زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۸:۵۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

درس سیستمهای خبره

ارسال:

bahareh پرسیده:

درس سیستمهای خبره

استادمون یه تکلیف داده واسه دو هفته دیگه
گفته یه سیستم خبره موجود را توضیح بدید با کدها پایگاه دانش و همه جزئیاتش
کسی از دوستان می تونه کمک کنه reyhane خانم که خودشون استاد هوش مصنوعی هستن نشد خصوصی بدم
راستی این قضیه کاربر ویژه دیگه چیه؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Breeze پاسخ داده:

RE: درس سیستمهای خبره (برای Reyhane )

(۱۶ مهر ۱۳۹۰ ۰۲:۱۹ ب.ظ)bahareh نوشته شده توسط:  استادمون یه تکلیف داده واسه دو هفته دیگه
گفته یه سیستم خبره موجود را توضیح بدید با کدها پایگاه دانش و همه جزئیاتش
کسی از دوستان می تونه کمک کنه reyhane خانم که خودشون استاد هوش مصنوعی هستن نشد خصوصی بدم
راستی این قضیه کاربر ویژه دیگه چیه؟
سلام . من در دوره کارشناسی سیستم های خبره داشتم که یه پروژه هم انجام دادم .
البته ما یک سیستم خبره رو پیاده سازی کردیم نه اینکه یک سیستم پیاده سازی شده رو توضیح بدیم.
حالا اگه اطلاعات من به درد تون میخوره بگید تا براتون توضیح بدم

۰
ارسال:

bahareh پاسخ داده:

درس سیستمهای خبره (برای Reyhane )

بله ممنون میشم البته من خودم با vpexpert کار کردم اگه مثالهایی از این نرم افزار برام بذارید خیلی خوبه
در ضمن دنبال آموزش نرم افزار clips هم هستم

۰
ارسال:

Breeze پاسخ داده:

در پیاده سازی مهمترین مسئله انتخاب موضوع است .. یعنی اول باید بدونی که رو چه موضوعی میخوای کار کنی.. من توصیه میکنم موضوعی انتخاب کنی که حتی الامکان ساده باشه و اطلاعات خوبی ازش داری و مهمترین چیز اینه که تکراری نباشه .. چون خیلی در ذهنیت استاد uniqe بودن موضوع مهمه و همیشه شما و پروژه ات تو ذهنش میمونه.( موضوع من خبره فروشنده لوازم آرایشی و شامپو بود)
مرحله دوم بعد از انتخاب خبره ایجاد سناریو است . یعنی شما باید با یک فرد Expert مصاحبه کنی که بهتره به عنوان مشتری جلو بری نه گزارشگر... چند تا سناریو باید داشته باشی( در پروژه من ۱۵ تا سناریو داشتم )
در مرحله سوم شما باید از بین سناریو هایی که داری قوانین Knowledge Base ات رو استخراج کنی.. هر چه تعداد قوانینی که بتونی استخراج کنی بیشتر باشه سیستم خبره ات بهتر جواب میده و به اصطلاح Expert تره!!
یک نکته که در استخراج قوانین مهمه اینه که شما باید در قوانین استخراج شده ات هم قانون با فعل مثبت داشته باشی و هم با فعل منفی .. چون بعضی وقتا استاد یه سری سوالات قاطی پاطی میپرسه و در این موقع سیستمت نباید قاطی کنه و دقیق باید جواب بده.
در مرحله چهارم باید برای هر قانونی که داری یک CF یا همون ضریب قطعیت در نظر بگیری . یعنی اعتبار هر قانونت رو یک عدد بهش بدی .. در تعیین رنجCF توجه به این نکته خیلی مهمه که شما نباید یک رنج وسیع در نظر بگیری( البته اختیاریه ولی برای ساده‌تر شدن کار مهمه) مثلا من خودم رنج ۱- تا ۱ رو در نظر گرفتم و به هر قانون بسته به اعتبارش باید یک عدد CF بدی.
در مرحله پنجم شما باید نوع قوانین موجود را تعیین کنی( توصیه ای /تجربی/رابطه ای/دستوری و....)
بعد تعداد هر نوع قانون را در میاری تمیز تو یه جدول مینویسی .. این قسمت نشون میده که Expert پیاده سازی شده مبتنی بر چه نوع قوانینی کار میکند.
بعد شما باید Semantic Network یا شبکه های معنا موجود در پروژه ات را در نظر بگیری. شبکه های معنا در واقع حالت های مختلفی هستند که Expert در پیش رو داره و انتخاب نهایی از روی اونها انجام میشه. و بعد دیاگرامش رو که مثل Use Case مهندسی نرمه بکشی. بعد نوع روابط باید مشخص بشه( IS-A / Has و..)
بعد برای هر مورد در Semantic Network باید یک CRC داشته باشی.. ساده‌تر اینه که برای هر نمونه یک جدول میخواد که کلیه مشخصات نمونه در اون باشه
تا اینجا مستندات سیستمت آماده است و باید بری سراغ پیاده سازیش.
برای پیاده سازی هم VP.Expert یا pie گزینه های خوبین.. یه جزوه آموزش VP.Expert هم برات میزارم به دردت میخوره..
موفق باشید

فایل‌(های) پیوست شده
How to use VP-EXPERT.pdf
اندازه فایل: ۲۸۷/۵۶ KB

۰
ارسال:

Breeze پاسخ داده:

یه جزوه سیستم های خبره هم دارم اگه بخوای بذارم برای دانلود

۰
ارسال:

bahareh پاسخ داده:

مرسی لطف می کنید
کاش اون پروژه کارشناسیتون را هم میذاشتید
من دقیقا نمی دونم استادمون چی می خاد گفته اجزای یک سیستم خبره را به طور کامل شرح بدیم

۰
ارسال:

Breeze پاسخ داده:

[cجزوه سیستم های خبره کمال میرزایی . ببخشید اگه دیر شدRolleyes
ادامه
TongueBig GrinWink
(۱۸ مهر ۱۳۹۰ ۰۸:۱۹ ب.ظ)bahareh نوشته شده توسط:  من دقیقا نمی دونم استادمون چی می خاد گفته اجزای یک سیستم خبره را به طور کامل شرح بدیم
پروژه من تو پیاده سازی خیلی داغونهBig Grin اصلا قابل ارائه نیستSad
ولی اگه استادتون گفته شرح بدید دقیقا توضیحاتی که بالا دادم رو نسبت به یه سیستم خبره بسط بده .. بدبختی تو ایران هم سیستم خبره ای نداریم که قابل توضیح باشه ..
مثلا میتونی ربات رنگ کردن در خط تولید یه کارخونه رو شرح بدی فقط در حد مستندات نه عملی...Idea

فایل‌(های) پیوست شده
ES00.pdf
اندازه فایل: ۴۴/۱۹ KB
ES01.pdf
اندازه فایل: ۶۹/۲ KB
ES02.pdf
اندازه فایل: ۵۸/۳۴ KB
ES03.pdf
اندازه فایل: ۶۳/۲۳ KB
ES04.pdf
اندازه فایل: ۶۸/۴۴ KB
ES05.pdf
اندازه فایل: ۲۲۴/۸۲ KB
ES06.pdf
اندازه فایل: ۱۷۵/۵ KB
ES07.pdf
اندازه فایل: ۹۵/۲۷ KB
ES08.pdf
اندازه فایل: ۲۸۲/۰۵ KB
ES09.pdf
اندازه فایل: ۷۸/۴ KB
ES10.pdf
اندازه فایل: ۲۰۸/۲۵ KB
ES11.pdf
اندازه فایل: ۱۱۴/۸۶ KB
ES13.pdf
اندازه فایل: ۱۴۴/۸۸ KB
ES14.pdf
اندازه فایل: ۴۵۷/۴ KB

۰
ارسال:

bahareh پاسخ داده:

سلام به همگی
بچه‌ها قرار شده این هفته سیستم دندرال را ارائه بدم ولی راستش چیز زیادی هنوز ازش نفهمیدم از دوستان اگر کسی چیزی از دندرال و روش کارش (چگونگی تعیین آرایش مولکولی) می دونه لطفا راهنمایی کنه
ممنون

۰
ارسال: #۱۰

- rasool - پاسخ داده:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال: #۱۱

girl_computer پاسخ داده:

سلام
سال نو همگی مبارک
من به شدت به یه سیستم خبره نیاز دارم که با نرم افزار کلیپس نوشته شده باشه.
خیلی کارم گیر و وقت ندارم
لطفا دوستان متخصص اگه میتونید کمک کنید
ایمیل:
chit_1366@yahoo.com

۰
ارسال: #۱۲

bahareh پاسخ داده:

درس سیستمهای خبره

اینجا را هم ببینید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال: #۱۳

bahareh پاسخ داده:

درس سیستمهای خبره

سلام دوستان این مقالات در مورد سیستم دندراله :

۰
ارسال: #۱۴

bahareh پاسخ داده:

درس سیستمهای خبره

prolog از همه بهتره
اینجا را ببینید

۰
ارسال: #۱۵

golrokh پاسخ داده:

درس سیستمهای خبره

سلام دوستان
کسی میتونه تو انتخاب موضوع واسه شبکه عصبی و شبکه خبره کمکم کنه ؟؟؟؟

ارسال: #۱۶

Masoud05 پاسخ داده:

RE: درس سیستمهای خبره

(۱۰ آذر ۱۳۹۱ ۱۲:۴۱ ب.ظ)golrokh نوشته شده توسط:  سلام دوستان

شبکه خبره؟!!

برخی از دوستام پروژه های زیر رو برداشتن که بنظرم برای سیستم خبره خوبه :

سیستم پیشنهاد خرید موبایل یعنی مثلا ۲۰ نوع گوشی رو تو پایگاه دانشت در نظر بگیری و یه سری سوال مثل قیمت ، وزن ، نوع سیستم عامل و ... بعد سیستم خبره بهت گوشی پیشنهاد بده

یا سیستم طب سنتی برا تجویز داروهای گیاهی
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #۱۷

modern24 پاسخ داده:

(۱۰ آذر ۱۳۹۱ ۰۲:۱۶ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  
(10 آذر ۱۳۹۱ ۱۲:۴۱ ب.ظ)golrokh نوشته شده توسط:  سلام دوستان

شبکه خبره؟!!

برخی از دوستام پروژه های زیر رو برداشتن که بنظرم برای سیستم خبره خوبه :

سیستم پیشنهاد خرید موبایل یعنی مثلا ۲۰ نوع گوشی رو تو پایگاه دانشت در نظر بگیری و یه سری سوال مثل قیمت ، وزن ، نوع سیستم عامل و ... بعد سیستم خبره بهت گوشی پیشنهاد بده

یا سیستم طب سنتی برا تجویز داروهای گیاهی

سلام
همین سیستم خرید موبایل رو میشه ۴-۵ تا از قانوناش رو بگین؟ من تازه این درس رو گرفتم و اطلاعاتم خیلی کمه.
میخام همین برنامه رو با کلیپس بنویسم ولی توی قانوناش موندم
کمممممممممک لطفا
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۸

adelll پاسخ داده:

کمک در پیاده سازی دستور pcaدر متلب برای کاهش بعد در یک دیتاست............

با استفاده از دستور pca درمتلب میخوام بعد یا ویژگی های یک دیتاست رو کاهش بدم
ولی کدش رو نمیدونم........
کسی هست کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟Confused

۰
ارسال: #۱۹

shirin_abb پاسخ داده:

درس سیستمهای خبره

دوستان ، کسی اطلاعی در مورد سیستم های خبره در زمینه ی الکترونیک ، اطلاعاتی داره ؟ یا سایتی هست که بتونه در این زمینه کمک کنه ؟ ممنون

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اطلاعات راجع به سیستمهای حضور و غیاب Fingerprint ۱ ۱,۵۵۵ ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Fingerprint
  تجارت الکترونیک خواجه نصیر یامدیریت سیستمهای اطلاعاتی تربیت مدرس؟ lotuss ۰ ۱,۵۹۳ ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ۰۴:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: lotuss
Big Grin بچه های فناوری اطلاعات گرایش سیستمهای چند رسانه ای رازی کرمانشاه زین ۶ ۳,۹۲۷ ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: زین
  تجارت علم و صنعت یا آی تی(سیستمهای تکنولوژی اطلاعات) تربیت مدرس؟؟؟؟ hadeseh ۲۳ ۱۲,۵۴۴ ۰۴ تیر ۱۳۹۵ ۰۴:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hadeseh
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس سیستم های خبره و مهندسی دانش دانشگاه فردوسی jazana ۰ ۱,۶۷۴ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۷:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: jazana
  نحوه چاپ با پرینتر لیزری usb در سیستمهای تحت DOS - rasool - ۶ ۱۳,۵۴۲ ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ۰۱:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: tavvafi
  ۱۸۸ مهندسی it مدیریت سیستمهای اطلاعاتی - مجازی دانشگاه شیراز hrahimi ۵ ۳,۲۵۲ ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ ۰۱:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Mahyas
  کمک برای پایان نامه سیستم خبره sajadabbasi ۰ ۲,۲۰۱ ۰۸ شهریور ۱۳۹۴ ۰۳:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: sajadabbasi
  چند سوال در مورد سیستم های خبره agha_reza ۱ ۱,۶۸۸ ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: agha_reza
Rainbow چند سوال بدیهی از سیستم خبره ! ezra ۱ ۱,۶۷۳ ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: happy07

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close