زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۳۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بحث در مورد کنکور کامپیوتر ۹۵

ارسال: #۴۶
۲۰ اسفند ۱۳۹۴, ۱۱:۱۴ ق.ظ
دوستان سوال ۱۹ درسته کلیدش؟ گزینه ۲ نمیشه؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۴۷
۲۰ اسفند ۱۳۹۴, ۱۲:۳۸ ب.ظ
از دوستان کسی هست تخصصیش بالای ۳۵ زده باشه
ارسال: #۴۸
۲۰ اسفند ۱۳۹۴, ۱۲:۵۵ ب.ظ
RE: بحث در مورد کنکور کامپیوتر ۹۵
(۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ۱۰:۰۸ ق.ظ)Farzamm نوشته شده توسط:  سوال ۱۸ درسته / ورودی هایی که باعت خروجی Z یا X می شوند غیرمجاز هستند.
سوال ۲۲ رو باهاتون موافقم / حتی با یکی از طراح سوالات هم صحبت کردم گفتند با توجه به شکل مدار میشه این گزینه تفسیر بشه.
سوال ۲۹ درسته / تو گزینه ها گفته حداکثر (یعنی اگه همه مشکلات رو رفع کنید حداکثر این میشه)
سوال ۲۸ هم اوکیه / جمع کننده CSA ترتیبی است / مشکلش چیه؟
پس سوال ۱۸ برای bc برابر ۰۰ خروجی یک نیست. بر اساس نظر شما جواب باید 'b'c + bc میشد.
سوال ۲۲: با شما موافق نیستم. نهایتش بشه حافظه دستورات و داده رو مستقل گرفت. Read و Write توی پایپ لاین اول میتونن همپوشانن بشن چون جمعا ۳۵ نانو ثانیه میشه ولی توی پایپ لاین دوم امکان همپوشانی نداریم.
سوال ۲۸: مگه تاخیر انتشار carry برابر ۶ کلاک (برای ۶ فلیپ فلاپ ذخیره کننده carry ها) و کلا جمع n عدد n+6 کلاک نباید بشه؟ فقط گزینه ۴ چنین است.
ارسال: #۴۹
۲۰ اسفند ۱۳۹۴, ۰۱:۰۵ ب.ظ
ممنون.عجله و بی دقتی باعث شد اشتباه بزنم!
ارسال: #۵۰
۲۰ اسفند ۱۳۹۴, ۰۱:۳۸ ب.ظ
(۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ۰۱:۲۵ ب.ظ)Farzamm نوشته شده توسط:  
(20 اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۵۵ ب.ظ)peyman429 نوشته شده توسط:  پس سوال ۱۸ برای bc برابر ۰۰ خروجی یک نیست. بر اساس نظر شما جواب باید 'b'c + bc میشد.
بر اساس نظر خودم گزینه ۲ میشه / چطوری به این رسیدید؟!

(۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۵۵ ب.ظ)peyman429 نوشته شده توسط:  سوال ۲۸: مگه تاخیر انتشار carry برابر ۶ کلاک (برای ۶ فلیپ فلاپ ذخیره کننده carry ها) و کلا جمع n عدد n+6 کلاک نباید بشه؟ فقط گزینه ۴ چنین است.
اول باید ۸ کلا بخوره تا همه همه ورودی ها جمع شوند و دو کلاک دیگر هم تا carry به خروجی آخر بررسه
سوال ۱۸: نظر خودتون این بوده که ورودی هایی که خروجی امپدانس بالا دارند غیر مجازند پس bc برابر ۰۰ غیر مجازه دیگه.
سوال ۲۸: ۸ کلاک برا ۸ عدد درست ولی تاخیر انتشار carry ها برابر تعداد فلیپ فلیپ های ذخیره کننده carry (یعنی ۶ تا) نیست مگه؟؟
ارسال: #۵۱
۲۰ اسفند ۱۳۹۴, ۰۵:۱۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ۰۶:۰۸ ب.ظ، توسط zsh.)
سلام

تخصصی: ۳۷/۵
استعداد: ۲۴ یا ۲۹ (یک سوال رو یادم نمیاد)
زبان (: : ۷ (البته بعضی گزینه ها رو یادم نمیاد ولی احتمالا همینه)

به نظر من سوال ۲ الگوریتم جوابش غلطه، نظرتون رو بفرمایید لطفا.

باید بشه logn^ 2 یعنی گزینه ی ۲!

سوال ۳۷ درسته! اگر اشتباه نکنم تو استالینگز هست که اگر اندازه ی صفحه بزرگ باشه چون بخش بزرگی از برنامه میاد داخل حافظه، میزان ارتباطی که بخش های یک صفحه بهم دارند کم میشه. یعنی در واقع احتمال ارتباطشون کم میشه پس لوکالیتی کم میشه.
ولی مسئله اینجاست که گزینه ی ۲ هم ممکن هست که درست باشه. اگر اندازه ی صفحه کم بشه از دو جهت میشه به مقدار IO نگاه کرد:
۱/ چون احتمالا تعداد دفعاتی که صفحات از حافظه بیرون میرن و دوباره میان تو زیاد میشه، یعنی چون احتمالا نقص صفحه ی بیشتری داریم، پس IO زیاد میشه!
۲/ چون اندازه ی صفحه کم میشه، هر دفعه که یک صفحه قراره بیاد داخل حافظه ی اصلی، اطلاعات "کمتری" رو لازم هست که بیاریم تو حافظه. پس IO کم میشه.

احتمالا مورد دوم مد نظر طراح سوال بوده، که البته من با این مدل سوال طرح کردن مخالفم.

ببخشید مرجعی که ارجاع دادم در بالا سیلبرشاتس هست نه استالینگز. دقیقا جمله ی زیر رو الان دارم میبینم. صفحه ی ۴۰۱ ویرایش ۸، خط سوم:

With a smaller page size, though, total I/O should be reduced, since locality will be improved

سوال ۲ الگوریتم هم درسته بی دقتی خودم بود
ارسال: #۵۲
۲۰ اسفند ۱۳۹۴, ۰۹:۵۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۳۱ ب.ظ، توسط emadpres.)
سلام
تخصصی: ۳۷٪ ( زبان و هوش هم یادم نیست خیلی که بخوام چک کنم)

به نظر من کلید توی بعضی سوالا اصلا رو هواست. کسی نظری داره درباره جوابای من لطفا بگه. (هنوز اعتراض نزدم تا مطمین شم اشتباه نمیکنم)
(کلید های توضیحات زیر براساس دفترچه B که سنجش روی سایت گذاشته هست)

=== سوال ۵ ---- کلید سنجش:۳ کلید درست:۲ ===================
جمله اول که به وضوح غلطه و بحثی نیست. جمله ی دوم هم که چون v برگ هست دلیلی نداره MST اشتباهی باقی بمونه و MST بصورت connected باقی میمونه و مشکلی نداره. در رابطه با جمله ی سوم هم درسته جمله بدلیل اینکه فرض کنید یال قطع شده e=ab (با دو سر a و b) باشه. ریوسی که در درخت T سمت a هستن رو مجموعه A در نظر بگیرید ( و همینطور بقیه ریوس رو B). خب MST روی A همون MST باقیمونده روی سمت A میتونه باشه و کمینه و connected هم هست و مثال نقضی به ذهنم براش نمیرسه. (و بصورت مشابه برای B). کسی مثال نقض داره واسه جمله سوم ؟
اگه نه پس دو جمله درست هست و کلید غلط بوده !!!
=============================================

=== سوال ۱۲ ---- کلید سنجش:۳ کلید درست:۴ ===================
اصلا هیچ ترتیب خاصی مهم نیست وقتی میخوایم کمینه تعداد اتاق های همزمان رو پیدا کنیم. به هر ترتیب دلخواهی بصورت حریصانه درس ها رو بر میداریم و از اولین اتاق چک میکنیم که آیا بازه ی این درس خالی هست توی اتاق یا نه. نبود میریم اتاق بعد تا بالاخره جا باشه.این سوال رو طراح با اون سوالی که بازه ی یک فعالیت زمان شروع و پایان ثابتی نداره (و فقط طول فعالیت داده شده) مثلا اشتباه گرفته احتمالا. بازم کسی مثال نقض داره بگه.اگه نه پس کلید غلط بوده !!!

=== سوال ۱۳ ---- کلید سنجش:۳ (درست هم هست که من اشتباه زدم) ===================
شرح: درخت تریپ منظور سواله دقیقا. جمله ی اول درست نیست درصورتی که کلید های غیرمتمایز داشته باشیم. جمله ی دوم غلطه و بالاخره همیشه یک تریپ میشه داشت. جمله ی سوم درسته و اصلا یک روش برای ساخت درخت باینری بالانس همینه که کلید دوم (اونی که رووش هیپ میزنه) رو تصادفی ایجاد میکنن. پس همیشه یک درخت با ارتفاع مورد نظر هست. جمله ی چهارم هم درسته باز و حالت بد اینه که کلید اول رو همه یکسان بدن و کلید دوم متمایز. اونوقت رسما یک هیپ داریم و پیدا کردن کلید ها با O(N) میشه و باید همه درخت چک بشه.

=== سوال ۱۵ ---- کلید سنجش: ۳ (من ۲ زدم) ===================
شرح: میشه یکی بهم بگه چطوری گزینه ۳ درسته ؟ با چه داده ساختاری ؟

=== سوال ۱۸ ---- کلید سنجش: ۲ کلید درست:۴ ===================
شرح: واضح هست که گزینه ۲ غلطه. حالت b=c=1 رو درنظر بگیرید. گزینه دو خروجی صفر رو در نظر میگیره ولی در عمل گیت ها میسوزن چون دو تا three-state باهم فعال شدن. کتاب مانو (کتاب زبان اصلی) صریحتا توی صفحه ۴۹۳ میگه دوتا با هم حق ندارن فعال بشن! چه برسه بخوایم درباره تابع احتمالی برای خروجیش حرف بزنیم و با don’t care توجیح کنیم. در ضمن حالت b=c=0 هم خروجی مدار High Amp. هست که گزینه دو یک فرض کرده و نمیدونم کلا چجوری. شک نکنید کلید ۴ درسته.

=== سوال ۲۲ ---- کلید سنجش: ۲ کلید درست:۳ ===================
شرح: جدول کارنو رو بکشید میرسید به اینکه عبارت bc برای رفع هازاد لازمه. خب برای اضافه شدن این عبارت یک and میخوایم و یک or میخوایم. طراح فکر کنم فرض کرده یکی از or هارو سه ورودی میکنیم(!) و or رو حذف کرده. سنجش درک نیمکنه بعضی چیزارو. ۱۰۰ تا گیت ۲ ورودی گذاشته و یهو فرض میکنه برای رفع هازارد و برای صرفه جویی گیت or لازم نیست. یا باید هردو گزینه ۲ و ۳ رو صحیح اعلام کنن یا حذف کنن.

=== سوال ۲۵ ---- کلید سنجش: ۱ (من ۴ زدم) ===================
من هرجور حساب میکنم درک نمیکنم چجوری از این اطلاعات برای micro-opCode نظر میشه داد! کسی میدونه ؟

=== سوال ۳۷ ---- کلید سنجش: ۱ (کلید درست: ۱و۴) ===================
شرح: گزینه ۱ طبق توضیح دوستان بالاتر توی همین فروم درسته که غلطه. ولی گزینه ۴ هم میشه غلط باشه. دلیلم هم برمیگرده به ناهنجاری بلیدی (صفحه ۲۱۸ سیستم عامل مقسمی) که توی الگوریتم جایگزنی فریم ها اگه تعداد فریم ها بیشتر بشه امکانش هست که میس برخلاف انتظار بیشتر بشه! الگوریتم جایگزینی توی TLB هم مشابه همین فریم ها هست و همین ناهنجاری رو میتونه متحمل بشه. پس گزینه ۱ قبول ولی گزینه ۴ هم باید بعنوان کلید باشه !

=== سوال ۳۸ ---- کلید سنجش: ۱ کلید درست:۲ ===================
شرح: گزینه ۲ درست هست چون توی گزینه یک فرض شده سیستم عامل علم غیب داره درباره صفحه هایی که فرزند میخواد عوض کنه که غلطه. اصلا این مفهوم copy-on-write توی خیلی از جاهای دیگه هست و معنیش اینه که یک المانی برای صرفه جویی مشترک نگه داشته میشه تا زمانی که یکی از استفاده کننده هاش بخواد تغییری بده. طبیعتا کلید درست ۲ هست !

=== سوال ۳۹ ---- کلید سنجش: ۱ کلید درست: ۳ ===================
شرح: پایش نرخ نقص صفحه و تنظیم نرخ !!!! آخه این گزینه جواب نیست اصلا و به نحوه تنظیم نرخ اشاره نکرده ! اصل جواب کاهش چندبرنامگی هست (گزینه ۳) که نتیجه ی گزینه ۳ میشه همین که نرخ نقص صفحه تنظیم میشه (مثلا).

در یک جمع بندی کلید سوالات ۵ و ۱۲ و ۱۸ و ۲۲ و ۳۸ و ۳۹ غلط هستن قطعا.
من جمعه شب اعتراض میکنم و اگه کسی توضیحی داره خوشحال میشم بگه یا همراهی کنه توی اعتراضات.
ارسال: #۵۳
۲۱ اسفند ۱۳۹۴, ۱۲:۱۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۱۸ ق.ظ، توسط zsh.)
(۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۵۵ ب.ظ)emadpres نوشته شده توسط:  سلام
تخصصی: ۳۷٪ ( زبان و هوش هم یادم نیست خیلی که بخوام چک کنم)

به نظر من کلید توی بعضی سوالا اصلا رو هواست. کسی نظری داره درباره جوابای من لطفا بگه. (هنوز اعتراض نزدم تا مطمین شم اشتباه نمیکنم)
(کلید های توضیحات زیر براساس دفترچه B که سنجش روی سایت گذاشته هست)

=== سوال ۵ ---- کلید سنجش:۳ کلید درست:۲ ===================
جمله اول که به وضوح غلطه و بحثی نیست. جمله ی دوم هم که چون v برگ هست دلیلی نداره MST اشتباهی باقی بمونه و MST بصورت connected باقی میمونه و مشکلی نداره. در رابطه با جمله ی سوم هم درسته جمله بدلیل اینکه فرض کنید یال قطع شده e=ab (با دو سر a و b) باشه. ریوسی که در درخت T سمت a هستن رو مجموعه A در نظر بگیرید ( و همینطور بقیه ریوس رو B). خب MST روی A همون MST باقیمونده روی سمت A میتونه باشه و کمینه و connected هم هست و مثال نقضی به ذهنم براش نمیرسه. (و بصورت مشابه برای B). کسی مثال نقض داره واسه جمله سوم ؟
اگه نه پس دو جمله درست هست و کلید غلط بوده !!!
از نظر من هم دو گزینه درسته ولی اثبات نکردم
=== سوال ۱۲ ---- کلید سنجش:۳ کلید درست:۴ ===================
اصلا هیچ ترتیب خاصی مهم نیست وقتی میخوایم کمینه تعداد اتاق های همزمان رو پیدا کنیم. به هر ترتیب دلخواهی بصورت حریصانه درس ها رو بر میداریم و از اولین اتاق چک میکنیم که آیا بازه ی این درس خالی هست توی اتاق یا نه. نبود میریم اتاق بعد تا بالاخره جا باشه.این سوال رو طراح با اون سوالی که بازه ی یک فعالیت زمان شروع و پایان ثابتی نداره (و فقط طول فعالیت داده شده) مثلا اشتباه گرفته احتمالا. بازم کسی مثال نقض داره بگه.اگه نه پس کلید غلط بوده !!!

=== سوال ۱۳ ---- کلید سنجش:۳ (درست هم هست که من اشتباه زدم) ===================
شرح: درخت تریپ منظور سواله دقیقا. جمله ی اول درست نیست درصورتی که کلید های غیرمتمایز داشته باشیم. جمله ی دوم غلطه و بالاخره همیشه یک تریپ میشه داشت. جمله ی سوم درسته و اصلا یک روش برای ساخت درخت باینری بالانس همینه که کلید دوم (اونی که رووش هیپ میزنه) رو تصادفی ایجاد میکنن. پس همیشه یک درخت با ارتفاع مورد نظر هست. جمله ی چهارم هم درسته باز و حالت بد اینه که کلید اول رو همه یکسان بدن و کلید دوم متمایز. اونوقت رسما یک هیپ داریم و پیدا کردن کلید ها با O(N) میشه و باید همه درخت چک بشه.

=== سوال ۱۵ ---- کلید سنجش: ۳ (من ۲ زدم) ===================
شرح: میشه یکی بهم بگه چطوری گزینه ۳ درسته ؟ با چه داده ساختاری ؟
فکر میکنم فیبوناچی هیپ هست. باید توجه کنید هزینه ی سر شکن رو خواسته. فیبوناچی هیپ رو هم میتونید تو ویکی پدیا یه سرچ کنید ببینید همین ها هست پیچیدی هاش.

=== سوال ۱۸ ---- کلید سنجش: ۲ کلید درست:۴ ===================
شرح: واضح هست که گزینه ۲ غلطه. حالت b=c=1 رو درنظر بگیرید. گزینه دو خروجی صفر رو در نظر میگیره ولی در عمل گیت ها میسوزن چون دو تا three-state باهم فعال شدن. کتاب مانو (کتاب زبان اصلی) صریحتا توی صفحه ۴۹۳ میگه دوتا با هم حق ندارن فعال بشن! چه برسه بخوایم درباره تابع احتمالی برای خروجیش حرف بزنیم و با don’t care توجیح کنیم. در ضمن حالت b=c=0 هم خروجی مدار High Amp. هست که گزینه دو یک فرض کرده و نمیدونم کلا چجوری. شک نکنید کلید ۴ درسته.

=== سوال ۲۲ ---- کلید سنجش: ۲ کلید درست:۳ ===================
شرح: جدول کارنو رو بکشید میرسید به اینکه عبارت bc برای رفع هازاد لازمه. خب برای اضافه شدن این عبارت یک and میخوایم و یک or میخوایم. طراح فکر کنم فرض کرده یکی از or هارو سه ورودی میکنیم(!) و or رو حذف کرده. سنجش درک نیمکنه بعضی چیزارو. ۱۰۰ تا گیت ۲ ورودی گذاشته و یهو فرض میکنه برای رفع هازارد و برای صرفه جویی گیت or لازم نیست. یا باید هردو گزینه ۲ و ۳ رو صحیح اعلام کنن یا حذف کنن.

=== سوال ۲۵ ---- کلید سنجش: ۱ (من ۴ زدم) ===================
من هرجور حساب میکنم درک نمیکنم چجوری از این اطلاعات برای micro-opCode نظر میشه داد! کسی میدونه ؟

=== سوال ۳۷ ---- کلید سنجش: ۱ (کلید درست: ۱و۴) ===================
شرح: گزینه ۱ طبق توضیح دوستان بالاتر توی همین فروم درسته که غلطه. ولی گزینه ۴ هم میشه غلط باشه. دلیلم هم برمیگرده به ناهنجاری بلیدی (صفحه ۲۱۸ سیستم عامل مقسمی) که توی الگوریتم جایگزنی فریم ها اگه تعداد فریم ها بیشتر بشه امکانش هست که میس برخلاف انتظار بیشتر بشه! الگوریتم جایگزینی توی TLB هم مشابه همین فریم ها هست و همین ناهنجاری رو میتونه متحمل بشه. پس گزینه ۱ قبول ولی گزینه ۴ هم باید بعنوان کلید باشه !
TLB Reach بحثش با چیزی که می فرمایید متفاوت هست به نظرم. وقتی تعداد خونه های TLB رو زیاد کنیم بدیهی به نظر میاد که تعداد دفعاتی که به TLB رجوع میکنیم برای یافتن ادرس فیزیکی بیشتر باشه.
=== سوال ۳۸ ---- کلید سنجش: ۱ کلید درست:۲ ===================
شرح: گزینه ۲ درست هست چون توی گزینه یک فرض شده سیستم عامل علم غیب داره درباره صفحه هایی که فرزند میخواد عوض کنه که غلطه. اصلا این مفهوم copy-on-write توی خیلی از جاهای دیگه هست و معنیش اینه که یک المانی برای صرفه جویی مشترک نگه داشته میشه تا زمانی که یکی از استفاده کننده هاش بخواد تغییری بده. طبیعتا کلید درست ۲ هست !
از نظر من هر دو گزینه ی ۱ و ۲ درست هستند. من تو کتاب استالینگز که چیزی ندیدم. در کتاب تننباوم چند خط کلی دیدم که هیچکدوم از دو گزینه ی ۱ و ۲ رو رد نمیکنه. و در نهایت در کتاب سیلبرشاتس مثالی آورده که با برداشت من داره میگه هر دو گزینه درست هست. یعنی بطور خاص گزینه ی ۲ درسته و اگر بخواهیم کلی تر صحبت کنیم گزینه ی ۱ هم میتونه درست باشه. باز هم تاکید میکنم که اینها برداشت من بودن. بهر حال من هم اگر توجیه نشم ان شاالله به این سوال اعتراض خواهم کرد
=== سوال ۳۹ ---- کلید سنجش: ۱ کلید درست: ۳ ===================
شرح: پایش نرخ نقص صفحه و تنظیم نرخ !!!! آخه این گزینه جواب نیست اصلا و به نحوه تنظیم نرخ اشاره نکرده ! اصل جواب کاهش چندبرنامگی هست (گزینه ۳) که نتیجه ی گزینه ۳ میشه همین که نرخ نقص صفحه تنظیم میشه (مثلا).

در یک جمع بندی کلید سوالات ۵ و ۱۲ و ۱۸ و ۲۲ و ۳۸ و ۳۹ غلط هستن قطعا.
من جمعه شب اعتراض میکنم و اگه کسی توضیحی داره خوشحال میشم بگه یا همراهی کنه توی اعتراضات.

من نمیدونم سوال ۲۷ رو چطور حل کرده که به جواب ۱۶(گزینه ۱) رسیده. کسی از دوستان میتونه بصورت کلی بمن بگه چطور حلش کرده؟ من به جواب ۱۲۸ میرسم!
ارسال: #۵۴
۲۱ اسفند ۱۳۹۴, ۱۲:۲۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۲۲ ق.ظ، توسط emadpres.)
(۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۱۵ ق.ظ)zsh نوشته شده توسط:  
من نمیدونم سوال ۲۷ رو چطور حل کرده که به جواب ۱۶(گزینه ۱) رسیده. کسی از دوستان میتونه بصورت کلی بمن بگه چطور حلش کرده؟ من به جواب ۱۲۸ میرسم!
من حل نکردم اینو
ارسال: #۵۵
۲۱ اسفند ۱۳۹۴, ۰۳:۱۹ ق.ظ
دوستان حتما تو سایت سنجش اعتراض به کلید ثبت کنید، کلید بعضی سوال‌ها به وضوح غلطه
ارسال: #۵۶
۲۱ اسفند ۱۳۹۴, ۱۱:۰۸ ق.ظ
(۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۲۱ ق.ظ)Farzamm نوشته شده توسط:  
(20 اسفند ۱۳۹۴ ۰۵:۱۴ ب.ظ)zsh نوشته شده توسط:  به نظر من سوال ۲ الگوریتم جوابش غلطه، نظرتون رو بفرمایید لطفا.

باید بشه logn^ 2 یعنی گزینه ی ۲!

نه / گزینه ۳ میشه / تو case II قضیه Master صدق می کنه / a=1 و b=4 پس n^loga_b برابر یک میشه و f(n)=log^2n رو داریم که k=2 هست پس T(n) میشه log^3 n

(۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۲:۱۵ ق.ظ)zsh نوشته شده توسط:  من نمیدونم سوال ۲۷ رو چطور حل کرده که به جواب ۱۶(گزینه ۱) رسیده. کسی از دوستان میتونه بصورت کلی بمن بگه چطور حلش کرده؟ من به جواب ۱۲۸ میرسم!

تست خیلی قشنگیه / نحوه حلش مثل نمونه های قبلیش هست / ولی نکته اش اندازه سایز فیلد immediate هست که به صورت default برابر طول کلمه هست.

منم از همون راه حل کردم و اندازه ی آدرس بلافاصله رو برابر طول کلمه یعنی ۱۶ گرفتم. پس میشه لطفا ببینید کجا رو اشتباه حل کردم؟
من گفتم ۱۵ تا دستور یک کلمه ای داریم که پس ۴ بیت برای این ۱۵ تا لازم داریم. پس ۱۶ - ۴ = ۱۲ بیت برای آدرس دهی سه تا آدرس باقی میمونه. مسلما در دستورات یک کلمه ای هر سه آدرس باید از نوع ثباتی باشن حالا چه مستقیم و چه غیر مستقیم. ۱۲ / ۳ = ۴ پس برای هر آدرس ثباتی ۴ بیت لازم داریم.
طول دستورات دو کلمه ای هم ۳۲ بیت هست، ۱۶ تا از اون برای آدرس بلافاصله میزاریم کنار. دو تا دستور ثباتی رو هم میشه آدرس داد ، پس ۸ تا دیگه هم میزاریم کنار. پس میمونه ۸ - ۱۶ - ۳۲ تا یعنی ۸ بیت دیگه! یه بیت هم برای تعیین نوع دستور (یه کلمه ای یا دو کلمه ای بودن ) گذاشته کنار احتمالا پس ۷ بیت داریم واسه دستور که میشه ۲^۷ دستور یعنی ۱۲۸ تا رو ادرس داد.
ارسال: #۵۷
۲۱ اسفند ۱۳۹۴, ۰۷:۱۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ۰۷:۱۹ ب.ظ، توسط ۹۰۲۵۱۱۸۳.)
سلام
شما درصداتون چن شد؟

بچه های it چ درصدهایی زدن؟لطفا بگید
ارسال: #۵۸
۲۱ اسفند ۱۳۹۴, ۱۱:۰۹ ب.ظ
(۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ۰۵:۵۳ ب.ظ)Farzamm نوشته شده توسط:  
(21 اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۰۸ ق.ظ)zsh نوشته شده توسط:  منم از همون راه حل کردم و اندازه ی آدرس بلافاصله رو برابر طول کلمه یعنی ۱۶ گرفتم. پس میشه لطفا ببینید کجا رو اشتباه حل کردم؟
من گفتم ۱۵ تا دستور یک کلمه ای داریم که پس ۴ بیت برای این ۱۵ تا لازم داریم. پس ۱۶ - ۴ = ۱۲ بیت برای آدرس دهی سه تا آدرس باقی میمونه. مسلما در دستورات یک کلمه ای هر سه آدرس باید از نوع ثباتی باشن حالا چه مستقیم و چه غیر مستقیم. ۱۲ / ۳ = ۴ پس برای هر آدرس ثباتی ۴ بیت لازم داریم.
طول دستورات دو کلمه ای هم ۳۲ بیت هست، ۱۶ تا از اون برای آدرس بلافاصله میزاریم کنار. دو تا دستور ثباتی رو هم میشه آدرس داد ، پس ۸ تا دیگه هم میزاریم کنار. پس میمونه ۸ - ۱۶ - ۳۲ تا یعنی ۸ بیت دیگه! یه بیت هم برای تعیین نوع دستور (یه کلمه ای یا دو کلمه ای بودن ) گذاشته کنار احتمالا پس ۷ بیت داریم واسه دستور که میشه ۲^۷ دستور یعنی ۱۲۸ تا رو ادرس داد.

همه اش درسته الی دو خط آخر / اون قمست ۴ ّبیت opcode که ۱۵تا کدش برای دستورات یک کلمه ای هست بین هر دو قالب دستور مشترک است، اینکه گفته از حداکثر دستورات یک کلمه ای استفاده شده یعنی طول opcodeاش ۴ بیت هست ولی ۱۶تا حالت ممکن فقط ۱۵تاش به این اختصاص داده شده یعنی یک کد از ۱۶ حالت این چهار بیت مشترک بین هر دوقالب به قالب دوکلمه ای داشته است (دقت کنید که جدا کردن نوع قالب به دو صورت ممکن است یکی با استفاده از یک فلید یه بیتی mode و دیگری با تخصیص opcodeهای مختلف به بخش های مشترک opcode / که مورد دوم رو باید تو صورت سوال بگه مثال این سول) / پس از اون ۸ بیت اضافه ای که برای قالب دو کلمه ای می موونه فقط ۴ بیت غیرمشترک هست که ۱۶ حالت می توونه ایجاد کنه.

ممنونم از جوابتون
ارسال: #۵۹
۲۱ اسفند ۱۳۹۴, ۱۱:۳۱ ب.ظ
تصویری از توضیحات و اعتراض هام به سوالات ۵ و ۱۸ و ۲۲ و ۳۸ و ۳۹ برای ارسال به سنجش در پیوست قرار گرفته.
برای سوال ۱۲ هم که یه چند خط توضیح باید بنویسم و اثباتی براش بلد نیستم متاسفانه ..
لطفا اطلاع رسانی کنید و اعتراض کنید لطفا تا نتیجه بده.

فایل‌(های) پیوست شده

سپاس‌گزاری شده توسط: mahsa_mb
ارسال: #۶۰
۲۲ اسفند ۱۳۹۴, ۱۰:۰۰ ب.ظ
ظاهرا هیچ یک از دوستان سوال ۶ (جمله n ام سری فیبوناچی به پیمانه ۱۰۰۰) رو درست نزدن. همون جور که قبلا گفتم جملات سری فیبوناچی به پیمانه یک عدد پریودیک هستند. برا اطمینان کدش رو نوشتم، نتیجه آن بود که دوره پریودش به پیمانه ۱۰۰۰ برابر ۱۵۰۰ بود. یعنی جملات ۱۵۰۱ و ۱۵۰۲ به ترتیب برابر ۱ و ۱ میشن. نتیجه آن که این مساله با (۱)O قابل حله.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۲۳۵ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  راهنمایی در مورد کنکور ارشد ۱۴۰۰ قاصدک۲۳ ۱۳۷ ۵۹,۱۰۳ ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: M423sr
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۵۰,۲۲۱ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  بحث در مورد نتایج اولیه ازمون دکتری ۹۲ mkiani ۳۷ ۳۰,۳۳۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  خرید کتب موردنیاز برای کنکور ارشد کامپیوتر susankhanoom ۱ ۲,۴۹۸ ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: jasin
  به کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر نیاز دارم Dermobd ۰ ۲,۱۸۰ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Dermobd
  بحث و تبادل نظر راجع به نرم افزارهای شبیه سازی -Ali- ۱۶۸ ۱۰۲,۵۲۹ ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: bahareh
  فروش کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر پارسه و پوران پژوهش sems ۳ ۵,۴۴۹ ۱۶ دى ۱۳۹۸ ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  بحث و بررسی پیرامون بیگ بنگ و شکل گیری حیات marvelous ۳ ۵۹ ۰۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  لینک گروه تلگرام کنکور ارشد آی تی و کامپیوتر firstiped ۱ ۳,۸۶۰ ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia580

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close