زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۵۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بافر سه حالته کنکور ۹۳ مهندسی نرم افزار

ارسال:

joyebright پرسیده:

بافر سه حالته کنکور ۹۳ مهندسی نرم افزار

[تصویر:  386246_7741ff8f513abd8726f958db58248328.jpg]

سلام چرا گزیه ۳ غلطه . در ضمن دلیل استفاده از مقاومت چیه?

Sent from my SM-P601 using Tapatalk
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Fardad-A پاسخ داده:

RE: بافر سه حالته کنکور ۹۳ مهندسی نرم افزار

(۰۷ مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۰۲ ق.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  [تصویر:  386246_7741ff8f513abd8726f958db58248328.jpg]

سلام چرا گزیه ۳ غلطه . در ضمن دلیل استفاده از مقاومت چیه?

اگه enable=1 باشه w=c یعنی فقط ۳ و۴ میتونه جواب باشه.
اگه enable=0 باشه در اینصورت :
گزینه ۳: w=0
گزینه۴: w=1
گزینه ۳ ، غلطه
چون وقتی enable=0 هست خروجی بافر قطع هست. در نتیجه جریانی از مقاومت رد نمیشه . بنابراین w از نظر مداری با VDD برابر میشه که صفر نمیتونه باشه و بطور معمول VDD همان یک منطقی هست.پس گزینه ۴ صحیح هست.
مقاومت موجود برای تغذیه ترانزیستور طبقه آخر بافر هست. بعضی بافرها خروجی شون open هست. از نظر مداری اگه ترانزیستور را بشناسید میشه توضیح داد.

۱
ارسال:

joyebright پاسخ داده:

چرا وقتی enable صفر میشه w برابر با صفر میشه مگه نباید h یا همون امپدانس بالااتفاق بیفته ? من تا فصل مدارهای ترکیبی پوران خوندم مدار منطقی و تو فصل مخاطره با ترانزیستور و مقاومت اشنا شدم اما چیز زیادی دستگیرم نشد ، در کل احساس می کنم این مدار با مدار بافر سه حالته معمولی فرق میکنه و دلیلشم همون مقاومت vdd است ، درسته ? چون اصلا اطلاعات کاملی نداده ، مثال درست و حسابیم نداره این قسمت!

ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

(۰۷ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۵۹ ق.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  چرا وقتی enable صفر میشه w برابر با صفر میشه مگه نباید h یا همون امپدانس بالااتفاق بیفته ? من تا فصل مدارهای ترکیبی پوران خوندم مدار منطقی و تو فصل مخاطره با ترانزیستور و مقاومت اشنا شدم اما چیز زیادی دستگیرم نشد ، در کل احساس می کنم این مدار با مدار بافر سه حالته معمولی فرق میکنه و دلیلشم همون مقاومت vdd است ، درسته ? چون اصلا اطلاعات کاملی نداده ، مثال درست و حسابیم نداره این قسمت!

وقتی enable صفر میشه، w صفر نمیشه؛ بلکه کلِ اون بافر قطع یا همون high امپدانس (که نمادش Z هست نه h) میشه. در نتیجه این سمتِ مدار به خاطر مقاومت بالا قطع و خروجی مستقیم به VDD یعنی ۱ وصل میشه.
اما وقتی enable یک میشه، بافر خروجی رو drive میکنه و خروجی میشه c. البته در این حالت باز هم ولتاژ VDD به خروجی متصل هست اما فرض بر این هست که وقتی بافر روشن هست، مقاومتِ کمتری نسبت به R داره و در تقسیمِ ولتاژِ مقاومتی به R غلبه میکنه (وقتی یک node از سمتِ دو منبع تغذیه درایو میشه، مقدارش به اون منبعی نزدیکتر هست که مقاومت کمتری تا اون منبع داره، در این سؤالات فرض میکنیم وقتی هم بافر داره درایو میکنه و هم اون سمت با یک مقاومت به زمین یا VDD وصل هست، R به حدِ کافی بزرگ هست مثلاً ۱۰۰ کیلو اهم و خروجی مقدارِ بافر رو میگیره).
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

M a h d i پاسخ داده:

(۰۷ مهر ۱۳۹۴ ۰۷:۴۸ ق.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  وقتی enable صفر میشه، w صفر نمیشه؛ بلکه کلِ اون بافر قطع یا همون high امپدانس (که نمادش Z هست نه h) میشه. در نتیجه این سمتِ مدار به خاطر مقاومت بالا قطع و خروجی مستقیم به VDD یعنی ۱ وصل میشه.
اما وقتی enable یک میشه، بافر خروجی رو drive میکنه و خروجی میشه c. البته در این حالت باز هم ولتاژ VDD به خروجی متصل هست اما فرض بر این هست که وقتی بافر روشن هست، مقاومتِ کمتری نسبت به R داره و در تقسیمِ ولتاژِ مقاومتی به R غلبه میکنه (وقتی یک node از سمتِ دو منبع تغذیه درایو میشه، مقدارش به اون منبعی نزدیکتر هست که مقاومت کمتری تا اون منبع داره، در این سؤالات فرض میکنیم وقتی هم بافر داره درایو میکنه و هم اون سمت با یک مقاومت به زمین یا VDD وصل هست، R به حدِ کافی بزرگ هست مثلاً ۱۰۰ کیلو اهم و خروجی مقدارِ بافر رو میگیره).

یک سوال؟ اگر ENB=1 باشه خروجی مقدار C میشه ، حالا طبق گفته شما در مورد DRIVE و مقاومت ، اگر C=0 باشه چون دیگه از جانب بافر منبع انرژی نداریم که بخواد خروجی رو تغذیه کنه ، خروجی نباید مقدار Vdd ( هرچند کوچک به خاطر مقاوت بالای R) بگیره؟ من اینطوری برداشت کردم که خروجی باید تغذیه بشه حالا چه از بافر، چه از Vdd و زمانی هم که بافر صفره راهی جز تغذیه از Vdd نداره ، پس همیشه W=1 است.

ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

نقل قول: یک سوال؟ اگر ENB=1 باشه خروجی مقدار C میشه ، حالا طبق گفته شما در مورد DRIVE و مقاومت ، اگر C=0 باشه چون دیگه از جانب بافر منبع انرژی نداریم که بخواد خروجی رو تغذیه کنه ، خروجی نباید مقدار Vdd ( هرچند کوچک به خاطر مقاوت بالای R) بگیره؟ من اینطوری برداشت کردم که خروجی باید تغذیه بشه حالا چه از بافر، چه از Vdd و زمانی هم که بافر صفره راهی جز تغذیه از Vdd نداره ، پس همیشه W=1 است.

منبع انرژی بی‌معنی هست، منبع ولتاژ شاید تا حدودی درست باشه.
وقتی C=0 هست (و Enable هم فعال هست) چرا منبع ولتاژ نداشته باشیم؟ از نظر قدرت جریان‌دهی، هیچ فرق بین ۰ و ۱ نیست. ۰ بودن، به معنای روی هوا یا همون Z بودن نیست. پس بافر چه ۱ رو به خروجی بده چه ۰ رو، خروجی مدار میشه همون خروجی بافر.
شما اگه بافر رو به صورت یه منبع ولتاژ با مقدار [tex]V_{buf}[/tex] (که یا ۰ هست یا ۱) که به یه مقاومت [tex]R_{buf}[/tex] وصل هست مدل کنید، بعد هم که مقاومت R و ولتاژ Vdd رو داریم، ولتاژ اون وسط میشه [tex]\frac{R_{buf}V_{dd}+RV_{buf}}{R_{buf}+R}[/tex]. حالا اگه نسبت R به [tex]R_{buf}[/tex] رو زیاد بگیرید، جواب کسر میشه [tex]V_{buf}[/tex]. در واقع ولتاژ اون نقطه‌ی خروجی، بین ولتاژ خروجی بافر و ولتاژ Vdd تقسیم ولتاژ به صورت وزن‌دار میشه که وزن رو هم مقاومت‌ها مشخص می‌کنند (ولتاژی که جلوش مقاومت کمتری هست، برنده هست).
در کل مشکل‌تون اونجا بود که فرض می‌کنید ولتاژ ۰ یعنی هیچی به هیچی در حالی که اولاً ولتاژ ۰ هم داره Drive میکنه (فقط Z هست که یعنی هیچی!) بعدشم هم ۰ و ۱، اختلاف ولتاژ رو نشون میدن نه مقدار واقعی رو، یعنی ممکنه اون ۰ در اصل ۴ ولت باشه، اون ۱ هم ۵ ولت باشه، که اختلافشون شده ۱ ولت. پس ممکنه شما دستتون رو بزنید به اون ۰ ولت و همونجا خشکتون کنه.

۱
ارسال:

heavenn پاسخ داده:

.......

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

joyebright پاسخ داده:

(۰۸ مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۳۱ ق.ظ)heavenn نوشته شده توسط:  .......

مرسی ، خیلی خوب بود فقط یه توضیح کوچیک در رابطه با بدست آوردن آخرین کارنو میدید که چطوری مینترم هاشو و ماکسترم هاشو واردش کردی؟

ارسال:

heavenn پاسخ داده:

(۰۸ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۳۲ ب.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  
(08 مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۳۱ ق.ظ)heavenn نوشته شده توسط:  .......

مرسی ، خیلی خوب بود فقط یه توضیح کوچیک در رابطه با بدست آوردن آخرین کارنو میدید که چطوری مینترم هاشو و ماکسترم هاشو واردش کردی؟

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۱۰

joyebright پاسخ داده:

اقا من اصلا قضیه این vdd نمی گیرم از کجا بخونمش .
در ضمن مگه این یه بافر ۳ حالته نیست ?

۰
ارسال: #۱۱

A L I پاسخ داده:

ببخشید من یه سوال واسه ام پیش اومد .
شما مشکلت در مورد VDD با کشیدن جدول کارنو حل شد؟؟؟؟
از این نظر میپرسم که این تست کنکوره و در کنکور ما مسئله تشریحی که حل نمیکنیم . وقتی میشه همانطور که آقای fardad گفته اند با امتحان جوابها بفهمیم جواب ۳ یا ۴ هست و با امتحان دوم میفهمیم جواب ۴ هست و دیگه نیازی به کارنو کشیدن نیست.
از طرفی جدول کارنو مشکل شما را در فهم VDD چجوری حل کرد؟

۰
ارسال: #۱۲

joyebright پاسخ داده:

من مشکلم تو vdd رو با شکلی که ایشون کشیدن بهتر متوجه شدم ،دلیلشم این بود که تمامی سوالاتی که تو ذهنم بود و با نگاه به جدول تونستم جوابشونو پیدا کنم ، ، من ترجیح می دم دلیل یه موضوعی را متوجه بشم بعد راه و روش تستیشو یاد بگیرم ، با این حال توجتون قابل تحسینه

ارسال: #۱۳

A L I پاسخ داده:

(۰۸ مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۴۰ ب.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  من مشکلم تو vdd رو با شکلی که ایشون کشیدن بهتر متوجه شدم ،دلیلشم این بود که تمامی سوالاتی که تو ذهنم بود و با نگاه به جدول تونستم جوابشونو پیدا کنم ، ، من ترجیح می دم دلیل یه موضوعی را متوجه بشم بعد راه و روش تستیشو یاد بگیرم ، با این حال توجتون قابل تحسینه

بی زحمت یه توضیح در مورد آنچه متوجه شدین برای بقیه بچه ها هم بدین. فکر کنید من نمیدونم و شما میخواهید با شکل ایشان برایم بگید.
چون من از جدول کارنو چیزی در مورد VDD نگرفتم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۶۴۱ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۵۳۴ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۳۵۶ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۱۵۵ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  آزمون دکتری نرم افزار و الگوریتم ۱۴۰۰ Seyyedab ۴۶ ۱۸,۵۹۷ ۰۹ مهر ۱۴۰۰ ۰۵:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Seyyedab
  فیلم های مهندسی نرم افزار خلیلی فر osouly ۰ ۱,۹۳۶ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: osouly
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۵۰,۱۲۴ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش نرم افزار انرژی مثبت ۶ ۹,۴۵۰ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
Heart نرم افزار رها بختیاری ۰ ۳,۰۲۴ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: رها بختیاری
  متن به هم ریخته در نرم افزار Notepad HAMID3F ۱۵ ۲۱,۱۹۱ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: rezasedghi100

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close