زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۲:۱۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

پاسخگویی به چند سوال در مورد کنکور ۱

ارسال:
۳۰ تیر ۱۳۹۳, ۰۷:۰۵ ب.ظ
با سلام
متاسفانه امسال به مانند سالهای گذشته وقت و انگیزه کافی برای گذاشتن پستهای مشاوره دنباله دار ندارم. ولی خوب خیلی وقت بود که میخواستم بیام به چند سوال که ذهن خیلی ها رو مشغول کرده خیلی کوتاه و مختصر و مفید جواب بدم خلاصه تو چند تا تاپیک سعی میکنم مهمترین سوالات رو جواب بدم. تو این تاپیک سعی میکنم بیشتر راجع به ابزاری که برای قبولی برای کنکور لازمه صحبت کنم.

۱) کتاب مرجع لازم است بخونیم یا نه؟
من قبلا یک بار خیلی مفصل در مورد کتاب مرجع صحبت کردم و دلایلم برای عدم نیاز به کتاب مرجع بیان کردم. بیشتر از کتب مرجع شما نیاز به حل تمرینهای انها دارید. به خصوص تو درسهایی مثل ساختمان داده و طراحی الگوریتم که تقریبا هیج مظلب جدیدی وجود نداره شما بهتره وقتتون رو صرف حل تمرین کنید. اصولا درس خوندن و مطالعه کردن حداکثر سی درصد امادگی شما خواهد بود (تو درسهای حل کردنی) و باقیش بستگی به میزان حل تمرین شما داره. پس هر چه زودتر فاز مطالعاتیتون رو تموم کنید و به حل تمرین روی بیاورید به نفعتان خواهدبود. این که میبینید بعد از مطالعه یک درس نمی تونید تستهای ان را بزنید لزوما دلیل بر مطالعه بد شما نیست. ممکن است به این دلیل باشه که هنوز مثال به تعداد کافی حل نکردید. یادتون نره که بعد از حل تمرین هست که شما به مرحله تسلط میرسید. بنابراین به جای این که وقت خودتان رو صرف خواندن کتابهای قطور مرجع کنید سعی کنید بیشتر مثال حل کنید و با حل مثال درسها رو یاد بگیرید.

۲) تو تابستان چقدر تست بزنیم؟
فرآیند تست زنی یک فرآیند خیلی مهم است بطوریکه اگر درست انجام نشود نه تنها سود برای شما خواهد داشت بلکه به دلیل مشکلات و توهماتی که برای شما به وجود میاره میتونه خطرناک هم باشه. اصولا دو دسته تست باید وجود داشته باشه، تستهاییکه برای یادگیری استفاده شوند و تستهایی که برای تمرنی تست زنی و با تایمینگ استفاده شوند. به نظر من در مرحله تابستان به هیچ وجه زمان مناسبی برای دسته تستهای دوم نیست. تابستان صرفا باید مرحله یادگیری باشه. من معمولا به بچه ها پیشنهاد میکنم تو تابستان تستهای تا یک سال خاصی رو بزنند (مثلا تستهای ۸۴ تا ۸۹) و تستهای یک سالی به بعد را بگذارند برای تمرین و برای فصل پاییز. تستهای گروه اول مثل درسنامه میمونند شما اگر نتوانستید حلشان هم کنید اشکال نداره و میتونید به سراغ پاسخ انها بروید. اما گروه دوم برای تسلط و تمرین مهارت تست زنی شما در زمان معین میباشد. بنابراین باید با امادگی قبلی به سراغ اونا بروید. مسائل کتب مرجع و یا تستهای تالیفی سایر کتابها (مثل تستهای کتاب ۶۰۰ مسئله دکتر قدسی یا مسائل کتاب لینز) نیز مسائلی هستد که شما باید بعد از تمرین تست زنی و در صورت داشتن وقت کافی به سراغ انها بروید. بنابراین اگر در تابستان همه منابع تستی خودتان را بسوزانید ان وقت ممکنه برای پاییز دیگه منبع تستی جدیدی نداشته باشی. البته بچه هایی که سال گذشته کنکور دادند احتمال داره تمام تستها رو بلد باشند و حفظ باشند. اینها میتوانند از تستهای گروه سوم (مسائل کتب مرجع، تستهای تالیفی خوب، تستهای ازمونهای ازمایشی پارسال موسسات) به عنوان منبع برای تمرین تست زنی استفاده کنند. البته باید حواستان باشه هر تستی ارزش زدن نداره که تشخیص این که کدوم تست ارزش زدن داره کدوم نداره با خودتونه.

۳)ازمون ازمایشی شرکت کنیم یا خیر؟
فرض کنید میخواهید یک سفر سه روزه برید مشهد. میتونید با اتوبوس برید میتونید با هواپیما برید میتونید با قطار هم برید. اخر سر اگر بپرسند ایا سفر خوبی بود بعیده کسی بگه اره چون با هواپیما رفتم. اون چیزی که مهمه اون سه روزیه که تو مشهد بودی.... برای همین احتمالا اگر از بچه های پارسال بپرسی اقا چطور قبول شدی احتمالا هشتاد درصد اونا ازمون ازمایشی رو جز عوامل موفقیتشون ندونند ولی ایا مهم است یا نه پاسخش به نظر من بله هست. ازمون ازمایشی خوب به شما نظم میده و هدف و انگیزه. عواملی که تو مرحله امادگی برای کنکور خیلی مهمه. ولی چیزی که باید به اون توجه داشته باشید نحوه استفاده از ازمون ازمایشی هست. تو پستهای قدیمی من یک تاپیک در مورد نحوه استفاده از ازمون ازمایشی وجود داره میتونید استفاده کنید. اما چند تا چیز هست که نباید انجام بدید که من میگم. اول اینکه نباید خیلی گیر رتبه تون باشید. چون معمولا معیار و تراز مناسبی نیست. این مسابقه پیامکی جام جهانی ۲۰۱۴ نمیدونم شرکت کرده بودید یا نه ولی مثلا اگر یه بازی درست پیش بینی میکردی یهو ۶۰ هزار رتبه تون جابه جا میشد. کنکور و ازمون ازمایشی هم معمولا این طوریکه (البته ازمون ازمایشی با شرکت کننده بالا) شما ممکنه یه ازمون هزار بشی بعدی رو صد بشی بعدی رو هفتصد. تو کنکورم ممکنه دو هزار بشی ولی اگه فرداش یه کنکور دیگه گرفته بودند ممکن بود هفتصد بشی. شانس و نحوه ازمون دادن شما خیلی میتونه تاثیر گذار باشه. چون فاصله ها واقعا به هم نزدیکه. بنابراین خیلی رو رتبه هاتون تکیه نکنید.
مسئله دوم اینه که به تیپ سوالات عادت نکنید. تمام موسسات طراح سوالات هر درسشون معمولا ثابته. و از ازمون اول تا اخر هر درس رو یه ادم مشخص طرح میکنه. همین باعث میشه که سبک سوال یه درس از اول تا به اخر شبیه هم باشه. برای همین اگر به این سبک سوال عادت کنی ممکنه سر کنکور به دلیل دیدن سبک سوال جدید به مشکل بخوری. برای همین میتونید سوالات ازمونهای ازمایشی سایر موسسات رو یه نگاه بندازید تا با سبک سوال جدید هم اشنا بشید.
نکته اخر این که یادتون نره ما همه شب امتحانی بودیم. اگر ازمون ازمایشی دادید و نرسیدید همه مطالب رو پوشش بدید و هی مطالب عقب افتادتون بیشتر شد به جای استرس گرفتن و نا امید شدن یادتون باشه اخرین ازمون ازمایشی اخر اذره و بعدش ازمونهای جامع هست. شما یک و نیم ماه فرصت دارید عقب افتادگیهاتون رو جبران کنید که یک و نیم ماه خودش یک عمره....

کدوم ازمون شرکت کنیم؟
این که کدوم ازمون شرکت کنید بستگی ب جیبتون داره. به لحاظ کیفی تفاوت چندانی با هم دیگه ندارند چون خود کنکور هم سوالاتش کیفیت نداره و وقتی کنکور سوالاش کیفیت نداره تعریف کیفیت برای این ازمونها بی معنی. کیفیت از نظر من یعنی میزان شباهت سوالا به کنکور . و چون کنکور غیر قابل پیش بینیه بنابراین تعریف کیفیت برای این ازمونها بی معناست.
نکته بعدی این که لااقل تو مانشت تا دلتون بخواد الان یوزر الکی وجود داره که برای موسسه های مختلف هستند و هی الکی جو میدن. پس خیلی گول اونها رو هم نخورید. اما این که کدوم ازمون خوبه که شرکت کنید علاوه بر جیب معیار شرکت کننده هم در نظر بگیرید. ترجیحا ازمونی که تعداد شرکت کننده اش بیشتر باشه به نفعتون هست شرکت کنید. معمولا اوایل پاییز موسسات تخفیفهای وحشتناکی ارائه میدن برای همین خیلی عجله ای برای ثبت نام نکنید وایستید ببینید اون موقع میتونید تخفیف بگیرید یا نه.
در مورد درست بودن سوالها یا غلط بودن انها هم بگم همه این ازمونها بدون شک سوال غلط خواهند داشت. کنکورشم حتی سوال غلط خواهد داشت. پس خیلی بابت این قضیه نگران نباشید. اگرم میبینید پارسالیا دارن مدام فحش میدن به ازمونها کلا ادمها بعد از شکستشون دنبال این هستند که تقصیر رو بندازن گردن دیگران. خیلی ها هم بودند همون ازمونها رو دادن و موفق شدند و خیلی ها هم بودند که موفق نشدند. نه اونی که موفق شد به خاطر ازمون موفق شد و نه اونی که شکست خورد به خاطر ازمون شکست خورد. ازمون تهش ده تا بیست درصد تو موفقیت شما تاثیر بگذاره باقیش خودتی.

کدوم کتاب رو بگیریم؟
اول اینکه کلا سعی کنید پک نگیرید چون هیچ موسسه ای همه کتابهاش لزوما خوب نیست. خوشبختانه امسال تو مانشت بحثهای خوبی راجع به منابع شده. بعضی درسها مثل ساختمان داده طراحی الگوریتم این قدر روتین هستند که خیلی شاید فرقی نداره کدوم کتاب رو بخونی و تقریبا یبشتر کتابهاش خوبند. اما بعضی درسها مثل مهندسی نرم افزار یا شبکه واقعا مهمه چه کتابی بگیرید. پس خوب تحقیق کنید و بعد انتخاب کنید. الان این قدرکتاب خوب تو بازار زیاد شده که تقریبا تو هر درسی حداقل دو سه کتاب خوب وجود داره. پس بگردید اونی که سبکش با شما میخوره رو بگیرید.

من آنچه شرط بلاغ است با تو میگویم تو خواه پندگیر خواه ملال
۲۱
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: masoud67 , nlp@2015 , fatemeh69 , pouran , golche70 , Doctorwho , pooyaa , ریحان , farhud , zorro , pezhman.m-AI , mostafa122 , fzpakzad , shahin_cr7 , ataa , asterah , رها-مکانیک , ashena1 , happy07 , 10:30 , sss , bahareh noori , somaieh_hassani , fa_shinobi , abji22 , newsoftware11 , sahar salehi , mrsh1372 , faryadSH , farhad_vr32 , d_felfelak , دختر مهربان
ارسال:
۰۴ مرداد ۱۳۹۳, ۰۴:۰۵ ب.ظ
خیلی ممنونم ازتون

اگه بتونید راجع به اعتماد به نفس تاپیکی بذارید ممنون میشم

به نظرمن اعتماد به نفس بخش مهم موفقیته

اما من این گزینه رو ندارم

با اینکه هیچ مشکل حادی توی هیچ درسی ندارم

همیشه هم توی درس موفق بودم

اما اعتماد به نفس این رو ندارم که فک کنم مثلا رتبه م حتی سه رقمی میشه

توی تاپیک چگونه رتبه یک کنکور شویم که برای من واقعا لذت بخش و لازم بود خوندنشون، فرمودن که اهداف رو مشخص کنید

من از موقعی که توی دفترچه م نوشتم رتبه من زیر ۵۰۰میشه واقعا انگیزه گرفتم اما به قول دوستام اگه واسه ۵۰۰بخونی هزارم نمیشی
میگه باید واسه یک بخونی که واقعا موفق بشی
اما من وقتی به این فک میکنم که مثلا رتبه من زیر ۱۰۰میشه اصلا خودم این جمله رو باور ندارم چون اعتماد به نفسش رو ندارم
واقعا ممنون میشم اگه در این مورد راهنماییم کنین

یک راند دیگر مبارزه کن
وقتی پاهایت چنان خسته اند که به زور راه میروی
وقتی که سر و رویت زخمی شده
یک راند دیگر مبارزه کن
و به یاد داشته باش
مردی که همواره یک راند دیگر مبارزه میکند
هرگز شکست نمیخورد...
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Lightbulb مطالعه گروهی کارمندان برای کنکور ارشد ۱۴۰۳ deniz22 ۰ ۲۶۳ ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ۱۱:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: deniz22
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۱۹ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  راهنمایی در مورد کنکور ارشد ۱۴۰۰ قاصدک۲۳ ۱۳۷ ۵۶,۹۲۲ ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: M423sr
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۲۱ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  کنکور دکتری بیوانفورماتیک ۱۴۰۰ Hmi96 ۵ ۳,۱۵۷ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: mbashiri
Lightbulb مراحل دقیق انتخاب رشته ی کنکور دکتری (۱۴۰۰) Mr. Rezaei ۶ ۳,۴۷۲ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۵:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۰۷ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۶۱ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۴۶ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
Sad سوال ۱۰۷ کامپایلر ۹۸ zohre.notash ۰ ۱,۴۵۶ ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: zohre.notash

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close