زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۰۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

رشته مهندسی نرم افزار بهتره یا مهندسی فناوری اطلاعات

نظرسنجی: ازنظر آینده شغلی و اپلای شدن مهندسی نرم افزار بهن=تره یا آی تی؟
این نظرسنجی بسته شده است.
  • ۳۰/۰۰%
    مهندسی نرم افزار ۳۰/۰۰%
۶ ۳۰/۰۰%
  • ۷۰/۰۰%
    آی تی ۷۰/۰۰%
۱۴ ۷۰/۰۰%
در کل ۲۰ رأی ۱۰۰%
*شما به این گزینه‌ی رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

ارسال:
۱۹ خرداد ۱۳۹۳, ۱۱:۴۳ ق.ظ
سلام
من بخاطر پایه ضعیف بسیاری از دروس مهندسی نرم افزار و داشتن وقت کم برای مطالعه به علت شاغل بودنم
بین انتخاب مهندسی نرم افزار و آی تی موندم
چون بررسی کردم دیدم آی تی ۶ تا درس کمتر داره و اینکه ۳ تا ریاضی و یک زبان عمومی کمتر داره که خودشون خیلی وقت گیرن
از طرفی هم کارم برنامه نویسیه و کارای تحلیل هم گاها انجام میدم و فکر میکنم رشته مهندسی نرم افزار مناسب تره
ولی ازاونجایی که به رتبه دو رقمی فکر میکنم باز دودل میشم که نتونم همه ی درساشو بخونم واسه کنکور
خواهشا یه نفر بیاد این دو تا رشته رو برام با هم مقایسه کنه
هم از نظر آینده شغلی در ایران و خارج از کشور
هم از نظر اپلای شدن
هم از نظر اینکه تو کدوم رشته بهتر و راحت تر میشه مقاله داد
هم از نظر اینکه آی تی طوری نباشه که بعد از سه سال ببینی دقیقا تو هیچ زمینه ای تخصص نداری و سر درگمی
خیلی ممنون
لطفا کمک کنید وقتم داره هدر میشه بخدا با دو تا از استادای دانشگاه اصفهانم حرف زدم ولی یکیشون گفت مهم مقاله و پایان نامه ست
یکیشونم گفت نرم افزار بهتره و آینده شغلیش بهتر
۳
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۲۰ خرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۰۹ ب.ظ
چرا کسی جواب نمیدهههههههههههههههههههههههه؟ Sad((((((((((
۰
۰
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۱:۱۳ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۱:۱۴ ق.ظ، توسط Morris.)
سلام دوست عزیز.

در مورد کنکور و تعداد دروس هر رشته : درست است که تعداد دروس آی تی کمتر است ولی قبولی در آن نیز به مراتب سخت تر است زیرا ظرفیت آی تی کمتر از نرم افزار است.
همچنین بعضی از دروس آی تی را که در نرم افزار نیز مطرح می شود، باید با دقت بیشتری نسبت به ارشد بخوانید زیرا سطح سوالات آی تی در این دروس به مراتب بالاتر است.

در مورد اپلای : هیچ فرقی نمی کند در چه رشته ای تحصیل کنید و حتی با ارشد مجسمه سازی هم می توان اپلای کرد و پذیرش گرفت و تنها باید دقت کنید که کار های حساس نکنید و حتی عده ای که کارهای حساس کرده اند نیز گاها ویزا گرفته اند.

شغل آینده در ایران : در این مورد خیلی اطلاع ندارم ولی به "نظر من" از آنجایی که اکثر کارهای انجام شده در ایران در سطح کاردانی است با داشتن هر کدام از این مدارک می توانید در هر زمینه ای کار کنید.

شغل آینده در خارج از کشور : هر دوی این ها رشته های پر درآمدی در ایالت متحده هستند ولی یکی از کسانی که دکترا نرم افزار از یکی از دانشگاه های ایالات متحده داشته و اکنون در آنجا مشغول کار هستند جمله ای در این رابطه فرموده اند که آن را خدمت شما عرض می کنم : "کارهای برنامه‌نویسی معمولا درآمدهای بیشتری دارند، به خصوص اگر با تخصص خاصی همراه باشه، مثلا اگر شما متخصص کامپایلر یا سیستم عامل یا شبکه یا هوش مصنوعی یا ... باشید و بتونید در یک تیمی که این جور سیستم‌ها رو می‌نویسند کار کنید درآمد بیشتری خواهید داشت."

در نهایت پیشنهاد می کنم به هرکدام که بیشتر علاقه مند هستید بپردازید.

موفق و پیروز باشید.
۵
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Good! , reza777gh , fa_shinobi , Parisa-SH , Happiness.72 , haveking
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۹:۰۴ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۲۲ ق.ظ، توسط fatemeh_sarami@yahoo.com.)
ممنون از راهنمایی هاتون Smile

آقای موریس
میدونم که ظرفیتش کمتره ولی خب به جاش اون درسایی که قراره بخونم بیشتر روشون وقت میذارم و دقیق تر میخونم
آیا این طرز فکرم درسته؟
لطفا اون دو تا سوال آخرمم اگر نظری در موردش دارید بفرمایید ممنون
هم از نظر اینکه آی تی طوری نباشه که بعد از سه سال ببینی دقیقا تو هیچ زمینه ای تخصص نداری و سر درگمی

واسه اپلای شدن هم من از موسسه پارسه که سوال پرسیدم اسم چند تا دانشگاه رو گفت و بعد گفت که اگر اینجا ها درس بخونی خود دانشگاههای خارج از کشور به ایمیلی که به دانشگاه خودت دادی دعوتنامه میفرستن برات
ولی بقیه دانشگاه ها رو باید خودت اقدام کنی
شما این مطلب رو تایید میکنید؟
۰
۱
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۳:۲۱ ب.ظ
(۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۰۴ ق.ظ)fatemeh_sarami@yahoo.com نوشته شده توسط:  میدونم که ظرفیتش کمتره ولی خب به جاش اون درسایی که قراره بخونم بیشتر روشون وقت میذارم و دقیق تر میخونم
آیا این طرز فکرم درسته؟
شما یه چیزی رو خوب متوجه نشدی. آی تی هم زبان تخصصی داره هم عمومی. هر چند که تو دفترچه اسم هر دو رو نیاورده. در ضمن تفاوت درسا به ۶ نمیرسه. چون شما گرایشتون رو انتخاب کنید یه سری درسا تو بقیه ضریبش صفره و نیازی به خوندن اونا نیست. فرقیم نمیکنه که چند تا درس باشه یا نباشه چون شرایط واسه همه بهتره.
از نظر نسبت شرکت کننده ها به ظرفیت رشته نرم افزار یکم وضعیت بهتری نسبت به آی تی داره.
آی تی سردرگمی نداره. شما چون به رتبه های خیلی خوبم فکر میکنی گرایش امنیت و شبکه میتونه مناسب باشه که بازار کار خوب و درآمد بالا هم داره.
۲
۰
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۶:۵۸ ب.ظ
این تجربه شخصی منه که نرم افزار و باید تمام دروس مشترک رو خوند و برا تخصصی هم می تونید یکی از درساشو حذف کنید
و با این شرایط اگه ریاضیاتتون خوب نبود وقت برا ریاضی نزارید چون من کلا سر کنکور وقت کم آوردم و اگه ریاضی رو خونده بودم هم وقت جواب دادن نداشتم پس اگه تست زدنتون کنده پیشنهاد می کنم ریاضی رو یکیشو مثلا محاسبات یا گسسته(به درد آی تی هم می خوره) رو بخونید
و آیتی هم فکر نکنید ظرفیتش کمه یه مثال میزنم
شما مثلا میخواید دانشگاه شیراز قبول بشید تو آیتی باید حدودا حداکثر ۱۸۰ باشید و تو نرم افزار حداکثر ۲۵۰ و آوردن رتبه ۱۸۰ تو آیتی راحتر از ۲۵۰ تو نرم افزار هست

برا ایتی هم تمام دروس رو باید بخونید چون درسا کمتر هست کسی معمولا چیزی رو حذف نمی کنه پس عملا تعداد درساشون یکی هست و با این تفاسیر خودتون تصمیم بگیرید

و دیگه اینکه دانشگاه مهمتر از رشته هست به نظر من
۲
۰
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۸:۰۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۸:۰۷ ب.ظ، توسط pezhman.m-AI.)
RE: رشته مهندسی نرم افزار بهتره یا مهندسی فناوری اطلاعات
با سلام، من یکی از دوستام امسال واسه کنکور it خوند و رتبه اش تو گرایش ۲و۳ شد ۲۶۰ ! و همینطوری الکی کنکور کامپیوتر هم شرکت کرد و تو گرایش هوش رتبه اش شد ۳۲۰ ! نکته جالب توجه اینه که واسه هوش ۲تا درس مشترک(منطقی+نظریه) و ۱درس تخصصی(مدار الکتریکی) و همچنین ریاضی و زبان رو اصلا نخوند و سفید گذاشت!!! حالا با ۳۲۰ هوش شیراز،مشهد و... قبوله ولی با ۲۶۰ it دانشگاههای پایین تری قبول میشه.
البته بنظر من مهمترین چیز علاقه ست.. اگه به it بیشتر علاقه دارید حتما واسه it بخونید. ولی اگه به یک میزان به جفتشون علاقه دارید کنکور کامپیوتر(هر ۳ گرایشش) بهتر از it .
دوست خودم انتخاب رشته نکرد، و امسال حتی با اینکه فهمیده تو کنکوره کامپیوتر میتونه نتیجه بهتری بگیره ولی بدلیل علاقه شدیدی که به it داره بازم میخواد واسه it بخونه.
موفق باشید.....

عجیب است که باز هم این همان دهکده جهانیست که در زیر نور آسمانش بسیجیان رمل های فکه زیسته اند، همان دهکده جهانی که در نیمه شب هایش ماه هم بر کازینو های لاسوگاس می تابیده، هم بر حسینه دو کوهه و هم بر گورهایی که در آن بسیجیان از خوف خدا و عشق به او می گریستند. دنیای عجیبی است نه؟
سید مرتضی آوینی
۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: saeidkhan , amin2015
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۸:۰۷ ب.ظ
کوه بهتره یا دریا؟
سیب زمینی بهتره یا موز؟
یخچال بهتره یا اجاق گاز؟
تلوزیون بهتره یا قابلمه؟

با ۱۰۰۰ تومان چیکار میشه کرد؟

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۷
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: Pakniat , Amoojan , hamid88 , hamedit89 , atharrashno , mahyamk , hajilari
ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۸:۵۷ ب.ظ
(۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۸:۰۷ ب.ظ)mohammad.ardeshiri نوشته شده توسط:  کوه بهتره یا دریا؟
سیب زمینی بهتره یا موز؟
یخچال بهتره یا اجاق گاز؟
تلوزیون بهتره یا قابلمه؟
تو فکرش بودم یه همیچین جوابی به همچین سوالی بدم که دادی! Big Grin

[تصویر:  balloons.gif]
۰
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: mohammad.ardeshiri
ارسال: #۱۰
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۹:۰۶ ب.ظ
برای اپلای کردن تو کلاً رشته کامپیوتر خیلی تفاوتی نمی کنه.

و بازار کار بسیار خوبی در کشورهای آمریکا و کانادا داره.

حالا اینکه علوم کامپیوتر , آی تی , مهندسی نرم افزار یا هر گرایشی باشین به علاقتون بستگی داره.

وگرنه از لحاظ کاری کلاً کار در این زمینه فراوان و حقوق ها بالاست.
۱
۰
ارسال: #۱۱
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۹:۰۷ ب.ظ
(۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۰۶ ب.ظ)shahram.nasaji نوشته شده توسط:  برای اپلای کردن تو کلاً رشته کامپیوتر خیلی تفاوتی نمی کنه.

و بازار کار بسیار خوبی در کشورهای آمریکا و کانادا داره.

حالا اینکه علوم کامپیوتر , آی تی , مهندسی نرم افزار یا هر گرایشی باشین به علاقتون بستگی داره.

وگرنه از لحاظ کاری کلاً کار در این زمینه فراوان و حقوق ها بالاست.

البته این داستان برای کسایی که داخل میمونن فرق میکنه

با ۱۰۰۰ تومان چیکار میشه کرد؟

۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: neda_Network
ارسال: #۱۲
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۰۹:۱۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۱۲ ب.ظ، توسط shahram.nasaji.)
(۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۰۷ ب.ظ)mohammad.ardeshiri نوشته شده توسط:  البته این داستان برای کسایی که داخل میمونن فرق میکنه

۱۰۰ درصد همینطوره.

در مورد مهندسی فناوری اطلاعات حداقل فکر می کنم گرایش امنیت و شبکه درآمد بیشتری داشته باشند

به نسبت فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک.

ولی توی ایران به نظر من مدرک ارشد فقط اسماً یه مدرک هست و آنچنان تاثیری توی حقوق و . . . نداره

فقط به درد پله ای برای گرفتن دکترا می خوره.

البته من خودم علاقه ای به گرایش امنیت و شبکه نداشتم.

به خاطر همین ترجیح دادم برای فناوری اطلاعات , تجارت الکترونیک و MIS تلاش کنم.
۰
۰
ارسال: #۱۳
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۱۱:۱۷ ب.ظ
شما باید کار بلد باشی تا حقوق خوب بهتون بدن. پس رشته ای رو انتخاب کنید که بهش علاقه دارید و براش تلاش میکنید. ضمن اینکه شما خانوم هستید و ببینید بیشتر کدوم کارا براتون قابل انجام تره.
۱
۰
ارسال: #۱۴
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۱۱:۵۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۱۶ ق.ظ، توسط ebrahim26.)
(۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۴۳ ق.ظ)fatemeh_sarami@yahoo.com نوشته شده توسط:  سلام
من بخاطر پایه ضعیف بسیاری از دروس مهندسی نرم افزار و داشتن وقت کم برای مطالعه به علت شاغل بودنم
بین انتخاب مهندسی نرم افزار و آی تی موندم
چون بررسی کردم دیدم آی تی ۶ تا درس کمتر داره و اینکه ۳ تا ریاضی و یک زبان عمومی کمتر داره که خودشون خیلی وقت گیرن
از طرفی هم کارم برنامه نویسیه و کارای تحلیل هم گاها انجام میدم و فکر میکنم رشته مهندسی نرم افزار مناسب تره
ولی ازاونجایی که به رتبه دو رقمی فکر میکنم باز دودل میشم که نتونم همه ی درساشو بخونم واسه کنکور
خواهشا یه نفر بیاد این دو تا رشته رو برام با هم مقایسه کنه
هم از نظر آینده شغلی در ایران و خارج از کشور
هم از نظر اپلای شدن
خیلی ممنون
لطفا کمک کنید وقتم داره هدر میشه بخدا با دو تا از استادای دانشگاه اصفهانم حرف زدم ولی یکیشون گفت مهم مقاله و پایان نامه ست
یکیشونم گفت نرم افزار بهتره و آینده شغلیش بهتر
منم پارسال بین این دو تا باید انتخاب می کردم تهش رفتم IT
هر کدوم یه سری بدیا و خوبیایی دارن ولی IT از نظر شغلی یه کمی بهتره ولی تفاوت اونقد نیست که علاقه رو نادیده بگیرید.
یه چیز مهم رو که باید در نظر بگیرید اینه که ظرفیت های IT خیلی کمه و کنکورش سخت تر و شرکت کنندش بیشتره هر چند که بعضیا فقط چون شناوره انتخابش می کنن که خیلی با اونا رقابت ندارید ولی در مجموع برای شما که شاغل هم هستید یه ریسکه.
گرایش امنیت و شبکه ارشدش تقریبا سخته ولی واسه مقاله این جور چیزا خوبه ولی تجارت وIT ارشدشون آسونتره ولی از لحاظ مقاله و اینا نمیدونم چجوریه. واسه اپلای هم فک کنم بیشتر دانشگاه و میزان فعالیت خودتون مهم باشه وگرنه این دو تا رشته اونقدام با هم فرق ندارن.
اگه میخواید انتخاب درستی داشته باشید حتما لیست درسای ارشد این دو تا رشته و ظرفیت هاشون و دانشگاههایی که پذیرش دارن رو مطالعه کنید و به هیچ وجه از روی اینکه یه رشته فلان قدر درس کمتر داره تصمیم نگیرید. یادتون باشه کنکور یه ماراتونه و مهم میزان خوندن شماست نه تعداد درسا.

(۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۰۹ ب.ظ)Bahaareh نوشته شده توسط:  فقط یک نفر می تونه کامل شما رو راهنمایی کنه، با دکتر خلیلی فر مشورت کن به نظرم
موسسه مهستان

جواب دکتر خلیلی فر کاملا مشخصه
IT رو میگه چون بین رشته ای و بعضی گرایشاش ارشد آسونتر دارن و میشه راحت تر دکتری گرفت.
به نظرم اینا خیلی ملاک نیست. با یکی که تو این زمینه کار کرده باشه مشورت کنی بهتره. ولی اظلاعاتش راجع به کنکور IT خیلی خوبه مخصوصا کتابایی که دارن جدیدا ازش سوال میدن و ... . اگه رشتتونو انتخاب کردید حتما برید راجع به کنکور باهاش حرف بزنید خیلی میتونه مفید باشه و مقداری زیادی شما رو جلو میندازه ولی بعضی کتابای تستی که معرفی می کنه رو خیلی جدی نگیرید یه خورده مغرضانه است البته فقط بعضیاش.
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Happiness.72 , zizigold
ارسال: #۱۵
۲۲ خرداد ۱۳۹۳, ۰۸:۵۷ ق.ظ
با تشکر از همه ی دوستانی که کمک کردن
و یک تشکر مخصوص از خانوم رهنما دارم که دکتر خلیلی فر رو بهم معرفی کردن واقعا راهگشا بود
مرسی Smile
آی تی رو انتخاب کردم
۵
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معرفی منابع برای درس بازیابی پیشرفته اطلاعات saghi5373 ۸ ۱۱,۶۳۲ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۲:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  منابع برای دکترا -مهندسی فناوری اطلاعات sarit ۲ ۳,۴۱۷ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۵۷ ب.ظ
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۹۸۸ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۷۶۵ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
Big Grin اطلاعات در مورد دانشگاه تهران (پردیس فارابی) mehRUN ۲ ۴,۴۶۶ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: eng.behnam
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۷,۲۸۷ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  رشته ای مهندسی کامپیوتر sanjeshserv1 ۰ ۱,۰۶۹ ۰۲ تیر ۱۴۰۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sanjeshserv1
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۵۶۰ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۳۷۲ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۱۷۸ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close