تالار گفتمان مانشت
معماری کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷
معماری کامپیوتر - admin - 08 خرداد ۱۳۸۹ ۰۷:۴۸ ب.ظ

این درس ادامه درس مدارهای منطقی محسوب می شود . در این درس نگاه به مدارات دیجیتال عموماً به صورت بلوکی است . در این درس سازمان یک کامپیوتر پایه بررسی می شود‌، در ادامه مطالب این درس طرح ریزی یک cpu با میکروپروگرام و سیم بندی مورد توجه قرار می گیرد . مهمترین بحث های این قسمت مربوط به طراحی واحد کنترل cpu است .ادامه بحث معماری مربوط به بحث های جانبی سازمان کامپیوتر نظیر‌: ارتباط با io‌، حافظه های اصلی و کش‌، حافظه جانبی‌، DMA ‌، الگوریتم های محاسبات منطقی و ریاضی‌، interliving و …

بحث های مهم معماری که در آزمون ارشد بسیار مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از:

محاسبه سرعت دستیابی در کش و حافظه اصلی‌، الگوریتم های ریاضی‌، paging و شیوه های ارتباط با دستگاه های جانبی‌، ماشین های مجازی و تفاوت های ماشین های risc و cisc می باشد.

برای مطالعه این درس بهترین منبع مطالعه کتاب موریس مانو می باشد‌، همچنین کتاب های پترسون و hama در برخی از دانشگاهها تدریس می شود.

با توجه به سختی نسبی این درس زدن ۴ تست در آزمون ارشد عالی می باشد.

کتاب کنکوری مناسب برای این درس کتاب معماری پوران پژوهش تالیف هادی یوسفی است .

نکته‌: به هیچ وجه مطالعه جزوه پارسه رو توصیه نمی کنم!!!!

RE: معماری کامپیوتر - admin - 08 خرداد ۱۳۸۹ ۰۹:۲۷ ب.ظ

(۰۸ خرداد ۱۳۸۹ ۰۹:۲۱ ب.ظ)ali نوشته شده توسط:  دلیل مطالعه نکردن جزوه پارسه چیه ؟

خیلی بد و بی ربط مطالب رو نوشته

RE: معماری کامپیوتر - mahdieh-Z - 09 خرداد ۱۳۸۹ ۱۰:۱۵ ق.ظ

منم با بی ربط بودن جزوه پارسه کاملا موافقم!
شاید خیلی از بچه‌ها با کلاس رفتن موافق نباشن ولی من یک سری اطلاعات در مورد کلاس هایی که الآن برای معماری هست دارم و امیدوارم مفید باشه! (به نظر من اگر کسی احساس می کنه که خودش از پس معماری بر نمی آد تابستون رو کلاس بره چون بعد از مهر دیگه واقعا فقط وقت گیر هستش)

الف) پارسه - نامور‌: من از سه نفر شنیدم که اصلا خوب نیست! یک نفر هم می گفت بد نیست( از بچه های IT بود) و هیچ کدوم حاظر نشدن جزئی اطلاعات بدن!
ب) نصیر - یوسفی (نویسنده کتاب پوران پژوهش): منبع آمار ۴ نفر هستن
دو تاشون معتقد بودن کلاس واقعا خوب بود و اونهارو از تصور آکادمیکی که راجع به معماری دارن به سرعت و سهولت وارد جو تستهای کنکور کرد(این دقیقا جمله یکی از همون بچه هاست) البته اونا استادای خوبی تو دانشگاه نداشتن...
دو تای دیگه می گفتن که این کلاس برای معماری IT می تونه کافی باشه (به شرط اینکه کلی تست بزنی) ولی در کل Test Base هستش و بر اساس تستهایی که در سالهای گذشته اومده طرح درس ریخته شده نه مباحث کلی معماری؛ در کل عقیده داشتن خیلی مفهومی درس نمیده! و اگه یک سوال با تیپ جدید بیاد احتمالا نمی تونن حل کنن؟!
ج) نصیر - اجلالی‌ Sadشنیدم ایشون استاد شریف هستن) من خودم یک جلسه سر کلاسشون بودم! فکر می کنم رشته خودشون سخت افزار بوده و شاگرداشون عقیده داشتن خیلی با اطلاعات هستن!
جلسه اول که خیلی مفهومی بود(زیادی؛ طوری که من رسما حوصلم سر رفت) و ظاهرا تا آخر هم همین طور بوده و اگر اصلا هم معماری پاس نکرده باشی مفید هستش! ولی ایشون زیاد تستی درس نمیده و سرعت یوسفی رو هم ندارن!
نتیجه ای که من گرفتم این بود که بعد از کلاس یوسفی می تونی تست های IT رو راحت بزنی و یک جورایی تو تست های نرم افزار هم راه بیفتی و لی تو کلاس اجلالی یک چیزایی از معماری رو واقعا یاد می گیری و تازه باید خودت بری تست زدن یاد بگیری...

RE: معماری کامپیوتر - luna - 09 خرداد ۱۳۸۹ ۱۲:۱۶ ب.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۸۹ ۱۰:۱۵ ق.ظ)mahdieh-Z نوشته شده توسط:  نتیجه ای که من گرفتم این بود که بعد از کلاس یوسفی می تونی تست های IT رو راحت بزنی و یک جورایی تو تست های نرم افزار هم راه بیفتی و لی تو کلاس اجلالی یک چیزایی از معماری رو واقعا یاد می گیری و تازه باید خودت بری تست زدن یاد بگیری...

اجلالی واقعا معماری رو فوق العاده و مفهومی درس می ده. من فکر می کنم کلاس اجلالی + کتاب پوران پژوهش خیلی مفید باشه چون هم سوالای مفهومی رو می توننید جواب بدید هم تستای معمولی رو.

RE: معماری کامپیوتر - admin - 09 خرداد ۱۳۸۹ ۰۵:۰۹ ب.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۸۹ ۰۴:۲۶ ب.ظ)High_Voltage نوشته شده توسط:  دوستان به نظرتون از کتب معماری موریس مانو و پترسون بخوایم یکی رو انتخاب کنیم کدوم بهتره؟

من مانو رو ترجیح می دم

معماری کامپیوتر - luna - 10 خرداد ۱۳۸۹ ۰۶:۴۱ ب.ظ

من هم پترسن رو نخوندم ولی دکتر اجلالی خیلی ازش تعریف می کرد.

معماری کامپیوتر - mersad - 10 خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۴۵ ب.ظ

من فکر کنم نیازی به کلاس نباشد.
در مورد کتاب مرجع مانو ساده و کامل است.
برای کنکور هم پوران پژوهش عالی است.

من برای کنکور IT امسال بخش هایی از کتاب مانو و پوران را خواندم و ۶ سوال را درست زدم. البته ۲ سوال را هم وقت نشد بزنم که می شود ۷۵%

RE: معماری کامپیوتر - HighVoltage - 11 خرداد ۱۳۸۹ ۰۱:۱۴ ب.ظ

دیروز داشتم کتاب سیستم عامل استالینگ رو یه نگاه ورق وار می کردم به نکته جالب رسیدم خود استالینک که کتاب معماری کامپیوتر داره توی قسمت معرفی منابع بیشتر برای مطالعه کلیات(درباره DMA بود) کتاب معماری کامپیوتر پترسون رو بهترین مرجع معرفی کرده بود!

معماری کامپیوتر - Mahjub24 - 11 خرداد ۱۳۸۹ ۰۹:۵۵ ب.ظ

به نظر من کتاب پترسون کامل‌تر از کتاب مانو هست.

معماری کامپیوتر - compS - 11 خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۴۲ ب.ظ

پترسون خیلی خوبه،ولی سوالای امسال معماری (برای علوم کامپیوتریا) خیلی خیلی سخت، عجیب و غریب‌تر از سالای قبل بود!(به جز ۵ ۶ تاش) یعنی پترسون خوندن برای یه علوم کامپیوتری تازه اولشه!!!باید کلی تست بزنه.ولی من منبع خوب تست گیر نیاوردم.

RE: معماری کامپیوتر - Soheil - 11 خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۵۷ ب.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۸۹ ۰۴:۲۶ ب.ظ)High_Voltage نوشته شده توسط:  دوستان به نظرتون از کتب معماری موریس مانو و پترسون بخوایم یکی رو انتخاب کنیم کدوم بهتره؟
کتاب مانو طراحی سخت افزار بصورت Design Oriented هستش ولی پترسون بصورت Block oriented هستش
معمولا منبع کنکوری هم همون مانوئه
برای کنکور هم پوران (هادی یوسفی) به نظرم خوبه.

معماری کامپیوتر - amironline - 12 خرداد ۱۳۸۹ ۰۱:۲۴ ب.ظ

من کتاب معماری مانو رو سه بار خوندم
یه بار تو کاردانی
یه بار تو کارشناسی
و یه بار هم برا کنکور خوندم و تمریناتش رو هم حل کردم
ولی بنظرم کتب مقدماتی میتونه باشه و اگه یکی بخواد معماری رو در سطح بالاتری یاد بگیره و تستهای معماری رو خوب بزنه معماری مانو کافی نیست و باید یه کتاب دیگه هم بخونه

معماری کامپیوتر - aseman - 12 خرداد ۱۳۸۹ ۰۱:۳۹ ب.ظ

من کتاب پترسون رو خوندم خیلی لذت بردم به شیوه ساده و جذابی توضیح داده، یه گشتی هم تو کتابه مانو زدم به نظر من تنها یک کتاب برای کنکور کافی نیست اما اگر چارهای نداری کتاب پترسون رو پیشنهاد می کنم چون معماری رو با این کتاب میشه درک کرد.اما جدا توصیه می کنم که به یک کتاب قانع نباشید

RE: معماری کامپیوتر - Soheil - 15 خرداد ۱۳۸۹ ۱۰:۴۲ ب.ظ

(۱۲ خرداد ۱۳۸۹ ۰۷:۱۲ ب.ظ)hamidkhl نوشته شده توسط:  برای معماری فکر می کنید حل تمرینات کتاب مانو مفید باشه؟ پترسون چطور؟
علما بیشتر روی مانو تاکید داشته و دارندBig Grin

معماری کامپیوتر - فرزین - ۱۶ خرداد ۱۳۸۹ ۱۰:۱۹ ق.ظ

کتاب مانو برای فصول مربوط به میکرو آپ جامع و کامل است ولی برای ریز برنامه نویسی واحد کنترل حرفی برای گفتن ندارد محاسبات ممیز شناور و الگوریتم های جمع تفریق ضرب و ... بوضوح بیان نشده در توضیح قوانین امدال MIPS و ... کوتاهی کرده با این اوصاف من خواندن مانو و فصولی از استالینگز را پیشنهاد می کنم کتاب تست هم هر کدام را مناسب دیدید تهیه کنید