زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۵:۳۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بحث درباره معماری کامپیوتر کنکور ۹۲

ارسال: #۳۱
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۵:۲۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۳۹ ق.ظ، توسط csharpisatechnology.)
Arta جان حل سوال ۶۵ :گزینه ی ۴ درست بود. اثبات :
برای اینکه اندازه ی هر بلوک رو بدست بیاریم باید اندازه ی کش رو تقسیم کنیم به تعداد بلوک های کش.
طبق سوال،با توجه به اینکه حافظه ی اصلی ۲۵۶ برابر کش هست پس:
اندازه ی کش=اندازه ی حافظه ی اصلی تقسیم بر ۲۵۶ = (۲ به توان ۲۴) تقسیم بر(۲ به توان ۸) =( ۲ به توان ۱۶) واحد آدرس پذیر
----
اندازه ی هر بلوک=(۲ به توان ۱۶)تقسیم بر ۲۵۶ = ۲ به توان ۸ واحد آدرس پذیر(یا ۲۵۶ واحد آدرس پذیر)
دقت کنید که گزینه ی ۳ گفته ۲۵۶ کلمه نه واحد آدرس پذیر
۱ و ۲ هم غلطه
تا همینجا می تونیم ۴ رو قبول کنیم اما برای اطمینان ثابت می کنیم :
گفته هر کلمه شامل ۸ واحد آدرس پذیر است.
پس با یه تناسب گرفتن ساده می تونیم بفهمیم ۲۵۶ واحد آدرس پذیر یعنی ۳۲ کلمه (که ۲۵۶ رو تقسیم کردیم به ۸)
پس ۶۵ میشه گزینه ی ۴ یا همون ۳۲ کلمه

ما می توانیمBig Grin
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۳۲
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۷:۴۴ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ ۱۱:۵۰ ق.ظ، توسط انرژی مثبت.)
RE: بحث درباره معماری کامپیوتر کنکور ۹۲
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ق.ظ)arta.66 نوشته شده توسط:  با عرض معذرت تحلیلتون به نظرم درست نیست چون بسیار واضحه که اندازه بلوک هیچ ربطی به کلمه نداره میشه ۲^۱۶ * اندازه بلوک حالا شما باید اندازه بلوک رو بدست بیاری!! راه حل من درست هست ولی سوال اشتباه چون ممکنه اتدازه حافظه فیزیکی به اندازه ماکس فضای آدرس دهی نباشه!! ولی ازونجایی که برا حل این معادله یه فضا بیشتر توو سوال موجود نبود باید همونو می گرفتی!! ولی باید درکل این سوال مشکل مفهومی داره!!!!
در مورد سوال ۶۶ هم مطمئنم تست غلطه طبق استدلالی که گفتم
من خودم اینطوری حل کردم اومدم فرض کردم بلوک ها ۳۲ کلمه ای هستن بعد گفته حافظه نهان ۲۵۶ تا بلوکه پس تا اینجا واضحه طبق فرض تا اینجا حافظه نهان ۲ به توان ۱۳ کلمه داره و باز تو صورت سوال گفته حافظه ۲۵۶ برابره کش هستش که باید حجم کش رو توی ۲۵۶ ضرب کنیم که میشه ۲ به توان ۱۳ ضربدر ۲۵۶ که کلا میشه ۲ به توان ۲۱ کلمه
صورت سوال هم گفته ۲ به توان ۲۴ واحد ادرس پذیر و هر کلمه هم ۸ واحد ادرس پذیر پس حافظه ۲ به توان ۲۱ کلمه است!
منم نرم افزار بودم استدلالم درسته؟Big Grin

HeartTongue
۰
۰
ارسال: #۳۳
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۱۶ ب.ظ
منم ۲۵۶ کلمه زدم
۰
۰
ارسال: #۳۴
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۷ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۷:۴۴ ق.ظ)fsi2013 نوشته شده توسط:  من خودم اینطوری حل کردم اومدم فرض کردم بلوک ها ۳۲ کلمه ای هستن بعد گفته حافظه نهان ۲۵۶ تا بلوکه پس تا اینجا واضحه طبق فرض تا اینجا حافظه نهان ۲ به توان ۱۳ کلمه داره و باز تو صورت سوال گفته حافظه ۲۵۶ برابره کش هستش که باید حجم کش رو توی ۲۵۶ ضرب کنیم که میشه ۲ به توان ۱۳ ضربدر ۲۵۶ که کلا میشه ۲ به توان ۲۱ کلمه
صورت سوال هم گفته ۲ به توان ۲۴ واحد ادرس پذیر و هر کلمه هم ۸ واحد ادرس پذیر پس حافظه ۲ به توان ۲۱ کلمه است!
منم نرم افزار بودم استدلالم درسته؟Big Grin
آفرین جواب همینه نکتشم بازم کرم ریزی طراح بوده آخه معمولا میگفتن ۲ به توان N کلمه که هر کلمه X واحد آدرس پذیر!!! ولی ابنبار برعکس کرده بود سوالو!!! منم که خوراکم دادن صوتی چشمیه!!!! نوش جونتون میشه همون ۳۲ کلمه
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: variant20002000
ارسال: #۳۵
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۷ ب.ظ
بچه ها یه سوال ترتیب گرینه ها توی دفترچه های مختلف هم فرق می کنه ؟! من اون سوال معماری رو ۲A+1 زدم ولی احساس نمی کنم گزینه ۴ بود .

خم شده بر نرده‌ی مهتابی ِ خویش
سبز روی و سبز موی،
و رویای تلخ‌اش دریا است.
۰
۰
ارسال: #۳۶
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۵۹ ب.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۲۷ ب.ظ)ghamar نوشته شده توسط:  سلام سوال i/o من زدم ۱ همو که گفته بود memory mapسریعتره.
قبلا یه تست تو دانشگاه آزاد دیده بودم.
درسته چون memory mapped اصلا مربوط به سرعت نیست و میشه با مشخص کردن ادرس حافظه یا ip رو تعیین کرد
۱
۰
ارسال: #۳۷
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۵۶ ب.ظ
سوال ۶۵ با یه راه حل ساده تر :

با توجه به صورت سوال متوجه میشیم که از نگاشت مستقیم استفاده شده بنابراین فقط باید فرمت آدرس در این شیوه رو به دست بیاریم ؛ برای راحتی واحد آدرس پذیر رو بایت میگیریم حالا چون حافظه اصلی ۲ به توان ۲۴ بایته پس درکل ۲۴ بیت فرمت آدرسه؛هر کلمه ۸ بایته پس ۳ بیت میزاریم واسه Byte Offset ، حجم حافظه ۲۵۶ برابر حجم نهانه که اگه ازش log بگیریم میشه تعداد بیت های تگ پس ۸ بیت هم برای تگ میزاریم،۲۵۶ بلوک داریم پس ۸ بیت هم میره برای Block in cash درکل یک فیلد Word in block میمونه که میشه که اگه ۸+۸+۳ رو از ۲۴ کم کنیم میمونه ۵ بیت که میشه ۳۲ کلمه
۰
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۳۸
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۰۷ ب.ظ، توسط csharpisatechnology.)
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۰۶ ق.ظ)ansarirobo نوشته شده توسط:  ansarirobo:
The DMA module is essentially a mini-processor thatspecializes in transferring data between memory locations. Thisincludes transferring data between I/O devices and memory, sinceI/O devices are just memory locations. When the CPU needs to reador write a block of data, it issues commands to the DMAcontroller.
منم ۱ رو زدم اما این متن انگلیسی ای که نوشتید هیچ ربطی به حرکت بین دو تا دستگاه ورودی نداره
شک دارم درست زده باشم

ما می توانیمBig Grin
۲
۰
ارسال: #۳۹
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۱۱ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۰۶ ب.ظ)csharpisatechnology نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۰۶ ق.ظ)ansarirobo نوشته شده توسط:  ansarirobo:
The DMA module is essentially a mini-processor thatspecializes in transferring data between memory locations. Thisincludes transferring data between I/O devices and memory, sinceI/O devices are just memory locations. When the CPU needs to reador write a block of data, it issues commands to the DMAcontroller.
منم ۱ رو زدم اما این متن انگلیسی ای که نوشتید هیچ ربطی به حرکت بین دو تا دستگاه ورودی نداره
شک دارم درست زده باشم

این فقط یک تکه از متنه، کل متون رو گشتم حتی جالبه بعضی وقت ها برای تسریع عملیات بین IO ها DMA استفاده میشه Huh
۰
۰
ارسال: #۴۰
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۱۶ ب.ظ
جوابای من:

۶۵- ۴

۶۶- ۲

۶۸- ۲

۶۹- ۴
۲
۰
ارسال: #۴۱
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۴۲ ب.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۹ ب.ظ)fsi2013 نوشته شده توسط:  در مورد بوث من خودم چک کردم اگه A رو مضروب فیه میگرفتیم میشد ۳ تا جمع ۴ تا تفریق
اگه B رو میگرفتیم مضروب و فیه و رو بیت های این چک میکردیم میشد ۳ تا جمع ۳ تا تقریق

خوب منم همینو درآوردم
بعد گفتم با این حساب میشه دقیقا ۳ تا جمع
تفریق هم ۳ یا ۴ میشه.پس چون گفته حداقل، حداقل ۳ تا تفریق را زدم.
اشتباهه؟؟؟؟ Sad
۰
۰
ارسال: #۴۲
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۴۹ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۲ ب.ظ)samaneh_aftab نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۹ ب.ظ)fsi2013 نوشته شده توسط:  در مورد بوث من خودم چک کردم اگه A رو مضروب فیه میگرفتیم میشد ۳ تا جمع ۴ تا تفریق
اگه B رو میگرفتیم مضروب و فیه و رو بیت های این چک میکردیم میشد ۳ تا جمع ۳ تا تقریق

خوب منم همینو درآوردم
اشتباهه؟؟؟؟ Sad

اگه جمع و تفریق رو جدا در نظر بگیریم(تفریق بدون تبدیل به جمع) میشه ۳ عمل جمع ولی اگه تفریق را با تبدیل به جمع در نظر بگیریم میشه ۷ تا پس درکل میشه حداقل ۳ جمع و حداکثر ۷ جمع
۱
۰
ارسال: #۴۳
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۳:۱۶ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۹ ب.ظ)fum_com نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۲ ب.ظ)samaneh_aftab نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۹ ب.ظ)fsi2013 نوشته شده توسط:  در مورد بوث من خودم چک کردم اگه A رو مضروب فیه میگرفتیم میشد ۳ تا جمع ۴ تا تفریق

خوب منم همینو درآوردم
اشتباهه؟؟؟؟ Sad

اگه جمع و تفریق رو جدا در نظر بگیریم(تفریق بدون تبدیل به جمع) میشه ۳ عمل جمع ولی اگه تفریق را با تبدیل به جمع در نظر بگیریم میشه ۷ تا پس درکل میشه حداقل ۳ جمع و حداکثر ۷ جمع

اما در هر دو صورت ۴ تا تفریق داره که! توجه کنید که وقتی LSb 1 باشه یه تفریق هم اونجا داره. فکر کنم اونو در نظر نگرفتین.
۰
۰
ارسال: #۴۴
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۳:۴۶ ب.ظ
دقیقا در هر ۲ صورت ۴ عمل تفریق داره
۰
۰
ارسال: #۴۵
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۳:۵۵ ب.ظ
بچه ها من نمی دونم بعضیا چطوری اون سوال تعداد ثبات رو ۸ تا درآوردن!!!!! این تست کلا غلته تک تک گزینه هارو جاگذاری کنید می فهمید که هیچ کدوم نسبت به صورت سوال جواب نمیده
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: nomad:D

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  راهنمایی درباره مقطع کارشناسی ارشد HamidReza1 ۰ ۸۰۰ ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۳۹۳ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۱۷۳ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۳۹۲ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۵۹۵ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۵۰,۱۱۳ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۷۱ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  بحث در مورد نتایج اولیه ازمون دکتری ۹۲ mkiani ۳۷ ۳۰,۲۹۴ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۱۹ ق.ظ
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۶۱۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
  خرید کتب موردنیاز برای کنکور ارشد کامپیوتر susankhanoom ۱ ۲,۴۸۶ ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: jasin

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close