زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۴۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چگونه فکر کنیم؟

ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۸۹, ۰۷:۲۵ ق.ظ
Smile چگونه فکر کنیم؟
چطور میشه فکر کردن را یاد داد‌، بطوریکه در همه ابعاد زندگی بشه ازش استفاده کرد؟اصلا فکر کردن رو تعریف کنید؟ابزار فکر کردن چیه؟چطور به فرزندم فکر کردن رو یاد بدم؟شما چطور به فرزندتون فکر کردن رو یاد می دید؟شما راجع به مسائل زندگیتون (جدا از اینکه چه نوع مسئله ای باشه)چطور فکر می کنید؟Smile

اگر به خطا رفتی، از برگشتن واهمه نداشته باش./برگ در هنگام زوال می افتدمیوه در هنگام کمال می افتدبنگر که چگونه می افتی چون برگی زرد و یا سیبی سرخ.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Soheil , parimehraban
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۸۹, ۰۳:۵۲ ب.ظ
RE: چگونه فکر کنیم؟
من هم مث شما خیلی وقتا به موضوعاتی مانند این موضوع فکر میکنم البته من هنوز بچه ندارم اما میگن
تربیت بچه از ۳۰ سال قبل از تولدش شروع میشه میدونی من برای خودم برا تربیت بچه‌ام یه فکر هایی کردم بهت میگم شما امتخان کنید به من هم بگو . مثلا برا فکر کردن یه بازی ترتیب بده و براش جایزه تعیین کن یه موضوع کوچیک که توی روز مره زندگی تون وجود داره و در حد در ک فرزندت باشه و همین طور تا بزرگتر هم که میشه توی مسائل مختلف و تصمیم گیریه ای مختلف زندگی دخالتش بده حتی مثلا اگه قراره ماشینی بخریرید در مورد رنگ ماشین ازش نظر بخواه راستش این روشی بود که پدر ومادر خودم در مورد من و خواهر و برادرم استفاده می کردن اجازه مخالفت تو بعضی مسائل رو بهش بده تا به نه گفتن هم عادت کنه واقعا نه گفتن هنر بزرگیه که به نظرم خیلی از خانواده‌ها از اونجا که دلشون میخاد
بچه حرف گوش کن مطلق باشه اینو توی اون از بین می برن و دربزرگ سالی به عوامل بد مث دوست بد
پیشنهاد بد و... نمی تونه نه بگه واین یعنی فاجعه میدونی نه اینکه قدرت تشخیص خوب وبد رو نداشته باشه میدونه بده اما همیشه عادت داشته به موافق بودن البته این اجازه نه گفتن نباید منجر به لوس شدنش بشه خوب اینا دیگه بر میگرده به هنر مادر و پدر و هماهنگ بودن اونا باهم .
در مورد بازی فکر کردن میتونه در حد تصمیم گیری برای غذای فردا باشه ازش بخاه با همه اعضای خونه مشورت کنه نظر همه رو بپرسه ونظر خودش رو هم بگه وبعد تصمیم بگیره در نهایت برای کارش یه جایزه
در نظر بگیر این بازی رو میتونی برای هر موضوعی به کارببری موفق باشی نتایج رو اگه اجرا کردی به من هم بگو چ.ن اینا همه نظریه های خودم هست برای بچه ای که قراره تا ۲-۳ سال دیگه داشته باشم .
موفق باشی خواهرم.

آیا می دانید تاثیر جمله «این مکان مجهز به دوربین مداربسته می باشد» به مراتب بیشتراز جمله «عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید» می باشد!!!!!!!!!!!!!ا

سپاس‌گزاری شده توسط: banou , faraaz_mb , parimehraban
ارسال:
۳۱ شهریور ۱۳۸۹, ۱۰:۴۶ ب.ظ
چگونه فکر کنیم؟
توی سنین کودکی، پدر و مادر الگوهای مطلق بچه‌ها هستند. یادتون میاد که چقدر پز پدر یا مادرتون رو به همسالان خود دادین؟ تک تک رفتارهای شما روی تربیت اطرافیان تاثیر می گذاره. موفقیت شما روی همه تاثیر می گذاره. می خوام بگم، واقعاً قرار نیست کار خاصی بکنید. منطقی رفتار کنید، درست فکر کنید، دیگران رو هم وادار می کنید اینطور رفتار کنند. حداقل در مواجهه با شما!
توی روانشناسی تئوری های تازه ای به نام میدان های هم شکل ساز وارد شده که خیلی جالب توجه هستند: مغز آدمها یه سری سیگنال های مغناطیسی توی محیط ساطع می کنه که روی زمین و زمان اثر می گذاره. یادتون نمیاد که یه آهنگ رو توی مغزتون تکرار کرده باشید و بغل دستی شما بدون هیچ گونه اشاره شما اون رو بخونه؟ من که بالای ۱۰۰ بار این اتفاق برام افتاده. تا به حال نشده که توی دانشگاه همه کلاس با هم درسی رو حال نداشته باشن بخونن؟ صبح همه بپیچونن؟ همه کم بگیرن؟ همه خوب بشن؟ و ... همه اینها اتفاقی نیست!

شاید هم واسه همینه که کسی که میاد شریف، با همه پیچوندن‌ها و کم کاری‌ها باز رتبه های ارشد و دکتریش خوب می شه و باز موفق می شه. جو همیشه تاثیرات ماورایی روی آدم‌ها می گذاره. اصلاً یکی از اهداف مانشت اشتراک این نیروهای ماورایی با دوستان عزیزه.

و واسه همینه که آدم‌ها مسئول فکرهایی که در سر می پرورنن هم هستند، قدرت تخیل برخی از افراد فراتر از جغرافیای خاص هست و روی همه عالم تاثیر می گذاره.

من برم هر جای دنیا قلب من دست تو گیره
 سپاس‌گزاری شده توسط: luna , SarahArshad , Nastaran. , banou , Soheil , **sara** , nima3608 , alime , bahari , - rasool - , narges_r , diligent , Jabar-Asadi , parimehraban , MEHDI_M , fateme_asra , Doctorwho
ارسال:
۱۵ تیر ۱۳۹۰, ۰۱:۰۵ ب.ظ
چگونه فکر کنیم؟
خیلی وقت از عنوان این تاپیک می گذره.داشتم تاپیک تابستان خود را چگونه می گذرانید رو می خونیدم.دیدم این تاپیک بعنوان تاپیکهای مرتبط اومده و نویسنده اش خودم هستم.بازش کردم دوباره خوندم.چقدر خوبه بعضی کارها یا درسها یا مباحث رو دوباره مرور کنیم.
از جواب آقای تنهایی این خیلی واسم پررنگ شده:
<bold>
منطقی رفتار کنید، درست فکر کنید، دیگران رو هم وادار می کنید اینطور رفتار کنند. حداقل در مواجهه با شما!
<bold/>

اگر به خطا رفتی، از برگشتن واهمه نداشته باش./برگ در هنگام زوال می افتدمیوه در هنگام کمال می افتدبنگر که چگونه می افتی چون برگی زرد و یا سیبی سرخ.
ارسال:
۱۹ مرداد ۱۳۹۰, ۱۰:۴۶ ب.ظ
چگونه فکر کنیم؟
سلام علم منطق روش صحیح تفکر را بیان می کند
متاسفانه منطق را به ما نه در مدرسه و نه در دانشگاه درس میدن به جز رشته علوم انسانی و حوزوی ها
البته ما هم یه چیزائی توی ریاضی گسسته خوندیم ولی چون بیشتر به صورت پارامتری و غیرملموس بوده در زندگی روزمره تقریبا کاربرد پیدا نمیکنه
من وقتی چند تا کتاب منطق خوندم افسوس خوردم که چرا علم به این مهمی را به ما درس ندادن اهل حوزه کتاب منطق علامه مظفر می خوانند ولی چون عربی هست به درد ما نمی خوره برای ما کتابهای دکتر علی اصغر خندان منطق کاربردی و مغالطات مفید است
 سپاس‌گزاری شده توسط: alime , banou
ارسال:
۱۹ مرداد ۱۳۹۰, ۱۱:۱۸ ب.ظ
(۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۴۶ ب.ظ)بی رنگ نوشته شده توسط:  سلام علم منطق روش صحیح تفکر را بیان می کند
متاسفانه منطق را به ما نه در مدرسه و نه در دانشگاه درس میدن به جز رشته علوم انسانی و حوزوی ها
البته ما هم یه چیزائی توی ریاضی گسسته خوندیم ولی چون بیشتر به صورت پارامتری و غیرملموس بوده در زندگی روزمره تقریبا کاربرد پیدا نمیکنه
من وقتی چند تا کتاب منطق خوندم افسوس خوردم که چرا علم به این مهمی را به ما درس ندادن اهل حوزه کتاب منطق علامه مظفر می خوانند ولی چون عربی هست به درد ما نمی خوره برای ما کتابهای دکتر علی اصغر خندان منطق کاربردی و مغالطات مفید است

نظر شما کاملا قابل احترامه اما واقعیت اینه که منطق تقریبا ذاتیه و کسی نمیتونه با کتاب خوندن منطقی بشه. مصداق حرفم هم خیل کسانی هست که منطق رو تو کتابا خوندن!!!!!

برای آنکه ایمان دارد ، ناممکن وجود ندارد.
با داشتن اراده قوی ، مالک همه چیز هستید.
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۰, ۱۲:۰۱ ق.ظ
(۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۱:۱۸ ب.ظ)summer_66 نوشته شده توسط:  نظر شما کاملا قابل احترامه اما واقعیت اینه که منطق تقریبا ذاتیه و کسی نمیتونه با کتاب خوندن منطقی بشه. مصداق حرفم هم خیل کسانی هست که منطق رو تو کتابا خوندن!!!!!
==========
منطق ذاتیه ؟؟؟ من اصلا این رو قبول ندارم ... این طوری به مساله نگاه کنید‌: تعداد اونایی که کتاب و درس خوندن و به قول شما منطقی شدن !! بیشتره یا تعداد اونایی که نخوندن ؟؟ (البته اگه منظور شما از کتاب خوندن رو درس خوندن متوجه شده باشم !! )

how i wish....
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۰, ۰۱:۲۶ ق.ظ
موضوع قشنگیه‌، از دکتر هم بخاطر ارسالشون ممنونم‌، الان که دارم این متن رو مینویسم یه کتاب جلوم هست، چندتا جمله خوبش رو براتون مینویسم:
۱- در حقیقت تنها تفاوت میان آنها که شکست خورده اند و کسانی که موفق شده اند تفاوت در میان عادت های آنهاست
۲- خبر خوش این است که بدون توجه به سن و سال و شرایطتان، بهترین فصل زندگی در پیش است. زیراشما ۹۰ درصد توانمندیهایتان استفاده نمیکنید
۳- زندگی مجموعه ای از مشکلات است. می خواهیم از آن شکایت کنیم یا برای حل کردنشان کاری صورت دهیم؟
۴- متفکر می داند او امروز همانجایی است که اندیشه اش اورا به انجا کشانده.او می داند که کیفیت اندیشه اش آینده او را بنا میکند -- پترسون (توجه کنید هر گردی گردو نیست و این پترسون با نویسنده کتاب معماری زمین تا آسمون فرق داره)

واللَّه خَیْرٌ وَأَبْقَى
 سپاس‌گزاری شده توسط: parimehraban , banou
ارسال:
۲۰ مرداد ۱۳۹۰, ۰۳:۱۰ ق.ظ
(۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۱:۱۸ ب.ظ)summer_66 نوشته شده توسط:  
(19 مرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۴۶ ب.ظ)بی رنگ نوشته شده توسط:  

نظر شما کاملا قابل احترامه اما واقعیت اینه که منطق تقریبا ذاتیه و کسی نمیتونه با کتاب خوندن منطقی بشه. مصداق حرفم هم خیل کسانی هست که منطق رو تو کتابا خوندن!!!!!
اگر بخواهیم منطق ذاتی بدونیم یعنی انسانها را به دوبخش تقسیم کردیم یک دسته اونهایی که ذاتا منطقی هستند یعنی منطقی به دنیا اومدن و یک دسته دیگه افرادی که ذاتا منطقی نیستند یعنی منطقی به دنیا نیامدن! در حالی که من فکر میکنم همه انسانها وقتی به دنیا میان همه یکسانند و بکر!
این محیط و شرایط و مهمتر از همه خود اون فرد هست که فرد پرورش میده پس منطقی بودن ربطی به ذات نداره و اکتسابی هست همونطور که ممکنه یک انسان در طول زندگیش براساس تجربیات و اموخته هایی که کسب میکنه شیوه‌ها و روش های متفاوتی را در پیش بگیره
ارسال: #۱۰
۲۰ مرداد ۱۳۹۰, ۰۶:۵۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ ۰۷:۰۰ ق.ظ، توسط بی رنگ.)
چگونه فکر کنیم؟
سلام دوستان
خود علم منطق یک صفت انسانی نیست که به شخصیت انسانها وابسته باشد بلکه شامل یک سری دستورالعمل‌ها است که قوانین صحیح استنتاج مشخص می کند
مثلا به این استنتاج دقت کنید
فرض: اگر زمستان شود هوا سرد می شود
نتیجه:زمستان نشده پس هوا سرد نشده است
به این می گویند مغالطه نفی مقدم چون از نقیض فرض نمی توان نقیض حکم نتیجه گرفت زیرا ممکن است سرد شدن هوا علل دیگری هم داشته باشد البته اگر فرض دوشرطی بود می شد نتیجه بالا را قبول کنیم
یا مثلا به این دقت کنید
صغری: هر طلائی فلز است
کبری ‌: هیچ طلائی نقره نیست
نتیجه‌: "پس هیچ فلزی نقره نیست"
این استدلال هم غلط است چون حدوسط(همان طلا) اول صغری و کبری آمده باید نوشت "بعضی از فلزات نقره نیستند"

دو مثال بالا جزو مغالطه در استدلال بود ولی مغالطات دامنه بسیاری دارد مثل ترور شخصیت‌، توسل به اکثریت‌، تعریف دوری و ... که در کتاب دکتر خندان بسیاری از آنها بررسی شده
ارسال: #۱۱
۲۰ مرداد ۱۳۹۰, ۰۲:۰۳ ب.ظ
چگونه فکر کنیم؟
به نظر من اینکه چگونه فکر کنیم کلا ربطی به درس منطق نداره‌، روش صحیح فکر کردن به نظر من فقط با کسب تجربه بدست میاد‌، که این تجربه میتونه با خوندن کتاب های مختلف در زمینه های مختلف بدست بیاد ...
البته این رو هم قبول دارم که تا حد زیادی شعور یه چیز ذاتیه و ربطی به سطح تحصیلات نداره .

حالم خوب است
هنوز خواب می‌بینم
ابری می‌آید
و مرا تا سرآغازِ روییدن ... بدرقه می‌کند.
 سپاس‌گزاری شده توسط: summer_66 , alime , بی رنگ
ارسال: #۱۲
۲۰ مرداد ۱۳۹۰, ۰۳:۵۰ ب.ظ
ملیکا دقیقا منظور منو خیلی راحت و روان بیان کرد و تا اینجا تنها کسی بود که احساس میکنم حرف منو درک کرده متشکرم. در واقع منطق , شعور‌، قدرت درک و استدلال رو نمیشه حتی با تعلیمات آکادمیک به کسی تزریق کرد. آموزش فقط به کسانی کمک میکنه که زمینه آموزش پذیری رو داشته باشن. خیلی چیزا با انسان زاده میشن این درست نیست که بگیم همه انسانها در بدو تولد عینا مثل همن مثلا آیا ضریب هوشی همه یکسانه یا قدرت بدنی مثل همه؟ مسلما نه انسانها هم مثل روبات‌ها در آغاز زندگی تجربه ندارن و با گذشت زمان اطلاعات جمع میکنن و از اطلاعاتشون یاد میگیرن (learnig) اما همین روبات‌ها یکیشون ساخت گینه بیسائو هست و یکیش ساخت ژاپنه Tongue مطمئنا کارایی این دو با هم متفاوته قبول ندارید از ۱۱۸ بپرسیدBig Grin

برای آنکه ایمان دارد ، ناممکن وجود ندارد.
با داشتن اراده قوی ، مالک همه چیز هستید.
ارسال: #۱۳
۲۰ مرداد ۱۳۹۰, ۰۶:۰۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ ۰۶:۰۴ ب.ظ، توسط narges_r.)
چگونه فکر کنیم؟
درسته انسانها وقتی به دنیا میان از بعضی لحاظ مثل قدرت بدنی یا ضریب هوشی و یا امثال اینها متفاوت هستند اما من فکر میکنم وقتی دو نفر با تمام خصوصیات مقایسه کنیم یکسان هستند(یعنی اگر جز به جز اونهارو مقایسه کنیم متفاوت هستند اما در کل باهم یکسان هستند و اگر کسی نسبت به دیگری کمبودی داشته باشه اون دیگری هم نسبت به اولی در زمینه دیگر کمبودی داره) و مهمترین موضوع از نظر من اینه که انسانها با روحی بکر و دست نخورده به دنیا میان
وباز هم فکر میکنم شعور ذاتی نیست و اکتسابیه که یکی با تجربه ویکی دیگه هم با کتاب خوندن ویا دیگری با تحصیلات و... بدست میاره
ارسال: #۱۴
۲۷ مرداد ۱۳۹۰, ۰۷:۳۹ ب.ظ
(۲۰ مرداد ۱۳۹۰ ۰۲:۰۳ ب.ظ)ملیکا نوشته شده توسط:  به نظر من اینکه چگونه فکر کنیم کلا ربطی به درس منطق نداره‌، روش صحیح فکر کردن به نظر من فقط با کسب تجربه بدست میاد‌، که این تجربه میتونه با خوندن کتاب های مختلف در زمینه های مختلف بدست بیاد ...
البته این رو هم قبول دارم که تا حد زیادی شعور یه چیز ذاتیه و ربطی به سطح تحصیلات نداره .
سلام
شما این ادعا را مطرح کرده‌اید‌: فکر کردن به منطق ربطی ندارد
و دلیل آن را هم در جمله بعدی شرح داده‌اید‌: روش صحیح تفکر فقط با کسب تجربه به دست می آید

درست است که تجربه یکی از عوامل موثر در تفکر به شمار می رود ولی این دلیلی نمی شود که نقش علم منطق در تفکر را به کلی نادیده گرفت و تجربه را یگانه عامل موثر در تفکرصحیح دانست
ارسال: #۱۵
۲۷ مرداد ۱۳۹۰, ۰۸:۲۰ ب.ظ
Here are some categories by which to understand the brain.

Specific brain structures: wired for specialized purposes, like the amygdala for fear.

Specialized brain functions: change over time, through learning.

Brain networks: waxing and waning, always dynamic.

Brain plasticity: the brain always reinventing itself.

Dual cerebral hemispheres: left and right, with complex computational relationships.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering.
Friedrich Nietzsche

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آینده شغلی برقکاران و نحوه آموزش چگونه است؟ liliahmadi ۰ ۵۱ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۰۴:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: liliahmadi
  چگونه این خطا را موقع اجرای sql server 2014 رفع کنم ؟ farahnaz ۲ ۲,۶۷۱ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: farahnaz
  چگونه گوشی داغ شده را خنک کنیم؟ niloofarmajdi ۰ ۲,۴۷۶ ۰۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: niloofarmajdi
  نقش آفرینی بر روی پارچه در قدیم چگونه بوده است؟ maryamdolati ۰ ۷,۴۳۶ ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: maryamdolati
  چگونه داده (دیتاست) پیدا کنم؟ fo-eng ۴ ۷,۲۸۶ ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: کیوان نامدار
  چگونه در کوتاه ترین زمان ممکن شرکت ثبت کنیم یا برای شرکتمون رتبه بگیریم؟؟؟ bineshdateh ۰ ۱,۸۸۵ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bineshdateh
  چگونه xml را تبدیل به html کنیم؟ zohre321 ۲ ۲,۹۱۰ ۲۳ دى ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸ ق.ظ
آخرین ارسال: royka
  ساختار Website RFP شما چگونه باید باشد؟ دارکوب۱ ۰ ۱,۸۵۷ ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: دارکوب۱
  چگونه یک مقاله را با استفاده از متلب شبیه سازی کنیم؟؟ rezvan66 ۰ ۲,۴۹۶ ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: rezvan66
Lightbulb پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند؟ avandprinter ۰ ۲,۸۰۴ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: avandprinter

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close