زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۱۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

معما

ارسال: #۱۹۶
۱۸ فروردین ۱۳۹۱, ۰۱:۲۲ ب.ظ
RE: معما
(۱۷ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۱۶ ق.ظ)esisonic نوشته شده توسط:  اینم یه معما مخصوص بچّه های کامپیوتر :

یکی از خوره های چت، مدت طولانی با یه دختر ارتباط چتی و ای میلی داره. بعد از مدتها ناز کشیدن و حمالی کردن، از طراحی تمپلت وبلاگ گرفته تا آموزش بوت کردن دیگران از روی یاهو مسنجر و فرستادن میل های تقلبی و غیره و غیره بالاخره به مراد دلش میرسه و دختره رو راضی میکنه که قرار بذارن و همدیگه رو از نزدیک ببینن.

دختره میگه من دوست دارم با پسری دوست بشم که خیلی باهوش باشه. به همین دلیل زمان و مکان قرار و بقیه مشخصات رو به صورت رمز در میارم و برات میفرستم. اگه تونستی رمز رو بشکنی و خودت رو سر قرار برسونی که همدیگه رو می بینیم ولی اگه نتونستی دیگه به پیغام هات جواب نخواهم داد.

نحوه رمز کردن اطلاعات هم به این صورته که تمام کاراکترهای نشانه گذاری مثل نقطه و کولون و سمی کولون رو از متن حذف میکنم. اگه عددی هم تو متن باشه به حروف مینویسم. کاراکترهای باقیمانده رو حتی Space طبق یه جدول با کاراکترهای دیگه عوض میکنم. مثلا هرچی الف تو متن هست با یه حرف دیگه. هر سطر کد شده هم شامل یک یا چند جمله کوتاهه.

متن کد شده در زیر اومده. شما میتونین این رمز رو بشکنین؟

داغطبلطغنمطابهطشلطعغلطهدلنوطبغدهیطغنب
تیهطغچجغرطهغمطرلضطعماطعیطغکطزبطدغمشنطداغطسشلطیشها
غپیطپمگطپبغطنیطبپهلطزغطسشلطزغیخدطفیطعغلنطانهخمیطبغدهیطزغدی
بپهلغطسشلطسخجطبغلطانپخغمطخطپمگطعیطزیطلغحهنطپلدطعمم
هخطیاطزیطتغنطهجوطعلبمطخقههطسدهطنغیخطاشمتلطزیهلیطزلنطزیطعغلطخطکمبگنهطزلشن
خطسخجطزنطکزخمطزغزغهطلخطغجعنطیبلطمبن
امطیلطبوریطغمجغنمطدباطبنباطهخطبغلنطفهطانعمن
زغزغطهخطبنگیطعنطیشهن
راهنمایی:
اگه تعداد کاراکترها رو بشمارین، بیشترین کاراکتر میتونه کد شده کدوم کاراکتر باشه؟
اگه یه کلمه یه حرفی پیدا کنین کد شده چه حرفی ممکنه باشه؟
شونصد تا راه برای رمزگشایی این وجود داره. یه رمز معروفه. فکر کنم بهش رمز جانشانی میگفتند.
خود این سوال نشون میده که یا دختره چیزی از رمزنگاری نمیدونسته یا خنگ بوده نتونسته چیز بهتر مطرح کنه.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۱۹۷
۱۸ فروردین ۱۳۹۱, ۰۵:۳۰ ب.ظ
معما
(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۱:۲۲ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  شونصد تا راه برای رمزگشایی این وجود داره. یه رمز معروفه. فکر کنم بهش رمز جانشانی میگفتند.
خود این سوال نشون میده که یا دختره چیزی از رمزنگاری نمیدونسته یا خنگ بوده نتونسته چیز بهتر مطرح کنه.
شما اینو حل کن...رو دختر مردمم الکی عیب نزار !!!! Big Grin

آنجا که رویاها به حقیقت می پیوندند...مرا خواهی یافت. ------------------------- وضعیت : [تصویر:  53319_mrsbeasley.gif]
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , Parva
ارسال: #۱۹۸
۱۸ فروردین ۱۳۹۱, ۰۵:۴۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۵:۵۰ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۵:۳۰ ب.ظ)esisonic نوشته شده توسط:  
(18 فروردین ۱۳۹۱ ۰۱:۲۲ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  شونصد تا راه برای رمزگشایی این وجود داره. یه رمز معروفه. فکر کنم بهش رمز جانشانی میگفتند.
شما اینو حل کن...رو دختر مردمم الکی عیب نزار !!!! Big Grin
پروژه کارشناسی من راجع به رمزنگاری بود و این نوع رمز نگاری رو همه جا به عنوان نمونه گفته بود.
بهش Substitution cipher میگن. ساده ترینش هم رمز سزار هست.
ارسال: #۱۹۹
۱۸ فروردین ۱۳۹۱, ۰۶:۲۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۷:۱۶ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
معما
ای بابا اقای esisonic نکنید ای کارا رو ؟! این چیه که یاد مردم میدید Big Grin دیگه از فردا جوونای مردم باید یه سری کتاب رمز نگاری هم برن بخونن Big GrinBig GrinBig Grin
البته مثل این که اقا سامان نیازی نیست برن بخونن Big GrinBig GrinTongue
من مکان رو فهمیدم !!! کوچه اول در زرده کنار تیر برق Big GrinTongue
مثل این که معاملات مرغ و خروس و گوسفندم راه افتاده Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , berkeley
ارسال: #۲۰۰
۱۸ فروردین ۱۳۹۱, ۰۸:۳۱ ب.ظ
معما
(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۶:۲۶ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  ای بابا اقای esisonic نکنید ای کارا رو ؟! این چیه که یاد مردم میدید Big Grin دیگه از فردا جوونای مردم باید یه سری کتاب رمز نگاری هم برن بخونن Big GrinBig GrinBig Grin
اتفاقا ً خوبه...باعث میشه طرف به خاطر این کار هم که شده بره ۲ تا کتاب بخونه مخش از آکبندی در بیاد.. Big Grin
(۱۸ فروردین ۱۳۹۱ ۰۶:۲۶ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  من مکان رو فهمیدم !!! کوچه اول در زرده کنار تیر برق Big GrinTongue
نخیر...خواهشا ً درست حل کنید...بقیه رو به اشتباه نندازین...
الآن اگه گفته بودم معماش جایزه داره همه تا آخرین کلمه رو هم رمزگشایی میکردن!!!...

تو رو خدا یکی حل کنه...چرا هیچکی معّماهای منو حل نمیکنــــــه؟؟؟ [تصویر:  80443_1_1379093642.gif]

آنجا که رویاها به حقیقت می پیوندند...مرا خواهی یافت. ------------------------- وضعیت : [تصویر:  53319_mrsbeasley.gif]
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت
ارسال: #۲۰۱
۲۸ فروردین ۱۳۹۱, ۱۰:۱۴ ب.ظ
معما
سلام:
اگه کور وکر و لال برند مسافرت وکر بمیره. لال چگونه به کور بفهمونه که کر مرده؟
ارسال: #۲۰۲
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۰۳ ق.ظ
معما
(۲۸ فروردین ۱۳۹۱ ۱۰:۱۴ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  اگه کور وکر و لال برند مسافرت وکر بمیره. لال چگونه به کور بفهمونه که کر مرده؟
۱-لال دست دستای کور رو روی قلب کر میزاره و کور متوجه میشه که یه نفر مرده...بعد لال دستای کور رو روی صورت کر میکشه تا کور بفهمه جنازه مال کیه
۲-صبر کنن تا روز ختم شروع بشه...روضه خونه اسمشو پای بلند گو بگه Big Grin

ارسال: #۲۰۳
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۳:۲۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۲۷ ب.ظ، توسط baziramzi.ir.)
یک مهندس کامپیوتر روشی برای رجیستر کردن نرم افزارش ابداع کرده است بدین صورت که هر نفر برای رجیستر کردن باید یه عکس با فرمت jpg به برنامه بدهد که برنامه باتوجه به عکس یک کد تولید میکند و سایز عکس از ۱۰۰۰ در ۱۰۰۰ کوچکتر باشد . این برنامه طوری نوشته شده است که کد عددی صحیح همواره بین ۰ و ۱۶۵۸۱۳۷۵ است و فقط از عمل ضرب برای تولید این کد استفاده شده است . اگر یک نفر از عکس پایین برای رجیستر کردن استفاده کند کد تولید شده چیست ؟

[تصویر:  83069_1_1379093341.JPG]

برای تست پاسخ صحیح به این لینک برید : h
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ارسال: #۲۰۴
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۱:۵۰ ق.ظ
(۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۸:۵۷ ب.ظ)sansho نوشته شده توسط:  
(03 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۲۳ ب.ظ)baziramzi.ir نوشته شده توسط:  یک مهندس کامپیوتر روشی برای رجیستر کردن نرم افزارش ابداع کرده است بدین صورت که هر نفر برای رجیستر کردن باید یه عکس با فرمت jpg به برنامه بدهد که برنامه باتوجه به عکس یک کد تولید میکند و سایز عکس از ۱۰۰۰ در ۱۰۰۰ کوچکتر باشد . این برنامه طوری نوشته شده است که کد عددی صحیح همواره بین ۰ و ۱۶۵۸۱۳۷۵ است و فقط از عمل ضرب برای تولید این کد استفاده شده است . اگر یک نفر از عکس پایین برای رجیستر کردن استفاده کند کد تولید شده چیست ؟

[تصویر:  83217_1_1379093341.JPG]

برای تست پاسخ صحیح به این لینک برید : h
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

شرمنده دوست عزیز ولی این لطیفست یا معماSleepyExclamation
من یه جورایی الگوریتم jpg رو پیاده کردم.یه nتایی الگوریتم توی این فرمت استفاده شده.که توش ضرب،تقسیم، تخمین، التماس دعا، ارزو، جک ، لطیفه و............ وخلاصه هرچی دلتنگت میخواد تو این فرمت پیچوندنSmile
حالا کدوم قسمت این فرمتو دستکاری کردی که ما حدس بزنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وقتی آقای Hkarimi این سوال رو حل کردن و برنده جایزه ۲۰۰۰۰ تومانی شدن و گفتن راحته و من بهش گفتم راحت نبود دقیقا به خاطر منطقیه که پشت سوال خوابیده .

اون اعداد نماینگر ضرب ۳ عدد ۲۵۵×۲۵۵×۲۵۵ هست به معنی ۳ پیکسل . از اون جایی که هر عکس حداقل ۱ پیکسل داره من پیکسل اول رو گرفتم تا معما سخت نشه . یعنی شما ۳ مولفه r,g,b پیکسل اول رو درهم ضرب میکردی جواب رو بدست میاوردی .
 سپاس‌گزاری شده توسط: hkarimi , berkeley
ارسال: #۲۰۵
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۳۷ ق.ظ
معما
سلام.
من با اولین حدس به جواب رسیدم. ولی قبل از شروع حل سعی کردم سوال رو خوب بفهمم، به همین خاطر صورت سوال رو ۱۰ ۱۵ بار خوندم تا ببینم چه نکاتی توش نهفتس. فک کنم بعد از خوندن سوال تو چند دقیقه میشد حلش کرد.
آخه ببینید، اون عدد ۱۶۵۸۱۳۷۵ یه چیزی میخواست بگه، jpg هم که بود، فقطم از ضرب میشد استفاده کرد، رمزم که عدد صحیح بود. ۲۵۵×۲۵۵×۲۵۵ هم که اون عدد بالا میشه. خدایی دیگه خیییلی تابلو بود که ضرب یه کد رنگ RGB مربوط به یکی از پیکسلا میشد. فک میکردم کمِ کم یه پیکسل نا معلوم باشه نه پیکسل اول. بازم میگم، خیییلی تابلو بود.

خدایا افکنم در چه خدایا بنهم اندر ره --- ز هر امرت بوم راضی منم عبد و تویی قاضی
 سپاس‌گزاری شده توسط: ف.ش , baziramzi.ir
ارسال: #۲۰۶
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۴۹ ب.ظ
معما
طراح این معما دکتر حسابی هست:

سه نفر برای خرید ساعتی به یک ساعت‌فروشی مراجعه می‌کنند. قیمت ساعت، سی‌هزار تومان بوده و هر کدام نفری ده‌هزار تومان پرداخت می‌کنند تا آن ساعت را خریداری کنند.

بعد از رفتن آنها، صاحب مغازه به شاگردش می‌گوید قیمت ساعت ۲۵هزار تومان بوده است. این پنج‌هزار تومان را بگیر و به آنها برگردان.

شاگرد دوهزار تومان را برای خود بر‌می‌دارد و سه‌هزار تومان باقی‌مانده را به آنها برمی‌گرداند (نفری هزار تومان).

حال هر کدام از آنها، نفری نه‌هزار تومان پرداخت کرده‌اند که نه ضرب‌در سه، مساوی ۲۷ می‌شود. (به عبارتی ۲۷هزار تومان)

این مبلغ، به علاوه آن دوهزار تومان که پیش شاگرد است، می‌شود ۲۹هزار تومان!

پس آن هزار تومان باقی‌مانده کجاست؟

« إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ » ... فقط تو را می پرستیم، و فقط از تو یاری می خواهیم
ارسال: #۲۰۷
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۵۶ ق.ظ
معما
صورت مسئله ما رو منحرف میکنه درست نیست که ۹ رو ضرب در ۳ بکنیم چون اگه ما ۲۵ هزار رو تقسیم بر ۳ بکنیم نفری میاد ۸/۳۳۳
اینطور بگم اگه ۵ هزار رو تقسیم بر ۳ کنیم میشه ۱/۶۶۷ که شاگرد فقط هزار تومن به اونا میده ، بقیه میره جیب خودش.

بهتره اینجور حساب کنیم ۲۵ هزاره پول ساعت باضافه ۲ هزاری که شاگرد به جیب زده باضافه ۳ هزاری که به اونا داده میشه ۳۰ هزارتومان.

Heart زندگی را نفسی ارزش غم خوردن نیست Heart
 سپاس‌گزاری شده توسط: mohammad_13690
ارسال: #۲۰۸
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۰۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۰۹ ب.ظ، توسط hkarimi.)
معما
سلام.
به جرأت میگم که قشنگ ترین معمایی که تو عمرم شنیدم معمای اینشتینه. این معما رو تو قرن ۱۹ طرح کرده و گفته شده که ۹۸ درصد مردم قادر به حلش نیستن. راستش از نظر خودم که یه چرت و پرتی پروندن چون اونقدرام سخت نیس که دیگه ۹۸ درصد مردم نتونن حلش کنن. شایدم منظورشون ۹۸ درصد مردم اون زمانه. ولی تماااااماً استدلاله. حتماً حتماً حتماً حل کنید. فقط بگم که جوری نیس که ذهنی حل کنید. کاغذ و خودکار میخواد و حل کردنش بسیااار لذت بخشه.

۱- در یک خیابان ۵ خانه وجود دارد که با پنج رنگ متفاوت رنگ شده اند.
۲- در هر خانه یک نفر با ملیت متفاوت با خانه های زندگی می کند.
۳- هر کدام از صاحبخانه ها یک نوشیدنی متفاوت می نوشد, یک مارک سیگار متفاوت دوست دارد و یک حیوان خانگی متفاوت را نگهداری می کند.
---------------------------------------------------------------------------
سوال: صاحب کدام خانه ماهی نگهداری می کند.
---------------------------------------------------------------------------
معلومات:
۱-مرد انگلیسی در خانه قرمز زندگی می کند.
۲- مرد سوئدی سگ دارد.
۳- نوشیدنی مورد علاقه مرد دانمارک چای است.
۴- خانه سبز رنگ سمت چپ خانه سفید رنگ است.
۵- صاحب خانه سبز رنگ قهوه می نوشد.
۶- مردی که سیگار پالمال می کشد پرنده نگهداری می کند.
۷- صاحب خانه زرد رنگ سیگار دانهیل می کشد.
۸- مردی که در خانه وسطی زندگی می کند نوشیدنی مورد علاقه اش شیر است.
۹- مرد نروژی در اولین خانه زندگی می کند.
۱۰- مردی که سیگار بلندز می کشد همسایه مردی است که گربه دارد.
۱۱- مردی که اسب دارد همسایه مردی است که سیگار دانهیل می کشد.
۱۲- مردی که سیگار بلومستر می کشد آبجو می نوشد.
۱۳- مرد آلمانی سیگار پرنس می کشد.
۱۴- مرد نروژی در همسایگی کسی است که خانه اش آبی رنگ است
۱۵- مردی که سیگار بلندز می کشد همسایه ای داره که نوشیدنی مورد علاقه اش آب است.

خدایا افکنم در چه خدایا بنهم اندر ره --- ز هر امرت بوم راضی منم عبد و تویی قاضی
ارسال: #۲۰۹
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۲۳ ب.ظ
معما
یادش بخیر...یکی از معماهایی که خیلی دوستش داشتم...
دوم راهنمایی حل کردم... جواب کامل یادم نیست...ولی یادمه آخرین خونه (سمت چپ ترین خونه) ماهی داشت!!

ارسال: #۲۱۰
۲۵ مرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۲۱ ب.ظ
Wink معـمـا
سلام به همه دوستان مانشتی گلHeart
حالتون خوبه؟
فک کنم دارین خودتونو می کشین برا کنکورBig GrinTongue
اما حتما شنیدین که حل کردن معما چقدر به باز شدن ذهن کمک میکنه!؟
به همین خاطر گفتم یه معما مطرح کنم که ذهنتون درگیر بشه!Big Grin

یه زندان هست و یه نفر زندانی!
این زندان دو تا راه داره که یکی به خارج زندان میره(راه فرار!) و دیگری به داخل زندان بر میگرده(ولی معلوم نیست کدوم!!)
بر سر هر راه هم یه نگهبان گذاشتن که یکیش راستگو هست و دیگری دروغگو(ولی معلوم نیست کدوم!!)
حالا این زندانیه حق داره فقط یک سوال بپرسه از یکی از نگهبانها و با همین یه سوال راه فرارو پیدا کنه و الفرار....!

حالا اون سواله چی هست....!؟

(دقت کنید فقط فقط یک سوال می تونه بپرس)
انرژی مثبت، در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۳۰ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

قبلا تاپیکی با این عنوان وجود داشت بنابریان در اون تاپیک ادغام می شه

پی سی کلوب

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close