زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۲۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سوالات پایگاه داده مهندسی کامپیوتر ۹۲

ارسال: #۴۶
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۲۲ ب.ظ
ولی من هنوز میگم گزینه ۳ اعلام میشه احتمالا به خاطر اشتباه تایپیست ویرگول جامونده آخه جواب درست فرزندان-کسانی که پدر دارند میشه وگرنه آوردن شرط pREL=1 بی معنی بود و میباست شرطی از جانب مادر هم میگذاشت حالا این نظر منه نمیدونم والا این کارا از سازمان سنجش بعید نیست به راحتی با سرنوشت یه جوون بازی میشه Sad
۱
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #۴۷
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۳۲ ب.ظ
۱۰۲- ۳
۱۰۳- ۱(چون فرزندان کسانی که پدر دارند یعنی نوه های یک شخص و نیاز به سه تا join داره)
۱۰۴- ۳
۱۰۵- ۳(چون اگر طبق نرمالسازی عمل کنیم گزینه ۳ در می اد - تا سطح سوم نرمال - ولی گزینه های دیگه اصلا درست نیست چون با زدن مثال و الحاق جدولهای گزینه ۱ و ۲ یک سری از tupleها گم میشن)
۰
۰
ارسال: #۴۸
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۳۸ ب.ظ
(۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۳۲ ب.ظ)SpiritBreaker نوشته شده توسط:  102- 3
۱۰۳- ۱(چون فرزندان کسانی که پدر دارند یعنی نوه های یک شخص و نیاز به سه تا join داره)
۱۰۴- ۳
۱۰۵- ۳(چون اگر طبق نرمالسازی عمل کنیم گزینه ۳ در می اد - تا سطح سوم نرمال - ولی گزینه های دیگه اصلا درست نیست چون با زدن مثال و الحاق جدولهای گزینه ۱ و ۲ یک سری از tupleها گم میشن)
خوب این سوال هم میگه کدوم یکی از رابطه ها بدون گمشدگی نیست یعنی اگه ادغامشون کنی گمشدگی دارن اینطوری ۳ غلط میشه خوب
۰
۰
ارسال: #۴۹
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۱۶ ب.ظ
RE: بررسی سوالات پایگاه داده مهندسی کامپیوتر ۹۲
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۴۸ ق.ظ)oli92 نوشته شده توسط:  سوال آخر می شه گزینه ۳ دفترچه B
(a,d) (b,d) (c,d)
پیوندشون رابطه اول رو نتیحه نمی ده به خاطر اشتراک توی d
هیچ کدام میشد
به این دلیل که تو توضیح سوال فقط اینو خواسته بود که وابستگی های اولیه از روی رابطه های تجزیه شده بدست بیاد که از رود جوین هر سه تا تجزیه وابستگی های اولیه بدست میومد البته این نظر منه
۰
۰
ارسال: #۵۰
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۳۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۳ ب.ظ، توسط amir.svr.)
۱۰۵ گزینه ۱ losless نیست یعنی داده گم می شود سوال میگه اونیکه گم شدنی کدومه،۲ و ۳ lossless و ۴ هم اشتباه در میاد که خودم این اشتباه کردم و فک کردن میگه lossless کدومه.
به این نتیجه رسیدم که تست پایگاه نبود بیشتر زبان فارسی بود.
۰
۰
ارسال: #۵۱
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۱۸ ب.ظ
آره، اینجور تستها تستهای استانداردی نیست چون معانی منفی رو چندبار داره تو خودش.
گزینه صحیح این سوال ۳ هست که در واقع گزینه ای که گمشدگی داره. با مقادیر زیر یکبار همه تجزیه ها رو جدا کنید. می بینید که در گزینه ۳ یک تاپل گم خواهد شد.
A B C D
A1 B1 C1 D1
A2 B2 C2 D2
A3 B1 C1 D1
۰
۰
ارسال: #۵۲
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۳۲ ب.ظ
(۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۱۶ ب.ظ)۱۲۳aaa نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۴۸ ق.ظ)oli92 نوشته شده توسط:  سوال آخر می شه گزینه ۳ دفترچه B
(a,d) (b,d) (c,d)
هیچ کدام میشد
به این دلیل که تو توضیح سوال فقط اینو خواسته بود که وابستگی های اولیه از روی رابطه های تجزیه شده بدست بیاد که از رود جوین هر سه تا تجزیه وابستگی های اولیه بدست میومد البته این نظر منه

دوست عزیز شما فرض کن رابطه r دارای دو تاپل زیره
a1,b1,c1,d1
a2,b2,c2,d1
که وابستگی های مسئله روش برقراره.
حالا طبق گزینه سه تجزیه می کنیم. می شه سه رابطه :
(a1,d1) (a2,d1)
(b1,d1) (b2,d1)
(c1,d1) (c2,d1)
حالا همونجور که صورت سوال کاملا مشخص گفته (که از عجایب آزمون امسال هست) پیوند این روابط باید رابطه اولیه رو نتیجه بده در حالی که پیوند اینها رابطه زیر رو نتیجه می ده
a1,b1,c1,d1
a1,b1,c2,d1
a1,b2,c1,d1
a1,b2,c2,d1
a2,b1,c1,d1
a2,b1,c2,d1
a2,b2,c1,d1
a2,b2,c2,d1
حالا اگه این رابطه با رابطه اولیه برابره یا اینکه این وسط من دارم چیزی رو اشتباه برداشت می کنم، حق با شماست.
۰
۰
ارسال: #۵۳
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۲:۳۸ ب.ظ
(۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۳۲ ب.ظ)oli92 نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۱۶ ب.ظ)۱۲۳aaa نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۴۸ ق.ظ)oli92 نوشته شده توسط:  سوال آخر می شه گزینه ۳ دفترچه B
(a,d) (b,d) (c,d)
هیچ کدام میشد

دوست عزیز شما فرض کن رابطه r دارای دو تاپل زیره
a1,b1,c1,d1
a2,b2,c2,d1
که وابستگی های مسئله روش برقراره.
حالا طبق گزینه سه تجزیه می کنیم. می شه سه رابطه :
(a1,d1) (a2,d1)
(b1,d1) (b2,d1)
(c1,d1) (c2,d1)
حالا همونجور که صورت سوال کاملا مشخص گفته (که از عجایب آزمون امسال هست) پیوند این روابط باید رابطه اولیه رو نتیجه بده در حالی که پیوند اینها رابطه زیر رو نتیجه می ده
a1,b1,c1,d1
a1,b1,c2,d1
a1,b2,c1,d1
a1,b2,c2,d1
a2,b1,c1,d1
a2,b1,c2,d1
a2,b2,c1,d1
a2,b2,c2,d1
حالا اگه این رابطه با رابطه اولیه برابره یا اینکه این وسط من دارم چیزی رو اشتباه برداشت می کنم، حق با شماست.
دوست عزیز چیزی که شما نوشتید صحیحه اما یک نکته رو دقت نکردید.
اون هم اینه که کلا تو این سوال بدنبال تجزیه صحیح نیست و فقط می خواد بدونه تجزیه شامل گمشدگی تاپل میشه یا نه؟
مثالی که شما زدید تاپل اصافی داره، با اون مقادیری که من گفتم یکبار بررسی کنید لطفا .
۰
۰
ارسال: #۵۴
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۰۱ ب.ظ
همونطور که توی توضیحات سوال گفته: رابطه اولیه باید از پیوند روابط جدید بدست بیاد، که نمیاد.
در ضمن این تجزیه گزینه ۳ مثلا وابستگی A->B رو حفظ نمی کنه، همونطور که تو مثال گفتم نمی تونی به ازای یک a1 به b1 برسی. یعنی وابستگی تابعی بینشون از بین رفته.
۰
۰
ارسال: #۵۵
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۸:۳۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۴۴ ب.ظ، توسط rezareza2.)
اره درسته oli92 جان،حرف شما درست هست یعنی تجزیه صحیحی نیست( تاپلهای اشتباهی میسازه) اما اینجا تاکید فقط برروی گمشدگی تاپل هست یعنی یک یا بیشتر تاپل از رابطه اول از دست بره .
البته بنظر من هم سوال جالبی نیست اصلا.

(۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۳۴ ب.ظ)fatemehkh نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۲۲ ب.ظ)damavand_kellap نوشته شده توسط:  ولی من هنوز میگم گزینه ۳ اعلام میشه احتمالا به خاطر اشتباه تایپیست ویرگول جامونده آخه جواب درست فرزندان-کسانی که پدر دارند میشه وگرنه آوردن شرط pREL=1 بی معنی بود و میباست شرطی از جانب مادر هم میگذاشت حالا این نظر منه نمیدونم والا این کارا از سازمان سنجش بعید نیست به راحتی با سرنوشت یه جوون بازی میشه Sad

اگه این طوری باشه خیلی بد می شه. من به خاطر نبودن همین ویرگول گفتم این گزینه غلطه و گزینه فرزندان رو زدم. این یعنی این که یه بار هم که من بی دقتی نکردم بی دقتی تایپیست کار دستم داد!!!!!!!!!!Confused

نه فاطمه خانوم، همین گزینه فرزندان گزینه صحیح هست .نگران نباشید.
۱
۱
ارسال: #۵۶
۲۳ بهمن ۱۳۹۱, ۰۸:۵۵ ب.ظ
منظور از گمشدگی تاکید بیشتر بر روی وابستگی های تابعیه (علاوه بر تاپل های رابطه اصلی)
خیلی مهم نیست باید منتظر موند و دید چی میشه.
اون سوال ۱۰۳ هم فرزندان درسته.
۰
۱
ارسال: #۵۷
۲۴ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۳۲ ق.ظ
سوال ۱۰۳ رو باید اینجوری خوند :
فرزندان ، کسانی که پدر دارند ، چون فرزندان خالی ممکنه که رابطشون مادر و فرزند باشه ، اما اول اینکه تو صورت سوال گفته perl=1 رابطه ی پدر فرزندی هست و توی رابطه ای که داده ، perl=1 رو گذاشته ، یعنی حتما رابطه ی پدر و فرزند باید باشه ، که گزینه ی فرزندان خالی غلط هست ، اگر هم گزینه ی ۳ منظورشون فرزندان ِ کسانی که پدر دارند هم باشه که باز غلطه ، احتمالا منظور طراح همین بوده : فرزندان ، کسانی که پدر دارند ، یعنی اونایی که رابطه پدر فرزندی ثبت شده براشون انتخاب بشن

نمیدونم اما باز !!!
۳
۰
ارسال: #۵۸
۲۴ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۹ ق.ظ
(۲۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۳۲ ق.ظ)phoenix021 نوشته شده توسط:  سوال ۱۰۳ رو باید اینجوری خوند :
فرزندان ، کسانی که پدر دارند ، چون فرزندان خالی ممکنه که رابطشون مادر و فرزند باشه ، اما اول اینکه تو صورت سوال گفته perl=1 رابطه ی پدر فرزندی هست و توی رابطه ای که داده ، perl=1 رو گذاشته ، یعنی حتما رابطه ی پدر و فرزند باید باشه ، که گزینه ی فرزندان خالی غلط هست ، اگر هم گزینه ی ۳ منظورشون فرزندان ِ کسانی که پدر دارند هم باشه که باز غلطه ، احتمالا منظور طراح همین بوده : فرزندان ، کسانی که پدر دارند ، یعنی اونایی که رابطه پدر فرزندی ثبت شده براشون انتخاب بشن

نمیدونم اما باز !!!

آخه عزیز من ما که نباید علم و غیب داشته باشین که اونجا میتونه ویرگول باشه یا نه بعد بیایم با این فرض بزنیم ۳/ اگه اون ویرگول بود حرف شما درسته اما این چیزی که تو گزینه ۳ نوشته رابطه ی اجداد رو داره میگه که اصلا بانک ما همچین چیزیو نمی تونه پیاده سازی کنه. به نطر من درست ترین گزینه همون ۱ هستش. در غیر این صورت تایپیست محترم اشتباه کرده که بازم ما مقصر نیستیم....
۲
۱
ارسال: #۵۹
۲۴ بهمن ۱۳۹۱, ۰۳:۲۰ ق.ظ
متاسفانه سوالِ ۱۰۳ همه رو به اشتباه انداخته.
من هم گزینه ی ۳ رو زدم، با این فرض که وقتی توی پایگاه داده یه فیلد داریم، که رابطه ی دو آیدی رو تعیین میکنه، لابد در گزینه ها هم می خواد ما به پدر و فرزند بودنِ رابطه هم اشاره کنیم.

الان که بحث شما رو دیدم شاخ در اوردم!
خداییش اون کسانی که گزینه ی ۱ رو هم زدند یجورایی حق دارند.

بنظرِ من منصفانه ترین کاری که میتونه صورت بپذیره اینه که سوال حذف بشه.

اگر گزینه ی ۳ به معنیِ "فرزندانی که پدربزرگ دارند" باشه، می بایست گزینه ی ۱ به جای "فرزندان" نوشته میشد، "کسانی که پدر دارند" یا یه چیزی توی این مایه ها. یا حداقل باید گزینه ی ۳ به وضوح نوشته میشد "فرزندانی که پدربزرگ دارند".

آخه جدولِ Rel داره وابستگی ها رو نشون میده. این جدولِ Rel با استفاده از فیلدِ pRel داره نوع وابستگی رو تعیین میکنه. پس باید در تست حتماً نوعش وابستگی هم بیاد...

نمیدونم... من دارم دیوونه میشم.
سوال به این راحتی، رو الکی الکی داریم از دست میدیم... واویلا...
۰
۰
ارسال: #۶۰
۲۴ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۶ ب.ظ
این سوال ۱۰۳ رو اینقدر فلسفی نکنین.
اگه به قول شما منظورشون "فرزندان ، کسانی که پدر دارند" بود باید توی پرانتز می آوردن : فرزندان (کسانی که پدر دارند)
آزمون زبان و ادبیات فارسی دبیرستان که نبود، شما می گین اگه ویرگول باشه یا نباشه.
هر چند گزینه های خوبی رو برای سوال انتخاب نکردن، اما حرفی از مادر و عمه و خاله نزده بود. اگه اینجوری هم بخواین فکر کنین که طرف ممکنه فرزند مادرش باشه، خوب حتما پدر هم داشته (از زیر بوته که عمل نیومده)
امیدوارم بحث رو مذهبی و تاریخی نکنین بگین حضرت مسیح پدر نداشته یا آدم و حوا پدر و مادر داشتن.
۳
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ساختمان داده و پایگاه داده پارسه امیدوار ۴ ۳,۹۶۰ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  رفع ابهام در ر ابطه با سوالات پایگاه داده کنکور دکترا نرم افزار ۹۶ mos_hos ۷ ۷,۵۸۴ ۳۰ دى ۱۳۹۶ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: nick2006
  تمام قبولی های علوم کامپیوتر ارشد ۹۱ مانشت به همراه pdf کارنامه‌ها Parva ۴ ۷,۸۳۶ ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: pave
Rainbow مشورت در مورد آینده شغلی ارشد مهندسی نرم افزار و شبکه(IT) misagh01 ۱۲ ۱۵,۶۷۴ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۴:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ramin52
  بررسی یال و دور منفی در فلوید Amir V ۱۶ ۱۷,۰۷۹ ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: taha_h
  بررسی سوالات کنکور سراسری/تالیفی/آزاد پایگاه داده ها - ۲۵درصد دوم Pure Liveliness ۵ ۳,۴۷۰ ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  بررسی سوالات کنکور سراسری/تالیفی/آزاد پایگاه داده ها - ۲۵درصد اول Pure Liveliness ۲۷ ۱۷,۳۰۹ ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ۰۱:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  سوال ساختمان داده(کتاب الگوریتم مقسمی و ساختمان داده طورانی) Majiid ۲ ۲,۶۸۷ ۰۳ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Majiid
  حل سوالات ساختمان داده و طراحی الگوریتم(۶۰۰ مساله،و تست های مهم)(۱) Saman ۲۳ ۲۵,۲۶۸ ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Saman
  حل سوالات ساختمان داده و طراحی الگوریتم(۶۰۰ مساله،و تست های مهم)(۲) Saman ۱ ۲,۳۱۷ ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Saman

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close