زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۱۱:۱۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

۸۸- مصاحبه با نفر اول المپیاد کامپیوتر و رتبه ۲ مهندسی نرم افزار

ارسال:
۲۰ شهریور ۱۳۹۰, ۰۶:۰۲ ب.ظ
۸۸- مصاحبه با نفر اول المپیاد کامپیوتر و رتبه ۲ مهندسی نرم افزار
با سلام، لطفاً خود را معرفی کنید.

من محمد حسین غفاری، دانشجوی رشته کامپیوتر، دانشگاه آزاد تهران مرکز می باشم . معدلم برای کنکور ارشد ۱۵/۴۴ بود و رتبه ۲ آزمون کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر، گرایش نرم افزار را کسب نمودم.

از رشته خود راضی هستید؟

من از دبیرستان علامه حلی وارد دانشگاه آزاد شدم. تصمیم داشتم که برای ارشد تغییر رشته دهم و رشته روانشناسی که مورد علاقه‌ام بود بخوانم. بالاخره در عید سال ۸۵ بود که مصمم شدم که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنم و پس از بررسی و پرس وجو از اساتیدم رشته کامپیوتر را انتخاب نمودم.

رتبه شما در المپیاد چند شد؟

من در المپیاد رتبه ۱ را کسب نمودم. اینکه در المپیاد رتبه‌ام ۱ شد و در رشته نرم افزار۲‌، فکر می کنم به خاطر معدلم بود. چون درصدهایم در مقایسه با رتبه اول کنکور چندان فرقی نداشت. یک درس را من بالاتر زده بودم و درصد ریاضی ایشان از من بالاتر بود.

از چه زمانی درس خواندن برای آزمون ارشد را آغاز نمودید؟

از تابستان ۸۵ شروع کردم. هر روز درس می خواندم. در واقع روزی نبود که درس نخوانده باشم حتی برای ۱۰ دقیقه، شبهایی پیش می آمد که بسیار خسته بودم ولی خودم را وادار می کردم که هر جور شده ۱۰ دقیقه را درس بخوانم. درکل می توانم بگویم در تابستان بیشتر از ۲-۱ ساعت در روز درس نمی خواندم.

کم کم درس خواندنم را بیشتر کردم به گونه ای که در پائیز بیشتر از تابستان درس می­خواندم. مثلاً روزی ۴-۳ درس می خواندم. در طول ترم درسها را به خوبی خوانده بودم و نگرانی بابت امتحاناتم نداشتم. در زمستان بعد از امتحانات ترم، تا دم کنکور اصلاً دانشگاه نمی رفتم معمولاً برای شرکت در کلاسهای مؤسسه نصیر از منزل خارج می شدم. در ۱/۵ ماه باقیمانده تا کنکور روزی ۷-۶ ساعت در روز درس می خواندم و نگذاشتم که این رویه متوقف شود.

در کلاسهای کدام دروس شرکت می کردید؟

معماری، ساختمان داده، نظریه زبانها، طراحی الگوریتمها و سیستم عامل.

در آزمونها چه طور؟

در ۲ آزمون شرکت کردم. در یکی از آزمونهای طبقه بندی (آزمون چهارم ۱۰۰%) و یکی از آزمونهای جامع (آزمون نهایی).

از نحوه مطالعه تان بگویید؟

من سعی می کردم درسها را از روی کتابهای منبع مطالعه کنم. به عنوان مثال؛ برای درس سیستم عامل یک کتاب را به عنوان منبع انتخاب کرده بودم و پس از مطالعه فصلهای مختلف این کتاب، مطالب آنرا با کتابهای دیگر مقایسه می کردم. بعضی از مطالب که یکسان بود ولی مطالبی هم وجود داشت که در یک کتاب بود و در کتاب دیگر وجود نداشت. سعی می کردم یک سوم تستهای کتابها را حل کنم. مسائل کتابها را به صورت تشریحی حل می کردم نه به صورت تستی. برای تست از کتابهایی که در مؤسسه شما تهیه کرده بودم استفاده نمودم. در ۴-۳ هفته باقیمانده تا کنکور، تستهای ۵ سال گذشته را می زدم.

چه منابعی را به داوطلبان رشته کامپیوتر پیشنهاد می کنید؟

گسسته: گریمالدی؛ یک کتاب دو جلدی هست که خوب نیست. یک کتاب چهار جلدی دارد (مؤسسه انتشارات فاطمی) و کتاب Rosen (ترجمه نشده)که من از انتشارات شریف دریافت کردم.

ساختمان داده ها :Data Structures in C++ (Sahni,Horowitz)

مدار منطقی: نلسون (ترجمه شده)

نظریه زبانها و ماشینها: دو کتاب فارسی مربوط به صراف زاده هست که خوب نیست. Peter Linz (ساده)که از انتشارات شریف تهیه کردم و Sipser , Hopcroft- Ulman(پیشرفته)

معماری کامپیوتر: برای کسانی که می خواهند مطلب را یاد بگیرند کتابPaterson کتاب خوبی است،کتاب Stallings هم خوب است ولی ترجمه نشده است. برای تست کتاب آقای یوسفی (پوران پژوهش) کتاب مفیدی است. کتاب ترجمه شده مانو هست که کامل نیست.

سیستم عامل: Stallings (ترجمه دکتر پدرام)‌، Tanenbam (ترجمه دکتر حقیقت)‌، Silbershutz (زبان اصلی) ترجمه شده هست ولی خوب نیست.

محاسبات عددی: بوردن؛ ترجمه دکتر علی اکبر عالم زاده

پایگاه داده ها: C.J.Date ترجمه شده این کتاب هست ولی خیلی ناقص است. آقای Date پایه گذار این درس است که کتابش هم مرجع است‌، کتاب آقای روحانی رانکوهی هم کتاب خوبی است اگر از اول تا آخر خوانده شود بسیار زیاد است.

کامپایلر: کتاب ای هو هست ولی نخوانند بهتر است. سعی کنند برای این درس سرکلاس یکی از اساتید حاضر شوند. مثل دکتر یوسفی و دکتر قاسم خانی که استاد دانشگاه شریف هستند.

زبانهای برنامه سازی: کتابی بود که از انتشارات نصیر تهیه کردم ولی نمی دانم مربوط به کجا می شد. روی آن نوشته بود سنجش... . کتاب آقای جعفرنژاد قمی هست که ترجمه خوبی ندارد.

طراحی الگوریتم: Introduction to algorithms (معروف به CLRS که ابتدای نام چهار نویسنده آن است) این کتاب قطور است و جلد سبز و سفید دارد.

با استفاده از تجربه کنکورخود و توصیه به داوطلبان، کلام آخرتان را بگویید؟

درسهای ضریب ۴ را خوب بخوانند چون خیلی تأثیر گذار است.۴۰% نمره تراز از این دروس است.

ریاضی گسسته پایه همه دروس است روی این درس حسابی کار کنند تا وقتی که به دروسی مثل کامپایلر و سیستم عامل می رسند بتوانند مسائل آنها را به راحتی حل کنند.

منبع:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

و سایت نصیر
۵
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: mkarimi1987 , barca , Donna , firouzi.s , پریناز ۶۸ , saba7 , Helmaa , latifi , - rasool - , sajad_8900 , matrix.h32 , be_sooye_movafaghiat , salimeh , ashena1
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۰, ۱۲:۰۸ ب.ظ
RE: 88- مصاحبه با نفر اول المپیاد کامپیوتر و رتبه ۲ مهندسی نرم افزار
ممنون برای مصاحبه

ولی قبلاً در سایت گذاشته شده:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۱
۱
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  منابع درسی اول دبیرستان azaaadeh457 ۱ ۱,۰۶۸ ۰۴ دى ۱۴۰۱ ۱۰:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  مرخصی در ترم اول و سپس انصراف MSZ ۱۷ ۳۹,۵۵۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۵۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۴۲۳ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  معماری روزانه تربیت مدرس (۳۰۶ معماری+۲۷۱ هوش+۳۲۵ نرم)(رتبه اولی) m.1373 ۳ ۴,۵۹۴ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: imali
  راهنمایی انتخاب واحد ترم اول، ارشد نرم، مباحث بیگ دیتا و دیتابیس arian_61 ۱ ۲,۵۳۶ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: arian_61
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۳۷ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  راهنمایی در مورد دروس ترم اول هوش sina_bhh ۴۷ ۳۴,۸۱۸ ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ۰۵:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Arezouuu
  نکات کلیدی در چاپ کاتالوگ (قسمت اول) melinaa ۰ ۱,۷۵۹ ۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: melinaa
Sad اعزام اول شهریور کمک iman_amani ۸ ۵,۹۴۶ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: sina72
  کمک در مورد انتخاب رشته ...... اول شبانه تهران یا روزانه شهرستان؟ Shine_20 ۵ ۵,۲۱۳ ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: SASSAN.S

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close