زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۴۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تجربه نگاری از مصاحبه دکتری آی تی ۹۷

ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۷, ۰۵:۰۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۲۲ ب.ظ، توسط uniquegirl.)
Lightbulb تجربه نگاری از مصاحبه دکتری آی تی ۹۷
سلام
حس کردم جای یک تجربه نگاری جامع از مصاحبه ها به تفکیک سال خالیه
من امسال مصاحبه خواجه نصیر، تربیت مدرس و تهران در دو گرایش رو رفتم که تجربم رو از هر کدوم جداگانه در چند پست به اشتراک میذارم...
من خودم خیلی به همچین تجربیاتی احتیاج داشتم و جز مانشت و یکی دو سایت دیگه، جایی نتونستم به اونچه که میخوام برسم...Undecided
حس می کنم وظیفه ماست که این تجربه رو در اختیار آیندگان بذاریمAngel

خواجه نصیر:
اولین جایی که رفتم مصاحبه، خواجه نصیر بود
رشته مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش تجارت الکترونیک
ظرفیت ۴ نفر
تعداد افرادی که برای مصاحبه آمده بودند: تقریبا ۱۵ نفر (البته حدود ۳۰-۴۰ نفر دعوت شده بودن. اما نیومدن!!!)
مصاحبه کنندگان: ۵ نفر از اساتید اونجا که مدرس دکتری آی تی هستند: (ضمن تاکید بر این نکته که در این دانشگاه، آی تی زیرمجموعه دانشکده صنایع است)
دکتر تارخ، دکتر محمدی، دکتر حمیدی، خانوم دکتر حسینی و خانوم دکتر علیزاده
ابتدا که وارد اتاق شدم، همه دور یک میز نشسته بودند (به صورت جلسه ای) و یک جا هم در کنارشون برای من بود.
نشستم و سلام و خسته نباشید و احوالپرسی (این قسمت خیلی مهمه! چون اگه با روی باز و صدای رسا و لبخند ملیح! بر لب انجام بشه، تاثیر فوق العاده مثبتی بر ذهن هیئت ژوری میذاره!)
ازم خواستن یک مرور از خودم از کارشناسی تا الان بگم.
من حتی از دیپلم شروع کردم که استعدادهای درخشان درس خوندم! و البته خوششون اومد که گفتم...
بعد هم کارها و زمینه هایی که به طور تخصصی کار کردم...
بعد هم گفتم ارشدم که تموم شد یک سال کار کردم و الان بدون شغلم (این نکته که وقت کافی برای دوره دکتری داشته باشید، برای ۹۰درصو دانشگاها مهمه) و این مورد برای من یک امتیاز محسوب میشد
مقالاتم رو گفتم و ای کاش ISI میداشتم که خیلی اثر مثبتی داره...
یک مقاله انگلیسی از صفحات وسطش گذاشتن جلوم و گفتن از جایی که علامت زدیم بخون و ترجمه کن (حدود یک خط کامل بود)
-نکته: از بعضی از بچه ها، به انگلیسی سوال پرسیده بودن، از من نه. پرسیده بودن که خودتو معرفی کن و از برنامه هات برای دکتری بگو... یا گفته بودن هدفت از دکتری خوندن رو به انگلیسی بگو...
-نکته۲: مشتاق نشون دادن خودتون و دست کم نگرفتن توانایی هاتون، بخش عمده قضیست... مقاله و مدرک و...، مکمل این بخشه... اما به تنهایی کافی نیست. حتی اگر n تا ISI هم داشته باشید!!!
راستی من یک ادعایی کردم که فلان موضوع رو خودم شروع کردم و الان دارم مطالعه میکنم تا مقاله بدم. یهو یکی شون یک سوال تخصصی ریز از اون موضوع ازم پرسید!. منم نصفه نیمه جواب دادم و گفتم الان بخاطر استرس بقیش یادم نمیاد... مواظب باشید ادعای الکی نکنید Big Grin
- نکته۳: اگر چیزی از خودتون رو فکر میکنید نقطه ضعف محسوب میشه، یا مطرح نکنید و یا بی طرفانه مطرح کنید. ممکنه اونا، اون مساله رو ضعف ندونن...
اگر مشوق خاصی برای درس خوندن دارید حتما بگید. اثر خوبی داره (من گفتم همسرم مشوق و کمک حالمه و خیلی خوشایندشون بود)
کل مصاحبه حدود یک ربع طول کشید
نکته۴: در پایان حتما تشکر کنید از اینکه براتون وقت گذاشتن! مطمئن باشید نشانه ادب شماست نه چاپلوسی (با عرض معذرت)
دیگه از این مصاحبه چیز خاصی یادم نمیاد...
باز اگه سوالی داشتید بپرسید تا اگه تونستم بگمCool

مصاحبه دوم تربیت مدرس
رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی
ظرفیت ۳ نفر روزانه و ۲ نفر شبانه
تعداد حاضرین برای مصاحبه حدود ۲۰ نفر
تعداد مصاحبه کنندگان هم حدود ۲۰ نفر!!!!!!! (خودتون رو برای این موضوع در هر دانشگاه دیگه ای آماده کنید!)
در این دانشگاه هم آی تی زیر مجموعه دانشکده صنایع هست که حدود ۲۰ نفر از اساتید و ... از اونجا در یک اتاق بزرگ دور هم به صورت جلسه ای جمع بودن و شما باید بالای اتاق در جای رییس بنشینید و به سوال همه جواب بدین Smile ... البته هر سال یک جور نیست ولی آماده باشید... ما وقتی این شرایط رو دیدیم، کلی استرسی شدیم Smile
باز هم مثل مصاحبه قبلی بود همه چیز با چند تفاوت کوچک
اینجا ازم خواستن تز ارشدم رو کلا به انگلیسی توضیح بدم و بعد از حدود یک دقیقه خودشون گفتن کافیه...
همچنین در مورد سابقه شغلی که قبلا داشتم پرسیدن که چقدر به آی تی ربط داشته... و چه کمبودهایی در اونجا در زمینه آی تی بوده و چه سیستم هایی برای اونجا پیشنهاد میدم... (میخواستن ببینن چقدر خلاقیت دارم و چقدر روی زمینه های آی تی تسلط دارم)
همچنین یکی شون پرسید اگر بخوام کلا زمینه ای که کار میکنم رو توی دکتری تغییر بدم، آیا میتونم یا نه... (انعطاف پذیری خیلی مهمه در همه جا و دوس دارن شما علاوه بر تاکید بر اهمیت کارایی که تا حالا انجام دادین، انعطاف برای کارای جدید هم داشته باشید)
این مصاحبه هم حدود ۲۰ دقیقه طول کشید و من بخاطر استرس، برخی چیزایی که در ذهن داشتم حتما بگم رو فراموش کردم... هرچند استرسم رو تا جای ممکن بروز ندادم (و البته اون لبخند ملیح فراموش نشودSmile)
فعلا چیز دیگه ای از این یکی هم یادم نمیاد...

أَینَ الطّالِبُ بِدَمِ المَقتولِ بِکَربَلاء...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: The BesT , Milestone , nlp@2015 , Saman , ریحان , احسان مومنی , msn_issue , q88lp , vejdani
ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۷, ۰۶:۰۹ ب.ظ
دانشگاه تهران، پردیس دانشکده فنی
یک نکته در مورد دانشگاه تهران: این دانشگاه دو گرایش را در دو دانشکده مجزا پذیرش می کند
مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیکی در پردیس دانشکده فنی، زیرمجموعه دانشکده برق و کامپیوتر
مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی در پردیس دانشکده علوم فنون نوین
ابتدا مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیکی در پردیس دانشکده فنی، زیرمجموعه دانشکده برق و کامپیوتر رو توضیح میدم.
پذیرش چهار نفر روزانه و دو نفر نوبت دوم
داوطلبان برای مصاحبه حدود چهل نفر!
متاسفانه در این مصاحبه اساتید در دو قسمت بودن و بچه ها به طور موازی و همزمان می رفتن. یعنی به طور تصادفی ممکن بود نوبت شما در اتاق A یا B باشه. در هر اتاق سه استاد بودن. اساتید هم الزاما آی تی نبودن. اما همه از دانشکده کامپیوتر بودن و هیئت علمی بودن که به دکتری درس میدن. اما تخصص هاشون تصادفی بود! برای جلوگیری از سوء تفاهم اسم نمی برم!
اینجا هم بعد از اینکه نوبتم شد بدون هیچ زمینه قبلی و به طور کاملا تصادفی وارد یک اتاق شدم...
باز هم طبق روال قبل خودم رو معرفی کردم و...
اینجا خیلی خیلی و با تاکید فراوان از تخصص پرسید و برنامه ای که برای دکتری دارم. من چند زمینه رو نام بردم که هیچکدوم به ذائقه بزرگواران خوش نیومد! اصرار داشتن که حتما زمینه خاص و به قول خودشون to point رو بگم. منم نتونستم به هدف مد نظر اونا بزنم.
اصرار داشتن که باید برای دکتری خوندن، هدفت کاملا مشخص باشه و استادا رو کاملا بشناسی و من گفتم اساتید رو از توی سایت و تعریف بچه ها فقط میشناسم. باز هم خوششون نیومد! انتظار داشتن کامل و به چهره بشناسموشون! اما من حتی اسم دو نفر از اون سه نفر رو نمی دونستم...
شاغل نبودن اونجا خیلییییییی مهمه. چون تهران از دانشجوشون میخوان تمام روزای هفته در اختیار اونا باشه و به بیکار بودنم به چشم یک امتیاز خیلی بزرگ نگاه کردن!
یک چیز دیگه هم گفتن... که چرا معدل کارشناسیت کمه! گفتم من جزو استعدادهای درخشان و نفر چهارم کل ورودی ها بودم! گفتن ربطی نداره. اگر همه هم معدلشون کم می بود، شما که میخوای دکتری بخونی باید معدلت عالی می بود! (قشنگ معلوم بود میخوان گیر بدن! وگرنه معدلم بد هم نبود!) منم گفتم دو ترم اول درس نخوندم و همونا معدلم رو پایین آورد و از ترم سه شدم بچه درسخون- و البته دروغ هم نگفتم (بالاخره باید یه چیزی میگفتم و البته با این جواب قانع شدن ظاهراَ)
خلاصه که دانشگاه تهران همونطور که انتظار داشتم اصولی تر بود و خیلی خیلی تخصص محور... چراکه اگر تخصص مد نظر اونا رو نداشته باشی، خودتو بکشی هم براشون مهم نیست... حتی بقول یکی از بچه ها، بهتره که یه پروپوزال هم از تزی که قراره برای دکتری بدی، آماده کنی ببری- اگه شده در حد چند صفحه!!!
یه چیز دیگه هم به من گفتن اینکه جواب پراکنده نده! فقط سوالی که میپرسیم رو جواب بده و حاشیه نرو! مثلا ازم پرسید توی پایان نامه ارشدت چیکار کردی، کمی توضیح دادم و گفتم با فلان نرم افزار و فلان و... کار کردم، گفتن اینا حاشیه ست!!! تو باید زمینه کارتو بگی نه اسم نرم افزارارو!!!
خلاصه که این مصاحبه هم حدود یه ربع طول کشید و خیلی برای من حداقل خوب نبود... علی رغم اینکه خیلی با اعتماد به نفس و ظاهرا آماده ظاهر شدم... اما یکی شون علنا بهم گفت آرزو و علاقه ملاک نیست. ما کیفیت محوریم!!!
راستی از زبان، اینجا هیچییییی نپرسیدن. حتی چرا مدرک نداری! تا جایی که من خودم گفتم دارم آزمون میدم تا پایان تابستون مدرک زبانمو میگیرم!
باز هم ازین مصاحبه اگر نکته ای یادم اومد میگم
موفق باشید دوستان

سپاس‌گزاری شده توسط: ریحان , احسان مومنی , vejdani
ارسال:
۱۱ تیر ۱۳۹۷, ۰۷:۰۶ ب.ظ
دانشگاه تهران
پردیس دانشکده علوم و فنون نوین- مهندسی فناوری اطلاعات- گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی
قبلش گفته بودن مدارک رو تحویل بدید تا قبل از مصاحبه بررسی بشه...
وقتی رفتیم، نوبتم که شد صدا زدن و رفتم
اینجا ۵-۶ استاد بودن که مصاحبه بچه های کامپیوتر گرایش شبکه رو هم همونا انجام میدادن!!! یعنی یکی در میون شبکه و آی تی صدا میزدن.
اینجا برعکس همه جا، وقتی رفتم خود استاده گفت: فلانی هستی... کارشناسی فلان جا بودی و...
بعد که خودش من رو معرفی کرد Smile گفت در مورد پایان نامه ارشدت توضیح بده
بعد هم پرسید چندتا مقاله داری
بعد هم گفت اگر نکته ای میخوای بگو وگرنه خداحافظ!!!
کل مصاحبش ۲-۳ دقیقه بیشتر نشد
برای همه تقریبا همین بود... بعضیا یک کم طولانی تر یا یکی دو سوال بیشتر...
ما فکر کردیم یا از قبل تعیین شدست!!! یا فقط مبتنی بر رزومه و سوابق پذیرش میکنن... چون جلسه مصاحبش چیز زیادی از شخصیت افراد به دست اساتید نمی داد...
به هر حال همین بود...

سپاس‌گزاری شده توسط: msaif , ACM , احسان مومنی , vejdani
ارسال:
۱۰ شهریور ۱۳۹۷, ۰۹:۵۷ ق.ظ
دوستان سلام
با گذراندن تجربیات فوق، در نهایت در دانشگاه خواجه نصیر پذیرفته شدم Smile
چند نکته:
مدل مصاحبه در هر دانشگاهی از یک سال تا سال بعد کاملا متفاوته. مثلا بچه های پارسال گفتن تربیت مدرس فقط ۲-۳ دقیقه بوده و علوم فنون تهران، خیلی مفصل و طولانی در حالیکه امسال برای من کاملا برعکس بود... در هر صورت خودتون رو برای سخت ترین مصاحبه ها آماده کنید
نکته دوم: باز هم تاکید می کنم مشتاق نشون دادن خودتون بیش از رزومه اهمیت داره. اینکه هدف روشن و مشخصی از آینده داشته باشید... اهل مطالعه مسائل روز رشته خودتون باشید و این رو به داوران اعلام کنید... با سند و مدرک Smile من فکر میکنم یکی از دلایلی که خواجه نصیر پذیرفته شدم همین اشتیاقم بود و در مورد مسائل روز آی تی با آگاهی حرف زدنم...
امیدوارم موفق و موید باشید

سپاس‌گزاری شده توسط: Happiness.72 , BBumir , nlp@2015 , ریحان , احسان مومنی , vejdani
ارسال:
۱۰ شهریور ۱۳۹۷, ۱۰:۵۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۵۸ ب.ظ، توسط Happiness.72.)
سلام تبریک میگم
‍خدا رو شکر بالاخره پذیرفته شدید

فکر کنم زیاد باید آقای تارخ و دکتر حسینی رو زیارت کنید من بعد

البته نمیدونم آقای تارخ هنوز تو گروه آیتی هستن یا کلا رفتن صنایع

...Let it Go
 سپاس‌گزاری شده توسط: احسان مومنی
ارسال:
۱۴ شهریور ۱۳۹۷, ۰۸:۱۸ ب.ظ
RE: تجربه نگاری از مصاحبه دکتری آی تی ۹۷
(۱۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۵۸ ب.ظ)Happiness.72 نوشته شده توسط:  
(10 شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷ ق.ظ)uniquegirl نوشته شده توسط:  
سلام تبریک میگم
‍خدا رو شکر بالاخره پذیرفته شدید

فکر کنم زیاد باید آقای تارخ و دکتر حسینی رو زیارت کنید من بعد

البته نمیدونم آقای تارخ هنوز تو گروه آیتی هستن یا کلا رفتن صنایع
ممنون
دکتر تارخ هستن هنوزم
البته استاد من دکتر حمیدی شدن
شما هم موفق باشید

سپاس‌گزاری شده توسط: احسان مومنی , vejdani
ارسال:
۱۶ شهریور ۱۳۹۷, ۱۱:۲۳ ق.ظ
از بچه هایی که نرم افزار تهران (شریف، تهران و...) قبول شدن، می تونید کارنامه نهایی رو بزارید، بی زحمت. همونی که نمرات مصاحبه رو هم قیدکرده.
ارسال:
۱۶ شهریور ۱۳۹۷, ۱۲:۰۰ ب.ظ
ایده خوبیه

...Let it Go
ارسال:
۱۶ شهریور ۱۳۹۷, ۱۰:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷ ب.ظ، توسط خانه سبز.)
یکی از بچه ها دعوت شده بود به مصاحبه دوره دکتری فردوسی،سمنان،یزد، زنجان ۲ تا مقاله isi هم داشت
اخرش هیچ جا قبول نشد
زنگ زدم بهش فحش میداد می گفت همشون از قبل پر شده بود
این دوستم ارشد دانشگاه سراسری گرفته بود
ارسال: #۱۰
۱۷ شهریور ۱۳۹۷, ۱۲:۳۷ ب.ظ
(۱۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶ ب.ظ)خانه سبز نوشته شده توسط:  یکی از بچه ها دعوت شده بود به مصاحبه دوره دکتری فردوسی،سمنان،یزد، زنجان ۲ تا مقاله isi هم داشت
اخرش هیچ جا قبول نشد
نمیدونم چی بگمUndecided
اما حداقل در مورد خودم میدونم که از قبل پر نشده بودم!
یه موضوعی رو دو سه روز پیش که رفته بودم برای ثبت نام فهمیدم تا ته قلبم سوخت! خیلی دل دل کردم که اینجا بگم یا نه چون میدونم جنجال بر انگیزه... اما میگم!
دانشگاه خواجه نصیر امسال برای آی تی ۴ تا ظرفیت داشت که جزییاتشو توی پست اول همین تاپیک گفتم. اما در کمال ناباوری فقط دو نفر گرفت و دو سهمیه خالی موند... اتفاقی که افتاد این بود:
حدود ۲۰ نفر رفتن مصاحبه
دانشگاه نمره حدنصاب رو ۳۰ اعلام کرد
۴ نفر میخواست
به ۸ نفر بالای ۳۰ داد
۶ نفرشون جاهای بهتر قبول شدن
من و یکی دیگه اینجا
بقیه هم هیچ کجا!
یکی از استادا که ازش پرسیدیم چرا گفت: ما ترجیح میدیم ظرفیتمون خالی بمونه اما دانشجوی بد نصیبمون نشه! دانشجوی بد کمر آدمو میشکنه!!!
امسال تکمیل ظرفیت هم نداره...
ضمن اینکه تشخیص خوب و بد دانشجو هم با خود اون استاداست...
بنطر من مقصر اصلی اونایی هستن که دعوت شدن و نرفتن تا شانس خودشون رو امتحان کنن... نمونش رتبه۴ امسال که فقط مصاحبه قم رفته و فکر کرده تهرانها همش از قبل تعیین شده هستن... به همین سادگی...

سپاس‌گزاری شده توسط: negarin_ , mishigan , احسان مومنی , vejdani
ارسال: #۱۱
۱۷ شهریور ۱۳۹۷, ۰۱:۰۰ ب.ظ
(۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۷ ب.ظ)uniquegirl نوشته شده توسط:  
(16 شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶ ب.ظ)خانه سبز نوشته شده توسط:  یکی از بچه ها دعوت شده بود به مصاحبه دوره دکتری فردوسی،سمنان،یزد، زنجان ۲ تا مقاله isi هم داشت
اخرش هیچ جا قبول نشد
نمیدونم چی بگمUndecided
اما حداقل در مورد خودم میدونم که از قبل پر نشده بودم!
یه موضوعی رو دو سه روز پیش که رفته بودم برای ثبت نام فهمیدم تا ته قلبم سوخت! خیلی دل دل کردم که اینجا بگم یا نه چون میدونم جنجال بر انگیزه... اما میگم!
دانشگاه خواجه نصیر امسال برای آی تی ۴ تا ظرفیت داشت که جزییاتشو توی پست اول همین تاپیک گفتم. اما در کمال ناباوری فقط دو نفر گرفت و دو سهمیه خالی موند... اتفاقی که افتاد این بود:
حدود ۲۰ نفر رفتن مصاحبه
دانشگاه نمره حدنصاب رو ۳۰ اعلام کرد
۴ نفر میخواست
به ۸ نفر بالای ۳۰ داد
۶ نفرشون جاهای بهتر قبول شدن
من و یکی دیگه اینجا
بقیه هم هیچ کجا!
یکی از استادا که ازش پرسیدیم چرا گفت: ما ترجیح میدیم ظرفیتمون خالی بمونه اما دانشجوی بد نصیبمون نشه! دانشجوی بد کمر آدمو میشکنه!!!
امسال تکمیل ظرفیت هم نداره...
ضمن اینکه تشخیص خوب و بد دانشجو هم با خود اون استاداست...
بنطر من مقصر اصلی اونایی هستن که دعوت شدن و نرفتن تا شانس خودشون رو امتحان کنن... نمونش رتبه۴ امسال که فقط مصاحبه قم رفته و فکر کرده تهرانها همش از قبل تعیین شده هستن... به همین سادگی...

این اتفاق جدیدی نیست تکراری هست من چند تجربش دیدم تو دانشگاه های دیگه..

درضمن دانشجوی بد به دانشجویی میگن که برای اینا خروجی چاپ نکنه
دانشجوی خوب هم به دانشجویی میگن برای اینا خروجی چاپ کنه
کلا این وسط خودشون معلوم نیست چه وظیفه ایی دارن
و وقتی گیر یه دانشجوی بد می افتن باید مشارکت کنن تو خروجی و خب ناگهان کمرشون میشکنه!
 سپاس‌گزاری شده توسط: The BesT , احسان مومنی
ارسال: #۱۲
۱۷ شهریور ۱۳۹۷, ۱۰:۲۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۳ ب.ظ، توسط Happiness.72.)
(۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۰۰ ب.ظ)خانه سبز نوشته شده توسط:  دانشجوی خوب هم به دانشجویی میگن برای اینا خروجی چاپ کنه
خسته نشن استادا یه وقت
خخخ

این عزیزان زحمت کش
یه پیپر دادم واسه یه کنفرانس بین المللی تو حوزه وب
استادم گفت اسم منو بزن دوم
گفتم نه
این چ حرفیه عزیزم
میزارمت اول
...
رو که نیست
سنگ پا قزوینه

خب لامصب معلومه اسم دومی

...Let it Go
 سپاس‌گزاری شده توسط: The BesT , احسان مومنی
ارسال: #۱۳
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۲:۴۹ ق.ظ
(۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۰۴ ب.ظ)uniquegirl نوشته شده توسط:  سلام
حس کردم جای یک تجربه نگاری جامع از مصاحبه ها به تفکیک سال خالیه
من امسال مصاحبه خواجه نصیر، تربیت مدرس و تهران در دو گرایش رو رفتم که تجربم رو از هر کدوم جداگانه در چند پست به اشتراک میذارم...
من خودم خیلی به همچین تجربیاتی احتیاج داشتم و جز مانشت و یکی دو سایت دیگه، جایی نتونستم به اونچه که میخوام برسم...Undecided
حس می کنم وظیفه ماست که این تجربه رو در اختیار آیندگان بذاریمAngel

خواجه نصیر:
اولین جایی که رفتم مصاحبه، خواجه نصیر بود
رشته مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش تجارت الکترونیک
ظرفیت ۴ نفر
تعداد افرادی که برای مصاحبه آمده بودند: تقریبا ۱۵ نفر (البته حدود ۳۰-۴۰ نفر دعوت شده بودن. اما نیومدن!!!)
مصاحبه کنندگان: ۵ نفر از اساتید اونجا که مدرس دکتری آی تی هستند: (ضمن تاکید بر این نکته که در این دانشگاه، آی تی زیرمجموعه دانشکده صنایع است)
دکتر تارخ، دکتر محمدی، دکتر حمیدی، خانوم دکتر حسینی و خانوم دکتر علیزاده
ابتدا که وارد اتاق شدم، همه دور یک میز نشسته بودند (به صورت جلسه ای) و یک جا هم در کنارشون برای من بود.
نشستم و سلام و خسته نباشید و احوالپرسی (این قسمت خیلی مهمه! چون اگه با روی باز و صدای رسا و لبخند ملیح! بر لب انجام بشه، تاثیر فوق العاده مثبتی بر ذهن هیئت ژوری میذاره!)
ازم خواستن یک مرور از خودم از کارشناسی تا الان بگم.
من حتی از دیپلم شروع کردم که استعدادهای درخشان درس خوندم! و البته خوششون اومد که گفتم...
بعد هم کارها و زمینه هایی که به طور تخصصی کار کردم...
بعد هم گفتم ارشدم که تموم شد یک سال کار کردم و الان بدون شغلم (این نکته که وقت کافی برای دوره دکتری داشته باشید، برای ۹۰درصو دانشگاها مهمه) و این مورد برای من یک امتیاز محسوب میشد
مقالاتم رو گفتم و ای کاش ISI میداشتم که خیلی اثر مثبتی داره...
یک مقاله انگلیسی از صفحات وسطش گذاشتن جلوم و گفتن از جایی که علامت زدیم بخون و ترجمه کن (حدود یک خط کامل بود)
-نکته: از بعضی از بچه ها، به انگلیسی سوال پرسیده بودن، از من نه. پرسیده بودن که خودتو معرفی کن و از برنامه هات برای دکتری بگو... یا گفته بودن هدفت از دکتری خوندن رو به انگلیسی بگو...
-نکته۲: مشتاق نشون دادن خودتون و دست کم نگرفتن توانایی هاتون، بخش عمده قضیست... مقاله و مدرک و...، مکمل این بخشه... اما به تنهایی کافی نیست. حتی اگر n تا ISI هم داشته باشید!!!
راستی من یک ادعایی کردم که فلان موضوع رو خودم شروع کردم و الان دارم مطالعه میکنم تا مقاله بدم. یهو یکی شون یک سوال تخصصی ریز از اون موضوع ازم پرسید!. منم نصفه نیمه جواب دادم و گفتم الان بخاطر استرس بقیش یادم نمیاد... مواظب باشید ادعای الکی نکنید Big Grin
- نکته۳: اگر چیزی از خودتون رو فکر میکنید نقطه ضعف محسوب میشه، یا مطرح نکنید و یا بی طرفانه مطرح کنید. ممکنه اونا، اون مساله رو ضعف ندونن...
اگر مشوق خاصی برای درس خوندن دارید حتما بگید. اثر خوبی داره (من گفتم همسرم مشوق و کمک حالمه و خیلی خوشایندشون بود)
کل مصاحبه حدود یک ربع طول کشید
نکته۴: در پایان حتما تشکر کنید از اینکه براتون وقت گذاشتن! مطمئن باشید نشانه ادب شماست نه چاپلوسی (با عرض معذرت)
دیگه از این مصاحبه چیز خاصی یادم نمیاد...
باز اگه سوالی داشتید بپرسید تا اگه تونستم بگمCool

مصاحبه دوم تربیت مدرس
رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی
ظرفیت ۳ نفر روزانه و ۲ نفر شبانه
تعداد حاضرین برای مصاحبه حدود ۲۰ نفر
تعداد مصاحبه کنندگان هم حدود ۲۰ نفر!!!!!!! (خودتون رو برای این موضوع در هر دانشگاه دیگه ای آماده کنید!)
در این دانشگاه هم آی تی زیر مجموعه دانشکده صنایع هست که حدود ۲۰ نفر از اساتید و ... از اونجا در یک اتاق بزرگ دور هم به صورت جلسه ای جمع بودن و شما باید بالای اتاق در جای رییس بنشینید و به سوال همه جواب بدین Smile ... البته هر سال یک جور نیست ولی آماده باشید... ما وقتی این شرایط رو دیدیم، کلی استرسی شدیم Smile
باز هم مثل مصاحبه قبلی بود همه چیز با چند تفاوت کوچک
اینجا ازم خواستن تز ارشدم رو کلا به انگلیسی توضیح بدم و بعد از حدود یک دقیقه خودشون گفتن کافیه...
همچنین در مورد سابقه شغلی که قبلا داشتم پرسیدن که چقدر به آی تی ربط داشته... و چه کمبودهایی در اونجا در زمینه آی تی بوده و چه سیستم هایی برای اونجا پیشنهاد میدم... (میخواستن ببینن چقدر خلاقیت دارم و چقدر روی زمینه های آی تی تسلط دارم)
همچنین یکی شون پرسید اگر بخوام کلا زمینه ای که کار میکنم رو توی دکتری تغییر بدم، آیا میتونم یا نه... (انعطاف پذیری خیلی مهمه در همه جا و دوس دارن شما علاوه بر تاکید بر اهمیت کارایی که تا حالا انجام دادین، انعطاف برای کارای جدید هم داشته باشید)
این مصاحبه هم حدود ۲۰ دقیقه طول کشید و من بخاطر استرس، برخی چیزایی که در ذهن داشتم حتما بگم رو فراموش کردم... هرچند استرسم رو تا جای ممکن بروز ندادم (و البته اون لبخند ملیح فراموش نشودSmile)
فعلا چیز دیگه ای از این یکی هم یادم نمیاد...

سلام
لطفا میشه از منابعی که خوندید به طور کامل توضیح بدید.
متشکر
ارسال: #۱۴
۱۷ خرداد ۱۳۹۸, ۰۱:۱۶ ب.ظ
سلام.ممنون از اشتراک تجربه های ارزشمندتون. میشه بفرمایید رتبه تون چند بود و دانشگاه محل تحصیل ارشدتون کجا بود؟
ارسال: #۱۵
۱۸ خرداد ۱۳۹۸, ۰۶:۱۹ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۲۲ ق.ظ، توسط uniquegirl.)
(۱۷ خرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۱۶ ب.ظ)a.alikia نوشته شده توسط:  سلام.ممنون از اشتراک تجربه های ارزشمندتون. میشه بفرمایید رتبه تون چند بود و دانشگاه محل تحصیل ارشدتون کجا بود؟
سلام
خواهش می کنم
رتبه ۲۱ مهندسی فناوری اطلاعات
دانشگاه ارشد: دانشگاه قم
دانشگاه کارشناسی: دانشگاه صنعتی شاهرود

(۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹ ق.ظ)lili53 نوشته شده توسط:  
سلام
لطفا میشه از منابعی که خوندید به طور کامل توضیح بدید.
متشکر
سلام
نسبت به ارشد، خیلی نخوندم. اما کتابای کنکور ارشد (کمتر از کنکور ارشد براشون وقت گذاشتم) به اضافه زبان و استعداد مدرسان شریف.
همچنین کتاب امنیت که توی درس امنیت ارشد خونده بودیم و یک سری اسلاید از elearning و کمی مطالب جسته و گریخته از جزوه های ارشد خودم

سپاس‌گزاری شده توسط: vejdani

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مصاحبه با رتبه ۵۱ آی تی و تجارت و ۷۷ شبکه و امنیت Rehe1994 ۵ ۶,۲۶۰ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: arashi300
  کمک فوری برای مصاحبه استخدامی رشته هنراموزی کامپیوتر hamide.m ۳ ۳,۹۳۵ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
  مصاحبه امیرکبیر و علم و صنعت farzin_null ۰ ۲,۲۸۳ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: farzin_null
  انتخاب رشته و مصاحبه دکترا هوش مصنوعی۱۴۰۰ ۱neda ۴ ۳,۵۱۰ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  حل تمرین شدن و مصاحبه دکتری siiib70 ۱ ۳,۲۱۰ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
Smile مصاحبه با رتبه ۱۹ امنیت و شبکه pouya47 ۲۴ ۲۲,۲۷۹ ۰۷ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: saharitst
  مصاحبه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی Happiness.72 ۹۸ ۱۰۸,۳۴۵ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali001100
  اعتراض به حدنصاب دعوت به مصاحبه دکتری q88lp ۱ ۲,۲۷۰ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Rezaja
  مصاحبه جذب مدرس دانشگاه علمی و کاربردی shakiba.70 ۰ ۲,۱۸۷ ۱۹ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: shakiba.70
  ایده تز دکتری در مصاحبه دکتری wskf ۱ ۳,۳۴۱ ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Masoud05

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close