زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۱۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

دلیل شما برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس چیست؟ (+ نظرسنجی)

نظرسنجی: از کدام سیستم عامل استفاده می کنید؟
ویندوز
لینوکس
[نمایش نتایج]
توضیح: این یک نظرسنجی عمومی‌است. کاربران می‌توانند گزینه‌ی انتخابی شما را مشاهده کنند.
ارسال:
۱۴ خرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۱۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۳ ب.ظ، توسط arshad_95.)
یک سلام گرم بهاری به همه ی مانشتی های عزیز Smile
در دنیای بی کران کامپیوتر ، یکی از چالش های پیش رو برای متخصصان این رشته استفاده از سیستم عاملی است که با نیازهای تخصصی شان سازگاری بیشتری داشته باشد.

خوشبختانه یا متأسفانه در طی یک دوره ی آموزشی پروژه محور، این چالش و این دوراهی برای من بیشتر شده و با توجه به این که مدرس محترم دوره، از لینوکس استفاده می کنه و من از ویندوز استفاده می کنم ، در برخی از جلسات، می بینم که ایشون به راحتی یک مبحث رو با لینوکس پیش می بره و من که با ویندوز کار می کنم، باید کلی توی اینترنت بگردم تا معادل اون دستور لینوکس رو بیابم و ازش استفاده کنم یا موفق میشم و به نتیجه می رسم یا هم اینقدر دنبالش می گردم که دیگه صرف نظر کردنش، از نظر زمان و هزینه، به صرفه تره برام. Undecided

و این مسئله باعث شد که بیام و با مشورت شما تصمیم بگیرم که بالأخره از کدوم سیستم عامل استفاده کنم Huh

به همین منظور ضمن اینکه دعوت می کنم در نظرسنجی شرکت کنید و بگید که در حال حاضر، از کدوم سیستم عامل استفاده می کنید، از شما می خوام نظرتون رو راجع به خوبی ها و بدی های هر کدوم ارائه کنید تا در موردش بحث کنیم.

کسی هست که دلیل قانع کننده ای برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس ارئه کنه؟
با توجه به این که کار با ویندوز خیلی راحته و رایج تر هست و سال هاست که داریم از ویندوز استفاده می کنیم و نرم افزارهای مختلف، بیشتر با ویندوز سازگارند و ... آیا در لینوکس چیزی فراتر از این ها وجود داره که بشه برتری لینوکس رو توجیه کرد؟

منتظر نظراتتون هستم .... Shy
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: jazana
ارسال:
۱۴ خرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۳۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۳۲ ب.ظ، توسط nobody90.)
RE: دلیل شما برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس چیست؟ (+ نظرسنجی)
بنده خودم الان دارم از ویندوز استفاده میکنم.. ولی زمانی که برنامه نویسی php انجام میدادم از لینوکس استفاده میکردم دلیلم این بود که سرور هایی که برای سایت ها وجود داره اکثرا و بیشترشون لینوکسی هستن و من این امکان داشتم تفاوت ها رو بررسی کنم..مثل شیوه ادرس دهی.. فعال کردن دسترسی هاا... حالا جدا از اینکه میگن لینوکس امنیت بیشتری داره و به خاطر اینکه متن باز هست ارور ها و باگ هایی که درش وجود داره یا ایجاد میکنن توسط بقیه هم قابل مشاهده و قابل درست شدن هست.. من بیشتر به دلیل بالا و برنامه نویسی ازش استفاده میکردم بعد از یه مدت هم بهش معتاد شده بودم و کارای روزمره مثل فیلم و وبگردی هم باهاش راحت بودم..
کلا لینوکس و ویندوز مثل یک ابزار میمونن و هر کسی بسته به نیازش و شیوه فعالیتش میتونه از هرکدوم استفاده کنه..

دل من اینجاست .. توی یه گوشه دور ولی نزدیک..
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: arshad_95
ارسال:
۱۵ خرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۳۳ ق.ظ
لینوکس ها رو یه مقدار باید تجربه اش کنی شاید یکی دوماه بعدش کم کم میتونی ببینی کدوم برات راحت تره
اولش یکم پیچیدگی داره ولی وقتی یاد بگیری و با کامند ها دوست بشی میبینی زندگی بدون ماوس هم ممکنه Smile
دلایل خودم به عنوان برنامه نویس یکیش سرعت سیستم عامله چون لینوکس انواع مختلف و کانفیگ های مختلف داره و میشه با توجه به نیاز یک سیستم عامل سبک درست کرد
دلیل دوم اینه که دنیای اپن سورس و زبان های برنامه نویسی غیر از دات نت ، لینوکس خانه اولشونه و بیشترین سازگاری رو با لینوکس دارن تا ویندوز و همچنین ابزار های برنامه نویسی برای زبان های جاوا ، نود ، پی اچ پی پایتون اندروید توی لینوکس بسیار خوب عمل میکنن
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: arshad_95 , fo-eng
ارسال:
۱۵ خرداد ۱۳۹۵, ۰۲:۰۰ ق.ظ
دلیل اولیه مهاجرت من این بود که از ویستا خیلی بدم اومد و سوییچ کردم.

دلیلی که باعث شد ماندگار بشم، آزاد بودن لینوکس و
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
بود.
۰
۰
ارسال:
۱۵ خرداد ۱۳۹۵, ۰۱:۵۳ ب.ظ
با توجه به نظرات دوستان تا اینجا به این نتیجه رسیدم که لینوکس محیط مناسبی برای زبان های open source هست.

و این طور برداشت کردم که پایه گذاران زبان های open source هم، از لینوکس استفاده می کنند و به همین خاطر شاید هست که این نوع زبان ها با لینوکس بیشتر سازگاره ! (این برداشت شخصیم هست اگر اشتباهه دوستان اصلاح کنند! )

خب این از این مورد ...
حالا فرض کنید من رفتم و لینوکس نصب کردم ... حالا سؤال اینه که آیا لینوکس تمام امکانات ویندوز رو داره؟
همه می دونیم که مایکروسافت شرکت بزرگی هست و ویندوزی که ارائه می کنه، حاصل تلاش چندین تیم برنامه نویسی و افراد خبره هست. و همین مسئله باعث شده ویندوز در کل دنیا به عنوان پر طرفدارترین سیستم عامل شناخته شود.

آیا لینوکس هم به صورت پیش فرض، به اندازه ی ویندوز اپلیکیشن های مورد نیاز کاربر رو فراهم می کنه؟
و آیا نرم افزارهای مختلفی که برای ویندوز ارائه شده، قابلیت نصب روی لینوکس رو داره ؟

مثلا نرم افزارهای مورد نیاز ما از جمله ادیتورهای مختلف php و سی شارپ ، ویژوال استودیو، sqlserver، فتوشاپ و .... و حتی نرم افزارهای کوچک مثل دانلود منیجر و نرم افزارهای تبدیل کننده ی عکس و ویدئو و ... روی لینوکس قابل نصبه یا باید نسخه ی جداگانه ی این نرم افزارها رو برای لینوکس تهیه کنیم Huh

یک سؤال دیگه هم بپرسم و اون اینکه: کسانی که تا به حال به لینوکس مهاجرت کرده اند، از نظر شما، کمبودهای لینوکس نسبت به ویندوز چی هست؟ یعنی همون اول که داشتید با لینوکس کار می کردید و خوب باهاش رفیق نشده بودید، چه چیزی بیشتر شما رو اذیت می کرد؟

ممنونم از نظرات مفیدتون Heart
۰
۰
ارسال:
۱۵ خرداد ۱۳۹۵, ۰۳:۴۱ ب.ظ
(۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ۰۱:۵۳ ب.ظ)arshad_95 نوشته شده توسط:  با توجه به نظرات دوستان تا اینجا به این نتیجه رسیدم که لینوکس محیط مناسبی برای زبان های open source هست.

و این طور برداشت کردم که پایه گذاران زبان های open source هم، از لینوکس استفاده می کنند و به همین خاطر شاید هست که این نوع زبان ها با لینوکس بیشتر سازگاره ! (این برداشت شخصیم هست اگر اشتباهه دوستان اصلاح کنند! )

خب این از این مورد ...
حالا فرض کنید من رفتم و لینوکس نصب کردم ... حالا سؤال اینه که آیا لینوکس تمام امکانات ویندوز رو داره؟
همه می دونیم که مایکروسافت شرکت بزرگی هست و ویندوزی که ارائه می کنه، حاصل تلاش چندین تیم برنامه نویسی و افراد خبره هست. و همین مسئله باعث شده ویندوز در کل دنیا به عنوان پر طرفدارترین سیستم عامل شناخته شود.

آیا لینوکس هم به صورت پیش فرض، به اندازه ی ویندوز اپلیکیشن های مورد نیاز کاربر رو فراهم می کنه؟
و آیا نرم افزارهای مختلفی که برای ویندوز ارائه شده، قابلیت نصب روی لینوکس رو داره ؟

مثلا نرم افزارهای مورد نیاز ما از جمله ادیتورهای مختلف php و سی شارپ ، ویژوال استودیو، sqlserver، فتوشاپ و .... و حتی نرم افزارهای کوچک مثل دانلود منیجر و نرم افزارهای تبدیل کننده ی عکس و ویدئو و ... روی لینوکس قابل نصبه یا باید نسخه ی جداگانه ی این نرم افزارها رو برای لینوکس تهیه کنیم Huh

یک سؤال دیگه هم بپرسم و اون اینکه: کسانی که تا به حال به لینوکس مهاجرت کرده اند، از نظر شما، کمبودهای لینوکس نسبت به ویندوز چی هست؟ یعنی همون اول که داشتید با لینوکس کار می کردید و خوب باهاش رفیق نشده بودید، چه چیزی بیشتر شما رو اذیت می کرد؟

ممنونم از نظرات مفیدتون Heart

ببین مهندس معمولا کسانی که لینوکس دارن در کنارش ویندوز هم دارن چون بهرحال نرم افزار هایی هستند که جایگیزی ندارند و دلیلش هم واضحه چون شرکت های تولید نرم افزار مثل adobe کمتر اومدن سمت لینوکس هرچند که با روش هایی میشه فتوشاپ و نرم افزارهای ویندوزی رو مستقیم روی لینوکس نصب کرد که بحثش مفصله
نرم افزار های معادل هم تو توزیع های مختلف فرق میکنه و من کوبونتو استفاده میکنم که نرم افزار های خوبی داره . نرم افزار های روزمره مثل کار با عکس و اینترنت و فیلم و اینها بصورت دیفالت نصبه و یک software center داره که نرم افزار های مختلف رو با یک کلیک میتونید نصب کنید.
اما برای برنامه نویسی دات نت فکر نمیکنم کسی توصیه کنه که تو لینوکس کار کنید !
و مشکلاتی که با لینوکس پیش میاد اولیش مشکلات درایوره که البته از گذشته خیلی بهتر شده بعد ازون دقت در مراحل نصبه که همه هارد رو ندین به لینوکس ! و بعد ازون کار با کامند لاین یکم اولش مشکله
برای برنامه نویسی هم برنامه های خوبی هست phpstorm sublime و ...

در آخر این لینک برای اینکه تصاویر محیط کوبونتو رو ببینید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۰
۰
ارسال:
۱۶ خرداد ۱۳۹۵, ۰۹:۵۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۰۷ ق.ظ، توسط arshad_95.)
(۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ۰۳:۴۱ ب.ظ)h0lms نوشته شده توسط:  ببین مهندس معمولا کسانی که لینوکس دارن در کنارش ویندوز هم دارن چون بهرحال نرم افزار هایی هستند که جایگیزی ندارند و دلیلش هم واضحه چون شرکت های تولید نرم افزار مثل adobe کمتر اومدن سمت لینوکس هرچند که با روش هایی میشه فتوشاپ و نرم افزارهای ویندوزی رو مستقیم روی لینوکس نصب کرد که بحثش مفصله
نرم افزار های معادل هم تو توزیع های مختلف فرق میکنه و من کوبونتو استفاده میکنم که نرم افزار های خوبی داره . نرم افزار های روزمره مثل کار با عکس و اینترنت و فیلم و اینها بصورت دیفالت نصبه و یک software center داره که نرم افزار های مختلف رو با یک کلیک میتونید نصب کنید.
اما برای برنامه نویسی دات نت فکر نمیکنم کسی توصیه کنه که تو لینوکس کار کنید !
و مشکلاتی که با لینوکس پیش میاد اولیش مشکلات درایوره که البته از گذشته خیلی بهتر شده بعد ازون دقت در مراحل نصبه که همه هارد رو ندین به لینوکس ! و بعد ازون کار با کامند لاین یکم اولش مشکله
برای برنامه نویسی هم برنامه های خوبی هست phpstorm sublime و ...

در آخر این لینک برای اینکه تصاویر محیط کوبونتو رو ببینید

پیشنهاد خوبی بود ... منم فکر می کنم لینوکس اونقدرها جا باز نکرده که بخواد جایگزین کاملا قدرتمندی برای ویندوز باشه ! پس همون بهتر که از لینوکس در کنار ویندوز استفاده کنم تا از قابلیت های منحصر به فرد هر کدوم بهره ببرم. Wink

اما برای انتخاب توزیع مناسب لینوکس در بین توزیع های مختلف لینوکس، با تحقیقی که انجام دادم، به لینوکس مینت (Linux Mint) رسیدم و دلیلش هم توضیحاتی هست که در چند تا وبسایتی که مراجعه کردم بهش اشاره شده بود یکی سایت :
که این طور نوشته:
نقل قول: افرادی که تازه به استفاده از لینوکس روی آورده‌اند

در میان توزیع‌های GNU/Linux، لینوکس مینت (Linux Mint) کاربرد آسان‌تر و قابلیت‌های بهتری در میان دیگر توزیع‌های لینوکس دارد. لینوکس مینت، مبتنی بر اوبونتو است و خود اوبونتو نیز مبتنی بر دبیان است. بنابراین، کاربر با مجموعه‌ای بزرگی از انواع نرم‌افزارها و امکانات روبه‌روست و می‌تواند با توجه به نیازمندی‌هایش از آن‌ها بهره ببرد. هر نرم افزاری که روی اوبونتو و دبیان اجرا می‌شود، بدون شک روی لینوکس مینت هم به همان خوبی اجرا خواهد شد.

CD لینوکس مینت با قابلیتی به نام mint4win همراه است. این قابلیت به کاربر اجازه نصب لینوکس روی سیستم عامل ویندوز را به صورت پارتیشنی جداگانه و بدون برهم زدن تنظیمات دستگاه می‌دهد. کارایی و سرعت آن همچون وقتی که به عنوان سیستم عامل اصلی نصب می‌شود نخواهد بود اما هر گاه دیگر تمایلی به استفاده از آن نداشتید می‌توانید به راحتی از کنترل پانل آن را حذف کنید. درست مثل این که یک برنامه نرم‌افزاری ساده را Uninstall می‌کنید.

و همچنین در سایت:
هم در مورد مینت (Mint) به عنوان یکی از توزیع های لینوکس، مطالبی نوشته شده بود که به دلیل حق کپی رایت پایین سایت، نمی تونم اینجا نقل قول کنم ولی می تونید خودتون مراجعه کنید و ببینید. (توی پرانتز عرض کنم که توی اون صفحه به اوبونتو میت (Ubuntu MATE) هم اشاره شده ... که حواستون باشه با مینت (Mint) اشتباه نگیرید. )

اگر باز هم کسی نظری داره، و در مورد انتخاب بهترین توزیع لینوکس می تونه راهنمایی کنه، منتظر نظراتتون هستم. Shy
۰
۰
ارسال:
۱۶ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۲۷ ق.ظ
(۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۵۶ ق.ظ)arshad_95 نوشته شده توسط:  پیشنهاد خوبی بود ... منم فکر می کنم لینوکس اونقدرها جا باز نکرده که بخواد جایگزین کاملا قدرتمندی برای ویندوز باشه ! پس همون بهتر که از لینوکس در کنار ویندوز استفاده کنم تا از قابلیت های منحصر به فرد هر کدوم بهره ببرم. Wink

اما برای انتخاب توزیع مناسب لینوکس در بین توزیع های مختلف لینوکس، با تحقیقی که انجام دادم، به لینوکس مینت (Linux Mint) رسیدم و دلیلش هم توضیحاتی هست که در چند تا وبسایتی که مراجعه کردم بهش اشاره شده بود یکی سایت :
که این طور نوشته:
نقل قول: افرادی که تازه به استفاده از لینوکس روی آورده‌اند

در میان توزیع‌های GNU/Linux، لینوکس مینت (Linux Mint) کاربرد آسان‌تر و قابلیت‌های بهتری در میان دیگر توزیع‌های لینوکس دارد. لینوکس مینت، مبتنی بر اوبونتو است و خود اوبونتو نیز مبتنی بر دبیان است. بنابراین، کاربر با مجموعه‌ای بزرگی از انواع نرم‌افزارها و امکانات روبه‌روست و می‌تواند با توجه به نیازمندی‌هایش از آن‌ها بهره ببرد. هر نرم افزاری که روی اوبونتو و دبیان اجرا می‌شود، بدون شک روی لینوکس مینت هم به همان خوبی اجرا خواهد شد.

CD لینوکس مینت با قابلیتی به نام mint4win همراه است. این قابلیت به کاربر اجازه نصب لینوکس روی سیستم عامل ویندوز را به صورت پارتیشنی جداگانه و بدون برهم زدن تنظیمات دستگاه می‌دهد. کارایی و سرعت آن همچون وقتی که به عنوان سیستم عامل اصلی نصب می‌شود نخواهد بود اما هر گاه دیگر تمایلی به استفاده از آن نداشتید می‌توانید به راحتی از کنترل پانل آن را حذف کنید. درست مثل این که یک برنامه نرم‌افزاری ساده را Uninstall می‌کنید.

و همچنین در سایت:
هم در مورد مینت (Mint) به عنوان یکی از توزیع های لینوکس، مطالبی نوشته شده بود که به دلیل حق کپی رایت پایین سایت، نمی تونم اینجا نقل قول کنم ولی می تونید خودتون مراجعه کنید و ببینید. (توی پرانتز عرض کنم که توی اون صفحه به اوبونتو میت (Ubuntu MATE) هم اشاره شده ... که حواستون باشه با مینت (Mint) اشتباه نگیرید. )

اگر باز هم کسی نظری داره، و در مورد انتخاب بهترین توزیع لینوکس می تونه راهنمایی کنه، منتظر نظراتتون هستم. Shy
البته اینکه بگید لینوکس جایگزین قدرتمندی برای ویندوز نیست اشتباهه بحث سیستم عامل تخصصی تر از این حرفاست که از روی ظاهر بخوایم نتیجه گیری کنیم اما به لحاظ نرم افزار های تولید شده نرم افزارهای ویندوزی بیشتره

من روی لپتاپم این os ها رو دارم : mint 17.3 ubuntu mate و kubuntu 16.04 و win 10 در حال حاضر نظرم کوبونتو هست به دلایل مختلف ... و البته mint چند ماهه دیگه که نسخه ۱۸ رو بده حتما امتحانش میکنم Smile
۰
۰
ارسال:
۱۶ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۴۰ ق.ظ
(۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۲۷ ق.ظ)h0lms نوشته شده توسط:  البته اینکه بگید لینوکس جایگزین قدرتمندی برای ویندوز نیست اشتباهه بحث سیستم عامل تخصصی تر از این حرفاست که از روی ظاهر بخوایم نتیجه گیری کنیم اما به لحاظ نرم افزار های تولید شده نرم افزارهای ویندوزی بیشتره

من روی لپتاپم این os ها رو دارم : mint 17.3 ubuntu mate و kubuntu 16.04 و win 10 در حال حاضر نظرم کوبونتو هست به دلایل مختلف ... و البته mint چند ماهه دیگه که نسخه ۱۸ رو بده حتما امتحانش میکنم Smile

بله درست می فرمایید، با این دانش اندک، نمیشه سیستم عامل ها رو مقایسه کرد ولی همون طور که اشاره کردید، نرم افزارهای تولید شده برای ویندوز بیشتره .

این طور که به نظر میرسه، پس شما هم با توزیع mint موافقید.
در مورد کوبونتو هم اگر ممکنه بیشتر توضیح بدین که چرا انتخابش کردید و دلایلتون چی هست؟ ممنون
۰
۰
ارسال: #۱۰
۱۶ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۴۴ ق.ظ
استفاده همزمان از ویندوز و لینوکس راه حل خوبی نیست. به دلیل مشکلاتی که در mount کردن هست و همینطور فرد به لینوکس عادت نمی کنه و باهاش راحت نمیشه.
لینوکس برای کارهای گرافیکی مناسب نیست. اما نکته اینجاست که خیلی از افرادی که با فوتوشاپ کار می کنن با نرم افزار های آزاد ساده تر مثل گیمپ هم کارشون راه میفته.
برای توزیع نظر شخصی من اینه که با اوبونتو شروع کنید به دلایلی که بعد از نصب و تدریجا خودتون میفهمید.

۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۲۸۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  تعریف ای پی استاتیک در ویندوز ۱۱ و مودم و دستگاه تردد babmelo ۰ ۴۸۰ ۰۳ تیر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: babmelo
  هاست یا میزبانی وب چیست؛ انواع آن کدامند؟ B0020 ۰ ۵۸۹ ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: B0020
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۱۷۰ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۱۹ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  مرتب سازی سریع تصادفی چیست؟ Xzrix ۰ ۱,۳۹۵ ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۷:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Xzrix
  اجرای نرم افزار ویندوز در اندروید elecomco ۰ ۲,۸۳۱ ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  آموزش آپدیت ویندوز ۷ به ویندوز ۱۰ elecomco ۰ ۲,۴۳۵ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  یو اس اس دی چیست؟ nolw0932 ۰ ۲,۲۳۰ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۳:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: nolw0932
  درآمد شما در سایت هایی مثل کافه بازار و مایکت چقدر است؟ applepeach ۴ ۷,۵۶۷ ۲۵ دى ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: packationmachinery

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close