زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۲۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مصاحبه با رتبه ۲ علوم کامپیوتر

ارسال:
۰۸ تیر ۱۳۹۵, ۰۸:۵۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۹ تیر ۱۳۹۵ ۰۶:۳۳ ب.ظ، توسط karosaha.)
پیشاپیش به خاطر غلط املایی ها معذرت میخوام Big Grin

مانشت ۱ : اگه مایلید خودتون را معرفی کنید(نام و نام خانوادگی) و بگید متولد چه سالی هستید و اهل کدام شهرید؟ رتبه و رشته و گرایشتون را هم بفرمایید.
کارو هستم متولد سال ۷۳ اهل سنندجم و رتبه ۲ رشته علوم کامپیوتر رو آوردم.

مانشت ۲ :در چه رشته ای کارشناسی گرفتید؟ تمام شده یا در حال تحصیل هستید؟آیا کارشناسی پیوسته خوندید یا کاردانی و بعد کارشناسی؟
کارشناسی علوم کامپیوتر خوندم و فعلا که ۳واحد درسیم مونده ولی تا یکی ۲ ماه دیگه تموم میشه.

مانشت ۳ : با اجازه تون برگردیم به دوران نوجوانی و حتی کودکی ،چی شد که اومدین کارشناسی این رشته؟ چطوری وارد دوره کارشناسی شدین؟ یعنی با علاقه و شناخت این رشته را انتخاب کردین یا انتخابتون اول دانشگاه بود بعد رشته؟
کل تا جایی که یادم میاد به ریاضی علاقه داشتم. رتبه کنکور کارشناسیم زیاد خوب نبود تقریبا ۶هزار شدم و دوس داشتم ریاضی محض بخونم ۶-۷ تا انتخاب اولم کلا ریاضی بود ولی با توجه به طرح بومی سازی رشته های علوم پایه اون سال من نتونستم کلا دانشگاه های تهران یا حتی صنعتی اصفهان رو قبول بشم (در حالی که ۱۲هزار بومی تهران شهید بهشتی رو قبول شده بود). اولین انتخابم بعد از ریاضی علوم کامپیوتر تبریز بود. اول علاقه زیادی به رشته نداشتم ولی سعی کردم درسارو نزدیک به ریاضی بردارم و باعث شد به این رشته علاقمند بشم. چون دانشکدمون با دانشکده ریاضی یکی بود از این نظر مشکلی نداشتم.

مانشت ۴ : کدام دانشگاه کاردانی و کارشناسی را تحصیل کردین؟
کارشناسی پیوسته دانشگاه تبریز

مانشت ۵ :در کارشناسی چطور دانشجویی بودید؟ از اونا که همیشه نمره خوبه کلاسند؟یا معمولی بودید؟ یا درسها را بر اساس علاقه میخوندید نه بخاط معدل یعنی از یک درس خوشتون میومد خوب میخوندین و بیست میگرفتین و یکی را دوست نداشتید فقط پاسش میکردید .
کاملا از روی علاقه درس می خوندم و درس بر میداشتم و کلاسایی که علاقه نداشتم اصلا کلاس نمیرفتم. مثلا روی هم تو این ۴ سال شاید ۲۰ جلسه کلاس عمومی نرفته باشم. رتبم از نظر معدل خوب بود نفر اول کارشناسی بودم ولی معدل زیاد بالایی نداشتم.

مانشت ۶ : از کی به کنکور ارشد فکر کردید؟اصلا" ادامه تحصیل از ابتدای ورود به دانشگاه ، تو برنامه تحصیلی تون بود یا نه؟
ادامه تحصیل از ابتدای دانشگاه تو برنامم بود. میخواستم درخواست ارشد مستقیم بدم ولی دانشگاه هایی که میخواستم منو قبول نمیکردن واسه همین حس کردم کنکور دادن راه مطمئن تریه. بعدا که واسه دانشگاه شهید بهشتی هم درخواست دادم قبولم نکردن :دی

مانشت ۷ :آیا وقتی تصمیم گرفتید ارشد شرکت کنید همین رشته میخواستید امتحان بدید یا گرایش دیگری ولی بعدا" وقتی به برنامه ریزی رسیدین نظرتون این رشته و گرایش شد؟
میخواستم ارشد ریاضی شرکت کنم ولی شرایط طوری بود که نشد و با توجه به اینکه به گرایش نظریه محاسبه از علوم کامپیوتر علاقه داشتم تصمیم گرفتم تو همین زمینه ادامه بدم. ولی در اینده کارامو نزدیک به ریاضی نگه میدارم.

مانشت ۸ : میشه درصدها تون را در هر درس بگید. اگه بیش از یک رشته هم کنکور دادین هر دو را بگید. آیا سال اولی بود که کنکور می دادید؟
واسه دو رشته ثبت نام کردم ریاضی و علوم کامپیوتر ولی بعد از کنکور علوم کامپیوتر اصلا توان رفتن سر جلسه ریاضی رو نداشتم و غایب بودم. ساله اولم بود کنکور میدادم. درصد هام به شکل زیر هستن
زبان: ۲۰ درصد
دروس پایه: ۵۸ درصد
ریاضی عمومی: ۳ صحیح – ۱ غلط – ۵ نزده
مبانی ریاضی: ۴ صحیح – ۰ غلط – ۲ نزده
مبانی ماتریس و جبرخطی: ۴ صحیح – ۲ غلط – ۰ نزده
مبانی آنالیز ریاضی: ۸ صحیح – ۲ غلط – ۲ نزده
مبانی آنالیز عددی: ۴ صحیح – ۰ غلط – ۲ نزده
مبانی احتمال: ۵ صحیح – ۰ غلط – ۱ نزده
دروس تخصصی: ۵۸ درصد
مبانی ترکیبیات: ۱۰ صحیح – ۳غلط – ۲ نزده
ساختمان داده و الگوریتم: ۱۳ صحیح – ۲ غلط – ۰ نزده
نظریه محاسبه: ۱۱ صحیح – ۳ غلط – ۱ نزده
منطق: ۵ صحیح – ۶ غلط – ۴ نزده

مانشت ۹ : بنظرتون چقدر درس خوندن تو دانشگاهی که شما درس خوندین برای پایان ترم و برای کنکور با هم تفاوت داره یا شبیه هست به بیان دیگه بنظرتون تو دانشگاه شما بچه های موفق در تحصیل کارشناسی شانس بیشتری واسه ازمون ارشد دارن یا نه اصلا" این دو نوع درس خوندن متفاوت را می طلبه؟
چیزی که من از دانشگاه دیدم به هیچ وجه کمکی برای هیچ آزمونی در زندگی نیستش. امتحانات دانشگاه فقط تمرینی برای حفظ درس هستن. حداقل دانشگاه تبریز به این شکل بود. البته کسی عمقی درس بخونه میتونه تو امتحانات هم موفق بشه ولی موفق شدن تو امتحان دلیلی برای عمقی درک کردن مطالب نیستش. من خودم درسایی که برای کنکور میومد رو مفهومی خونده بودم و واسه همین فقط یه مدت تست کار کردن تونست کمک کنه که نتیجه بگریم. در مورد کسایی که فقط درسارو حفظ کردن باید زمان بیشتری بزارن و بیشتر کار کنن. واسه همینه تو دانشگاه ما کسایی که تو کارشناسی موفق بودن دلیلی نداره که تو کنکور ارشد یا آزمونای دیگه موفق باشن.

مانشت ۱۰ :از کی دقیقا" برای کنکور ارشد برنامه مطالعاتی گذاشتید ، از کی شروع کردید،آیا سر همون وقتی که در برنامه پیش بینی کرده بودین شروع کردین؟ برنامه تون چند ماهه بود؟ آیا وقفه ای هم پیش اومدمثلا" اتفاقی چیزی که مجبور شید برنامه را عوض کنید؟
من تابستون درسایی مثل آنالیز ریاضی و مبانی ماتریس و جبرخطی رو یه باری مطالعه کردم البته اصلا کنکوری نبود مطالعاتم و ساعت مطالعم خیلی کم بود و شاید به طور میانگین هفته ای ۱۰-۱۲ ساعت میخوندم تو تابستون. از شروع ترم بیخیال شدن و از اسفند شروع کردم به خوندم و به طور مداوم میخوندم تقریبا هفته ای ۴۰ تا ۵۰ ساعت ولی هفته آخر هم که کلا درس نخوندم و روزی شاید ۱ساعت یادداشت هامو نگاه مینداختم.

مانشت ۱۲ : بعضی درسها تو آزمون ارشد تاثیر و نمره بیشتری دارن و توجه بیشتری بهشون میشه . شما هم همینکار را کردین؟منظورم توجه به بودجه بندی درسها برای آزمون ارشد هست.
به بودجه بندی درسی توجه داشتم ولی به بودجه بندی فصلی نه. یعنی طوری نبود که یه فصل از یه کتابو بیخیال بشم ولی در کل مثلا برای درسی مثل آنالیز ریاضی که ۱۲ تا سوال میومد بیشتر از احتمال یا آنالیز عددی وقت میذاشتم.

مانشت ۱۳ : آیا هنگام برنامه ریزی تو ذهنتون بود که مثلا" تو یه درس خاص ضعیفید و تو یه درس قوی و به درسهای مختلف بر این اساس وزن بیشتر یا کمتر بدین؟میشه در مورد درسهای مختلف بگید؟
اره، مثلا درسایی مثل الگوریتم و ترکیبیات که قوی تر بودم خیلی کم وقت گذاشتم و بیشتر سعی می کردم درسای پایه رو بخونم که بتونم تستای بیشتری بزنم چون معمولا درصدام پایین تر بودن تو دروس پایه و تو کنکور تونستم درصد دروس پایه رو به اختصاصی برسونم.

مانشت ۱۴ : خب شما زمان مشخصی داشتید و پایان زمان مطالعه روز قبل از کنکور هست . پس طبیعی است که منابع مطالعاتی هم نمیتونن اضافه بشن. آیا شما هنگام برنامه ریزی میدونستید برای هر درس کدام منابع یا جزوات را باید(یا میخواهید ) بخونید یا نه؟ یعنی مظورم اینه که برنامه ریزی زمانی کردید یا برنامه ریزی براساس منابع . مثالی بزنم . مثلا" شما روی سیستم عامل هفته ای پانزده ساعت وقت گذاشته بودید و با یک منبع مثلا" کتاب پارسه شروع کردین و بخودتون گفته بودید اگر فرصت شد مثلا" کتاب پوران را هم میخونم اگر نرسیدم هم هیچ. یا اینکه برنامه ریزیتون بر اساس خوندن منابع بود یعنی مثلا" گفته بودین من باید سه تا کتاب مشخص را برای سیستم عامل حتما" بخونم و بر این اساس برنامه ریزی کردین؟
منابع رو مشخص می کردم و سعی می کردم تمومش کنم. بعضی فصلا میدیدم بلد نیستم هم منبع اضافه میکردم و بیشتر وقت میذاشتم.

مانشت ۱۵ : میشه منابع مطالعاتی که واسه هر درس خوندید را بگید.ایا از ویس و فیلم هم استفاده کردین.
زبان عمومی و تخصصی: ۵۰۴ رو کمی خوندم ولی در کل وقت نذاشتم. تو زبان اگه میخواید درصد خوب بزنید از همین الان شروع کنید و روزانه یه ساعتی مطالعه داشته باشید. از نرم افزار انکی دروید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

استفاده کنید واقعا میتونه مفید باشه. اگه کتابای زبان اصلی رو مطالعه کرده باشید واقعا بهتون کمک میکنه تو قسمت زبان تخصصی.

ریاضی عمومی ۱ و ۲: کتاب آقاسی رو گرفته بودم ولی اصلا باب دل من نبودم. فقط یه سری تستاشو زدم. البته کتاب خیلی خوبیه ولی طوری نیست که من خوشم بیاد. کلا برای ریاضی عمومی کتابای خیلی قسنگی هستن برای خوندن ولی خوب وقت نمیشه بخونیدشون. ولی در کل به نظر من درسیه که باید وقت گذاشت روش تستاش سادس اگه خونده باشید. ۲۰ درصد تستای پایه از ریاضی عمومی پس کلا بیخیالش نشید.

مبانی ریاضی: کتاب نظریه مجموعه ها و کاربردهای آن ماله لین و لین مرجع اصلی کنکوره باید همشو بخونید و سوالاشو خودتون حل کنید (حل المسائل و کتاب مدرسان رو بیخیال خودتون حلش کنید سوالاشو) کتابای کنکوریشم خوب نیستم. مدرسان هم همون کتاب لین و لین رو آورده به اسم مدرسان چاپ کرده و سوالاتشم حل کرده. فصل آخرشم حذف کرده سعی کنید همه اثبات ها رو یاد بگیرید. اگه این درس رو خوب یادبگیرید مبانی ماتریس و جبرخطی، مبانی آنالیز ریاضی و مبانی منطق و نظریه رو میتونید راحت تر بخونید.

مبانی ماتریس و جبرخطی: کتاب مدسان خوب بود من خوندم ولی نکته اینه که من پایه خوبی داشتم شاید به عنوان اولین منبع برای مطالعه جالب نباشه. بهتره کتاب مرجع رو قبلش بخونید. اگه کتاب هافمن رو بخونید احتمالا گیج بشید. لزومی نداره از همچین کتاب سختی شروع کنید. کتاب مرجع خوب(از دید من) رو تو قسمت بعدی معرفی میکنم. ویدیو های دکتر شهشهانی رو دیدم تا یه جاهایی.

آنالیز ریاضی: مدرسان شریف عالیه. یعنی بهترین کتابیه که زندگیم برای کنکور خوندم. اصلا وسوسه میشدم فقط آنالیز بخونم. کلا یه مدت هر روز میخوندم اون کتابو. واقعا عالیه کتابش اگه بخونیدش کامل میتونید. اطمینان داشته باشید ۱۲ تا تست رو درست میزنید. من کامل تسلط نداشتم روش متاسفانه. ویدیو های دکتر شهشهانی رو دیدم تا یه جاهایی.

آنالیزعددی: درسیه که اصلا بهش علاقه نداشتم و ۲هفته مونده به کنکور خوندمش و هفته آخرم که یاداشتامو نگا مینداختم. ولی راحته. یه ذره مفهومی بخونید تستاش حل میشه. و یکمم باید حفظ کنید نکاتشو. کتاب مدرسان شریف هم برای این درس کتاب کاملی بود.

احتمال: من چند فصل اول کتاب پارسه رو خوندم. کلا سر فصل علوم کامپیوتر رو اشتباه زدن تو کتاب نوشته بود همه فصل هارو بخونید در حالی که فوقش تا احتمال شرط میادو منم اون فصل هارو خوب بلد بودم و فقط تستاشو زدم. البته درس نامشم خوب بود. آزمونای مدرسان هم تستاش تو این درس مشکل داره من همیشه منفی میزدم احتمال مدرسان رو ولی میدونستم که تو کنکور خراب نمیکنم این درس رو.

ترکیبیات: کتاب پوران پژوهش خوبه تستای کنکور رو داره. ولی پیشنهاد میکنم زیاد حفظی نخونید. سوالارو بخونید و فک کنید روش و سعی کنید که راه حل پیدا کنید براش وقت بزارید. تو کتاب گریمالدی یه سری قضیه های خوبی برای گراف گفته فک کنم کافی باشه اونا و جلد دومشم توابع مولد و روابط بازگشتی رو خوب توضیح داده فقط حتما تمریناشو حل کنید خودتون. اگه تونستید تستای المپیاد کامپیوترم بخونید ماله دبیرستان ذهنتونو قوی میکنه. کتاب مدرسان شریف تستاش تالیفیه و غلط داره چندتایی. البته یکی از دوستام نظرش این بود این کتاب برای کسی که کلا ترکیبیات بلد نیست و وضعش خوب نیس کتاب خوبیه. من خودم یه تیکه هایشو خوندم.

الگوریتم و ساختمان داده ها: ساختمان داده و الگوریتم یوسفی خوبه غلط اینا نداره. مدرسان پره غلطه نخونید اصلا. ۶۰۰ مسئله دکتر قدسی رو هم که حتما باید بخونید. واسه درسنامه سعی کنید تو اینترنت بگردید و بخونید آموزش هایی که هستش. خیلیا میگن کتاب CLRS رو بخونید والا من ۴ سال در تلاش بودم نتونستم بخونمش. کنار کتاب دیکشنری اکسفورد گذاشتمش و دقیقا شبیه دیکشنری استفاده میکنم ازش اگه جایی رو بلد نبودم میرم نگاه میندازم. اگه میخواید الگوریتم رو یاد بگیرید کتاب طراحی الگوریتم با رویکرد خلاقانه یودی منبر رو بخونید. واقا عالیه. کتاب دکتر قدسی هم ساختاردادها و الگوریتم بود اسمش فککنم خیلی خوبه فقط نکته اینجاس که ۶۰۰ مسئله اون کتابو به صورت تستی پوشش داده. میتونید به عنوان درسنامه ۶۰۰ مسئله بهش نگاه کنید. برای این درس کتاب خوب بخونید الکی کتابای بدرنخور رو به خاطر حجم کمشون نخرید. این درس رو اشتباه یاد نگیرید.
نظریه محاسبه: واسه این درس کتاب لینز و سیپسر هست بخونیدش و فصلای آخرش مهمه. این درس سرفصلای اضافه تری نسبت به مهندسی داره پس سعی کنید حتما بعد ماشین تورینگ رو بخونید و تستای سالای پیش رو بزنید. کتابای کنکوری رو هم بیخیال شید کلا همش غلط داره و سر فصلش بر اساس مهندسه. سعی کنید سوالای لینز رو حل کنید و بازم از حل المسائل استفاده نکنید. اگه دیدی حل نمیشه ردش کنید و بعدا روش فکر کنید. کلا بد نیست ادم سوالات حل نشده تو ذهنش داشته باشه و وقت بیکاری بهشون فکر کنه. اگه دیدید بعد یه مدت حل نیشه برید سراغ اینترنت و اکثر سوالاتش تو سایت stackexchange پیدا میشه. یعد اون از کسی که بلده بپرسید مثلا استادتون یا بچه های دیگه.

منطق: کتاب اردشیر که عالیه. هیچ کتاب کنکوری هم برای این درس نیستش. متاسفانه من درس رو با اینکه بلد بودم اصلا وقت نداشتم که بزنم سر جلسه کنکور و کلی غلط داشتم ۱۱ تست رو تو ۴-۵ دقیقه بودش بعضیاشو رسما از رو گزینه ها میزدم انقد استرس داشتم فقط میخواستم پرکنم برگرو دلم نمیخواست منطقم خالی بمونه. اگه وقت بزارید رو منطق اردشیر نتیجه میگیرد ویدیوهای دکتر علیزاده از دانشگاه تهرانم هستش تو مکتب خونه. فقط زمان بندی سر جلسه رو رعایت کنید چون آخرین درسه دفترچه هستش. کتاب های مرجع دیگه رو من نخوندم. این درس رو با دکتر صالحی پور پاس کردم که از کتابی که در دست تحریر بود تدریس میکرد و مرجع ما منطق در علوم کامپیوتر نبود. ولی کتاب خوبیه بخونیدش.

مانشت ۱۶ : بنظرتون تو رشته و گرایش شما کدام درسها را باید از روی کتب مرجع خوند.
نظر من اینه که کلا باید کتابای مرجع خونده بشه. باید چیزی رو که یاد میگیریم درست یاد بگیریم و عمیق. نه اینکه بشینیم و سطحی بخونینش. اگه هدف شما ارشدخوندنه پس قاعدتا کنکور فقط یه وسیله است و کتاب مرجع خوندن به ادامه تحصیلتون کمک میکنه. این دیدگاهم نداشته باشید که ما علوم کامپیوتریم و ریاضی به چه دردمون میخوره پس همینطوری بخونیمش و تموم شه چون خیلی دیدگاه غلطیه. حالا اگه دیر کنکور رو شروع کردید کتابای زیر رو بخونید.
مبانی ریاضی از روی کتاب لین و لین. (*)
مبانی ماتریس و جیرخطی کتاب زیاد هستش ولی قبل شروع کنکور بد نیست کتاب Linear Algebra Done Right رو بخونیدش. منابع خوب دیگه ای هم هستن ولی این کتاب خوب توضیح داده و راحت هستش نسبت به کتاب هافمن (*)
ترکیبیات گریمالدی.
الگوریتم کتاب طراحی الگوریتم با ریکردی خلاقانه.
نظریه محاسبه کتاب لینز و سیپسر (*) که مجبورید بخونید چون منبع کنکوری نداره برای علوم
منطق کتاب دکتر اردشیر (*) هم باز مجبورید بخونید چون منبع کنکوری نداره
اونایی که ستاده داره جلوشونو حتما از رو مرجع اصلی بخونید و بقیه رو اگه وقت داشتید نگاه بندازید.
آنالیز ریاضی هم کتاب مدرسان که عالیه لازم نیست برید سراغ رودین کلا

مانشت ۱۷ : ایا شما در طول تحصیل کارشناسی از کتب مرجع هم استفاده میکردین یا بقول بعضی دوستان جزوه محور بودین؟
کلا واسه هر درسی که علاقه داشتم کتاب مرجع میخوندم . ولی درسایی مثل طراحی نرم افزار و مدارمنطقی و پایگاه داده و شبکه و ... کلا شبه امتحانی و جزوه بودش.

مانشت ۱۸ : زبان یه درس تقریبا" جداست. آیا شما زبان را واسه کنکور خوندین یا پایه قبلی داشتید یا اصلا" سر کنکور هر چی شد جواب دادین یا کلا" جواب ندادین؟ سطح زبان شما ضعیفه ، متوسطه یا خوبه یا عالی؟
من زبانم خوبه تقریبا. معمولا تو آزمونای مدرسان زبان رو ۳-۴ کشور میشدم و میزدم همیشه ولی کتاب بخصوصی نمیخوندم براش و فقط لغات ۵۰۴ رو نگاه انداختم ولی سر جلسه کنکور اصلا وقت نشد و خیلی سریع زدم معمولا برای زبان ۴۰دقیقه وقت میزاشتم تو آزمونای آزمایشی ولی کنکور شاید در حد ۱۰دقیقه وقت بودش. کلا درسیه که باید به مرور زمان خونده بشه و هر روز مطالعه بشه و نمیشه یه هفته ای یا یه ماهه جم کرد.

مانشت ۱۹ : در مورد ریاضی چی؟ بنظرتون میشه بالا زد؟ایا همه درسهای ریاضی را باید داوطلبین بخونند یا میشه یکی یا دوتاش را حذف کرد؟
اصولا رشته ما فقط ریاضیه

مانشت ۲۰ : اگه میشه در مورد برنامه ریزی کلی تون توضیح بدین و همچنین اگه برای روشن شدن لازمه برنامه ریزی خاص برای یک درس بخصوص که در گرایش شما بیشتر داوطلبین باهاش مشکل دارن بپردازید.
درسایی مثل احتمال و آنالیز عددی میشه با چند روز مطالعه جمعشون کرد ولی درسای دیگه اینطوری نیستن . سعی کنید درسای جبر خطی و آنالیز ریاضی و مبانی ریاضی و منطق رو چند بار بخونید و زمان بینشون باشه مثلا یه بار تابستون یه بار پاییز و یه بارم زمستون Smile) درسی مثل ترکیبیات و الگوریتم و نطریه محاسبه روی سوالاتش فکر کنید و سعی کنید بفهمیدشون. لزومی نداره چند تا منبع رو تموم کنید فقط یه منبع رو خوب درک کنید خیلی راحت میتونید نتیجه خوبی بگیرید.

مانشت ۲۱ : آیا شما تنها مطالعه میکردین یا با دوست یا دوستانی؟ در خانه یا کتابخانه.بنظرتون کدامش بهتره.
فقط امتحانای ترم تو خوابگاه گروهی درس میخوندیم. کنکور رو تنهایی خوندم و فک کنم تنهایی برای کنکور بازدهی بهتری داره

مانشت ۲۲ : حالا بر اساس جواب سوالای قبلی ، سرعت مطالعه تون را چگونه اندازه میگرفتید؟ فیدبک شما یا معیار شما که احتمالا" کند نباشید چی بود؟ آیاحجم مطالب خوانده شده نسبت به حجم مطالب باقیمانده با توجه به زمان باقیمانده یا مقایسه با سایرین در کنکورای آزمایشی یا معیارهای دیگه؟ اگه میشه توضیح بدین.
برنامه ریزی کلی بلند مدت داشتم و برنامه ریزیم کلا از ازمونای ازمایشی جدا بود واسه هیمن زیاد معیار نبود. بیشتر حجم مطالبی که باقیمونده بود برام اهمیت داشت و سعی میکردم زودتر تمومش کنم که بتونم تست بزنم. معمولا من چیزیو که خوب میخوندم تستش رو درست میزدم. البته تستایی که حل میکردم دستم میومد که بلدم اون فصل رو یا نه.

مانشت ۲۳ : اگه از برنامه تون عقب می افتادید چگونه جبران میکردین؟آیا با تعداد ساعات بیشتر یا حذف بعضی منابع در یک درس (کم کردن منابع در یک درس)و یا در نهایت یه درس خاص را کنار گذاشتید بنفع بقیه؟
حذف نمیکردم اگه عقب میوفتادم سعی میکردم با دقت کمتری و سریعتر بخونم. تا اینکه مبحثی رو حذف کنم.

مانشت ۲۴ : اگه در رشته ای که امتحان دادین گرایشهای مختلفی هست ،در برنامه ریزی تون از ابتدا روی گرایش خاصی تمرکزکردین یا در ادامه و کم کم به یک گرایش متمرکز شدین.مثلا" تخصصی ها را در ماههای آخر خوندین؟ یعنی مثلا" از نیمه برنامه مطالعاتی تمرکز کردین روی گرایش معماری یا نرم افزار؟
علوم کامپیوتر فقط گرایش علوم کامپیوترش برام مهم بود.

مانشت ۲۵ : آیا سرعت شما در حین مدت برنامه ریزی کند و یا تند هم شد؟ چه زمانهایی کند شدید و چه چیزایی انگیزه مجدد برای سرعت گرفتن بهتون میداد.پیش اومد که خسته بشید یا احساس یاس و نومیدی داشته باشید.
من از اسفند که شروع کردم به طور منظم تا هفته های آخر بهمن خوندم و سرعتم شاید روزانه تغییر میکرد ولی هفتگی ثابت بود. اواخر فروردین یه سری عوامل باعث شد ساعات مطالعم کم بشه و هفته آخر کنکور هم که دیکه به روزی یه ساعت اینا رسید. خسته نمیشدم چون همه درسایی که واسه کنکور میومد تقریبا علاقه داشتم. ناامید هم نبودم چون سهمیه رتبه ۱ بودن رو هم داشتم و تو آزمونای مدسان خوب بود نتایجم با اینکه شرایطم جالب نبود مثلا مریض بودم ولی رتبم حفظ میشد برای همین یه اطمینانی داشتم که قبول میشم.

مانشت ۲۶ : از کلاس کنکور هم استفاده کردین؟ کدام درسها؟ بنظرتون رفتن به کلاس کنکور لازم بود یابعدا" باین نتیجه نرسیدین که اگه خودتون وقت رفتن و برگشتن و نشستن سر کلاس را صرف مطالعه میکردین بهتر بود؟
نه اصلا. دوس ندارم پول الکی خرج کنم برای چیزی که خودم میتونم یاد بگیرم. همچنین احساس میکنم کلا نمیتونه برای من مفید باشه. یه جورایی وجود کلاس و کلاس نرفتن من بهم انگیزه میداد که الان یه سری هستن که کلاس میرن و زودتر مطالب رو یاد میگرن پس من باید بیشتر بخونم تا از اونا جلوتر بیوفتم.
در کل به خودتون اعتماد داشته باشید میتونید بدون کلاس هم موفق بشید، کلاس فقط یه کاتالیزوره.

مانشت ۲۷ : آیا کنکور آزمایشی هم شرکت کردین؟ کدام موسسه؟همه را شرکت کردین یا بعضی هاش را؟ بنظرتون چقدر در تصحیح مسیر مطالعاتی یا پایبند کردنتون به روندزمانی مطالعه تاثیر داشت؟چقدر در موفقیت تون موثر بود؟
من آزمونای مدرسان رو شرکت کردم. نکته مثبتش این بود که روحیه میداد البته میتونه ادمو بیخیال کنه و مضر باشه. با شرایط آزمون اصلی هم ادم یکم اشنا میشه. دیگه استرس نخواهد داشت سر جلسه. ولی چیزای بدی که داره اینه که اولا سر فصل ها رعایت نمیشه مثلا نظریه محاسبه و احتمال سر فصل هاش درست نیست تو آزمون. دوما سالات غلط زیاد داره و همچنین استاندارد نیست. حتی پاسخ نامه هاشم غلطه بعضی وقتا. کلا ادم نباید به آزمون اهمیت بده فقط جنبه های مثبتش رو در نظر بگیرید و خوب نشدید واستون مهم نباشه و بخونید و خوبم شدید روحیه میگیرید و میخونید. برنامه هاشم جالب نیست زیاد من که کلا نتونستم با آزمون برم جلو. خیلی زود تموم میکنه درسارو و خوب نیست که یکی دوماه مونده باشه کلا تموم کرده باشید. باید روز کنکور تو اوج باشید و اگه خیلی زود درسارو تموم کنید افت میکنید.

مانشت ۲۸ : تو برنامه شما جمع بندی هم بود و اگه بوداز کی وارد این دوران شدید ؟ منظورم اینه که از زمان مشخصی یا بعد از خوندن منابع معینی. یعنی مثلا" تو برنامه تون گفته بودین از اول بهمن هر چی خوندم دیگه کافیه و بعد از این تاریخ میرم سراغ جمع بندی. یا اینکه مثلا" طبق برنامه شما وقتی کتاب سیستم عامل استالینگز و پارسه را خوندید و مسلط شدین رفتید سراغ جمعبندی.یعنی جمعبندی برای همه درسها یک موقع شروع شد یا خیر. میشه توضیح بدین.
من تقریبا از اردیبهشت دیگه مطلب جدید نخوندم و فقط اونجاهایی که اشکال داشتم رو میخوندم یادداشتامو بررسی میکردم.

مانشت ۲۹ : برگردیم به روز قبل از کنکور. بنظر شما به چقدر آمادگی مورد انتظار رسیده بودید. مثلا" یه ورزشکار قبل از یه مسابقه مهم خودش میگه من هشتاد درصد آمادگی را در خودم حس میکنم. شما چند درصد این آمادگی را حس میکردید؟ معیارتون چی بود برای این درصدآمادگی:کنکورای آزمایشی ، سوالات کنکور سال قبل یا تسلط به منابع؟
من کلا ادم خوش بینی نبودم. من همیشه دوس دارم تسلط کامل روی همه مطالب داشته باشم قبل امتحان کنکور اینطوری نبود ولی خوب به رتبه زیر ۴۰ اینا راضی بودم. تو ازمون ازمایشی ها ۴ تا آزمون جامع ۲ شدم ولی درصدهام اصلا قابل قبول نبودن. ولی نکته مثبتی که بود این بود هر آزمون بیشتر میشد میانگین درصدم.

مانشت ۳۰ : آیا روز قبل کنکور این حس را داشتید که در یه درس مثلا" میتونید صد درصد جواب بدین و در یه درس باید به سی درصد قانع باشید یا اصلا" همچین فکرایی نکردین؟
اره مثلا واسه ترکیبیات و الگوریتم درصدهای بالا انتظار داشتم و برای ریاضی عمومی به ۲-۳ تا تست راضی بودم. ولی زیاد اصرار نداشتم که درصد بالا بزنم مثلا رو ترکیبیات یه سری تستارو نخوندم به خاطر اینکه وقت کم بود.

مانشت ۳۱ : سر جلسه کنکور چی؟ شد نومید بشید و یه لحظه حس کنید نمیشه و به هم بریزید ؟
نه. سر جلسه کنکور تا جایی که میتونستم تست زدم و دیگه لحظه های آخر مرقب روی سرم واساده بود منتظر بود آخرین تستم رو پرکنم. اصلا احساس امید یا ناامیدی نداشتم.

مانشت ۳۲ : آیا ترتیب و زمانبندی جوابگویی به درسها را قبل کنکور تمرین کرده بودید؟ مثلا" درس خاصی را اول جواب بدین و بعد درس دیگری را . منظورم ترتیبی غیر از ترتیب موجود در دفترچه است.اگه اینطوری بوده میشه توضیح بدین.
اره اوایل از دروس تخصصی شروع کردم ولی نتیجه خیلی بدی داد. آخر سر به این نتیجه رسیدم که تستارو به ترتیب از پایه بزنم و برم رو تخصصی بعدشم زبان. البته زمان کم اوردم برا زبان ولی زیاد مهم نبود.

مانشت ۳۳ : وقتی یه سوال را در کنکور میخوندین انتظار داشتید قبلا" مشابهش را دیده باشید یا نه به جنگ سوال میرفتید؟
قرار نیست همه سوالا تکراری باشن. سوالایی که مشابهشون رو دیده بودم که حل میکردم و سوالای دیگه تلاشم رو میکردم. اگه میدیدم بلد نیستم بیخیال می شدم.

مانشت ۳۴ : وقت هم کم آوردین یا هر چی بلد بودین را نوشتید و اگه وقت زیاد هم میشد برای شما چندان موثر نبود؟
اره واسه منطق خیلی وقت کم بود. واسه زبان هم همینطور روی هم شاید نیم ساعت کمتر وقت داشتم و درصدام خیلی کم شد. اگه وقت بود زبان رو میتونستم در حد ۵۰ یا ۶۰ بزنم و منطق رو هم شبیه به بقه درسای اختصاصیم میزدم.

مانشت ۳۵ : آیا جوابهاتون رااز جلسه بیرون آوردین که بعد کنکور مقایسه کنید؟ اگه اینکار را کردین چقدر درصدهاتون که با کلید اولیه سازمان سنجش محاسبه کردین باآنچه در کارنامه تون اومد تفاوت و یا مشابهت داشت؟آیا تخمین شما از رتبه تون با آنچه بعد از اعلام نتایج دیدین نزدیک بود.
نه کلا بررسی نکردم. شاید در کل ۶-۷ تا سوال رو همینطوری نگاه انداختم.

مانشت ۳۶ : بنظرتون هر کدام از موارد زیر چند درصد در موفقیت شما نقش داشت؟
پایه تحصیلی ، دانشگاه کارشناسی، برنامه ریز برای کنکور، کلاس کنکور، کنکور آزمایشی،شرایط سر کنکور، شرایط مطالعه و زندگی (مثل شرایط خانه و...)،سایر عوامل
پایه تحصیلی ۲۰%
دانشگاه کارشناسی ۲۰%
برنامه ریز برای کنکور ۵%
کلاس کنکور ۰ %
کنکور آزمایشی۱۰%
شرایط سر کنکور۲۰%
شرایط مطالعه و زندگی ۲۵ %
مانشت ۳۷ : حالا که تا اینجا اومدین ، میخواین چیکاره بشید؟ هدفهاتون برای آینده را اگه دوست دارید بگید.
والا فعلا که میخوام یاد بگیرم ببینیم جبر روزگار کجا میبره مارو. قبلا دلم میخواست استاد دانشگاه بشم ولی الان نه. فقط میدونم که به سمت کارای عملی و برنامه نویسی نمیرم. بیشتر کارای تئوری.

مانشت ۳۸ : چقدر توکل بخدا و عبادت در طی این مسیر و رسیدن بهدف بهتون کمک کرده است.
توکل باعث میشه ادم ارامش پیدا کنه. من تلاشم رو کردم و ارامش داشتم.

مانشت ۳۹ : کسی یا کسانی هستند که در موفقیت شما نقش شاخصی داشته باشه و یا شما موفقیت تون را مرهون او بدونید.
یکیشون هم اتاقیم مهدی بود که اون مدتی که من کنکور میخوندم خیلی از کارای آموزشی رو پیگیری کرد و کلا کارای ارشد مستقیم و کسری واحد و درس های خارج دانشکده و صحبت با اساتید و ... رو اون انجام دد و اگه کمک نمیکرد شاید مجبور میشدم تبریز بمونم درس بخونم به جای اینکه برگردم خونه.
یکی دیگه از دوستام محسن بود که هر شب از نظر روحی صحبت می کرد و بهم روحیه میداد و با اصرار اون بود که هفته آخر رو کلا بیخیال درس شدم و استراحت کردم و واقعا یکی از بهترین حرکت های ممکن بود اگه میخوندم ممکن بود رتبم خیلی بد میشد.
خوانواده هم که تو خونه شرایط رو محیا کردن

مانشت ۴۰ : ایا درسی هست که بنظرتون باید با روش دیگری میخوندید یا بیشتر میخوندید یا از منابع دیگری میخوندید ویا حذف نمیکردین و در اینصورت میشد نتیجه بهتری گرفت.
ای کاش بیشتر نظریه محاسبه میخوندم پایم برای ادامه این درس تو ارشد قوی تر میشد. و منطق رو هم طوری که دلم میخواست نخوندم.

مانشت ۴۱ : چگونه و بر چه اساسی انتخاب رشته میکنید ؟ کدام دانشگاه را برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد ترجیح میدید؟ (اگر مایلید دلیل آن را هم بنویسید)
احتمال میدید در کدام دانشگاه قبول شوید؟
انتخاب رشته کردم و شریف رو زدم. با توجه به اینکه علاقه به ریاضی دارم فککنم بهترین گزینه برای من بود.

مانشت ۴۲ : توصیه خاصی برای داوطلبین زیادی که این مصاحبه را میخونن دارید.
یه مقداری دیدگاه من به بچه های ریاضی شاید نزدیکتر باشه تا بچه های مهندسی به دلیل عالایق شخصی من هستش ولی توصیه میکنم اگه علاقه به کامپیوتر دارید و ریاضی دوس ندارید سعی کنید که تو رشته های مهندسی ادامه بدید. شاید مقداری کنکور سخت تر باشه ولی به کامپیوتر نزدیکتره و نباید انتظار داشته باشید که رشته علوم کامپیوتر ریاضی نداشته باشه. یه نکته دیگه ایم هست که با علاقه درس بخونید. درسته کنکوره ولی قشنگی خودشو داره.

مانشت ۴۳ : بنظرتون سوالی هست که باید میپرسیدم و نپرسیدم.؟ جواب شما به این سوال چی هست؟
نه

مانشت ۴۴ : و آخرین سوال نظرتون در مورد مانشت ، انتظاراتتون از مانشت ؟
سایت خوبیه و باعث شد کارنامه سالای پیش رو ببینم و بهتر برنامه ریزی کنم و مصاحبه های افراد دیگرو خوندم و باعث شد که منابع مفید رو پیدا کنم برای خوندن.

حرف آخرمم اینه گروه تلگرامی که از طریق مانشت عضوش شدم واقعا گروه مفیدی بود و باعث شد سوالای متفاوتی ببینم و حل کنم و خیلی از جاهایی که ایراد داشتم و نمیدونستم رو پیدا کردم. سعی کنید تو گروه امسال هم باشد و کار کنید. اگه سوال دیگه ایم داشتید میتونید همین جا یا از طریق ایمیل karosahafi[at]gmail.com از من بپرسید و تا جایی که بتونم کمک میکنم و جواب میدم.
۱۷
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: SEVES , Skyrim , d_felfelak , lmc.ahmad , Leoeuler , Iranian Wizard , fatemeh69 , davood_2016 , shenia_mana , admin , DANEiL , Rasool Isaacnia , gunnersregister , sara9009 , Ms. Saba , ele , damash , Paraande , RezaTaheri , hmd1 , zarisa , ilove , بنفشه
ارسال:
۰۸ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۵۶ ب.ظ
مبارک باشه دوست عزیز
۰
۰
ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۵, ۰۱:۱۵ ق.ظ
RE: مصاحبه با رتبه ۲ علوم کامپیوتر
خیلیییی عالی بود ... تبریک میگم و ممنون برای مصاحبه خوبتون.
۰
۰
ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۵, ۰۵:۲۲ ق.ظ
تبریک میگم
اسم کاربریتون منو یاد کوروساوا -Kurosawa کارگردان ژاپنی میندازه Smile
۰
۰
ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۵, ۱۱:۳۵ ق.ظ
(۰۸ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۵۶ ب.ظ)amink نوشته شده توسط:  مبارک باشه دوست عزیز

ممنونم واقعا

(۰۹ تیر ۱۳۹۵ ۰۱:۱۵ ق.ظ)judi نوشته شده توسط:  خیلیییی عالی بود ... تبریک میگم و ممنون برای مصاحبه خوبتون.

ممنونم واقعا

(۰۹ تیر ۱۳۹۵ ۰۵:۲۲ ق.ظ)archer22 نوشته شده توسط:  تبریک میگم
اسم کاربریتون منو یاد کوروساوا -Kurosawa کارگردان ژاپنی میندازه Smile

ممنون. اسم کاربری نتیجه بی حوصلگی زمان ثبت نامه Smile) اسمم رو کامل ننوشتم
۰
۰
ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۵, ۰۱:۰۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۲۷ ق.ظ، توسط fatemeh69.)
بابت رتبه خوبتون تبریک می گم
ان شاءالله همیشه زیر سایه الطاف الهی باشید

بابت مصاحبه خوبتون هم تشکر میکنم
خاطرات خوش دوران کنکورمو زنده کرد و بهم انگیزه داده

ای آموزنده ی توانا به من علمی بیاموز که سودمند باشد و مبارک
تا از آن چراغی بسازم که راه را به من نشان دهد ودر آن راه تو را بجویم و دیگران را به سوی تو بخوانم
ای راهنمای گمراهان.
محمد مهدی رسولی
۲
۰
ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۵, ۰۱:۵۲ ب.ظ
تبریک میگم براتون ارزوی موفقیت روز افزون دارم

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
سبد خرید با سئوی فوق العاده
۰
۰
ارسال:
۰۹ تیر ۱۳۹۵, ۰۲:۱۳ ب.ظ
صمیمانه تبریک می گم.

با تشکر از شما بابت مصاحبه و نکات خیلی خوبی که برای داوطلبان فرمودید. به امید موفقیت های بیشتر :-)
۰
۰
ارسال:
۱۳ تیر ۱۳۹۵, ۰۱:۰۸ ق.ظ
تبریک بابت رتبه
تشکر بابت مصاحبه

«یا به اندازه آرزوهایت تلاش کن»
«یا به اندازه تلاشت آرزو کن»
شکسپیر
۰
۰
ارسال: #۱۰
۲۷ تیر ۱۳۹۵, ۰۶:۳۶ ب.ظ
تبریک
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گرایش های علوم کامپیوتر alisaaa ۴ ۳,۶۵۱ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ۰۴:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemhamidi
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۷,۹۷۳ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
  مصاحبه با رتبه ۵۱ آی تی و تجارت و ۷۷ شبکه و امنیت Rehe1994 ۵ ۶,۲۶۱ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: arashi300
  کمک فوری برای مصاحبه استخدامی رشته هنراموزی کامپیوتر hamide.m ۳ ۳,۹۳۶ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۱,۹۹۴ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
  مصاحبه امیرکبیر و علم و صنعت farzin_null ۰ ۲,۲۸۴ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: farzin_null
  انتخاب رشته و مصاحبه دکترا هوش مصنوعی۱۴۰۰ ۱neda ۴ ۳,۵۱۳ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  حل تمرین شدن و مصاحبه دکتری siiib70 ۱ ۳,۲۱۱ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
Smile مصاحبه با رتبه ۱۹ امنیت و شبکه pouya47 ۲۴ ۲۲,۲۷۹ ۰۷ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: saharitst
  مصاحبه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی Happiness.72 ۹۸ ۱۰۸,۳۷۵ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali001100

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close