۱۶

blackhalo1989 پاسخ داده:

یه قسمتاییش به ذهن قوی نیاز داره از این لحاظ شبیه هندسه است.
از قوی کردن ذهن فرار نکنید! شاید با تمرین چند باره یه مساله اون مساله رو سریع تر حل کنید ولی در مواجهه با مساله های جدید چه میکنید؟!(منظورم نفی تمرین نبود بلکه تقبیح تمرین صرف بود!)

۰
ارسال: #۱۷

SarahArshad پاسخ داده:

دوستان اگه میشه فصل به فصل یا مبحث به مبحث کمک کنن. باتشکر

۰
ارسال: #۱۸

MShariati پاسخ داده:

با عرض سلام.
گسسته با اون مسایل فراوون و متنوعش از شیرین ترین درسهای رشته ماست. دانستن گسسته شما رو در حل بسیاری از سوالات درس های دیگه هم کمک می کنه.و به نظرم صرف نظر از ضریبش برای کسی که کنکور شرکت می کنه واجب هست.

دو کتاب یاد شده Textbook هستند یعنی بهترین کار اینه که اونها رو از اول تا جایی که می رسین مثل داستان بخونین. به هیچ وجه لازم نیست چیزی را که نمی فهمین حفظ کنین بلکه خوندن با تامل و حل تمام مثالها و تمرینات به شما درک و بصیرتی می ده که با دیدن هرسوالی راه های حل اون در ذهن شما تداعی می شه.

من خودم حدود ۱۵۰ صفحه از کتاب روزن و ۲۰۰ صفحه از کتاب گریمالدی را رسیدم بخونم. متن این دو کتاب بسیار ساده است و دقیقا میشه با اونها از صفر شروع کرد. البته گریمالدی ساده تر گفته. به نظر من یکبار خواندن یکی از این کتاب ها به این شکل کافیه و برای مرور باید از کتابی مثل پوران استفاده کرد.

توصیه می کنم حتی اگر زبان شما ضعیف هست باز هم زبان اصلی مطالعه بفرمایین چون اکثر مطالب اوایل کتاب پیش پا افتاده هست و تا شما به مطالب پیچیده تر برسید هم ریدینگ شما بهتر شده و هم با ادبیات لاتین بسیار ساده و مفید ریاضیات آشنا شدین. البته هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد، این کار حوصله و زمان زیادی می طلبد.

با پوزش از اطاله کلام.

۰
ارسال: #۱۹

مازیار صفایی پاسخ داده:

من می گم از اقای Lakikharin که همه سوالات گسسته رو می تونن پاسخ بدن بخواین بیان اینجا....

ارسال: #۲۰

kashir پاسخ داده:

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۲۸ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  مثل امسال که گذشت گسسته ها ساده بودن.
گسسته امسال ساده بود!!!

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۴ ب.ظ)مازیار صفایی نوشته شده توسط:  من می گم از اقای Lakikharin که همه سوالات گسسته رو می تونن پاسخ بدن بخواین بیان اینجا....
موافقم، اگه تشریف بیارن عالی میشه Big Grin

۰
ارسال: #۲۱

Sunshine Off پاسخ داده:

گسسته درسی که مباحث متفاوت از هم داره یعنی فصلهای اون زیاد بهم مربوط نیست.خودم زیاد با این درس مشکل ندارم من از گسسته پوران میخوندم وخیلی هم این کتاب را دوست دارم،اگرجایی را متوجه نمیشدم از کتاب گسسته قلی زاده میخوندم وتمرینهای اون را حل میکردم.
مثلا فصل منطق اون را امروز۲ساعت درس میخوندم و۲فرداساعت از همون مبحث دیروز تمرین حل میکرم.اینقدر باید از یک مبحث مثال حل کنی تا برات جابیفته.درواقع فهم گسسته راحت هست وبه همان راحتی هم اگه به موقع مرور وتمرین نشه فراموش میکنید.
اگر این درس را به درستی متوجه بشیدتوی درسهای نظریه و طراحی و ساختمان خیلی کمکتون میکنه.

۰
ارسال: #۲۲

mjzarrin پاسخ داده:

سلام دوستان عزیز
گسسته درس شیرین و زیبایی هست.
من رفرنس رو اصلا نخوندم.
کتاب پوران خیلی زیبا و جالب بود و همینجور تست هاش.
اگه بخونیدش مشکلی از نظر گسسته نباید داشته باشد.
تست های گسسته فکریه. منظورم اینه که با تست های پوران ورزش فکری کنید .نه اینکه بخواهید نوع تست رو حفظ کنید.
اگه ازش لذت ببرید تو این درس موفق می شید

۰
ارسال: #۲۳

SarahArshad پاسخ داده:

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۱۶ ق.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  یه قسمتاییش به ذهن قوی نیاز داره از این لحاظ شبیه هندسه است.
از قوی کردن ذهن فرار نکنید! شاید با تمرین چند باره یه مساله اون مساله رو سریع تر حل کنید ولی در مواجهه با مساله های جدید چه میکنید؟!(منظورم نفی تمرین نبود بلکه تقبیح تمرین صرف بود!)
راه حلتون برای قوی کردن ذهن چی هست؟ به نظر من همین اتفاق در مورد دروس دیگه می افته مثل داده والگوریتم.
دوستان اشکالات رو که می گن راه حل هم بگن با تشکر.

۰
ارسال: #۲۴

Jooybari پاسخ داده:

سلام. ترمی که ما درس گسسته رو داشتیم کتابمون کتاب ساختمان های گسسته دکتر وحیدی بود. کتاب ساده ایه و فصولی مثل منطق رو خیلی روون گفته ولی من توصیه نمیکنم بخونیدش. چون بعضی از فصلهاشو خوب توضیح نداده و بعضی از مثالهاش به نظرم متناسب با درسش نیست. چون زبانم داغونه سراغ روزن نرفتم. ترجمه فارسی کتاب گریمالدی رو تا ۱۰ فصل خوندم و انصافاً توی بحث های ترکیبیاتی و شمارشی خیلی خوب توضیح داده. اگه بخام فرق گریمالدی با کتابی مثل کتاب دکتر وحیدی رو بگم مثل فرق استفاده از کتابخونه های زبان سی پلاس پلاس با کدنویسی به زبان اسمبلیه. گریمالدی اینقدر مثال و تمرین متناسب با درسش داره که اگه شما سوالی دیدید بتونید با اونا تطبیق بدبد. کافیه یه دور کتاب گریمالدی رو بخونید و بفهمید سوالاش چجوری حل میشه. با دیدن هرسوال فقط ببینید مشابه این سوال رو قبلاً چجوری حل کردید.
یه حس شک و یه حس اعتماد بنفس (مشابه چیزی که آقای MSZ گفتن) نیازه. حس شک برای اینکه تمام حالات جواب رو درنظر بگیرید که حالتی جا نمونه و حالتی دوبار شمرده نشه و حالتی هم اشتباه بوجود نیاد. این سوالات توی مباحث شمارش و بازگشتی زیاده. حس اعتماد بنفس هم بگید ۲۰ درصد سوالاتی که میبینید غلطه. یعنی سوالات رو حل کنید و وقت کافی حتی چندساعت روش بذارید. چون اگه الآن این کارو نکنید سر جلسه بجای حل یک دقیقه ای باید بعد از تلف کردن ۱۰ دقیقه وقت بیخیالش بشید. اگه جوابتون با کلید یکی نبود بگید سوالش غلطه و جزء اون ۲۰ درصده. اگرم بعداً فهمیدید درسته بگید جزء ۸۰ درصد بوده. به همین سادگی. نمونه ای از ۲۰ درصد غلط
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
هست که احتمال داره درست باشه و نمونه ای دیگه که قطعاً غلطه سوال رابطه بازگشتی کنکور امساله.
گسسته درس پایه ایه. برای یادگیری بهتر بقیه درسا نیازه. من این درسو هنوز برای کنکور نخوندم. البته هنوز هیچ درسی رو نخوندم و پاسخ هام توی این درس فقط بخاطر حل مشابهات زیاده. سوال زیاد حل کردم چه توی مانشت و چه دانشگاه.
مانشت مثال های زیادی داره. تنوع سوالاش خیلی خوبه. یه دور گریمادی رو بخونید بعد توی مباحث شرکت کنید و سوالات حل شده رو حل کنید. اگه راه حل یا جوابتون فرق داشت کافیه یا پاسخ زیر اون پاسخ ها بدبد. مطمئن باشید یا از طرف کاربران تایید میشه یا درموردش بحث میشه. کافیه بفهمید سوال چی میخاد. راحت بگم ۸۰ درصد سوالات شمارشی فقط با سه تا سوال ساده حل میشه:
۱/ اشیا متمایزن یا مشابه
۲/ ظروف متمایزن یا مشابه
۳/ تکرار مجاز هست یا نیست
همین سه تا سوال که جواب بله یا خیر دارن روش حل سوالات شمارشی رو مشخص میکنن.
خوندن گسسته خیلی وقت نمیخاد. جاافتادن با مثالاش وقت گیر و زمان بره. مرور کل کتاب هم چند ساعت وقت میخاد. چند روز پیش حدود نیم ساعت کل توابع مولد رو مرور کردم. با اینکه تابستون خودم خونده بودم و قبلش هیچ زمینه ای ازش نداشتم میتونم بگم همون نیم ساعت برای پیش زمینه حل سوالاتش کافی بود.

۰
ارسال: #۲۵

SarahArshad پاسخ داده:

روش نکته و خلاصه برداری در این درس چطوره؟
لازمه در تابستان که مرجع می خونیم از کتابهای روزن وگریمالدی خلصه برداریم یا همه کتاب نکته هاست ونمی شه و فقط باید برای دوران جمع بندی در حد یه صفحه A4 نکات ریز رو برداشت.

۰
ارسال: #۲۶

Mohammad-A پاسخ داده:

یک سوال هم من داشتم
گریمالدی کتاب ۴ جلدی هستش اما من ۳ جلد اول رو دارم. برای تسلط لازمه که جلد چهارم هم خوانده بشه؟ چون تاکید روی ۳ جلد اول هست گویا...

۰
ارسال: #۲۷

SarahArshad پاسخ داده:

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۴۱ ب.ظ)mam نوشته شده توسط:  یک سوال هم من داشتم
دوستان اینجا فقط در مورد نوع درس خوندن سوال میشه در مورد کتابها لطفا در بخش منابع قرار بدید.

۰
ارسال: #۲۸

SarahArshad پاسخ داده:

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۵۷ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  باید نکته برداری کنین از این دو تا کتاب
مبحث به مبحث
نکات هر مبحث ممکنه چندین صفحه بشه ولی حتما این کار رو بکنین چون از پاییز به بعد خیلی به دردتون میخوره
سعی کنین برای رفع تکلیف خلاصه برداری نکنین بلکه همه نکات رو سعی کنین پیدا کنین و چیزی رو از قلم نندازین
باز هم میگم که قراره وقت و انرژی زیادی ازتون بگیره به همین خاطر بهترین زمان برای این کار تو ایام تابستون هست
تو ایام تابستون شما باید حداقل چند تا از درس ها رو بخ
ممنون ازشما دوست گرامی خودم هم همیشه برای هر درسی همین طور خلاصه برمی دارم یه وقتهایی وقتی از روی چند منبع می نویسم از کتاب اصلیه بیشتر میشه بعضی اوقات فکر می کنم کارم غلطه.

۰
ارسال: #۲۹

M.H.P پاسخ داده:

یه سوال دارم نمیدونم اینجا جاش هست یا نه؟

برای گسسته این کتاب ۴جلدی خوندنش چقدر وقت میگیره؟چه مدت؟

بازم شرمنده

۰
ارسال: #۳۰

arixooo پاسخ داده:

در مورد رشته کامپیوتر چون سوالاش نسبتا خوبن خوندن گسسته ارزششو داره...
اما اگه رشتتون آی تی به نظرم فقط یه فصلیشو بخونید..مثلا شمارش..چون با این سوالای سخت اصلا ارزش نداره زیاد وقت بزاری...همون وقت رو روی ساختمان داده و الگوریتم و نرم افزار و شبکه اگه بزاری ۵۰ درصد مشترک زدن خیلی هم آسون میشه
من و یکی دیگه از دوستام کلی گسسته خوندیم فقط تونستیم یکیشو بزنیم 

۰
ارسال: #۳۱

ania_13 پاسخ داده:

میبخشید بچه ها این سئوالو میپرسم. من میتونم تمام صحبتهاتون رو درمورد ساختمان گسسته خودمون هم نتیجه بگیرم؟ من ریاضی گسسته نخوندم چه تفاوتی دارن؟

۰
ارسال: #۳۲

MSZ پاسخ داده:

(۱۰ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۰ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  میبخشید بچه ها این سئوالو میپرسم. من میتونم تمام صحبتهاتون رو درمورد ساختمان گسسته خودمون هم نتیجه بگیرم؟ من ریاضی گسسته نخوندم چه تفاوتی دارن؟
فرقی ندارن
سیلابسشون کاملا مشابه هست
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۳۳

SarahArshad پاسخ داده:

دوستان فصول گسسته رو نوشتم بگید برای هرفصل چه باید کرد؟

فصل ۱:منطق
فصل۲:مبانی شمارش
فصل۳:روابط بازگشتی
فصل ۴:مجموعه-روابط
فصل۵:ترتیب جزیی-لاتیس-جبربول
فصل ۶:گراف
فصل۷:ساختارهای جبری
فصل۸:اعداد
من تقسیم بندی را بر اساس کتاب پوران انجام دادم اگه کم وکاستی هست دوستان بگن

یهسوال حل تست چقدر در این درس مهمه؟به نظرم بیشتر تمرینها مهمند

۰
ارسال: #۳۴

Sunshine Off پاسخ داده:

به نظرمنم باید فصل منطق را با حل سوالات تشریحی مسلط بشیدچون فصلی که راحت متوجه میشیدوراحت از یاد می برید به همین دلیل تامیتونید تمرینات تشریحی ازش حل کنید.موفق باشید.

۰
ارسال: #۳۵

sd_javadi پاسخ داده:

میخوام یه انجمن بسازم برای مقابله با خوندن کتاب‌های مرجع مثل گریمالدی !!
این کتاب رو فقط و فقط برای مراجعه توصیه میکنم . همین چند روز پیش داشتم فصل منطقش رو نگاه میکردم ، دیدم خودش یه سال وقت میبره تا تموم بشه! اگه گسسته یا هر درس دیگه بیشتر از ۱۰ الی دو هفته تموم کردنش تموم بشه فکر میکنم یه جار کار اشتباس.
نمیدونم شاید من اشتباه میکنم .
وقتی شما مثلاً قسمت درس منطق پوران رو میخونید نمیتونید راحت اکثر سوالای تستیش رو حل کنید ؟ اگه نمیتونید پس برید از یه منبع دیگه کمک بگیرید ولی اگه میتونید ، جای نگرانی نداره ، فقط کافیه اونقدر تکرار کنید که همین توانایی رو تا روز کنکور از دست ندید.

۰
ارسال: #۳۶

Mohammad-A پاسخ داده:

البته برای مباحث ساده‌تر خب قضیه یکم فرق میکنه اما مبحثی مثل تابع مولد به نظرم اصلا تو کتاب کنکوری خوب توضیح داده نشده اما خب مباحث ساده‌تر رو میشه با کتاب‌های کنکوری پیش برد. (استفاده کسانیکه آشنایی خوبی با مطالب ندارند مناسبه همینطور مراجعه هم برای کسانیکه تسلط دارند روی مباحث مفیده به نظرم همونطور که شما هم گفتید)
ولی طبق تجربه‌ی سال‌های گذشته به خصوص تو کنکور IT سوالات واقعا سختی طرح شدند که آدم رو میبره سمت مرجع (وگرنه کیه که از کتاب درسی مرجع خوشش بیاد Big Grin )

۰
ارسال: #۳۷

sajad_8900 پاسخ داده:

سلام بچه ها.
این کتاب گریمالدی که ۲ جلدی هست با اونی که ۴ جلدی هست مطالبش یکیه؟یا فقط تفاوت در ترجمه هاشونه؟

۰
ارسال: #۳۸

MSZ پاسخ داده:

تا جایی که میدونم ۴ جلدی ترجمه ویرایش جدیدتره
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۳۹

sajad_8900 پاسخ داده:

من رفتم کتاب ۲ جلدیشو از کتاب خونه امانت گرفتم.
نگاش کردم.به نظرم کتابی نیست که اینقدر ازش تعریف میکنن.مگه اینکه با ۴ جلدیش تفاوت داشته باشه.سر فصلاش که همونن.اما مطالبش رو نمیدونم.
والا این کتاب ۲ جلدی که من دیدم ارزش وقت گذاشتن نداره به خدا.من کتاب شهاب بهجتی رو داشتم بهتر ازین بود.البته ازین منبع هم استفاده کرده ولی خیلی بهتر ازینه که من دیدم.کسی اطلاعاتی داره؟

ارسال: #۴۰

MSZ پاسخ داده:

(۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۸ ب.ظ)sajad_8900 نوشته شده توسط:  من رفتم کتاب ۲ جلدیشو از کتاب خونه امانت گرفتم.
نگاش کردم.به نظرم کتابی نیست که اینقدر ازش تعریف میکنن.مگه اینکه با ۴ جلدیش تفاوت داشته باشه.سر فصلاش که همونن.اما مطالبش رو نمیدونم.
والا این کتاب ۲ جلدی که من دیدم ارزش وقت گذاشتن نداره به خدا.من کتاب شهاب بهجتی رو داشتم بهتر ازین بود.البته ازین منبع هم استفاده کرده ولی خیلی بهتر ازینه که من دیدم.کسی اطلاعاتی داره؟

مطمئن باشین ارزش وقت گذاشتن رو داره
کتاب ۴ جلدی ترجمه روان تری داره که شاید بهتر باشه اون رو بخونین
این کتاب هم مرجع دانشگاهی هست هم مرجع کنکور. پس حتما و حتما خوندنش ارزش خواهد داشت

۰
ارسال: #۴۱

Jooybari پاسخ داده:

منم دوجلدیشو دارم. باهاش مشکلی نداشتم. چاپ اولش برای سال ۷۶ و چاپ هشتمش که کتاب منم از همین گروهه برای ۸۸ هست. معمولاً از چهارجلدیش تعریف میکنن ولی من کتابشو ندیدم.

۰
ارسال: #۴۲

SarahArshad پاسخ داده:

(۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۷ ق.ظ)sd_javadi نوشته شده توسط:  میخوام یه انجمن بسازم برای مقابله با خوندن کتاب‌های مرجع مثل گریمالدی !!
این کتاب رو فقط و فقط برای مراجعه توصیه میکنم . همین چند روز پیش داشتم فصل منطقش رو نگاه میکردم ، دیدم خودش یه سال وقت میبره تا تموم بشه! اگه گسسته یا هر درس دیگه بیشتر از ۱۰ الی دو هفته تموم کردنش تموم بشه فکر میکنم یه جار کار اشتباس.
نمیدونم شاید من اشتباه میکنم .
وقتی شما مثلاً قسمت درس منطق پوران رو میخونید نمیتونید راحت اکثر سوالای تستیش رو حل کنید ؟ اگه نمیتونید پس برید از یه منبع دیگه کمک بگیرید ولی اگه میتونید ، جای نگرانی نداره ، فقط کافیه اونقدر تکرار کنید که همین توانایی رو تا روز کنکور از دست ندید.
ضمن احترام به حرف شما وموافق بودن با برخی از قسمتها به نظر من وقتی کسی مثل من تقریبا ۹ سال پیش این درس رو پاس کرده باشید وهیچی ازش یادت نیست استاد هم اصلا خوب درس نداده بوده وتمام مباحث رو نگفته باشه خوندن یه کتاب نکات به تنهایی شاید کافی نباشه .نمونه هایی وجود داشتن که فقط با خوندن کتاب کنکور به تنهایی کارشون راه افتاده اما برای همه صادق نیست هر کس باید ببینه چطور به نتیجه میرسه یکی اونقدر تیز هست که اگه یه کتاب کنکوری رو عمیق بخونه مشکلش حله ولی همه اینطور نیستند به نظرم نمی شه برای همه یه نسخه پیچید.

۰
ارسال: #۴۳

sd_javadi پاسخ داده:

(۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۱۸ ب.ظ)SarahArshad نوشته شده توسط:  ضمن احترام به حرف شما وموافق بودن با برخی از قسمتها به نظر من وقتی کسی مثل من تقریبا ۹ سال پیش این درس رو پاس کرده باشید وهیچی ازش یادت نیست استاد هم اصلا خوب درس نداده بوده وتمام مباحث رو نگفته باشه خوندن یه کتاب نکات به تنهایی شاید کافی نباشه .نمونه هایی وجود داشتن که فقط با خوندن کتاب کنکور به تنهایی کارشون راه افتاده اما برای همه صادق نیست هر کس باید ببینه چطور به نتیجه میرسه یکی اونقدر تیز هست که اگه یه کتاب کنکوری رو عمیق بخونه مشکلش حله ولی همه اینطور نیستند به نظرم نمی شه برای همه یه نسخه پیچید.
نظر شما هم محترم . باز میگم خوندن گریمالدی زمان خیلی خیلی زیادی میبره ... اصلاً زمانش به کنار . فرض کن از اول تابستون شروع کنی و ۲ ماهه تموم بشه و کلی وقت اضافه بمونه . مهم اینه که ذهن و فکر آدم خسته نشه . دوماه یه کتاب رو بخونی دیووونه میشی به نظر من .
بازهم پیشنهادم اینه که لازم نیست تک تک تمرینات رو حل کنی ، هر تستی که توی کتاب تست نتونستید حل کنید به مثال ‌های مشابه تو هرکتابی که پیدا کردید برید و مثال های مشابه رو ببینید . امیدوارم اینطوری مشکلتون حل بشه.
یادمون نره ده تا درس مهم دیگه هم هست که باید بهشون رسید ... اگه با پیشنهاد شما یکی به درسی نرسه و اونو صفر بزنه ، به نظر من بزرگترین خیانت رو در حقشون کردیم ...

۰
ارسال: #۴۴

ریحانه پاسخ داده:

منم موافقم که پوران دید درستی نمیده.

یعنی دفعه اول که خواستم از اول شروع به خوندنش کنم، بیشتر از ۱۰ صفحه نتونستم جلو برم، اصلا حس خوبی نداشتم، فکر میکردم هر چی بیشتر جلو برم، سردرگم میشم فقط، ادامش ندادم.

گریمالدی رو که شروع کردم، واقعا معنی اون فرمول هایی که پوران گفته بود رو میفهمیدم!
امـــــــــــــــــــــــــا:
گریمالدی در عین قابل فهم بودن، خیلی وقت گیره، باید زود شروعش کرد

۰
ارسال: #۴۵

sajad_8900 پاسخ داده:

دوستان کسی نبود ج بده؟؟

۰
ارسال: #۴۶

ania_13 پاسخ داده:

اول اینکه منم با خوندن تشریحی منطق کاملا موافقم ممنون از توضیحات کامل MSZ

بزارید تجربمو درباره کتاب پوران بگم. وقتی که نوبت به گسسته میرسید تو درسا واقعا آخریا گریم میگرفت از بس فرمولایی گفته بود که نمیدونستم از کجا اومده. اگه با گسسته روز رو شروع میکردم اون روز هیچی نمیرسیدم بخونم چون مغزم هنگ میکرد. این تجربه من بود شاید کس دیگه ای با پوران خیلی هم لذت میبرده از درس!!!!
(۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۳۶ ب.ظ)sd_javadi نوشته شده توسط:  
(14 خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۱۸ ب.ظ)SarahArshad نوشته شده توسط:  ضمن احترام به حرف شما وموافق بودن با برخی از قسمتها به نظر من وقتی کسی مثل من تقریبا ۹ سال پیش این درس رو پاس کرده باشید وهیچی ازش یادت نیست استاد هم اصلا خوب درس نداده بوده وتمام مباحث رو نگفته باشه خوندن یه کتاب نکات به تنهایی شاید کافی نباشه .نمونه هایی وجود داشتن که فقط با خوندن کتاب کنکور به تنهایی کارشون راه افتاده اما برای همه صادق نیست هر کس باید ببینه چطور به نتیجه میرسه یکی اونقدر تیز هست که اگه یه کتاب کنکوری رو عمیق بخونه مشکلش حله ولی همه اینطور نیستند به نظرم نمی شه برای همه یه نسخه پیچید.
نظر شما هم محترم . باز میگم خوندن گریمالدی زمان خیلی خیلی زیادی میبره ... اصلاً زمانش به کنار . فرض کن از اول تابستون شروع کنی و ۲ ماهه تموم بشه و کلی وقت اضافه بمونه . مهم اینه که ذهن و فکر آدم خسته نشه . دوماه یه کتاب رو بخونی دیووونه میشی به نظر من .

دوست من قرار نیست ما تو ۲ ماه فقط یه کتابو بخونیم که ذهنمون خسته شه. این صحبت شما درمورد تمام کتب مرجع صادقه. نمیشه که بیخیال مراجع شیم کلا.
تابستون فرصت خیلی خوبیه که کتب مرجع بخونیم. به نظر من واقعا می ارزه.

۰
ارسال: #۴۷

SarahArshad پاسخ داده:

فصل منطق که شد تشریحی خوندن وخوب تستها وتمرینها رو برای خودت تشریح کردن .
خوب بریم سر شمارش :

دوستان راهکارتون در مورد فصل شمارش چیه از دوران دبیرستان خوب اینا رو نمی فهمیدم وهمیشه تا الان همش ارشون فرار کردم .کسی هست تونسته باشه این فصل رو مهارش کنه؟ راهکارش چی بوه؟

راستی یه سوال برای خوندن فصول گسسته باید به ترتیب خوند فصول رو یا میشه از روی رغبت وعلاقه هر فصلی که حسش بود رو خوند

۰
ارسال: #۴۸

Jooybari پاسخ داده:

فکر کنم اکثر صحبت هام مربوط به شمارشه. توی مبحث شمارش باید ببینید فرضیات مسئله چی هستن. مشابه یا متفاوت و یا تکراری بودن اشیا و ظروف منظورمه. وقتی محدودیت معلوم شد راه حل راحت تر مشخص میشه. اگه محدودیت اشیامون مشابه نبود بهتره از تابع مولد حل بشه. اگه تکرار مجاز بود حالات هر شی رو در بقیه اشیا ضرب میکنیم و ...
بعضی موقع نمیتونیم مستقیم از صورت سوال بفهمیم که چه راهی بهتره. برای همین بحث شمارش رو نمیشه فقط به جایگشت و ترتیب و ... محدود کرد. مثلاً
که بهترین روش حلش روش بازگشتیه. اینجا سوال معلومه که با یه ماتریس متقارن سروکار داره (یا با یه گراف که درجه هر راسش حداکثر یکه). توی مسائل به این شکل باید چک کرد که میشه یه رابطه با جملات قبلی درست کرد یا نه. این چک کردن ها فقط با تمرین و تکرار باعث تسلط میشه. باید اینقدر مساله حل کرده باشید که بدونید مسالتون چجوری ساده میشه. هر مساله فقط یه راه حل نداره ولی بهترین و ساده ترین راه حل داره. تسلطتون باید جوری باشه که وقتی برگه سوالو دیدید بگید سوال اول از روش .... و سوال در از روش ... و ... حل میشه و بعد وقت برای استفاده از اون حل صرف کنید. نباید وقتتون صرف بدست اومدن داده های میانی غیر قابل تغییر بشه.
یه موقع هم جواب حدودی فایده نداره. ممکن جوابا نزدیک به هم باشن. مثل
که مقدار ساده نشدش معلومه و ساده کردنش سخته.
اگه بخام یه تقسیم بندی کلی داشته باشم میتونم بگم گسسته دو بخشه: منطق و شمارش. هر سوالی از شمارش بیاد میشه به چند روش که هر روشش مربوط به یه فصله حلش کرد. تسلط و تشخیص زمان استفاده از هر روشش مهمه و این تشخیص و تسلط فقط با تمرین بدست میاد.

۰
ارسال: #۴۹

SarahArshad پاسخ داده:

پس میشه یه لطفی کنید ترتیب خوندن فصول رو بگید؟

۰
ارسال: #۵۰

MSZ پاسخ داده:

برادر (خواهر) چرا منفی میدی به پست من؟!
خب مگه تقصیر منه که شمارش جاش اونجا نیست؟! Big Grin

ولی جدای شوخی، واقعا سوالاتی تو شمارش هستن که به غیر از استفاده از روابط بازگشتی یا مدل کردنشون با تابع مولد راه دیگه ای برای حلشون نیست.
ترتیبی که به نظر من درسته (جون من منفی ندین، نظر خودم رو میگم! Big Grin) بصورت زیر هست:
منطق
نظریه اعداد
مجموعه
روابط
توابع
جبر بول و گروه ها
گراف
درخت
شمارش (مقدمات شمارش شامل اصل ضرب و جمع و شمول-طرد و غیره)
روابط بازگشتی
تابع مولد
کاربرد روابط بازگشتی و توابع مولد در شمارش

این ترتیب رو خودم خیلی بهتر میپسندم. چون امتحانش کردم و موثر بوده
خیلی ها (در واقع تقریبا همه، حتی کسایی که رتبه های خوب آوردن - البته جسارت نباشه) فکر می کنن شمارش صرفا حفظ کردن چند تا فرمول هست که مثلا m تا توپ داریم و n تا ظرف داریم و بر اساس حالات مختلف فرمولهای مختلف داره... ولی اینطور نیست... مسائلی وجود دارن که اصلا با این جور کارا حل نمیشن (نمی گم سخته، می گم اصلا حل نمیشه) ولی خیلی راحت (با کمی خوش فکری) میتونین با استفاده از توابع پوشا یا ارائه یک رابطه بازگشتی اون رو مدل کنین و حلش کنین.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۵۱

Jooybari پاسخ داده:

به نظرم این ترتیب خوندن زیاد جالب نیست. چون شمارش توی تمام فصول قبلش غیر از منطق و جبر بول کاربرد داره. مسائلی از شمارش ولی با تعاریف مجموعه ها و گراف و درخت و ... میبینیم. اگه شمارش رو دیر بخونیم یا باید فقط تعاریف و مثالهای تعریفی فصول قبلشو بخونیم و به یه سری سوال برسیم که با شمارش حل میشه و یا صبر کنیم و بعد از خوندن شمارش حلشون کنیم.
به نظر من یا باید مثل گریمالدی از ترکیبیات شروع کنیم و یا به عنوان دومین مبحث بعد از منطق.

۰
ارسال: #۵۲

SarahArshad پاسخ داده:

(۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۳ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  برادر (خواهر) چرا منفی میدی به پست من؟!
خب مگه تقصیر منه که شمارش جاش اونجا نیست؟! Big Grin

ولی جدای شوخی، واقعا سوالاتی تو شمارش هستن که به غیر از استفاده از روابط بازگشتی یا مدل کردنشون با تابع مولد راه دیگه ای برای حلشون نیست.
ترتیبی که به نظر من درسته (جون من منفی ندین، نظر خودم رو میگم! Big Grin) بصورت زیر هست:
منطق
نظریه اعداد
مجموعه
روابط
توابع
جبر بول و گروه ها
گراف
درخت
شمارش (مقدمات شمارش شامل اصل ضرب و جمع و شمول-طرد و غیره)
روابط بازگشتی
تابع مولد
کاربرد روابط بازگشتی و توابع مولد در شمارش

این ترتیب رو خودم خیلی بهتر میپسندم. چون امتحانش کردم و موثر بوده
خیلی ها (در واقع تقریبا همه، حتی کسایی که رتبه های خوب آوردن - البته جسارت نباشه) فکر می کنن شمارش صرفا حفظ کردن چند تا فرمول هست که مثلا m تا توپ داریم و n تا ظرف داریم و بر اساس حالات مختلف فرمولهای مختلف داره... ولی اینطور نیست... مسائلی وجود دارن که اصلا با این جور کارا حل نمیشن (نمی گم سخته، می گم اصلا حل نمیشه) ولی خیلی راحت (با کمی خوش فکری) میتونین با استفاده از توابع پوشا یا ارائه یک رابطه بازگشتی اون رو مدل کنین و حلش کنین.
دوست گرامی ممنون از کمکهاتون .زیاد ناراحت این منفی ها نباش ادم های ناراحت همه جا هست .منم مثبت دادم جاش جبران شهBig Grin

از شوخی گذشته ممنون برای تمام کمکها

۰
ارسال: #۵۳

MSZ پاسخ داده:

مرسی...

البته اگه به مطالب کتاب گریمالدی دقت کنیم میبینیم که این کتاب، ذاتا کتاب شمارش هست
(برای همین من علاوه بر گریمالدی روزن رو هم خوندم)

چون بیس و پایه گریمالدی روی شمارش هست، تو فصل دوم مباحث اولیه و پایه ای شمارش رو آورده که اگه با کتاب جلو برین میبینین تو همه فصل ها مسائل شمارشی مطرح میشه ولی با روش های کلاسیک موجود تو فصل دوم (شمارش) اونها رو حل نمیکنه. بلکه با روش های دیگه مربوط به اون فصل حلشون میکنه

پس بهتره به جای اینکه بگیم شمارش پیشنیاز بقیه فصلهای گسسته هست، بگیم بقیه فصلهای گسسته، شمارش رو کامل می کنن
شما اگه اول رو فصل های غیر شمارش مسلط بشین، وقتی مباحث شمارش و مدلسازی های مربوط به اون رو مطالعه می کنین خیلی روانتر و راحت تر می فهمینش.
اصلا اینطور نیست که فکر کنیم اگه شمارش رو ندونیم، مثلا نمیشه تابع رو یاد گرفت! همه ما تو دبیرستان اصل ضرب و جمع رو یاد گرفتیم و همین برای یاد گیری مباحث غیر شمارشی مثل توابع، مجموعه و روابط، گراف و درخت و غیره کافیه
اما برای یادگیری روابط بازگشتی و تابع مولد کافی نیست، برای همین قبل از خوندن توابع مولد و بازگشتی ها، میریم و سوادمون تو شمارش رو کامل می کنیم (خوندن فصل دوم کتاب گریمالدی کافی نیست و برای این کار حتما باید از کتاب دیگه ای در کنار گریمالدی به عنوان یه منبع تکمیلی استفاده کرد) و بعد میریم و بازگشتی و مولد رو میخونیم
در نهایت روش های استفاده از بازگشتی ها و مولد ها رو تو شمارش یاد میگیریم و مبحث شمارش بصورت کامل تکمیل و تموم میشه
کتابی که در کنار گریمالدی (فقط برای شمارش) باید خونده بشه، بستگی به خودتون داره. مثلا کتاب Concrete Mathematics نوشته Donald Knuth یه کتاب فوق العاده هست برای این کار. ولی بازم انتخاب این قسمت به عهده خودتون هست

اینکه اینقدر رو این روش تاکید میکنم، دلیلش اینه که نتیجه ازش گرفتم. مثلا تو کنکور آی تی امسال یه سوال شمارش بود که به راحتی هرچه تمام تر با یه رابطه بازگشتی خطی همگن حل میشد. اونوقت بعضی از دوستان که کلی هم تست برا شمارش زده بودن (ولی بر اساس ترتیب فصل های پوران گسسته رو خونده بودن) یا نزدن این سوال رو یا غلط زدن. یه عده هم که سر جلسه رسما داشتن حالت های مختلف رو میشمردن!!!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۵۴

SarahArshad پاسخ داده:

دوستان نمی خوان در مورد فصول دیگه توضیح بدن؟
با تشکر

۰
ارسال: #۵۵

ghaderiyaser پاسخ داده:

فصل شمارش رو میتونید از روی آمار پارسه هم بخونید.

۰
ارسال: #۵۶

ghaderiyaser پاسخ داده:

کتاب "ریاضیات گسسته و الگوریتم ها" نوشته پروفسور علی بهفروز(استاد تاوسون مریلند) کتاب خوبیه. پیشنهاد میکنم اگه وقت دارید بخونیدش.(من که وقت نکردم Sad)

۰
ارسال: #۵۷

saho پاسخ داده:

کتاب گریمالدی ترجمه عالم زاده یا کتاب ۴ جلدیش؟

۰
ارسال: #۵۸

Parva پاسخ داده:

(۰۱ تیر ۱۳۹۱ ۰۶:۰۰ ب.ظ)saho نوشته شده توسط:  کتاب گریمالدی ترجمه عالم زاده یا کتاب ۴ جلدیش؟
گریمالدی کتاب ۴ جلدیش برای انتشارات فاطمی هستش و ترجمه روان تری نسبت به بقیه داره و بیشتر توصیه میشه.
دوجلدی ترجمه عالم زاده هستش.
این تاپیک بدردتون میخوره

موفق باشین.

۰
ارسال: #۵۹

maryam.raz پاسخ داده:

(۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۳ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  ولی جدای شوخی، واقعا سوالاتی تو شمارش هستن که به غیر از استفاده از روابط بازگشتی یا مدل کردنشون با تابع مولد راه دیگه ای برای حلشون نیست.
......
از کتاب گریمالدی همین فصول رو باید بخونیم؟
جلد ۴ شاملش نمیشه نه؟

۰
ارسال: #۶۰

Mohammad-A پاسخ داده:

(۱۳ تیر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۳ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  از کتاب گریمالدی همین فصول رو باید بخونیم؟

جلد اول گریمالدی به همراه بخش‌هایی از جلد دوم مجموعاً مرتبط با شمارش هستند. البته من جلد چهارم رو هنوز ندیدم ولی فکر کنم تو کتاب پوران پژوهش یک فصل بهش اختصاص داده بهش.

۰
ارسال: #۶۱

fatima1537 پاسخ داده:

لیست موضوعات هر جلد اینجا نوشته شده:

از جلد چهار خیلی کم سئوال میاد و مبحث گروهها مهم تره

۰
ارسال: #۶۲

white bird پاسخ داده:

دوستان کتاب گریمالدی ویرایش چندمش هست؟
کسی کتاب قلی زاده رو خونده؟بنظرتون چه جوریه؟
حل تمرین قلی زاده کسی پی دی افش نداره؟

ارسال: #۶۳

zeinab پاسخ داده:

(۰۳ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۱۰ ق.ظ)white bird نوشته شده توسط:  دوستان کتاب گریمالدی ویرایش چندمش هست؟

_____

بستگی داره تو چه سطحی باشی!!!!! کتاب قلی زاده هم خوبه
من حل تمرین قلی زاده رو دارم!!
حجمش زیاده (البته برا من )
تو نت سرچ کن راحت پیدا میکنی
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۶۴

Amir V پاسخ داده:

Re: RE: روش درست درس خواندن از صفر (درس ریاضیات گسسته )

(۰۳ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۱۰ ق.ظ)white bird نوشته شده توسط:  دوستان کتاب گریمالدی ویرایش چندمش هست؟

اگه بخای قلی زاده بخونی بهتره پوران بخونی.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

۰
ارسال: #۶۵

skygirl_00 پاسخ داده:

من اصلا از ریاضیا سر در نمیارم هیچ یک از ریاضیاتم شرو نکردم. اگه بخام گسسته بخونم حتما این گریمالدی واجبه!! اونوقت بخونمو نتونم خوب تسلط پیدا کنم تو این ۷ ماه ب ضررم نیس!وقتم هدر نمیره میتونم بقیه درسامو خوب بخونم! یعنی یا باید خووووب خوووب خوند ک ارزش داشته باشه! اگم معمولی بخونم بازم وقتم هدر میره و شاید نتونم تستای توی کنکور حل کنم.این طور نیس! یکی کمکم کنه. پیشنهاد چیه

۰
ارسال: #۶۶

Amir V پاسخ داده:

(۰۳ مرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۱۵ ب.ظ)skygirl_00 نوشته شده توسط:  من اصلا از ریاضیا سر در نمیارم هیچ یک از ریاضیاتم شرو نکردم. اگه بخام گسسته بخونم حتما این گریمالدی واجبه!! اونوقت بخونمو نتونم خوب تسلط پیدا کنم تو این ۷ ماه ب ضررم نیس!وقتم هدر نمیره میتونم بقیه درسامو خوب بخونم! یعنی یا باید خووووب خوووب خوند ک ارزش داشته باشه! اگم معمولی بخونم بازم وقتم هدر میره و شاید نتونم تستای توی کنکور حل کنم.این طور نیس! یکی کمکم کنه. پیشنهاد چیه

به نظرم بیخیال شدن و نخوندن یک درس اشتباهه. شما سرفصلهای گسسته رو نگاه کن و همچنین جدول توزیعی سوالات کنکور رو ببین. چند قسمت که مهم تره و فکر میکنی میتونی بهتر یاد بگیری رو بخون. مثلا گراف!
اینطوری هم وقتت زیاد هدر نمیره و هم میتونی تستای گسسته رو یکی دوتاش رو بزنی.

۰
ارسال: #۶۷

skygirl_00 پاسخ داده:

یعنی سرفصلاس مهم!!! خوب شاید سوالا تغییر کنه!ریسکه

ارسال: #۶۸

Amir V پاسخ داده:

(۰۳ مرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۴۲ ب.ظ)skygirl_00 نوشته شده توسط:  یعنی سرفصلاس مهم!!! خوب شاید سوالا تغییر کنه!ریسکه

حالا سرفصلا هیچی. کتاب پوران رو بگیر. ببین هر جاش رو که برات ساده تره بخون!

مثل گراف که خیلی ساده اس.

۰
ارسال: #۶۹

white bird پاسخ داده:

برا درس گسسته چه کتاب تستی بهتر از پوران هست؟

(۰۳ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۲۵ ب.ظ)amir_varasteh نوشته شده توسط:  
(03 مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۱۰ ق.ظ)white bird نوشته شده توسط:  دوستان کتاب گریمالدی ویرایش چندمش هست؟

یعنی قلی زاده نخونم؟
میخواستم اول قلی زاده بخونم بعد پوران

ارسال: #۷۰

Amir V پاسخ داده:

(۰۴ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۵۷ ب.ظ)white bird نوشته شده توسط:  برا درس گسسته چه کتاب تستی بهتر از پوران هست؟

(۰۳ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۲۵ ب.ظ)amir_varasteh نوشته شده توسط:  
(03 مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۱۰ ق.ظ)white bird نوشته شده توسط:  دوستان کتاب گریمالدی ویرایش چندمش هست؟

یعنی قلی زاده نخونم؟
میخواستم اول قلی زاده بخونم بعد پوران
من اول یکم قلی زاده خوندم. خیلی ساده توضیح داده و نکته کنکوری نداره. فقط درسه.

بعد رفتم پوران خوندم و دیدم علاوه بر مطالب قلی زاده، یه سری چیزای دیگه + نکات کنکوری هم داره. واسه همین دیگه قلی زاده رو نخوندم.

۰
ارسال: #۷۱

u3f پاسخ داده:

من کتاب حسن منصوری راهیان ارشد توصیه میکنم خیلی عالی توضیح داده حجمشم خوبهDodgyWinkBig GrinBig Grin[/code]

۰
ارسال: #۷۲

m@hboobe پاسخ داده:

حالا بعد از خوندن قلی زاده به دلیل اینکه واقعا احساس صفر بودن در گسسته میکردم دوست دارم مطالب که نتونستم خوب بفهمم مثل تابع مولد و شمارشی برم سراغ گریمالدی Big Grin

ارسال: #۷۳

Jooybari پاسخ داده:

(۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۳۶ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  حالا بعد از خوندن قلی زاده به دلیل اینکه واقعا احساس صفر بودن در گسسته میکردم دوست دارم مطالب که نتونستم خوب بفهمم مثل تابع مولد و شمارشی برم سراغ گریمالدی Big Grin

گریمالدی منبع خیلی خوبیه. فقط حواستون به وقت باشه. اگه میتونید به موقع این کتابو تموم کنید برید سراغش. به نظر من اگه کسی بخاد برای کنکور بخونه بهتره اول یه دور گریمالدی رو خونده باشه. خیلی توی فهم دروس تاثیر داره.

۰
ارسال: #۷۴

pita پاسخ داده:

از ۴ جلدی های گریمالدی کدوم جلدو بعد از جلد ۱بخرم.؟ من فقط اولی رو دارم . یک ماهه دارم می خونم چشم اب نمی خوره تا اخر تابستون حتی این جلد ۱ تموم شه.

۰
ارسال: #۷۵

Jooybari پاسخ داده:

الآن دیگه وقت کم میارید. جلد ۱ و ۲ و ۳ نیازه. گریمالدی توی فهم مطالب خیلی خوبه ولی نباید باعث نخوندن بقیه دروس بشه. بهتره یه کتاب خلاصه مثل پوران بگیرید.

۰
ارسال: #۷۶

Mohammad-A پاسخ داده:

همانطور که آقای جویباری هم گفتند، مراقب وقت باشید. از طرفی گریمالدی رو اگر با علاقه بخوانید، اون هم به شما لبخند میزنه. اگر تا حتی اواخر تابستان میتوانید این کتاب رو تمام کنید٬ به نظرم می‌ارزه که از این کتاب بخوانید و مهرماه هم از کتاب‌های خلاصه‌شده‌ای مثل پوران پژوهش...

۰
ارسال: #۷۷

pita پاسخ داده:

من کلا ریاضیام ضعیفه . الان تو فصل دوم جلد یکم . درسای دیگمم بعضی هاشو دارم می خونم. اما احساس می کنم لازمه که این کتابو هم کامل بخونم. برا من که مفید بوده . هر وقت مطلبی رو تو کتاب گریمالدی متوجه شدم واقعا تحسینش کردم. البته بعضی تمریناشو که حل کرده هنوز نمی فهمم.پوران رو دارم برا اولین بار اونو خوندم .هیچی نفهمیدم. رفتم سراغ گریمالدی. فصل شمارش کند پیش رفت اما گزاره ها رو خوب جلو می رم.احساس می کنم مجموعه و گراف هم بتونم بفهمم. بقیه رو خدا می دونه.

ارسال: #۷۸

maryam.raz پاسخ داده:

(۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸ ب.ظ)pita نوشته شده توسط:  من کلا ریاضیام ضعیفه . الان تو فصل دوم جلد یکم . درسای دیگمم بعضی هاشو دارم می خونم. اما احساس می کنم لازمه که این کتابو هم کامل بخونم. برا من که مفید بوده . هر وقت مطلبی رو تو کتاب گریمالدی متوجه شدم واقعا تحسینش کردم. البته بعضی تمریناشو که حل کرده هنوز نمی فهمم.پوران رو دارم برا اولین بار اونو خوندم .هیچی نفهمیدم. رفتم سراغ گریمالدی. فصل شمارش کند پیش رفت اما گزاره ها رو خوب جلو می رم.احساس می کنم مجموعه و گراف هم بتونم بفهمم. بقیه رو خدا می دونه.

من الن دارم جلد ۲ گریمالدی رو میخونم
تا اینجا که خیلی ساده توضیح داده مطالبو و میفهمی
جای نگرانی نداره
فقط باید سریعتر بخونید که برسید تمومش کنید

ارسال: #۷۹

Jooybari پاسخ داده:

(۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸ ب.ظ)pita نوشته شده توسط:  من کلا ریاضیام ضعیفه . الان تو فصل دوم جلد یکم . درسای دیگمم بعضی هاشو دارم می خونم. اما احساس می کنم لازمه که این کتابو هم کامل بخونم. برا من که مفید بوده . هر وقت مطلبی رو تو کتاب گریمالدی متوجه شدم واقعا تحسینش کردم. البته بعضی تمریناشو که حل کرده هنوز نمی فهمم.پوران رو دارم برا اولین بار اونو خوندم .هیچی نفهمیدم. رفتم سراغ گریمالدی. فصل شمارش کند پیش رفت اما گزاره ها رو خوب جلو می رم.احساس می کنم مجموعه و گراف هم بتونم بفهمم. بقیه رو خدا می دونه.

در مفهوم بودن گریمالدی شکی نیست. ولی پیشنهاد من اینه که اول گریمالدی رو کامل بخونید و بعد سراغ درسهایی مثل ساختمان داده و طراحی الگوریتم و منطقی و نظریه برید. اینجوری راحت متوجه مباحث میشید. ولی خوندن گریمالدی طول میکشه. برای کنکور امثال نمیرسید بقیه درسا رو بخونید.

۰
ارسال: #۸۰

Amir V پاسخ داده:

(۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵ ق.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  
(25 مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸ ب.ظ)pita نوشته شده توسط:  من کلا ریاضیام ضعیفه . الان تو فصل دوم جلد یکم . درسای دیگمم بعضی هاشو دارم می خونم. اما احساس می کنم لازمه که این کتابو هم کامل بخونم. برا من که مفید بوده . هر وقت مطلبی رو تو کتاب گریمالدی متوجه شدم واقعا تحسینش کردم. البته بعضی تمریناشو که حل کرده هنوز نمی فهمم.پوران رو دارم برا اولین بار اونو خوندم .هیچی نفهمیدم. رفتم سراغ گریمالدی. فصل شمارش کند پیش رفت اما گزاره ها رو خوب جلو می رم.احساس می کنم مجموعه و گراف هم بتونم بفهمم. بقیه رو خدا می دونه.

جای نگرانی نداره

تستها رو هم میتونی جواب بدی؟

ارسال: #۸۱

maryam.raz پاسخ داده:

(۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۱۳ ق.ظ)Amir V نوشته شده توسط:  
(26 مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵ ق.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  
(25 مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸ ب.ظ)pita نوشته شده توسط:  من کلا ریاضیام ضعیفه . الان تو فصل دوم جلد یکم . درسای دیگمم بعضی هاشو دارم می خونم. اما احساس می کنم لازمه که این کتابو هم کامل بخونم. برا من که مفید بوده . هر وقت مطلبی رو تو کتاب گریمالدی متوجه شدم واقعا تحسینش کردم. البته بعضی تمریناشو که حل کرده هنوز نمی فهمم.پوران رو دارم برا اولین بار اونو خوندم .هیچی نفهمیدم. رفتم سراغ گریمالدی. فصل شمارش کند پیش رفت اما گزاره ها رو خوب جلو می رم.احساس می کنم مجموعه و گراف هم بتونم بفهمم. بقیه رو خدا می دونه.

جای نگرانی نداره

تستها رو هم میتونی جواب بدی؟

من واسه تست از راهیان ارشد استفاده میکنم که تا الان فقط فصل اول رو خوندم و چندتا تست
بد نبوده ولی خوب دور اول هست نمیشه انتظار داشت عالی بزنی

۰
ارسال: #۸۲

sahar121 پاسخ داده:

گسسته راهیان ارشد چطوره؟برتر از پورانه؟یا کمتر؟

ارسال: #۸۳

maryam.raz پاسخ داده:

(۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۴۰ ب.ظ)sahar121 نوشته شده توسط:  گسسته راهیان ارشد چطوره؟برتر از پورانه؟یا کمتر؟

من فقط واسه گسسته و معماری راهیان ارشد گرفتم و لی به نظرم راهیان نسبت به کتابهای پوران مطالب بیشتر گفته و جوابهای تشریحی کاملتری داره البته چون معماری پوران هم دارم اینو میگم
ولی بیشتر بچه ها واسه گسسته پوران دارن مثل باقی درس ها

۰
ارسال: #۸۴

maryam.raz پاسخ داده:

دوستانی که گریمالدی خوندن
از جلد۴ جبر بول و گروهها کافیه بخونیم؟

۰
ارسال: #۸۵

sir_ams پاسخ داده:

از این کتاب گسسته ۲ جلدی گریمالدی نشر دانشگاهی کدوم فصل ها رو حتما باید بخونیم؟
جلد اول:
۱/ مبانی اصلی شمارش
۲/ مبانی منطق
۳/ نظریه مجموعه‌ها
۴/ ویژگی‌های اعداد صحیح: استقرای ریاضی
۵/ رابطه‌ها و تابع‌ها
۶/ زبان‌ها: ماشین‌های متناهی-حالت
۷/ بار دیگر درباره رابطه‌ها
۸/ اصل شمول و طرد
۹/ تابع‌های مولد
۱۰/ رابطه‌های بازگشتی

جلد دوم:
۱۱/ آشنایی با نظریه گراف
۱۲/ درخت‌ها
۱۳/ بهینه‌سازی و جورکردن
۱۴/ حلقه‌ها و حساب پیمانه‌ای
۱۵/ جبر بولی و تابع‌های راه‌گزینی
۱۶/ گروه‌ها، نظریه کدگذاری و روش شمارش پولیا
۱۷/ هیات‌های متناهی و طرح‌های ترکیبیاتی

دوستان اگه میشه جواب من رو بدید.ممنونم

ارسال: #۸۶

maryam.raz پاسخ داده:

(۰۹ شهریور ۱۳۹۱ ۰۳:۵۷ ب.ظ)sir_ams نوشته شده توسط:  از این کتاب گسسته ۲ جلدی گریمالدی نشر دانشگاهی کدوم فصل ها رو حتما باید بخونیم؟
جلد اول:
۱/ مبانی اصلی شمارش
۲/ مبانی منطق
۳/ نظریه مجموعه‌ها
۴/ ویژگی‌های اعداد صحیح: استقرای ریاضی
۵/ رابطه‌ها و تابع‌ها
۶/ زبان‌ها: ماشین‌های متناهی-حالت
۷/ بار دیگر درباره رابطه‌ها
۸/ اصل شمول و طرد
۹/ تابع‌های مولد
۱۰/ رابطه‌های بازگشتی

جلد دوم:
۱۱/ آشنایی با نظریه گراف
۱۲/ درخت‌ها
۱۳/ بهینه‌سازی و جورکردن
۱۴/ حلقه‌ها و حساب پیمانه‌ای
۱۵/ جبر بولی و تابع‌های راه‌گزینی
۱۶/ گروه‌ها، نظریه کدگذاری و روش شمارش پولیا
۱۷/ هیات‌های متناهی و طرح‌های ترکیبیاتی

دوستان اگه میشه جواب من رو بدید.ممنونم

اینجور که دوستان گفتند و تجربه خودم از جلد یک که همه فصول لازمه میتونید فصل استقرا و فصل زبانهارو که توی نظریه هم هست نخونید
البته فصل مجموعه هاهم به نظر من چیز خاصی نداشت و مطالبشو کتاب تست هم پوشش داده
از جلد دوم هم فقط فصل آخر رو فکر کنم میشه حذف کرد!

۰
ارسال: #۸۷

fa_karoon پاسخ داده:

دوستان دو تا سوال:
۱- آیا خوندن تمام تمرینات کتاب گریمالدی زمان زیادی از شما نگرفته؟ من که خیلی طول می کشه تا یه بخش از تمریناتش رو تموم می کنم.
۲- و اینکه آیا فصل اول جلد اول کتاب گریمالدی که اصول بنیادی شمارش هست هم باید کاملا با تمریناتش خونده بشه؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۸۸

Mohammad-A پاسخ داده:

(۱۶ شهریور ۱۳۹۱ ۰۷:۰۴ ب.ظ)fa_karoon نوشته شده توسط:  دوستان دو تا سوال:
۱- آیا خوندن تمام تمرینات کتاب گریمالدی زمان زیادی از شما نگرفته؟ من که خیلی طول می کشه تا یه بخش از تمریناتش رو تموم می کنم.
۲- و اینکه آیا فصل اول جلد اول کتاب گریمالدی که اصول بنیادی شمارش هست هم باید کاملا با تمریناتش خونده بشه؟

حل تمرینات گریمالدی بستگی به میزان تسلط شما به گسسته داره.
همینطور٬ فصل اول این کتاب٬ تمریناتش به نظرم پرنکته‌ترین‌های شمارش هستش.

۰
ارسال: #۸۹

ghasemi22 پاسخ داده:

واسه گسسته باید اثبات خوند
Fardad-A، در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۱ ۱۲:۵۲ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

شما آقای عطار به کار دو سه ساله کپی کردن جزوه در این انجمن و فروختن بقیمت بالا به کاربران تازه وارد مشغول بشی خیلی بهتره تا توصیه های آموزشی داشته باشی.

۰
ارسال: #۹۰

fa_karoon پاسخ داده:

سلام دوستان، در ابتدا ممنون که راهنمایی می کنید و اما یه سوال دیگه:
با توجه به زمانی که تا کنکور مونده آیا کار درستی هست که کتاب گریمالدی رو بخونم یا اینکه دیگه وقت نیست و فایده نداره و باید کتاب گسسته پوران رو بخونم؟
به این توجه کنید که فصل اولش رو سه چهار روز طول کشید تا تموم کردم، از طرفی وقتی می بینم این درس پایه ساختمان و الگوریتم و هوش هست دلم می خواد کاملا بفهمم و درکش کنم به نظر شما چی کار کنم همینجوری ادامه بدم و مرجع بخونم یا برم گسسته پوران رو بخونم؟
ممنون از بابت وقتی که برای پاسخ می گذارید
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۹۱

azad_ahmadi پاسخ داده:

(۲۲ شهریور ۱۳۹۱ ۰۷:۵۳ ب.ظ)fa_karoon نوشته شده توسط:  سلام دوستان، در ابتدا ممنون که راهنمایی می کنید و اما یه سوال دیگه:
با توجه به زمانی که تا کنکور مونده آیا کار درستی هست که کتاب گریمالدی رو بخونم یا اینکه دیگه وقت نیست و فایده نداره و باید کتاب گسسته پوران رو بخونم؟
به این توجه کنید که فصل اولش رو سه چهار روز طول کشید تا تموم کردم، از طرفی وقتی می بینم این درس پایه ساختمان و الگوریتم و هوش هست دلم می خواد کاملا بفهمم و درکش کنم به نظر شما چی کار کنم همینجوری ادامه بدم و مرجع بخونم یا برم گسسته پوران رو بخونم؟
ممنون از بابت وقتی که برای پاسخ می گذارید

سلام .
من کتاب گریمالدی رو ندارم، از روی گسسته پوران و کتاب دکتر قلی زاده انتشارات دانشگاه شریف دارم می خونم. متوجه می شم اما دوس داشتم کتاب گریمالدی رو هم داشته باشم و بهتر مطلب برام جا بیوفته. شما میتونی یه کار بکنی از رو کتاب پوران بخون، هر بحثی رو که احساس کردی نمی فهمی با لنگ میزنی، به کتاب مرجع(گریمالدی) مراجعه کن. این بهترین راهه. موفق باشی.

۰
ارسال: #۹۲

Majid.. پاسخ داده:

سلام دوستان
من از گسسته گریمالدی فصل های ۱/۲/۳/۵/۷/ رو خوندم و الان فصل ۸ هستم
همه تمرینا رو هم خوندم
به نظر شما تابع مولد و فصل بازگشتی رو هم حتما از رو گریمالدی بخونم یا پوران کافیه؟!!(اخه گریمالدی وقت گیره)

در ضمن من سال دومی هست که کنکور میدم و پارسال فقط مشترک خوندم به جز گسسته!(پارسال رتبمم شد۱۰۶۴)
امسال هم همه درس ها رو جز زبان.مدیریت و معماری! رو میخونم
.
در ضمن من رشته آیتی هستم و به امنیت علاقه دارم
مرسی

۰
ارسال: #۹۳

Jooybari پاسخ داده:

سلام. بنظرم مولد رو بهتره از گریمالدی بخونید. این فصلش یکم با بقیه فصلها فرق میکنه و کتابهای فشرده شده نمیتونن اونارو خوب توضیح بدن. فکر کنم یه سوال کنکور پارسال از حل روابط بازگشتی با تابع مولد اومد. نمیدونم این بخشو کتاب پوران داره یا نه. ولی گریمالدی خوب توضیح داده.

۰
ارسال: #۹۴

fatima1537 پاسخ داده:

(۲۷ مهر ۱۳۹۱ ۰۲:۱۰ ب.ظ)Majid.. نوشته شده توسط:  به نظر شما تابع مولد و فصل بازگشتی رو هم حتما از رو گریمالدی بخونم یا پوران کافیه؟!!(اخه گریمالدی وقت گیره)
چون روابط بازگشتی مهم هست و همیشه این چند ساله اخیر سئوال اومده به نظرم ارزش داره که از روی گریمالدی بخونید.
خود این بخش خیلی توضیحات نداره و اصلش تمرین کردن هست که کتاب گریمالدی هم تمرینات خوبی داره . بحثهای : " روابط بازگشتی همگن و غیر همگن " و "خطی و غیر خطی " کمی فرمول دارند ولی فقط با تمرین هست که فرمولهاشون درک میشه.
کتاب پوران هم در این مورد خوبه و یه سری مسائل خوب داره ولی اگر همراه با گریمالدی باشه مسلما کاملتره و بهتر.
(۲۷ مهر ۱۳۹۱ ۰۳:۱۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  نمیدونم این بخشو کتاب پوران داره یا نه. ولی گریمالدی خوب توضیح داده.
آره پوران بازگشتیها رو داره ، با تمرین و مثالهای خوب و متنوع ، ولی بازهم در کنار گریمالدی هست که کامل میشه.

۰
ارسال: #۹۵

Jooybari پاسخ داده:

منظورم فصل بازگشتی نبود. بخش حل روابط بازگشتی با توابع مولد بود.

۰
ارسال: #۹۶

Majid.. پاسخ داده:

مرسی از راهنماییتون..
نظرتون چیه که فقط تا آخر فصل بازگشتی رو از رو گریمالدی بخونم(با تمرینا) و بقیه رو مثل جبر و گراف از رو پوران؟

خدا رو شکر از گریمالدی خوب میفهمم اما میترسم دیر تموم شه و فرصتی واسه جمع جور کردن مطالب و تکرار تمریناش دیگه پیش نیاد!

۰
ارسال: #۹۷

fatima1537 پاسخ داده:

خوندن اینهمه فصلها از روی گریمالدی وقتگیره.ولی میتونید اول از روی پوران بخونید بعد علاوه بر تمرینات گریمالدی ، تستهای پوران رو هم حل کنید

ارسال: #۹۸

Majid.. پاسخ داده:

(۳۰ مهر ۱۳۹۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  خوندن اینهمه فصلها از روی گریمالدی وقتگیره.ولی میتونید اول از روی پوران بخونید بعد علاوه بر تمرینات گریمالدی ، تستهای پوران رو هم حل کنید

من الان فصل ۸ گریمالدیم. یعنی اینقده اون دو فصل وقت گیره که نمیرسم از رو گریمالدی بخونم؟

۰
ارسال: #۹۹

Majid.. پاسخ داده:

ببخشید یه سوال دیگه:

گریمالدی توی روابط RoS رو از Rشروع میکنه اما کتاب پوران از S به R میره!

کدومشو باید تو تست بزنیم؟

۰
ارسال: #۱۰۰

Majid.. پاسخ داده:

چرا اینجا تا عنکبوت زده؟!!!

۰
ارسال: #۱۰۱

Amir V پاسخ داده:

(۰۲ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۴۴ ب.ظ)Majid.. نوشته شده توسط:  چرا اینجا تا عنکبوت زده؟!!!

بس که گسسته درس شیرینیه :|

ارسال: #۱۰۲

Majid.. پاسخ داده:

(۰۳ آبان ۱۳۹۱ ۰۳:۵۱ ق.ظ)Amir V نوشته شده توسط:  
(02 آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۴۴ ب.ظ)Majid.. نوشته شده توسط:  چرا اینجا تا عنکبوت زده؟!!!

Undecided
یعنی هیشکی نیت خوندنشم نداره؟!

۰
ارسال: #۱۰۳

Amir V پاسخ داده:

(۰۳ آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۲۹ ب.ظ)Majid.. نوشته شده توسط:  
(03 آبان ۱۳۹۱ ۰۳:۵۱ ق.ظ)Amir V نوشته شده توسط:  
(02 آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۴۴ ب.ظ)Majid.. نوشته شده توسط:  چرا اینجا تا عنکبوت زده؟!!!

Undecided
یعنی هیشکی نیت خوندنشم نداره؟!

درس ضریب ۴ ه همه میخونن اما زیاد حال نمیکنن باهاش اکثرا!

۰
ارسال: #۱۰۴

fariba.1 پاسخ داده:

سلام
داشتم دنبال یه مرجعی میگشتم که این کتاب گریبالدی رو واسم ساده کنه این سایت رو پیدا کردم. کلی افسرده شدم که دیدم انگار همه بجز من اینو فهمیدن. خیر سرم رشته ام ریاضی بوده. هم جایگشت و هم منطقو تو دبیرستان خونده بودم ولی بین خودمون بمونه همون موقع هم خوب نگرفتمش. یعنی اینطوری بگم که هر جا دو دو تا دقیقا چهار نشه ذهن من هنگ میکنه و جلوتر نمیره. از فصل اول شروع کردم کلمه به کلمه خوندم. به اولین تمرین که رسیدم دیدم نمیتونم توضیح منطقی واسش پیدا کنم کلا بیخیالش شدم!
ترم اولم و یه استاد داریم که تند و تند چهار تا مثال میزنه و رد میشه میره. حالا مثلا من رشته ام ریاضی بوده اینم بگو اون بیچاره هایی که کاردانش بودن و اصلا نمیدونن مثلا جایگشت چیه میخوان اینو چجوری پاس کنن!!!
رفتم این کتابی رو که عکسشو زدین هم خریدم تمریناش با کتاب اصلی همخوانی نداره. واسه خودش یه تمرینای دیگه ای رو حل کرده. من به یه مرجعی نیاز دارم که تمرینا رو خوب قابل فهم حل کرده باشه که وقتی حل میکنم مطمئن بشم راهم درسته.
ممنون میشم راهنماییم کنین.
با تشکر فریبا

۰
ارسال: #۱۰۵

Jooybari پاسخ داده:

سلام. شک نکنید که بهترین کتاب برای این درس گریمالدیه. درسو راحت متوجه میشید. اگه توی حل سوالات مشکل دارید میتونید یه سرچی توی انجمن بزنید و اگه سوالش توی انجمن موجود نبود سوالات رو مطرح کنید.

۰
ارسال: #۱۰۶

soniasa پاسخ داده:

کتاب گریمالدی ترجمه علی عمیدی به نظرتون چطوریاست؟ کتابخونه ما داره بگیرمش یا اینکه بهتره برم ترجمه دکتر رضوانی رو بخرم؟

ارسال: #۱۰۷

aydingol پاسخ داده:

(۰۵ اسفند ۱۳۹۱ ۰۱:۱۷ ب.ظ)soniasa نوشته شده توسط:  کتاب گریمالدی ترجمه علی عمیدی به نظرتون چطوریاست؟ کتابخونه ما داره بگیرمش یا اینکه بهتره برم ترجمه دکتر رضوانی رو بخرم؟

سلام دوست عزیز
ترجمه عمیدی ندیدم اما ترجمه رضوانی دارم و واقعا لذت می برم

موفق باشید

۰
ارسال: #۱۰۸

soniasa پاسخ داده:

(۰۵ اسفند ۱۳۹۱ ۰۱:۲۸ ب.ظ)aydingol نوشته شده توسط:  ترجمه عمیدی ندیدم اما ترجمه رضوانی دارم و واقعا لذت می برم

برای کسی مثل که حدود نیم قرن پیش !! لیسانسشو گرفته و ریاضیات پاک از یادش رفته به نظرتون بازم خوب و گویاست؟

۰
ارسال: #۱۰۹

Jooybari پاسخ داده:

سلام. من فقط کتاب نشر دانشگاهی رو دیدم. فکر کنم ترجمه عمیدی همون باشه. باهاش راحت بودم.

۰
ارسال: #۱۱۰

hamid88 پاسخ داده:

آقا من هر کاری میکنم نمیشه بخونمش Angry

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خواندن گروهی کنکور دکتری هوش ۹۹ Lootus ۹ ۷,۷۴۴ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  دانلود جزوه ریاضیات گسسته amiraraz ۱ ۳,۲۱۵ ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: start2
  معرفی منبع مناسب برای ارشد گسسته saharitst ۲۱ ۲۴,۴۶۶ ۲۲ دى ۱۴۰۰ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: YasiAli
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۶۲۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  حذف درس برای خواندن کنکور ارشد sima84 ۴ ۴,۴۱۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  ریاضی گسسته روزن ویرایش ۷ همراه با کتاب حل تمرین ها livestrong ۱۲ ۱۹,۴۹۳ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: raziyeh.karbasi
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۳۱۷ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
Information فروش کتابهای گسسته گریمالدی ۴ جلد + راهنمای حل مسائل tabassomesayna ۱ ۳,۳۰۹ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: tabassomesayna
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۲,۹۵۲ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تفکیک سوالات پاسخ درست بر اساس هر درس Distance ۰ ۲,۶۶۹ ۲۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۸:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Distance

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close