تالار گفتمان مانشت
درس سیستمهای خبره - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
درس سیستمهای خبره - bahareh - 16 مهر ۱۳۹۰ ۰۲:۱۹ ب.ظ

استادمون یه تکلیف داده واسه دو هفته دیگه
گفته یه سیستم خبره موجود را توضیح بدید با کدها پایگاه دانش و همه جزئیاتش
کسی از دوستان می تونه کمک کنه reyhane خانم که خودشون استاد هوش مصنوعی هستن نشد خصوصی بدم
راستی این قضیه کاربر ویژه دیگه چیه؟

RE: درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - Breeze - 17 مهر ۱۳۹۰ ۰۹:۲۶ ق.ظ

(۱۶ مهر ۱۳۹۰ ۰۲:۱۹ ب.ظ)bahareh نوشته شده توسط:  استادمون یه تکلیف داده واسه دو هفته دیگه
گفته یه سیستم خبره موجود را توضیح بدید با کدها پایگاه دانش و همه جزئیاتش
کسی از دوستان می تونه کمک کنه reyhane خانم که خودشون استاد هوش مصنوعی هستن نشد خصوصی بدم
راستی این قضیه کاربر ویژه دیگه چیه؟
سلام . من در دوره کارشناسی سیستم های خبره داشتم که یه پروژه هم انجام دادم .
البته ما یک سیستم خبره رو پیاده سازی کردیم نه اینکه یک سیستم پیاده سازی شده رو توضیح بدیم.
حالا اگه اطلاعات من به درد تون میخوره بگید تا براتون توضیح بدم

درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - bahareh - 17 مهر ۱۳۹۰ ۱۰:۱۳ ق.ظ

بله ممنون میشم البته من خودم با vpexpert کار کردم اگه مثالهایی از این نرم افزار برام بذارید خیلی خوبه
در ضمن دنبال آموزش نرم افزار clips هم هستم

RE: درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - Breeze - 18 مهر ۱۳۹۰ ۰۹:۱۸ ق.ظ

در پیاده سازی مهمترین مسئله انتخاب موضوع است .. یعنی اول باید بدونی که رو چه موضوعی میخوای کار کنی.. من توصیه میکنم موضوعی انتخاب کنی که حتی الامکان ساده باشه و اطلاعات خوبی ازش داری و مهمترین چیز اینه که تکراری نباشه .. چون خیلی در ذهنیت استاد uniqe بودن موضوع مهمه و همیشه شما و پروژه ات تو ذهنش میمونه.( موضوع من خبره فروشنده لوازم آرایشی و شامپو بود)
مرحله دوم بعد از انتخاب خبره ایجاد سناریو است . یعنی شما باید با یک فرد Expert مصاحبه کنی که بهتره به عنوان مشتری جلو بری نه گزارشگر... چند تا سناریو باید داشته باشی( در پروژه من ۱۵ تا سناریو داشتم )
در مرحله سوم شما باید از بین سناریو هایی که داری قوانین Knowledge Base ات رو استخراج کنی.. هر چه تعداد قوانینی که بتونی استخراج کنی بیشتر باشه سیستم خبره ات بهتر جواب میده و به اصطلاح Expert تره!!
یک نکته که در استخراج قوانین مهمه اینه که شما باید در قوانین استخراج شده ات هم قانون با فعل مثبت داشته باشی و هم با فعل منفی .. چون بعضی وقتا استاد یه سری سوالات قاطی پاطی میپرسه و در این موقع سیستمت نباید قاطی کنه و دقیق باید جواب بده.
در مرحله چهارم باید برای هر قانونی که داری یک CF یا همون ضریب قطعیت در نظر بگیری . یعنی اعتبار هر قانونت رو یک عدد بهش بدی .. در تعیین رنجCF توجه به این نکته خیلی مهمه که شما نباید یک رنج وسیع در نظر بگیری( البته اختیاریه ولی برای ساده‌تر شدن کار مهمه) مثلا من خودم رنج ۱- تا ۱ رو در نظر گرفتم و به هر قانون بسته به اعتبارش باید یک عدد CF بدی.
در مرحله پنجم شما باید نوع قوانین موجود را تعیین کنی( توصیه ای /تجربی/رابطه ای/دستوری و....)
بعد تعداد هر نوع قانون را در میاری تمیز تو یه جدول مینویسی .. این قسمت نشون میده که Expert پیاده سازی شده مبتنی بر چه نوع قوانینی کار میکند.
بعد شما باید Semantic Network یا شبکه های معنا موجود در پروژه ات را در نظر بگیری. شبکه های معنا در واقع حالت های مختلفی هستند که Expert در پیش رو داره و انتخاب نهایی از روی اونها انجام میشه. و بعد دیاگرامش رو که مثل Use Case مهندسی نرمه بکشی. بعد نوع روابط باید مشخص بشه( IS-A / Has و..)
بعد برای هر مورد در Semantic Network باید یک CRC داشته باشی.. ساده‌تر اینه که برای هر نمونه یک جدول میخواد که کلیه مشخصات نمونه در اون باشه
تا اینجا مستندات سیستمت آماده است و باید بری سراغ پیاده سازیش.
برای پیاده سازی هم VP.Expert یا pie گزینه های خوبین.. یه جزوه آموزش VP.Expert هم برات میزارم به دردت میخوره..
موفق باشید

RE: درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - Breeze - 18 مهر ۱۳۹۰ ۰۷:۵۸ ب.ظ

یه جزوه سیستم های خبره هم دارم اگه بخوای بذارم برای دانلود

درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - bahareh - 18 مهر ۱۳۹۰ ۰۸:۱۹ ب.ظ

مرسی لطف می کنید
کاش اون پروژه کارشناسیتون را هم میذاشتید
من دقیقا نمی دونم استادمون چی می خاد گفته اجزای یک سیستم خبره را به طور کامل شرح بدیم

RE: درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - Breeze - 20 مهر ۱۳۹۰ ۰۴:۴۳ ب.ظ

[cجزوه سیستم های خبره کمال میرزایی . ببخشید اگه دیر شدRolleyes
ادامه
TongueBig GrinWink
(۱۸ مهر ۱۳۹۰ ۰۸:۱۹ ب.ظ)bahareh نوشته شده توسط:  من دقیقا نمی دونم استادمون چی می خاد گفته اجزای یک سیستم خبره را به طور کامل شرح بدیم
پروژه من تو پیاده سازی خیلی داغونهBig Grin اصلا قابل ارائه نیستSad
ولی اگه استادتون گفته شرح بدید دقیقا توضیحاتی که بالا دادم رو نسبت به یه سیستم خبره بسط بده .. بدبختی تو ایران هم سیستم خبره ای نداریم که قابل توضیح باشه ..
مثلا میتونی ربات رنگ کردن در خط تولید یه کارخونه رو شرح بدی فقط در حد مستندات نه عملی...Idea

RE: درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - Reyhane - 20 مهر ۱۳۹۰ ۰۷:۲۹ ب.ظ

Wink
اگر مقاله فارسی میخواید دو فایل زیر توضیحات کاملی در مورد دو سیستم(Dendral و mycin) هست

RE: درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - Breeze - 24 مهر ۱۳۹۰ ۰۱:۳۸ ب.ظ

(۲۳ مهر ۱۳۹۰ ۱۱:۱۵ ق.ظ)banou نوشته شده توسط:  باتشکر از Saam عزیز.فقط این فایلها یه چیزی کم دارن فایل ES12.pdf هم لطف کنید بزارید.
دوستان اگه کسی یه پروژه ساده از سیستم خبره داره بزاره.ببینیم چه جوریه؟تشکر.

سلام . متاسفانه ۱۲ اش رو ندارمBig Grin ناقص بود

درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - bahareh - 01 آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۰۸ ب.ظ

سلام به همگی
بچه‌ها قرار شده این هفته سیستم دندرال را ارائه بدم ولی راستش چیز زیادی هنوز ازش نفهمیدم از دوستان اگر کسی چیزی از دندرال و روش کارش (چگونگی تعیین آرایش مولکولی) می دونه لطفا راهنمایی کنه
ممنون

درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - - rasool - - 02 آبان ۱۳۹۰ ۰۳:۵۰ ب.ظ

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

طراحی یک سیستم خبره - bahareh - 12 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۲۵ ق.ظ

سلام
پروژه درس سیستمهای خبرمون طراحی یک سیستم خبره تو پرولوگه از دوستان هر کس می تونه لطفا راهنمایی کنه
ممنون

RE: طراحی یک سیستم خبره - bahareh - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۱۷ ق.ظ

بالاخره پروژم را تحویل دادم برنامه عیب یابی کامپیوتر پروژم را به همراه کامپایلرهای پرولوگ قرار می دم برای استفاده دوستان
قوانین را از اینجا پیدا کردم و از روی فلوچارتها پیش رفتم با هر جواب y/n که کاربر میده مسیر بعدی معلوم میشه تا در نهایت به یه راه حل برسیم نه یه سوال:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

لینک دانلود SWI-Prolog-Editor (اگر از این کامپایلر استفاده می کنید فایل computer.pl را open کرده سپس از منوی start پرولوگ گزینه consult را انتخاب کنید .برای شروع اجرا .start را تایپ کنید)

لینک دانلود SWI-Prolog( اگر از این کامپایلر استفاده می کنید از منوی فایل‌، فایل computer.pl را consult کنید.برای شروع اجرا .start را تایپ کنید)

لینک دانلود computer.pl

درس سیستمهای خبره (برای Reyhane ) - girl_computer - 11 فروردین ۱۳۹۱ ۰۲:۴۸ ب.ظ

سلام
سال نو همگی مبارک
من به شدت به یه سیستم خبره نیاز دارم که با نرم افزار کلیپس نوشته شده باشه.
خیلی کارم گیر و وقت ندارم
لطفا دوستان متخصص اگه میتونید کمک کنید
ایمیل:
chit_1366@yahoo.com

RE: سمینار سیستم خبره - Dark Knight - 18 فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۰۴ ب.ظ

(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۱۹ ب.ظ)robot2050 نوشته شده توسط:  سلام.برای سمینار درس سیستم خبره چه موضوعاتی وجود دارد؟؟؟؟یعنی چه موضوع هایی بحث روز هست که من بتونم از اون ها برای ارائه در درس سیستم خبره استفاده کنم؟ممنون.من منتظرم.

سلام دوست عزیز
سسیتم خبره فراوان کاربرد داره و در هر زمینه ای از اون می تونیم نوآوری داشته باشیم
بسته به علاقه خودتون موضوعتون رو انتخاب کنید
برخی از این زمینه ها عبارتند از پزشکی، منابع انسانی، خدمات مالی. حسابداری، باستان شناسی، انواع خاصی از رادیوگرافی، مشاوره حقوقی، مشاوره برای انتخاب بهترین معماری یا ترکیب بندی سیستم کامپیوتری، مشاوره مهندسی ساختمان و ...