زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۳۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

simulated annealing

ارسال:

ziba.O پرسیده:

simulated annealing

سلام بچه ها تو الگوریتم جستجوی ذوب فلزات اگه دما بالا باشه احتمال انتخاب گره زیاده یا کمه؟ منظورم با توجه به فاکتور احتمالی هست که با توجه به اختلاف انرژی و دما گفته. اینجارو قاطی کردم کلا نمیدونمش.
ممنون
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

so@ پاسخ داده:

RE: simulated annealing

وقتی دما(T) زیاد است مقدار[tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex] زیاد است و الگوریتم باحتمال بیشتری ب نقاط بدتر از نقاط فعلی میره اما با کم شدن دما این مقدار کم می شه و وقتی T=0 شد الگوریتم متوقف میشه و نقطه فعلی را ب عنوان جواب برمیگردونه

یه عکس پیوست کردم ک روندشو نشون میده هروقت احتمال پذیرش از پذیرش حالت تصادفی کمتر میشه میبینی ک نقطه پذیرش نمیشه
[تصویر:  321963_15180628303089275306.jpg]

شرح توضیحات :
ببین دوستم من این تصویرو از وسطای کار الگوریتم گذاشتم ولی خب ی توضیح کلی میدم
روند کار الگوریتم اینجوریه
اول یه نقطه ب عنوان نقطه فعلی در نظر میگیره سپس این مراحل ک در زیر میگم تکرار میکن تا زمانی ک الگوریتم متوقف بشه ونقطه ای ک در پایان کار الگوریتم ب عنوان نقطه فعلی بوده ب عنوان جواب برگردونه .
حالا مراحلی ک باید بعد از تعیین نقطه فعلی تکرار بشه
یکی از همسایه های نقطه فعلی رو بطور تصادفی انتخاب میکنیم اگر این همسایه بهتر از نقطه فعلی بود ب اون نقطه تغییر وضعیت میده در غیر اینصورت با احتمال[tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex] ب آن تغییر وضعیت میده داخل این فرمول Tدماست DELTA E اختلاف سطح انرژی که به صورت مقدار همسایه-مقدار نقطه فعلی حساب میشه
این الگوریتم تا زمانی پیش میره و تکرار میشه ک دما صفر بشه یعنی داره ب سرد شدن نزدیک میشه و نقطه فعلی میشه جواب
حالا توضیحات شکلی ک من گذاشتم
۴ که دایره نارنجی شده همسایه و ۵ نقطه فعلی ک اختلاف اینا میشه دلتاایی
داخل اسلایدا یه فرمول داده برای دما ک ۱۰تقسم بر گام الگوریتم داخل ستون سوم این همون عدد تصادفی ک باید تولید بشه و با عددی که این فرمول [tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex]بدست میاره مقایسه میکنه اگر بزرگتر بود نقطه پذیرفته میشه وگرنه رد میشه
امیدوارم متوجه شده باشی
Saman، در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۱:۴۳ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

سلام، دوست عزیز ارسال کننده من توضیحات شما را به زیر شکل انتقال داده ام تا پاسخ درست شما در یکجا باشد
دوستان دنبال کننده می توانند برا شرح کلیت به لینک زیر نیز مراجعه کنند

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۱
ارسال:

ziba.O پاسخ داده:

مرسی دوستان ممنون از پاسخ هاتون. مثه اینکه امروز زیادی رو این هنگ کردم فردا دوباره میخونمش. الان واقعا گیجمو نمیفهمم چی به چیه. Sad

ارسال:

ziba.O پاسخ داده:

(۲۴ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۵۲ ب.ظ)monji_421 نوشته شده توسط:  
(24 آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۳۶ ب.ظ)ziba.O نوشته شده توسط:  مرسی دوستان ممنون از پاسخ هاتون. مثه اینکه امروز زیادی رو این هنگ کردم فردا دوباره میخونمش. الان واقعا گیجمو نمیفهمم چی به چیه. Sad
به خودت تند تند بگو نهنگ نهنگ نهنگ مطمئن باش دیگه نمیهنگیBig GrinBig Grin
ببین خواستی بگو این اسلایدو برات بفرستم تیکه تیکه روندشو توضیح داده

آره دوستم اگه میشه برام ایمیلش کن .ببخش زحمته .هیچ جا کامل ننوشته.یا من نمیفهمم. برات ایمیلمو پیام خصوصی میکنم.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۱
ارسال:

shamim_70 پاسخ داده:

پاسخ : RE: simulated annealing

(۲۴ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ ب.ظ)monji_421 نوشته شده توسط:  وقتی دما(T) زیاد است مقدار[tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex] زیاد است و الگوریتم باحتمال بیشتری ب نقاط بدتر از نقاط فعلی میره اما با کم شدن دما این مقدار کم می شه و وقتی T=0 شد الگوریتم متوقف میشه و نقطه فعلی را ب عنوان جواب برمیگردونه

یه عکس پیوست کردم ک روندشو نشون میده هروقت احتمال پذیرش از پذیرش حالت تصادفی کمتر میشه میبینی ک نقطه پذیرش نمیشه
دوست عزیز میشه این گام های تو شکلو با حدول ی توضیحی بدی؟!!
ممنون

ارسال:

so@ پاسخ داده:

(۲۵ آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۰۲ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  
(24 آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ ب.ظ)monji_421 نوشته شده توسط:  وقتی دما(T) زیاد است مقدار[tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex] زیاد است و الگوریتم باحتمال بیشتری ب نقاط بدتر از نقاط فعلی میره اما با کم شدن دما این مقدار کم می شه و وقتی T=0 شد الگوریتم متوقف میشه و نقطه فعلی را ب عنوان جواب برمیگردونه

ممنون

اول یه نقطه ب عنوان نقطه فعلی در نظر میگیره سپس این مراحل ک در زیر میگم تکرار میکن تا زمانی ک الگوریتم متوقف بشه ونقطه ای ک در پایان کار الگوریتم ب عنوان نقطه فعلی بوده ب عنوان جواب برگردونه .
یکی از همسایه های نقطه فعلی رو بطور تصادفی انتخاب میکنیم اگر این همسایه بهتر از نقطه فعلی بود ب اون نقطه تغییر وضعیت میده در غیر اینصورت با احتمال[tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex] ب آن تغییر وضعیت میده داخل این فرمول Tدماست DELTA E اختلاف سطح انرژی که به صورت مقدار همسایه-مقدار نقطه فعلی حساب میشه
این الگوریتم تا زمانی پیش میره و تکرار میشه ک دما صفر بشه یعنی داره ب سرد شدن نزدیک میشه و نقطه فعلی میشه جواب
داخل اسلایدا یه فرمول داده برای دما ک ۱۰تقسم بر گام الگوریتم داخل ستون سوم این همون عدد تصادفی ک باید تولید بشه و با عددی که این فرمول [tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex]بدست میاره مقایسه میکنه اگر بزرگتر بود نقطه پذیرفته میشه وگرنه رد میشه
امیدوارم متوجه شده باشی

ارسال:

shamim_70 پاسخ داده:

(۲۵ آذر ۱۳۹۳ ۰۹:۳۴ ب.ظ)monji_421 نوشته شده توسط:  
(25 آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۰۲ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  
(24 آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ ب.ظ)monji_421 نوشته شده توسط:  وقتی دما(T) زیاد است مقدار[tex]e^{\frac{DeltaE}{T}}[/tex] زیاد است و الگوریتم باحتمال بیشتری ب نقاط بدتر از نقاط فعلی میره اما با کم شدن دما این مقدار کم می شه و وقتی T=0 شد الگوریتم متوقف میشه و نقطه فعلی را ب عنوان جواب برمیگردونه

ممنون

امیدوارم متوجه شده باشی

الان تو سطر سوم این جدول احتمال رو ۰/۴۹۷بدست اوورده!!..ما می گیم حتی اگه مقدار همسایه از حالت جاری بیشترم نبود بازم باید با همین احتمال ۰/۴۹۷به گره جدید بریم!!!!!!!!بعد چجوری اینجا پذیرش رو خیر زده!؟؟

۰
ارسال:

tm.viper پاسخ داده:

اگه تپه نوردی رو فهمیدی....
مثل تپه نوردی عمل میکنه با این تفاوت که در هر مرحله حالت بعدی که انتخاب میشه به صورت تصادفی هستش
حالا اگر این حالت که انتخاب شده از حالت جاری ما بهتر باشه حتما انتخاب میشه
اگر نه با احتمال
e^(dE/T)
انتخاب میشه
در مراحل اولیه احتمال بالا هست و سریع تغییر حالت رو قبول میکنه(مثل ذوب شدن)
اما به مرور زمان این احتمال مقدارش کم میشه

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فناوری اطلاعات ۹۴(جستجوی محلی)simulated annealing و گرادیان LEA3C ۹ ۴,۹۸۲ ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  تابع دما در الگوریتم simulated annealing fatemeh69 ۶ ۳,۷۲۷ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fatemeh69
  الگوریتم جستجوی simulated annealing sadafak7 ۹ ۵,۴۲۸ ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: atharrashno

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close