زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۲۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

معماری کامپیوتر

ارسال: #۳۱
۲۸ تیر ۱۳۸۹, ۰۴:۱۵ ب.ظ
معماری کامپیوتر
سلام.
این منابعی که مستر تنهایی معرفی می کنند خوبن ولی منی که ۴ سال سابقه کنکور دادن دارم و خوندم به نظرم با توجه به مفهومی شدن کنکور دیگه خوب نیستن
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۳۲
۲۸ تیر ۱۳۸۹, ۱۱:۰۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸ تیر ۱۳۸۹ ۱۱:۰۵ ب.ظ، توسط ملیکا.)
معماری کامپیوتر
آخه مثلا من بحث memory رو از مانو خوندم ولی تو سوال های علوم کامپیوتر موندم( خداییش تستای علوم خیلی سخته )... این فصل تو مانو ۴۰ صفحه است در حالی در پترسون ۱۰۰ صفحه است .. و من یکمی memory پترسون رو خوندم احساس کردم بهتر می فهمم‌، نمی دونم ،شاید چون مانو رو قبلا خونمدم....

واقعا چه جوری میشه معماری رو فول شد ؟؟!!

حالم خوب است
هنوز خواب می‌بینم
ابری می‌آید
و مرا تا سرآغازِ روییدن ... بدرقه می‌کند.
ارسال: #۳۳
۱۰ مرداد ۱۳۸۹, ۱۱:۰۰ ب.ظ
RE: معماری کامپیوتر
(۰۹ مرداد ۱۳۸۹ ۰۳:۴۶ ب.ظ)ali2009 نوشته شده توسط:  خلاصه و مفید لطفاً بگید کدام جزوه یا کتاب را بخونیم>مانو،پترسون‌، پوران، پارسه و ...........

با توجه به تحقیقاتی که من از اهل نظر داشتم مانو برای شروع خوبه و کنار دستش برای تست پوران پژوهش هم خوبه، به نظرم پارسه به درد نمی خوره. پترسون سطح بالاتر از مانو هستش و من شنیدم وقت گیره.درس کتاب فرشاد صفایی هم خوبه.

در کل من تجربه خودمو بخوام به دوستام بگم: خیلی درگیر کتاب و جزوه نشید!! تسلط بسیار مهمتره، هرچه زودتر منبع پیدا کنید و خودتونو برای تست زدن آماده کنید.

خدایا مرا ببخش به خاطر تمام درهایی که کوبیدم و خانه ی تو نبود...
ارسال: #۳۴
۱۴ مرداد ۱۳۸۹, ۰۵:۰۰ ب.ظ
معماری کامپیوتر
به نام خدا
فصلهای آغازین کتاب مانو یعنی طراحی کامپیوتر پایه خیلی خوب توضیح داده شده ولی فکر کنم مباحث پیشرفته‌تر پترسون خوب باشه.
یه نکته هم در مورد پوران بگم. من خودم از درس پوران پژوهش چیزی نفهمیدم. کاملا بر عکس منطقیش که خیلی خوب و مفهومی درس داده. تستهاشم چند تایی غلط داره ولی به هر حال برای تست مفید بود. یه نکته دیگه معماری را مفهومی باید خوند چون تستهایی که ازش میاد بعضی وقتها کاملا جدیده و به این زودی‌ها حل بشو نیست. از تمرین های کتاب های منبع غافل نشید.

دو قدم نیست بیش این همه راه/ راه نزدیک شد سخن کوتاه
یک قدم بر سر وجود نهی / وان دگر در بر ودود نهی
 سپاس‌گزاری شده توسط: admin , رضا_ایرانی , SarahArshad , sajad_8900
ارسال: #۳۵
۲۹ مرداد ۱۳۸۹, ۰۱:۲۶ ق.ظ
(۲۸ مرداد ۱۳۸۹ ۰۷:۵۳ ب.ظ)رضا_ایرانی نوشته شده توسط:  من دنیال ویس معماری کامپیوتر میگردم (از هر استادی باشه خوبه). دوستان عزیز کسی سراغ داره؟
البته اگه رایگان باشه و بشه جایی دانلود کرد که عالی میشه !!

به این
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
سر بزنید Voice معماری یوسفی رو برای دانلود گذاشته.
موفق باشید

I believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger
 سپاس‌گزاری شده توسط: zhaleh , رضا_ایرانی , banou
ارسال: #۳۶
۲۹ مرداد ۱۳۸۹, ۰۵:۱۰ ب.ظ
معماری کامپیوتر
جالبه در مورد جزوه پارسه بگم که خوده پشتیبان پارسه خودش میگفت اونو بی خیالشو

موفقیت از آن سوی رنج ها اغاز می شود (roya)
 سپاس‌گزاری شده توسط: karostami
ارسال: #۳۷
۰۱ شهریور ۱۳۸۹, ۱۲:۳۸ ب.ظ
حل المسائل معماری موریس مانو (ویرایش سوم):

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

جالبه، جزوه‌ی دست نوشته است! ۳/۳MB

سخته، ولی ممکنه!
 سپاس‌گزاری شده توسط: Afra , Raavak , parvaneh , banou , Silence
ارسال: #۳۸
۰۸ شهریور ۱۳۸۹, ۰۵:۴۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۸ شهریور ۱۳۸۹ ۰۵:۴۸ ق.ظ، توسط mg_parsa.)
معماری کامپیوتر
می خواستم ارزیابیم رو از کتاب های مانو و پترسون بگم: (البته من مانو رو در سطح متوسط فهمیدم و هنوز پترسونو تموم نکردم)
- همونطور که توی پست های قبلی گفتند کامپیوتر پایه مانو خیلی ساده است و جزئیات پیاده سازیش رو هم گفته به نحوی که میشه اونو برای آز-معماری توی یه شبیه ساز پیاده کرد، ولی پترسون mips رو میگه که risc محسوب میشه و مبتنی بر پایپلاینه و خیلی کلی روش بحث کرده
- مانو فصل محاسبه کارایی نداره. پترسون هم فصل کنترل ریزبرنامه نویسی شده رو توی cd همراه کتاب میگه
- مانو روی مدارات منطقی هم بحث می کنه مثل رجیستر و bus و ... ولی همونطور که یکی از دوستان گفته بود پترسون به صورت بلاکی بحث می کنه
- اگه ترجمه هوشمند رو می خونید مراقب اشتباهات تایپی اعصاب خورد کنش باشید و اگه مبحثی رو توی ترجمه متوجه نشدید حتما سراغ متن روان کتاب اصلی برید. حتی کتاب اصلی هم اشتباهات تایپی (خیلی جزئی) داره مثل صفحه ۳۷۸ - ۰۱$ به جای رجیستر to$
- اگه پترسون می خونید حتما دستورالعمل های mips را یاد بگیرید چون توی فهم فصل های دیگه مث کنترل و پایپلاین بدرد می خوره.
- منم با نظر دوستمون که گفته بود مانو کلی‌تر بحث می کنه موافقم (البته از فصل ۷ به بعد). مثل فصل ۸ مانو که معرکه است!
- پترسون خیلی دید زیبایی از طراحی بهتون می ده مثل اونجایی که با محاسبه کارایی بهتر بودن دستورالعمل های چندچرخه ای رو نسبت به تک چرخه ای میگه.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Soheil , رضا_ایرانی , faraaz_mb , اکتیو , bagherok , ریحان
ارسال: #۳۹
۰۹ شهریور ۱۳۸۹, ۰۳:۳۰ ق.ظ
(۰۹ شهریور ۱۳۸۹ ۰۱:۲۹ ق.ظ)رضا_ایرانی نوشته شده توسط:  خوندن پترسون قدرت تست زنی رو بالا میبره؟
من به سوال شما نمی تونم خیلی دقیق جواب بدم. لطفا دوستانی که پترسون رو خوندن نظرشون رو بگن. من هم نظرم اینه:
- مطالعه تون رو ۲ تا فاز کنید. فاز اول منبع بخونید(مثلا پترسون یا مانو) . مرحله بعد با نیم نگاهی به منابع بیشتر کتابهای کنکوری بخونید و خیلی تست بزنید.
- در مورد معماری اگه سوالای پارسال (که نسبتا ساده بودن) رو نیگاه کنید میبینید از هر ۲ منبع سوال دادن.مثلا ۷۲ می تونه از فصل کارایی پترسون باشه- ۷۴ و ۷۶ از مانو-۷۱ و ۷۳ هم حتما با خوندن پوران می شد زد-۷۵ رو نمی دونم
- مطلبی که خیلی واضحه اینه که اگه مانو رو فهمیدید حتما پترسون بخونید.درس و کنکور پوران هم خیلی خوبه
 سپاس‌گزاری شده توسط: رضا_ایرانی
ارسال: #۴۰
۲۵ شهریور ۱۳۸۹, ۰۱:۴۶ ق.ظ
(۲۵ شهریور ۱۳۸۹ ۰۱:۴۱ ق.ظ)Soheil نوشته شده توسط:  
(20 شهریور ۱۳۸۹ ۰۲:۵۱ ب.ظ)zolfaghari نوشته شده توسط:  دوستان من پترسون رو نخوندم ولی امسال تستهای معماری رو خوب زدم
به نظر من بهترین منبع پوران و بعد مقسمیه هرچند که خیلی غلط داره
منم همینطور، فقط پوران رو خوندم ولی تستهای مدار و معماری رو خوب زدم!
البته این مساله هم یادتون نره که تستای معماری امسال خیلی ساده بود و اصلا مثل سال های قبلش سوالای مفهومی نداشت. من فکر نمی کنم پوران برای جواب دادن به سوالای مفهومی کافی باشه.

to get something you've never had, you have to do something you've never done
ارسال: #۴۱
۱۱ مهر ۱۳۸۹, ۱۱:۳۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲ مهر ۱۳۸۹ ۰۲:۵۶ ب.ظ، توسط faraaz_mb.)
(۰۸ شهریور ۱۳۸۹ ۰۵:۴۵ ق.ظ)mg_parsa نوشته شده توسط:  - اگه ترجمه هوشمند رو می خونید مراقب اشتباهات تایپی اعصاب خورد کنش باشید و اگه مبحثی رو توی ترجمه متوجه نشدید حتما سراغ متن روان کتاب اصلی برید. حتی کتاب اصلی هم اشتباهات تایپی (خیلی جزئی) داره مثل صفحه ۳۷۸ - ۰۱$ به جای رجیستر to$

سلام دوستان. امیدوارم حالتون خوب باشه.Shy
من ۱ ماهیه که با این سایت آشنا شدم. خیلی استفاده بردم. این هم اولین کامنت منه. انشاء الله بتونم بیشتر همکاری کنم.
..........................
در مورد اشتباهات چاپی و ... کتابا، باید عرض کنم، بعضی از کتابای زبان اصلی رشته کامپیوتر و it، یه فایل errata (یک فایل متنی شامل فهرست اشتباهات کتاب که برای هر اشتباه مکان آن و درستش ذکر شده) دارند.
این فایل بعد از مدتی که از چاپ کتاب می گذره، توسط نویسنده کتاب و در سایت کتاب ارائه میشه و به مرور زمان تکمیل هم میشه. البته ممکنه در چاپ های بعدی آن ویرایش کتاب، تصحیحات فایل errata‌ی آن، اعمال بشه.
بعضی از نویسنده‌ها فایل errata مربوط به ویرایش های قدیم کتب خودشون رو در سایت کتاباشون حفظ می کنند (مثل استالینگز)، اما بعضی دیگه فایل های errata‌ی ویرایش های قدیمی رو حذف می کنند (مثل سیلبرشاتس). در مورد حالت دوم برای بدست آوردن فایل errata ویرایش قدیمی باید در گوگل جستجو کنیم، چون احتمال زیاد کس دیگه اونو دانلود و در جای دیگه آپلود کرده. (علت اینکه اینو عرض کردم اینه که، گفتم شاید شما هم مثل من از ترجمه استفاده می کنید و اگه لازم بشه به زبان اصلی رجوع می کنیدو می دونیم که بیشتر ترجمه‌ها برای آخرین ویرایش نیست)
..............................................
مثال حالت آخر، کتاب معماری کامپوتر پترسون ویرایش سومه که من فایل errata‌ی اصلی اونو در جایی غیر از سایت کتاب پیدا کرده و به این جا
Errata_patterson_3rd ed.pdf
اندازه فایل: ۱۵/۷۲ KB
ضمیمه نمودم. (خودم همه موارد این فهرست رو پیدا و تصحیح کردم، معلوم میشه این فایل، همونه که در سایت کتاب بوده)
البته طی جستجو برای فایل errata‌ی این کتاب، یک فهرست دیگه پیدا کردم که یک استاد دانشگاه (خارجیه) اونو در سایتش داده

من تا الان اکثر موارد این یکی فهرست رو تصحیح کردم، تا اینجا همه ایرادات گرفته شده بجا بوده، در ضمن اکثر اشتباهات این فهرست در فایل errata‌ی اصلی هم هست.
*باید اضافه کنم اشتباهات کتاب اصلی معماری کامپیوتر پترسون ویرایش۳، به تنها ترجمه‌ی آن (که توسط آقایان: هوشمند، پورمحقق و رضایی نیا‌، انجام شده) هم منتقل شده.
* اشتباهی که کاربر mg_parsa اشاره کردند، در این دو فهرست وجود نداره.
....................................................
در انجمن منابع ارشد مهندسی کامپیوتر، یک موضوع درست می کنم و در مورد فایل errata کتب اصلی دیگه بیشتر توضیح میدم.

Smile
مرا عهدیست با جانان، که تا جان در بدن دارم___هواداران کویش را، چو جان خویشتن دارم
 سپاس‌گزاری شده توسط: admin , حامد , zhaleh , Afra , MDP
ارسال: #۴۲
۲۱ مهر ۱۳۸۹, ۰۲:۳۶ ق.ظ
(۲۱ مهر ۱۳۸۹ ۰۲:۱۹ ق.ظ)zhaleh نوشته شده توسط:  از بین معماری مقسمی و راهیان کدوم مکمل بهتریه واسه پوران؟
به نظرم چون راهیان خیلی به پترسون نزدیکه وبر بیس پتریون هست و پوران بر بیس مانو به نظرم راهیان بهتر باید باشه اما من شنیدم راهیان بیشتر برای علوم کامپیوتر که سوالا سخترن مناسبتره .

آیا می دانید تاثیر جمله «این مکان مجهز به دوربین مداربسته می باشد» به مراتب بیشتراز جمله «عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید» می باشد!!!!!!!!!!!!!ا

سپاس‌گزاری شده توسط: zhaleh
ارسال: #۴۳
۲۱ مهر ۱۳۸۹, ۰۵:۴۷ ب.ظ
معماری کامپیوتر
من هم با نظر SarahArshad موافقم. منتها در چندتا از مصاحبه های رتبه های برتر، خوندم که کتاب راهیان در حل کردن تستها اشتباه داره. و حل تستهای کتاب پوران قابل اعتماد تره.

Smile
مرا عهدیست با جانان، که تا جان در بدن دارم___هواداران کویش را، چو جان خویشتن دارم
 سپاس‌گزاری شده توسط: SarahArshad , zhaleh
ارسال: #۴۴
۲۱ مهر ۱۳۸۹, ۱۰:۱۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ مهر ۱۳۸۹ ۱۱:۵۰ ق.ظ، توسط admin.)
معماری کامپیوتر
بچه‌ها من رتبه ۱ پارسال گرایش معماری هستم و فقط خواستم نظر خودم را درباره این درس بگم.

من خودم پارسال از ۱۳ سوال معماری و منطقی ۱۱ تا رو درست زدم و ۲ تا هم به نظرم یکی از منطقی‏ها غلط بود و یک معماری هم الکی نزدم.

نظر luna رو خیلی مناسب می‏بینم.

من خودم با دکتر اجلالی کلاس معماری رفتم و الان هم این ترم باهاشون در دانشگاه شریف درس دارم. به نظر من ایشون فوق العاده درس می دن. ببینین تست‏های معماری در سال حدود ۸۰ را با نکته می‏شد زد ولی در سال‏های اخیر به نظر من تست‏های معماری کاملا مفهومی شدن و باید درس را کاملا فهمیده باشد.

به نظر من درباره کتاب هم پترسن خیلی خیلی بهتر از مانوه. مانو خیلی ساده گفته و ضعیف ولی پترسن واقعا مفهومی کار کرده است.

درباره کلاس و کتاب مهندس یوسفی باید بگم که ایشون خیلی خیلی تستی کار می‏کنن و این تستی کار کردن برای بعضی از درس‏ها مثل محاسبات عددی خوبه و یا حتی منطقی خوبه ولی برای معماری با این تست‏هایی که من در سال‏های اخیر دیدم جواب نمی‏ده.

نتیجه‏ گیری‌: بهترین ترکیب کلاس دکتر اجلالی و زدن تست‏های کنکور از روی هر منبعی و خواندن نکته‏های تستی کتاب مهندس یوسفی
در صورتی که توانایی کلاس رفتن ندارین خواندن از روی پترسن و همچنین گیر آوردن جزوه دکتر اجلالی و خواندن آن و زدن تست‏های کنکور از روی هر منبعی و خواندن نکته‏های تستی کتاب مهندس یوسفی
اگر تمرین بیشتر هم می‏خواین تمرین‏های پترسن

بازم اگر درباره درس‏های گرایش سخت‏افزار سوالی داشتین دوست دارم کمکتون کنم.

همتون خسته نباشید و خدا کنه هر کسی که حقشه قبول بشه.
 سپاس‌گزاری شده توسط: SarahArshad , Soheil , ف.ش , yasemi , zhaleh , sina_n , mengan , sobhan1990 , Raavak , بهارک_۱ , آرمین , sarbaz1214 , nazari.hooshang , MDP , Aurora , یاقوت سرخ , اکتیو , sajaddandy , mrsh69it , lexuc , ehsanlinux
ارسال: #۴۵
۲۲ مهر ۱۳۸۹, ۱۰:۳۱ ق.ظ
معماری کامپیوتر
سلام
reza_memari_sharif
خیر مقدم
نظرتون درباره مقسمی چیه؟من تا به الان ۴ فصل مقسمی رو خوندم ولی فکر میکنم هنوز صفرم.بهتر نیست کنار بذارمش ؟
در ضمن من مرجع هم نخوندم .یک سره با مقسمی شروع کردم.جزوه دست نویس یوسفی رو هم دارم ولی اونقدر پراکنده است (نسبت به سرفصل هایی که من تا الان خوندم )که‌تر جیح دادم فعلا نخونمش.
سر در گمم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۳۰۸ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  معماری کامپیوترهای شخصی moslem73421 ۱ ۱,۳۷۱ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۵۲ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۵۹۲ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  معماری روزانه تربیت مدرس (۳۰۶ معماری+۲۷۱ هوش+۳۲۵ نرم)(رتبه اولی) m.1373 ۳ ۴,۵۹۳ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: imali
  کتاب معماری کامپیوتر دکتر کتیرایی marvelous ۷ ۷,۶۴۲ ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  در کارشناسی دو رشته ای بودم,درارشدالکترونیک یا کامپیوتر(معماری یا هوش مصنوعی)؟؟ z72902 ۷ ۵,۶۰۹ ۱۹ دى ۱۳۹۷ ۰۲:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: masoudfn
  بازار کار گرایش معماری کامپیوتر در ایران ƊƦЄƛM ۸ ۱۳,۳۵۰ ۱۰ دى ۱۳۹۷ ۰۳:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: masoudfn
  درس طراحی سیستم های کم توان (low power design) ارشد معماری کامپیوتر marmar71 ۲ ۳,۴۵۵ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ۰۶:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marmar71
  [درخواست]جزوه معماری کامپیوتر پیشرفته دکتر ناوی ssss777 ۱۰ ۱۶,۷۹۸ ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: bhzbbs_32

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close