زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۱۰:۰۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سال ۹۱ مهندسی کامپیوتر بحث و بررسی سوالات

ارسال:

shervinrs پرسیده:

سال ۹۱ مهندسی کامپیوتر بحث و بررسی سوالات

در این تاپیک سوالات نظریه زبان ۹۱ بررسی خواهد شد.

پاسخ های سنجش:
۵۳- ۴
۵۴- ۳
۵۵- ۱
۵۶- ۱
۵۷- ۲

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

martianboy پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

اون سؤال رابطه هم‌ارزیه رو کسی حل کرد؟ چقد سؤالای نظریه چرت و پرت بودن آخه!: |

۰
ارسال:

mp1368 پاسخ داده:

RE: نظریه زبان ۹۱

اون سوال که گفته بود هر پیشوند دلخواه رو که بگیریم تعداد a‌ها حداقل باید به اندازه تعداد b‌ها باشه چی زدین؟
هر چهار تا این پیشوند رو تولید می کردن ولی توی سر سوال گفته بود هر رشته‌ی دلخواه رو باید تولید کنه که تو دفترچه C یک و چهار رشته a رو تولید نمی کردن و توی گزینه دو و سه من
as|asbs|LAMBDA رو زدم

ارسال:

shervinrs پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۲۴ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  اون سوال که گفته بود هر پیشوند دلخواه رو که بگیریم تعداد a‌ها حداقل باید به اندازه تعداد b‌ها باشه چی زدین؟
هر چهار تا این پیشوند رو تولید می کردن ولی توی سر سوال گفته بود هر رشته‌ی دلخواه رو باید تولید کنه که تو دفترچه C یک و چهار رشته a رو تولید نمی کردن و توی گزینه دو و سه من
as|asbs|LAMBDA رو زدم
فکر می کنم همین رو زدم.

بقیه چی؟ سوالات نظریه رو یادم نمیاد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hamidkhl پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۲۴ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  اون سوال که گفته بود هر پیشوند دلخواه رو که بگیریم تعداد a‌ها حداقل باید به اندازه تعداد b‌ها باشه چی زدین؟
as|asbs|LAMBDA رو زدم
منم همینو زدم

ارسال:

afshinmu پاسخ داده:

as|asbs|LAMBDA رو زدم

مطمئنا رشته پوچ باید پذیرفته بشه . پس در دفترچه C فقط دو گزینه ۲و۳ میتونن درست باشن که از بین اون‌ها هم کاملا جواب مشخص بود چون گزینه ۲ b‌ها همش میتونست اضافه بشه( اگه دقیق یادم مونده باشه ). درسته؟پس ۳ میشه نه؟

ارسال:

atefeh_nbv پاسخ داده:

as|asbs|LAMBDA رو زدم

همون گزینه ای که لامبدا داشت درست بود چون هم a و هم لامبدا رو می تونست تولیدکنه
سئوالای نظریه خیلی بد بودن!!سئوالای پارسال واقعا بهتر بودن!!!!!:-(

۰
ارسال:

silver پاسخ داده:

بعد از سیستم عامل باید به سراغ ترور طراح نظریه بریم دسته جمعیBig GrinAngry
من فقط دوتا زدم:
۵۶) L منظم هست و..'Lمنظم چون رشتش محدود بود گزینه ۱
۵۴) مجموعه های هم ارز...گزینه ای که همش b داشت یعنی گزینه ۲

۰
ارسال:

martianboy پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

آره اون گرامرا یکی دوتاشون a رو تولید نمی‌کردن یکیشونم که خیلی پرت بود. درست یادم نیست کدومو زدم.

همین xz و yzها:
من گفتم اولا رشته‌ی تهی باید توی کلاس‌ها باشه. در نتیجه یه گزینه رد شد.
بعد گفتم ab و aab با هم‌دیگه حتما در ارتباطن اینجا. چون ما می‌دونستیم که هر رشته از زبان حتما یا با ab شروع می‌شه یا با aab. برای همین گزینه‌هایی که ab و aab تو دو کلاس مجزا بودن رو هم کنار گذاشتم.

موند دوتا گزینه که یکیش a و b داشت فقط غیر از لامبدا فکر کنم؛ اون یکی یه aa هم اضافی داشت. من دومی رو زدم. امیدوارم غلط نباشه!

اون سؤال که جای حرفاشو یکی در میون پس و پیش کرده بود چی زدین؟ منظم می‌شد؟ من زدم مستقل از متن قطعی. چون می‌شد هی اولی رو بذاری تو پشته، دومی رو بخونی بعد با توجه به چیزی که رو پشته داری حالت بعدی رو تصمیم گیری کنی. دوباره برا حرف سومی همین روند رو ادامه می‌دادیم درست می‌شد. فقط امیدوارم منظم نبوده باشه.

۰
ارسال: #۱۰

HRZ پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

سوال هم ارزی رو من

a|ab|bab|E

فکر کنم اینجوری بود هرچی بود یه a داشت رو زدم
سوال که جای حرفاشو یکی در میون پس و پیش کرده بود رو من زدم منظمه

۰
ارسال: #۱۱

martianboy پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

سؤال: فرض کنید L یک زبان منظم باشه. رشته‌های به طول زوجش رو در نظر می‌گیریم. حروفش رو یکی در میون پس و پیش می‌کنیم. یعنی اگه اندیس‌هاش اینجوری بوده اول: ۱۲۳۴۵۶۷۸ می‌شه: ۲۱۴۳۶۵۸۷. اسم اینو می‌ذاریم 'L. این زبان منظمه آیا؟ یا مستقل از متن قطعیه؟ یا مستقل از متنه؟ یا حساس به متنه؟ بهترین گزینه رو انتخاب کنید.

۰
ارسال: #۱۲

sarbaz1214 پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۱۹ ب.ظ)hamidkhl نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۲۴ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  اون سوال که گفته بود هر پیشوند دلخواه رو که بگیریم تعداد a‌ها حداقل باید به اندازه تعداد b‌ها باشه چی زدین؟
as|asbs|LAMBDA رو زدم
منم همینو زدم
منم همینو
تقریبا مطمئنم
برای ۳و ۴ مثال نقض پیدا کردم
گزینه ۱ هم یادمه یه محاسباتی کردم و ردش کردم

۰
ارسال: #۱۳

aryaeei پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

منم همین که لامبدا تولید میکرد و زدم و اونی که گفته بود L پریم منظم من منظم زدم ...؟

۰
ارسال: #۱۴

fatima1537 پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۲۴ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  as|asbs|LAMBDA
من هم همین گزینه رو زدم

ارسال: #۱۵

_MAjid_ پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۳۵ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۲۴ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  as|asbs|LAMBDA
من هم همین گزینه رو زدم
-==--=-==--=-==--==-=--=-=-==--=-=
تو کتاب پیتر لینز هست همین گرامر،البته یه خرده فرق داره که تو هیچ کدوم از گزینه‌ها دقیقا اونی که تو کتاب لینز هست نبود.این درسترین گزینه بود(اگه نقطه ای را جا ننداخته باشیم همین ۱۰۰% درسته)

۰
ارسال: #۱۶

fmka2f پاسخ داده:

یک سوال دیگر

مجموعه A را شمارش پذیر می نامیم اگر A متناهی یا در تناظر یک به یک با مجموعه اعداد طبیعی باشد.در غیر این صورت A را ناشمارا می گوییم.فرض کنید ∑ یک الفبای متناهی دلخواه باشد.کدام گزینه از گزینه های زیر صحیح نیستند؟
الف-هر زبان دلخواه بر الفبای ∑ شمارش پذیر است
ب- مجموعه تمامی زبانهای ممکن از الفبای ∑ شمارش پذیر است.
ج- برای هر زبان دلخواه از الفبای ∑ میتوان یک گرامر صوری تولید کننده در نظر گرفت
د- هر زبان دلخواه از الفبای ∑ که توسط یک گرامر صوری تولید شدنی باشد بازگشتی است.
۱- ب و ج ۲- الف و ب و ج ۳- الف و ج و د ۴- ب و ج و د

ارسال: #۱۷

مازیار صفایی پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۵۷ ب.ظ)fmka2f نوشته شده توسط:  یک سوال دیگر

مجموعه A را شمارش پذیر می نامیم اگر A متناهی یا در تناظر یک به یک با مجموعه اعداد طبیعی باشد.در غیر این صورت A را ناشمارا می گوییم.فرض کنید ∑ یک الفبای متناهی دلخواه باشد.کدام گزینه از گزینه های زیر صحیح نیستند؟
الف-هر زبان دلخواه بر الفبای ∑ شمارش پذیر است
ب- مجموعه تمامی زبانهای ممکن از الفبای ∑ شمارش پذیر است.
ج- برای هر زبان دلخواه از الفبای ∑ میتوان یک گرامر صوری تولید کننده در نظر گرفت
د- هر زبان دلخواه از الفبای ∑ که توسط یک گرامر صوری تولید شدنی باشد بازگشتی است.
۱- ب و ج ۲- الف و ب و ج ۳- الف و ج و د ۴- ب و ج و د

من زدم ۴

۰
ارسال: #۱۸

mp1368 پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۰۴ ب.ظ)irisadaf نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۰۸ ب.ظ)afshinmu نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۲۴ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  اون سوال که گفته بود هر پیشوند دلخواه رو که بگیریم تعداد a‌ها حداقل باید به اندازه تعداد b‌ها باشه چی زدین؟
as|asbs|LAMBDA رو زدم

مطمئنا رشته پوچ باید پذیرفته بشه . پس در دفترچه C فقط دو گزینه ۲و۳ میتونن درست باشن که از بین اون‌ها هم کاملا جواب مشخص بود چون گزینه ۲ b‌ها همش میتونست اضافه بشه( اگه دقیق یادم مونده باشه ). درسته؟پس ۳ میشه نه؟

منم همینا زدم ولی همش غلط بود اگه بخواهیم رشته ای که اولش b بیاد را با هیچ کدوم نمیشه نشون داد

خوب اگه اولش b بیاد که دیگه جواب درست نمی شه شما می تونید با انتخاب یک پیشوند به طول یک که b باشه گرامر رو نقض کنی که نباید این مشکل پیش بیاد

۰
ارسال: #۱۹

fmka2f پاسخ داده:

خیلی کیفیت نداره متاسفانه.با موبایله دیگه
[تصویر:  13295078241.jpg]

۰
ارسال: #۲۰

navid-p پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

جواب من به سوال ۵۷ الف و ب و ج

۰
ارسال: #۲۱

shervinrs پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

۵۴ رو حتما من غلط زدم.
اما میشه یکی توضیح بده که چجوری [a] خالی قبوله؟
نظریه ۵ تا بود؟
جمعا ۲۷ تا سوال بود پس؟

۰
ارسال: #۲۲

پشتکار پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

سوالات اینجاس بچه ها
بیایین

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال: #۲۳

engineer_rp پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

تو همین سوال که بحثش هست
بچه‌ها شما به علامت * توجه کردید ؟ فرقش با + چی بود . خوب حالا گزینه‌ها رو بررسی کنید ... گزینه باید شامل تهی هم باشه ...

ارسال: #۲۴

a i پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۷ اگر از قوانین استنتاج بریم گزینه د درست هست . چون فرض ما غلط میشه . گزاره همواره درسته .

حالا طراح هدفش این بوده ؟

۰
ارسال: #۲۵

reza_memari_sharif پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

طبق این سوالاتی که scan شده

۵۴- حتما ۲ درسته
۵۵- حتما ۱ درسته

۰
ارسال: #۲۶

rezareza2 پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

دوستان بنظر من سوال ۵۴ گزینه ۲ درسته:
اگر x=a و y=lambda بگیرید و بازای z=ab تو صورت سوال بزارید می بینید که a و lambda هم ارزند و نباید در ۲ کلاس جدا باشند.

۰
ارسال: #۲۷

javadyousefi پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

کسی ۵۳ رو نزده ؟

۰
ارسال: #۲۸

shervinrs پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

بالاخره ۵۴ گزینه ۲ میشه یا ۴؟

۰
ارسال: #۲۹

موج پاسخ داده:

نظریه زبان ۹۱

سوال ۵۳
اون سوالی که چه جملاتی غلطه به غیر از الف همه غلطه
الف درسته چون رشته های تک عضوی دو عضوی و .... از یک زبان قابل شمارش هستند و میشه با N تناظر پیدا کنند البته نامتناهی برای بعضی زبانها (یعنی شمارش پذیر و بسته به نوع زبان متناهی یا نامتناهی)
ب غلطه و واضح
ج هم که در تمام گزینها هست !!
گزینه دال هم بازگشتی غلطه و اگه بازگشتی شمارشی بود درست بود

سوال ۵۴
سوال هم ارزی گزینه چهار طبق دفترچه اول
هر چند که به نظرم a رو نباید توی کلاس در نظر میگرفت مفهوم سوال این بود که شما هر رشته ای از بستار زبان انتخاب کنید با اضافه کردن X یا Y به ابتدای اون باز هم این رشته جزو زبان باشه که برای ab aab و تهی این اتفاق میافته ولی طراح a رو هم اضافه داده بود در گزینه که فکر کنم بخاطر بستارهایی هست که با ab شروع میشه و با اضافه کردن یک a هم جزو زبان هست هرچند که به نظر من اشتباست چون سوال گفته هر رشته عضو بستار و رشته aabaab برای مثال یه رشته عضو بستار هست که با اضافه کردن a عضو بستار نیست
در ضمن به نظرم باید اون دوتا L های متن سوال L* باشند Smile کلا سوال رو نابود کردم

سوال ۵۵
سوالی که باید گرامر زبان رو مینوشتیم نوشته تمام رشته هارو تولید کنه
تمام گزینها بعد از تولید b توان تولید a ندارند جز گزینه اول aSbS

سوال ۵۶
سوالی که گفته زبان گرامر چیه
به نظر من چون منظم نسبت به هر عملی بسته هست میشه یه جورایی این زبان رو ترکیب الحاق و همورفیک و بستار منظم نوشت و منظمش کرد گذاشتم برای آخر که روش کار کنم که به لطف قصه پردازی طراح سیستم عامل نرسیدم برگردم

۰
ارسال: #۳۰

CE91 پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۳ اگه یه قضیه کتاب لینز رو در نظر بگیریم گزاره ب درست میشه. قضیه ۳-۱۰ کتاب لینز گفته تمامی ماشینهای تورینگ گرچه نامتناهی ولی شماراست. اگر هر ماشین تورینگ رو معادل یک زبان فرض کنیم همون گزاره ب بدست میاد.

۰
ارسال: #۳۱

fatima1537 پاسخ داده:

نظریه زبان‌ها ۹۱ مهندسی کامپیوتر

۵۳ - گزینه ۲یا۳ زدم(یادم نیست دقیق) عبارت الف غلطه چون ممکنه در تناظر یک به یک با اعداد حقیقی نباشه(یعنی دارای نظم خاصی نباشه و همچنین ممکنه نامتناهی باشه)چون گفته سیگما میتونه هر زبان دلخواهی باشه
۵۴- ۴
۵۵ - ۱
۵۶ - ۱
۵۷ -

۰
ارسال: #۳۲

موج پاسخ داده:

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۱۶ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  گزینه ۲یا۳ زدم(یادم نیست دقیق) عبارت الف غلطه چون ممکنه در تناظر یک به یک با اعداد حقیقی نباشه(یعنی دارای نظم خاصی نباشه و همچنین ممکنه نامتناهی باشه)چون گفته سیگما میتونه هر زبان دلخواهی باشه
به نظر من که دارید اشتباه میکنید
مفهوم متناهی و شمارش پذیری رو با هم اشتباه گرفتید مثلا شما یه زبان خاص که معرفی کنید میشه گفت فلان تا رشته یک عنصری داری فلان رشته دو عنصری و .... درسته ممکنه این تناظر تموم نشه (نامتناهی) همون طور که اعداد طبیعی پایان ندارند ولی تناظر بین اون و اعداد طبیعی وجود داره (شمارش پذیر)
(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۰۴ ب.ظ)CE91 نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۵۳ اگه یه قضیه کتاب لینز رو در نظر بگیریم گزاره ب درست میشه. قضیه ۳-۱۰ کتاب لینز گفته تمامی ماشینهای تورینگ گرچه نامتناهی ولی شماراست. اگر هر ماشین تورینگ رو معادل یک زبان فرض کنیم همون گزاره ب بدست میاد.
مشکل از همینه ""اگر هر ماشین تورینگ ..""، زبانهایی هست که ماقادر به نوشتن گرامر براش نیستیم
اگه نه فکر میکنید این همه تلاش که توی کتابهای نظریه برای تعریف یه ماشین قدرتمند تر از تورینگ کردند چیست مگه ماشین به همین سادگی چه عیبی داشت؟؟ مشکل اینه که تورینگ گرامرهای بدون محدودیت رو پوشش میده و نه هر زبانی رو

۰
ارسال: #۳۳

reza_memari_sharif پاسخ داده:

سوال ۵۴ به نظرم غلطه

۴ مثال نقض داره: x=a , y=lambda , z=abb

در نتیجه xz=aabb , yz=abb که xz وجود ندارد ولی yz وجود دارد

برای گزینه ۲ هم مثال نقض وجود داره
۵۷-۲
من فکر می کنم که ۵۶ هم ۱ بشه ولی مطمئن نیستم

۰
ارسال: #۳۴

موج پاسخ داده:

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۲۷ ب.ظ)reza_memari_sharif نوشته شده توسط:  سوال ۵۴ به نظرم غلطه

۴ مثال نقض داره: x=a , y=lambda , z=abb

در نتیجه xz=aabb , yz=abb که xz وجود ندارد ولی yz وجود دارد

برای گزینه ۲ هم مثال نقض وجود داره
اگه نظر من رو بخوای سوال چهار کلا غلطه
ولی نزدیکترین گزینه به نظرم چهار هست
دلیلش رو قبلا گفتم

۰
ارسال: #۳۵

_MAjid_ پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۳/
تو کتاب پارسه صفحه ۱۶۰ نکته ۱۴ میگه:تمام رشته های تعریف شده روی الفبا زیگما استار شمارا است.بنظرتون این به معنی قسمت ب این سواله؟اگه باشه پس این گزینه درسته و الف غلطه.واسه الفم چیزای هست که نقضش کنه!

۰
ارسال: #۳۶

martianboy پاسخ داده:

در مورد ۵۶، یک دوستی اینجوری استدلال کرد که:
هر سه گزینه‌ی ۲ و ۳ و ۴ می‌گن منظم نمی‌تونه باشه اصلا. در صورتی که اگر *L=a باشه، 'L هم همون می‌شه که منظمه. در نتیجه فقط گزینه‌ی یک امکان داره درست باشه.
به همین سادگی اشتباه می‌زنیم. Smile

۰
ارسال: #۳۷

_MAjid_ پاسخ داده:

۵۶ ۹۹% گزینه یک درسته.فکر کنم تو کتاب مقسمی یا پارسه بوده این.

۰
ارسال: #۳۸

martianboy پاسخ داده:

در مورد سؤال هم‌ارزیه:
اگر x=a و y=lambda باشه، فرض کنید z=aab باشه. داریم: yz=aab که عضو L هست. ولی xz=aaab که عضو L نیست. پس a و لامبدا با هم هم‌ارز نیستن و حتما باید جدا باشن.
اگر داشته باشیم: x=ab و y=aab. به ازای هر z که از زبان در نظر بگیریم، هم xz عضو زبان هست هم yz. پس حتما باید ab و aab عضو یک کلاس باشن. در نتیجه گزینه‌ی دوم و چهارم رد می‌شه.

می‌مونه گزینه‌های ۱ و ۳.
aa عضو کلاس b می‌شه. چون هیچ zی در L وجود نداره که اگه aa بزنیم سرش عضو زبان بشه. هر رشته‌ی زبان یا با ab شروع می‌شه یا با aab. در هر دو حالت رشته‌ی حاصل عضو L نمی‌شه چون با بیشتر از دوتا a شروع می‌شه. همین قضیه در مورد b هم صادقه که هیچ رشته‌ای در L نمی‌تونه با b شروع بشه.

در نتیجه گزینه‌ی ۳ هم رد می‌شه و پاسخ نهایی می‌شه گزینه‌ی ۱.

۰
ارسال: #۳۹

موج پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۱۶ ب.ظ)martianboy نوشته شده توسط:  در مورد سؤال هم‌ارزیه:
اگر x=a و y=lambda باشه، فرض کنید z=aab باشه. داریم: yz=aab که عضو L هست. ولی xz=aaab که عضو L نیست. پس a و لامبدا با هم هم‌ارز نیستن و حتما باید جدا باشن.
اگر داشته باشیم: x=ab و y=aab. به ازای هر z که از زبان در نظر بگیریم، هم xz عضو زبان هست هم yz. پس حتما باید ab و aab عضو یک کلاس باشن. در نتیجه گزینه‌ی دوم و چهارم رد می‌شه.

می‌مونه گزینه‌های ۱ و ۳.
aa عضو کلاس b می‌شه. چون هیچ zی در L وجود نداره که اگه aa بزنیم سرش عضو زبان بشه. هر رشته‌ی زبان یا با ab شروع می‌شه یا با aab. در هر دو حالت رشته‌ی حاصل عضو L نمی‌شه چون با بیشتر از دوتا a شروع می‌شه. همین قضیه در مورد b هم صادقه که هیچ رشته‌ای در L نمی‌تونه با b شروع بشه.

در نتیجه گزینه‌ی ۳ هم رد می‌شه و پاسخ نهایی می‌شه گزینه‌ی ۱.

اگه x=a و y=lambda که گزینه یک هم رد میشه چون میشه رشته ای مثه aab داشت که yz عضو زبان هست ولی xz نیست و چون متن سوال گفته به ازای هر z دلخواه گزینه شما هم رد میشه
در ضمن اگه با این فرض شما بخوایم ادامه بدیم کلاس هم ارزی خیلی وسیع تر از این حرفاست میشه همه رشته های aaa bb , ba, bab و خلاصه بی نهایت رشته رو هم ارز گرفت
به نظر من گزینه چهار هست منتها a رو طراح اشتباه آورده و یا اینکه متن سوال باید این شکلی تغییر کنه "وجود دارد zعضو L*" و چون اگه این جمله رو اضافه کنه اون طور به رای شما گزینه یک هم درست میشه به نظرم همون a رو اشتباه آورده و فکر کرده چون رشته هایی که با ab آغاز میشند برش صادقه پس جزو هم ارزی هست

ارسال: #۴۰

martianboy پاسخ داده:

RE: نظریه زبان‌ها ۹۱ مهندسی کامپیوتر

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۳۷ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  اگه x=a و y=lambda که گزینه یک هم رد میشه چون میشه رشته ای مثه aab داشت که yz عضو زبان هست ولی xz نیست و چون متن سوال گفته به ازای هر z دلخواه گزینه شما هم رد میشه
در ضمن اگه با این فرض شما بخوایم ادامه بدیم کلاس هم ارزی خیلی وسیع تر از این حرفاست میشه همه رشته های aaa bb , ba, bab و خلاصه بی نهایت رشته رو هم ارز گرفت
به نظر من گزینه چهار هست منتها a رو طراح اشتباه آورده و یا اینکه متن سوال باید این شکلی تغییر کنه "وجود دارد zعضو L*" و چون اگه این جمله رو اضافه کنه اون طور به رای شما گزینه یک هم درست میشه به نظرم همون a رو اشتباه آورده و فکر کرده چون رشته هایی که با ab آغاز میشند برش صادقه پس جزو هم ارزی هست

دوست عزیز این چیزی که شما گفتی می‌خواستی حرف من رو رد کنی؟ این که حرف من رو گفت درسته. Smile این حرف شما نشون می‌ده که لامبدا و a نمی‌تونن توی یک کلاس باشن. پس حتما باید جدا آورده بشن. منم همینو گفتم. گزینه ۱ رد نمی‌شه که.
گزینه‌ی ۴ هم غلطه چون رشته‌های لامبدا و ab و aab هم‌ارزن. با یه کم دقت متوجهش می‌شی.
رشته‌های دیگه‌ای هم که شما آوردی همه‌شون هم‌ارز می‌شن با b.

دقت کنید که این سه عضو، کوچک‌ترین نماینده‌های کلاسشون هستن و به خاطر سادگی اینجوری نمایش داده شدن. هر کلاس ممکنه بی‌نهایت عضو داشته باشه:
  • کلاس a تک عنصریه. چون فقط همین رشته‌س که اگه سر چندتا از اعضای زبان بزنیمش بازم حاصل عضو زبان باشه. مثالش هم رشته‌ی ab هستش. تمام رشته‌های ممکن دیگه، یا توی زبان هستن که می‌شن هم‌ارز با لامبدا. یا توی زبان نیستن که می‌شن هم‌ارز با b.
  • کلاس b تمام رشته‌هایی که عضو زبان L نیستن عضو کلاسش هستن. تنها استثنا رشته‌ی a هستش که کلاس جدایی داره.
  • کلاس لامبدا شامل همه‌ی رشته‌های توی زبانه.

متاسفانه خودم هم این سؤال رو به اشتباه زدم گزینه‌ی ۳ که الان دیدم غلطه.

۰
ارسال: #۴۱

موج پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۲۴ ب.ظ)martianboy نوشته شده توسط:  دوست عزیز این چیزی که شما گفتی می‌خواستی حرف من رو رد کنی؟ این که حرف من رو گفت درسته. Smile این حرف شما نشون می‌ده که لامبدا و a نمی‌تونن توی یک کلاس باشن. پس حتما باید جدا آورده بشن. منم همینو گفتم. گزینه ۱ رد نمی‌شه که.
گزینه‌ی ۴ هم غلطه چون رشته‌های لامبدا و ab و aab هم‌ارزن. با یه کم دقت متوجهش می‌شی.
رشته‌های دیگه‌ای هم که شما آوردی همه‌شون هم‌ارز می‌شن با b.

دقت کنید که این سه عضو، کوچک‌ترین نماینده‌های کلاسشون هستن و به خاطر سادگی اینجوری نمایش داده شدن. هر کلاس ممکنه بی‌نهایت عضو داشته باشه:
  • کلاس a تک عنصریه. چون فقط همین رشته‌س که اگه سر چندتا از اعضای زبان بزنیمش بازم حاصل عضو زبان باشه. مثالش هم رشته‌ی ab هستش. تمام رشته‌های ممکن دیگه، یا توی زبان هستن که می‌شن هم‌ارز با لامبدا. یا توی زبان نیستن که می‌شن هم‌ارز با b.
  • کلاس b تمام رشته‌هایی که عضو زبان L نیستن عضو کلاسش هستن. تنها استثنا رشته‌ی a هستش که کلاس جدایی داره.
  • کلاس لامبدا شامل همه‌ی رشته‌های توی زبانه.

متاسفانه خودم هم این سؤال رو به اشتباه زدم گزینه‌ی ۳ که الان دیدم غلطه.

میدونی چیه ؟
من دارم یه کلاس هم ارزی میگیرم همش رو
شما هر کدوم رو یه نماینده یه کلاس
که البته سوال به حرف شما شبیه تره

بیخیال دیگه اصلا تا قبل کلید نظر نمیدم
فقط اعصاب آدم بیشتر خورد میشه
موفق باشید

۰
ارسال: #۴۲

cormen پاسخ داده:

نکته ای راجع به سوال ۵۵:
تمام رشته های گزینه ۲ به b‌ ختم میشوند در صورتیکه رشته ای مانند aaa جز زبان است گزینه ۳ هم رشته تهی را تولید نمیکند گزینه ۴ هم رشته abab را که جز زبان است را نمیتواند تولید کند واضح است که گزینه ۱ جواب نهایی است

ارسال: #۴۳

LordAriana پاسخ داده:

(۰۳ اسفند ۱۳۹۰ ۱۲:۴۸ ق.ظ)cormen نوشته شده توسط:  نکته ای راجع به سوال ۵۵:
تمام رشته های گزینه ۲ به b‌ ختم میشوند در صورتیکه رشته ای مانند aaa جز زبان است گزینه ۳ هم رشته تهی را تولید نمیکند گزینه ۴ هم رشته abab را که جز زبان است را نمیتواند تولید کند واضح است که گزینه ۱ جواب نهایی است

این سوال به احتمال قوی حذف میشه، چون ۱ رشته سر امتحان پیدا کردم که تو گزینه ها صدق نمی کرد (:

۰
ارسال: #۴۴

mohammad_13690 پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۳۱ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  ۵۴ رو حتما من غلط زدم.
نظریه ۵ تا بود؟
جمعا ۲۷ تا سوال بود پس؟

سوال ۵۴ شاید باورتون نشه(!) اما گزینه ۳ درسته؛ هرچند خود من اشتباها بین ۲ و ۴ شک داشتم و زدم ۴
واقعا گزینه ۳ درسته با این استدلال:

مفهوم کلاس هم ارزی: میخواهیم رشته ها را به چند بخش افراز کنیم تا هر رشته با توجه به رابطه موجود فقط در یکی از کلاس ها قرار گیرد (و نه بیش از یک کلاس و نه هیچ کلاس)
از هریک از این کلاس ها یک [سرگروه] می نویسیم
چهار سرگروه این مثال عبارت اند از [a] [b] [aa] [e]

هر رشته ای به نام x که مثال بزنید، با توجه به رابطه با یکی از این y ها هم ارز است (صورت سوال را دوباره بخوانید)
۱) فقط با اضافه کردن *(ab+aab) آخر آن رشته، داخل L خواهد بود => مثل [e]
۲) با اضافه کردن هیچ چیز آخر آن رشته، داخل L نخواهد بود => مثل [b]
۳) با aa پایان یافته و فقط با اضافه کردن *( b. (ab+aab داخل L خواهد بود => مثل [aa]
۴) با a پاین یافته و فقط با اضافه کردن * (b+ab). (ab+aab ) داخل L خواهد بود => مثل [aa]

برای شفاف سازی بیشتر چهار کلاس همراه سرگروه و مثال:
[e] =
{ab,aab,abaab,...}
[a] =
{aba,aaba,abaaba,...}
[aa] =
{abaa,aabaa,abaabaa,...}
[b] =
{ba,bbaa,babaaaabb,abb,...}

ارسال: #۴۵

Joonz پاسخ داده:

(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۲۲ ب.ظ)mohammad_13690 نوشته شده توسط:  سوال ۵۴ شاید باورتون نشه(!) اما گزینه ۳ درسته؛ هرچند خود من اشتباها بین ۲ و ۴ شک داشتم و زدم ۴
.....
منم ۳ زدم ولی استدلالم یه جور دیگه بود تقریباً مطمئنم ۳ میشه.

ارسال: #۴۶

cormen پاسخ داده:

(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۲۲ ب.ظ)mohammad_13690 نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۳۱ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  ۵۴ رو حتما من غلط زدم.
نظریه ۵ تا بود؟
جمعا ۲۷ تا سوال بود پس؟

سوال ۵۴ شاید باورتون نشه(!) اما گزینه ۳ درسته؛ هرچند خود من اشتباها بین ۲ و ۴ شک داشتم و زدم ۴

مفهوم کلاس هم ارزی: میخواهیم رشته ها را به چند بخش افراز کنیم تا هر رشته با توجه به رابطه موجود فقط در یکی از کلاس ها قرار گیرد (و نه بیش از یک کلاس و نه هیچ کلاس)
از هریک از این کلاس ها یک [سرگروه] می نویسیم
چهار سرگروه این مثال عبارت اند از [a] [b] [aa] [e]

هر رشته ای به نام x که مثال بزنید، با توجه به رابطه با یکی از این y ها هم ارز است (صورت سوال را دوباره بخوانید)
۱) فقط با اضافه کردن *(ab+aab) آخر آن رشته، داخل L خواهد بود => مثل [e]
۲) با اضافه کردن هیچ چیز آخر آن رشته، داخل L نخواهد بود => مثل [b]
۳) با aa پایان یافته و فقط با اضافه کردن *( b. (ab+aab داخل L خواهد بود => مثل [aa]
۴) با a پاین یافته و فقط با اضافه کردن * (b+ab). (ab+aab ) داخل L خواهد بود => مثل [aa]

برای شفاف سازی بیشتر چهار کلاس همراه سرگروه و مثال:
[e] =
{ab,aab,abaab,...}
[a] =
{aba,aaba,abaaba,...}
[aa] =
{abaa,aabaa,abaabaa,...}
[b] =
{ba,bbaa,babaaaabb,abb,...}

---------------------------------------
دوست عزیز چه رشته ای به b اضافه کنیم تا عضو زبان L بشه؟
بهتره شما صورت سوال رو به دقت بخونی چون گفته xz عضو L اگر و فقط اگر YZ عضو L پس کلاسی بنام b معنی نداره در ساختمان گسسته گریمالدی میگه اعضای کلاس b آنهایی هستند که با اضافه کردن هیچ یا هر رشته ای به انتهای b عضو L شوند

۰
ارسال: #۴۷

mp1368 پاسخ داده:

[tex]\lambda[/tex]

۰
ارسال: #۴۸

(۰۶ اسفند ۱۳۹۰ ۰۴:۲۴ ب.ظ)cormen نوشته شده توسط:  دوست عزیز چه رشته ای به b اضافه کنیم تا عضو زبان L بشه؟
بهتره شما صورت سوال رو به دقت بخونی چون گفته xz عضو L اگر و فقط اگر YZ عضو L پس کلاسی بنام b معنی نداره در ساختمان گسسته گریمالدی میگه اعضای کلاس b آنهایی هستند که با اضافه کردن هیچ یا هر رشته ای به انتهای b عضو L شوند

بله درسته، با اضافه کردن هیچ چیز به b نمیشه اون رو عضو L کرد و به همین دلیل سرگروه یکی از کلاس های هم ارزیه که همکلاسی هاش رشته هایی هستن که مثل خود b ، نمیتونن عضو L بشن؛ مثل ba,baba,bba,...
صورت سوال رو با هم میخونیم
فرض کنید x=b و y=baba و z هم که گفته هر رشته دلخواه؛ قبول دارید در این صورت x و y هم ارزند؟ چون برای هر z که xz عضو L باشه، yz هم عضو L هست (البته اگر z پیدا میشد اما الآن فرض همیشه اشتباه و استنتاج همیشه صحیح است)

ارسال: #۴۹

Joonz پاسخ داده:

(۰۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۲:۵۶ ب.ظ)mohammad_13690 نوشته شده توسط:  بله درسته، با اضافه کردن هیچ چیز به b نمیشه اون رو عضو L کرد و به همین دلیل سرگروه یکی از کلاس های هم ارزیه که همکلاسی هاش رشته هایی هستن که مثل خود b ، نمیتونن عضو L بشن؛ مثل ba,baba,bba,...
صورت سوال رو با هم میخونیم
فرض کنید x=b و y=baba و z هم که گفته هر رشته دلخواه؛ قبول دارید در این صورت x و y هم ارزند؟ چون برای هر z که xz عضو L باشه، yz هم عضو L هست (البته اگر z پیدا میشد اما الآن فرض همیشه اشتباه و استنتاج همیشه صحیح است)

ogey. سر این تست اکثراً با مفهوم کلاس هم ارزی مشکل داشتند که واقعاً هم حق با اوناست بیشتر به ساختمان گسسته شبیه بود تا نظریه(شاید هم حذف شد).

۰
ارسال: #۵۰

(۰۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۱۳ ب.ظ)aliebtehaj نوشته شده توسط:  ogey. سر این تست اکثراً با مفهوم کلاس هم ارزی مشکل داشتند که واقعاً هم حق با اوناست بیشتر به ساختمان گسسته شبیه بود تا نظریه(شاید هم حذف شد).
کاش حذف میشد؛ منم سر جلسه کلاس هم ارزی رو قاطی کردم اشتباه زدم

۰
ارسال: #۵۱

FARMOKH پاسخ داده:

به نظر شما سوال ۵۳ گزینه ۳ جواب درست نیست،سنجش ۴ زده!!!!!!

۰
ارسال: #۵۲

(۰۸ اسفند ۱۳۹۰ ۱۲:۰۶ ق.ظ)FARMOKH نوشته شده توسط:  به نظر شما سوال ۵۳ گزینه ۳ جواب درست نیست،سنجش ۴ زده!!!!!!

من هم زدم ۴
اما استدلال خاصی ندارم

۰
ارسال: #۵۳

ehsan.m پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۳ گزینه ۳ هم می توانید درست باشد چون مورد اول حتما غلط است و یک قضیه در کتاب پیتر به شمار ۲-۱۱ گفته که زبانهای وجود دارند که بازگشتی برشمردنی نیستد روی الفبای غیر تهی سیکما در نتیجه هر زبان روی سیکما شمارش پذیر نیست و گزینه ۳ هم می تواند درست باشد

ارسال: #۵۴

tarang پاسخ داده:

(۰۸ اسفند ۱۳۹۰ ۰۵:۵۷ ب.ظ)ehsan.m نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۵۳ گزینه ۳ هم می توانید درست باشد چون مورد اول حتما غلط است و یک قضیه در کتاب پیتر به شمار ۲-۱۱ گفته که زبانهای وجود دارند که بازگشتی برشمردنی نیستد روی الفبای غیر تهی سیکما در نتیجه هر زبان روی سیکما شمارش پذیر نیست و گزینه ۳ هم می تواند درست باشد
موافقم
قضیه ۱۱-۲
به ازای هر سیکما غیر تهی زبانهایی هستند که بازگشتی بر شمردنی نیستند
یک نکته دیگه هم بعد از تعریف ۲-۱۱ امده که میگه اگر زبان بازگشتی باشه انوقت حتما روال بر شمارش برای ان هست
پس الف حتما اشتبایه
حتما اعتراض بزنید
سوال ۵۴ هم می تونه حذف بشه چون کلاس هم ارزی تو کتاب لینز نیست

۰
ارسال: #۵۵

anyone پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۳
به نظر شما زبانی وجود دارد که بشه براش گرامری نوشت اما الگوریتمی براش وجود نداشته باشه؟
وجود گرامر برای تشخیص اینکه زبان تصمیم پذیر هست کافی نیست؟

ارسال: #۵۶

imi پاسخ داده:

(۰۹ اسفند ۱۳۹۰ ۰۵:۰۴ ب.ظ)anyone نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۵۳
به نظر شما زبانی وجود دارد که بشه براش گرامری نوشت اما الگوریتمی براش وجود نداشته باشه؟
وجود گرامر برای تشخیص اینکه زبان تصمیم پذیر هست کافی نیست؟

خوب زبان های بازگشتی الگوریتم دارند ولی زبان های شمارش پذیر بازگشتی نه و زبان های شمارش پذیر بازگشتی گرامرهای بدون محدودیت دارند. پس آره می تونه وجود داشته باشه. :این نظر من هست و شاید اشتباه باشه ولی فکر نکنم!

۰
ارسال: #۵۷

موج پاسخ داده:

سوال ۵۳ درست هست
اکثر دوستان مفهوم شمارش پذیری رو با متناهی بودن اشتباه میگیرند
اگه کسی مایل هست یه مثال نقض برای گزینه الف پیدا کنه !!!!!!!!!

۰
ارسال: #۵۸

tarang پاسخ داده:

سوال ۵۳
گزینه ج )برای هر زبان دلخواه از الفبای سیکما می توان یک گرامر صوری تولید کننده در نظر گرفت
اگر الف درست باشه ج هم باید درست باشه چون هر زبانی بازگشتی برشمردنی باشه می توان برای ان یک گرامر نامقید پیدا کرد
اگر الفبای یک سیکما متناهی باشه انگاه ان مجموعه شمارش پذیره ولی هر زبان ان مجموعه شمارش پذیر نیست این تصویر کتاب لینز که پیوست کردم میگه به ازای هر سیکمای غیر تهی زبانهای وجود دارند که بازگشتی برشمردنی نیستند بعد هم نگفته مجموعه متناهی باشه یا نامتناهی

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۵۹

موج پاسخ داده:

(۱۳ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۰۴ ب.ظ)tarang نوشته شده توسط:  سوال ۵۳
گزینه ج )برای هر زبان دلخواه از الفبای سیکما می توان یک گرامر صوری تولید کننده در نظر گرفت
اگر الف درست باشه ج هم باید درست باشه چون هر زبانی بازگشتی برشمردنی باشه می توان برای ان یک گرامر نامقید پیدا کرد
اگر الفبای یک سیکما متناهی باشه انگاه ان مجموعه شمارش پذیره ولی هر زبان ان مجموعه شمارش پذیر نیست این تصویر کتاب لینز که پیوست کردم میگه به ازای هر سیکمای غیر تهی زبانهای وجود دارند که بازگشتی برشمردنی نیستند بعد هم نگفته مجموعه متناهی باشه یا نامتناهی

قسمت د که غلط بودنش مشخص هست و اصلا روش هیچ بحثی نیست باید به جای کلمه بازگشتی از بازگشتی برشمردنی استفاده میکرد ( قسمت د غلط)
در همین پیوست خودتون :
آخرین جمله داره تاکید میکنه که هر زبان سیگما قابل شمارش نیست (یعنی ج غلط)
همین طور داره میگه بر طبق تئوری ۱۱/۱ مجموعه زبان های سیگما هم غیر قابل شمارش هست (ب غلط)

پس تا همینجا میشه گزینه چهارم رو به عنوان جواب انتخاب کرد

شما در صورتی میتونی قسمت الف رو رد کنی که یا یه جمله در لینز پیدا کنی که صریحا مخالف الف باشه
ویا هم ارزی دو جمله الف و ج رو از لینز بیان کنی من کمی تردید دارم که هم ارز باشند !!
در هر صورت من هم سر کنکور بین همین تردید داشتم ولی از اونجایی که اون سه تای دیگه به صورت واضح و مشخص غلط بود و گزینه ای هم نبود که بگه هر چهار تا غلطه گزینه چهارم رو انتخاب کردم

ارسال: #۶۰

tarang پاسخ داده:

(۱۳ اسفند ۱۳۹۰ ۱۰:۰۱ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  
(13 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۰۴ ب.ظ)tarang نوشته شده توسط:  سوال ۵۳

قسمت د که غلط بودنش مشخص هست و اصلا روش هیچ بحثی نیست باید به جای کلمه بازگشتی از بازگشتی برشمردنی استفاده میکرد ( قسمت د غلط)
در همین پیوست خودتون :
آخرین جمله داره تاکید میکنه که هر زبان سیگما قابل شمارش نیست (یعنی ج غلط)
همین طور داره میگه بر طبق تئوری ۱۱/۱ مجموعه زبان های سیگما هم غیر قابل شمارش هست (ب غلط)

پس تا همینجا میشه گزینه چهارم رو به عنوان جواب انتخاب کرد

شما در صورتی میتونی قسمت الف رو رد کنی که یا یه جمله در لینز پیدا کنی که صریحا مخالف الف باشه
ویا هم ارزی دو جمله الف و ج رو از لینز بیان کنی من کمی تردید دارم که هم ارز باشند !!
در هر صورت من هم سر کنکور بین همین تردید داشتم ولی از اونجایی که اون سه تای دیگه به صورت واضح و مشخص غلط بود و گزینه ای هم نبود که بگه هر چهار تا غلطه گزینه چهارم رو انتخاب کردم

قضیه ۱-۱۱ میگه اگر یک مجموعه نامتناهی شمارا باشد مجموعه توانی آن ناشمارا است.سوال گفته مجموعه متناهییه پس با این قضیه نمیشه گزینه ۲ را رد کرد.به نظر شما این جمله که اگر یک مجموعه متناهی باشه انگاه مجموعه توانی ان شمارش پذیره اشتباست

۰
ارسال: #۶۱

esi پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۴ ، نظرتون چیه ؟؟؟
چطور میشه گزینه ۳ درست میشه؟؟
اصلا b چطوری می تونه پیشوند باشه یعنی x=b یا y=b باشه ؟؟؟
گزینه ۴ درست نیست بنظرتون ؟؟؟

۰
ارسال: #۶۲

anyone پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۶ من نمی تونم دلیل منظم بودنشو درک کنم کسی میتونه اینو اثبات کنه؟
نظرم اینه که اینکه یه زبان زیر مجموعه یه زبان منظم باشه دلیلی بر منظم بودن خودش نیست (مثلا a به توان n فاکتوریل)

ارسال: #۶۳

abcd1234 پاسخ داده:

(۱۴ اسفند ۱۳۹۰ ۰۲:۴۷ ب.ظ)anyone نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۵۶ من نمی تونم دلیل منظم بودنشو درک کنم کسی میتونه اینو اثبات کنه؟
نظرم اینه که اینکه یه زبان زیر مجموعه یه زبان منظم باشه دلیلی بر منظم بودن خودش نیست (مثلا a به توان n فاکتوریل)
منم نمیتونم بفهمم چطوری این زبان منظم حساب میشه!
لطفا اگه کسی میدونه توضیح بده.

۰
ارسال: #۶۴

Joonz پاسخ داده:

در مورد سوال ۵۳ من زیاد اطلاعی ندارم ولی ببینید فکر کنم این فایل بدرد بخوره

فایل‌(های) پیوست شده
class17.ppt
اندازه فایل: ۱۷۷/۵ KB

۰
ارسال: #۶۵

Joonz پاسخ داده:

حالا من زیاد دیگه وارد بحث نمیشم ولی نگاه کنید سوال گفته الفبا متناهی باشد یعنی مثلاً {a,b}= سیگما خوب حالا سیگما * میشه نامتناهی و مجموع توانیش میشه غیر قابل شمارش به نظر شما اینطور نیست؟ چون اگه دقت کنید تو فایل هم اول اومده
{ s={a,b بعد استارش شده غیر متناهی. بازم تاکید می کنم نگفته زبان متناهی یعنی اگه مثلاً الفبا a , b بود وزبان می شد مثلاً
{a,b} به توان ۱۰۰ در این صورت الف درست بود ولی گفته الفبا متناهی دقت کنید.

۰
ارسال: #۶۶

موج پاسخ داده:

(۱۴ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۳۹ ب.ظ)tarang نوشته شده توسط:  قضیه ۱-۱۱ میگه اگر یک مجموعه نامتناهی شمارا باشد مجموعه توانی آن ناشمارا است.سوال گفته مجموعه متناهییه پس با این قضیه نمیشه گزینه ۲ را رد کرد.به نظر شما این جمله که اگر یک مجموعه متناهی باشه انگاه مجموعه توانی ان شمارش پذیره اشتباست

من عینا ترجمه متن همون پیوست لینزتون رو گفتم
theorem 11.1 tells us that the set of all languages on "E" is not countable
تئوری ۱۱/۱ این را بیان میکند که مجموعه همه زبانها بر روی الفبای سیگما قابل شمارش نیستند (دقیقا ناقض ب هست)
در ضمن نقض این قسمت هم مثل قسمت د کاملا آشکاره و کسی که یه دور هم سرسرکی نظریه خونده باشه میتونه این دو تا رو اول رد کنه
موفق باشید

ارسال: #۶۷

tarang پاسخ داده:

(۱۴ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۵۴ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  
(14 اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۳۹ ب.ظ)tarang نوشته شده توسط:  قضیه ۱-۱۱ میگه اگر یک مجموعه نامتناهی شمارا باشد مجموعه توانی آن ناشمارا است.سوال گفته مجموعه متناهییه پس با این قضیه نمیشه گزینه ۲ را رد کرد.به نظر شما این جمله که اگر یک مجموعه متناهی باشه انگاه مجموعه توانی ان شمارش پذیره اشتباست

من عینا ترجمه متن همون پیوست لینزتون رو گفتم
theorem 11.1 tells us that the set of all languages on "E" is not countable
تئوری ۱۱/۱ این را بیان میکند که مجموعه همه زبانها بر روی الفبای سیگما قابل شمارش نیستند (دقیقا ناقض ب هست)
در ضمن نقض این قسمت هم مثل قسمت د کاملا آشکاره و کسی که یه دور هم سرسرکی نظریه خونده باشه میتونه این دو تا رو اول رد کنه
موفق باشید
ترجمه متن گفته چون سیگما * نامتناهی است قضیه ۱۱-۱ به ما می گوید که مجموعه تمامی زبانهای روی سیگما ناشمارا است حرف شما درست ولی با استفاده از قضیه ۲-۱۱ الف ۱۰۰% غلطه ولی برای رد ۲ قضیه نداریم ولی توضیحات بعد از قضیه ۲-۱۱ میشه ۲ هم رد کرد
فکر کنم هر ۴ گزینه اشتباه باشند پس ۱و۲و۳و۴ درستند
این هم تصویر قضیه ۱-۱۱ که میگه اگر یک مجموعه نامتناهی شمارا باشد مجموعه توانی آن ناشمارا است

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۶۸

watson پاسخ داده:

سلام موج عزیز
در مورد سوال ۵۳
روی سوال به زبانهای شمارا اشاره دارد معادل با زبانهای بازگشتی است یعنی برای آنها الگوریتم عضویتی وجود دارد منظور همان زبانهای . فراتر از اینها همان زبانهای شمارای بازگشتی هستند که در کتاب به آنها شمارای بازگشتی می گن همان(RE) که براش الگوریتم عضویت نداریم. دسته گرامرهایی که برای RE استفاده میشه همان بدون محدودیت ها هستند گزینه ج هم به این خاطر نادرست است. اما اگه بخواهیم نادرستی الف رو نشون بدیم مثلا یه عبارتی بنویسیم مثه اونهایی که برای منظم و مستقل مینویسیم نمیشه باید به طور غیر مستقیم نشون داد که اگه صفحات لینز رو بعد از قضیه ۲-۱۱ مطالعه بشه حله اونجا به طور غیرمستقیم نوشته . یه چیز دیگه هم اینه که ج را به این خاطر رد میکنیم چون دسته گرامرهای به نام بدون محدودیت داریم که معرف زبانهای RE هستند یعنی بازگشتی شمارا (RE).پس الف هم نادرسته .
این نظر منه شاید هم دارم اشتبا میکنم.

۰
ارسال: #۶۹

(۱۴ اسفند ۱۳۹۰ ۱۲:۳۹ ق.ظ)esi نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۵۴ ، نظرتون چیه ؟؟؟
استدلال من تو پستهای قبلی مشکل داشت یا قابل فهم نبود؟

ارسال: #۷۰

esi پاسخ داده:

(۱۴ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۱۰ ب.ظ)mohammad_13690 نوشته شده توسط:  
(14 اسفند ۱۳۹۰ ۱۲:۳۹ ق.ظ)esi نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۵۴ ، نظرتون چیه ؟؟؟
استدلال من تو پستهای قبلی مشکل داشت یا قابل فهم نبود؟

من واقعا متوجه نشدم ، من کلا مشترک ۳ تا غلط زدم که یکیش همینه ، اما واقعا منظورتونو دقیق ندونستم ، اصلا مگه b می تونه پیشوند باشه !!؟؟؟ شاید هم من قاطی کردم !!!؟؟؟

۰
ارسال: #۷۱

(۱۴ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۳۹ ب.ظ)esi نوشته شده توسط:  من واقعا متوجه نشدم ، من کلا مشترک ۳ تا غلط زدم که یکیش همینه ، اما واقعا منظورتونو دقیق ندونستم ، اصلا مگه b می تونه پیشوند باشه !!؟؟؟ شاید هم من قاطی کردم !!!؟؟؟

تبریک میگم که فقط سه تا اشتباه زدی، سفید هم زیاد نداشتی؟
مطمئنی پست من رو خوندی؟ پس چرا باز می پرسی b میتونه پیشوند باشته؟ پستم رو کپی می کنم:
با اضافه کردن هیچ چیز به b نمیشه اون رو عضو L کرد و به همین دلیل سرگروه یکی از کلاس های هم ارزیه که همکلاسی هاش رشته هایی هستن که مثل خود b ، نمیتونن عضو L بشن؛ مثل ba,baba,bba,...
______
پست اولم و پست دوستای دیگه که راجع به مفهوم کلاس هم ارزیه بخون اگه خواستی بگو مفصل تر توضیح بدم

۰
ارسال: #۷۲

annmary پاسخ داده:

دوستان در مورد سوال ۵۴ یه نگاهی به صفحه ۴۱ و ۴۲ این پی دی اف بندازید (سوال ۱)
با کمی تغییر گویا طراح سوال منظورش همین بوده
البته هم ارزی کلاس رو جور دیگه ای تعریف کرده که ظاهرا جواب داخل همین پی دی افه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ارسال: #۷۳

annmary پاسخ داده:

(۱۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۲۱ ب.ظ)annmary نوشته شده توسط:  دوستان در مورد سوال ۵۴ یه نگاهی به صفحه ۴۱ و ۴۲ این پی دی اف بندازید (سوال ۱)
با کمی تغییر گویا طراح سوال منظورش همین بوده
البته هم ارزی کلاس رو جور دیگه ای تعریف کرده که ظاهرا جواب داخل همین پی دی افه

جواب سوال۵۴ رو از پی دی اف کات و ضمیمه کردم

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۷۴

به بهانه سوال ۵۴؛ چند خط راجع به کلاس هم ارزی:
در نتیجه رابطه هم ارزی همیشه شبیه به = عمل میکند
اگر = به معنی هم ارزش باشد داریم،
a=a
a=b <=> b=a
a=b, b=c => a=c
این سه شرط شرایط لازم و کافی رابطه هم ارزیند
اگر عناصر مجموعه را براساس یک ارزش دسته بندی کنیم (افراز) و عناصر هم ارز را کنار هم بگذاریم کلاس های هم ارزی را تشکیل داده ایم؛ مثلا اگر براساس ارزش شهر، رابطه همشهری را تعریف کرده ایم، برای هر شهر یک کلاس همشهری داریم که تمام افراد ساکن آن شهر عضو آن کلاسند؛ و اگر ارزش، باقیمانده عدد بر ۳ باشد، سه کلاس هم ارزی داریم که اعضای هر کلاس با هم، هم ارزند
[۰]=[۳]={۳,۶,۹,…}
[۱]={۱,۴,۷,…}
[۲]={۵,۸,…}

۰
ارسال: #۷۵

csharpisatechnology پاسخ داده:

پاسخ های سنجش:
۵۳- ۴
۵۴- ۳
۵۵- ۱
۵۶- ۱
۵۷- ۲

==

[تصویر:  144675_1_1379087821.gif]
تست ۵۴ چرا گزینه ی ۳ درسته لطفا خوب تشریح کنید و بگید اصلا b این وسط چیکار می کنه و کلا هرنکته ای هست بگید من هیچی نفهمیدم.

۰
ارسال: #۷۶

csharpisatechnology پاسخ داده:

آقایون خانوما ، خودم جوابشو فهمیدم. منظور سوال اینه که کدومشون عضو پیشوندهای زبان L هستند. اگه دقت کنیم می بینیم که b عضو پیشوندهای L نیست . پس گزینه های ۱,۲,۳ رد میشن.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۲۱۹ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  رشته ای مهندسی کامپیوتر sanjeshserv1 ۰ ۱,۰۳۶ ۰۲ تیر ۱۴۰۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sanjeshserv1
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۱,۹۶۰ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۱,۹۹۸ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۴۹,۹۴۰ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۵۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  بحث در مورد نتایج اولیه ازمون دکتری ۹۲ mkiani ۳۷ ۳۰,۲۱۴ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  تشریح تست همروندی - بررسی یکی از سوالات سال ۸۲ abji22 ۵ ۴,۶۷۹ ۰۲ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: mohammadasadi1
  مجموعه تمارین و سوالات امتحانی درس طراحی الگوریتم دانشگاه MIT (سال ۲۰۰۰-۲۰۱۲) Farid_Feyzi ۵ ۷,۲۶۴ ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: s-taheri
  بعد ۶ سال اومدم، ارشد مهندسی کامپیوتر کسی هست؟؟ seyed_eng ۷ ۵,۵۹۷ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: iraj.leo

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close