زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۳۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

هرچه می خواهد دل تنگت بگو...

ارسال: #۳۲۹۱۱
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۶:۴۵ ب.ظ
اینایی که برنامه نویسی front-end رو از back-end یا کلاینت رو از سرور جدا می کنن، تقسیم کارشون چجوریه؟
مثلا یه فرمی داریم خب این html، css داره با ajax هم یه سری Dropdownlist ظاهر می شه (منظور این که از دیتابیس می خونه مثلا نام استان و شهر رو در این ها می ریزه. فرض کنیم ajax رو هم با jquery پیاده سازی کنیم). برای ثبت در دیتابیس هم php. الان کجا رو کی انجام می ده؟ خود ajax یه قسمت jquery داره یه قسمت php. اگه بگیم سرور ساید فقط با php کار می کنه خیلی کارها قاطی می شه هماهنگی می خواهد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۳۲۹۱۲
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۶:۴۹ ب.ظ
RE: هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۴۵ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  اینایی که برنامه نویسی front-end رو از back-end یا کلاینت رو از سرور جدا می کنن، تقسیم کارشون چجوریه؟
مثلا یه فرمی داریم خب این html، css داره با ajax هم یه سری Dropdownlist ظاهر می شه (منظور این که از دیتابیس می خونه مثلا نام استان و شهر رو در این ها می ریزه. فرض کنیم ajax رو هم با jquery پیاده سازی کنیم). برای ثبت در دیتابیس هم php. الان کجا رو کی انجام می ده؟ خود ajax یه قسمت jquery داره یه قسمت php. اگه بگیم سرور ساید فقط با php کار می کنه خیلی کارها قاطی می شه هماهنگی می خواهد.
این که نمونه کوچیکی هست. تو SPA‌ها که کاملا کلاینت و سرور از هم جدا هستن. این چیزی هم که شما بهش میگید «هماهنگی» در واقع specification مربوط به API اون سایت هست. با ابزارهایی مثل swagger میشه API رو داکیومنت کرد و کلاینت و سرور رو تقریبا از هم جدا کرد.
اگه هم کار کوچیک باشه (مثل مثال شما) با یه جلسه ۵ دقیقه ای قضیه حل میشه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Skyrim , gogooli
ارسال: #۳۲۹۱۳
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۶:۵۹ ب.ظ
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۴۵ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  اینایی که برنامه نویسی front-end رو از back-end یا کلاینت رو از سرور جدا می کنن، تقسیم کارشون چجوریه؟

فکر میکنم هرکاری که با دیتا سر و کار داره مربوط به back-end میشه. نمیشه بگیم مثلا فقط php.
یکی از اولین کارایی که انجام دادیم یادمه برای front-end فقط از table و frame استفاده کرده بودم ( زمان IE 6 ) و در نهایت برای هر کدوم یک بکگراند گرادیانت گذاشته بودیم. یعنی جوری نبود که بگیم سمت کلاینت به من هیچ ربطی نداره. بلکه سمت کلاینت رو هم آماده میکردیم ولی در ساده ترین حالت ممکن. دیگه خودمون رو درگیر استایل های css یا مثلا کدهای جاوا اسکریپت نمیکردیم.

سرشارم از خیال ولی این کفاف نیست
در شعرِ من حقیقت یک ماجرا کم است ...
 سپاس‌گزاری شده توسط: gogooli
ارسال: #۳۲۹۱۴
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۰۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۰۷ ب.ظ، توسط gogooli.)
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۴۹ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(02 مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۴۵ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  اینایی که برنامه نویسی front-end رو از back-end یا کلاینت رو از سرور جدا می کنن، تقسیم کارشون چجوریه؟
این که نمونه کوچیکی هست. تو SPA‌ها که کاملا کلاینت و سرور از هم جدا هستن. این چیزی هم که شما بهش میگید «هماهنگی» در واقع specification مربوط به API اون سایت هست. با ابزارهایی مثل swagger میشه API رو داکیومنت کرد و کلاینت و سرور رو تقریبا از هم جدا کرد.
اگه هم کار کوچیک باشه (مثل مثال شما) با یه جلسه ۵ دقیقه ای قضیه حل میشه.
مرسی. یعنی html،css، javascript و jquery با front-end و php با backend. به نظر من برای هرصفحه سایت بخواهیم ۵ دقیقه توضیح بدیم یا حتی document بخونیم باز خیلیه. چرا این کار رو می کنن. نیروهای هرکدوم از بخش ها حرفه ای ترن؟ به نظر می آد مشکلاتش بیشتر از فایده اش باشه.

(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۵۹ ب.ظ)Skyrim نوشته شده توسط:  
(02 مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۴۵ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  اینایی که برنامه نویسی front-end رو از back-end یا کلاینت رو از سرور جدا می کنن، تقسیم کارشون چجوریه؟

فکر میکنم هرکاری که با دیتا سر و کار داره مربوط به back-end میشه. نمیشه بگیم مثلا فقط php.
یکی از اولین کارایی که انجام دادیم یادمه برای front-end فقط از table و frame استفاده کرده بودم ( زمان IE 6 ) و در نهایت برای هر کدوم یک بکگراند گرادیانت گذاشته بودیم. یعنی جوری نبود که بگیم سمت کلاینت به من هیچ ربطی نداره. بلکه سمت کلاینت رو هم آماده میکردیم ولی در ساده ترین حالت ممکن. دیگه خودمون رو درگیر استایل های css یا مثلا کدهای جاوا اسکریپت نمیکردیم.
مرسی. در این حد که با css کاری نداشته باشی خوب است. کدهای جاوا اسکریپت مثلا برای چه کاری؟
پس ajax هم با backend است.
ارسال: #۳۲۹۱۵
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۱۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۲۲ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۰۱ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  مرسی. یعنی html،css، javascript و jquery با front-end و php با backend. به نظر من برای هرصفحه سایت بخواهیم ۵ دقیقه توضیح بدیم یا حتی document بخونیم باز خیلیه. چرا این کار رو می کنن. نیروهای هرکدوم از بخش ها حرفه ای ترن؟ به نظر می آد مشکلاتش بیشتر از فایده اش باشه.
همیشه وقتی دارید برآورد می کنید زمان نگهداری سیستم رو هم در نظر بگیرید. شما چند ماه یه سیستم رو گسترش میدید. بعد دیگه میره تو فاز نگهداری و اگه تو اون چند ماه گسترش سیستم به این فاز توجه نکرده باشید تو باتلاق کدهای خودتون فرو میرید.
به نظر من به هر حال شما باید API بین کلاینت و سرور رو داکیومنت کنید. باید مقداری که با درخواست ها بر می گردونه، کد HTTP برای هر درخواست، مواردی که درخواست غیر مجازه به همراه کد و پیامی که از طرف سرور بر گردانده میشه رو مستند کنید تا بعدا تو فاز نگهداری راحت باشید و اگه سیستم به دست برنامه نویس دیگری رسید سریعتر سیستم رو بشناسه.
یکی از مزیت های این جداسازی تفکیک وظایفه. دغدغه های سرور و کلاینت با هم فرق داره. سرور دغدغه اش کد با قابلیت نگهداری بالا و طراحی دیتابیس خوبه. اما کلاینت دغدغه اش مرورگر های مختلف و دیوایس های مختلفه.

این یه روش برای تقسیم کارهاست. روش های دیگه ای هم برای این کار موجوده.

کار جدید:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

پ.ن: سرعتم داره میره بالا. Big Grin

سپاس‌گزاری شده توسط: gogooli , stateless
ارسال: #۳۲۹۱۶
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۲۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۲۴ ب.ظ، توسط Skyrim.)
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۰۱ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  ... کدهای جاوا اسکریپت مثلا برای چه کاری؟
پس ajax هم با backend است.

برای جاوا اسکریپت مثلا یکسری alert box داشتیم، یا افکتایی مثل hover, fade, ... که از همین استفاده کرده بودن. بعد اون کار، کم کم ما هم دیگه خیلی برای سمت کلاینت بیسیک نبودیم و از همین jquery استفاده میکردیم ولی همچنان فقط استفاده موارد ابتدایی. در مورد ajax هم بله درسته جزو کار ما حساب میشد.

سرشارم از خیال ولی این کفاف نیست
در شعرِ من حقیقت یک ماجرا کم است ...
ارسال: #۳۲۹۱۷
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۲۵ ب.ظ
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۱۶ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(02 مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۰۱ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  مرسی. یعنی html،css، javascript و jquery با front-end و php با backend. به نظر من برای هرصفحه سایت بخواهیم ۵ دقیقه توضیح بدیم یا حتی document بخونیم باز خیلیه. چرا این کار رو می کنن. نیروهای هرکدوم از بخش ها حرفه ای ترن؟ به نظر می آد مشکلاتش بیشتر از فایده اش باشه.
با هم فرق داره. سرور دغدغه اش کد با قابلیت نگهداری بالا و طراحی دیتابیس خوبه. اما کلاینت دغدغه اش مرورگر های مختلف و دیوایس های مختلفه.

این یه روش برای تقسیم کارهاست. روش های دیگه ای هم برای این کار موجوده.
درست است. فکر می کردم ajax رو هم نصف می کنن اون طوری به نظرم نامعقول بود. دیگه اونوقت طراح قالب ندارن؟ front-end طراحی قالب رو انجام می ده؟ یعنی طراح قالب که می آد چیزی که گرافیست در فتوشاپ طراحی کرده رو با html و css .. طراحی می کنه همون برنامه نویس front-end است؟ یا دو تا نقش هستن؟
ارسال: #۳۲۹۱۸
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۲۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۲۹ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۲۵ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  درست است. فکر می کردم ajax رو هم نصف می کنن اون طوری به نظرم نامعقول بود. دیگه اونوقت طراح قالب ندارن؟ front-end طراحی قالب رو انجام می ده؟ یعنی طراح قالب که می آد چیزی که گرافیست در فتوشاپ طراحی کرده رو با html و css .. طراحی می کنه همون برنامه نویس front-end است؟ یا دو تا نقش هستن؟
خوب AJAX رو هم نصف می کنن دیگه.
میتونه یکی باشه میتونه هم دو تا باشه. بستگی به توانایی های فرانت اند داره. حتی میشه طراحی رو برون سپاری کرد (PSD تحویل گرفت).

ارسال: #۳۲۹۱۹
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۳۵ ب.ظ
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۲۹ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(02 مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۲۵ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  درست است. فکر می کردم ajax رو هم نصف می کنن اون طوری به نظرم نامعقول بود. دیگه اونوقت طراح قالب ندارن؟ front-end طراحی قالب رو انجام می ده؟ یعنی طراح قالب که می آد چیزی که گرافیست در فتوشاپ طراحی کرده رو با html و css .. طراحی می کنه همون برنامه نویس front-end است؟ یا دو تا نقش هستن؟
خوب AJAX رو هم نصف می کنن دیگه.
میتونه یکی باشه میتونه هم دو تا باشه. بستگی به توانایی های فرانت اند داره. حتی میشه طراحی رو برون سپاری کرد (PSD تحویل گرفت).
عجب!
منظورم از طراحی، طراحی گرافیکی نبود. اونی که psd رو می گیره و قالب سایت رو طراحی می کنه.
ارسال: #۳۲۹۲۰
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۷:۴۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۴۴ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۳۵ ب.ظ)gogooli نوشته شده توسط:  عجب!
منظورم از طراحی، طراحی گرافیکی نبود. اونی که psd رو می گیره و قالب سایت رو طراحی می کنه.
فرض کنیم یه SPA‌ میخوایم درست کنیم. یه نفر یا تیم سرور ساید رو درست می کنن و برای API مستندات درست می کنن. یه نفر یا تیم کلاینت ساید رو درست می کنه. یه نفر یا تیم طراحی و گرافیک سایت رو درست می کنه مثل لی اوت، رنگ بندی، کیت یو آی (میتونه با تیم یا نفر قبلی یکی باشه). این تقسیم بندی منه. اما بسته به شرایط میتونه عوض بشه.

ارسال: #۳۲۹۲۱
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۸:۴۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۵ ب.ظ، توسط stateless.)
(۰۱ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۵۵ ب.ظ)samanbeigmiri نوشته شده توسط:  

ببینید این کلیپو . . .//پارسالم گذاشتمش البته

خوب بود، ولی ۲ دقیقه‌ی آخرش فقط حجممون رو هدر داد!!!Big GrinWink من دانلودش کردم بعد دیدم!Undecided

(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۱۳ ب.ظ)samanbeigmiri نوشته شده توسط:  

یه کلیپ چند دقیقه ای جالب.Blush

game theory Heart

- چقدر جوِ این تاپیک عالی شده.BlushAngel بحثهای فنی خیلی مفیدتر از بحثهای دیگه است.Tongue

بی ما تو به سر بری همه عمر...
من بی تو گمان مبر که یکدَم...
 سپاس‌گزاری شده توسط: Saman
ارسال: #۳۲۹۲۲
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۸:۴۸ ب.ظ
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۱۳ ب.ظ)samanbeigmiri نوشته شده توسط:  

یه کلیپ چند دقیقه ای جالب.Blush

فکر کنم همون کلیپی هست که داره در خصوص Game Theory میگه. با استفاده از این قضیه میشه نشان داد که افراد صادق چطوری می تونن در مواجهه به دیگران پیروز باشند...

واللَّه خَیْرٌ وَأَبْقَى
 سپاس‌گزاری شده توسط: Saman , stateless
ارسال: #۳۲۹۲۳
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۸:۵۲ ب.ظ

ایده از خودم. Big Grin

سپاس‌گزاری شده توسط: stateless , Ametrine
ارسال: #۳۲۹۲۴
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۰۸:۵۷ ب.ظ
(۰۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۲ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  

ایده از خودم. Big Grin

ما هنوز کارهای قبلی رو نرسیدیم ببینیم!!!! Smile

بی ما تو به سر بری همه عمر...
من بی تو گمان مبر که یکدَم...
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989
ارسال: #۳۲۹۲۵
۰۲ مهر ۱۳۹۵, ۱۰:۱۳ ب.ظ
فردا قراره داداشام برن مدرسه
مامانم هم گاهی با خوشحال بیت "باز آمد بوی ماه مدرسه" را می خونه.Smile
 سپاس‌گزاری شده توسط: Ametrine , SepidehP

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۴۱۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۱۹,۷۳۴ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  انخاب مسیر آینده ؟ آینده دکترا چه خواهد شد ؟ shivap ۱۰ ۱۰,۴۶۳ ۰۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  سلام،امروز حال ات چطوره؟ حس امروزت را بگو. فرید ۹۰۷ ۲۳۴,۶۶۴ ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Bache Mosbat
  اگر داده ها در هر بار به طور مساوی تقسیم شود حداکثر عمق درختی log n خواهد شد؟ post98 ۱ ۳,۱۹۰ ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ahrmb
  اینترنت در آینده ناپدید خواهد شد hnarghani ۰ ۳,۳۳۶ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hnarghani
  اختلالی که زندگی شما را نابود خواهد کردشک و بدبینی ناشی از اختلال شخصیت پارانویید( morweb ۰ ۳,۳۴۷ ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: morweb
  تعداد سوالات دروس تخصصی کامپیوتر تغییر خواهد کرد؟؟؟ Denize ۱۸ ۱۸,۵۲۰ ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shovaliehsiah
Question لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید Potential ۲۴ ۲۱,۳۱۶ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت
  یک موضوع جدّی که اگه دقت نکنیم، مایه‌ی سرافکندگی ما در قیامت خواهد بود silver_0255 ۸ ۷,۶۵۴ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: silver_0255

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close