زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۳۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مفاهیم مقدماتی درباره لینوکس

ارسال:
۲۰ فروردین ۱۳۹۱, ۰۲:۲۳ ب.ظ
بزارین اول برم سراغ کسی که لینوکس رو ساخت. ایشون کسی نیست جز آقال لینوس تروالدز.
سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل رایگان و منبع باز (open source) هست. منبع باز یعنی هر کسی که این سیستم عامل رو در اختیار داشته باشه می تونه اونو توسعه بده و یه لینوکس دیگه بده بیرون. مثل همین لینوکس شریف که کار بچه های دانشگاه شریف هست. البته توجه کنید بعضی توزیعهای لینوکس هستن که رایگان نیستن و باید برای به دست آوردنشون پول بدین وگرنه حق کپی رایتو ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!

خوب بریم سراغ چند تا توزیع مهم از لینوکس

Red Hat
این نسخه به علت آنکه دارای انعطاف بسیار بوده جزء مشهورترین نسخه های لینوکس بوده و طرفداران بسیار زیادی دارد. این نسخه می تواند هم به صورت ایستگاه کاری و هم به صورت یک سرور استفاده شود و نصب آن بسیار آسان است. فکر کنم این یکی نسخه پولی باشه.

Mandrake
این نسخه از لینوکس در سال ۱۹۹۸ بر اساس رد هت ساخته شده است. کار باآن بسیار ساده می باشد و محیط گرافیکی عالی دارد. این شرکت نام خود را به Mandriva تغییر داده است.

Fedora
این نسخه شباهت بسیار زیادی به REDHAT دارد و با هدف اسان تر کردن کار با دستورهای سیستمی ساخته شده است. باید توجه داشت که گروه redhat در ساخت این توزیع کمک کرده اند.

Debian
این نسخه برای افراد و شرکتهایی مفید است که نیاز به امنیت بالا دارند. برای ایجاد این نسخه از لینوکس افراد زیادی در سرتاسرجهان همکاری کردند.

Knoppix
Knoppix که به صورت یک سی دی راه انداز میباشد بر روی سی دی بوت شده و احتیاجی به نصب ندارد. و برد های نصب شده روی مادر برد را اتوماتیک میشناسد.

Ubuntu
اُوبونتو یکی از توزیعهای لینوکس است که بر اساس دبیان پایه گذاریشده است اما درچندین مورد با دبیان تفاوت دارد. نام اوبونتو از یکی ازمفاهیم آفریقای جنوبی به معنی \”انسانیت نسبت به دیگران\”گرفته شده است.

توزیعهای لینوکس برگرفته از سایت : linuxtalk.ir

به شخصه خودم فقط از توزیع های اوبونتو و فدورا استفاده کردم.

من دو توزیع لینوکس رو همون جوری که گفتم استفاده کردم. (اوبونتو و فدورا) که هر کدوم روی یک دی وی دی ارائه می شن. نسخه سی دی هم هست ولی شاید کمتر از دی وی دی باشه.
قبلا که لینوکس توزیع اوبونتو رو رایگان براتون ارسال می کردن. کافی بود برین توی سایتش و درخواست بدین، ولی با توجه به تحقیقی که اول دوستمون Aurora انجام داد متوجه شدم که دیگه رایگان ارسال نمی کنن. Sad اما خوب غصه نخورین میتونید از بازار خریداری کنید Big Grin
اگه اینترنت پر سرعت دارین آخرین نسخه از اوبونتو رو از لینک زیر دریافت کنید. توی همین قسمت آموزش ساختن یک سی دی bootable رو هم گفته.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

فکر کنم راحت ترین کار این باشه برین بازار و خریداری کنید.

(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۴:۰۰ ب.ظ)luna نوشته شده توسط:  چرا یک مهندس کامپیوتر باید لینوکس بلد باشه
جاهایی که لینوکس کاربرد داره
من نمی دونستم که اینقدر لینوکس توی سازمانهای دولتی پرطرفدار هست. اما همون جوری که دوستمون amku گفت خیلی جاها هستن که دارن از لینوکس استفاده می کنن. مثل ابر رایانه هواشناسی صدا و سیما، شهرداری ها، بیمه ها، و غیره.
شرکتهای ایرانی ارائه دهنده هاست بعضا از لینوکس روی سرورهاشون استفاده می کنن.
سیستم عامل ملی هم که میگن هسته اصلی اون لینوکسه. من نمی دونم کی میخواد به دست عموم برسه شما نمی دونید؟

(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۴:۰۰ ب.ظ)luna نوشته شده توسط:  لینوکس سخت نیست!
البته خوبه آدم به خودش تلقین منفی نکنه ولی واقعیتش اینه که حدودا سخته! از پروسه نصب لینوکس که بگذریم (که جدیدا آسونتر شده قبلا باید موقع نصب نوع مانیتور رو هم بهش میگفتی!!)، نحوه پیدا کردن و نصب نرم افزارهای مختلف روی لینوکس، نصب درایورهای نرم افزاری، برنامه نویسی توی لینوکس و غیره هست.
هدف من از ایجاد این تاپیک به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته هامون هست تا این کار سختو آسون کنیم.

«چون هلال ماه رمضان پدید آید، درهای دوزخ بسته و درهای بهشت باز می شود و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند.» حضرت محمد (ص)
۱۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: fatima1537 , مازیار صفایی , **sara** , Shiny , انرژی مثبت , matin724 , luna , annmary , neilabak , diligent , eris229 , mehrdad66 , hardware23 , MONA_STAR , Aurora , Xilinx
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۰۷:۰۶ ق.ظ
من خودم از لینوکس اوبونتو استفاده میکنم و الان ۶ ماه هست بکلی ویندوز رو کنار گذاشتم و تمام کارهامو با لینوکس اوبونتو انجام میدم
بسیار قوی و کاربردی هست و بر عکس ویندوز به نظرم یادگرفتنش راحت هم هست
ولی چرا برای عموم جا افتاده لینوکس سخته؟
چون با دیدگاه ویندوز میان تو لینوکس و انتظار دارن همون مراحل رو که توی ویندوز طی میکردن، حالا توی لینوکس هم مثل همونه!!!
خیلی برام جالبه من از سیستم عاملی استفاده میکنم که ویروس دربارش معنا نداره یعنی نیازی به آنتی ویروس و هزار بار عوض کردن سیستم عامل نیست
بعضی ها میگن گون کسی از لینوکس استفاده نمیکنه براش ویروسی وجود نداره ولی این تفکر اشتباه هست به دو دلیل:
۱- هسته قوی لینوکس: اصلا فرم اجرای یک نرم افزار در ویندوز و لینوکس فرق داره مثلا شما به همین راحتی نمیتونی به هسته سیستم عامل نفوذ کنی و تا اسم رمز عبوری رو وارد نکنی یعنی سیستم به حالت root نبری اینکار غیر ممکن هست.(همون کاری که ویندوز۷ و ویستا با uac و run a administratore خواست انجام بده ولی بیشتر اعصاب کاربر رو خرد میکرد و همه از کار میندازنش)
۲- آیا نفوذ به کامپیوتری که اطلاعات میلیونها کاربر درش قرار داره بهتره یا نفوذ به کامپیوتر خانگی یک کاربر؟
لینوکس در سرورهای قدرتمند شرکت های گوگل، یاهو و حتی خود مایکروسافت استفاده میشه و به نظر شما دسترسی به این اطلاعات برای هکر یک لقمه چرم و نرم بهتری نیست ولی لینوکس در مقابل هک قوی و از نظر امنیتی، امنیت نسبی نسبت به ویندوز داره.
بعضی اوقات از لینوکس چیزی یاد میگیرم در سایت win2lin.ir به اشتراک میزارم

مانند مرد عمل فکر کن و مانند مرد فکر عمل نما.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۲
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: matin724 , luna , p.parsaee , neilabak , baran , انرژی مثبت , hardware23 , Aurora , Xilinx
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۰۹:۳۱ ق.ظ
با سلام
درمورد لینوکس حرفهای زیادی هست وبه نظرم خیلی از ویندوز جذاب تر هست....
برای نصبش ۴ روش وجود داره که بهترین روش به نظر من wubi هست البته برای کسانی که میخان روی هارد نصب داشته باشن........اطلاعات ما در مورد لینوکس درحدی هست که کار کردیم ولی اگه دوستان تجارب خودشون رو بیان ومنتقل کنن خیلی عالی میشه......

ازاین آدمهادلگیر نشو،نیش زدن طبیعت آنهاست..../سالهاست به هوای بارانی می گویند خراب!......
۰
۰
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۱۱:۳۱ ق.ظ
این پست هم از قسمت قبلی بود. دیدم حیفه اینجا نباشه. amku اگه می خوان خودشون دوباره این پست رو ارسال کنن من این ارسالم رو پاک کنم.

(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۵:۰۹ ب.ظ)amku نوشته شده توسط:  درود
در واقع لینوکس یه سیستم عامل نیست بلکه نام یک هسته آزاد و اپن سورس هستش که توسط آقای لینوس تروالدز در سال ۹۱ ارائه شد. پیش از این آقای ریچارد استامن یک بنیاد به نام نرم افزار های ازاد و رایگان رو راه انداخت و بساری از نرم افزار های ازاد ارائه شد اما برای استفاده از این نرم افزار ها یک سیستم عامل یا بهتر بگم یک هسته سیستم عامل لازم بود که به همت آقای تروالدز ارائه شد پس درستر این هست که بگیم گنو/لینوکس که به اختصار لینوکس می گن
گنو/لینوکس سیستم عاملی است متشکل از نرم افزار های تحت مجوز گنو ( یا هر مجوز آزاد دیگه ) + هسته لینوکس که خود این هسته از سیستم عامل دیگه ای به نام مینکس که مخفف Mini Unix هست گرفته شده و خود مینیکس از یونیکس گرفته شده
اصطلاحی به نام توزیع وجود داره که به این معنی هستش هر شخص یا گروه یا شرکتی می تونه هسته رایگان و ابزار های رایگان رو کنار هم برای خودش و یا بصورت یک جامعه استفاده کنه
اول لازم هست نسخه هسته لینوکس رو از سایت kernel.org دانلود کنید و سپس تحت یک بستری به نام linux from scratch هست که در واقع شما هسته و نرم افزار ها رو از کد منبع کامپایل و تبدیل به dvd یا cd قابل نصب می کنید
حالا تفاوت میان این توزیع ها چیه ؟
- بارزترین تفاوت ها یکی در استفاده از نسخه های کرنل باشه ( چندین نسخه کرنل وجود داره که البته باهم تفاوت هایی دارن ولی نه اونطور که باعث بشه بگیم این توزیع یه چیزه دیگه نسبت به اون توزیع هست بالاخره کرنل لینوکس هم روز به روز با پیشرفت تکنولوزی پیشرفت می کنه )
- بعد در استفاده از نرم افزار های آزاد - خیلی نرم افزار برای هر کاری وجود داره که به شما حق انتخاب میده
- دوم در روش نصب و پشتیبانی فرمت نرم افزار هست مثلن در ابونتو فرمت deb و نرم افزار apt و در فدورا ردهت از rmp و نرم افزار yum و در opensuse از rpm و نرمافزار zypper و در برخی هم کد منبع استفاده میشه تفاوت بسته های کد منبع با rpm و deb در این هست که کد منبع به صورت کد های یک زبان برنامه نویسی در اختیار شماست مثل c یا prel ( این همون مفهوم آزاد و رایگان بودن هستش ) و باید اول این برنامه ها رو که معمولا فشرده شده هستند ( فرمت tar.gz و یا tar.bz2 و ... ) رو کامپایل کرد تا تبدیل به صفر و یک بشن اما اون دو فرنت دیگه از قبل به صفر و یک تبدیل شدن
و تفاوت مهم دیگه در استفاده از این توزیع هاست مثلن توزیع های Debian - RedHat - suse enterprise - cent os برای سرور ها و توزیع های ubuntu - fedora - mandriva -opensuse برای دسکتاپ ها
در کل لینوکس ها در سه حالت دسکتاپ برای پی سی ها و حالتی برای nلپ تاپ ها و در نهایت برای سرور ها ارائه میشن
حتی توزیع هایی داریم فقط برای firewall ها و یا حتی برای کار روی فیلم ها و استادیو ها اما توزیع های محبوب و رومیزی برای پی سی ها که به دوستان تازه کار توصیه می کنم
openSUSE :
-

ubuntu
-

fedora :
-

در مورد بازار کار باید بگم تو ایران یواش یواش متخصص و یا ادمین سیستم عامل لینوکس داره جای خودش رو باز میکنه - دوستی رو مشناسم که ایشون چندین سال هست کارش لینوکس هست و طبق گفته ایشون یه لینوکس کار حرفه ای یا حداقل کار بلد باشه تو جاهای مثل بانک مینیمم ماهی ۲ میلیون می گیره اما باید کار بلد باشه الان لینوکس تو هر جای همین ایران خودمون هست مثل بانک ها شهرداری ها بیمه ها پمپ بنزین ها هواشناسی صدا و سیما - مثلن تو یه بانک میشه لینوکس redhat برای نگهداری بانک اطلاعاتی و لینوکس debian برای یه سری سرویس دیگه . لینوکس suse enterprise برای یه سری سرویش دیگه استفاده بشه یا در صدا و سیما که دیتا سنتر های زیادی داره از لینوکس استفاده میشه و حتی در تلوزیون و ... از لینوکس برای منترل استفاده میشه و یا در همین ابر رایانه ایی که برای هواشناسی چند سال پیش ساختن لینوکس استفاده شده
ولی چرا تو جایی مثل ابر رایانه هواشناسی از لینوکس استفاده شده مثلن ویندوز نمی تونست باشه ؟ جوابش این هسنت که لینوکس اپن سورس هستش و هر کسی می تونه به دلخواه خودش و فقط برای خودش تغییر بده پس شاید تو همین ایران خودمون شاید فراون لینوکس باشه برای ساز مان ها و جاهای امنیتی که اصلن رو نشده اما اون چیزی که تو بانک ها و ... هست همون چیزی هست که می تونید به راحتی دانلود کنید تنها تفاوت در این هست که حتمن یک سری نرم افزار های خاص هست که مثلن برای جاهای خاص مثل شرکت نفت و پالایشگاه هستش که بدرد من و شما نمی خوره
اما یه فایده دیگه یاد گرفتن لینوکس این هست که شما با دو سیستم عامل یونیکسی رایج دیگه به نام های bsd و solaris آشنا می شید البته نه اینکه حتمن این دو سیستم عامل رو کامل یاد می گیرید اما نقاط مشترک فروانی دارن مثل همه این ها از پوسته یا shell های یکسانی استفاده می کنن که همین باعث میشه خیلی از نرم افزار ها و دستور های خط فرمان یا همون shell یکی باشن و یکبار خونده بشن ( shell در لینوکس چیزی شبیه command prompt ویندوز ولی خیلی خیلی خیلی خیلی قدرتمند تر هست )
اما لینوکس بهتره یا ویندوز ؟ من می گم هردوش - واقعا بی انصافی هست بگیم ویندوز اشغاله - مزخرفه - تیم توسع دهنده ویندوز زحمت زیادی میکشن برای طراحی ویندوز و اصن طراحی سیستم عامل یه کار ساده و بچه بازی نیست که بشه به راحتی ردش کرد - همه می گن ویندوز برای کار خونگی بهتره و لینوکس اصن بدرد نمی خوره و فقط برای سرور خوبه که من می گم نه چیزی مثل opensuse تا ۹۰ در صد کار های شخصی من رو رفع می کنه ( یا هر توزیع دیگه لینوکس )
حالا کدوم توزیع لینوکس بهتره ؟ همونطور گه گفتم بسته به کار شما داره - می تونید از ابونتو در یک سرور و از redhat در پی سی خودتون استفاده کنید اما واقعا شما از ویندوز سرور ۲۰۰۸ در کار خانگی و از ویندوز ۷ در سرور استفاده کنید؟

to get something you've never had, you have to do something you've never done
۰
۰
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۱۱:۴۶ ق.ظ
می شه یه منبع خوب واسه آموزش لینوکس معرفی بکنید؟

Your education can change your life
۰
۰
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۰۲:۳۲ ب.ظ
(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۴:۰۰ ب.ظ)luna نوشته شده توسط:  البته انجمن های فارسی خیلی خوبی در این زمینه هستند. به نظر من شاید در اینجا بهتر باشه بیشتر انگیزه برای دنبال کردن لینوکس ایجاد بشه و لینک های معتبری که در این زمینه هستند معرفی بشن.

(۲۱ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۴۶ ق.ظ)farazin نوشته شده توسط:  می شه یه منبع خوب واسه آموزش لینوکس معرفی بکنید؟

این یک انجمن فارسی در مورد لینوکس هست :

انجمن کاربران فدورا :

گروه کاربران لینوکس اصفهان :

یک سایت فارسی و با محتوا در مورد لینوکس :

«چون هلال ماه رمضان پدید آید، درهای دوزخ بسته و درهای بهشت باز می شود و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند.» حضرت محمد (ص)
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: farazin , luna , Aurora
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۰۴:۱۱ ب.ظ
RE: مفاهیم مقدماتی درباره لینوکس
(۲۱ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۴۶ ق.ظ)farazin نوشته شده توسط:  می شه یه منبع خوب واسه آموزش لینوکس معرفی بکنید؟

بهترین منبع نصب اونه و شروع به کار کردن با اون و هر کاریو که میخوای باهاش انجام بدی هیچ منبعی همه چیزو کامل نگفته تا اونجای که من با لینوکس کار کردم

خـــــــــــدایا شکر‌ به خاطره همهٔ داده‌ها و نداده هایت
داده‌هات نعمتــــــــــ ، نداده‌ها هم حکـــــــــــمت ...
۰
۰
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۰۵:۵۹ ب.ظ
تجربه کار با wubi
ووبی برای نصب و راه افتادن یک تازه کار خوبه ولی .....
۱- ووبی یک پارتیشن ایجاد نمیکنه بلکه تمام لینوکس رو بر روی یک فایل سوار میکنه و اون رو به گراب(بوت لودر لینوکس) اضافه میکنه
۲- اگه بوت لودر خراب شد== خداحافظی با لینوکس: دلیلشم اینه که برای تعمیر بوت لودر(گراب) نرم افزارهای تعمیر بوت لودر(مثل boot-rapair) اول پارتیشن های موجود بر روی هارد رو شناسایی میکنن و بعد لینوکس های نصب شده بر روی هارد رو به بوت لودر اضافه میکنن. ولی نمیتونن فایل ساخته شده ووبی رو پیدا کنه و هیچگاه وفق به تعمیر نخواهید شد.
۳- بهم ریختن گرافیک، قفل و هنگ کردن- من اولین بار برای دوماه از لینوکس اوبونتویی استفاده میکردم که از طریق ووبی نصب شده بود و مدام یا گرافیک بهم میریخت، قفل میکرد و کامپیوترم بعضی اوقات هنگ میکرد.
من پیشنهاد میکنم اگر میخواید لینوکس رو برای یادگیری و استفاده کردن نصب کنید بهترین کار پاک کردن یک پارتیشن و نصب مستقل لینوکس هست چون در حین یادگیری امکان خراب کاری زیاده و نصب مستقل قدرت تعمیر وجود داره
من مدت زمان بسیاری با ویندوز و لینوکس و نصب در کنار هم در کامپیوترهای مختلف کار کردم و تجربه کافی در زمان خرابی بوت لودر دارم اگر دوستان مثل من خرابکاریشون گل کرد حتما پیام خصوصی بدن
منبع خوب:
برای یادگیری پایه اگر وقت و زمان کافی دارید و به قول ما میخواید سخت یاد بگیرید و همچنین کاربردی باشه کتاب:
نصب و بر پا سازی سرورهای لینوکس- نوشته آلن باغومیان
اسم کتاب به سرورها توجه داره ولی چند فصل اولش(نصف کتاب) به نصب لینوکس دبیان، خط فرمان لینوکس، نصب نرم افزار، نصب درایور، حذف و بروز رسانی و حتی خوندن کل کتاب هم بر تعلیمات شما اضافه خواهد کرد.

اگه مثل من میخواید لینوکس نصب کنید و فعلا حوصله یا وقت کافی برای یادگیری اصولی و پایه ای ندارید کتاب:
سیستم عامل لینوکس ubuntu 10.4- تالیف هادی جعفری و مهدی جعفری
کتاب روان و خیلی سریع هست. اگر میخواید خیلی سریع کار با لینوکس رو شروع کنید بهترین کتاب هست. این کتاب نشان از تجربه نویسندگان در استفاده از لینوکس هست و بر کاربردی بودن و روانی کتاب هزار بار اضافه کرده. البته ویرایش جدیدش رو ندیدم ولی منوهایی که در این کتاب آموزش داده شده با لینوکس ۱۱.۱۰ زمین تا آسمان فرق داره چون محیط کاربری اوبونتو ۱۱.۱۰ یونیتی هست.

۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: farazin , baran , p.parsaee
ارسال:
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۰۷:۲۴ ب.ظ
(۲۱ فروردین ۱۳۹۱ ۰۴:۱۱ ب.ظ)najmehdj نوشته شده توسط:  
(21 فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۴۶ ق.ظ)farazin نوشته شده توسط:  می شه یه منبع خوب واسه آموزش لینوکس معرفی بکنید؟

بهترین منبع نصب اونه و شروع به کار کردن با اون و هر کاریو که میخوای باهاش انجام بدی هیچ منبعی همه چیزو کامل نگفته تا اونجای که من با لینوکس کار کردم
منظورم یادگیری اصولی بود ...

Your education can change your life
۰
۰
ارسال: #۱۰
۲۱ فروردین ۱۳۹۱, ۰۷:۴۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۱ ۰۸:۴۲ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
(۲۱ فروردین ۱۳۹۱ ۰۷:۲۴ ب.ظ)farazin نوشته شده توسط:  
(21 فروردین ۱۳۹۱ ۰۴:۱۱ ب.ظ)najmehdj نوشته شده توسط:  
(21 فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۴۶ ق.ظ)farazin نوشته شده توسط:  می شه یه منبع خوب واسه آموزش لینوکس معرفی بکنید؟
بهترین منبع نصب اونه و شروع به کار کردن با اون و هر کاریو که میخوای باهاش انجام بدی هیچ منبعی همه چیزو کامل نگفته تا اونجای که من با لینوکس کار کرد.
منظورم یادگیری اصولی بود ...
این کتاب رو یه نگاه بندازید: (مخصوصا مقدمه اش رو)

و همینطور این رو:

همچنین دوستان اوبونتو کار توجه کنند که LTS بعدی ۷ اردیبهشت release میشه.
با virtualization و live cd هم میتونید امتحان کنید. خوبیش اینه که مشکلات bootloader رو نداره و ایزوله است ولی به هر حال نصب شدش یه چیز دیگست.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: homa , p.parsaee , farazin
ارسال: #۱۱
۲۲ فروردین ۱۳۹۱, ۱۲:۴۶ ق.ظ
مشکل در بوت لودر
البته باید ببخشید مشکل دوستانی که با بوت لودر لینوکس و نصب در کنار سیستم عاملهای دیگر رو اینجا میزارم. چون فکر کنم امکان داره این مشکل برای دوستان دیگر هم بوجود بیاد و بدرد دوستان دیگر هم بخوره

سوال: در هنگام حذف پکیجهای لینوکس به اشتباده یکی از فایل های اساسی و اصلی لینوکس را حذف و حالا در هنگام بوت شدن فقط گزینه تست حافظه memtest تست نشان داده میشود.
بر طبق سوال از دو حالت خارج نیست یا هسته هنوز قابلیت برگشت دارد با بوت لودر و upgrade کردن و یا باید دوباره لینوکس نصب شود.
روش اول برای بازگرداندن بوت و دوم برای نصب دوباره می باشد.
۱- اجرای اوبونتو به صورت live و نصب boot-repair برای نصب دوباره بوت لودر و البته در شرایطی بوت لودر قادر به برگردوندن بوت شما هست که فایل های اصلی هسته برای اجرا رو پاک نکرده باشید. برای راهنمایی بیشتر، من بعد از یادگیری این روش اون رو توی سایتم نوشتم win2lin.ir
با این کار گراب دوباره نصب خواهد شد

۲- به اشتباه فایلهای مهم و اساسی لینوکس را حذف کرده اید. پس بوت لودر هم بکار نمی آید
اگر upgrade در مرحله نصب کار نکرد پس برای نصب دوباره لینوکس مراقب باشید
ابتدا اوبونتو را به صورت live اجرا کنید- با نرم افزار gparted پاتیشن های قبلی لینوکس(فقط لینوکس به چیز دیگر دست نزنید) را حذف کنید و یا اگر هارد شما فضای زیادی دارید یک پارتیشن دیگر را خالی کنید و دوباره لینوکس را نصب کنید- بعد از نصب لینوکس امکان دارد ویندوز شما را نشناسد برای همین بعد از نصب کامل لینوکس دستور زیر را اجرا کنید.
sudo update-grub

باز هم تاکید میکنم اگر تا اندازه ای از لینوکس اطلاعات دارید و یا امکان خراب کردن ان توسط شما وجود دارد به صورت مستقل نصب کنید چرا که نصب با ووبی عملا قدرت تعمیر را از شما خواهد گرفت

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: p.parsaee , baran
ارسال: #۱۲
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۲:۳۰ ب.ظ
اوبونوتو یعنی یه لینوکس سطحی و واسه یه کاربر خانگی خوبه
تو کارای پیشرفته ضعیفه
از مزایاش نزدیکی به رابط ویندوزه واسه همینه که بیشتر طرفدار داره
۰
۰
ارسال: #۱۳
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۸:۲۲ ب.ظ
(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۲:۳۰ ب.ظ)ilyad_80 نوشته شده توسط:  اوبونوتو یعنی یه لینوکس سطحی و واسه یه کاربر خانگی خوبه
تو کارای پیشرفته ضعیفه
از مزایاش نزدیکی به رابط ویندوزه واسه همینه که بیشتر طرفدار داره
اوبونتو سیستم عامل سرورهای بعضی از شرکت های بزرگ و معروف کامپیوتریه.
۱
۰
ارسال: #۱۴
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۱۸ ق.ظ
منطورم این بود که از اون بهترم داریم لینوکس
بستگی داره شرکت معروف شما چی باشه وسعتش چقدر باشه
چه حجمی از کاراش مستقیم به شبکه مربوط باشه
چقدر کاربرد داشته باشه
۰
۰
ارسال: #۱۵
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۴۳ ق.ظ
(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۱۸ ق.ظ)ilyad_80 نوشته شده توسط:  منطورم این بود که از اون بهترم داریم لینوکس
بستگی داره شرکت معروف شما چی باشه وسعتش چقدر باشه
چه حجمی از کاراش مستقیم به شبکه مربوط باشه
چقدر کاربرد داشته باشه
دقیق حرف بزنید. بهتر یعنی چی؟ با چه معیاری؟ بعد هم منظور شما ار لینوکس توزیع بوده.
منظور من از شرکت بزرگ، در حد یاهو هست.
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  راهنمایی درباره مقطع کارشناسی ارشد HamidReza1 ۰ ۷۸۰ ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۳۷۱ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۵۲۰ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  سوال درباره بیوانفورماتیک شریف Ella ۴ ۹,۸۴۴ ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ilas
  آموزش صفر تا صد لینوکس faraz_linux ۰ ۱,۶۰۲ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: faraz_linux
  روش اپلای کردن فایل patch به برنامه ای در لینوکس hanie_M ۱ ۲,۲۸۸ ۲۳ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  درباره سطح دانشگاه شاهدروزانه و شبانه امیرکبیر واحد گرمسار tondar.sal ۳ ۴,۵۷۸ ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: tondar.sal
  کمک درباره دانشگاه فارابی قم Gamatria ۶ ۷,۴۹۵ ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  سوال درباره کنترل ترافیک شبکه zorro ۱ ۳,۰۵۶ ۰۸ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Amir V
Question درخواست راهنمایی درباره دانشگاه (لطفا کمک کنید) sina72 ۱۴ ۹,۸۸۷ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close