زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۴:۵۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بحث درباره معماری کامپیوتر کنکور ۹۲

ارسال: #۴۶
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۱۵ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  بچه ها من نمی دونم بعضیا چطوری اون سوال تعداد ثبات رو ۸ تا درآوردن!!!!! این تست کلا غلته تک تک گزینه هارو جاگذاری کنید می فهمید که هیچ کدوم نسبت به صورت سوال جواب نمیده
چراا غلط باشه؟؟!
سوال درسته فقط باید دقت کنی که آدرس عملوند ۱۶ بیتی هست و یک بیت هم برای فیلد نوع داریم که برای دستورات ۱ کلمه ای ۶ بیت برای Opcode میمونه و ۶۴ تا حداکثر ازین نوع داریم و برای ۲ کلمه ای ها ۹ بیت برای Opcode میمونه که حداکثر ۵۱۲ تا میشه و جمعا ۵۷۶
فیلد آدرس ثبات --> 3 بیت
فیلد آدرس عملوند --> 16 بیت
۱
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۴۷
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۳۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ ۱۱:۵۱ ق.ظ، توسط انرژی مثبت.)
RE: بحث درباره معماری کامپیوتر کنکور ۹۲
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ق.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  با عرض معذرت تحلیلتون به نظرم درست نیست چون بسیار واضحه که اندازه بلوک هیچ ربطی به کلمه نداره میشه ۲^۱۶ * اندازه بلوک حالا شما باید اندازه بلوک رو بدست بیاری!! راه حل من درست هست ولی سوال اشتباه چون ممکنه اتدازه حافظه فیزیکی به اندازه ماکس فضای آدرس دهی نباشه!! ولی ازونجایی که برا حل این معادله یه فضا بیشتر توو سوال موجود نبود باید همونو می گرفتی!! ولی باید درکل این سوال مشکل مفهومی داره!!!!
در مورد سوال ۶۶ هم مطمئنم تست غلطه طبق استدلالی که گفتم

۳۲ کلمه درسته چون باید ۳ بیت بلاک آفست در نظر بگیری.
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۴۸
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۴۵ ب.ظ
اینا رو یادم بود ! طبق دفترچه B
۶۴ - ۱
۶۵ - ۴
۶۸ - ۲ یا ۴ ( شک دارم !)
۶۹ - ۴

یادم باشد حرفی نزنم که به کسی بر بخورد...
۰
۰
ارسال: #۴۹
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۵:۴۵ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۰۶ ق.ظ)ansarirobo نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۲ ق.ظ)saeid1389 نوشته شده توسط:  و اما پاسخ های من: طبق دفترچه B

////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۴ ---> 3
اگه به عنوان DMA توجه کنید گزینه صحیح مشخص می شه:
DMA :Direct Memory Access دسترسی مستقیم به حافظه ، که برای ارتباط دستگاه جانبی I/O با حافظه با کنترل CPU هست -شکل صفحه ۲۷۰ کتاب آقای یوسفی-
نه انتقال داده بین دو دستگاه I/O
از طرفی تست شماره ۱۳ کتاب آقای یوسفی صفحه ۲۷۷ نمی شه نتیجه گرفت که: روش Isolated I/O سریعتره
۶۵ ---> 4
حجم حافظه اصلی ۲۸^۲ آدرس پذیر یعنی ۲۱^۲ کلمه.
از طرفی حجم حافظه اصلی ۲۵۶ برابر کش هست یعنی حجم کش برابر ۱۳^۲ بلوک.
حافظه کش ۲۵۶ بلوک داره ، اگه حجم کش رو بر تعداد ۲۵۶ بلوک تقسیم کنیم می شه ۳۲ کلمه .
۶۶ ---> 2
حجم حافظه اصلی ۳۲ کیلو یعنی ۱۵^۲ در نتیجه ۱۵ بیت برای آدرس دهی لازم داره
برای آدرس دو کلمه ای ۳۲ بیت داریم
۵۷۶ دستورالعمل یعنی ۱۰^۲ >576 > 9^2 در نتیجه ده بیت نیاز داره برای op-code
یک بیت هم برای مد آدرس دهی لازمه
بنابراین ۲۱ بیت میمونه که اگه ۱۵ بیت فیلد آدرس رو کم کنیم، میمونه ۶ بیت
برای هر دو فیلد باقی مونده ۳ بیت میرسه، یعنی ۳^۲ که می شه ۸ ثبات
آدرس ۱۶ بیتی هم تنها ۴ ثبات رو آدرس دهی می کنه
در نتیجه حداکثر می شه ۸ ثبات
/////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۷ ---> 4
///////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۹ ---> 4
در مورد سوال ٦٤ نشستم کلی متن رو بررسی کردم، مقالات میگه که dma برای انتقال داده بین دوتا io هم استفاده میشه!
چیزی که من فهمیدم از دید dma فرقی بین حافظه و بقیه نیست یعنی همه رو یک مکانی قابل ادرس دهی میبینه.

DMA can also be used for "memory to memory" copying or moving of data within memory.

The DMA module is essentially a mini-processor thatspecializes in transferring data between memory locations. Thisincludes transferring data between I/O devices and memory, sinceI/O devices are just memory locations. When the CPU needs to reador write a block of data, it issues commands to the DMAcontroller.

اگه اینو در نظر بگیریم جواب ١ میشه
از طرفی هم جایی نوشته که memory map با کاهش سیکل عملیات سرعت رو بالا میبره!
:-(

خب آره سرعت رو بالا می بره ولی سریعترین روش به نظرم نیست.شاید در مقایسه با isolatedسریعتر باشه فقط
۰
۰
ارسال: #۵۰
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۵:۴۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ ۱۱:۵۱ ق.ظ، توسط انرژی مثبت.)
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۵ ب.ظ)ghamar نوشته شده توسط:  خب آره سرعت رو بالا می بره ولی سریعترین روش به نظرم نیست.شاید در مقایسه با isolatedسریعتر باشه فقط

منم نظرم به شما نزدیکتره یعنی بیشتر همون گزینه ۱ میشه جواب
۱
۰
ارسال: #۵۱
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۷:۲۱ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۲ ب.ظ)samaneh_aftab نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۹ ب.ظ)fsi2013 نوشته شده توسط:  در مورد بوث من خودم چک کردم اگه A رو مضروب فیه میگرفتیم میشد ۳ تا جمع ۴ تا تفریق
اگه B رو میگرفتیم مضروب و فیه و رو بیت های این چک میکردیم میشد ۳ تا جمع ۳ تا تقریق

خوب منم همینو درآوردم
بعد گفتم با این حساب میشه دقیقا ۳ تا جمع
تفریق هم ۳ یا ۴ میشه.پس چون گفته حداقل، حداقل ۳ تا تفریق را زدم.
اشتباهه؟؟؟؟ Sad

واااااااای من اصلا کلا اینو اشتباه زدم یادم نبود با دیدن ۰۱ جمع می کنیم یا ضرب ؟؟؟
چرا جوابش دادم ؟؟؟؟؟؟؟؟ تنها سوالی که شانسی زدم غلط دراومد Sad
اینطوری درصد مشترکام میشه ۲۱ درصد !!!!!!!!
حتما قبول میشم حتما Big Grin
۰
۰
ارسال: #۵۲
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۷:۴۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ ۱۱:۵۱ ق.ظ، توسط انرژی مثبت.)
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۵ ب.ظ)ghamar نوشته شده توسط:  خب آره سرعت رو بالا می بره ولی سریعترین روش به نظرم نیست.شاید در مقایسه با isolatedسریعتر باشه فقط
آخه کلا دو روش داریم یکی memory map یکی هم isolated که اولی سریعتره ، گزینه ۳ غلطه چون نمیشه بین دو دستگاه IO با DMA انتقال داده داد!
۰
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۵۳
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۷:۵۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ ۱۱:۵۲ ق.ظ، توسط انرژی مثبت.)
[quote='fum_com' pid='161481' dateline='1360423185']

این رو باید در نظر گرفت که ممکن توی کتب تستی موضوع بد دسته بندی شده باشه اخه من هرچی در این مورد توی گوگل می گردم
Isolated , memory map, DMA
رو با هم مقایسه کرده از نظر سرعت! Huh
۱
۰
ارسال: #۵۴
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۸:۲۹ ب.ظ
تست ۶۷ بسیار وقتمو گرفت هر چی بررسی میکردم میدیدم نکته خاصی اضافه بر تستای نانوی سالای پیش نداره
ساده ترین سوالی که به خاطر اشتباه طراح نیمه محترم باعث اتلاف وقت بود
امیدوارم حذف شه.
اگر حذف بشه درصدمون از تعداد سوالات کم شده حساب میشه یا فقط کسایی که اون تستو زدن براشون محاسبه نمیشه؟

هر تلاشی بالاخره به نتیجه میرسد...........................
آرامش واقعی ذهن از پذیرش بدترین حالت پیش می آید، زیرا پذیرش آنچه اتفاق اقتاده اولین گام برای غلبه بر پیامدهای هر بداقبالی است.

هرکه اطمینان داشته باشد که آنچه خدا برایش مقدر کرده به او میرسد دلش ارام میگیرد.
۰
۰
ارسال: #۵۵
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۳۴ ب.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۹:۳۲ ب.ظ)fum_com نوشته شده توسط:  نه dma میشد آخه memory mapped معلومه که سریعترینه در مقایسه با isolated IO

memory سریعتره،برید تو اینترنت سرچ کنید
۰
۰
ارسال: #۵۶
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۵۷ ب.ظ
سوال اول معماری گزینه ۲ درسته.
با وقفه (بلافاصله) IO شروع نمیشه بلکه پردازنده ابتدا دستور جاری رو تمام میکنه و این کار ممکنه از یک تا چندین و چند کلاک طول بکشه و تازه بعد از پایان دستور جاری با انجام چندین و چند مرحله دیگه که در کتاب سیستم عامل دکتر حقیقت توضیح داده بعد از این همه مراحل تازه عملیات ورودی خروجی شروع میشه
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: milad1367
ارسال: #۵۷
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۱۶ ب.ظ
(۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۷ ب.ظ)HRA نوشته شده توسط:  سوال اول معماری گزینه ۲ درسته.
با وقفه (بلافاصله) IO شروع نمیشه بلکه پردازنده ابتدا دستور جاری رو تمام میکنه و این کار ممکنه از یک تا چندین و چند کلاک طول بکشه و تازه بعد از پایان دستور جاری با انجام چندین و چند مرحله دیگه که در کتاب سیستم عامل دکتر حقیقت توضیح داده بعد از این همه مراحل تازه عملیات ورودی خروجی شروع میشه
نمیدونم شما رو چه استدلالی میگین مموری مپ سریعترینه!!! والا تا اونجایی که من یادم توو درس ریزپردازنده که من داشتم استادش تاکید شدیدی داشت رو سریعتر بودن io isolated دلیلشم میگفت واسه اینکه سی پی یو واسه اینکار پایه داره و ...
در مورد اینکه گفتین ۲ میشه جواب اینم اشتباهه چون ما از دید سیستم عامل به این سوال نگاه نمی کنیم!! و درضمن توو گزینه گفته انجام عملیات با صدور وقفه آغاز میشه و این معنیش این نیست که بلافاصله اینکار انجام میشه!!! معنیش یعنی سی پی یو واسه تشخیص ورودی خروجی از پایه int استفاده می کنه نه روش سرکشی
۰
۰
ارسال: #۵۸
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۳:۱۶ ب.ظ
(۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۱۶ ب.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۷ ب.ظ)HRA نوشته شده توسط:  سوال اول معماری گزینه ۲ درسته.
نمیدونم شما رو چه استدلالی میگین مموری مپ سریعترینه!!! والا تا اونجایی که من یادم توو درس ریزپردازنده که من داشتم استادش تاکید شدیدی داشت رو سریعتر بودن io isolated دلیلشم میگفت واسه اینکه سی پی یو واسه اینکار پایه داره و ...
در مورد اینکه گفتین ۲ میشه جواب اینم اشتباهه چون ما از دید سیستم عامل به این سوال نگاه نمی کنیم!! و درضمن توو گزینه گفته انجام عملیات با صدور وقفه آغاز میشه و این معنیش این نیست که بلافاصله اینکار انجام میشه!!! معنیش یعنی سی پی یو واسه تشخیص ورودی خروجی از پایه int استفاده می کنه نه روش سرکشی
Memory map به دلیل کاهش مراحل و سیکل ها در تمام منابع سریعتر از isolated گفته شده است ولی نه سریعترین!
اگر منبع خواستید میتونم ارائه کنم.
۰
۰
ارسال: #۵۹
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۵:۲۵ ب.ظ
سوال ۶۴ طبق دفترچه B آخرش چی می شه بچه ها؟
گزینه اول فکر می کنم درسته، چون تو این نوع از یک فضای ادرسی تو حافظه اصلی برای آدرس دهی وقفه استفاده میشه، یعنی تنها تفاوت بین وقفه ها مربوط به آدرس اونها تو حافظه اصلی هست. و از دستورات یکسانی برای انجام عملیات استفاده میشه.
گزینه ۲ رو کسی انتخاب نکرده؟ آخه مگه بعد از سیگنال تصدیق وقفه نباید عملیات شروع بشه؟ یا مثلا اون دستگاه در حال استفاده باشه و وقفه جاری فعلا بدلیل کم اولویت بودن عملیات ورودی/خروجیش شروع نشه؟
گزینه ۳ من تا جایی که یادم باشه DMA برای انتقال و دریافت داده بین حافظه اصلی بدون دخالت پردازنده با سرعت بالا بود. بین دوبانک حافظه و دستگاه های ورودی/خروجی رو فکر نمی کنم بشه(مطمئن نیستم).
گزینه ۴ درست هست. و نیاز به تحلیل نداره.

من ریسک نکردم و این این سوال رو نزدم. Sad

ای درد توام درمان در بستر ناکامی .... ای یاد توام مونس در گوشه تنهایی
در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم ... لطف آن چه تو اندیشی حکم آن چه تو فرمایی
۰
۰
ارسال: #۶۰
۲۵ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۰ ب.ظ
دوستان عزیز من خیلی گشتم ولی ندیدم جایی بنویسه MEMORY MAP سریعترینه !
در مورد DMA هم باید گفت DMA کلا یک روشه.شما چرا فقط فکرتون رو محدود میکنید به یک ماشین که یک حافظه و یک مثلا دیسک سخت داره ؟ فکر کنید یک ماشین دارید که چند تا دیسک سخت داره . میخواید اطلاعاتی رو از یک دیسک سخت به دیسک سخت بعدی بفرستید . اگه پردازنده خودشو درگیر کنه خیلی وقت گرفته میشه . اما با استفاده از روش DMA میشه کاری کرد که پردازنده ادرس ورودی و خروجی رو به DMA بده و DMA انتقال رو انجام بده . یکی از کاربرد های DMA اونیه که شما مد نظرتونه که بین حافظه اصلی و حافظه ثانویه انتقال اطلاعات انجام میشه .
کلا در DMA ما میگیم یه دستگاه دیگه داشته باشیم که مستقل از CPU کار انتقال رو انجام بده . حالا این دستگاه میتونه هر طوری ساخته بشه که بتونه انواع مختلف انتقال اطلاعات رو با توجه به نیاز برطرف کنه .
در ضمن یه تست هم هست برا دانشگاه ازاد سال ۸۲ که گفته مزیت MEMORY MAP نسبت به ISOLATED چیه که تو گزینه ها هست که معمولا سریعتره اما این گزینه درست نیست و یک گزینه دیگه درسته.
کلا اینجور تست ها که حل نداره و استدلالیه خیلی ریسکه زدنش. شاید بعضی ها فکر کنن اینطور سوالات ساده تر از اوناس که محاسبات داره اما این تفکر اشتباهه واقعا سخت تره اینطور تست ها . چون حل کردنی راه حل مشخصه. کاش جای این سوال یه سوال حل کردنی می دادن از پایپ مثلا.

انقدر شکست میخورم تا راه پیروزی را یاد بگیرم
۳
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  راهنمایی درباره مقطع کارشناسی ارشد HamidReza1 ۰ ۷۵۴ ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۲۰۵ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۳۹,۵۱۲ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۳۲۱ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۴۲۷ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۴۹,۷۳۷ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۱۴ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  بحث در مورد نتایج اولیه ازمون دکتری ۹۲ mkiani ۳۷ ۲۹,۹۱۹ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۱۹ ق.ظ
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۵۶۰ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
  خرید کتب موردنیاز برای کنکور ارشد کامپیوتر susankhanoom ۱ ۲,۴۳۰ ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: jasin

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close