زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۹:۳۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بحث درباره معماری کامپیوتر کنکور ۹۲

ارسال: #۱۶
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۳۶ ب.ظ
Tongue RE: بحث درباره معماری کامپیوتر کنکور ۹۲
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۱ ب.ظ)Payam92 نوشته شده توسط:  بوث میشد حداقل سه تا جمع.
سوال اخر من هم B بودم ۴ زدم.

منم ۳تا جمع زدمBlush

Cool آسمان فرصت پرواز بلندیست ولی قصه این است چه اندازه کبوتر باشی Cool
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۱۷
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۵۶ ب.ظ
من گزینه هامو یبار گفتم برا این درس ولی اینبار با حلش می گم
سوال ۶۴ واضحه که گزینه یک غلط هست برا مطالعه بیشتر کتاب ریزپردازنده رو بخونی کامل متوجه میشین
سوال ۶۵ میشه گزینه ۳ حلشم به این صورت که ۲ به توان ۲۴ و هر آدرس ۸ واحد آدرس پذیر میشه ۲ به توان ۲۷ از طرفی گفته حافظه ۲۵۶ برابر کش هست که خود کش هم ۲۵۶ بلاک هست پس میشه ۲۵۶*۲۵۶*X= اندازه فضای آدرس دهی که با حل معادله به ۲۵۶ کلمه می رسین( که میشه ۲۰۴۸ واحد آدرس پذیر که توو گزینه ها نیست)
سوال ۶۶ طبق روال سال پیش غلط هستش و امدوارم حذف بشه
سوال ۶۷ میشه گزینه ۴ و بسیار ساده بدست میاد چون حجم حافظه مورد نیاز رو خواسته باید حجم حافظه میکرو + حجم حافظه نانو بشه و از حافظه کل کم بشه که میشه ۱۵۰*۱۰۰+۲۰۰۰*۸- ۲۰۰۰*۱۰۰=۱۶۹۰۰۰
سوال ۶۸ میشه گزینه ۲ و دلیلشم واضحه چون هر کدوم رو مضروب فیه بگیری ۳ تا جمع میخواد ۴ تا تفریق پس اگه منظور طراح این بود که جمع هم با تفریق انجام بشه توو گزینه ها وجود نداره چون اونوقت حداقل ۷ تا جمع لازم بود
سوال ۶۹ هم ساده ترین سوال بود و میشه گزینه ۴
البته با اونکه رو تحلیلام مطمئنم و امیدوارم همینایی که زدم باشه ولی اشتباه همه جا ممکنه
درود به همه مانشتیها
۲
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: m@hboobe
ارسال: #۱۸
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۰۵ ب.ظ
RE: بحث درباره معماری کامپیوتر کنکور ۹۲
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۹:۳۲ ب.ظ)fum_com نوشته شده توسط:  نه dma میشد آخه memory mapped معلومه که سریعترینه در مقایسه با isolated IO
بحث مقایسه نبود فقط گفته بود سریع ترینه!

HeartTongue
۰
۰
ارسال: #۱۹
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۰۷ ب.ظ
۶۵ رو چرا اینجوری حل کردی شماا؟!
غلطه و جوابش میشه ۳۲ کلمه
سوال ۶۶ هم درست بود و میشه ۸ ثبات
سوال ۶۷ به نظرم حذف شه چون باید میگفت صرفه جویی چقدر میشه ولی همین ۱۶۹۰۰۰ جوابشه
۳
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: reyhaneh64 , variant20002000
ارسال: #۲۰
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۰۹ ب.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۵۶ ب.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  من گزینه هامو یبار گفتم برا این درس ولی اینبار با حلش می گم
سوال ۶۴ واضحه که گزینه یک غلط هست برا مطالعه بیشتر کتاب ریزپردازنده رو بخونی کامل متوجه میشین
سوال ۶۵ میشه گزینه ۳ حلشم به این صورت که ۲ به توان ۲۴ و هر آدرس ۸ واحد آدرس پذیر میشه ۲ به توان ۲۷ از طرفی گفته حافظه ۲۵۶ برابر کش هست که خود کش هم ۲۵۶ بلاک هست پس میشه ۲۵۶*۲۵۶*X= اندازه فضای آدرس دهی که با حل معادله به ۲۵۶ کلمه می رسین( که میشه ۲۰۴۸ واحد آدرس پذیر که توو گزینه ها نیست)
سوال ۶۶ طبق روال سال پیش غلط هستش و امدوارم حذف بشه
سوال ۶۷ میشه گزینه ۴ و بسیار ساده بدست میاد چون حجم حافظه مورد نیاز رو خواسته باید حجم حافظه میکرو + حجم حافظه نانو بشه و از حافظه کل کم بشه که میشه ۱۵۰*۱۰۰+۲۰۰۰*۸- ۲۰۰۰*۱۰۰=۱۶۹۰۰۰
سوال ۶۸ میشه گزینه ۲ و دلیلشم واضحه چون هر کدوم رو مضروب فیه بگیری ۳ تا جمع میخواد ۴ تا تفریق پس اگه منظور طراح این بود که جمع هم با تفریق انجام بشه توو گزینه ها وجود نداره چون اونوقت حداقل ۷ تا جمع لازم بود
سوال ۶۹ هم ساده ترین سوال بود و میشه گزینه ۴
البته با اونکه رو تحلیلام مطمئنم و امیدوارم همینایی که زدم باشه ولی اشتباه همه جا ممکنه
درود به همه مانشتیها
در مورد سوال ۶۵ اگه ۳۲ کلمه رو تست کنی به ۳۲ کلمه میرسی
سوال ۶۶ من زدم ۸ ولی الان استدلالی ندارم Smile)
سوال ۶۷ هم اگه A رو بگیری میشد ۳ جمع ۴ تا تفریق اگه B رو میگرفتی میشد ۳ تا جمع ۳ تا تفریق استدلالتون اشتباه بوده پس جواب همون ۶ تا جمع میشه
سوال ۶۹ رو موافقم

HeartTongue
۰
۰
ارسال: #۲۱
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۱۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۱۵ ب.ظ، توسط fum_com.)
خب مگه چند روش داریم کلا؟!
یکی memory mapped و یکی هم isolated io
به نظر من اون گزینه که گفته بود dma بین دو دستگاه IO داده انتقال میده اشتباست

اگه جمع و تفریق رو جدا در نظر بگیریم(تفریق بدون تبدیل به جمع) میشه ۳ عمل جمع ولی اگه تفریق را با تبدیل به جمع در نظر بگیریم میشه میشه ۷ تا پس درکل میشه حداقل ۳ جمع و حداکثر ۷ جمع
۱
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۲۲
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۲۵ ب.ظ
[/quote]
خب مگه چند روش داریم کلا؟!
یکی memory mapped و یکی هم isolated io

[/quote]
چمدونم چن تا روش داریم EEE جدی دو تا داریم فقط Big Grin

HeartTongue
۰
۰
ارسال: #۲۳
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۲۹ ب.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۰۷ ب.ظ)fum_com نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۵۶ ب.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  
سوال ۶۷ به نظرم حذف شه چون باید میگفت صرفه جویی چقدر میشه ولی همین ۱۶۹۰۰۰ جوابشه

البته من نرم خوندم و شما سخت افزار که همین باعث میشه به جوابم شک کنم و راه حلتون رو واسه اینکه ۳۲ کلمه بپرسم؟؟؟ چطور میشه؟؟
در مورد سوال ۶۶ که میگین ۸ ثبات!!! چطوری؟؟؟ اگه ۸ باشه یعنی توو دستورات ۲ کلمه ای ما ۲ تا کد ثبات می خواهیم که میشه ۶ بیت و یه آدرس حافظه که میشه ۱۵ بیت و یک بیت هم واسه تشخیص شیوه آدرس دهی که جمعا میشه ۲۲ بیت پس ۱۰ بیت میمونه واسه کد دستور که همین ۱۰ بیت میشه ۱۰۲۴ دستور!!!!!
۰
۰
ارسال: #۲۴
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۵۸ ب.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۸ ب.ظ)h.rahmati نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۳ ب.ظ)Goje_farangi نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۵۶ ب.ظ)fsi2013 نوشته شده توسط:  خدا خفت کنه نانو که بازم نتونستم حلت کنم
سوال BOTH چرا اینجوری بود فقط یه گزینه اش غلط بود بقیه همه درست بودم
سوال ادرس پذیر ۲۵۶ برابر من زدم ۳۲ کلمه
سوال ۳ ادرسی بود ۳ تا ثبات داشت من زدم ۸ تا
سوال اون جمع کننده من دفترچه B بودم زدم گزینه ۴ ولی اگه گزینه ها رو نگا کردم حالت ۰۰۰ رو چک کردم شد ۲A د وتا رو حذف کردم حالت بعدی هم میشد ۲A+1
دیگ چه سوالایی بود؟
منم عین شما زدم
نانو جواب درنمیومد

(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۱ ب.ظ)Payam92 نوشته شده توسط:  بوث میشد حداقل سه تا جمع.
سوال اخر من هم B بودم ۴ زدم.

منم سه جمع رو زدم

میشه بگین چرا ۳تا جمع؟چرا ۳تا تفریق نشد؟
چون در تفریق صحبت حداقل سه تا گفته بود در حالی که چهار منفی بود
۰
۰
ارسال: #۲۵
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۲۵ ق.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۲۹ ب.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۰۷ ب.ظ)fum_com نوشته شده توسط:  

البته من نرم خوندم و شما سخت افزار که همین باعث میشه به جوابم شک کنم و راه حلتون رو واسه اینکه ۳۲ کلمه بپرسم؟؟؟ چطور میشه؟؟
در مورد سوال ۶۶ که میگین ۸ ثبات!!! چطوری؟؟؟ اگه ۸ باشه یعنی توو دستورات ۲ کلمه ای ما ۲ تا کد ثبات می خواهیم که میشه ۶ بیت و یه آدرس حافظه که میشه ۱۵ بیت و یک بیت هم واسه تشخیص شیوه آدرس دهی که جمعا میشه ۲۲ بیت پس ۱۰ بیت میمونه واسه کد دستور که همین ۱۰ بیت میشه ۱۰۲۴ دستور!!!!!

در مورد اینکه چطور میشه ۳۲ کلمه اینطوری حساب میشه: بعد از اینکه حافظه نهان رو به دست آوردی ۱۶^۲ که تقسیم بر ۸^۲ میشه ۲۵۶ اما باید به این نکته توجه می کردی گفته هر کلمه ۸ واحد آدرس پذیره که اگه ۳۲ کلمه رو ضرب در ۳^۲ بکنی به جواب ۲۵۶ می رسی پس ۳۲ کلمه هستش...
۰
۰
ارسال: #۲۶
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۳ ق.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۲۵ ق.ظ)behnam001 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۲۹ ب.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۰۷ ب.ظ)fum_com نوشته شده توسط:  

در مورد اینکه چطور میشه ۳۲ کلمه اینطوری حساب میشه: بعد از اینکه حافظه نهان رو به دست آوردی ۱۶^۲ که تقسیم بر ۸^۲ میشه ۲۵۶ اما باید به این نکته توجه می کردی گفته هر کلمه ۸ واحد آدرس پذیره که اگه ۳۲ کلمه رو ضرب در ۳^۲ بکنی به جواب ۲۵۶ می رسی پس ۳۲ کلمه هستش...

با عرض معذرت تحلیلتون به نظرم درست نیست چون بسیار واضحه که اندازه بلوک هیچ ربطی به کلمه نداره میشه ۲^۱۶ * اندازه بلوک حالا شما باید اندازه بلوک رو بدست بیاری!! راه حل من درست هست ولی سوال اشتباه چون ممکنه اتدازه حافظه فیزیکی به اندازه ماکس فضای آدرس دهی نباشه!! ولی ازونجایی که برا حل این معادله یه فضا بیشتر توو سوال موجود نبود باید همونو می گرفتی!! ولی باید درکل این سوال مشکل مفهومی داره!!!!
در مورد سوال ۶۶ هم مطمئنم تست غلطه طبق استدلالی که گفتم
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: sepide_66
ارسال: #۲۷
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۵ ق.ظ
اره ۳۱۰۰۰ میشد و متاسفانه طراح سوال یادش رفته بود چی میخواد!!!! کلا اینکه دانشجوها تا کی چوب بی دقتی انا رو بخورن خدا داند!
۰
۰
ارسال: #۲۸
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۴۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۵۰ ق.ظ، توسط saeid1389.)
و اما پاسخ های من: طبق دفترچه B

////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۴ ---> 3
اگه به عنوان DMA توجه کنید گزینه صحیح مشخص می شه:
DMA :Direct Memory Access دسترسی مستقیم به حافظه ، که برای ارتباط دستگاه جانبی I/O با حافظه با کنترل CPU هست -شکل صفحه ۲۷۰ کتاب آقای یوسفی-
نه انتقال داده بین دو دستگاه I/O
از طرفی تست شماره ۱۳ کتاب آقای یوسفی صفحه ۲۷۷ نمی شه نتیجه گرفت که: روش Isolated I/O سریعتره
۶۵ ---> 4
حجم حافظه اصلی ۲۸^۲ آدرس پذیر یعنی ۲۱^۲ کلمه.
از طرفی حجم حافظه اصلی ۲۵۶ برابر کش هست یعنی حجم کش برابر ۱۳^۲ بلوک.
حافظه کش ۲۵۶ بلوک داره ، اگه حجم کش رو بر تعداد ۲۵۶ بلوک تقسیم کنیم می شه ۳۲ کلمه .
۶۶ ---> 2
حجم حافظه اصلی ۳۲ کیلو یعنی ۱۵^۲ در نتیجه ۱۵ بیت برای آدرس دهی لازم داره
برای آدرس دو کلمه ای ۳۲ بیت داریم
۵۷۶ دستورالعمل یعنی ۱۰^۲ >576 > 9^2 در نتیجه ده بیت نیاز داره برای op-code
یک بیت هم برای مد آدرس دهی لازمه
بنابراین ۲۱ بیت میمونه که اگه ۱۵ بیت فیلد آدرس رو کم کنیم، میمونه ۶ بیت
برای هر دو فیلد باقی مونده ۳ بیت میرسه، یعنی ۳^۲ که می شه ۸ ثبات
آدرس ۱۶ بیتی هم تنها ۴ ثبات رو آدرس دهی می کنه
در نتیجه حداکثر می شه ۸ ثبات
/////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۷ ---> 4
///////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۹ ---> 4
۱
۱
ارسال: #۲۹
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۴۴ ق.ظ
سوال ۶۸، Booth،

اگه مضروب فیه B باشه که معلومه، ۳ جمع و ۴ تفریق داریم
اگه هم مضروب فیه A باشه، بازم ۳ جمع و ۴ تفریق داریم (چرا ۴ تفریق؟ چون Q0Q-1 رو باید برای تشخیص تفریق یا جمع بررسی کرد، که موقع شروع چون Q-1 با ۰ مقدار دهی میشه، همون اول بعنوان یه الگوی ۱۰ در نظر گرفته میشه، ۳ تای دیگه هم الگوی ۱۰ در A وجود داره که جمعا میشه ۴ تا)

در نهایت چون در هر حالت حداقل ۳ تا جمع وجود داره، گزینه ۲ درسته (طبق دفترچه B)
۲
۰
ارسال: #۳۰
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۵:۰۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۳۵ ق.ظ، توسط ansarirobo.)
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۲ ق.ظ)saeid1389 نوشته شده توسط:  و اما پاسخ های من: طبق دفترچه B

۶۴ ---> 3
اگه به عنوان DMA توجه کنید گزینه صحیح مشخص می شه:
DMA :Direct Memory Access دسترسی مستقیم به حافظه ، که برای ارتباط دستگاه جانبی I/O با حافظه با کنترل CPU هست -شکل صفحه ۲۷۰ کتاب آقای یوسفی-
نه انتقال داده بین دو دستگاه I/O
از طرفی تست شماره ۱۳ کتاب آقای یوسفی صفحه ۲۷۷ نمی شه نتیجه گرفت که: روش Isolated I/O سریعتره
۶۵ ---> 4
حجم حافظه اصلی ۲۸^۲ آدرس پذیر یعنی ۲۱^۲ کلمه.
از طرفی حجم حافظه اصلی ۲۵۶ برابر کش هست یعنی حجم کش برابر ۱۳^۲ بلوک.
حافظه کش ۲۵۶ بلوک داره ، اگه حجم کش رو بر تعداد ۲۵۶ بلوک تقسیم کنیم می شه ۳۲ کلمه .
۶۶ ---> 2
حجم حافظه اصلی ۳۲ کیلو یعنی ۱۵^۲ در نتیجه ۱۵ بیت برای آدرس دهی لازم داره
برای آدرس دو کلمه ای ۳۲ بیت داریم
۵۷۶ دستورالعمل یعنی ۱۰^۲ >576 > 9^2 در نتیجه ده بیت نیاز داره برای op-code
یک بیت هم برای مد آدرس دهی لازمه
بنابراین ۲۱ بیت میمونه که اگه ۱۵ بیت فیلد آدرس رو کم کنیم، میمونه ۶ بیت
برای هر دو فیلد باقی مونده ۳ بیت میرسه، یعنی ۳^۲ که می شه ۸ ثبات
آدرس ۱۶ بیتی هم تنها ۴ ثبات رو آدرس دهی می کنه
در نتیجه حداکثر می شه ۸ ثبات
/////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۷ ---> 4
///////////////////////////////////////////////////////////////////
۶۹ ---> 4
در مورد سوال ٦٤ نشستم کلی متن رو بررسی کردم، مقالات میگه که dma برای انتقال داده بین دوتا io هم استفاده میشه!
چیزی که من فهمیدم از دید dma فرقی بین حافظه و بقیه نیست یعنی همه رو یک مکانی قابل ادرس دهی میبینه.

DMA can also be used for "memory to memory" copying or moving of data within memory.

The DMA module is essentially a mini-processor thatspecializes in transferring data between memory locations. Thisincludes transferring data between I/O devices and memory, sinceI/O devices are just memory locations. When the CPU needs to reador write a block of data, it issues commands to the DMAcontroller.

اگه اینو در نظر بگیریم جواب ١ میشه
از طرفی هم جایی نوشته که memory map با کاهش سیکل عملیات سرعت رو بالا میبره!
:-(
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: csharpisatechnology

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  راهنمایی درباره مقطع کارشناسی ارشد HamidReza1 ۰ ۷۸۰ ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۳۱۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۰۷۲ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۳۶۹ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۵۱۸ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۴۹,۹۴۰ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۵۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  بحث در مورد نتایج اولیه ازمون دکتری ۹۲ mkiani ۳۷ ۳۰,۲۱۴ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۱۹ ق.ظ
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۵۹۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
  خرید کتب موردنیاز برای کنکور ارشد کامپیوتر susankhanoom ۱ ۲,۴۶۶ ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: jasin

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close