زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۵۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

برخی تجربیات من در مورد انتخاب رشته ی علوم کامپیوتر

ارسال:
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳, ۰۲:۵۸ ق.ظ
سلام
من سال قبل در مورد انتخاب رشته ی علوم کامپیوتر، تحقیق کرده بودم. نکاتش رو که سال قبل در یک فایل آورده بودم اینجا میارم شاید کمک کنه برای انتخاب رشته. هرچند مال سال قبله ولی فکر کنم نسبت به امسال وضعیت خیلی تغییری نکرده. یک مقدار مطالب، زیاد هست ولی فکر کنم امکان نتیجه گیری ازش دارید!

گرایشهای علوم کامپیوتر: سیستم های کامپیوتری بیشتر به نرم افزار شبیه است. سیستم های هوشمند که شبیه هوش مصنوعی است. نظریه ی محاسبه، محاسبات علمی که بیشتر ریاضی تر است.

دانشجوی شریف (۱): سه درس اجباری دارید (منطق، نظریه علوم، محاسبات ماتریسی). سپس از ۲تا سبد با دروسی که انتخاب می کنید در گرایش مورد نظر می روید. نظریه محاسبه خیلی شبیه نظریه زبانهاست. منطق پیشرفته، پیچیدگی، نظریه محاسبه پیشرفته، هوش مصنوعی توزیع شده و ... سایر دروس هستند. دروس گرایش محاسبات علمی: محاسبات ماتریسی، CG (هندسه محاسباتی). معمولا از مبتدی شروع می کنند به تدریس و نگران پیش نیاز نباشید. درسها کلا ریاضی هستند. برنامه نویسی زیادی ندارید (شاید مدل کردن یک قضیه برنامه نویسی داشته باشد). پروژه ها معمولا برنامه نویسی دارد. ابزار REPAST (یک کتابخانه برای جاوا) خوب است. علوم کامپیوتر فاز ریاضی زیاد دارد.

دانشجوی شریف (۲): اتوماتا و نظریه محاسبات خوب است بخوانید. کمی جبر خطی برای محاسبه ماتریسی بد نیست. تعداد دروس ارائه شده زیاد نیست. نظریه علوم، منطق، پیچیدگی محاسبه، محاسبات ماتریسی برنامه نویسی ندارند. کار عملی خیلی کم است. در پایان نامه میشه برنامه نویسی کار کنید. موضوع نرم افزاری قبول می کنند ولی باید علمی باشد. پایان نامه خیلی ها کار تحقیقی است.

*دانشجوی شریف (۳): *نظریه محاسبه کتاب مارتین را بخوانید. هاپ کرافت هم خوب است. کتاب فارسی ترجمه مایکل سیبسر دانشگاه یزد هست ولی غلط املایی دارد. برای آشنایی بد نیست. *در گرایش نظریه محاسبه، پایه آن نظریه زبانها و نظریه محاسبه است. *برای گرایش دانشگاه تهران (بیوانفورماتیک) بیشتر ساحتمان داده و طراحی الگوریتم مهم است. *دروس: نظریه علوم کامپیوتر (=مرور نظریه محاسبه و اتوماتا)، منطق برای علوم کامپیوتر، محاسبات ماتریسی، بقیه دلخواه (نظریه محاسبه پیشرفته، پیچیدگی محاسبه و ...) *دکتر زارعی روی الگوریتم ها و محاسبات کار می کند شاید به نرم افزار شبیه تر باشد. *اساتید: زارعی، خزایی، مهدوی، رمضانیان، دانشگر.

یکی از اساتید علوم کامپیوتر: *تفاوت مهندسی و علوم در ارشد کمتر می شود. چون تخصصی تر می شود. *برای نظریه پیش نیاز بگیرید (نظریه محاسبات) *مبانی ترکیبیات و منطق دروس مناسبی برای خواندن در تابستان هستند *مرجع نظریه محاسبات: Automata Theory Languages & computations John E. Hopcraft که ۷ فصل اول مبانی (=نظریه زبانها) است.

دانشجوی دانشگاه تربیت معلم: *درسها با مهندسی خیلی فرقی نمی کرد ولی ۴ واحدی بودند. بیشتر نرم افزاری و الگوریتمی بودند. الگوریتم، ساختمان و نظریه محاسبات درسهای مهم بودند. سخت گیرتر از مهندسی بودند (به خاطر دانشکده ریاضی) *نظریه محاسبه ادامه نظریه زبانها، مسائل NP-Hard و تصمیم پذیری و ... سخت تر از نظریه زبانها بود. بیشتر ریاضی تر بود. *برای خارج رفتن، از مهندسی کامپیوتر شاید بهتر باشد چون علوم پایه است. برخی جاها اصلا مهندسی نرم افزار ندارند و به جای آن علوم کامپیوتر دارند. *برای بازار کار مهم این است که چه کاری بلدید نه چه دانشگاهی رفتید. *درسهایی که خودش گرفته (شبیه هوش هستند): محاسبات نرم، یادگیری ماشین، آمار احتمالات فازی، داده کاوی، پردازش تکاملی( شامل شبکه عصبی و فازی) *بهینه سازی فرایافتار بنیان (شامل الگورتیم های تکاملی)، ارزیابی کارایی شبکه. *در کل راضی بوده است

دانشجوی دانشگاه امیرکبیر (گرایش سیستم های کامپیوتری): *دروس: نظریه علوم، هوش پیشرفته، نظریه شبکه ها، طراحی نرم افزار پیشرفته همگی ۴واحدی *پایان نامه: لزومی نیست مرتبط با گرایش باشه و کلا هر کاری می تونی انجام بدی و بستگی به استاد راهنمات داره که اونم هیچ اجباری تو انتخابش نیست.

فارغ التحصیل دانشگاه اصفهان (کارشناسی): *درسهای مهم لیسانس: سیستمهای اطلاعاتی مدیریتی، نظریه محاسبات هاپکرافت. راجرز را توصیه کرده بودند. *نظریه محاسبه ادامه نظریه زبانهاست. ماشینهای تورینگ به بعد، جالب است. *طبق سرفصل های نظریه پیشرفته حدود ۴۰% مفاهیم مربوط به دوره لیسانس بوده. *درسهای توصیه شده برای خواندن در تابستان: نظریه+کامپایلر+محاسبات *مباحث مشترک محاسبه پذیری با دوره لیسانس: کولموگروف، تورینگ، مجموعه های ب و ب.ش *بازار کار: بیشتر در جنبه های ریاضی به کار می برند. *رشته برای خارج خوب است.

*فارغ التحصیل ارشد دانشگاه تهران: *سه گرایش دارد (الگوریتم یا بیوانفورماتیک که به نرم افزار شبیه تر است، کوانتوم که نظری است، ترکیبیات که مربوط به گسسته است. و منطق محاسباتی) *دروس: الگوریتم موازی، ترکیبیات، نظریه علوم کامپیوتر (محاسبات و ماشین تورینگ)، یادگیری ماشین، بیوانفورماتیک، الگوریتم پیشرفته *پروژه آزاد هستید *در گرایش منطق دروس ۳ واحدی شدند که احتمالا باید دروس تمام گرایش ها را بگذرانید.
۵
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: fatemeh69 , Marjan Asiaee , n_amiry , pooyaa , peymanhaji , mehrdad_tclh , mashaheer , RezaTaheri , zarisa , hmd1
ارسال:
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳, ۱۰:۰۴ ق.ظ
ممنون از راهنمایی های خوبتون
خیلی بهم کمک کرد

ای آموزنده ی توانا به من علمی بیاموز که سودمند باشد و مبارک
تا از آن چراغی بسازم که راه را به من نشان دهد ودر آن راه تو را بجویم و دیگران را به سوی تو بخوانم
ای راهنمای گمراهان.
محمد مهدی رسولی
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Computer92

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گرایش های علوم کامپیوتر alisaaa ۴ ۳,۷۵۸ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ۰۴:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemhamidi
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۶۷۷ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
  کارشناس دادگستری رشته کامپیوتر sepid ۰ ۸۸۸ ۲۵ تیر ۱۴۰۱ ۰۱:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: sepid
  رشته ای مهندسی کامپیوتر sanjeshserv1 ۰ ۱,۰۶۳ ۰۲ تیر ۱۴۰۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sanjeshserv1
  کمک فوری برای مصاحبه استخدامی رشته هنراموزی کامپیوتر hamide.m ۳ ۴,۰۴۰ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
Wink انتخاب رشته شانی ۱۰ ۴,۶۴۰ ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ ۰۴:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۲,۰۵۱ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
Lightbulb مراحل دقیق انتخاب رشته ی کنکور دکتری (۱۴۰۰) Mr. Rezaei ۶ ۳,۶۰۷ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۵:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  انتخاب رشته و مصاحبه دکترا هوش مصنوعی۱۴۰۰ ۱neda ۴ ۳,۶۳۱ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
Video انتخاب رشته ... Amir-Reza ۵ ۳,۰۹۹ ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: kambiz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close