زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۱۱:۵۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

روش درست درس خواندن از صفر (درس ریاضیات گسسته )

ارسال: #۴۶
۱۴ خرداد ۱۳۹۱, ۰۷:۵۲ ب.ظ
RE: روش درست درس خواندن از صفر (درس ریاضیات گسسته )
(۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۸ ب.ظ)sajad_8900 نوشته شده توسط:  من رفتم کتاب ۲ جلدیشو از کتاب خونه امانت گرفتم.
نگاش کردم.به نظرم کتابی نیست که اینقدر ازش تعریف میکنن.مگه اینکه با ۴ جلدیش تفاوت داشته باشه.سر فصلاش که همونن.اما مطالبش رو نمیدونم.
والا این کتاب ۲ جلدی که من دیدم ارزش وقت گذاشتن نداره به خدا.من کتاب شهاب بهجتی رو داشتم بهتر ازین بود.البته ازین منبع هم استفاده کرده ولی خیلی بهتر ازینه که من دیدم.کسی اطلاعاتی داره؟

مطمئن باشین ارزش وقت گذاشتن رو داره
کتاب ۴ جلدی ترجمه روان تری داره که شاید بهتر باشه اون رو بخونین
این کتاب هم مرجع دانشگاهی هست هم مرجع کنکور. پس حتما و حتما خوندنش ارزش خواهد داشت
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: sajad_8900 , Parva , EhsanChess
ارسال: #۴۷
۱۵ خرداد ۱۳۹۱, ۰۶:۳۸ ق.ظ
اول اینکه منم با خوندن تشریحی منطق کاملا موافقم ممنون از توضیحات کامل MSZ

بزارید تجربمو درباره کتاب پوران بگم. وقتی که نوبت به گسسته میرسید تو درسا واقعا آخریا گریم میگرفت از بس فرمولایی گفته بود که نمیدونستم از کجا اومده. اگه با گسسته روز رو شروع میکردم اون روز هیچی نمیرسیدم بخونم چون مغزم هنگ میکرد. این تجربه من بود شاید کس دیگه ای با پوران خیلی هم لذت میبرده از درس!!!!
(۱۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۳۶ ب.ظ)sd_javadi نوشته شده توسط:  
(14 خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۱۸ ب.ظ)SarahArshad نوشته شده توسط:  ضمن احترام به حرف شما وموافق بودن با برخی از قسمتها به نظر من وقتی کسی مثل من تقریبا ۹ سال پیش این درس رو پاس کرده باشید وهیچی ازش یادت نیست استاد هم اصلا خوب درس نداده بوده وتمام مباحث رو نگفته باشه خوندن یه کتاب نکات به تنهایی شاید کافی نباشه .نمونه هایی وجود داشتن که فقط با خوندن کتاب کنکور به تنهایی کارشون راه افتاده اما برای همه صادق نیست هر کس باید ببینه چطور به نتیجه میرسه یکی اونقدر تیز هست که اگه یه کتاب کنکوری رو عمیق بخونه مشکلش حله ولی همه اینطور نیستند به نظرم نمی شه برای همه یه نسخه پیچید.
نظر شما هم محترم . باز میگم خوندن گریمالدی زمان خیلی خیلی زیادی میبره ... اصلاً زمانش به کنار . فرض کن از اول تابستون شروع کنی و ۲ ماهه تموم بشه و کلی وقت اضافه بمونه . مهم اینه که ذهن و فکر آدم خسته نشه . دوماه یه کتاب رو بخونی دیووونه میشی به نظر من .
بازهم پیشنهادم اینه که لازم نیست تک تک تمرینات رو حل کنی ، هر تستی که توی کتاب تست نتونستید حل کنید به مثال ‌های مشابه تو هرکتابی که پیدا کردید برید و مثال های مشابه رو ببینید . امیدوارم اینطوری مشکلتون حل بشه.
یادمون نره ده تا درس مهم دیگه هم هست که باید بهشون رسید ... اگه با پیشنهاد شما یکی به درسی نرسه و اونو صفر بزنه ، به نظر من بزرگترین خیانت رو در حقشون کردیم ...

دوست من قرار نیست ما تو ۲ ماه فقط یه کتابو بخونیم که ذهنمون خسته شه. این صحبت شما درمورد تمام کتب مرجع صادقه. نمیشه که بیخیال مراجع شیم کلا.
تابستون فرصت خیلی خوبیه که کتب مرجع بخونیم. به نظر من واقعا می ارزه.

مهمترین اصل موفقیت یک جمله است:

"مواظب افکارت باش"
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: MSZ , kashir , Parva
ارسال: #۴۸
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۲۸ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۴ ق.ظ، توسط SarahArshad.)
فصل منطق که شد تشریحی خوندن وخوب تستها وتمرینها رو برای خودت تشریح کردن .
خوب بریم سر شمارش :

دوستان راهکارتون در مورد فصل شمارش چیه از دوران دبیرستان خوب اینا رو نمی فهمیدم وهمیشه تا الان همش ارشون فرار کردم .کسی هست تونسته باشه این فصل رو مهارش کنه؟ راهکارش چی بوه؟

راستی یه سوال برای خوندن فصول گسسته باید به ترتیب خوند فصول رو یا میشه از روی رغبت وعلاقه هر فصلی که حسش بود رو خوند

آیا می دانید تاثیر جمله «این مکان مجهز به دوربین مداربسته می باشد» به مراتب بیشتراز جمله «عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید» می باشد!!!!!!!!!!!!!ا

ارسال: #۴۹
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۴۴ ق.ظ
فکر کنم اکثر صحبت هام مربوط به شمارشه. توی مبحث شمارش باید ببینید فرضیات مسئله چی هستن. مشابه یا متفاوت و یا تکراری بودن اشیا و ظروف منظورمه. وقتی محدودیت معلوم شد راه حل راحت تر مشخص میشه. اگه محدودیت اشیامون مشابه نبود بهتره از تابع مولد حل بشه. اگه تکرار مجاز بود حالات هر شی رو در بقیه اشیا ضرب میکنیم و ...
بعضی موقع نمیتونیم مستقیم از صورت سوال بفهمیم که چه راهی بهتره. برای همین بحث شمارش رو نمیشه فقط به جایگشت و ترتیب و ... محدود کرد. مثلاً
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
که بهترین روش حلش روش بازگشتیه. اینجا سوال معلومه که با یه ماتریس متقارن سروکار داره (یا با یه گراف که درجه هر راسش حداکثر یکه). توی مسائل به این شکل باید چک کرد که میشه یه رابطه با جملات قبلی درست کرد یا نه. این چک کردن ها فقط با تمرین و تکرار باعث تسلط میشه. باید اینقدر مساله حل کرده باشید که بدونید مسالتون چجوری ساده میشه. هر مساله فقط یه راه حل نداره ولی بهترین و ساده ترین راه حل داره. تسلطتون باید جوری باشه که وقتی برگه سوالو دیدید بگید سوال اول از روش .... و سوال در از روش ... و ... حل میشه و بعد وقت برای استفاده از اون حل صرف کنید. نباید وقتتون صرف بدست اومدن داده های میانی غیر قابل تغییر بشه.
یه موقع هم جواب حدودی فایده نداره. ممکن جوابا نزدیک به هم باشن. مثل
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
که مقدار ساده نشدش معلومه و ساده کردنش سخته.
اگه بخام یه تقسیم بندی کلی داشته باشم میتونم بگم گسسته دو بخشه: منطق و شمارش. هر سوالی از شمارش بیاد میشه به چند روش که هر روشش مربوط به یه فصله حلش کرد. تسلط و تشخیص زمان استفاده از هر روشش مهمه و این تشخیص و تسلط فقط با تمرین بدست میاد.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Parva , **sara** , SarahArshad , kashir , iApp
ارسال: #۵۰
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۲۳ ق.ظ
شمارش باید آخرین مبحثی باشه که خونده میشه! نمیدونم چرا آقای یوسفی شمارش رو گذاشتن اول کتاب
خیلی از مسائل شمارش هست که اصلا با قوانین عادی شمارش قابل حل نیستن و با تابع، روابط بازگشتی یا تابع مولد حل میشن...
 سپاس‌گزاری شده توسط: SarahArshad , n65
ارسال: #۵۱
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۳۷ ب.ظ
پس میشه یه لطفی کنید ترتیب خوندن فصول رو بگید؟

آیا می دانید تاثیر جمله «این مکان مجهز به دوربین مداربسته می باشد» به مراتب بیشتراز جمله «عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید» می باشد!!!!!!!!!!!!!ا

ارسال: #۵۲
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۳:۴۳ ب.ظ
برادر (خواهر) چرا منفی میدی به پست من؟!
خب مگه تقصیر منه که شمارش جاش اونجا نیست؟! Big Grin

ولی جدای شوخی، واقعا سوالاتی تو شمارش هستن که به غیر از استفاده از روابط بازگشتی یا مدل کردنشون با تابع مولد راه دیگه ای برای حلشون نیست.
ترتیبی که به نظر من درسته (جون من منفی ندین، نظر خودم رو میگم! Big Grin) بصورت زیر هست:
منطق
نظریه اعداد
مجموعه
روابط
توابع
جبر بول و گروه ها
گراف
درخت
شمارش (مقدمات شمارش شامل اصل ضرب و جمع و شمول-طرد و غیره)
روابط بازگشتی
تابع مولد
کاربرد روابط بازگشتی و توابع مولد در شمارش

این ترتیب رو خودم خیلی بهتر میپسندم. چون امتحانش کردم و موثر بوده
خیلی ها (در واقع تقریبا همه، حتی کسایی که رتبه های خوب آوردن - البته جسارت نباشه) فکر می کنن شمارش صرفا حفظ کردن چند تا فرمول هست که مثلا m تا توپ داریم و n تا ظرف داریم و بر اساس حالات مختلف فرمولهای مختلف داره... ولی اینطور نیست... مسائلی وجود دارن که اصلا با این جور کارا حل نمیشن (نمی گم سخته، می گم اصلا حل نمیشه) ولی خیلی راحت (با کمی خوش فکری) میتونین با استفاده از توابع پوشا یا ارائه یک رابطه بازگشتی اون رو مدل کنین و حلش کنین.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mahbanoo313 , Rasoul-Azadeh
ارسال: #۵۳
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۳:۵۷ ب.ظ
به نظرم این ترتیب خوندن زیاد جالب نیست. چون شمارش توی تمام فصول قبلش غیر از منطق و جبر بول کاربرد داره. مسائلی از شمارش ولی با تعاریف مجموعه ها و گراف و درخت و ... میبینیم. اگه شمارش رو دیر بخونیم یا باید فقط تعاریف و مثالهای تعریفی فصول قبلشو بخونیم و به یه سری سوال برسیم که با شمارش حل میشه و یا صبر کنیم و بعد از خوندن شمارش حلشون کنیم.
به نظر من یا باید مثل گریمالدی از ترکیبیات شروع کنیم و یا به عنوان دومین مبحث بعد از منطق.
 سپاس‌گزاری شده توسط: **sara** , Parva
ارسال: #۵۴
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۴:۵۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۵۲ ب.ظ، توسط SarahArshad.)
(۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۳ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  برادر (خواهر) چرا منفی میدی به پست من؟!
خب مگه تقصیر منه که شمارش جاش اونجا نیست؟! Big Grin

ولی جدای شوخی، واقعا سوالاتی تو شمارش هستن که به غیر از استفاده از روابط بازگشتی یا مدل کردنشون با تابع مولد راه دیگه ای برای حلشون نیست.
ترتیبی که به نظر من درسته (جون من منفی ندین، نظر خودم رو میگم! Big Grin) بصورت زیر هست:
منطق
نظریه اعداد
مجموعه
روابط
توابع
جبر بول و گروه ها
گراف
درخت
شمارش (مقدمات شمارش شامل اصل ضرب و جمع و شمول-طرد و غیره)
روابط بازگشتی
تابع مولد
کاربرد روابط بازگشتی و توابع مولد در شمارش

این ترتیب رو خودم خیلی بهتر میپسندم. چون امتحانش کردم و موثر بوده
خیلی ها (در واقع تقریبا همه، حتی کسایی که رتبه های خوب آوردن - البته جسارت نباشه) فکر می کنن شمارش صرفا حفظ کردن چند تا فرمول هست که مثلا m تا توپ داریم و n تا ظرف داریم و بر اساس حالات مختلف فرمولهای مختلف داره... ولی اینطور نیست... مسائلی وجود دارن که اصلا با این جور کارا حل نمیشن (نمی گم سخته، می گم اصلا حل نمیشه) ولی خیلی راحت (با کمی خوش فکری) میتونین با استفاده از توابع پوشا یا ارائه یک رابطه بازگشتی اون رو مدل کنین و حلش کنین.
دوست گرامی ممنون از کمکهاتون .زیاد ناراحت این منفی ها نباش ادم های ناراحت همه جا هست .منم مثبت دادم جاش جبران شهBig Grin

از شوخی گذشته ممنون برای تمام کمکها

سپاس‌گزاری شده توسط: MSZ
ارسال: #۵۵
۱۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۳۹ ب.ظ
مرسی...

البته اگه به مطالب کتاب گریمالدی دقت کنیم میبینیم که این کتاب، ذاتا کتاب شمارش هست
(برای همین من علاوه بر گریمالدی روزن رو هم خوندم)

چون بیس و پایه گریمالدی روی شمارش هست، تو فصل دوم مباحث اولیه و پایه ای شمارش رو آورده که اگه با کتاب جلو برین میبینین تو همه فصل ها مسائل شمارشی مطرح میشه ولی با روش های کلاسیک موجود تو فصل دوم (شمارش) اونها رو حل نمیکنه. بلکه با روش های دیگه مربوط به اون فصل حلشون میکنه

پس بهتره به جای اینکه بگیم شمارش پیشنیاز بقیه فصلهای گسسته هست، بگیم بقیه فصلهای گسسته، شمارش رو کامل می کنن
شما اگه اول رو فصل های غیر شمارش مسلط بشین، وقتی مباحث شمارش و مدلسازی های مربوط به اون رو مطالعه می کنین خیلی روانتر و راحت تر می فهمینش.
اصلا اینطور نیست که فکر کنیم اگه شمارش رو ندونیم، مثلا نمیشه تابع رو یاد گرفت! همه ما تو دبیرستان اصل ضرب و جمع رو یاد گرفتیم و همین برای یاد گیری مباحث غیر شمارشی مثل توابع، مجموعه و روابط، گراف و درخت و غیره کافیه
اما برای یادگیری روابط بازگشتی و تابع مولد کافی نیست، برای همین قبل از خوندن توابع مولد و بازگشتی ها، میریم و سوادمون تو شمارش رو کامل می کنیم (خوندن فصل دوم کتاب گریمالدی کافی نیست و برای این کار حتما باید از کتاب دیگه ای در کنار گریمالدی به عنوان یه منبع تکمیلی استفاده کرد) و بعد میریم و بازگشتی و مولد رو میخونیم
در نهایت روش های استفاده از بازگشتی ها و مولد ها رو تو شمارش یاد میگیریم و مبحث شمارش بصورت کامل تکمیل و تموم میشه
کتابی که در کنار گریمالدی (فقط برای شمارش) باید خونده بشه، بستگی به خودتون داره. مثلا کتاب Concrete Mathematics نوشته Donald Knuth یه کتاب فوق العاده هست برای این کار. ولی بازم انتخاب این قسمت به عهده خودتون هست

اینکه اینقدر رو این روش تاکید میکنم، دلیلش اینه که نتیجه ازش گرفتم. مثلا تو کنکور آی تی امسال یه سوال شمارش بود که به راحتی هرچه تمام تر با یه رابطه بازگشتی خطی همگن حل میشد. اونوقت بعضی از دوستان که کلی هم تست برا شمارش زده بودن (ولی بر اساس ترتیب فصل های پوران گسسته رو خونده بودن) یا نزدن این سوال رو یا غلط زدن. یه عده هم که سر جلسه رسما داشتن حالت های مختلف رو میشمردن!!!
 سپاس‌گزاری شده توسط: kashir , reyhaneh64 , Mahbanoo313 , Parva
ارسال: #۵۶
۲۱ خرداد ۱۳۹۱, ۰۳:۴۵ ق.ظ
دوستان نمی خوان در مورد فصول دیگه توضیح بدن؟
با تشکر

ارسال: #۵۷
۲۷ خرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۲۱ ق.ظ
فصل شمارش رو میتونید از روی آمار پارسه هم بخونید.

if things were easy to find, they wouldn't be worth finding
 سپاس‌گزاری شده توسط: SarahArshad
ارسال: #۵۸
۳۰ خرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۵۷ ق.ظ
کتاب "ریاضیات گسسته و الگوریتم ها" نوشته پروفسور علی بهفروز(استاد تاوسون مریلند) کتاب خوبیه. پیشنهاد میکنم اگه وقت دارید بخونیدش.(من که وقت نکردم Sad)

if things were easy to find, they wouldn't be worth finding
ارسال: #۵۹
۰۱ تیر ۱۳۹۱, ۰۶:۰۰ ب.ظ
RE: روش درست درس خواندن از صفر (درس ریاضیات گسسته )
کتاب گریمالدی ترجمه عالم زاده یا کتاب ۴ جلدیش؟
ارسال: #۶۰
۰۲ تیر ۱۳۹۱, ۱۰:۵۶ ق.ظ
(۰۱ تیر ۱۳۹۱ ۰۶:۰۰ ب.ظ)saho نوشته شده توسط:  کتاب گریمالدی ترجمه عالم زاده یا کتاب ۴ جلدیش؟
گریمالدی کتاب ۴ جلدیش برای انتشارات فاطمی هستش و ترجمه روان تری نسبت به بقیه داره و بیشتر توصیه میشه.
دوجلدی ترجمه عالم زاده هستش.
این تاپیک بدردتون میخوره

موفق باشین.

ای نسخه ی نامه الهی که تویی

ای آینه ی جمال شاهی که تویی

بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست

از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی

(حضرت مولانا)
 سپاس‌گزاری شده توسط: saho

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خواندن گروهی کنکور دکتری هوش ۹۹ Lootus ۹ ۷,۷۴۸ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  دانلود جزوه ریاضیات گسسته amiraraz ۱ ۳,۲۱۶ ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: start2
  معرفی منبع مناسب برای ارشد گسسته saharitst ۲۱ ۲۴,۴۷۴ ۲۲ دى ۱۴۰۰ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: YasiAli
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۶۲۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  حذف درس برای خواندن کنکور ارشد sima84 ۴ ۴,۴۱۶ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  ریاضی گسسته روزن ویرایش ۷ همراه با کتاب حل تمرین ها livestrong ۱۲ ۱۹,۴۹۹ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: raziyeh.karbasi
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۳۲۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
Information فروش کتابهای گسسته گریمالدی ۴ جلد + راهنمای حل مسائل tabassomesayna ۱ ۳,۳۱۰ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: tabassomesayna
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۲,۹۵۳ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تفکیک سوالات پاسخ درست بر اساس هر درس Distance ۰ ۲,۶۷۱ ۲۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۸:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Distance

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close