زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۵۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

گشتی در نمایشگاه از علم تا عمل در مصلای تهران(۱۳-۱۷شهریور ۹۱)

ارسال:
۲۹ شهریور ۱۳۹۱, ۱۰:۱۱ ب.ظ
روز سه شنبه ۱۴ شهریور حدود سه ساعت و نیم از نمایشگاه از علم تا عمل که با حمایت بنیاد ملی نخبگان و معاونت فنآوری رئیس جمهوری تشکیل شده بود در مصلای تهران بازدید کردم. از سالن طرحهای برتر و نیز از شرکتهای دانش بنیان استانهای تهران، اصفهان ، اذربایجان ، .... بازدید کردم. بعضیش را عرض میکنم شاید بدردتون بخوره.
پردازش تصویر: چند طرح پردازش تصویر دیدم ولی خیلی بنظرم عالی نبود. یک طرح از دانشگاه آزاد لاهیجان بود که طرح سیبل الکترونیک یا ردیاب لیزری بود بدین صورت که با یه لیزر قرمز که از یه هفت تیر اسباب بازی بروی صفحه ای تابیده میشد هر جا میخواستید شلیک میکردین. تصویر توسط دوربین گرفته میشد و دوربین با ارسال تصویر به کامپیوتر موقعیت شلیک روی مانیتور نمایش داده میشد. من قضاوت نمیکنم ولی بنظرم در حد همچین نمایشگاهی نبود.
طرح دیگری از جهاد دانشگاهی شریف بود که تصاویر برداشته شده توسط دوربین از لنز میکروسکوپ را پردازش میکرد . مثلا" فرض کنید ۱۰۰ تا میکرب تو تصویر از شش نوع زیر لام میکروسکوپ هست. دوربین میفرسته به کامپیوتر و این شش نوع شش رنگ میشوند و عملیات دیگه مثل شمارش و اینا هم در موردش انجام میشد.
طرح دیگر پردازش تصویر پردازش تصاویر گرفته شده از دوربین گاما یا گاما کمرا بود. که بصورت اسپکت هست و در پزشکی هسته ای کاربرد داره . البته چون نتونسته بودند دوربین گاما را بسازند و استاندارد هم نبود در مورد انسان قابل استفاده نبود و فقط برای تصویر برداری از بدن حیوانات استفاده میشد. بنظرم نسبت به بقیه طرحها هم از نظر سخت افزار و هم نرم افزار و پردازش قوی تر بود و بخش مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ساخته بود.
ولی یه طرح جالب هم بود که من زیاد باورم نشدولی بد نیست یه توضیحی بدم اگر چه ربطی به رشته فنی نداره.
طرح تبدیل تخم مرغ در ماشین جوجه کشی فقط به جوجه خروس : یه مخترع اصفهانی این طرح را ارائه کرده بود. ایشان ماده ای را اختراع کرده بود که به سر تخم مرغ تزریق میکرد و میگفت جوجه مربوطه حتما" خروس میشه.
ایشان میگفت اختراع یا کشفش صد در صد جواب داده و حتی یه مورد هم مرغ نمیشه. ازش پرسیدم فایده اش چیه گفت جوجه خرو س فاقد چربی باندازه مرغه. در مدت پرواربندی مشابه با مرغ پانصد گرم سنگین تر هست و گوشت خروس لذیذترهBig Grin
ایشان مدعی بود اولین باره این کشف در دنیا ارائه میشه و دو تا مقاله ISI از توش دراومده. ولی من نفهمیدم با توجه باینکه نطفه در زرده تخم مرغ هست چگونه چنین چیزی ممکنه و ایشان هم بدلایل امنیتی توضیح نداد. ضمنا" ایشان ماشینی را هم ساخته بود که در هر ۵ دقیقه میتونست در ۸۰۰ تخم مرغ تزریق انجام بده.

بتدریج بعضی طرحهای دیگه را هم که دیدم اگه فرصتی باشه عرض میکنم .

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر ............ یادگاری که در این گنبد دوار بماند..
.
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: ف.ش , انرژی مثبت , alime , pos , ماه بانو , Xilinx , phoenix021 , LORD0098 , fatima1537 , alirrrrrr , eris229 , !!!Alireza!!! , Mahbanoo313
ارسال:
۲۹ شهریور ۱۳۹۱, ۱۰:۱۹ ب.ظ
منم یه نکته اضافه کنم :دی
گوشت خروس جوان طبیعت گرم داره برعکس مرغ که گوشتش سرده.

If your success is not on your own terms, if it looks good to the world but does not feel good in your heart, it is not success at all.
(Anna Quindlen)
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Fardad-A , Mahbanoo313
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۹۱, ۱۲:۵۴ ق.ظ
دستگاه تعیین خلوص مواد مخدر:یک مهندس جوان کامپیوتر اصفهانی هم از طرف یه شرکت دستگاه انالایزر ساخته بودن که خلوص مواد مخدر را تشخیص میداد.یعنی مواد مخدر از طریق یک کشوی کوچک داخل دستگاه گذاشته میشد و دستگاه با دانستن نوع اون میزان خلوصش را تعیین میکردند. در ساخت دستگاه یک مهندس متالوژی و یک مهندس الکترونیک هم دخالت داشتند.
سوالی که من پرسیدم این بود که دستگاه چگونه کالیبره میشه و او هم گفت باید مقداری حشیش خالص در دستگاه بگذاریم تا تنظیم بشه.Big Grin
قیمت دستگاه هم خوب بود . هر دستگاه سی و پنج میلیون تومان. مشتریش هم پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و بهر استان یکی فروخته بودند. من بهش گفتم حتما" قاچاقچی ها هم خیلی نیاز دارند . در معاملات بکارشون میاد.Big Grin
فیوز چراغدار کامیون یا اتومبیل:از کردستان هم آقایی فیوز چراغدار ساخته بود. میگفت نصف شب تو بیابان اگه فیوز بسوزه سخته بشه تو جعبه فیوز با توجه به عدم تغییر شکل ، باید همه فیوزها تست بشن.ولی ایشان یه مدار ساده اضافه کرده بود البته خیلی کوچک در بدنه فیوز که بعد از سوختن فیوز مدار دیگه ای یک led را که سر فیوز بود روشن میشد. خب مدارش خیلی ساده است چون بدنه که منفی هست و کافیست یه مقاومت با ledسری بشه و مجموعش با فیوز موازی بشه. البته اینا را من گفتم نه او.Tongue
ولی ایده اش مال او بود.Big Grin

.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: SaMiRa.e , ف.ش , Xilinx , LORD0098 , انرژی مثبت , alirrrrrr , eris229 , !!!Alireza!!! , admin , Mahbanoo313 , narges_r
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۹۱, ۰۱:۰۷ ق.ظ
RE: گشتی در نمایشگاه از علم تا عمل در مصلای تهران(۱۳-۱۷شهریور ۹۱)
(۳۰ شهریور ۱۳۹۱ ۱۲:۵۴ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  فیوز چراغدار کامیون یا اتومبیل:از کردستان هم آقایی فیوز چراغدار ساخته بود. میگفت نصف شب تو بیابان اگه فیوز بسوزه سخته بشه تو جعبه فیوز با توجه به عدم تغییر شکل ، باید همه فیوزها تست بشن.ولی ایشان یه مدار ساده اضافه کرده بود البته خیلی کوچک در بدنه فیوز که بعد از سوختن فیوز مدار دیگه ای یک led را که سر فیوز بود روشن میشد. خب مدارش خیلی ساده است چون بدنه که منفی هست و کافیست یه مقاومت با ledسری بشه و مجموعش با فیوز موازی بشه. البته اینا را من گفتم نه او.Tongue
ولی ایده اش مال او بود.Big Grin
واسه این ایده ها هم نخبه میشیم؟!
۰
۰
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۹۱, ۰۱:۵۶ ق.ظ
پردازش صوت : دو تا طرح پردازش صوت هم دیدم.
یکی مربوط به ترکیدگی لوله آب در شب بود.صدای حرکت آب در لوله اصلی در ساعات پایانی شب گرفته میشد. اگه لوله جایی بترکد صدای اب عوض میشد و سیستم آژیر میکشید. بنظرم میشه یه فلومتر در یه جای مسیر گذاشت و همین نتیجه را بهتر گرفت.البته نظر من بود.
پروژه دوم در کشتارگاه استفاده داشت Big Grin
اگه تونستین حدس بزنید ؟؟؟؟؟Big Grin
میدونید که در زمان ذبح مرغ در کشتارگاه باید کسییکه ذبح میکنه بسم الله بگه.
خب این سیستم همین را تشخیص میداد. یعنی اگه کسیکه سر مرغ را میبره بسم الله نمیگفت آلارم میزد تا سر مرغ را نبره که حرام بشه.Big Grin
گاهی آدم از این همه نبوغ بهوجد میادBig Grin

.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Xilinx , SaMiRa.e , LORD0098 , انرژی مثبت , alirrrrrr , GoodStudent67 , eris229 , !!!Alireza!!! , azad_ahmadi
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۹۱, ۰۸:۱۸ ب.ظ
بی سیم : یه سیستم موقعیت یاب فردی با نرم افزار و سخت افزارش بود. که سازنده چند جوان بوشهری بودند. سیستم از طریق gprsموقعیت یابی میکرد(البته اونجا که نشان نمیداد فقط یه نقشه روی مانیتور و یه جعبه روی میز بود) میگفت از نظر امنیت اطلاعات در حدیست که روی سیستمهای خارجی را کم میکنه و به چند تا پالایشگاه و شرکت پتروشیمی و ... فروخته و در حال کار هستند. ولی وقتی از سازنده جوان کاتالگ یا تاییدیه یا مشخصات فنی خواستم فقط من را پیچوند و گفت اگه کسی بتونه تو این سیستم نفوذ کنه من جایزه بهش سکه میدم. ایشان حتما" راست میگه ولی این دوره زمونه معمولا" برای یه کار علمی گواهینامه فنی از مراجع معتبر جهانی میگیرند یا حداقل به تایید یه دانشگاه میرسونند نه اینکه هماورد طلبی کنند. در مورد دقتش هم ایشان معتقد بود با دقت کمتر از یک متر تعیین موقعیت میکنه.
مهندسی پزشکی :
دستگاه تست الکتروشوک : مهندس جوانی هم دستگاه تست الکتروشوک ساخته بود. الکتروشوک از دستگاههای مهم پزشکی است که با تخلیه انرژی الکتریکی در قلب بیمار ، قلب ایستاده را دوباره تحریک میکنه که شروع به تپش کنه. الکتروشوکها انواع مختلفی دارند و امروزه انواع هوشمندش هم ببازار عرضه شده . هنگام شوک دادن به کسیکه قلبش ایستاده یا اصطلاحا" دی سی شده ، پارامتر مهم مقدار انرژی لازم هست. که روی الکتروشوکها از پنجاه ژول تا ۳۶۰ ژول قابل تنظیم هست. نوع هوشمند با توجه باطلاعاتی که از طریق پدش از وضع قلب میگیره ژول مناسب را خودش تعیین میکنه. حالا این دوست عزیز دستگاهی ساخته بود که پدهای الکتروشوک را روی اون میگذاشتیم و تخلیه میکردیم و نشان میداد ژول تنظیم شده بر روی دستگاه با آنچه در عمل توسط دستگاه تخلیه میشه چقدر اختلاف داره. طبیعی است که اندازه گیری انرژی تخلیه شده میتونه با تخلیه انرژی بر روی یه مقاومت دقیق و اندازه گیری ولتاژ و جریانش باشه. فقط من یه سوالی که داشتم و ایشان جواب نداد این بود که تولید کننده های شوک اکثرا" کشورهای پیشرفته هستند و این دستگاه بجهت اورژانسی بودن دارای استانداردهای بالایی است و معمولا" استاندارد FDAامریکا و Ce اروپا را داره. حتما" لازمه دستگاهی که برای تست یه دستگاه دیگه استفاده میشه دستگاه تست کننده دارای استاندارد بالاتر یا حداقل در حد اون باشه وگرنه نمیشه با یه ترازوی بقالی طلا را وزن کرد.
از طرفی این دستگاهها دارای دقیق ترین سیستمهای تحمل خرابی هستند و از این نظر فوق العاده به روزند. بهر حال برای این دوستمون که حدود ۵۰-۶۰ تا از دستگاهش را فروخته بود هم آرزوی موفقیت دارم.
دستگاه بیهوشی :ماشین بیهوشی یکی از اجزای لاینفک اطاق عمل است. این دستگاه در بدو عمل جراحی با ایجاد نسبت مناسبی از ماده بیهوشی( هالوتان) و گاز اکسید نیتروژن و اکسیژن بیمار را به بیهوشی میبرد. تنظیم این نسبت با توجه به سن بیمار و توسط متخصص بیهوشی انجام میشود. گازهای بیهوشی از طریق سیستم گازهای طبی بیمارستان (مرکزی یا کپسولی) به دستگاه وصل میشود . و مجموعه ای از اتصالات و لوله کشیها و .... غیره بهمراه یک ونتیلاتو.ر است.دستگاههای دیگری هم در طول عمل جراحی میزان گازهای موجود در خون فرد بیهوش را اندازه میگیرند تا بیمار تحت کنترل باشد. مهمترین جزء ماشین بیهوشی ویپورایزر یا تبخیر کننده است که هالوتان در آن ریخته میشود و میزان بخار این ماده را در گاز بیهوشی تنظیم میکند. دستگاه بیهوشی ساخته شده روی ویپورایزرش نوشته بود (Penlon)که یه کمپانی انگلیسی سازنده دستگاههای بیهوشی در دنیا است. بقیه اجزاء انشاء ا... ایرانی است و ما بجمع کشورهای سازنده این دستگاه مهم پیوسته ایم.Smile

اگه انتقاد یا ایرادی در این تاپیک از طرف من ذکر میشه برای این هست که بتونیم در آینده ابتکارات بهتر و استاندارد تری ارائه بشه و بعضی ابتکارات ابتدایی که فقط برای گرفتن چند تا گواهی و احتمالا" اخذ امتیازاتی در اینجور نمایشگاهها ارائه میشن کمتر بشه و بیشتر این نمایشگاهها بسمت علمی شدن برن و فضا در اختیار تحصیلکردگان و اساتید و نوابغ قرار بگیره.

.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: SaMiRa.e , انرژی مثبت , !!!Alireza!!! , Mahbanoo313
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۹۱, ۰۹:۵۵ ب.ظ
چرا همه چیز ما دچار عوام زدگی شده؟ چرا سعی نمیکنیم اول مبانی کار رو یاد بگیریم بعد انجامش بدیم؟
۰
۰
ارسال:
۳۰ شهریور ۱۳۹۱, ۱۰:۱۸ ب.ظ
RE: گشتی در نمایشگاه از علم تا عمل در مصلای تهران(۱۳-۱۷شهریور ۹۱)
(۳۰ شهریور ۱۳۹۱ ۰۹:۵۵ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  چرا همه چیز ما دچار عوام زدگی شده؟ چرا سعی نمیکنیم اول مبانی کار رو یاد بگیریم بعد انجامش بدیم؟
چون همه جوره تشویق میشیم میانبر بزنیمBig Grin

.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , !!!Alireza!!!
ارسال:
۰۱ مهر ۱۳۹۱, ۰۲:۳۱ ق.ظ
انگار اختراعات پزشکی پیشرفته‌تر از اختراعات مربوط به بچه‌های فنی بودهBig Grin
کاش بچه‌های مانشت هم دست به کار بشن یه همچین کارهایی کنیمSmile جوجه‌کشیه خیلی ایده بوده!!!

من برم هر جای دنیا قلب من دست تو گیره
۱
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۴۰۴ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۰ ۷۶۴ ۲۶ دى ۱۴۰۱ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: nikikalhor
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۰ ۶۸۶ ۲۶ دى ۱۴۰۱ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: nikikalhor
Big Grin اطلاعات در مورد دانشگاه تهران (پردیس فارابی) mehRUN ۲ ۴,۳۸۹ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: eng.behnam
  دکتری بیوانفورماتیک دانشگاه تهران omid93 ۸ ۱۲,۱۸۸ ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۰:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: razieh.msh91
  مصاحبه امیرکبیر و علم و صنعت farzin_null ۰ ۲,۳۰۴ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: farzin_null
Rainbow ارشد هوش بهشتی یا نرم علم وصنعت aria_irani ۰ ۲,۳۸۱ ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ ۰۶:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: aria_irani
  دانشگاه علم و صنعت و تربیت مدرس nazanin2020 ۶ ۴,۰۶۳ ۰۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۳:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  قبولی های علوم و تحقیقات تهران Hosein_2003 ۴۲ ۵۹,۹۰۱ ۱۱ دى ۱۳۹۸ ۰۶:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Alireza.Moftakharzadeh
  چارت ارشد هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۷۰۹ ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close