زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۵:۱۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

از زبان های زیر کدام زبان منظم است؟

ارسال:

مازیار صفایی پرسیده:

این دو سوال در آزمون ۵۰% اول پارسه اومده.
پاسخ نامه می گه سوال ۵۷ هر سه منظم است.

سوال ۶۲ هم جواب داده L1 منظم و L2 نامنظم است.

لطفا نظرات خودتان را اعلام کنید .گرنه من کلا دیگه نظریه نمی خونم!Big Grin

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

Bache Mosbat پاسخ داده:

سوال ۵۷ هر سه زبان منظمه . چون:
زبان l1 در واقع همون سیگما استار هست .
زبان l2 برابر (سیگما استار)ab(سیگما استار) هست که منظمه .
زبان l3 هم برابر سیگما استاره‌!
یه ذره فکر کنین اگه بازم چراییش سواله توضیح بدم . Smile
سوال ۶۲ زبان l1 برابر (سیگما استار)aa است پس منظمه .
زبان l2 هم واضحه که نا منظمه . چون احتیاج به حافظه داره .

ارسال:

مازیار صفایی پاسخ داده:

RE: از زبان های زیر کدام زبان منظم است؟

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۱۵ ب.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  سوال ۵۷ هر سه زبان منظمه . چون:

ممنون می شم توضیح بدید. در L1 سوال ۵۷ چطوری با یک DFA تعداد برابر a و b رو کنترل می کنید؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

sasanlive پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۱۵ ب.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  سوال ۵۷ هر سه زبان منظمه . چون:

ببخشید من جسارت میکنم خانم بچه مثبت. در سوال ۶۲ الفبای w فقط شامل a میشه. یعنی از صورت سوال معلومه یا تو سوال گفته شده؟مثلا اگه b هم داشته باشه.یه زبان در L1 میتونه به این شکل هم باشه:aaabbabaaba واسه n=3

۰
ارسال:

Bache Mosbat پاسخ داده:

ببینین دوست عزیز لازم نیست که بشمرین اصن!! به همون شکلی که گفتم به زبان نگاه کنین! وقتی سیگما استار زیر مجموعه‌ی یه زبان باشه پس خود زبان هم برابر سیگما استاره .
(۰۴ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۲۰ ق.ظ)sasanlive نوشته شده توسط:  منم میدونم ولی شما گفتین. L1 فقط زبان aa استارو تولید میکنه. نگاهی به ارسال اولیتون بندازین .

شما جواب منو بد خوندین . من چون حال نداشتم تو افزونه‌ی تک فرمول تایپ کنم فارسی نوشتم . منظورم این بود که زبان "سیگما استار""aa" هست . یعنی یه aa و دنبالش سیگما استار .

ارسال:

sasanlive پاسخ داده:

(۰۴ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۲۳ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  شما جواب منو بد خوندین . من چون حال نداشتم تو افزونه‌ی تک فرمول تایپ کنم فارسی نوشتم . منظورم این بود که زبان "سیگما استار""aa" هست . یعنی یه aa و دنبالش سیگما استار .

خوب پس تشابه اسمی بود Big Grin.
منم از اول همینو گفتم. دوستان قبول نمیکنن.

۰
ارسال:

Bache Mosbat پاسخ داده:

آقای باد دقت کنین:
سوال ۵۷ زبان اول‌: فرض کنین یه حالت n برابر ۰ باشه . پس زبان برابر سیگما استار می شه . آیا زبانی بزرگتر از سیگما استار داریم؟ نه! پس نتیجه می گیریم زبان برابر سیگما استاره! یعنی حالت های دیگه‌ی n اینو در بر می گیره .
در زبان دوم‌: فرض کنین n برابر ۱ هست . پس زبان برابر aa و دوتا سیگما استار اطرافش هست. که این بزرگترین حالت این زبانه و بقیه‌ی حالت هاشو هم پوشش می ده . پس این زبانم منظمه .
در زبان سوم‌: فرض کنین W برابر لاندا . v برابر سیگما استاره . پس چون بزرگترین حالته بزرگترین حالت زبانه و بقیه رو هم پوشش می ده . Smile
اصلا لازم نیست که ریورس رشته رو کنترل کنین . فقط کافی بود یه جور دیگه به سوال نگاه کنین .

ارسال:

مازیار صفایی پاسخ داده:

(۰۴ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۳۰ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  آقای باد دقت کنین:
سوال ۵۷ زبان اول‌: فرض کنین یه حالت n برابر ۰ باشه . پس زبان برابر سیگما استار می شه . آیا زبانی بزرگتر از سیگما استار داریم؟ نه! پس نتیجه می گیریم زبان برابر سیگما استاره! یعنی حالت های دیگه‌ی n اینو در بر می گیره .
در زبان دوم‌: فرض کنین n برابر ۱ هست . پس زبان برابر aa و دوتا سیگما استار اطرافش هست. که این بزرگترین حالت این زبانه و بقیه‌ی حالت هاشو هم پوشش می ده . پس این زبانم منظمه .
در زبان سوم‌: فرض کنین W برابر لاندا . v برابر سیگما استاره . پس چون بزرگترین حالته بزرگترین حالت زبانه و بقیه رو هم پوشش می ده . Smile
اصلا لازم نیست که ریورس رشته رو کنترل کنین . فقط کافی بود یه جور دیگه به سوال نگاه کنین .

پس با این نگاه آیا زبان زیر منظمه؟
L={ [tex]WcW^RV[/tex]:w,v E {a,b}*}

منظور از E همون عضویته
اینجا هم اگر W رو برابر لاندا در نظر بگیم می مونه یک c و یک v که همون سیگما استاره؟

۰
ارسال:

Bache Mosbat پاسخ داده:

نه! . چون قبلش یه w داریم و باید بعد c که یک جدا کنندس تکرار بشه ریورسش . اگر مثلا c اول بود منظم بود!
اگر c یه زبان عضو سیگما استار بود هم منظم بود . مثل مثال قبل . چون در مثال قبل v خودش یه زبانه اینجوری شده . Smile .

شما اگه c رو یه کاراکتر بگیرین نه منظم نیست! ولی اگه c رو یه زبان بگیرین که عضو سیگما استاره منظم می شه .

۰
ارسال: #۱۰

pos پاسخ داده:

من ۵۷ را ۴ (هر سه نا منظم) و ۶۲ هم هر دو نا منظم. نظریه اش خیلی ناجور بود Sad

ارسال: #۱۱

مازیار صفایی پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۵۴ ب.ظ)pos نوشته شده توسط:  من ۵۷ را ۴ (هر سه نا منظم) و ۶۲ هم هر دو نا منظم. نظریه اش خیلی ناجور بود Sad

دقیقا!

وقتی پاسخ رو دیدم شوکه شدم!
اگه طبق پاسخ پارسه اینها منظم باشن یعنی من کلا هیچی نظریه حالیم نیست!Sad
اگه کسی فکر می کنه اینها منظم اند لطفا دلیلشو اینجا بگه....

اگه کسی هم معتقده این‌ها نامنظم هستند اعلام کنه...

۰
ارسال: #۱۲

pos پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۵۷ ب.ظ)باد نوشته شده توسط:  اگه طبق پاسخ پارسه اینها منظم باشن یعنی من کلا هیچی نظریه حالیم نیست!Sad

منم همینطور Big Grin

۰
ارسال: #۱۳

sasanlive پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۳۴ ب.ظ)باد نوشته شده توسط:  این دو سوال در آزمون ۵۰% اول پارسه اومده.

من خیلی وقته نظریه نمیخونم. آزمونم شرکت نمیکنم. واسه همین ممکنه جوابم درست نباشه ولی گفتم بگم. دیدم دو بچه باحال ارسال دادن گفتم حیفه منم ندم Big Grin.
در سوال ۶۲ وقتی تعدادn کوچکتر از w باشه زبان منظمه. چون w که همون الفباست تعدادش محدوده. پس میشه براش dfa رسم کرد. ولی وقتی n بزرگتر از w باشه دیگه نمیتویم فرض کنیم که n محدوده پس به یک حافظه نامحدود نیاز داریم.

ارسال: #۱۴

مازیار صفایی پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵ ب.ظ)sasanlive نوشته شده توسط:  
(03 آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۳۴ ب.ظ)باد نوشته شده توسط:  این دو سوال در آزمون ۵۰% اول پارسه اومده.

من خیلی وقته نظریه نمیخونم. آزمونم شرکت نمیکنم. واسه همین ممکنه جوابم درست نباشه ولی گفتم بگم. دیدم دو بچه باحال ارسال دادن گفتم حیفه منم ندم Big Grin.
در سوال ۶۲ وقتی تعدادn کوچکتر از w باشه زبان منظمه. چون w که همون الفباست تعدادش محدوده. پس میشه براش dfa رسم کرد. ولی وقتی n بزرگتر از w باشه دیگه نمیتویم فرض کنیم که n محدوده پس به یک حافظه نامحدود نیاز داریم.

دقت کنید!
داریم a به توان n و این n باید با تعداد a‌ها در عبارت w برابر باشه.
چطوری با یک dfa می شه این تعداد رو ذخیره کرد که بعد شرط کمتر یا بیشترش رو چک کنیم؟!

۰
ارسال: #۱۵

pos پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵ ب.ظ)sasanlive نوشته شده توسط:  دیدم دو بچه باحال ارسال دادن گفتم حیفه منم ندم Big Grin

باز این خودش را چسبوند به ما Big Grin Tongue

حالا شما چطور تونستی براش dfa بکشی؟ اینکه n اش معلوم نیست!

ارسال: #۱۶

sasanlive پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۵۴ ب.ظ)pos نوشته شده توسط:  
(03 آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵ ب.ظ)sasanlive نوشته شده توسط:  دیدم دو بچه باحال ارسال دادن گفتم حیفه منم ندم Big Grin

باز این خودش را چسبوند به ما Big Grin Tongue

حالا شما چطور تونستی براش dfa بکشی؟ اینکه n اش معلوم نیست!
بهتون افتخار دادم Big Grin.
وقتی n کوچکتر از تعداده aها در w باشه یعنی تعداد a در aبتوانn از تعداد وضعیت های شامل a که در dfa زبان w میکشیم کمتره. و dfa رو میشه طوری کشید که این تعداد a رو طی کنه.
وقتی n بزرگتر از تعداده aها در w باشه یعنی تعداد a در aبتوانn از تعداد وضعیت های شامل a که در dfa زبان w میکشیم بیشتره.و dfa نمیتونه این تعداده a رو طی کنه.
بنده همین قدر میتونم توضیح بدم. بقیه جوابو واگذار میکنم به همکارم واتسون(pos) Big Grin.

۰
ارسال: #۱۷

پشتکار پاسخ داده:

به نظرم سوال ۵۸ میشه گزینه ۳ یعنی دارای سه حالته ولی در پاسخنامه نوشته چهار حالت با حالتهای trap!!!
نمی دونم چی بگم...
بنظرم سوالات ۵۹ و ۶۱ و۶۳ خیلی کنکوری نباشه...

۰
ارسال: #۱۸

pos پاسخ داده:

اخوی من که نفهمیدم. یک dfa بکش تا ما هم بفهمیم.

ارسال: #۱۹

sasanlive پاسخ داده:

(۰۳ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۲۱ ب.ظ)pos نوشته شده توسط:  اخوی من که نفهمیدم. یک dfa بکش تا ما هم بفهمیم.
قلموو ابزاره کارمو موقع تدریس تو کلاس جا گذاشتم Big Grin. ابزارش موجود نیست. باید یکم به فکرت فشار بیاری واتسون وگرنه سربازی در انتظارته.ما که رفتیم خیالمون راحته. Big Grin.

۰
ارسال: #۲۰

Xilinx پاسخ داده:

جواب های بچه مثبت دقیقا جوابه منه‌! من دیگه چی بگم ؟!

منم توی آزمون ۵۷ رو شک کردم نزدم . ۶۲ رو هم غلط زدم .مثل شما اشتباه فکر میکردم دیگه .جواب تشریحی رو که دیدم شوکه شدم.

خوبی آزمون همینه دیگه توی ۲تاش یه نکته تاکید شده که خیلی جالبه دیگه(منظورم قابل شمارش بودن به این مدله)

۰
ارسال: #۲۱

Bache Mosbat پاسخ داده:

الفبای w جایی ذکر نشده که فقط شامل a هست!! . بله یه عبارت زبان l1 می تونه همون شکلی باشه که شما فرمودین! من ایرادی نمی بینم! مشکلش کجاس؟

ارسال: #۲۲

sasanlive پاسخ داده:

(۰۴ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۰۸ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  الفبای w جایی ذکر نشده که فقط شامل a هست!! . بله یه عبارت زبان l1 می تونه همون شکلی باشه که شما فرمودین! من ایرادی نمی بینم! مشکلش کجاس؟

آخه شما فرمودین L1 زبان سیگما استاره aa رو تولید میکنه .خوب این که سیگما استاره aa نیست.

۰
ارسال: #۲۳

مازیار صفایی پاسخ داده:

من الان تمام اینترنت رو شخم زدم...
تمام تمرینات لینز رو مو به مو کنترل کردم...
جایی ندیدم حتی یک زبان مشابه این ۴ تا منظم باشه...
صحبت دوستان منو هنوز قانع نکرده....
چه طوری تعداد a و b رو می شمردید... ؟
چه طوری کنترل می کند که ریورس یک رشته را با رشته؟

چطور DFA رو ر سم می کنید؟

اگه مشابه این نمونه دارید توی لینز می شه آدرس بدید؟

۰
ارسال: #۲۴

Ali-B پاسخ داده:

همون طور که Bache Mosbat گفتن، زبان L1 سوال ۵۷ در نهایت [tex]\Sigma ^{*}[/tex] و منظم است.
----
برای L2 سوال ۵۷ هم میشه گفت: تمام رشته هایی که حداقل شامل یک رشته ab باشند، که فکر کنم کشیدن nfa خیلی راحت باشه
----
سوال ۱۲۰ کامپیوتر سال ۸۱ هم زبانی شبیه L3 سوال ۵۷ داده که طبق کلید منظم هست:

اینم زبانش: [tex]L_{1}=\left \{ww^{R}v|v,w \in \left \{ a,b \right \}^{*} \right \}[/tex]

تو کتاب گسترش علوم پایه، دلیل منظم بودنش اینطوری گفته:
فرض کنید [tex]w=\lambda[/tex]‌، در این حالت همه [tex]\Sigma ^{*}[/tex] تولید می‌شود. نتیجه می‌گیریم [tex]\Sigma ^{*}\subseteq L_{1}[/tex] و لذا [tex]L_{1}=\Sigma ^{*}[/tex]

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۲۰۵ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۶,۱۷۷ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۴۳۷ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۳,۱۴۹ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  آزمون آزمایشی ارشد کدام موسسه را شرکت کنیم Ali1991khe ۲ ۲,۹۲۰ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  ازمون های استخدامی فراگیر و امزش وپرورش شانی ۰ ۱,۷۴۹ ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ ۰۲:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: شانی
  کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین انتخاب است؟ elecomco ۲ ۲,۷۳۴ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
Big Grin کدام منابع برای هوش مصنوعی برای مهندسی پزشکی؟ sajadg ۳ ۴,۰۱۸ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  پر استفاده ترین مدل های هواپیما در ایران abolfazlda ۱ ۲,۷۲۱ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  گرامر منظم Sanazzz ۶ ۶,۱۲۶ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close