زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۳۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سی و هفت درد و عیب اساسی اجتماعی ما ایرانیان که هیچوقت درمان نشد!

ارسال:
۱۰ تیر ۱۳۹۱, ۱۱:۲۹ ب.ظ
صادق هدایت که از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران و روشنفکری برجسته بود، در کتاب بوف کور خود می نویسد :

در زندگی درد هایی است که روح انسان را از درون مثل خوره می خورند و می زدایند، این درد ها را نه می شود به کسی گفت و نه می توان جایی بیان کرد! و اینک؛ سی و هفت درد و عیب اساسی اجتماعی ما ایرانیان که هیچوقت درمان نشد!

۱/ اکثر ما ایرانی ها تخیل را به تفکر ترجیح می دهیم.

۲/ اکثر مردم ما در هر شرایطی منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح می دهیم.

۳/ با طناب مفت حاضریم خود را دار بزنیم.

۴/ به بدبینی بیش از خوش بینی تمایل داریم.

۵/ بیشتر نواقص را می بینیم اما در رفع آنها هیچ اقدامی نمی کنیم.

۶/ در هر کاری اظهار فضل می کنیم ولی از گفتن نمی دانم شرم داریم.

۷/ کلمه من را بیش از ما به کار می بریم.

۸/ غالبا مهارت را به دانش ترجیح می دهیم.
۹/ بیشتر در گذشته به سر می بریم تا جایی که آینده را فراموش می کنیم.

۱۰/ از دوراندیشی و برنامه ریزی عاجزیم و غالبا دچار روزمرگی و حل بحران هستیم.

۱۱/ عقب افتادگی مان را به گردن دیگران و توطئه آنها می اندازیم، ولی برای جبران آن قدمی بر نمی داریم.

۱۲/ دائما دیگران را نصیحت می کنیم، ولی خودمان هرگز به آنها عمل نمی کنیم.

۱۳/ همیشه آخرین تصمیم را در دقیقه ۹۰ می گیریم.

۱۴/ غربی ها دانشمند و فیلسوف پرورش داده اند، ولی ما شاعر و فقیه!

۱۵/ زمانی که ما مشغول کیمیاگری بودیم غربی ها علم شیمی را گسترش دادند.

۱۶/ زمانی که ما با رمل و اسطرلاب مشغول کشف احوال کواکب بودیم غربی ها علم نجوم را بنا نهادند.

۱۷/ هنگامی که به هدف مان نمی رسیم، آن را به حساب سرنوشت و قسمت و بد بیاری می گذاریم، ولی هرگز به تجزیه تحلیل علل آن نمی پردازیم.

۱۸/ غربیها اطلاعات متعارف خود را در دسترس عموم قرار میدهند، ولی ما آنها را برداشته و از همکارمان پنهان میکنیم.

۱۹/ مرده هایمان را بیشتر از زنده هایمان احترام می گذاریم.

۲۰/ غربی ها و بعضا دشمنان ما، ما را بهتر از خودمان می شناسند.

۲۱/ در ایران کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد.

۲۲/ فکر می کنیم با صدقه دادن خود را در مقابل اقدامات نابخردانه خود بیمه می کنیم.

۲۳/ برای تصمیم گیری بعد از تمام بررسی های ممکن آخر کار استخاره می کنیم.

۲۴/ همیشه برای ما مرغ همسایه غاز است.

۲۵/ به هیچ وجه انتقاد پذیر نیستیم و فکر می کنیم که کسی که عیب ما را می گوید بدخواه ماست.

۲۶/ چشم دیدن افراد برتر از خودمان را نداریم.

۲۷/ به هنگام مدیریت در یک سازمان زور را به درایت ترجیح می دهیم.

۲۸/ وقتی پای استدلالمان می لنگد با فریاد می خواهیم طرف مقابل را قانع کنیم.

۲۹/ در غالب خانواده ها فرزندان باید از والدین حساب ببرند، به جای اینکه به آنها احترام بگذارند.

۳۰/ اعتقاد داریم که گربه را باید در حجله کشت.

۳۱/ اکثرا رابطه را به ضابطه ترجیح می دهیم.

۳۲/ تنبیه برایمان راحت تر از تشویق است.

۳۳/ غالبا افراد چاپلوس بین ما ایرانیان موقعیت بهتری دارند.

۳۴/ اول ساختمان را می سازیم بعد برای لوله کشی، کابل کشی و غیره صدها جای آن را خراب می کنیم. در شهرسازی هم از چنین مهارتی برخورداریم.

۳۵/ وعده دادن و عمل نکردن به آن یک عادت عمومی برای همه ما شده است.

۳۶/ قبل از قضاوت کردن نمی اندیشیم و بعد از آن حتی خود را سرزنش هم نمی کنیم.

۳۷/ شانس و سرنوشت را برتر از اراده و خواست خود می دانیم.

Your education can change your life
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: babakk , fatemeh85 , arixooo , luna , SarahArshad , Masoud05 , baran , Parva , Aurora , t!r , Mänu , ghasedak , aatwo , narges_r , sepid , zeinab , sadeghb , maryami , esi , saharp , edge , homa , mfXpert , ف.ش , kerm , sama2010 , elham joon
ارسال:
۲۱ مرداد ۱۳۹۱, ۰۸:۴۳ ب.ظ
سی و هفت درد و عیب اساسی ما ایرانیان از زبان صادق هدایت‎
جسارت به خانم انرژی مثبت نشه ولی من همیشه با این لستها و این جور تعمیم دادنها که بیشتر تجویزیه تا توصیفی (اهل فن تصحیح کنن اگه اشتباه گفتم)، مشکل داشتم. خیلی از ما ممکنه تو زندگیمون به همچین مواردی برخورده باشیم ولی تعمیم دادنش به همه چقدر علمیه؟ من سوال میکنم و امیدوارم جواب بگیرم.

خیلی ایراد میشه گرفت به این جور لیستها. مثلا صادق هدایت میگه:
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۲۳ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  - در هر کاری اظهار فضل می کنیم اما از گفتن "نمی دانم" شرم داریم.
آقای هدایت مگه خودشون جامعه شناس بودن؟
یا این گفته شون که:
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۲۳ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  غربی ها دانشمند و فیلسوف پرورش داده اند،ولی ما آخوند تازی!
که همزمان هم به یه قشر خاص و یه قوم خاص کنایه میندازه رو تطبیق بدید با این گفته:
:
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۲۳ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  عقب افتادگی مان را به گردن دیگران و توطئه انها می اندازیم،ولی برای جبران ان قدمی بر نمی داریم.
یا تناقض این موارد:
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۲۳ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  ۱۴- غربی ها دانشمند و فیلسوف پرورش داده اند،ولی ما آخوند تازی!
۱۵- زمانی که ما مشغول کیمیا گری بودیم غربی ها علم شیمی را گسترش دادند.
۱۶- زمانی که ما با رمل و اسطرلاب مشغول کشف احوال کواکب بودیم غربی ها علم نجوم را بنا نهادند.
۱۷- هنگامی که به هدف مان نمی رسیم،ان را به حساب سرنوشت و قسمت و بد بیاری می گذاریم،ولی هرگز به تجزیه تحلیل علل ان نمی پردازیم.
۱۸- غربی ها اطلاعات متعارف خود را در دسترس عموم قرار می دهند،ولی ما انها را برداشته و از همکارمان پنهان می کنیم.
با:
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۲۳ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  ۲۴- همیشه برای ما مرغ همسایه غاز است.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: menrabb , Adel01
ارسال:
۲۱ مرداد ۱۳۹۱, ۰۹:۵۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۰۲ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
به نظرم منظور این نبوده که همه ایرانیان بدون هیچ استثنایی این ایرادات رو دارن. ولی خب در مورد اکثریت این مساله صدق می کنه. به نظرم در مورد علوم هم کنایه بوده چون دانشمندان ما جز اولین ها بودن ولی خب ما خیلی وقتا نمی بینیم یعنی مساله ای که پیش میاد میگیم اره غربی ها فلان کردن ما هیچ کار نکردیم. البته بیشتر در مودر گذشته صدق می کرد که ما در همه علوم اول بودیم نمیگیم الان در هیچی نیستم ولی در خیلی علوم با این که پیشتاز بودیم خیلی عقب افتادیم البت شاید برداشت من درست نبوده.

در مورد اظهار فضل باهاشون موافقم. میگن روزی یکی از پادشاهان قدیم ایران از وزیرش می پرسه ما در ایران چه شغلی رو بیشتر از همه داریم وزیر برمی گرده میگه: پزشک!!! قبول ندارید بذارید بهتون اثبات می کنم. بعد یه دستمال می بنده دور سرش و بعد زا اون هر کس که میاد یه تجویز برای درد سرش می کنه این یعنی ما در علومی که اطلاعی ازشون نداریم خیلی نظریه پردازی می کنیم لااقل من خودم خیلی این جوریم البت شاید خیلی ها این جوری نباشن! این که اگه علمی داریم در اختیار بقیه بذاریم با این که در مرد چیزی که نیم دونیم اظاهار نظر نکنیم فرق می کنه.

با این حال تفکر تو این موارد خوبه. کسی هم نگفته که هر چی اقای هدایت بگن لزوما درسته ولی خب بحث درموردش بد نباشه فکر کنم.

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
ارسال:
۲۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۴۴ ب.ظ
با نظر انرژی مثبت موافقم...
تعمیم به همه نیست...شاید خیلی از ما همه این موارد را نداشته باشیم ...مختص به ایرانیها هم نیست جاهای دیگه هم بعضی ازین موارد را دارند.. این نوشته فقط فرصت خوبی میده یه لحظه فکر کنیم که اگه خودمون یکی از این صفات رو داریم اصلاحش کنیم همین...
ارسال:
۲۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۱۷ ب.ظ
زیاد نوشتم ولی پاک کردن و ادامه ندادن بحث بهتر اومد به نظرم. حرف اصلی من تعمیم دادنه نبود.
ممنون بابت گفتگو Smile
ارسال:
۲۲ مرداد ۱۳۹۱, ۰۴:۱۲ ب.ظ
فرازین، انرژی مثبت ...؟
ارسال:
۲۲ مرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۴۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۴۲ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
RE: سی و هفت درد و عیب اساسی اجتماعی ما ایرانیان که هیچوقت درمان نشد!
(۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۱۲ ب.ظ)farhud نوشته شده توسط:  فرازین، انرژی مثبت ...؟
این تاپیک قبلا وجود داشت و من اطلاعی از وجودش نداشتم واسه این دوباره تاپیکی با همین عنوان و محتوا که این دوستمون (farazin) ایجاد کرده بودند ایجاد کردم که مدیران زحمت کشیدند تاپیک منو حذف کردند و ارسالها رو ادغام کردن تا نظرات دوستان باقی بمونه Smile

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
 سپاس‌گزاری شده توسط: farhud
ارسال:
۲۳ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۳۳ ب.ظ
RE: سی و هفت درد و عیب اساسی اجتماعی ما ایرانیان که هیچوقت درمان نشد!
(۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۴۱ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۱۲ ب.ظ)farhud نوشته شده توسط:  فرازین، انرژی مثبت ...؟
این تاپیک قبلا وجود داشت و من اطلاعی از وجودش نداشتم واسه این دوباره تاپیکی با همین عنوان و محتوا که این دوستمون (farazin) ایجاد کرده بودند ایجاد کردم که مدیران زحمت کشیدند تاپیک منو حذف کردند و ارسالها رو ادغام کردن تا نظرات دوستان باقی بمونه Smile

حیف شد می خواستم ازتون غرامت بگیرمTongue

Your education can change your life
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت
ارسال:
۲۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۶:۲۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۲۶ ب.ظ، توسط هاتف.)
صادق هدایت نه پیشگام داستان‌نویسی نوین ایران بوده و نه روشنفکر
بهتره خوتون نگاهی به کتاب هاش بندازید و بیخود کسی رو بزرگ نکنید، یه سری هم به وبلاگ های بلاگفا بندازید تا ببینید کی بهتر داستان می نویسه، صادق یا اون نویسنده های بی نام و نشان!
جدی کمی دور از تبلیغات این و اون، خودتون ۴ تا کتاب اش رو بخونید.
توی اکثر داستاناش یا شخصیت داستان خودکشی می کنه، یا کسی رو میکشه، دنیا هم پر از ظلم وسیاهی و کثیفیه!
 سپاس‌گزاری شده توسط: farhud , Adel01
ارسال: #۱۰
۲۵ مرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۴۱ ق.ظ
(۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۲۲ ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط:  صادق هدایت نه پیشگام داستان‌نویسی نوین ایران بوده و نه روشنفکر
بهتره خوتون نگاهی به کتاب هاش بندازید و بیخود کسی رو بزرگ نکنید، یه سری هم به وبلاگ های بلاگفا بندازید تا ببینید کی بهتر داستان می نویسه، صادق یا اون نویسنده های بی نام و نشان!
جدی کمی دور از تبلیغات این و اون، خودتون ۴ تا کتاب اش رو بخونید.
توی اکثر داستاناش یا شخصیت داستان خودکشی می کنه، یا کسی رو میکشه، دنیا هم پر از ظلم وسیاهی و کثیفیه!
منم اتفاقا نظرم مشابه نظر شماست، واقعا با وجودی که خیلی دوس دارم آثار نویسندگان مشهور و به نام رو بخونم وهر جوری باشه کتابشون رو تموم میکنم، کتابهای هدایت رو نمی تونم تا آخر بخونم، چون واقعا باعث ناراحتی و افسردگیم میشه و کلا روی طرز فکر آدم در مورد محیط دوروبرش خیلی تاثیر منفی داره، حداقل واسه من این طور بود.
اما یکی از آشنایانمون که فوق لیسانس ادبیات دارند و فرد باسوادی هستن گفتن که کتابای هدایت رو حتی دانشجویان ارشدشون میان بررسی میکنن تو تزشون و چیزای خیلی زیادی برای یادگیری در حوزه ی ادبیات براشون داره.
در کل ایشون گفتن برخی ویژگی های داستان نویسی مثلا شخصیت پردازیشون خیلی قوی هست و نکات زیادی داره .
من جدای از منفی بودن مفاهیمش، این ویژگی یعنی شخصیت پردازی قوی رو دیدم تو کتاباشون.
در ضمن هدایت این طور که از توضیحات دوستانش مشخصه، فردی بوده که خیلی به فکر جامعه و اطرافیانش و مشکلات موجود در اون بوده که به نظرم خودش یه ویژگی خیلی مثبتی هست و هر کسی این طوری نیس.
در کل کتابای ایشون فک کنم بیشتر جنبه ی آکادمیک دارن و بچه های ادبیات بیشتر قدرش رو میدونن تا ماها.

آزادی این نیست که هر کس هر چه دلش خواست بکند، آزادی حقیقی قدرتی است که شخص را مجبور به انجام وظایف خود می کند.
ارسال: #۱۱
۲۵ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۰۴ ق.ظ
(۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۴۱ ق.ظ)sepid نوشته شده توسط:  در ضمن هدایت این طور که از توضیحات دوستانش مشخصه، فردی بوده که خیلی به فکر جامعه و اطرافیانش و مشکلات موجود در اون بوده که به نظرم خودش یه ویژگی خیلی مثبتی هست و هر کسی این طوری نیس.
در کل کتابای ایشون فک کنم بیشتر جنبه ی آکادمیک دارن و بچه های ادبیات بیشتر قدرش رو میدونن تا ماها.
مخالفم!
الان کتابش دستم نیست تا نقل قول دقیق کنم اما از دید صادق ایرانی ها مردمی جهان سوم هستند که خرافه های دینی و رذیله های اخلاقی فراوانی اونها رو احاطه کرده، یا روایت داستانی تخیلی رو بیان میکنه که فردی درون گرا برای فرار از جامعه به کوه پناه برده و از عالم و آدم بریده، من جایی ندیدم خیلی به فکر اطرافیان بودن رو، و مشکلاتی که توی جامعه وجود داره از این دسته که این مشکلات در ذات ما هست و از ازل اینطور بوده و راه گریزی نیست!
بهترین داستان اش از مجموعه ی سه قطره خون، داستان داش آکل هست، اون هم بخاطر زیبایی به تصویر کشیدن جدال عشق و مردانگی، که اتفاقا بخاطر این داستان بود که کل مجموعه رو خوندم.
باز هم توصیه می کنم فقط به نقد دیگران اکتفا نکنید، خیلی وقت ها دلیل شهرت افراد برتری واقعی نیست، ممکنه تحت الشعاع عوامل دیگه هم قرار بگیره، درباره جلال آل احمد هم همینطور، خودتون دست به کار بشید و بخونید و درباره اش فکر کنید.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mina_J
ارسال: #۱۲
۲۵ مرداد ۱۳۹۱, ۰۳:۰۳ ب.ظ
(۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۷ ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  ایشان مشکلات اجتماعی جامعه را بیان میکنه ولی نه از دید حل مشکل
دقیقا.

(۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۷ ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  جلال آل احمد کلا" دید روشنفکری داره. حالا اگه یه بخش نقد کتاب داشتیم میشد راجع به بعضی کتابها نظر داد.
آره بد نبود اگه داشتیم، پیشنهادات که همش Divert میشهBig Grin شما یادت باشه پیشنهادش رو بدی Wink
ارسال: #۱۳
۲۵ مرداد ۱۳۹۱, ۰۷:۴۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۴۶ ب.ظ، توسط sepid.)
البته این برداشت من که گفتم ایشون فردی هست که به فکر جامعه و مشکلاتشون هست رو از مقدمه ی فک میکنم کتاب بوف کور ایشون هست، و اینکه تو کتاباشون هم میشه دید که داره با یک دید منفی مشکلات رو بررسی میکنه. در واقع دوستانش یه جوری ایشون رو توصیف کردن که یه مقداری با متن کتاباش ناهمخونی داره یعنی یه جورایی اونو یه فرد مثبت جلوه دادن که پرواضحه اینجور آدمی نبوده.
ولی خب به هر حال هدایت جز اون دسته افرادی هست که مشکلات جامعه رو دیده و آدم بی خیالی نبوده که بتونه به راحتی ازشون بگذره و با هاشون تا کنه و در عین حال آدم قوی و مثبتی هم نبوده که بتونه با مشکلات مقابله کنه و به فکر ر اه حل برای اونها باشه که نتیجش این شده.
کتابای جلال آل احمد رو خیلی وقت پیش خوندم ولی یادمه همون موقع، خوندنشون لذت بخش بود برام .یعنی خیلی روون بود کتابش و خواننده رو با خودش همراه می کرد.
البته هیچی به نظرم لذت بخشتر از خوندن کتابای مخصوص نوجوانان نیست مخصوصا کتابای هوشنگ مرادی کرمانی.

آزادی این نیست که هر کس هر چه دلش خواست بکند، آزادی حقیقی قدرتی است که شخص را مجبور به انجام وظایف خود می کند.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  استخدامی تامین اجتماعی ۱۴۰۱ الی ۱۴۰۲ sinamohammadi0936 ۱ ۷۳۱ ۲۶ آذر ۱۴۰۱ ۱۲:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: sinamohammadi0936
  استخدامی تامین اجتماعی ۱۴۰۱ الی ۱۴۰۲ sinamohammadi0936 ۰ ۵۲۲ ۲۲ آذر ۱۴۰۱ ۱۱:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: sinamohammadi0936
  درمان کیست مویی در کلینیک نشیمنگاله nmoein ۰ ۹۷۹ ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۱:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nmoein
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۲۷۹ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
  هفت شوخی تهدیدآمیز آقایون برای زندگی متاهلی solmaz_69 ۶ ۶,۰۰۳ ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: unipaper
  دانلود حل المسائل ویرایش هفت و هشت سیستم عامل سیلبرشاتز jazana ۸ ۲۰,۶۶۱ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۲:۱۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Mhmdgrbni
  رد نشدن مرخصی توسط دانشگاه sajjad7 ۱ ۲,۴۹۷ ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  تشخیص گروه در شبکه های اجتماعی osho ۴۸ ۳۱,۲۸۸ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: atahmasebi
  مسئله Betweenness درس شبکه های اجتماعی fo-eng ۱ ۲,۷۶۹ ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۸:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: M.Amin.M
  دیتاست برای بازیابی اطلاعات مانند تصویر و متن در شبکه های اجتماعی minamm ۰ ۱,۸۸۸ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: minamm

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close