زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۲۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تابع دما در الگوریتم simulated annealing

ارسال:

fatemeh69 پرسیده:

تابع دما در الگوریتم simulated annealing

سلام
من می خواستم برای یک مساله ای الگوریتم simulated anneling را پیاده سازی کنم اما نمی دونم تابع دما رو چجوری تعریف کنم؟
می دونم که باید نزولی باشه اما نمی دونم دقیقا چی باشه

احیانا نمی شه خود تابع دمایی که تو فیزیک هست رو گذاشت؟ (همونی که تو درسهای معادلات دیفرانسل ممکنه بهش برخورده باشید)
یا اساسا تابع خوش دستی برای این کار هست؟

لطفا هر نوع نظری که فکر می کنه بهم کمک کنه رو بهم بگید برای پایان نامه م لازم دارم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

آرتا پاسخ داده:

RE: تابع دما در الگوریتم simulated annealing

سلام وقت بخیر

همون طوری که اشاره داشتین، تعریف دما یا همون متغیر T در الگوریتم SA به صورت زیر است:

T(k): schedule of ‘‘annealing’’ the ‘‘temperature’’ T in annealing-time steps k

در الگوریتم استاندارد SA یا همون Boltzmann Annealing که از توزیع Boltzmann استفاده شده، طبق رفرنس زیر :

S. Geman and D. Geman, Stochastic relaxation, Gibbs distribution and the Bayesian
restoration in images, IEEE Trans. Patt. Anal. Mac. Int. 6 (6), 721-741 (1984).

اثبات شده که اگر تابع دما رشدی کندتر از مقدار زیر داشته باشد، الگوریتم SA می تواند به نقطه بهینه سراسری دست پیدا کنه :

[tex]T(k)=\frac{T_0}{Lnk}[/tex]

لازم به ذکره که در نسخه سریع الگوریتم SA یا همون Fast Annealing بر خلاف الگوریتم پایه، از توزیع کوشی استفاده شده و در پی اون دما به صورت زیر کم می شود:

[tex]T(k)=\frac{T_0}{k}[/tex]

میشه یک مقدار [tex]\epsilon[/tex] هم برای جلوگیری از خطای تقسیم در مخرج اضافه کرد.

برای مطالعه بیشتر نیز می تونید به فایلی که اینجا گذاشتم مراجعه کنید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

امیدوارم مفید باشه توضیحات
موفق باشید Smile

ارسال:

fatemeh69 پاسخ داده:

سلام خیلی خوب بود ممنون از توضیحاتتون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

davood_2016 پاسخ داده:

سلام
تابعی که دوستمون معرفی کردند احتمالا بهتره ولی شکل الگوریتم پایه به صورت پیوست هست که در کتاب معروف راسل اومده.

منظور از خط آخر اینه که یک عدد تصادفی بین ۰ تا ۱ تولید کنید اگر حاصل از [tex]_e\frac{\bigtriangleup E}{T}[/tex] کمتر بود انتساب انجام بشه وگرنه انجام نشه.
باز بستگی به مسئله تون داره ولی من خیلی وقت پیش از این تابع استفاده کردم و دقیق خاطرم نیست اما فکر می کنم برای برخی توابع بنچمارک چندمتغیره نتایج خوبی رو با همین تابع پایه داشتم.

ارسال:

fatemeh69 پاسخ داده:

(۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۰۹ ب.ظ)davood_2016 نوشته شده توسط:  سلام
تابعی که دوستمون معرفی کردند احتمالا بهتره ولی شکل الگوریتم پایه به صورت پیوست هست که در کتاب معروف راسل اومده.

منظور از خط آخر اینه که یک عدد تصادفی بین ۰ تا ۱ تولید کنید اگر حاصل از [tex]_e\frac{\bigtriangleup E}{T}[/tex] کمتر بود انتساب انجام بشه وگرنه انجام نشه.
باز بستگی به مسئله تون داره ولی من خیلی وقت پیش از این تابع استفاده کردم و دقیق خاطرم نیست اما فکر می کنم برای برخی توابع بنچمارک چندمتغیره نتایج خوبی رو با همین تابع پایه داشتم.
سلام کتاب راسل را خوانده ام و منظورم تابع تصمیم گیری نبود منظورم تابع دما بود که چی بذاریم

ارسال:

davood_2016 پاسخ داده:

(۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۵:۳۸ ق.ظ)fatemeh69 نوشته شده توسط:  
(18 اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۰۹ ب.ظ)davood_2016 نوشته شده توسط:  سلام

سلام کتاب راسل را خوانده ام و منظورم تابع تصمیم گیری نبود منظورم تابع دما بود که چی بذاریم

بله ببخشید. درست میگید.

ارسال:

fatemeh69 پاسخ داده:

(۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۸:۲۷ ب.ظ)davood_2016 نوشته شده توسط:  بله ببخشید. درست میگید.

خواهش می کنم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تابع مولد ss311 ۰ ۱,۳۲۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تابع ورودی فلیپ فلاپ naghmeh70 ۳ ۲,۸۶۶ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۶:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  تابع منطقی naghmeh70 ۲ ۲,۴۵۳ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: naghmeh70
  تابع خروجی pla naghmeh70 ۲ ۲,۹۴۷ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۴۶ ق.ظ
  محاسبه تابع جرم احتمال whynot2 ۱ ۳,۲۸۶ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ۰۲:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  حد تابع مختلط zak ۱ ۴,۰۳۰ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  تابع خروجی naghmeh70 ۲ ۲,۴۰۳ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۱۲ ب.ظ
  سراسری ۹۰ - تابع هیوریستیک ali.majed.ha ۵ ۳,۱۰۷ ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ ۱۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  حل سوال ۱۹ دکتری ۹۶ ( تابع بازگشتی ) arash691 ۰ ۱,۶۰۵ ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: arash691
  محاسبه تابع بازگشتی با ضرایب alireza01 ۱ ۲,۰۳۰ ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ ۰۵:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close