زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۶:۳۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

خلاصه کردن درس یا یادداشت برداری

ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۶:۰۹ ب.ظ
دوستان من برای خلاصه کردن متن ودرس مشکل دارم.ببینید واسه درس ساختمان من کتاب هوروتیز و کرمن را میخام مطالعه کنم.نمیدونم باید هر مبحث را از این دو کتاب بخوان یا یاداشت برداری کنم.یا نه اینکه زیر نکات مهم هر کتاب خط بکشم و وقتم را با خلاصه نویسی هر ندهم.نظر شما چیست؟شما اگر جای من بودید چی میکردید؟مخصوصا که پایه کتاب تستم به میون بیاد.اون را چه طور تو برنامه اتون میگنجونید.
به نظرتون من باید مثلا مبحث لیست ها رو از این دو کتاب بخونم و بعد خلاصه کنم یا اینکه مباحث یک کتاب را بخونم کامل و خلاصه برداری کنم و بعد برم سراغ کتاب دوم و خلاصه برداریش؟

وجود تونل ها در دل کوه،نشانه ای از وجود امید است.
۴
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: nasrolah , pooyaa , good-wishes , takjavatakjava , darbarabarebad , mohammadali1990
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۶:۱۸ ب.ظ
بخاطر اینکه تا حدودی مشکل بنده هم هست
خواستم دوباره دیده بشه

یکی از مشاورین آموزشی در برنامه زنده فرموده بودن که درسرو بخونین بعد یه مدت بگذارید کنار هرچی از اون درس یادتون میاد بیارید رویه کاغذ و تیتر اون یاداشت رو بگذارید از جای که شروع کردید به خوندن تا جایی که دیگه نخوندید بعد هم به همین شکل

بنده خودم خیلی نیاز دارم دوستایی که طرز کامل یاداشت برداری کنکوری بخصوص وقتی تست در میون باشه
دوستان کمک کنند

“یرفع الله الذین آمنوا منکم و الذین اوتوا العلم درجات” مجادله ۱۱
(خداوند کسانی از شما را که ایمان آورده اند بالا می برد و به کسانی که بهره ای از علم دارند درجات بزرگی می بخشد.)
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy , pooyaa , good-wishes , Behzad TP
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۸:۱۷ ب.ظ
RE: خلاصه کردن درس یا یادداشت برداری
سلام. منم دقیقا همین مشکل رو داشتم خصوصا برای ساختمان داده که چندین کتاب هم براش داشتم . حسابی گیج شده بودم.
اما وقتی مصاحبه آقای زرین رو خوندم (البته بعد از کنکوری که گذشت) دیدم ایشون خیلی لذت بخش درس می خوندن. اگر اشتباه نکنم ایشون اول خلاصه برداری نمی کردن بلکه در حاشیه کتابشون می نوشتن بعد نکات رو جدا می کردن . احساس می کنم روش ایشون مشکل ما رو حل میکنه. من کنکور کاردانی به کارشناسی همینطوری درس خوندم موفق تر کارشناسی ارشدم بودم با وجود اینکه نزدیک ۲-۳ هفته بیشتر درس نخونده بودم. می دونید برا کارشناسی ارشد من اشتباه می کردم خوندنم و خلاصه برداریم همزمان بود که فکر می کنم این اشتباهه (لااقل در مورد من جواب نداد) بیشتر کارم شده بود شبیه تالیف خلاصه و جمعبندی یک مبحث از چندین منبع، تا درس خوندن و در نهایت هم نرسیدم خلاصه هامو بخونم !!!
در خصوص ساختمان داده در نهایت تصمیم گرفتم یک کتاب رو بردارم و بخونم کامل . هرجا برام نکته مبهمی بود می رفتم کتابهای دیگه همون مبحث رو نگاه می کردم.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy , sattar7 , Doctorwho
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۰:۲۲ ب.ظ
سلام
من هم یه جور هایی دارم این کارو می کنم ...مثلا توی هر صفحه اگه مطالب زیادی باشه توی حاشیه یا بالای صفحه خیلی کوتاه می نویسم که در مورد چی هستش...
البته من تست نمی زنم فقط دارم یه دور درس هایی که مشکل دارمو مرور می کنم...
من تجربه زیادی ندارم ولی می دونم که الان برای اینطور خلاصه برداری زود هستش
چون تو با اول خوندن معمولا همه چیز برامون تازه و شاید سخت به نظر بیاد.
بازم این نظر منه...

در زندگی مهم این نیست که به ایده آل زندگیتان برسید، بلکه مهم این است که در مسیر رسیدن به ایده آل زندگیتان حرکت کنید...
(امیدوارم همه به مقصدمون برسیمBig Grin)
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy , good-wishes , Behzad TP
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۱:۲۰ ب.ظ
منم دقیقا با این کار مشکل دارم.اصلا اعتقادی به این کار ندارم یرای کتاب های مرجع واقعا لازمه اما برای کتاب های کنکوری چی رو باید خلاصه کرد؟!خود کتابا خلاصه شده کتابهای مرجع هستن چی رو خلاصه کنیم؟؟
من برای یکی از دروس تخصصی که از روی مرجع میخوندم اینطوری خلاصه کردم:اول کتاب کنکوری رو میخوندم ،بعدش همون مبحث رو ازکتاب مرجع مفصل تر میخوندم و نکاتشو توی دفتر چه ای یادداشت میکردم.اما باور کنید اصلا اعتمادی به خلاصه ندارم هروقت هم خواستم مرور کنم خود کتابوخوندم.
امافکر میکنم برای کتابهای کنکوری لازم نیست.
نکته هاروتوی خود کتاب بنویسیم کافیه.

دلیل پرواز پر نیست ؛پرواز , باور پرده ایست که به پرواز می اندیشد.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy , Doctorwho , Behzad TP
ارسال:
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۱۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۳۰ ق.ظ، توسط kati.)
سلام
اگر بار اول هست که یه درسی رو می خونید به نظر من نیازی نیست همزمان همه چیز رو خلاصه کنید چون تو بار اول مطالب براتون تازه و سخت به نظر بیاد.اما در عوض مطالبی که نکته دار هستند رو هایلات کنید و گوشه و کنار کتاب به زبان خودتون نکته برداری کنید.

ولی دربار دوم که کتاب رو می خونید سرعت مطالعه دو برابر می شه و این بار شاید اون مطالبی که قبلا نکته برداری کردید براتون آسون بشه.... اما اگر مطالبی براتون هنوز جا نیفتاده و یا سخت به نظر می اد رو این بار به صورت نکته ولی در عین حال با توضیحی کامل توی یه برگه یادداشت کنید.

یه نکته دیگه ..اگر اولین بار یه درسی رو می خونید سعی کنید آخر هر فصل یه چند تایی تست (حتی شده ۴ یا ۵ تا تست) بزنید بعد برید سراغ فصل های بعدی...چون اینطوری تو ذهنتون دقیق جا می افته که هدف فصلی که خوندید چی بوده....

در ضمن به نظر من از بین چند تا کتاب ،اول اون کتابی که به نظرتون از همه بهتر هست رو بخونید و نکته برداری های که تو بار اول گفتم رو انجام بدید و بعد برید سراغ کتاب های دیگه.آخه فکر کنم اگر بخوایید یه مطلب رو همزمان از چند تا کتاب بخونید هم این که خسته می شید و هم این که سرعت مطالعه تون پایین می اد.اگر یه بار کامل همه ی سرفصل ها رو از یه کتاب بخونید خیالتون راحت تره که حداقل یه بار اون درس رو کامل خوندید تا این که یه درس رو نصفه از روی چند تا کتاب خونده باشید...
(اینایی که گفتم تجربه های دوستان بوده که من استفاده کردم)
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy , M.Amin.M , good-wishes , Behzad TP
ارسال:
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۲:۲۵ ب.ظ
سلام.
من تازه با این انجمن خوب آشنا شدم و تونستم اطلاعات و تجربیات خوبی رو برای کنکور ۹۲ از دوستان بگیرم.فقط دوستان میشه یه راهنمایی درباره ی منابع کمکی دروس مهندسی نرم افزار گرایش هوش مصنوعی و نرم افزار بکنند؟ مخصوصا دروس ریاضی و ساختمان داده و کامپایلر !
ممنون
۰
۰
ارسال:
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۳:۵۲ ب.ظ
(۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۲:۲۵ ب.ظ)AriAni نوشته شده توسط:  سلام.
من تازه با این انجمن خوب آشنا شدم و تونستم اطلاعات و تجربیات خوبی رو برای کنکور ۹۲ از دوستان بگیرم.فقط دوستان میشه یه راهنمایی درباره ی منابع کمکی دروس مهندسی نرم افزار گرایش هوش مصنوعی و نرم افزار بکنند؟ مخصوصا دروس ریاضی و ساختمان داده و کامپایلر !
ممنون

دوست محترم من و همه مانشتی ها از عضویت شما خیلی خرسندیم لطفا سوالاتتون رو در مکان مناسب مطرح کنید عذر میخوام از مدیریت محترم که تویه کارشون دخالت کردم ولی این تاپیک برام خیلی مهم هست نگران شدم یه وقت موضوع منحرف بشه

دوستان در کل یه جمع بندی کنید بگید حالا کدوم نظر بهتر هست چون قرار هست حداقل ۹ ماه فقط بخونیم قبلشم که خوندیم پس حداقل از این به بعد کاره یاداشت برداریمون بصورت صحیح باشه لطفا دوستای با تجربه تر یه نظری، راهنمایی ، کمکی بدند

“یرفع الله الذین آمنوا منکم و الذین اوتوا العلم درجات” مجادله ۱۱
(خداوند کسانی از شما را که ایمان آورده اند بالا می برد و به کسانی که بهره ای از علم دارند درجات بزرگی می بخشد.)
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy , Mohammad WR10 , Behzad TP
ارسال:
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۰۱:۰۹ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۱:۱۱ ق.ظ، توسط M.Amin.M.)
(۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۱۵ ق.ظ)kati نوشته شده توسط:  سلام
اگر بار اول هست که یه درسی رو می خونید به نظر من نیازی نیست همزمان همه چیز رو خلاصه کنید چون تو بار اول مطالب براتون تازه و سخت به نظر بیاد.اما در عوض مطالبی که نکته دار هستند رو هایلات کنید و گوشه و کنار کتاب به زبان خودتون نکته برداری کنید.

..........................

تشکر ویژه، آره نکاتی که گفتین واقعا خوبن.من چندتا کتاب دست دو از دوستای کنکوریم گرفتم دیدم توی کتاب ها خلاصه برداری کردن وبا ماژیک روی مطالب مهم خط کشیده اند.

وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاس جَمِیعاً
وهرکس انسانى را ازمرگ رهائى بخشدچنان است که گوئى همه مردم را زنده کرده است.
سوره المائدة آیه۳۲

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: kati , ppositiveenergy , Behzad TP , mohammadali1990
ارسال: #۱۰
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۰:۰۵ ب.ظ
یه نکته که وجود داره برای دفعه اول خیلی از مطالب به نظر نکته میان چون یا جدید هستن یا به نظر جدید میان(قبلا خوندیم درس رو پاس کردیم و الان یادمون نمیاد)
بهترین کار اینه که برای بار اول اصلا وقت رو برای یادداشت برداری نزاریم
چون که
۱- تمرکز رو از ما می گیره
۲- سرعت مطالعه میاد پایین
۳-باید یه وقت بزاریم از بین مطالب یادداشتی نکته اصلیاش رو بکشین بیرون یا به اصطلاح خلاصه برداری کنیم
از چند تا منبع همزمان خوندن بزرگترین اشتباهه چون باعث میشه در بعضی موارد بهتون استرس وارد بشه که ممکنه منبع خوبی برای شروع انتخاب نکردم و این باعث ناراحتی و بی رمق شدنتون تو همین اوایل خوندن بشه دومیش اینه که هر کتابی یه سبک اموزش داره و این مورد باعث میشه میزان تمرکزتون بیاد پایین از یه کتاب خوندن بهتون یه کلیت کامل از سرفصل ها و مطالب بهتون میده مخصوصا برای درس هایی که برای ترم های اولیه بوده و به هر دلیلی موضوعات خیلی کمی از اون درس یادتون مونده
این چیزی بود که به نظر من اومد
امیدوارم که کمکتون کنه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۴
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy , M.Amin.M , Xilinx , sanar.m , Behzad TP , nasrolah , good-wishes , mohammadichem , mohammadali1990
ارسال: #۱۱
۰۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۸:۰۲ ب.ظ
مثلا برای درسی مثل ساختمان داده:
من چند تا کتاب دارم
کتاب هوروتیز
کتاب تست پوران پژوهش
کتاب پارسه.
حالا به نظرتون اول از کدام شروع کنم.روند خوندنم چی باشه؟
در ضمن من واسه دکتری ۹۳ میخام بخونم.

۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mohammadali1990
ارسال: #۱۲
۰۵ خرداد ۱۳۹۲, ۰۸:۴۰ ب.ظ
دوستان.جواب؟

۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mohammadali1990
ارسال: #۱۳
۰۶ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۳۰ ق.ظ
نبود؟
یاری رسانی در این وادی نیست؟

۰
۰
ارسال: #۱۴
۰۶ خرداد ۱۳۹۲, ۰۳:۰۵ ب.ظ
دوست من! ضمن تشکر بابت ایجاد این تاپیک چون همونطور که گفتم مشکل من هم بود و از راهنمایی دوستان بهره مند شدم ،
امیدوارم از من ناراحت نشید اما فکر می کنم پاسخ دوستان در بالا به اندازه کافی مرتبط به عنوان تاپیک و راهگشا بود .
و سوال جدید شما یا جوابش در بخش های دیگه هست یا اینکه باید در تاپیک جدا پرسیده بشه.
من چند بار اینکه گفتید از کدوم کتاب و با چه روالی شروع کنید رو دقیق خوندم و متاسفانه برداشت من اصلا این نیست که ربطی به عنوان تاپیک و سوال اولتون داشته باشه
باز هم اگر من اشتباه می کنم و درست متوجه نشدم عذرخواهم.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ppositiveenergy
ارسال: #۱۵
۰۶ خرداد ۱۳۹۲, ۰۷:۵۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۶ خرداد ۱۳۹۲ ۰۸:۴۱ ب.ظ، توسط Masoud05.)
این سوال خیلی بحث شده در جاهای مختلف ، با سرچ میتونید نظرات بچه های قدیمی هم ببینید

خلاصه نوشتن و خط کشیدن برای کسی که تو درسی مبتدی هست بی معنیه !! برای این اشخاص توصیه میکنم که اول کتاب رو روزنامه وار بخونن و یه سری لغات کلیدی و چیزای مهم رو بنویسن تا ذهنوشون درگیر موضوع بشه .
اما کسی که بالاخره دستی در اون درس داره ، بنظرم هیچ چیز جای خلاصه نویسی رو نمیگیره . البته خط کشیدن هم جای خودش داره . یه سری نکات نچندان مهم که ممکنه فراموش بشه رو زیرش خط بکشید و نکات مهم و مباحث مهم تحلیلی رو جزوه کنید
ترجیحا تو کاغذ کلاسور یا A4 جزوه بنویسید که مثلا اگر بحث درخت دودویی از کرمن میخونی بعدش این بحثو تو یه کتاب دیگه دیدی که نکته جدیدی داشت بتونی اخر جزوه ات اضافه اش کنی .
خلاصه نویسی برای دروس مختلف فرق داره
خلاصه مدار منطقی من ۱۷ صفحه بود و کامل کامل !! ( تقریبا هر صفحه ای که نوشتم ۲۰ صفحه کتاب بود)
خلاصه ساختمانم حدود ۳۰ صفحه بود و تقریبا هر صفحه معادل ۱۰ صفحه کتاب اصلی !!
یعنی میخوام بگم حجم خلاصه سازی وابسته به نوع درس و میزان مهارت شما در خلاصه سازی است .
در کل خلاصه سازی اگه درست انجام بشه مفیده Smile

خب دوستان تذکر دادن که منظور چیز دیگه ای بوده و من یه چیز دیگه گفتم!!
اینا رو یه نگاه بندازید

[ارسال یکی مونده به اخر و اگه مایل بودید قبلیاش]

واللَّه خَیْرٌ وَأَبْقَى
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes , ppositiveenergy , kambiz

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۶۸۷ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۴۸۷ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
  پیدا کردن دستگیره manager_66 ۵ ۴,۳۵۷ ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۵۰۱ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  جایی برای پیدا کردن توابع آماده جاوااسکریپت f.b ۷ ۴,۰۰۹ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: calm
  پیدا کردن موضوع پایان نامه k1.technology ۲ ۷,۷۴۲ ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: bankabzar
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۷۶۴ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  رنگ کردن رئوس گراف( ارشد علوم کامپیوتر ۹۸ ) ss311 ۰ ۱,۸۸۸ ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  مسدود کردن سایت و نرم افزار تلگرام wiisconsin ۶ ۶,۴۷۰ ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  [دانلود] خلاصه درس کامپایلر و مهندسی نرم افزار baran.r ۵ ۱۰,۱۳۲ ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rray

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close