زمان کنونی: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰, ۰۷:۴۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

برای آموزش مبانی برنامه نویسی چکار کنیم؟

ارسال:
۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۰۵ ق.ظ
برای آموزش مبانی برنامه نویسی چکار کنیم؟
هر چند هیچوقت برنامه نویس موفقی نبوده ام ، اما همیشه به بحث برنامه نویسی علاقه مند بوده و هستم .مهارت های برنامه نویسی خوب آنقدر هم که به نظر می رسند سخت و دست نیافتنی نیستند و اگر شخصی بخواهد برنامه نویسی را شروع کند می تواند با بدست آوردن این مهارت ها تبدیل به یک برنامه نویس خوب شود. برنامه نویسی در واقع یک روش یا یک راهکار است که یک برنامه نویس برای حل کردن مشکلات و یا انجام دادن کارها از آن استفاده می کند. برای اینکه بتوانیم مبانی برنامه نویسی را یاد بگیریم و در برنامه نویسی دارای مهارت شویم و مشکلات و راهکارهای خودمان را طراحی کنیم می توانیم موارد زیر را انجام دهیم :

آموزش مبانی برنامه نویسی ... فلوچارت چیست
۱-ساختار الگوریتم ها و فلوچارت ها را خوب بشناسیم و یاد بگیریم که تا می توانیم فلوچارت برای حل مشکلاتمان طراحی کنیم.

آموزش مبانی برنامه نویسی ... چگونه برنامه نویس شویم
۲-با یک کتاب ساده آموزش برنامه نویسی کار خود را شروع کنید و با زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود بهتر است اینکار را شروع کنید. بهتر است در بدو شروع برنامه نویسی با یک کتاب ساده از نظر مفاهیم شروع کنید که مبانی برنامه نویسی را توضیح داده باشد.

آموزش مبانی برنامه نویسی ... چگونه برنامه نویس شویم
۳-مطالعه خود را با این کتاب بصورت مستمر ادامه دهید ، تنها یکبار مطالعه کتاب کافی نیست باید تمرین کنید،یکبار تمرین کد نویسی از صد بار توضیح تئوری بهتر است.

آموزش مبانی برنامه نویسی ... برنامه نویسی را از کجا شروع کنم
۴-قبل از پیاده سازی برنامه ، حتما فلوچارت های مربوط به آن را طراحی و بهینه سازی کنید. اینکار باعث می شود برنامه شما کارآمد تر و از جهتی رفع مشکل و Debug کردن آن نیز ساده تر بشود.

آموزش مبانی برنامه نویسی ... چگونه برنامه نویس بشویم
۵-مفاهیم اولیه را خوب یاد بگیرید و بر روی آنها مسلط شوید ، در خصوص متغیرها ( Variables ) ، آرایه ها ( Arrays ) ، Function ها و کاربردهای هر کدام به دقت مطالعه کنید و با انجام تمرین بر روی آنها مسلط شوید.

آموزش مبانی برنامه نویسی ... چگونه برنامه نویس بشویم
۶-بعد از انجام مراحل بالا مهارت های کد نویسی خود را به سمت دنیای کد نویسی ساختار گرا ( Structure Oriented ) و شیء گرا ( Object Oriented ) هدایت کنید.

آموزش مبانی برنامه نویسی ... چگونه برنامه نویس بشویم
۷-در نهایت یاد بگیرید که چگونه پروژه های نرم افزاری خودمان را مدیریت بکنیم.

یک سری نکات را باید در انجام موارد بالا همیشه در نظر داشته باشید. برنامه نویس از داخل مایکروفر یا از لپ لپ بیرون نمی آید ، شما نیاز دارید که مهارت های برنامه نویسی را همه روزه تمرین کنید ، در این راستا می توانید از وب سایت هایی که در آنها طراحی نرم افزار را آموزش می دهند استفاده کنید ، اگر علاقه داشتید انجمن برنامه نویسی انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران محیط خوبی برای مطرح کردم اینگونه مسائل شما می باشد. فراموش نکنید که برنامه نویسی چندان هم آسان نیست و نیاز به تمرکز بسیار بالایی دارد. همیشه سعی کنید راه حل هر مشکلی را به درستی پیدا کنید و سعی کنید که بهترین راه حل را پیدا کنید. کمی در خصوص روش عملکرد CPU و RAM و مراحلی که یک برنامه در RAM و CPU برای اجرا شدن طی می کند اطلاعات کسب کنید. همیشه در کدهای خود مستند سازی کنید ، برای هر خط یا بلوک از کدی که می نویسید دلیل نوشتن کد و همچنین روش عملکرد کد را بصورت توضیحات در ادامه کد مطرح کنید.

هیچوقت یک مشکل را دوبار حل نکنید ، اگر راهکاری قبلا پیدا کرده اید که مشکلات شما را برطرف می کند از آن استفاده کنید. اما توجه کنید که همیشه باید به دنبال پیدا کردن راهکارهای بهتر باشید و نسبت به راهکارهای قبلی خود تعصبی برخورد نکنید ، اگر راهکار بهتری می توانید برای حل مشکل پیدا کنید به دنبال آن بروید. چرخ را دوباره اختراع نکنید ، وقتی Function ها و Class هایی وجود دارند که شما می توانید براحتی آنها را در برنامه خود استفاده کنید و یا از API ها و Library های مختلف می توانید استفاده کنید. فقط به روش کارکرد آنها توجه کنید و از آنها استفاده کنید. سال پیش یکی از دوستان در خصوص نرم افزار وب سایت انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران به من گفت که چرا شما چرخ را دوباره اختراع کرده اید ؟ چرا از نرم افزارهای CMS آماده ای که وجود دارند استفاده نکرده اید و جواب من به این سئوال یک جمله بود : شما هزار تا چرخ کنار هم قرار بدید ... تشکیل یک هواپیما رو نمیده ... بنابراین اگر واقعا اعتقاد دارید که می توانید متفاوت برنامه نویسی کنید ... حتما اینکار را انجام دهید... در پایان خوشحال می شوم از نکات و نظرات دوستان در خصوص این مطلب به عنوان یک علاقه مند به برنامه نویسی استفاده کنم. ITPRO باشید
۰
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رودمپی برای برنامه نویسی Doctorwho ۰ ۳۶ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Doctorwho
  رودمپی برای یادگیری برنامه نویسی Doctorwho ۰ ۲۵ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Doctorwho
  سایت آموزش زبان H-Arshad ۳ ۱,۲۰۴ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  آموزش زبان انگلیسی:اصطلاح حساب حساب کاکا برادر! cyruskingsolomon ۰ ۵۰ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۴۵ ق.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  آموزش مکالمه زبان انگلیسی برای مبتدی ها + مکالمه وحشتناک واقعی cyruskingsolomon ۰ ۱۱۹ ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  اصطلاحات انگلیسی با رنگ‌ها آموزش زبان انگلیسی cyruskingsolomon ۰ ۱۱۱ ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  کتابهای چاپی آموزش اندروید h_kh ۰ ۹۳ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: h_kh
  آموزش زبان انگلیسی:گرامر cyruskingsolomon ۱ ۱,۲۶۷ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  درخواست برنامه برای اردینو در iot seokheiry ۱ ۴۹۵ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: iot-programer
  آموزش زبان ترکی ( آذری ) Eternal ۱۴۷ ۴۳۹,۲۲۵ ۱۳ دى ۱۳۹۹ ۰۴:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mohammadasadi1

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?


نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?


نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close