زمان کنونی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۲۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ایا ارشد تخصص ایجاد میکنه.......؟؟

ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۳, ۰۴:۴۸ ب.ظ
سلام ....
مدتیه در مورد ارشد یه سوالی ذهنم رو مشغول کرده که فکر می کنم خیلی ها بهش فکر می کنن می شه دوستان راهنمایی کنن..........؟
من مدام میشنوم که توی ارشد همه کارها تحقیقاتی است و دیگه چیزی یاد نمیدن ......... حالا اگر یک نفر(مثل من.Big Grin...... من کارشناسیم رو پیام نور گرفتم و از کار عملی زیاد سررشته ندارم) از نظر عملی ضعیف باشه ایا توی دوره کارشناسی ارشد به شرط اونکه یک دانشگاه معتبر قبول بشه این شانس وجود داره که بعد از پایان ارشد تخصص کافی رو توی رشته اش پیدا کرده باشه...؟؟
یا هیچ کار عملی یاد نمی گیره وباز هم نیازه که در کنار دانشگاه از دوره های تخصصی بیرون هم استفاده کنه........؟
اگر در مورد رشته های شبکه و امنیت مخصوص توضیح بدید ،ممنون میشم........Smile

هر روز صبح که بیدار میشیم دو انتخاب داریم بخوابیم و دوباره رویا ببینیم
یا بیدار شیم رویاهامون رو به واقعیت تبدیل کنیم......Smile
۲
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: dr.a_AI
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۰۹ ب.ظ
این سوال من هم هست ولی تا اونجایی که می دونم همچین چیزی نیست که تو ارشد بیان شبکه مثلا عملی درس بدم اصلا منطقی هم نیست خود من برای ارشد شبکه می خونم و می دونم که اصلا کار عملی اونجا یاد نمی دن عملی که نه تو کارشناسی درس می دن نه تو ارشد کلا نفهمیدم که هدف این دانشگاه ها چی بوده ، نه دوست من مطمئن باش که عملی در کار نیست به نظر منم نباید تو ارشد عملی یاد بدن عملی رو باید تو کارشناسی درس بدن و دانشجو رو آماده کنن برای کارهای تحقیقاتی ارشد ولی افسوس که این چنین نیست ..........

این دیگه بستگی به خودت داره که یا به جای اینکه این دو سالو بری ارشد بری دوره های تخصصی شبکه یا امنیت رو بگذرونی یا اینکه بری ارشد و مفهوم شبکه رو خوب یاد بگیری و مقاله بنویسی خود من چون علاقه شدید به شبکه دارم هر دو ......
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: chaka , سجاد۶۷
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۲۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۲۳ ب.ظ، توسط shishabori.)
(۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۴:۴۸ ب.ظ)chaka نوشته شده توسط:  سلام ....
مدتیه در مورد ارشد یه سوالی ذهنم رو مشغول کرده که فکر می کنم خیلی ها بهش فکر می کنن می شه دوستان راهنمایی کنن..........؟
من مدام میشنوم که توی ارشد همه کارها تحقیقاتی است و دیگه چیزی یاد نمیدن ......... حالا اگر یک نفر(مثل من.Big Grin...... من کارشناسیم رو پیام نور گرفتم و از کار عملی زیاد سررشته ندارم) از نظر عملی ضعیف باشه ایا توی دوره کارشناسی ارشد به شرط اونکه یک دانشگاه معتبر قبول بشه این شانس وجود داره که بعد از پایان ارشد تخصص کافی رو توی رشته اش پیدا کرده باشه...؟؟
یا هیچ کار عملی یاد نمی گیره وباز هم نیازه که در کنار دانشگاه از دوره های تخصصی بیرون هم استفاده کنه........؟
اگر در مورد رشته های شبکه و امنیت مخصوص توضیح بدید ،ممنون میشم........Smile

سلام.
قطعا اگه بیرون برید دنبال کارهای عملی بیشتر چیزی قراره یاد بگیرید .ولی به قول یکی از دوستان شریفی مون یه سری از علوم در انحصار استاد و دانشگاه هست(گفتید دانشگاهها خوب منم دارم درباره ی اون میگما!!)
در کل به نظرم اگه فکر میکنید بعد از خروج از ارشد بدون کار عملی در حین درس، میتونید dns. dhcpفلان راه بندازید فکر نمیکنم!!! ولی ارشد چند چیز به شما میده. ۱- یه سر نخ خوب که بتونید توی چیزی که میخواید ادامه بدید و بدونید چی پشت این سرویسها میگذره
۲-در صورت رفتن به یه دانشگاه خوب اسم دانشگاه یه روزمه براتون حساب میشه که میتونه مفید باشه.
من فکر میکنم بیشترین دوستانی که الان تخصص دارن چه کارشناسی چه ارشد در کنار درس کار عملی بیرون کردن.وگرنه صرف ورود به دانشگاه فلان ادم متخصص شبکه نمیشه!
ترکیب کار عملی قبل از ارشد و رفتن به ارشد در یک دانشگاه خوب و ادامه ی کار عملی زیر نظر استاتید اون دانشگاه میتونید بسیار عالی باشه!چون شما کار عملی کردید و الان وقتشه خلاهای علمی تئوریکی کارهای که کردین رو پوشش بدید!

*اینها دید و نظر بنده بود امیدوارم دوستانی که ارشد میخونن اگه ناقص یا اشتباهه اصلاح کنن
موفق باشید
۳
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Amoojan , Riemann , chaka
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۳۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ ب.ظ، توسط Amoojan.)
من خودم تا زمانی که سر کار نرفته بودم اصلا یک دید فانتزی نسبت به کار عملی داشتم Big Grin کلا کار عملی و واقعی خیلی متفاوت هست با اون چیزی که تو دانشگاه حتی بهترین دانشگاه ها یاد میدن. خیلی چیزا رو که اصلا یک کلمه هم دربارش نمیشنوید تو دانشگاه!

به نظر من ۲ نوع مهارت برای کار عملی هست که باید یاد بگیرید:
نوع اول مهارت های فردی و نوع دوم مهارت هایی برای کار گروهی (اون چیزی که الان تو شرکت ها استفاده میشه!)
مهارت های فردی همون دوره هایی هست که تو دوره های آموزشی آموزشگاه های آزاد یاد میدن.
نوع دوم هم کارهایی هست تو آموزشگاه ها یاد نمیدن و باید تو کار یاد بگیرین.

من نرم افزاریم فقط چندتا نمونه از مهارت های دوم میگم که دستتون بیاد:
مثلا وقتی قراره تو یه شرکت کار تیمی بکنید ، تیم از یک متد تولید نرم افزار مثلا اسکرام استفاده میکنه. تو دانشگاه ما فقط درباره آبشاری و حلزونی و ... یه چندتا شکل و دیاگرام با یکی دو پاراگراف توضیح دیدیم! اصلا دربارش چیزی نمیدونیم حتی بعضی ها اسم اسکرام رو هم شاید نشنیده باشن! ولی وقتی تو یه شرکت میرید با اینا کار میکنن و حتی نرم افزارهایی مربوط به متدلوژی دارن که باید کارهایی که انجام میدی رو توش وارد کنی و ...

یه مثال دیگه درباره اینه که وقتی تیمی کار میکنید هر کسی داره یه گوشه نرم افزار رو مینویسه. تو شرکت ها از یه نرم افزار "کنترل ورژن" استفاده میشه که همه کدهای نوشته شده در اون ذخیره میشه تا هرکسی یه بخشی رو نوشت بقیه هم بتونن از اون برای مثلا تست کد خودشون استفاده کنن. من تو کل دوران تحصیل اصلا اسم این نرم افزار رو نشنیده بودم ، اصلا تا حالا به این مساله فکر هم نکرده بودم که چند نفر چطوری تیمی کد مینویسن! فکر میکردم اخرش دیگه لابد با فلش کدهاشون رو میدن به هم! Big Grin

یه مثال دیگه اینه که هر شرکتی یه استاندارد کدنویسی برای تیم های برنامه نویسش داره که همه برای خوانایی و یکدست بودن کد باید رعایت کنن! تو اون شرکتی که من بودم آخر هفته ها کلاس آموزشی بود با موضوع هایی مثل کد استاندارد یا مثلا دیزاین پترن ها که اینم خودش یه موضوع دیگه هست! از یکی از رفیقام تو بهشتی شنیدم که یکی از کلاسای ارشد موضوعش همین دیزاین پترن ها هست! خداروشکر!Big Grin

حالا چیکار کنیم؟؟!
تو دوره ارشد اون طوری که من از دوستام شنیدم خیلی وقته آزاد دارین! میتونید رو دوره های آزاد وقت بزارین برای مهارت های فردی تون یا برین یه جایی کار کنید.
اما نکته اصلی اینه که هدفتون چیه؟
اگر میخواین بعد از ارشد برین سر کار که خوب تز ارشدتون رو یه موضوع کم کار بردارین و زیاد هم برای معدل خودتون رو به زحمت نندازین و روی کسب مهارت تمرکز کنید! این کاریه که فعلا من میخوام بکنم! Big Grin
اگر قصد ادامه تحصیل دارین و دکترا و احتمالا اپلای و در آینده به فکر تدریس کردن به عنوان شغل ، من پیشنهاد میکنم که قید مهارت رو بزنید و بچسبید به معدل و مقاله دادن و بالا بردن سطح زبان تون.
موفق باشید. Smile

[تصویر:  balloons.gif]
۱۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: hamid1989 , chaka , نازین , dr.a_AI , sharifIT , sarah_azd , ana9940 , mahyamk , Parisa-SH , سجاد۶۷
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۳۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۴۴ ب.ظ، توسط hamid1989.)
ببینید بحث این نیست که شما کارشناسی رو کجا گذروندی آزاد، پیام نور، دولتی تفاوت چندانی با هم ندارن شما اگه سرفصل ها رو نگاه کنید تو همه دانشگاهها یکیه!
تنها تفاوت اون محیط دانشگاه و اساتیده و صد البته خود شما که اون تغییر را بوجود بیاری!
من دوستانی از پیام نور دارم که الان تو زمینه برنامه نویسی عالین!
سال گذشته با خانومی که شبانه امیرکبیر هوش قبول شده بود مشاوره می گرفتم میگفت کارشناسی تو آزاد وقتم آزاد بود و راحت بیرون کار می کردم و عملیم عالی بود اینجا همش تئوریه و یه جورایی از امیرکبیر رفتن پشیمون بود!
یکی از دوستام از دانشگاه اصفهان ارشد نرم داره می گفت استاد اسم و رسم دار ما به ASCII می گفت اسک ۲ ( :دی ) ، می گفت دیدم شرایط اینجوره دانشگاه شد اولویت دوم، میرفتم کار تا لااقل بعد تحصیل یه کار خوب گیرم بیاد!

به قول یه دوستی ارشد فرزند ناخلف دوران تحصیله!
(از علم و صنعت ارشد برق داشت) میگفت اگه واسه دکتری گرفتن راه دیگه ای جز گذروندن ارشد وجود داشت حتما سراغ اون میرفتم؛ البته رفت سر کار و زن و بچه و... ( :دی ) و کلا بیخیال دکتری شد!

تا یادم نرفته این رو هم بگم، شرایط آقایون با خانوما زمین تا آسمون تفاوت داره؛ بعد از ارشد حداقل ۲۵-۲۶ سالته با خدمت ۲۸ سال ؛ حالا اگه قرار باشه یه پسر تو این سن فقط دلش به این خوش باشه که من پروژه ارشدم فلانه به نظر من ( کاملا شخصی ) سرش بی کلاهه چون باید سابقه کاری و رزومه پر و پیمونی را فراهم کنه که لااقل بتونه زندگیش رو بچرخونه!
باید واقع بین بود ما تو ایران زندگی میکنیم، به علم زیاد بها نمیدن ( حتی اگه بشید چامسکی تو ایران ارزش نمیدن ) درسته ما ارشد میخونیم ولی باید به فکر آینده شغلی هم باشیم!

همه چیز روزی درست خواهد شد، امیدت را از دست مده...
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Amoojan , tabassomesayna , chaka , reza777gh , سجاد۶۷
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۳, ۰۸:۳۷ ب.ظ
RE: ایا ارشد تخصص ایجاد میکنه.......؟؟
(۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۳۰ ب.ظ)Amoojan نوشته شده توسط:  من خودم تا زمانی که سر کار نرفته بودم اصلا یک دید فانتزی نسبت به کار عملی داشتم Big Grin کلا کار عملی و واقعی خیلی متفاوت هست با اون چیزی که تو دانشگاه حتی بهترین دانشگاه ها یاد میدن. خیلی چیزا رو که اصلا یک کلمه هم دربارش نمیشنوید تو دانشگاه!

به نظر من ۲ نوع مهارت برای کار عملی هست که باید یاد بگیرید:

مثلا وقتی قراره تو یه شرکت کار تیمی بکنید ، تیم از یک متد تولید نرم افزار مثلا اسکرام استفاده میکنه. تو دانشگاه ما فقط درباره آبشاری و حلزونی و ... یه چندتا شکل و دیاگرام با یکی دو پاراگراف توضیح دیدیم! اصلا دربارش چیزی نمیدونیم حتی بعضی ها اسم اسکرام رو هم شاید نشنیده باشن! ولی وقتی تو یه شرکت میرید با اینا کار میکنن و حتی نرم افزارهایی مربوط به متدلوژی دارن که باید کارهایی که انجام میدی رو توش وارد کنی و ...

یه مثال دیگه اینه که هر شرکتی یه استاندارد کدنویسی برای تیم های برنامه نویسش داره که همه برای خوانایی و یکدست بودن کد باید رعایت کنن! تو اون شرکتی که من بودم آخر هفته ها کلاس آموزشی بود با موضوع هایی مثل کد استاندارد یا مثلا دیزاین پترن ها که اینم خودش یه موضوع دیگه هست! از یکی از رفیقام تو بهشتی شنیدم که یکی از کلاسای ارشد موضوعش همین دیزاین پترن ها هست! خداروشکر!Big Grin
من رو یاد درس مهندسی نرم افزار انداختید که چقدر فهمیدنش برام سخت بود اونم با ترجمه جعفرنژادBig Grin.......الان شدیدا روحم شاد شد که تو ایران هم از این روش های اصولی تو محیط کار استفاده میشه......Big Grin
(۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ ب.ظ)hamid1989 نوشته شده توسط:  ببینید بحث این نیست که شما کارشناسی رو کجا گذروندی آزاد، پیام نور، دولتی تفاوت چندانی با هم ندارن شما اگه سرفصل ها رو نگاه کنید تو همه دانشگاهها یکیه!

تا یادم نرفته این رو هم بگم، شرایط آقایون با خانوما زمین تا آسمون تفاوت داره؛ بعد از ارشد حداقل ۲۵-۲۶ سالته با خدمت ۲۸ سال ؛ حالا اگه قرار باشه یه پسر تو این سن فقط دلش به این خوش باشه که من پروژه ارشدم فلانه به نظر من ( کاملا شخصی ) سرش بی کلاهه چون باید سابقه کاری و رزومه پر و پیمونی را فراهم کنه که لااقل بتونه زندگیش رو بچرخونه!
من همون اول گفتم که وضعیت من اینطوره و گرنه هستن تو بچه های پیام نور که کارشون خیلی درسته.........Smile
حق با شماست این وسط شرایط برای اقایون سخت تره.........!!
با این تفاسیر تو ارشد اجباری برای پروژه عملی نیست و کار تئوری تحقیقاتی رو هم قبول می کنن و تخصص بی تخصص.........Rolleyes
ولی مگه میشه مثلا امنیت امیر کبیر پروژه های عملی از بچه هاش نخواد ....Huh؟؟ .....میشه...........؟؟
میشه بقیه دوستان که دانشجو یا فارغ التحصیل ارشد هستن هم نظر بدن از تجربیاتشون استفاده کنیم......Smile

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Amoojan , hamid1989
ارسال:
۲۱ مرداد ۱۳۹۳, ۱۲:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۰۸ ب.ظ، توسط mzha.)
من هیچ تخصصی در دوران کارشناسی به دست نیاوردم وفقط یه ۱۳۰-۱۴۰واحدی درس پاس کردم وتمام اونم چه پاس کردنیBig Grinواین مسئله کار واسه من موقع درس خوندن واسم مثل یه سرعت گیر میمونه گاهی این فکر میادسراغم من ارشدم قبول شدم بعدش چی؟ایامن که هیچ مهارتی ندارم جای امیدی هست که بتونم چیزی یاد بگیرم در دوران ارشد (در کنار ارشدنه اینکه ارشد خوندن مهارتی واسه کار به من بده)وبعدبرم سرکار؟Confused
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: chaka
ارسال:
۲۱ مرداد ۱۳۹۳, ۰۷:۳۰ ب.ظ
از ارشد اگر انتظار دارید که کار عملی بگیرید شاید انتظار درستی نباشه و واقعا وضعیت متفاوته. خیلی از دانشگاه های دولتی ممکنه چهار روز پنج روز برنامه های کلاسی شما رو بچینن. هر درس رو دوتا یک ساعت و نیم میکنن و در عین نامردی گاهی صبح یک ساعت و نیم رو میذارن و ظهر یک ساعت و نیم از یک درس دیگه و عملا چند روز کامل در دانشگاه خواهید بود. اونقدر هم سمینار و پروژه و تمرین و پیاده سازی مقاله خواهید داشت که سال اول وقت خواب هم شاید کم بیارید!
اساسا هم دانشی که تو ارشدیاد میگیرید خیلی کاربردی نیست.
ولی ارشد یک فایده تو این زمینه داره:
دید مهندسی خوبی بهتون میده، شاید یک کارشناس معمولی دنبال چطور باشه و چطوری کار رو انجام بده، ولی تو ارشد این دبد رو بهتون میده که چطور چگونه و چرا باید انجام بدید. دلیل استدلال و درک بهتری خواهید داشت.
در ضمن این موارد زبان انگلیسی و بررسی منابع معتبر رو بهتون یاد میده. خود بنده موقع کارشناسی عموماً اگر تو برنامه هایم مشکلی پیش میومد اول دنبال آموزش فارسی بودم تا به کمک اونها یاد بگیرم و بعد میرفتم سراغ منابع انگلیسی ولی الان تقریبا خیلی بعیده دنبال منابع فارسی باشم و عادت کردم و خیلی راحتتر از منابع انگلیسی استفاده میکنن چون تو دوران ارشد واقعا اینو یاد گرفتم
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: chaka , hamid1989 , mzha
ارسال:
۲۱ مرداد ۱۳۹۳, ۱۱:۳۹ ب.ظ
(۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۰۷:۳۰ ب.ظ)omid.n1990 نوشته شده توسط:  دید مهندسی خوبی بهتون میده، شاید یک کارشناس معمولی دنبال چطور باشه و چطوری کار رو انجام بده، ولی تو ارشد این دبد رو بهتون میده که چطور چگونه و چرا باید انجام بدید. دلیل استدلال و درک بهتری خواهید داشت.
در ضمن این موارد زبان انگلیسی و بررسی منابع معتبر رو بهتون یاد میده. خود بنده موقع کارشناسی عموماً اگر تو برنامه هایم مشکلی پیش میومد اول دنبال آموزش فارسی بودم تا به کمک اونها یاد بگیرم و بعد میرفتم سراغ منابع انگلیسی ولی الان تقریبا خیلی بعیده دنبال منابع فارسی باشم و عادت کردم و خیلی راحتتر از منابع انگلیسی استفاده میکنن چون تو دوران ارشد واقعا اینو یاد گرفتم
خیلی ممنون ......این طور که من فهمیدم ارشد دانش رو افزایش میده اما تو زمینه تخصص و کار عملی نمیشه امیدی بهش داشت....Big Grin
الان یه مقدار زیادی روشن شدم از همه دوستان ممنونم....Smile

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: hamid1989
ارسال: #۱۰
۰۲ شهریور ۱۳۹۳, ۰۴:۳۱ ب.ظ
خب اینو باید اونایی جواب بدن که یا دانشجوی ارشد هستن یا ارشد رو تموم کردن
با تجربه ای که داشتم تو دروه کاردانی و کارشناسی به نظر من که دانشگاه هیچی یاد ادم نمیده مثلا سرفصل های کارشناسی رشته نرم افزار که هر سال داره کلی تکنولوژی جدید میاد واسه ۱۱ سال پیشه
من از ۱۴۰-۱۵۰ واحدی که پاس کردم فقط چند تا درس اونم به خاطر استادش یه چیزایی یاد گرفتم که بیرون به کارم اومد
کلا یادگیری تو دانشگاه بستگی به استاد داره البته شانس اینکه استاد کاربلد داشته باشی تو دانشگاه های تاپ کشور بیشتره
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: chaka

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۰۹۸ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  کسی از صداگیر گوشی استفاده میکنه؟ pooyaa ۱۳ ۴۰,۹۳۳ ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۰:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: malihe.74
  ایجاد شغل در زمینه خدمات hiradupvc ۱ ۲,۶۷۷ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۵:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: parisa1140
  مشکل عدم ایجاد پروژه/فایل جدید در نت بینز αɾια ۳ ۱۰,۹۵۹ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Silver1992
  ایجاد نقاط تصادفی - متلب αɾια ۵ ۶,۱۹۷ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  مشکل در ایجاد پروژه در اندروید استودیو safoora s ۱ ۲,۵۳۱ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: AreF95
  ایا پارسه طورانی ویرایش جدید نسبت به ویرایش های قبلی تغییری کرده؟ yazdanpanah20 ۲ ۲,۸۲۴ ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme_hk
  ایا ریاضیات گسسته همون ساختمان گسسته هستش؟ چرا سنجش اسمش رو تغییر داده؟ ynsdamobb ۲ ۲,۲۵۶ ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  پیشنهاد ایجاد مانشت انگلیسی برای بحث و گفتگو به زبان انگلیسی Msccom ۱۲ ۱۰,۱۰۱ ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: NP-Cσмρℓєтє
  ایا کلیدها تغییری کردند؟ گلاره ۴ ۲,۸۰۳ ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ ۱۲:۲۰ ق.ظ
آخرین ارسال: computerman

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close