زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۰۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

برای قرائت زیبای قرآن از کجا شروع کنیم ؟

ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۶:۳۵ ب.ظ
سلام
دوستان دیروز یه صوت زیبا از عبدالباسط رو گوش کردم ، خیلی به دلم نشست ، دیروز بدجور به فکر یادگیری برای قرائت زیبای قرآن افتادم ، خیلی سوال دارم خواستم از دوستانی که قرآن رو زیبا قرائت می کنند ، برای رسیدن به هدفم کمک بخوام .
دیروز به یه مجمع قرآن رفتم ازم تست گرفت گفت باید بری روانخوانی ۳ Sad ، گفت کلاس برای بزرگسالان نداریم !!!
من می خوام خودم شروع کنم ، قاریان قرآن لطفا منو راهنمایی کنند از کجا شروع کنم ،( پشتکارم خوبه) ،
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: پشتکار
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۰۶ ب.ظ
RE: برای قرائت زیبای قرآن از کجا شروع کنیم ؟
دوست عزیز جای نگرانی نداره Smile آقای موج اینکارس و کمکت میکنه Smile

کسی که اندرز ارزان را رد کند طولی نمی کشد که پشیمانی را با قیمت گرانی خریداری خواهد کرد.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Tempuser , موج
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۱۰ ب.ظ
(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۰۶ ب.ظ)ronaldo نوشته شده توسط:  دوست عزیز جای نگرانی نداره Smile آقای موج اینکارس و کمکت میکنه Smile
شما هم میتونی کمک کنی البته فکر کنم یه کم لهجه پرتغالی داشته باشیBig Grin
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۱۳ ب.ظ
(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۱۰ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(05 اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۰۶ ب.ظ)ronaldo نوشته شده توسط:  دوست عزیز جای نگرانی نداره Smile آقای موج اینکارس و کمکت میکنه Smile
شما هم میتونی کمک کنی البته فکر کنم یه کم لهجه پرتغالی داشته باشیBig Grin

من واقعا کمک خواستم !
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۰۶ ب.ظ، توسط لهمشد.)
(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۶:۳۵ ب.ظ)Tempuser نوشته شده توسط:  سلام
دوستان دیروز یه صوت زیبا از عبدالباسط رو گوش کردم ، خیلی به دلم نشست ، دیروز بدجور به فکر یادگیری برای قرائت زیبای قرآن افتادم ، خیلی سوال دارم خواستم از دوستانی که قرآن رو زیبا قرائت می کنند ، برای رسیدن به هدفم کمک بخوام .
دیروز به یه مجمع قرآن رفتم ازم تست گرفت گفت باید بری روانخوانی ۳ Sad ، گفت کلاس برای بزرگسالان نداریم !!!
من می خوام خودم شروع کنم ، قاریان قرآن لطفا منو راهنمایی کنند از کجا شروع کنم ،( پشتکارم خوبه) ،
البته من تخصصم در این زمینه نیست فقط اطلا عات اندکم رو بازگو میکنم. شما قبل از قرائت باید رو تجوید کار کنید .یعنی تلفظ درست کلمات و بعد از اون رو خوانی قران رو یاد بگیرید .به تعبیری باید بتونید بدون غلط بخونید . بعد از همه این مراحل میرید روی قرائت که تو قرائت ۳ سبک براش وجود داره سبک میانی یا بینا بینی -سبک تحاجمی -سبک تدافعی . اول سبک تهاجمی :قاریانی مثل شیخ راغب مصطفی غلوش - عبدالباسط - دکتر احمد نعینع و چند تنی دیگر از قراءرو تهاجمی خوان به اون ها میگن که از جمله توانایی ها برای تلاوت در این سبک توانایی خواندن آیه های بلند با یک بار نفس گرفتن می باشه . اما سبک بسیار متداول و محبوب سبک بینابینی هستش که من خودم بشخصه طرفدار تلاوت فرزند استاد شحات یعنی محمود شحات هستم .در این سبک خواندن می توان استادی همچون مصطفی اسماعیل که ملقب به ملک القراء هست یا شحات محمد انور و بسیاری از استادید دیگر رو نام برد و در انتها سبک تدافعی که استاد منشاوی در سبک یکی از برجسته ترین اساتید می باشند . اما چند نکته ۱-در بازار سی دی های اموزش برای تجوید وجود داره ۲-برای روان خوانی تلاوت ترتیل قران توسط اساتید ایرانی مثل پرهیزگار یا مصری مثل خلیل الحصری هستش که می تونه مفید باشه . برای قرائت من توصیه می کنم سوره حجرات ق مصطفی اسماعیل رو گوش کن .چون وقتی ۲ یا ۳ بار گوش میدی دفعات بعد نغمات دستت میاد , همچنین از ویژگی بسیار خوب ایت سوره داشتن ایه های کوتاه کوتاه هستش . به هرترتیب من خودم نه قاری هستم و نه تخصصی در این حوزه دارم فقط اطلا عاتم رو بازگو کردم امیدوارم که مفید باشه براتون .

چه دوستی پاکی دارند کفشها...
هر کدام که گم شوند....
آن یکی را آواره خودش میکند
 سپاس‌گزاری شده توسط: Tempuser , pos , Lantern , jafar.sh , Parva
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۱۸ ب.ظ
دوست عزیز ماکه دین و ایمونمون چیزه دیگس Smile ولی اگه کمکی از دستم بر بیاد کمک میکنم Huh
جدی عرض کردم ، آقای موج میان و متوجه میشید Smile

کسی که اندرز ارزان را رد کند طولی نمی کشد که پشیمانی را با قیمت گرانی خریداری خواهد کرد.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Tempuser
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۲۲ ب.ظ
با توجه به بررسی هایی کردم برای قرائت خوب باید ابتدا روانخوانی ۱ و ۲ و ۳ و سپس تجوید و بعد آن ترتیل و تجقیق رو خواند ،
آقای موج و دوستانی که در این زمینه با تجربه ای لطفا راهنمایی !!!
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۷:۳۴ ب.ظ
(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۲۲ ب.ظ)Tempuser نوشته شده توسط:  با توجه به بررسی هایی کردم برای قرائت خوب باید ابتدا روانخوانی ۱ و ۲ و ۳ و سپس تجوید و بعد آن ترتیل و تجقیق رو خواند ،
آقای موج و دوستانی که در این زمینه با تجربه ای لطفا راهنمایی !!!
دوست عزیز روال رسمی و منطقی کار همینه که خودتون فرمودید.کنارش اون چیزی که خیلی خیلی می تونه بهتون کمک کنه گوش دادن به صوت و قرائت اساتید بزرگ ترتیل و قرائت هست بطوریکه در ابتدای کار صرفاً بارها و بارها به اونها گوش کنید تا اون قرائت ملکه ی ذهن شما بشه و بعد هم خودتون به ترتیل و قرائت تقلیدی از اون ها بپردازین.برای شروع کار هم معمولاً برای ترتیل استاد پرهیزکار یا استاد منشاوی و برای قرائت تجویدی هم استاد عبدالباسط بهترین انتخاب میتونه باشه.
در ضمن در کنار همه ی این مراحل نقش داشتن موهبت یک صدای خوش رو در ارائه ی قرائت زیبا در کنار رو خوانی و روانخوانی و تجوید عالی نمیشه کتمان کرد .

اگر تنها ترین تنهایان شوم باز هم خدا هست، او جانشین تمام نداشتن های من است‎
ارسال:
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۸:۰۲ ب.ظ
وقتی سعی میکنم با صوت بخونم صدام میلرزه یا نفس کم میارم البته هنوز خیلی ابتدایی ام که بخوام برام سراغ صوت قرآن !
ارسال: #۱۰
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۸:۰۹ ب.ظ
(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۰۲ ب.ظ)Tempuser نوشته شده توسط:  وقتی سعی میکنم با صوت بخونم صدام میلرزه یا نفس کم میارم البته هنوز خیلی ابتدایی ام که بخوام برام سراغ صوت قرآن !

کاملاً طبیعیه.چون در ابتدای کار هستید.یک اصل اساسی و بسیار مهم برای مهارت در قرائت وجود داره و اون تمرین و تمرین و تمرین هست.بسیاری از مهارت ها در تمرینات بدست میان و بسیاری از مشکلات در تمرین از بین میرن. بدون تمرین یک قاری القرا هم ممکنه قرائتش دچار افت بشه.

اگر تنها ترین تنهایان شوم باز هم خدا هست، او جانشین تمام نداشتن های من است‎
 سپاس‌گزاری شده توسط: yarandish , Tempuser
ارسال: #۱۱
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۰۹:۲۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۴۱ ب.ظ، توسط موج.)
با سلام دوست عزیز
البته من چند سالی هست که فقط حفظ رو تخصصی دنبال میکنم ولی راجع به تلاوت تحقیق اون چیزهایی که به ذهنم میرسه اینهاست
اول اینکه من برای بزرگسالان زیاد به کلاس روخوانی معتقد نیستم به جای اون در جلسات قران شرکت کنید. جلسات قران هم شکلهای مختلفی داره موقعی که میگم جلسه قران ذهنتون به جلسات قرانی که عموما دیدید نره . جلسات قران که به درد شما بخوره جلسه ای هست که میانگین سنی افرادش جوون باشه در حالی که معمولا موقعی که به کسی سفارش جلسه قران میشه حضور چند نفر افراد میانسال و بالاتر توی ذهنش میاد. اون سبک جلسات به درد یادگیری نمیخوره و فقط برای حظ معنوی کاربرد داره. جلسه باید جلسه جوون پسندی باشه که اصولا جلساتی که با اساتید معروف شهرتون تشکیل میشه این ویژگی رو داره. پس برای روانخوانی پیشنهاد من رفتن به جلسات خواندن و خط بردن قران هست. در عرض دو سه ماه میتونید با این کار به سطح بسیار قابل قبولی برسید.
برای تجوید کلاس بد نیست هر چند که از جلسه خوب میشه تجوید رو هم دنبال کرد. دانشگاهتون هم اگه دانشگاه بزرگی باشه میتونید توی کانون قرانش ارتباط برقرار کنید و خودتون جلسات خوبی رو تشکیل بدید برای این جور برنامه ها
دوم اینکه نمیشه قرائت رو بدون استاد به صورت حرفه ای دنبال کرد بهترین کار اینه که جلسات اساتید خوب شهرتون رو پیدا کنید به چندتاشون سر بزنید ببینید کلام ، فضا و اخلاق کدوم استاد براتون جذاب تره و با همون راه رو ادامه بدید
سوم اینکه برای شروع باید از سبکهای کم تحریر و البته اصیل شروع کرد منشاوی - عبدالباسط - شحات انور - علی البنا پیشنهاد های من برای شروع کار هستند البته همه این بزرگواران تلاوت های سنگین و پرکاری هم دارند بیشتر تلاوتهای سبک و روتینش مد نظر هست. (که باتوجه به نوع صدا: شدت، طنین، پژواک، ارتفاع و توان تحریر و همچنین میزان گیرایی این سبکها و با راهنمایی یه فرد صاحب نظر باید استاد مناسب انتخاب بشه)
سوم همه افرادی که در داخل ایران مسیر قرائت رو بخوبی طی کردند از تقلید محض بسیار سود بردند. شاید به ظاهر نغمه شناسی زیباتر باشه ولی اگه در کنار تقلید نباشه راه به جایی نخواهید برد . استاد حامد شاکرنژاد که میشه گفت بهترین قاری حال حاضر جمهوری اسلامی هستن سالهای متمادی از مصطفی تقلید میکردند پس بعد از انتخاب استاد مورد نظر یه سی دی اون رو تهیه میکنید به تلاوت مورد نظر بارها وبارها گوش میدید
میشه گفت برای اینکه یه قسمت رو تا حد متوسط تلاوت کنید باید لااقل هزار بار اون نفس رو گوش کنید و تکرار کنید. پس گوش کردن به تنهایی هم شرط نیست باید نفس به نفس و حتی کلمه به کلمه کار کرد. (در این کلمه به کلمه هیچ اغراقی نکردم حتی حرف به حرف برای سبکهای سنگین گاهی باید تقلید کرد)
البته مصری ها بعضی هاشون یه مسیر جدای از تقلید رو دنبال کردند و شروع از موسیقی و سولفژ هست (با مذهب شیعه کمی در تضاد هست اگه خواستید پیام بدید بیشتر توضیح بدم)
این کلیتی از اون چیزی بود که برای مسیر حرفه ای قرائت قران باید دنبال بشه البته بعدا خواهید دید که چه قدر همین چند خط در اجرا سخت خواهد بود. شاید اجرای یه نغمه با کیفیت متوسط سالها وقت ببره . شاید توانایی اینکه بتونید مقامات موسیقی رو از هم تفکیک کنید زمان بسیار زیادی ببره (که باتوجه به گوش موسیقیایی و استعداد شما متفاوته)
اگه مسیر فقط بهبود نسبی و یه قران خوان معمولی شدن مد نظرتون هست این موارد بالا رو نادیده بگیرد و سعی کنید نوار گوش بدید و تمرین کنید کافی هست

ذیل این پست هم براتون لینک یه مقطعی از تلاوت سوره انسان شحات که در مقام نهاوند اجرا شده رو میذارم حتما گوش کنید (بخصوص با دقت در معنی). این ازون دست تلاوت های سنگینی هست که فعلا فقط باید گوش کنید Smile

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

توجه بازیکن رئال به این پست قرانی هم در نوع خودش جای تقدیر داشت. آقا باید کم کم بارسا رو رها کنیم بیایم طرفدار رئال شیم Smile
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , mosaferkuchulu , blackhalo1989 , pos , Xilinx , yarandish , Tempuser , Avicenna , ronaldo , پشتکار , Lantern , zzsnowdrop , Parva , ES.D
ارسال: #۱۲
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۱۱:۳۷ ب.ظ
بسیار ممنون از تمامی دوستان (همچنین موج )
یکی دو روزه که مدام تو سایت های مختلف می رم و راهنمایی می خوام حتی چندتا میلم دادم ، اما حروم از یک کلمه پاسخ (اگه پاسخی بدهند خیلی دیر و تاریخ گذشته ) اما زنده باد مانشت که هر وقت سوالی داشتم سریع جواب گرفتم .
 سپاس‌گزاری شده توسط: موج , پشتکار , Parva , ES.D
ارسال: #۱۳
۰۵ اسفند ۱۳۹۰, ۱۱:۵۰ ب.ظ
دوست عزیز حالا دیدی جدی گفتم ؟؟ گفتم آقای موج میاد و جواب شمارو میده Smile
پس دعا برا مانشتی ها فراموش نشه Wink

سپاس‌گزاری شده توسط: موج , Tempuser , پشتکار
ارسال: #۱۴
۰۶ اسفند ۱۳۹۰, ۱۲:۱۶ ق.ظ
(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۵۰ ب.ظ)ronaldo نوشته شده توسط:  دوست عزیز حالا دیدی جدی گفتم ؟؟ گفتم آقای موج میاد و جواب شمارو میده Smile
پس دعا برا مانشتی ها فراموش نشه Wink

وای رونالدو چقد بچه مثبت شدی !Heart
ارسال: #۱۵
۰۶ اسفند ۱۳۹۰, ۱۲:۱۹ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۶ اسفند ۱۳۹۰ ۱۲:۳۸ ق.ظ، توسط پشتکار.)
سلام
خیلی خوشحالم که چنین تاپیکی ایجاد شده و اول از همه به دوست عزیزم Tempuser تبریک می گم.
من خودم واسه حفظ قرآن و قرائت کاری که کردم این بود:
دوره راهنمایی بسیار از صدای آقای منشاوی خوشم میومد ولی اصلا بلد نبودم بخونم. لذا سعی کردم هر روز صبح ساعت ۶ از طریق رادیو به صوت ترتیل ایشون به دقت گوش کنم و تمامی فراز و نشیب های تلاوت رو یاد بگیرم.
در دوره دبیرستان هر روز جزء اول آقای پرهیزکار رو گوش می دادم که منجر به علاقه واسه حفظ قرآن شد.
نکته ای که اینجا حائز اهمیته اینه که اگه نمیخواهید تدریس کنید نیازی به یادگیری تجوید و ... ندارید. مثلا من می دونم کجا باید ادغام صورت بگیره ولی شاید الان نتونم ادغام رو واستون تعریف کنم.
ولی اول از همه سعی کنید یه قاری که صوتش به دلتون می شینه رو انتخاب کنید. چون خیلی بهتون انگیزه می ده مثلا هانی الرفاعی یا پرهیزکار یا منشاوی یا عباس امام جمعه و ... البته در مورد ترتیل. من صوت هانی الرفاعی رو خیلی دوست دارم. هر جزئی رو توی ۴۰ دقیقه می خونه ولی اگه میخواهید خوب متوجه تلفظ ها و اینطور چیزا بشید. منشاوی خیلی آروم می خونه بعدش پرهیزکار.
بعد از اون سعی کنید هر روز مثلا چند دقیقه ای رو وقت صرف تلاوت کنید. فقط کاست بذارید و گوش کنید. عجله نکنید (البته الان باید بگیم سی دیBig Grin ، یادش بخیر من یه ضبط صوت داشتم که همش از اون استفاده می کردم). البته من خودم از بس مرور کردم که دیگه متوجه شدم کجاها تلفظ هر چیزی چطوریه. حزب ۴ جزء اول روی من خیلی تاثیر گذاشت و همینطور سوره غاشیه.
بعد از اون سعی کنید در جلسات قرائت شرکت کنید که خیلی خوبه. منم جلساتی ی گذاشتم و بعد از تلاوت سعی می کردم جلسه رو با در آوردن نکات قرآنی و مفید مثل عواقب دزدی و غیبت و .. جلسه قرائت رو جذاب کنم.
بعد از مدتی می بینید چندین جزء رو حفظ شدید بخاطر مرور و پیگیری خیلی ساده. البته یادتون باشه واسه حفظ باید یه عنایتی بشه و همینطوری نمی شه. البته اینطوری هم نیست که نا امید بشید. ولی من از هر کسی که موفق بود در این زمینه دیدم بهش عنایت شده.
ولی این خیلی مهم نیست ، مهم نگه داری از حفظیاتتونه که من واسه نگهداری حفظیات در هر نمازی یه سوره ای رو قرائت می کنم که این هم باعث شده نماز خوندن واسم جذاب بشه و هم اینکه سوره رو در نماز مرتب با آیه و معنا می خونم و خیل هم لذت می برم.
ببخشید همش من من کردم. من اصلا کسی نیستم و چیزی از خودم ندارم. فقط خواستم انگیزه ای بدم. وگرنه من همان صفر بی ارزشم...
امیدوارم به دردتون بخوره
 سپاس‌گزاری شده توسط: موج , انرژی مثبت , pos , zzsnowdrop

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۱ ۷۹۳ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۰۴:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: liliahmadi
  کمک برای شروع برنامه نویسی seyed ehsn ۲۱ ۱۴,۳۱۵ ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ ۰۵:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: maryamjafari63
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۰ ۷۱۲ ۲۶ دى ۱۴۰۱ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: nikikalhor
  شروع به تدریس reyhaneh ۴ ۳,۳۱۲ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
  دانشجوی قرآن کاوی رایانشی دانشگاه شهید بهشتی vosough ۱ ۳,۶۱۸ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  پذیرش با عنوان قرآن کاوی رایانشی s-nowrozi ۴۷ ۳۱,۵۲۳ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۲۱۴ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
Rainbow طبیعت زیبای ایران! αɾια ۱۵ ۸,۹۷۵ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۴:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: AXEL.
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۲,۹۸۳ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  برای آموزش مبانی برنامه نویسی چکار کنیم؟ elecomco ۰ ۲,۳۱۷ ۱۹ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: elecomco

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close