زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۴۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال فیزیک!

ارسال:
۱۸ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۳۹ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ تیر ۱۳۹۰ ۰۱:۳۰ ق.ظ، توسط Maryam-X.)
سوال فیزیک!
سوال:
در یک کارخانه‌ی صنعتی یک نوار تسمه و دو غلتک داریم که در انتهای نوار در بالا و پایین قرار گرفته اند و در بازه های زمانی مشخص یک ورقه از جنس طلا روی نوار تسمه از وسط دو غلتک عبور می کنه و بعد در آنطرف به مسیر خودش ادامه می ده.غلتک‌ها با سرعت مساوی حرکت می کنند.
اگر غلتک های ما دچار مشکل شوند به گونه ای که غلتک بالایی با سرعت ۱/۵ برابر غلتک پایینی بچرخد چه اتفاقی برای ورقه‌ی طلا که از وسط آن دو عبور می کند می افتد؟؟؟

زندگی ، همیشه فریاد زدن نیست ...، بلکه صدای آرامی است که در انتهای روز می گوید: فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
۱
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال:
۱۸ تیر ۱۳۹۰, ۰۲:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ تیر ۱۳۹۰ ۰۲:۱۸ ب.ظ، توسط mosavat.)
RE: سوال فیزیک!
ورقه طلا( اگر نازک و انعطاف پذیر باشد )جمع خواهد شد‌،

البته بسته به اینکه غلتک بالایی سریعتر بچرخد یا غلتک پایینی‌، بصورت بالا چین یا پایین چین جمع خواهد شد( در اینجا بصورت بالاچین جمع خواهد شد )

و چنانچه ورقه طلاسخت و سفت و محکم باشد‌، احتمالا تسمه نقاله آسیب خواهد دید و چرخ دنده های دو غلتک( و مخصوصا غلتک کندتر که در مقابل حرکت مقاومت میکند )ساییده خواهد شد
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Maryam-X
ارسال:
۱۸ تیر ۱۳۹۰, ۰۳:۵۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ تیر ۱۳۹۰ ۰۳:۵۴ ب.ظ، توسط Fardad-A.)
سوال فیزیک!
[سوالتون کلا" ایراد داره:
پاسخ عملی سوال: اصولا" نیروی محرکه(موتور) به یکی از غلطکها وصل میشه نه به هر دو. علی القاعده هم از دید مدار منطقی یکی master و یکی slaveهست.Cool غلطک اصلی یا مستر میتونه سرعتش تندتر از دیگری باشه و بنابراین اتفاق نمی افته واون یکی دیگه هم هماهنگ میشه.

پاسخ فیزیکی: منظور از سرعت سرعت خطی هست یا سرعت چرخشی. اگه سرعت خطی باشه و دو غلطک نیروی محرک جدا داشته باشند اختلاف سرعت باعث کشیده شدن نوار نقاله و پاره شدن یا کش اومدن اون میشه اگه پاره بشه ورق طلا می افته زمین.Big GrinTongue
اگه کش بیاد تسمه روی غلطکها شل میشه و بدلیل لیزخوردن یا همون بکس باد غلطکها میچرخند و تسمه فقط لیز میخوره و حرکت نمیکنه.
اگه منظور سرعت زاویه ای است بنابه فرمول[tex]V=R\omega[/tex]

وقتی میشه قضاوت کرد که شعاع غلطکها را بدونیم مثلا" اگه غلطک کندتر شعاعش ۵/۱ برابر باشه هیچ اتفاقی نمی افته.

نکته سوال همین ورق طلاست که هوش و ذکاوت سرشار طراح رو میرسونهBig GrinTongueBig Grin

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر ............ یادگاری که در این گنبد دوار بماند..
.
۰
۰
ارسال:
۱۹ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۱۰ ق.ظ
سوال فیزیک!
مرسی از پاسخ هاتون
ولی فکر کنم درست منظور رو نرسوندم!
موتور غلتک‌ها از تسمه جداست .
تا حالا کارواش های صنعتی رو دیدید که ماشین بعد از اینکه آب و کف روش ریخته میشه میره جلو از بین دو غلتک خیلی بزرگ عبور می کنه تا خشک بشه و از اون ور می یاد بیرون.. یه چیزی تو این مایه‌ها منتها غلتک های ما بر خلاف برس های کارواش که عمودی و ایستاده هستند افقی و در بالا و پایین تسمه قرار گرفتند.

هر غلتکی موتور خودش رو داره و سرعت یا چرخش هر کدوم به دیگری ربط نداره.

منظور از بیشتر شدن سرعت اینه که چرخش غلتک بالایی تند‌تر میشه.

ورقه‌ی طلامون هم وقتی روی تسمه قرار می گیره سفت و به صورت یک ورق دراز مستطیلی است. "قابل انعطاف" هست ولی نه اونجوری که کش بیاد یا ذوب بشه!اونقدر نازک نیست.

خب حالا یک بار دیگه اندیشه کنید.

زندگی ، همیشه فریاد زدن نیست ...، بلکه صدای آرامی است که در انتهای روز می گوید: فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
۱
۰
ارسال:
۱۹ تیر ۱۳۹۰, ۰۱:۱۳ ق.ظ
سوال فیزیک!
بنظر میرسد سرکاریم!!!
مریم خانم بخش سرگرمی یه جای دیگری است.
شما اندیشه کنید که سوالتون چه ربطی به استخدام داره؟؟؟ !!!!!

.
۰
۰
ارسال:
۱۹ تیر ۱۳۹۰, ۰۱:۰۹ ب.ظ
سوال فیزیک!
"منتظر" چنین پستی بودم!!
به نظرم جای تاپیک درسته.سرگرمی نیست.ربطشو تو پست های بعدی می گم!
حالا با خیال راحت اندیشه کنید...

۱
۰
ارسال:
۱۹ تیر ۱۳۹۰, ۰۵:۰۰ ب.ظ
سوال فیزیک!
بنظرم بهتره اول بگید. من مدام وسوسه میشم که تاپیک را بدلیل خارج بودن از موضوع تالار ببندم.TongueBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

.
۰
۰
ارسال:
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۳۶ ق.ظ
سوال فیزیک!
به نظر من با سرعت تسمه پایینی حرکت می‌کنه Smile درسته که بالای دورش ۱/۵ برابره. اما نیرویی که وارد می‌کنه نمی‌تونه به وزنی که ورقه سنگین طلا داره (به نظر من) فایق بیاد پس اتفاقی که میافته اینه که‌: نقاله بالایی واسه خودش می‌چرخه و این طلای بیچاره رو می‌سابه( تا اگه در پایان کار چیزی ازش موند به مقصد برسه) و نقاله پایینی هم بیچاره می‌شه و جور بالاییه رو هم می‌کشه.( اگه طلاهه سبک باشه که دیگه هیچی! هیچ پیش‌بینی‌ای نمی‌شه کرد!)

من برم هر جای دنیا قلب من دست تو گیره
۰
۰
ارسال:
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۳۷ ق.ظ
سوال فیزیک!
آهان یه چیزی: اگه تسمه‌های خیلی محکم نباشند به قول فرداد یه ۴ تا بکس عوض می‌کنه (در حد نصف سرعت) که به سرعت پایینی برسه.

۰
۰
ارسال: #۱۰
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۰۱:۲۵ ق.ظ
سوال فیزیک!
این سوال استخدامی کارخانه تولید انبوه ورقه طلا بوده؟؟؟/
راستی اینروزا یک سازمانی از من خواسته ۴۰ تا سوال تستی برای آزمون استخدامی طرح کنم. یک دستورالعمل ۵ صفحه ای هم داده. خوبه همین سوال مریم خانم را بذارم تو سوالها؟؟؟

.
۰
۰
ارسال: #۱۱
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۰۱:۳۵ ق.ظ
چند وقت پیش داشتم با برادرم در مورد اشتغال حرف می زدم.گفت این ،سوالی بوده که ۶ سال پیش توی مصاحبه‌ی استخدامی ازش پرسیدند.(تازه اون موقع مدرکش دیپلم بود)
این ،یک نمونه سوال های مصاحبه‌ی استخدامیه که به نظرم لازمه بچه‌ها قبل از رفتن سر جلسه روشون کار کنند.
این از جواب آقا فرداد
--------------------------------------------------------------------------------------------
شما فرض کنید ورقه های طلا سبک اند.(ورقه‌ی طلا داریم نه شمش طلا)
اصلا فرض کن یک ورقه‌ی آلومینیم رو جایگزین کردیم.Shy
جواب‌ها دارند جالب می شنTongue

۰
۰
ارسال: #۱۲
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۰۱:۵۳ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ تیر ۱۳۹۰ ۰۱:۵۹ ق.ظ، توسط admin.)
سوال فیزیک!
اون وقت بستگی به میزان صیقلی بودن سطح طلا داره Smile
در صورتی که میزان اصطکاک بین سطح بالایی و طلا بیشتر از وزن طلا باشه و اصطکاک به اندازه‌ای باشه که بتونه بر تکانه جابه‌جایی ورقه طلا غلبه کنه، طلا با سرعتی بین ۱ تا ۱.۵ حرکت خواهد کرد. سرعت بستگی به وزن و اصطکاک داره. هرچقدر اصطکاک زیاد باشه و وزن کم -> سرعت به ۱.۵ نزدیک‌تر. اگه اصطکاک صفر باشه یا به اندازه‌ای نباشه که بتونه بر تکانه حرکت غلبه کنه همون اتفاق سنگین بودن طلا می‌افته.

اما نکته انحرافی قضیه هم اینه که: این سطوح چقدر شل هستند. طبیعیه که اگه سطح آزادی داشته باشه (یعنی طلا مجبور نباشه که به دو تا سطح متصل باشه) با همون سرعت پایینی جلو می‌ره.

اما حالت بسیار نادر اینه که طلا به دو تا سطح مثل چسب چسبیده باشه. توی این حالت سرعت ۰ می‌شه! و نقاله حرکت نمی‌کنه.

۰
۰
ارسال: #۱۳
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۰۲:۰۰ ق.ظ
سوال فیزیک!
سوالات استخدامی خیلی عوض شده.
الآن در این دستورالعملی که واسه من اومده سطح سوالات -تعداد سوالات محاسباتی -کاربردی بودن و واقعی بودن -بی ابهام بودن سوالات -وقت صرف شده برای پاسخگویی هر سوال برای افراد با سطح اطلاعات مختلف- اینکه سوال به کدام درس یا دروس پایه یا تخصصی دانشگاهی مربوط میشه -اینکه سوال عینا" در منابع دانشگاهی نباشه و اینکه سوالات دقیقا" با چه هدفی طرح شده و.... مطرح شده.

.
۰
۰
ارسال: #۱۴
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۰۲:۰۸ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ تیر ۱۳۹۰ ۰۲:۱۲ ق.ظ، توسط Maryam-X.)
وااااااااااااایAngel
یه راهنمایی می کنم.
ورقه‌ی طلا از یک طرف وارد دو غلتک میشه از طرف دیگه میاد بیرون و به راه خودش ادامه می ده.
در حالت عادی که غلتک‌ها هماهنگ کار می کنند.ورقه صاف و مستقیم وارد بین دو غلتک میشه و همونطور صاف خارج میشه.
انگار نه انگار اتفاقی افتاده.
ولی در حالتی که غلتک‌ها هماهنگ کار نکنند به نظر من وقتی ورقه بین دو غلتک میره خم میشه.یعنی صاف بیرون نمیاد.چون در این حالت دیگه نیرویی که از دو طرف بهش وارد میشه دیگه مساوی نیست.
حالا شما بگید به کدوم سمت و میزان خم شدن به چه پارامترهایی بستگی داره.Idea

(۲۱ تیر ۱۳۹۰ ۰۱:۲۵ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  این سوال استخدامی کارخانه تولید انبوه ورقه طلا بوده؟؟؟/
راستی اینروزا یک سازمانی از من خواسته ۴۰ تا سوال تستی برای آزمون استخدامی طرح کنم. یک دستورالعمل ۵ صفحه ای هم داده. خوبه همین سوال مریم خانم را بذارم تو سوالها؟؟؟

آره بزار سرکاریه خوبیه!Tongue
(ما کارخونه‌ی تولید ورقه‌ی طلا داریم تو ایران؟؟؟؟؟؟!!!)

۱
۰
ارسال: #۱۵
۲۱ تیر ۱۳۹۰, ۰۲:۱۹ ق.ظ
سوال فیزیک!
بهر حال این واسه استخدام یک مهندس کامپیوتر که خیلی دور از ذهنه.حالا واسه مهدس مکانیک یه چیزی. البته همانطور که قبلا" گفتم حتما" خم شدگی رخ نمیده ممکنه کشیدگی اتفاق بیفته.
اونکه راجع به کارخانه گفتم محض شوخی بود وگرنه کلا" طلا را بصورت شمش تولید میکنند نه ورق!!!!

.
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کتاب های ارشد فیزیک پزشکی mahsa76 ۰ ۲,۹۱۹ ۰۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۴:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa76
  اندازه حافظه مجازی - منطقی - فیزیکی wskf ۰ ۱,۳۳۵ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: wskf
  تبدیل آدرس منطقی به فیزیکی در سیستم عامل شیما جان ۱ ۳,۰۱۵ ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: delete4all
  یک سوال در فیزیک (مبحث القا) سیدرضا بازیار ۱ ۲,۲۲۶ ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ۰۳:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  فروش دو جلد کتاب فیزیک هالیدی ehsaan_gh ۰ ۱,۱۹۳ ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ ۰۸:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: ehsaan_gh
  همزمانی ساعتهای فیزیکی در پروتکل زمان شبکه یا همون NTP کنکوری ۰ ۱,۴۸۲ ۰۲ دى ۱۳۹۳ ۰۶:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: کنکوری
  مفهوم فضای آدرس فیزیکی و منطقی zeinab ۵ ۹,۳۳۲ ۰۹ آبان ۱۳۹۳ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: maryam.iii
  انتخاب رشته ازکارشناسی فیزیک به ارشد parya20 ۲ ۲,۴۹۲ ۰۸ آبان ۱۳۹۳ ۰۵:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: negar.v
  تغییر رشته از فیزیک به مهندسی نرم افزار صبا موسوی ۱۳ ۱۰,۴۹۳ ۰۱ شهریور ۱۳۹۳ ۰۱:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: CATIGA
  نشان 'هول‌وک' برای فیزیک‌دان ایرانی مقیم بریتانیا sahar salehi ۰ ۱,۳۷۷ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: sahar salehi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close