زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۳۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سوالات پایگاه داده مهندسی کامپیوتر ۹۲

ارسال: #۳۱
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۳ ب.ظ
RE: بررسی سوالات پایگاه داده مهندسی کامپیوتر ۹۲
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۰۹ ب.ظ)dfsefes نوشته شده توسط:  بچه ها دعوا نکنید من این جوابها را مطمئنم درست زدم
۴-۱۰۲
۱-۱۰۳
۴-۱۰۴

ولی من اینارو زدم
۱۰۲)۴
۱۰۳)۳
۱۰۴)۴
۱۰۵)۴
۰
۱
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۳۲
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۳۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ، توسط damavand_kellap.)
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ب.ظ)soasani نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۰۹ ب.ظ)dfsefes نوشته شده توسط:  بچه ها دعوا نکنید من این جوابها را مطمئنم درست زدم
۴-۱۰۲
۱-۱۰۳
۴-۱۰۴

ولی من اینارو زدم
۱۰۲)۴
۱۰۳)۳
۱۰۴)۴
۱۰۵)۴
۱۰۳ میشه ۳ من مطمئنم مگه پیوند طبیعی نیست این؟ اگه پیوند طبیعی باشه صد در صد میشه ۳ چون رابطه فقط سطرایی رو میده که ID شون با Id رابطه person یکی باشه رابطه سمت چپ فقط موقعی جواب داره که هم ID پدر و هم ID فرزند تو رابطه ارتباط باشه آخه تو سوال قبل گفته PREL=1 یعنی شخص با ID2 پدر شخص با ID1 هست پس رابطه سمت چپ فقط ستون ID1 رو از جدول PREL میده مقعی که ID هم وجد داشته باشه یعنی پدر داشته باشه اگه این شرط رو نمیداد ممکنه میشد فرزندان چون میتونست ID2 مادر خواهر برادر و هرچیزی باشه اما اینجا فقط بچه هایی رو می خواد که پدر داشته باشن شک نکنید مثلا ممکنه یه بچه با ID مادرش تو این ارتباط باشه توجه کنی که جدول PREL فقط دو تا ستون ID1 و ID2 رو داره یعنی یه فرزند فقط میتونه با ID مادر یا ID پدر بیاد که اینجا فقط پدر رو میخواد اگه همه فرزندان رو میخواست شرط ID2 مادر ID باشه رو هم تو رابطه سمت چپ پیوند میداد
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: amir2930
ارسال: #۳۳
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۲۵ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۳۰ ب.ظ)damavand_kellap نوشته شده توسط:  اما اینجا فقط بچه هایی رو می خواد که پدر داشته باشن شک نکنید
دست رو دلم نذار که خونه . به قول داوود زییییییییی تو سریال دزد و پلیس : خیلیییییییی ممنونم از استدلال بسیار زیبای شما . اما منم همین الان خیلی فکر کردم دیدم ما یک اشتباه بزرگ کردیم دوست عزیز و اون این بود که نوشته بود فرزندان کسانی که پدر داشته باشند نه اینکه فرزندانی که پدر داشته باشند .و من اشتباه خوندم و اشتباه زدم و در نتیجه در کمال تاسف گزینه فرزندان درست هست.
۰
۰
ارسال: #۳۴
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۵۰ ب.ظ
من اینا رو زدم طبق B
۱۰۲ - ۴
۱۰۳ - ۱
۱۰۴ - ۴
۱۰۵ - ۱
به جز ۱۰۵ فکر کنم بقیه رو درست زدم !

یادم باشد حرفی نزنم که به کسی بر بخورد...
۰
۰
ارسال: #۳۵
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۵۶ ب.ظ
طبق تعریف زیر ۱۰۵ می شه گزینه ۳ چون اشتراک سه جدول برابر D است و D هم به هیچ کدوم از جداول وابسته نیست

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

با یه مثال ساده هم می شه به این نتیجه رسید فرض کنید جدول r به شکل زیر باشه که تمام وابستگی ها تو اون رعایت شده
A B C D
۱ ۲ ۴ ۸
۲ ۲ ۴ ۸
۳ ۱ ۷ ۹
۵ ۶ ۷ ۹
۶ ۷ ۸ ۹

حال اگه طبق گزینه ۳ این جدول رو به سه جدول r1 و r2 و r3 به شکل زیر تبدیل کنیم
A D
۱ ۸
۲ ۸
۳ ۹
۵ ۹
۶ ۹

B D
۲ ۸
۱ ۹
۶ ۹
۷ ۹

C D
۴ ۸
۷ ۹
۸ ۹

حالا این سه جدول رو با هم الحاق می کنیم جدول زیر بدست میاد
A B C D
۱ ۲ ۴ ۸
۲ ۲ ۴ ۸
۳ ۱ ۷ ۹
۳ ۱ ۸ ۹ ***
۳ ۶ ۷ ۹ ***
۳ ۶ ۸ ۹ ***
۳ ۷ ۷ ۹ ***
۳ ۷ ۸ ۹ ***
۵ ۱ ۷ ۹ ***
۵ ۱ ۸ ۹ ***
۵ ۶ ۷ ۹
۵ ۶ ۸ ۹ ***
۵ ۷ ۷ ۹ ***
۵ ۷ ۸ ۹ ***
۶ ۱ ۷ ۹ ***
۶ ۱ ۸ ۹ ***
۶ ۶ ۷ ۹ ***
۶ ۶ ۸ ۹ ***
۶ ۷ ۷ ۹ ***
۶ ۷ ۸ ۹
می بینیم که جدول بدست آمده با جدول r متفاوته و یک سری رکورد های جدید اضافه شده که با علامت ستاره مشخص کردم پس جواب همون گزینه ۳ است
حالا اگه این مثال رو با تجزیه های گزینه های دیگه انجام بدین می بینین که جدول حاصل با جدول r برابره
من خودم زدم گزینه ۴ اشتباهم این بود که جدولی برای مثال انتخاب کردم که همه وابستگی ها رو رعایت نمی کرد
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ۳۸۶۳۸۱
ارسال: #۳۶
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۳۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ، توسط amir.svr.)
(۲۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۶ ب.ظ)freidoony نوشته شده توسط:  طبق تعریف زیر ۱۰۵ می شه گزینه ۳ چون اشتراک سه جدول برابر D است و D هم به هیچ کدوم از جداول وابسته نیست

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

با یه مثال ساده هم می شه به این نتیجه رسید فرض کنید جدول r به شکل زیر باشه که تمام وابستگی ها تو اون رعایت شده
A B C D
۱ ۲ ۴ ۸
۲ ۲ ۴ ۸
۳ ۱ ۷ ۹
۵ ۶ ۷ ۹
۶ ۷ ۸ ۹

حال اگه طبق گزینه ۳ این جدول رو به سه جدول r1 و r2 و r3 به شکل زیر تبدیل کنیم
A D
۱ ۸
۲ ۸
۳ ۹
۵ ۹
۶ ۹

B D
۲ ۸
۱ ۹
۶ ۹
۷ ۹

C D
۴ ۸
۷ ۹
۸ ۹

حالا این سه جدول رو با هم الحاق می کنیم جدول زیر بدست میاد
A B C D
۱ ۲ ۴ ۸
۲ ۲ ۴ ۸
۳ ۱ ۷ ۹
۳ ۱ ۸ ۹ ***
۳ ۶ ۷ ۹ ***
۳ ۶ ۸ ۹ ***
۳ ۷ ۷ ۹ ***
۳ ۷ ۸ ۹ ***
۵ ۱ ۷ ۹ ***
۵ ۱ ۸ ۹ ***
۵ ۶ ۷ ۹
۵ ۶ ۸ ۹ ***
۵ ۷ ۷ ۹ ***
۵ ۷ ۸ ۹ ***
۶ ۱ ۷ ۹ ***
۶ ۱ ۸ ۹ ***
۶ ۶ ۷ ۹ ***
۶ ۶ ۸ ۹ ***
۶ ۷ ۷ ۹ ***
۶ ۷ ۸ ۹
می بینیم که جدول بدست آمده با جدول r متفاوته و یک سری رکورد های جدید اضافه شده که با علامت ستاره مشخص کردم پس جواب همون گزینه ۳ است
حالا اگه این مثال رو با تجزیه های گزینه های دیگه انجام بدین می بینین که جدول حاصل با جدول r برابره
من خودم زدم گزینه ۴ اشتباهم این بود که جدولی برای مثال انتخاب کردم که همه وابستگی ها رو رعایت نمی کرد
Let R = (A, B, C, D) be the relation schema, with A, B, C and D attributes.
Let F = { A -> BC } be the set of functional dependencies.
Decomposition into R_1 = (A, B, C) and R_2 = (A, D) is lossless under F
اینه دیگه؟
خوب طبق همین می ریم جلو
۱)A->B
پس
(R2(A,C,D
(R1(A,B
حالا R2 یکبا ر دیگه تجزیه می کنیم
چون A->B , B->C داریم به این می رسیم A->C پس
R2 به ۲ تبدیل می شود
( R3(A,C و (R4(A,D
فقط از تعریف استفاده کردم

پس ۲ درسته

(۲۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۰۴ ب.ظ)lvlina_r نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۲۵ ب.ظ)good-wishes نوشته شده توسط:  دست رو دلم نذار که خونه . به قول داوود زییییییییی تو سریال دزد و پلیس : خیلیییییییی ممنونم از استدلال بسیار زیبای شما . اما منم همین الان خیلی فکر کردم دیدم ما یک اشتباه بزرگ کردیم دوست عزیز و اون این بود که نوشته بود فرزندان کسانی که پدر داشته باشند نه اینکه فرزندانی که پدر داشته باشند .و من اشتباه خوندم و اشتباه زدم و در نتیجه در کمال تاسف گزینه فرزندان درست هست.
واااااااااااااااااااااااااااای
منم اشتباااااااااااااااااااه خوندم... Sad(((
اشتباهام داره یک یکی زیاد می شه Sad
به نظرم گزینه فرزندان اشتباه چون فرزند از مادر هم ممکن پس گزینه درست وجود ندارد و بهترین جواب اینه : "فرزندانی که پدر داشته باشند" که تو گزینه ها نیست شاید منظور طراح سوال گزینه ۳ بوده اشتباه گفته شایدم همون ۱ که بازم اشتباه است.
۱
۰
ارسال: #۳۷
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۲۸ ب.ظ
فرزندانی که پدر دارن نبود.
این بود:فرزند کسانی که پدر دارند که این اشتباس
۰
۰
ارسال: #۳۸
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۴۴ ب.ظ
(۲۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۲۸ ب.ظ)poursadeqi نوشته شده توسط:  فرزندانی که پدر دارن نبود.
این بود:فرزند کسانی که پدر دارند که این اشتباس
منم متوجه شدم اینو ولی از رو نکته قبلم که گفتیم فرزندان هم غلطه چون ممکنه یه بچه با ID مادرش تو رابطه REL باشه اینجا دو حالت وجود داره یا گزینه ۳ اشتباه به جای فرزندانی که پدر دارن اینو نوشته یا اینکه گزینه ی ۱ این نکته رو طراح در نظر نگرفته به نظر من باید اعتراض کرد به این سوال
۰
۰
ارسال: #۳۹
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۰۶:۲۰ ب.ظ
(۲۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۳۰ ب.ظ)q88lp نوشته شده توسط:  خیلی پیش میاد از این اشتباه ها شما باید درست ترین گزینه رو میزدین که گزینه فرزندان میشد . با این وضعیتی که پیش میره ۵۰ درصد کل سوالا باید حذف بشه . خود من بیشتر سوالاتی رو که زدم جزو همین هایی بود که دربارشون شک دارین . اینجوری که نمیشه.
حق با شماست چون سوال اشتباه نداشت و جواب گزینه ۱ بود،فقط نکته انحرافی داشت همین،و بخاطراین که حذف نمیشه!
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: q88lp
ارسال: #۴۰
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۰۷:۴۱ ب.ظ
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۱۲ ب.ظ)freidoony نوشته شده توسط:  سوال ۱۰۳ می شد فرزندان نه فرزندان کسانی که پدر داشتند

منم فک کنم میشد فرزندان
۰
۰
ارسال: #۴۱
۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۳۷ ب.ظ
درباره سوال ۱۰۳ :

اختلافی که بین دوستان درباره این سواله ، برمی گرده به اختلاف عبارتهای زیر که در درس زبان فارسی سال های نه چندان دور با اون مواجه بودیم :

" بخشش ، لازم نیست اعدامش کنید"
و
" بخشش لازم نیست ، اعدامش کنید "

اختلاف بین دوستان هم در اینجا اتفاق می افته:

۱- " فرزندان ، کسانی که پدر دارند"
و
۲- "فرزندانِ کسانی که پدر دارند"

به نظر من:

اگه منظور طراح از گزینه سوم ، عبارت شماره یک باشه ، گزینه ۳ صحیحه ، و اگه منظورش ، عبارت شماره دو باشه-که میشه نوه ها -، گزینه صحیح میشه یک
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes , fatemehkh
ارسال: #۴۲
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۳۰ ق.ظ
۱۰۲ که گزینه ۴ درسته به این دلیل که ابتدا لیست ID پدران رو ( سلکت داخلی ) در میاره و بعد میاد میگه ID های جدول Persion ای رو بده که تو لیست ID پدران هستند. این یعنی خود x پدر باشه یا همون گزینه ۴ ؛ x در صورتی که فرزند داشته باشد.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: good-wishes
ارسال: #۴۳
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۸ ق.ظ
(۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۳۰ ق.ظ)rezareza2 نوشته شده توسط:  ۱۰۲ که گزینه ۴ درسته به این دلیل که ابتدا لیست ID پدران رو ( سلکت داخلی ) در میاره و بعد میاد میگه ID های جدول Persion ای رو بده که تو لیست ID پدران هستند. این یعنی خود x پدر باشه یا همون گزینه ۴ ؛ x در صورتی که فرزند داشته باشد.

۱۰۲ بله،
مطلب بالا درباره سوال ۱۰۳ هست
۰
۰
ارسال: #۴۴
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۵۴ ق.ظ
Big Grin
ببخشید وسط بحث پریدم، جوزدگی بعد از کنکوره !!!
اره ۱۰۳ گزینه فرزندان درسته چون ID1 رو داره میکشه بیرون و این یعنی فرزندان.
۰
۰
ارسال: #۴۵
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۳۷ ق.ظ
(۲۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۳۷ ب.ظ)saeid1389 نوشته شده توسط:  درباره سوال ۱۰۳ :

اختلافی که بین دوستان درباره این سواله ، برمی گرده به اختلاف عبارتهای زیر که در درس زبان فارسی سال های نه چندان دور با اون مواجه بودیم :

" بخشش ، لازم نیست اعدامش کنید"
و
" بخشش لازم نیست ، اعدامش کنید "

اختلاف بین دوستان هم در اینجا اتفاق می افته:

۱- " فرزندان ، کسانی که پدر دارند"
و
۲- "فرزندانِ کسانی که پدر دارند"

به نظر من:

اگه منظور طراح از گزینه سوم ، عبارت شماره یک باشه ، گزینه ۳ صحیحه ، و اگه منظورش ، عبارت شماره دو باشه-که میشه نوه ها -، گزینه صحیح میشه یک

کاملا با نظر شما موافقم،چون خود فرزندان هم لزوما جواب درست نیست.جواب درست: فرزندان،کسانی که پدر دارند
۱
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ساختمان داده و پایگاه داده پارسه امیدوار ۴ ۴,۰۲۸ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  رفع ابهام در ر ابطه با سوالات پایگاه داده کنکور دکترا نرم افزار ۹۶ mos_hos ۷ ۷,۶۷۷ ۳۰ دى ۱۳۹۶ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: nick2006
  تمام قبولی های علوم کامپیوتر ارشد ۹۱ مانشت به همراه pdf کارنامه‌ها Parva ۴ ۷,۸۶۲ ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: pave
Rainbow مشورت در مورد آینده شغلی ارشد مهندسی نرم افزار و شبکه(IT) misagh01 ۱۲ ۱۵,۷۶۰ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۴:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ramin52
  بررسی یال و دور منفی در فلوید Amir V ۱۶ ۱۷,۲۲۲ ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: taha_h
  بررسی سوالات کنکور سراسری/تالیفی/آزاد پایگاه داده ها - ۲۵درصد دوم Pure Liveliness ۵ ۳,۵۱۳ ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  بررسی سوالات کنکور سراسری/تالیفی/آزاد پایگاه داده ها - ۲۵درصد اول Pure Liveliness ۲۷ ۱۷,۶۰۸ ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ۰۱:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  سوال ساختمان داده(کتاب الگوریتم مقسمی و ساختمان داده طورانی) Majiid ۲ ۲,۷۱۵ ۰۳ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Majiid
  حل سوالات ساختمان داده و طراحی الگوریتم(۶۰۰ مساله،و تست های مهم)(۱) Saman ۲۳ ۲۵,۴۴۰ ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Saman
  حل سوالات ساختمان داده و طراحی الگوریتم(۶۰۰ مساله،و تست های مهم)(۲) Saman ۱ ۲,۳۲۶ ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Saman

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close