زمان کنونی: ۳۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۸:۱۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

معرفی چند دیکشنری کاربردی

ارسال:
۱۴ فروردین ۱۳۹۴, ۰۵:۴۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۲۵ ب.ظ، توسط fa_shinobi.)
این پست بروزرسانی و به صورت کاملترین در
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
قرار داده شده:
tarafdari.com/node/1328912

سلام دوستان. داشتن دیکشنری خوب بخصوص برای دانشجوها اهمیت زیادی داره. من یه سری برنامه و فرهنگ لغت رو که خودم استفاده کردم براتون میذارم. امیدوارم به دردتون بخوره.
برای کامپیوتر مطمئنا هیچ دیکشنری بابیلون نمیشه. خیلی برنامه ها جایگزین بابیلون معرفی میشه ولی بازم تفاوتهای زیادی دارن. من ورژن ۷ این نرم افزار گذاشتم که سرعت خوبی داره و نیاز به کرک هم نداره. برنامه رو وقتی نصب میکنید هیچ گلاسوری(فرهنگ لغتی) نداره و یک کلمه هم نمیشه ترجمه کرد. من ۱۸ تا گلاسوری گذاشتم که باید به برنامه اضافه کنید. یه سری عمومیه و یه سری تخصصی. بنظرم با نصب اینا نیاز به گلاسوری دیگه ای نیست مگر اینکه استفاده خاصی داشته باشید. این برنامه خودش تلفظ داره (تلفظ ماشینی، نه انسانی).چندتا هم فایل مربوط به تلفظه که واسه تنوع نصب کنید بد نیست.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

لیست گلاسوری ها:
Computer and IT Dictionary for persian V 4.1_En2Fa
Persian computer Encyclopedia En2Fa
Mehran_All About Computer En2Fa
Computer_Terms_Glossary En2En
Microsoft Computer Dictionary _En2En دیکشنری کامپیوتری مایکروسافت
Data_Structure_and_Algorithm En2Fa
Electronic (Elec Erfan) En2Fa
Iso En2Fa
Industrial_Engineering_V 2 En2fa مهندسی صنایع
HFarsi_Advanced En2Fa کامل ترین فرهنگ لغت عمومی انگلیسی به فارسی
Persian To English Advanced کامل ترین فرهنگ لغت عمومی فارسی به انگلیسی
Farajbeik_Farsi__En2Fa
Farhange moen Fa2Fa
hmt___English_to_Persian_glossary
hmt___Persian_to_Engilsh_Glossary
Morteza En2Fa
Babylon En2En دیکشنری انگلیسی به انگلیسی خیلی خلاصه و مفید ولی کامل
Acronyms from A - Z En2En یه دیکشنری بیشتر برای لغات خاص

اگه باز چیزی احتیاج داشتین
پر از گلاسوری بابیلونه (موقع باز کردن این صفحه مرورگر ممکنه ۷-۸ بار گیر بزنه، تعجب نکنید چون صفحه خیلی بزرگه) اونجا دیکشنری های معروف دیگه ای مثل آکسفورد و آریان پور هم هستن که من بخاطر بحث کپی رایت نیاوردم.Sleepy
یکی از ویژگی های خوب بابیلون اینه که مثلا یه متن توی notepad دارید. با نگه داشتن Ctrl و راست کلیک کردن روی کلمه، انتخابش میکنه و معنیش رو میاره. ضمنا خودش بیشترین انطباق رو تشخیص میده یعنی مثلا رو کلمه terms تو عبارت ...in terms of... کلیک کنید معنی کل عبارت رو میاره که خیلی وقتا خود ما حواسمون نیست این سه کلمه باید با هم باید ترجمه بشن.

بعضی وقتا استفاده از دیکشنری موبایل راحتتره. برای اندروید دوتا برنامه معروف و خوب هست که فرهنگ لغتای هر دو یکیه و اکثرا همون گلاسوری های بابیلونه که تبدیل شدند.
اولیش برنامه blue Dict هست که محیط قشنگی هم داره و کافیه بعد از نصب یه بار برنامه رو اجرا کنید و ببندید و فرهنگ لغتا رو توی پوشه /sdcard/blueDict/dict کپی کنید.
اما برنامه مورد علاقه خودم Mdict هست که امکانات خوبی داره. مثل بابیلون تلفظ ماشینی داره. یعنی لازم نیست برای تلفظ کلی فایل صوتی(که البته تلفظش انسانیه) رو تو مموری بریزید. یه ویژگی فوق العاده دیگه ای که داره اینه که ترجمه شناور داره و هرجا که کلمه ای رو کپی کنید این دیکشنری باز میشه و معنیش رو میاره. برای پی دی اف انگلیسی خوندن واقعا کاربرد داره.
فقط یه سری تنظیمات داره که باید انجامش بدین. بعد از نصب باید دیکشنری ها رو تو /sdcard/Mdict/Doc بریزید. برنامه بطور پیشفرض فقط کلمه های یه فرهنگ لغت رو نشون میده. برای نشون دادن تمام فرهنگ لغتا بطور همزمان، عکس یه کتاب باز شده هست، اونو بزنید و دوباره یه عکس کتاب دیگه، گزینه Multi dictionary mode رو انتخاب کنید. ضمنا تو تنظیمات گزینه expand all entries رو بزنید. برای ترجمه شناور تو تنظیمات global clipboard monitor رو فعال کنید.

لیست فرهنگ لغتا:
Computer_&_IT تخصصی انگلیسی به فارسی
Persian_Computer_Encyclopedia
Microsoft_Computer_Dictionary دیکشنری تخصصی مایکروسافت انگلیسی به انگلیسی
Aryanpur دیکشنری عمومی (واقعا کامله)
Advanced_English-Persian_Dictionary عمومی(شبیه Hfarsi advanced)
Advanced_Persian-English
Farsi to Parsi
Moin
Persian_English_Dictionary
Babylon_En2En خلاصه و مفید ولی کامل
Acronyms A-Z انگلیسی به انگلیسی- بیشتر برای لغات خاص
Merriam_Websters_Advanced_Learners_Dictionary انگلیسی به انگلیسی با توضیحات جامع (یه چیزی شبیه Oxford Advanced Learners)

من سعی کردم اونایی که شبیه به هم هستن رو نذارم. اگه فرهنگ لغتای دیگه ای مثل کمبریج، آکسفورد، ویکیپدیای فارسی (بدون عکس) و... نیاز دارید
هم یه سری بزنید.

اگر گوشی شما جاواست من چند تا دیکشنری خوب هست که براتون گذاشتم:
PMD v.2 انگلیسی به فارسی
SaraDict V.1.6 انگلیسی به فارسی و برعکس
Cambridge Advanced Learner's دیکشنری کامل انگلیسی به انگلیسی با تلفظ فونوتیک
Dictionary_EN to FA
Dictionary_FA to EN

۹
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: salam5 , Hamzeh.S , RASPINA , m.kh93 , sazesh , mshelman , zahra_ce87 , farnod3 , happy07 , Ms. Saba , mahsa4 , mohammadrezagolparast , v.i.d.a , hmd1 , minahosseini , elenaghasemi , Parisa-SH , d_felfelak , mym , ziba_090 , neghab01 , ghandi70 , قاصدک۲۳ , diligent , alihajqani , khayyam , Saman , ghaed , AshkanAurum
ارسال:
۱۴ فروردین ۱۳۹۴, ۰۶:۵۴ ب.ظ
RE: معرفی چند دیکشنری کاربردی
ممنون، دوست عزیز یه سوالی داشتم
نسخه دیکشنری برای اندروید، تلفظ ش آفلاینه یا آنلاین؟

"یارب نظر تو برنگردد"
۰
۰
ارسال:
۱۵ فروردین ۱۳۹۴, ۰۱:۳۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ ۰۱:۴۶ ب.ظ، توسط fa_shinobi.)
(۱۴ فروردین ۱۳۹۴ ۰۶:۵۴ ب.ظ)salam5 نوشته شده توسط:  ممنون، دوست عزیز یه سوالی داشتم
نسخه دیکشنری برای اندروید، تلفظ ش آفلاینه یا آنلاین؟
آفلاین.
تلفضهای آفلاین به دو صورته. یکیش باید فایلهای صوتی جداگانه دانلود کنید و بریزید تو رم که حجمشون هم کم نیست (مثلا یه سری فایل mp3). اینا تلفظهاش انسانیه، یعنی یه آدم نشسته این صداهارو ضبط کرده.
دسته دوم که تلفظهای ماشینی هستش لازم نیست چیز اضافه ای دانلود کنید. یه قابلیت هست تو دستگاههای اندرویدی به اسم TTL که خودش همه کلمه هارو تلفظ میکنه.
هر دو تلفظ صحیحه فقط تلفظ انسانی یکم بهتر از تلفظ ماشینیه. اما معمولا واسه استفاده دانشجوهای کامپیوتر کافیه و ارزش دانلود و... رو نداره.
دیکشنری MDict تلفظ ماشینی داره و از قابلیت خود دستگاه کمک میگیره.
(۱۵ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۴۸ ق.ظ)gunnersregister نوشته شده توسط:  برنامه BlueDict فقط یه پوسته است و اصل کارش خوندن گلاسریها و فایلهای دیتای تبدیل شده برای گوشیهای آندرویده.
دو تا از بهترین دیکشنریهایی که میتونید از طریق این برنامه ازشوون استفاده کنید Longman و Oxford هستن که تلفظشوون هم آفلاینه.
ضمنا تصاویر مرتبط با اوون لغات رو دارن و در یک کلام عالی هستن.
برنامه MDict هم مثل blueDict یه پوسته است و فرهنگ لغتای هر دو یه فرمته. فقط امکانات و ظاهر برنامه ها تفاوت داره.
تو ارجاعی که به سایت موبایلستان دادم این دو دیکشنری و چندین دیکشنری دیگه هست. البته اونایی که عکس و تلفظ دارن یه فایل دیگه با پسوند mdd هم دارن و حجمشونم زیاده.
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: salam5 , d_felfelak
ارسال:
۱۵ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۵۲ ق.ظ
سلام
دیکشنری ک من استفاده میکنم "دیکشنری هوشمند نارسیس ۶" هست.
از دیکشنری های دیگه استفاده نکردم ولی از خصوصیات این دیکشنری ک برام مهم بود اینه که :

۱)اول اینکه این یک نرم افزار ایرانیه!
۲)با نگه داشتن موس، معنی کلمه رو براتون میاره، مهم نیست کلمه کجا باشه، حتی نوشته هایی که گاهی هنگام فیلم دیدن بهش بر میخورید رو تا ۹۵ درصد مواقع ترجمه میکنه.(مثلا نوشته ی بالای سر در یک مغازه در یک فیلم.)
۳)یک کمک مترجم خوب داره که میتونه توی ترجمه متن کمکتون کنه!
۴) سه یا چهار کاربره هست(درست یادم نیست) که واقعا با این قیمت مناسبه.(۲۴۵۰۰تومان که سهم هر کاربر ۶۰۰۰ تومان تقریبا)

البته امکانات دیگه ای هم داره که من هنوز استفاده نکردم.

اینم لینکش:

A.H
۰
۰
ارسال:
۱۵ تیر ۱۳۹۵, ۰۳:۴۴ ب.ظ
دیکشنری مورد علاقه من GoldenDict هست

تو لینوکس/ویندوز به راحتی و رایگان نصب میشه

امکان اضافه کردن glossary های بابیلون و تلفظ های مختلف رو هم داره(باید دانلود و اضافه بشن)

سر راست و عالیه
۰
۰
ارسال:
۱۵ تیر ۱۳۹۵, ۰۶:۵۲ ب.ظ
استفاده از دیکشنری انگلیسی به فارسی خیانت به خودتون هست (حداقل به عنوان دیکشنری اول).
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: AshkanAurum

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information معرفی شغل برای شهریه‌ی دانشگاه Cina ۹ ۵,۴۵۱ ۲۹ مهر ۱۴۰۲ ۰۵:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rashinpazh
  معرفی منبع مناسب برای ارشد گسسته saharitst ۲۱ ۲۴,۶۳۵ ۲۲ دى ۱۴۰۰ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: YasiAli
Music معرفی آهنگ‌هایی که حسابی دوسشون داریم! Amir V ۱,۱۵۱ ۲۳۷,۵۰۷ ۳۰ آذر ۱۴۰۰ ۰۵:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Azaadi
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۱ ۱۳,۰۴۳ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۴۳ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  معرفی استاد در دیتاماینینگ و بیگ دیتا heelii ۱ ۲,۱۴۲ ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۰۱:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۷,۵۶۵ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  معرفی کتاب برای ساختمان داده siamakaf ۲ ۴,۲۲۷ ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: siamakaf
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۷۳ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  معرفی اساتید شریف ilas ۰ ۲,۱۳۲ ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ۰۲:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: ilas

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close