زمان کنونی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۲۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۱۴ از کتاب پیتر لینز (فصل ۱)؟

ارسال:

post98 پرسیده:

سوال ۱۴ از کتاب پیتر لینز (فصل ۱)؟

سلام

سوال ۱۴ من با قسمت ه به بعدش مشکل دارم

مثلآ گفته در سوال ۱۴ با توجه به این دوتا (الف و ب) حالا بیا L1.L2 و L1 U L2 رو حساب کن.

الف)L1={a^nb^m:n>=0,m>0}

ب) L2={a^nb^2n:n>=0}

اما چیزی که خودم بهش رسیدم همچین چیزی هستش یعنی ضرب L1.L2:

L={a^nb^m a^n b^2n:n>=0,m>0}

آیا همچین چیزی درسته؟ در مورد بقیه هم یه توضیحی بدید .

با تشکر فراوان

فایل‌(های) پیوست شده

۲
ارسال:

fatemeh69 پاسخ داده:

RE: سوال ۱۴ از کتاب پیتر لینز (فصل ۱)؟

سلام زبانی که شما برای L1.L2 بدست آورده اید اشتباه است.
چون زبان L1 مجموعه ی همه ی رشته هایی است که اول یه تعدادی a اومده و بعد یه تعدادی b
و زبان L2 مجموعه ی همه ی رشته هایی است که اول a ها اومده و بعد به تعداد دو برابر آن b اومده
و می دونیم که تو زبان اول تعداد a ها و b ها هر عددی می تونه باشه و تو زبان دوم هم تعداد a ها هر عددی می تونه باشه و فقط تعداد b ها شرط داره که حتما باید دو برابر a ها باشه.
و تعداد a ها در زباندوم ربطی به تعداد a ها در زبان اول نداره و این ها دومجمعه ی کاملا جدا هیتند و حالا ما می خواهیم با عمل الحاق تمام رشته های زبان دوم را به انتهای تک تک رشته های زبان اول بچسبانیم. واضح است که اگر یه رشته ی [tex]a^nb^{2n}[/tex] تو زبان دوم داشته باشم اینو باید به تک تک رشته های زبان اول بچسبونم و اگه فقط به [tex]a^nb^m[/tex] از زبان اول بچسبونم کار غلطی کرده ام
اشتبه شما اینه که هر [tex]a^nb^{2n}[/tex] ای رو فقط به [tex]a^nb^m[/tex] چسبونده اید یعنی گفته اید هر رشته از زبان دوم را که در نظر می گیرم اگه تعداد a ها ی آن مثلا ۷ تا باشه (و b ها ۱۴تا ) اینو فقط می رم به انتهای سمت رشته هایی از زبان اول می چسبونم که a ها شون ۷ تا ( و b ها شون هر چی می خواد ) باشه در صورتیکه باید می اومدید به تمام رشته های زبان اول می چسبوندید نه فقط به یک سری رشته های خاص.

منظورم اینه که وقتی می گید [tex]L_1.L_2=\{a^nb^ma^nb^{2n},\: m>=0,n>=0\}[/tex]
به این معناست که تعداد a ها در تیکه اول و تعداد a ها در تیکه دوم حتما باید برابر باشه که درست نیست

و مجموعه ی صحیح به این صورت است:
[tex]L_1.L_2=\{a^nb^ma^pb^{2p},\: m>=0,n>=0,p>=0\}[/tex]
که در این جا هر رشته ای به فرم [tex]a^pb^{2p}[/tex] رو به انتهای هر رشته ای به فرم [tex]a^nb^m[/tex] چسبانده ایم.

ارسال:

post98 پاسخ داده:

(۰۶ آبان ۱۳۹۳ ۱۱:۴۵ ق.ظ)fatemeh69 نوشته شده توسط:  سلام زبانی که شما برای L1.L2 بدست آورده اید اشتباه است.
چون زبان L1 مجموعه ی همه ی رشته هایی است که اول یه تعدادی a اومده و بعد یه تعدادی b
و زبان L2 مجموعه ی همه ی رشته هایی است که اول a ها اومده و بعد به تعداد دو برابر آن b اومده
و می دونیم که تو زبان اول تعداد a ها و b ها هر عددی می تونه باشه و تو زبان دوم هم تعداد a ها هر عددی می تونه باشه و فقط تعداد b ها شرط داره که حتما باید دو برابر a ها باشه.
و تعداد a ها در زباندوم ربطی به تعداد a ها در زبان اول نداره و این ها دومجمعه ی کاملا جدا هیتند و حالا ما می خواهیم با عمل الحاق تمام رشته های زبان دوم را به انتهای تک تک رشته های زبان اول بچسبانیم. واضح است که اگر یه رشته ی [tex]a^nb^{2n}[/tex] تو زبان دوم داشته باشم اینو باید به تک تک رشته های زبان اول بچسبونم و اگه فقط به [tex]a^nb^m[/tex] از زبان اول بچسبونم کار غلطی کرده ام
اشتبه شما اینه که هر [tex]a^nb^{2n}[/tex] ای رو فقط به [tex]a^nb^m[/tex] چسبونده اید یعنی گفته اید هر رشته از زبان دوم را که در نظر می گیرم اگه تعداد a ها ی آن مثلا ۷ تا باشه (و b ها ۱۴تا ) اینو فقط می رم به انتهای سمت رشته هایی از زبان اول می چسبونم که a ها شون ۷ تا ( و b ها شون هر چی می خواد ) باشه در صورتیکه باید می اومدید به تمام رشته های زبان اول می چسبوندید نه فقط به یک سری رشته های خاص.

منظورم اینه که وقتی می گید [tex]L_1.L_2=\{a^nb^ma^nb^{2n},\: m>=0,n>=0\}[/tex]
به این معناست که تعداد a ها در تیکه اول و تعداد a ها در تیکه دوم حتما باید برابر باشه که درست نیست

و مجموعه ی صحیح به این صورت است:
[tex]L_1.L_2=\{a^nb^ma^pb^{2p},\: m>=0,n>=0,p>=0\}[/tex]
که در این جا هر رشته ای به فرم [tex]a^pb^{2p}[/tex] رو به انتهای هر رشته ای به فرم [tex]a^nb^m[/tex] چسبانده ایم.

ممنون از پاسختون آیا برای L1 U L2 این زبان درسته؟

[tex]L_1 U L_2=\{a^nb^mb^{2n},\: m>0,n>=0\}[/tex]

با توجه به این اینکه {L1 U L2 = { x | x ϵ L1 or x ϵ L2

اینجا x رو چی میتونیم بگیریم؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

fatemeh69 پاسخ داده:

(۰۶ آبان ۱۳۹۳ ۰۸:۳۶ ب.ظ)post98 نوشته شده توسط:  ممنون از پاسختون آیا برای L1 U L2 این زبان درسته؟

[tex]L_1 U L_2=\{a^nb^mb^{2n},\: m>0,n>=0\}[/tex]

با توجه به این اینکه {L1 U L2 = { x | x ϵ L1 or x ϵ L2

اینجا x رو چی میتونیم بگیریم؟

برای من ابهام ایجاد شده زبان L1 تو سوال کتاب لینز که شما عکسشو گذاشتید با زبان L1 که شما تو پست اول این تاپیک تایپ کرده اید فرق داره منظورتون کدومه؟

۰
ارسال:

dokhtare payiz پاسخ داده:

(۰۵ آبان ۱۳۹۳ ۰۶:۰۰ ب.ظ)post98 نوشته شده توسط:  سلام

سوال ۱۴ من با قسمت ه به بعدش مشکل دارم

مثلآ گفته در سوال ۱۴ با توجه به این دوتا (الف و ب) حالا بیا L1.L2 و L1 U L2 رو حساب کن.

الف)L1={a^nb^m:n>=0,m>0}

ب) L2={a^nb^2n:n>=0}

اما چیزی که خودم بهش رسیدم همچین چیزی هستش یعنی ضرب L1.L2:

L={a^nb^m a^n b^2n:n>=0,m>0}

آیا همچین چیزی درسته؟ در مورد بقیه هم یه توضیحی بدید .

با تشکر فراوان
گرامر خواسته دیگه شما چی کار به زبانش دارین!

ارسال:

post98 پاسخ داده:

(۰۵ آبان ۱۳۹۳ ۰۶:۳۳ ب.ظ)dokhtare payiz نوشته شده توسط:  گرامر خواسته دیگه شما چی کار به زبانش دارین!

دوست عزیز خوب اول باید زبانش رو بسازم بعد گرامرش رو بنویسم.

چون گفته ضرب L1.L2 که هر کدوم زبان جدا هستن من زبان ها رو باهم ضرب کردم (تو کتاب پیتر لینز هم دو تا زبان رو ضرب کرده بود)

من زبان رو اینطوری نوشتم L={a^nb^m a^n b^2n:n>=0,m>0}

حالا زبان درسته؟ تا به گرامرش برسیم.

مرسی

ارسال:

dokhtare payiz پاسخ داده:

(۰۵ آبان ۱۳۹۳ ۰۶:۴۱ ب.ظ)post98 نوشته شده توسط:  
(05 آبان ۱۳۹۳ ۰۶:۳۳ ب.ظ)dokhtare payiz نوشته شده توسط:  گرامر خواسته دیگه شما چی کار به زبانش دارین!

دوست عزیز خوب اول باید زبانش رو بسازم بعد گرامرش رو بنویسم.

چون گفته ضرب L1.L2 که هر کدوم زبان جدا هستن من زبان ها رو باهم ضرب کردم (تو کتاب پیتر لینز هم دو تا زبان رو ضرب کرده بود)

من زبان رو اینطوری نوشتم L={a^nb^m a^n b^2n:n>=0,m>0}

حالا زبان درسته؟ تا به گرامرش برسیم.

مرسی
آره درسته

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۹۷۶ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  فصل Np , Np hard nazanin2020 ۱ ۱,۸۳۹ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۸,۳۶۷ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  نظریه زبانها و ماشینها (پیتر لینز) نگارش پنجم sina_r11 ۱۳ ۲۵,۷۸۰ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Z78khosrow_kh
Wink دانلود نظریه زبانهای پیتر لینز ویرایش ۵ + حل armin.sheikh ۵ ۱۱,۵۱۹ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۵۷۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۷,۰۶۴ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  مهمترین فصل های ذخیره و بازیابی مقسمی enofcom ۱۰ ۵,۶۳۴ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: alma1988
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۸۷ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  فروش یک سری کتاب آمادگی برای آزمون آیلتس ، GRE و یک سری کتاب آموزشی انگلیسی و فرانسه niloo72 ۰ ۲,۳۴۵ ۰۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: niloo72

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close