زمان کنونی: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۵۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

روش درست درس خواندن از صفر (پایگاه داده)

نظرسنجی: برای درس پایگاه داده کدوم گزینه رو پیشنهاد میکنید؟
C.J date
روحانی رانکوهی
سیلبرشاتز
به کتاب تست اکتفا میکنم
[نمایش نتایج]

ارسال:

ania_13 پرسیده:

با اجازه از SarahArshad عزیز که اینگونه تاپیک ها رو ایجاد میکنه. به دلیل کنجکاوی زیادی که درمورد این درس داشتم نتونستم صبر کنم و میخواستم هرچه زودتر نظر بقیه رو بدونم.

توی دوره کارشناسی تسلط خوبی روی این درس داشتم و با نمره عالی پاسش کردم. همیشه به نظرم درس خیلی آسونی بوده (نمیدونم نظر بقیه هم همینه یا نه؟) برای کنکور هم هرچند وقت زیادی بهش اختصاص ندادم کتاب مقسمی رو خوندم و تستها رو خوب میزدم. اما نمیدونم چرا سرجلسه کنکور تستها لاینحل به نظرم اومد و هیچ کدوم رو نزدم!!! در واقع به نظرم این درس بهم خیانت کرد!!!

ممنون میشم اگه درباره این درس نظرتون رو بفرمائید. به نظرتون اشکال کجاست؟ شما چند درصد زدید؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

SarahArshad پاسخ داده:

چگونه پایگاه داده را از صفر بخوانم؟

آنیا جان یه لطفی کن عنوان رو اینجور بنویس که این سری از تاپیکها همه پشت سر هم قرار بگیرن وخودشون بعد یه مدت بشن رفرنس مراجعه دوستان

فکر کنم این درس تو آی تی خیلی سختتر باشه وتوی نرم آسان تره .

۱
ارسال:

mr-sky پاسخ داده:

ارشد به تمرینات کتاب دیت شباهت نداشتند؟

۰
ارسال:

ania_13 پاسخ داده:

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۳ ق.ظ)mr-sky نوشته شده توسط:  ارشد به تمرینات کتاب دیت شباهت نداشتند؟
من این کتاب رو نخوندم! نمیدونم

۰
ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

این درس به نظرم کاملاً به طراح سوال بستگی داره. ممکنه به قدری سخت سوال رو طرح کنند که حتی استادیار دانشگاه مطرحی (اسمش رو نمیارم اما رتبه دو رقمی فقط می‌گیره) هم نتونه به راحتی سوالات رو حل کنه و در مقابل هم ممکنه سوالات به قدری ساده باشه که...
من خودم روی مباحث جبر رابطه‌ای و نرمال‌سازی بیشتر احساس ضعف می‌کنم و احساس می‌کنم باید این ۲ مبحث رو از مرجع بخوانم.
برای SQL تسلط هر چه بیشتر به مفاهیم کلیدی فکر میکنم کمک میکنه... مفاهیم پایگاه داده‌ها هم که مباحث مشخصی هستند.

۰
ارسال:

ania_13 پاسخ داده:

بچه ها لطفا کتب پیشنهادیتون رو بفرمائید تا یه نظرسنجی هم راه بندازیم

۰
ارسال:

SarahArshad پاسخ داده:

برای مرجع بیشتر C.J date , رانکوهی رو معرفی می کنن .برای تست هم مقسمی بی رقیبه تو پایگاه .

۰
ارسال:

SarahArshad پاسخ داده:

فصول از روی مقسمی به این صورت هستندبا توجه به فصول نظر بدید(دوستان در نظر داشته باشن که نوع تستهای نرم با آی تی فرق داره )
فصل۱:مفاهیم اولیه
فصل۲:نمودار ERP
فصل۳:تعریف پایگاه داده ها
فصل ۴: ساختارهای داده ای
فصل۵:مفاهیم مدل رابطه ای
فصل ۶: جبر رابطه ای
فصل ۷:حساب رابطه ای
فصل۸: SQL
فصل۹:وابستگی تابعی
فصل۱۰:نرمال سازی

کتاب من چاپ ۸۶ هست

دوستان خوندن رانکوهی حتمی لازمه یا همین مقسمی کافیه ؟ اگه بخوام رو همه تستها حساب کنم

۰
ارسال:

ania_13 پاسخ داده:

به نظر منم حق با توئه من که کتاب تستی جز مقسمی ندیدم که خوب باشه بقیه رو نمیدونم.

پس کتب مرجع رو C.J date , رانکوهی برای نظر سنجی قرار بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کس دیگه ای نظری نداره؟

۰
ارسال: #۱۰

SarahArshad پاسخ داده:

راستی سیلبرشاتز هم هست که من ندیدم فقط شنیدم

۰
ارسال: #۱۱

comp_s پاسخ داده:

RE: روش درست درس خواندن از صفر (پایگاه داده)

سلام بچه ها پایگاه مشکل منم هست امسال خیلی پایگاه خوندم و فکر میکردم ۱۰۰ میزنم اما سر جلسه شوکه شدم و فقط ۲۷ درصد زدم، پایگاه دو ساله که خیلی سخت سوال میدن سال ۹۰ هم سوالا فوق العاده سخت بود.

۰
ارسال: #۱۲

خانه سبز پاسخ داده:

پایگاه مقسمی دیگه جواب گو نیست
پوران هم چندان تعریفی نداره
سیلبرشاتز و دیت به شرط مفهومی خوندن و حل تمرین.
حق جو برای دور زدن.

۰
ارسال: #۱۳

mr-sky پاسخ داده:

در مورد جزوه کنکور رانکوهی نظری ندارید؟ اخه ادم از کجا بدونه درست حل کرده! تمریناتی که حل ندارند

۰
ارسال: #۱۴

SarahArshad پاسخ داده:

لطفا دوستان هر ارسالی که دارن بگن منظورشون برای آی تی هست یا نرم چون سطح سوالا فرق داره

۰
ارسال: #۱۵

SaMiRa.e پاسخ داده:

(۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۰۱ ق.ظ)SarahArshad نوشته شده توسط:  لطفا دوستان هر ارسالی که دارن بگن منظورشون برای آی تی هست یا نرم چون سطح سوالا فرق داره

واقعا ؟ یعنی چقدرفرق داره ؟ من امسال میخوام آی تی بدم خوب ، الان دچار شک شدم Tongue
البته تاحدودی میدونستم تفاوت داره ، یعنی توانتخاب منبع هم اثر داره ؟

۰
ارسال: #۱۶

SarahArshad پاسخ داده:

سوالهای آی تی سختترن در پایگاه

۰
ارسال: #۱۷

ania_13 پاسخ داده:

عجب! پس سئوالات نرم آسون تره؟ خوب کسی هست منابع رو خونده باشه ما رو بیشتر راهنمایی کنه؟

۰
ارسال: #۱۸

hnarghani پاسخ داده:

البته منم یه پیشنهاد داشتم من خودم برای کنکور ۹۱ کتاب آقای مهندس امین شکری انتشارات مدرسان را خوندم و کتاب خیلی خوبی هم هست .من این کتاب کامل خوندم و سه تا سوال را با اطمینان کامل جواب دادم .

۰
ارسال: #۱۹

ania_13 پاسخ داده:

(۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۴۱ ب.ظ)hnarghani نوشته شده توسط:  البته منم یه پیشنهاد داشتم من خودم برای کنکور ۹۱ کتاب آقای مهندس امین شکری انتشارات مدرسان را خوندم و کتاب خیلی خوبی هم هست .من این کتاب کامل خوندم و سه تا سوال را با اطمینان کامل جواب دادم .
شما نرم افزار بودین خوب مثل اینکه سئوالات نرم آسون تره.

نگاهی به سئوالات آی تی ننداختید ببینید با این کتاب میشه به اونها هم جواب داد ؟

۰
ارسال: #۲۰

MSZ پاسخ داده:

بهترین کتاب برای یادگیری این درس کتاب Ullman هست
و بعدش کتاب المسری
اینا واقعا عالی هستن

بهترین کتاب نکته و تستی هم که دیدم همون مقسمیه
توی یه حجم کم اکثر نکات مهم رو جمع کرده. برای تسلط و مرور خیلی کتاب خوبیه
ولی تو کنکور آی تی ۹۰، فقط کسایی با پایگاه میتونستن خوب کنار بیان که روی مرجع تسلط داشته باشن.
نمی خوام بگم برین این دو تا کتاب رو بخونین (ترجمه هم نشدن) ولی حداقل دم دست داشته باشین که اگر دیدین تو یه مبحثی خیلی ضعف دارین (از پایه) از توی این دو تا کتاب اون مبحث رو بخونین

یه درخواست هم از دوستان ساکن تهران دارم: اگه تونستین از جناب رانکوهی بپرسین پاسخ نامه اون کتاب تستشون که از سه سال پیش میخواد چاپ بشه چرا چاپ نمیشه؟!!!
فکر کنم کلا یادشون رفته که قرار بوده یه چیزی رو بدن واسه چاپ! Big Grin
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۲۱

SaMiRa.e پاسخ داده:

(۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۰ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  ولی تو کنکور آی تی ۹۰، فقط کسایی با پایگاه میتونستن خوب کنار بیان که روی مرجع تسلط داشته باشن.
نمی خوام بگم برین این دو تا کتاب رو بخونین (ترجمه هم نشدن) ولی حداقل دم دست داشته باشین که اگر دیدین تو یه مبحثی خیلی ضعف دارین (از پایه) از توی این دو تا کتاب اون مبحث رو بخونین

یعنی کتاب رانکوهی به عنوان مرجع زیاد تعریفی نداره ؟ Huh

ارسال: #۲۲

MSZ پاسخ داده:

(۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۵ ب.ظ)SaMiRa63 نوشته شده توسط:  
(13 خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۰ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  ولی تو کنکور آی تی ۹۰، فقط کسایی با پایگاه میتونستن خوب کنار بیان که روی مرجع تسلط داشته باشن.

یعنی کتاب رانکوهی به عنوان مرجع زیاد تعریفی نداره ؟ Huh

کتاب جناب رانکوهی اصلا مرجع نیست!!!
کتاب ایشون صرفا گردآوری برخی مباحث از کتاب های مرجع هست
ولی از این صحبت ها که بگذریم، اگر بخوایین یه کتاب به اون حجم (و با یک زبان فارسی که در اون حد سلیس و روانه!!!!!!!) رو بخونین، به نظرم خیلی بهتره که برین کتاب دیت یا سیلبرشاتز رو عمیق و دقیق بخونین و سوالاش رو حل کنین
من چند فصل رانکوهی رو خوندم. خیلی بهم نچسبید. (شاید دیگران بپسندنش)
ولی کتاب دیت رو اگه دقیق بخونین (شاید مجبور شین بعضی قسمت ها رو بیش از یه بار بخونین) خیلی عمیق تره.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۲۳

maryam.raz پاسخ داده:

من شروع کرده بودم به خوندن کتاب رانکوهی
ولی خیلی خوشم نیومد!
کاش دوستانی که تجربه دارن در این زمینه کمک کنن که چی بخونیم کافیه!
یا چه فصل هایی از همین کتاب رانکوهی مهم تره!

۰
ارسال: #۲۴

iatii پاسخ داده:

من فقط مقسمی خوندم .
۷۷/۷۸% زدم

۰
ارسال: #۲۵

MSZ پاسخ داده:

من جعفرنژاد رو دارم
یکم ترجمه ناجوری هست ولی قابل فهمه... میشه خوندش
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۲۶

mhesabi پاسخ داده:

(۰۶ تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۵۸ ق.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  چه فصل هایی از همین کتاب رانکوهی مهم تره!
من هم تقریبا همین سوال رو دارم. دوستانی که قبلا این کتابو خوندن می تونن راهنمایی کنن کدام فصلهای این کتابو برای ارشد IT خوندن.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۲۷

MSZ پاسخ داده:

(۱۱ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸ ب.ظ)mhesabi نوشته شده توسط:  
(06 تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۵۸ ق.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  چه فصل هایی از همین کتاب رانکوهی مهم تره!
من هم تقریبا همین سوال رو دارم. دوستانی که قبلا این کتابو خوندن می تونن راهنمایی کنن کدام فصلهای این کتابو برای ارشد IT خوندن.

فصل ۱۰ و به بعد
ولی کلا نخونینش هم چیزی از دست نمیدین.
چون اگه اصرار دارین همچین کتابی رو بخونین، خب برین مرجع بخونین! مرجع که خیلی بهتر از یه کتاب گردآوری شده هست.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۲۸

n65 پاسخ داده:

من که فعلاً از کتاب رانکوهی راضی ام و برخلاف حجم زیادش به نظرم خوب توضیح داده ،البته این نظر من و کتاب دیت یا بقیه ی کتاب هارو ندیدم که مقایسه کنم ولی کلاً کتاب قابل فهمی ه و در کنارش تونستم تست هارو هم خوب بزنم و تا الان که مشکلی نداشتم ...
به نظرم تو ارشد آدم یه کتاب رو خوب بفهمه و بهش تسلط داشته باشه بهتر از این ه که خودمون رو با جزوه و انواع کتاب و ترجمه ها شلوغ کنیم ،هرچند گاهی برای فهمیدن بعضی فصل ها ناچار میشیم Big Grin
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۲۹

ania_13 پاسخ داده:

(۲۰ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۱۵ ق.ظ)n65 نوشته شده توسط:  من که فعلاً از کتاب رانکوهی راضی ام و برخلاف حجم زیادش به نظرم خوب توضیح داده ،البته این نظر من و کتاب دیت یا بقیه ی کتاب هارو ندیدم که مقایسه کنم ولی کلاً کتاب قابل فهمی ه و در کنارش تونستم تست هارو هم خوب بزنم و تا الان که مشکلی نداشتم ...
به نظرم تو ارشد آدم یه کتاب رو خوب بفهمه و بهش تسلط داشته باشه بهتر از این ه که خودمون رو با جزوه و انواع کتاب و ترجمه ها شلوغ کنیم ،هرچند گاهی برای فهمیدن بعضی فصل ها ناچار میشیم Big Grin
تستهای سالای اخیرو هم تونستید بزنید؟ میدونید که روند طرح سئوال عوض شده این چند سال

(۰۸ تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۵۰ ب.ظ)iatii نوشته شده توسط:  من فقط مقسمی خوندم .
۷۷/۷۸% زدم
جالبه واقعا!

۰
ارسال: #۳۰

pita پاسخ داده:

من برای پایگاه داده رانکوهی رو دارم و مقسمی چاپ ۸۴ - چه کتاب کنکوری بخرم که هم سوالای سال جدید رو داشته باشه و هم درسنامش منو تو جواب دادن سوالای سالای جدید کمک کنه؟ممنون

۰
ارسال: #۳۱

alirooki پاسخ داده:

همه گفتن ما چی خوندیم و گفتن رانکوهی بده چی یده....یک نفر نگفت چی خوبه مرجع چی هست ترجمه کی خوب هست؟

۰
ارسال: #۳۲

foranyone پاسخ داده:

اگر فرصت کافی باشه و مثلا تو یه درس دیگه واقعا قوی هستید و می تونید واسه پایگاه یکم بیشتر وقت صرف کنید، کتاب آقای رانکوهی واقعا انتخاب خوبیه من هر وقت این کتاب رو میخونم لذت میبرم!
[/b]فقط یک نکته :[b]
تقریبا ۹ فصل اول این کتاب مباحثی هستند که شاید از کل این مطالب حداکثر ۲ تا سوال بیاد به همین خاطر فصل های ۱۰ تا
۱۵ خیلی خیلی مهم تر هستند.

من کتاب آقای حق جو رو هم مرور کردم برای کسی که هیچی از پایگاه نمیدونه اصلا خوب نیست چون خیلی کوتاه توضیح داده شده.

۰
ارسال: #۳۳

esi پاسخ داده:

من از روی تجربه خودم به دوستان توصیه می کنم یکبار کتاب مقسمی رو کامل بخونید بعد برید سراغ کتاب رانکوهی ، کتاب رانکوهی حرف نداره اما کمی وقت گیره، یکبار کتاب مقسمی رو بخونید(راحت میشه با برنامه ریزی موازی درسا در عرض ۲و۳ هفته همزمان با درسای دیگه خوند) تا کلیت کار دستتون بیاد و با درک بیشتری کتاب رانکوهی رو بخونید و از طرفی هم خیالتون راحته که یکبار کتاب رو خوندید و بیشتر مباحث رو بلدید.

۰
ارسال: #۳۴

n.mehr پاسخ داده:

سلام
من اصلا پایگاه نخوندم یک کتاب میخواهم که خیلی سلیس و روان توضیح بده به نظرتون رانکوهی و مقسمی خوبه که از الان شروع کنم؟
من توی اینترنت ی جزو ۲۰۶ صفحه ای پیدا کردم از ایشون همینه کتابشون؟ یا باید برم کتابشونو بخرم؟
کتابشون حل المسائلم داره؟
ممنون دوستان از جواباتون

ارسال: #۳۵

aydingol پاسخ داده:

(۱۷ فروردین ۱۳۹۲ ۰۹:۳۵ ق.ظ)n.mehr نوشته شده توسط:  سلام
من اصلا پایگاه نخوندم یک کتاب میخواهم که خیلی سلیس و روان توضیح بده به نظرتون رانکوهی و مقسمی خوبه که از الان شروع کنم؟
من توی اینترنت ی جزو ۲۰۶ صفحه ای پیدا کردم از ایشون همینه کتابشون؟ یا باید برم کتابشونو بخرم؟
کتابشون حل المسائلم داره؟
ممنون دوستان از جواباتون

کتاب رانکوهی کتاب مناسبیه. برای مبحث SQL بهتره کتاب دیت بخونید. کتاب مقسمی هم که همیشه توصیه شده.
اما جزوه اینترنی با کتاب جناب دکتر فرق داره.
مفاهیم بنیادی پایگاه داده ها تالیف دکتر رانکوهی انتشارات جلوه ۲۵۰۰۰ تومان
کتاب دیت هم من ترجمه علیخانزاده استفاده می کنم و به نظرم خوبه
موفق باشید
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۳۶

kingxerxes پاسخ داده:

من کتاب دیت رو توصیه میکنم چونکه هم تو سرفصل پایگاه داده وزارت علوم هست هم اینکه کتاب در دسترسیه. ترجمه هایی که دیدم زیاد جالب نبودند پس توصیه میکنم متن انگلیسیش رو بخونید ، ساده گفته و خوندنش سخت نیست . با این کار واسه زبان هم تمرین میکنید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۲ ۱۳,۲۳۱ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  فیلم کامل آفلاین پایگاه داده استاد خلیلی فر mona64 ۶ ۵,۷۱۲ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ۱۰:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Noura9999
  دانلود حل نمونه مسائل پایگاه داده المصری jazana ۳ ۶,۳۵۶ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M--mohammadi
  خواندن گروهی کنکور دکتری هوش ۹۹ Lootus ۹ ۷,۹۸۴ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۶۰۲ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  فایل تصویری پایگاه داده پیشرفته دکتر حق جو yaser.b ۱۹ ۱۶,۵۸۳ ۲۷ دى ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: zahrazahra54
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۳۰۱ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۸۴۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۸۲۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  درخواست حل المسائل کتاب پایگاه داده پیشرفته سیلبرشاتس shahryar711 ۲ ۵,۸۶۹ ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: zhila1994

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close