زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۰۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تفریق سیستم مکمل دو

ارسال:

Doctorwho پرسیده:

تفریق سیستم مکمل دو

با سلام خسته نباشید یه سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید و توضیح بدهید
با استفاد از سیستم مکمل ۲ تفریق های زیر را انجام دهید.

الف) ۱۱۰۰۰۰۰ - ۱۰۰

من خودم نظرم برای حلش اینکه البته برای حل الف ابتدا باید عدد اول یعنی ۱۰۰ رو می نویسیم و بعدش عدد دوم رو مکمل ۲ش رو حساب میکنیم که میشه
۰۱۰۰۰۰۰ و بعدش عدد اول یعنی ۱۰۰+۰۱۰۰۰۰۰ جمع میکنیم که برابر میشه با ۰۱۰۰۱۰۰ حاصل تفریق در سیستم مکمل ۲ آیا روشم درسته یا نه ؟ و اینکه اگه غلط چرا غلطه و روشش صحیحش چطوریه ؟
باتشکر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Morris پاسخ داده:

RE: تفریق سیستم مکمل دو

سلام دوست عزیز.

راستش صورت سوال شما برای من روشن نیست.

اگر ممکنه دقیقا صورت سوال کتاب را مطرح کنید.

ارسال:

Doctorwho پاسخ داده:

(۰۱ تیر ۱۳۹۳ ۱۱:۳۱ ب.ظ)Morris نوشته شده توسط:  سلام دوست عزیز.

راستش صورت سوال شما برای من روشن نیست.

اگر ممکنه دقیقا صورت سوال کتاب را مطرح کنید.

سلام خوبید راستش سوال کتاب نیست . من یه جایی دیدم میخواستم بدونم که حاصل تفریق اون دو تا عدد در سیستم مکمل ۲ چند میشه لازم به ذکرهستش که مشحص نکرده که چمع یا تفریق چند بیتی هستش ممنون میشم راهنمایم کنید
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Doctorwho پاسخ داده:

با سلام روش شما هم درست ولی طبق گفته ی این
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
تایپیک در ارسال شماره ی ۱۱ کاربر yaser_ilam_com پاسخی که ایشون گفتند با پاسخ من و شما متفاوت هستش و اینکه میگوییند
در سیستم مکمل ۲ هر گاه در اعمال جمع و تفریق تعداد دو عدد یکسان نبود آنگاه عدد با ارقام کمتر را در نظر گرفته و با توجه به چپ ترین عددش چه صفر و چه یک باشد به تعداد لازم به پشت عدد با ارقام کمتر اضافه می کنیم مثلا برای ۰۰۱۱۱۱۱-۱۰۰ داریم :

تعداد اعداد ۱۰۰ برابر با ۳ و تعداد عدد دوم برابر با ۷ لذا چون چپترین عدد ۱۰۰ یک هست و اختلاف تعداد ارقام دو عدد ۴ پس ۴ تا ۱ به پشت عدد ۱۰۰ اضافه میکنیم میشود ۱۱۱۱۱۰۰ این روش رو باید به کار ببریم چرا صفر پشت اون عدد که تعداد ارقامش کمه قرار نمی دهیم .

بازم ممنونم از راهنمایی هاتون

ارسال:

نازین پاسخ داده:

(۰۲ تیر ۱۳۹۳ ۱۲:۲۹ ب.ظ)reza.mahmodi71 نوشته شده توسط:  با سلام روش شما هم درست ولی طبق گفته ی این
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
تایپیک در ارسال شماره ی ۱۱ کاربر yaser_ilam_com پاسخی که ایشون گفتند با پاسخ من و شما متفاوت هستش و اینکه میگوییند
در سیستم مکمل ۲ هر گاه در اعمال جمع و تفریق تعداد دو عدد یکسان نبود آنگاه عدد با ارقام کمتر را در نظر گرفته و با توجه به چپ ترین عددش چه صفر و چه یک باشد به تعداد لازم به پشت عدد با ارقام کمتر اضافه می کنیم مثلا برای ۰۰۱۱۱۱۱-۱۰۰ داریم :

تعداد اعداد ۱۰۰ برابر با ۳ و تعداد عدد دوم برابر با ۷ لذا چون چپترین عدد ۱۰۰ یک هست و اختلاف تعداد ارقام دو عدد ۴ پس ۴ تا ۱ به پشت عدد ۱۰۰ اضافه میکنیم میشود ۱۱۱۱۱۰۰ این روش رو باید به کار ببریم چرا صفر پشت اون عدد که تعداد ارقامش کمه قرار نمی دهیم .

بازم ممنونم از راهنمایی هاتون

سلام بله ایشون کاملا درست می گن (من اشتباه کرده بودم) البته در سیستم بدون علامت مثلا۱۰۰برابر۰۱۰۰ است(سیستم ۴ بیتی)ولی تو مکمل ۱ و مکمل ۲ و باعلامت ۱۰۰=۱۱۰۰(سیستم ۴ بیتی)یعنی دی بی علامت به آخرین بیت سمت چپ نگاه نمی کنیم چه ۱ باشه چه ۰ ،همان ۰ می ذاریم ولی تو باعلامت و مکمل ۱ ومکمل۲ به اخرین بیت سمت چپ نگاه می کنیم.
در مکمل ۲---->a-b=a+(mokamelle 1)b+1

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۲۲,۴۳۲ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  تغییرات کتاب سیستم عامل جدید سیستم عامل sima84 ۱ ۲,۵۸۸ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Question کدام یکی ؟ سیستم عامل مقسمی یا سیستم عامل موسوی طیبی (پوران پژوهش) javad94 ۲۲ ۲۴,۶۵۷ ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ۰۲:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: agha_Yahya
  ۳ کتاب مرجع برای تجزیه تحلیل سیستم شغل تحلیل گر سیستم hadiranji ۱ ۳,۸۲۳ ۲۰ دى ۱۳۹۶ ۱۱:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Mahla_EEL
  سیستم عامل و مقاله سیستم عامل morweb ۱ ۳,۱۲۳ ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: gncooeler
  مرجع امتحان "تجزیه تحلیل سیستم ها " برای "کارشناس تحلیلگر سیستم" hadiranji ۰ ۳,۰۳۷ ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hadiranji
  سیگنال سیستم کامپیوتر (گرایش هوش) با سیگنال سیستم برق یکیه؟ Amir_94 ۲ ۲,۶۸۸ ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ ۰۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: signal_micro
  [سیستم عامل] درصد سرباری CPU با وجود DMA (فصل یک سیستم عامل) sMohammad ۱ ۱,۹۷۶ ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ ۰۱:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  درخواست کتاب دست دوم سیستم عامل پارسه maryka ۱۰ ۶,۹۹۴ ۱۴ دى ۱۳۹۵ ۰۹:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: AmirAliL
  مکمل پذیری . شبکه -- گسسته پوران wskf ۱ ۹۷۲ ۱۲ دى ۱۳۹۵ ۰۵:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close