زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۲:۰۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۳۷ ساختمان ۹۲ آی تی

ارسال:

sahar-it88 پرسیده:

سوال ۳۷ ساختمان ۹۲ آی تی

سلام.مگه حذف یک عنصر دلخواه از هیپ او n نیست؟من جواب تشریحی ۹۲ دارم گفته جواب گزینه ۴ میشه یعنی هرسه تا جمله با logn انجام میشه[تصویر:  245516_nu6e6e6y.jpg]

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: سوال ۳۷ ساختمان ۹۲ آی تی

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۳۲ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  سلام.مگه حذف یک عنصر دلخواه از هیپ او n نیست؟من جواب تشریحی ۹۲ دارم گفته جواب گزینه ۴ میشه یعنی هرسه تا جمله با logn انجام میشه
در کل حذف بستگی به این داره که کلید را باید پیدا کنیم و بعد حذف کنیم یا کلید پیداست و ما صرفا باید حذف کنیم

تو این سوال چون گفته حذف کلید دلخواه ، یعنی ما جای کلید را میدونیم کجاست و بر این اساس زمان حذف میشه logn
درج هم که کاملا واضحه از مرتبه logn هست

اما اگر ندونیم اون کلید دقیقا کجاست اول باید پیداش کنیم و بعد حذف کنیم که مرتبه جستجو میشه n چون توی هیپ مرتبه جستجو میشه n

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۳۹ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  اما اگر ندونیم اون کلید دقیقا کجاست اول باید پیداش کنیم و بعد حذف کنیم که مرتبه جستجو میشه n چون توی هیپ مرتبه جستجو میشه n

مرتبه جستجو تو آرایه هیپ که مرتبه میشه logn نمیتونیم از این استفاده کنیم؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  مرتبه جستجو تو آرایه هیپ که مرتبه میشه logn نمیتونیم از این استفاده کنیم؟
مرتبه جستجو در آرایه هیپ مرتب (توجه کن هم آرایه و هم مرتب) مرتبه logn هست
ولی اینجا نه آرایه است و نه مرتب .
آرایه صعودی یک هیپ هست ولی عکسش درست نیست

پس اگر بخوای درخت هیپ را مرتب کنی nlogn زمان لازم داره و یا اگه بخوای هیپ را ببری توی یه آرایه زمان n لازمه پس در کل جستجو در هیپ logn نمیشه

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

بله مرسی

۰
ارسال:

sahar-it88 پاسخ داده:

Re: سوال ۳۷ ساختمان ۹۲ آی تی

این عکسو ببینید کتاب مقسمیه اینجا هم گفته عنصر دلخواه
[تصویر:  245525_ybeze6uh.jpg]

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۷ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  این عکسو ببینید کتاب مقسمیه اینجا هم گفته عنصر دلخواه
در مورد این عکس ، خب هر کسی نظر خودشو در مورد واژه دلخواه داره.
شاید من اشتباه میگم ، و شاید مقسمی.
بهر حال من اگه بودم این تست را نمیزدم چون نمیدونستم منظور از عنصر دلخواه چی هست؟
مثلا به نظر من دلخواه اینه که یه عنصر همینجوری عشقی انتخاب کن و حذف کن. این عشقی که میگم نیازی به جستجو نداره . ولی احساس میکنم زمانی که میگه "حذف یک کلید خاص یا مورد نظر" اونوقت این دیگه دلخواه نیست

اینا فقط نظر منه. شاید اشتباه باشه

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۳ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  خب بعد اینکه جستجو کردیم حذف کردیم نباید هیپ مرتب کنیم؟
نه، هیپ نیاز به مرتب سازی نداره بلکه نیاز به اصلاح داره. یعنی بعد از حذف باید آرایه هیپ یا درخت هیپ را الگوریتم heapify با مرتبه logn روش انجام بدیم که ساختار هیپ حفظ بشه

۰
ارسال:

sahar-it88 پاسخ داده:

Re: RE: سوال ۳۷ ساختمان ۹۲ آی تی

اما اگر ندونیم اون کلید دقیقا کجاست اول باید پیداش کنیم و بعد حذف کنیم که مرتبه جستجو میشه n چون توی هیپ مرتبه جستجو میشه n
[/quote]

خب بعد اینکه جستجو کردیم حذف کردیم نباید هیپ مرتب کنیم؟

ارسال:

mehdi.m2 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۳ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  اما اگر ندونیم اون کلید دقیقا کجاست اول باید پیداش کنیم و بعد حذف کنیم که مرتبه جستجو میشه n چون توی هیپ مرتبه جستجو میشه n

[/quote]

اینجا گفته اعداد دلخواه a1,...,an توی برگ ها هستن پس با توجه به صورت سوال وقتی می گه حذف عنصر دلخواه مثلا ما a5 رو حذف می کنیم
بعد از حذف اخرین عنصر رو جای اون مقدار که حذف کردیم می زاریم و با logn مقایسه (فقط توی اون قسمت که حذف رو انجام دادیم به سمت بالا و اخرین عنصر(می شه ۲logn=Ologn) مقایسه ها رو انجام می دیم) ساختمان داده مثل قبل می مونه دقت کنید این minheap نیست فقط شبیه اون هستش.

ارسال: #۱۰

saminmir پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۱ ب.ظ)mehdi.m2 نوشته شده توسط:  
(14 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۳ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  اما اگر ندونیم اون کلید دقیقا کجاست اول باید پیداش کنیم و بعد حذف کنیم که مرتبه جستجو میشه n چون توی هیپ مرتبه جستجو میشه n

اینجا گفته اعداد دلخواه a1,...,an توی برگ ها هستن پس با توجه به صورت سوال وقتی می گه حذف عنصر دلخواه مثلا ما a5 رو حذف می کنیم
بعد از حذف اخرین عنصر رو جای اون مقدار که حذف کردیم می زاریم و با logn مقایسه (فقط توی اون قسمت که حذف رو انجام دادیم به سمت بالا و اخرین عنصر(می شه ۲logn=Ologn) مقایسه ها رو انجام می دیم) ساختمان داده مثل قبل می مونه دقت کنید این minheap نیست فقط شبیه اون هستش.
[/quote]

اگه صورت سوال خوب بخونید گفته هر گره داخلی مقدار کوچیکترین فرزندش را نگه میدارد پس از حذف عنصر دلخواه از مرتبه logn میشه..

۰
ارسال: #۱۱

sahar-it88 پاسخ داده:

Re: RE: سوال ۳۷ ساختمان ۹۲ آی تی

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۳ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(14 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۷ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  این عکسو ببینید کتاب مقسمیه اینجا هم گفته عنصر دلخواه
در مورد این عکس ، خب هر کسی نظر خودشو در مورد واژه دلخواه داره.
شاید من اشتباه میگم ، و شاید مقسمی.
بهر حال من اگه بودم این تست را نمیزدم چون نمیدونستم منظور از عنصر دلخواه چی هست؟
مثلا به نظر من دلخواه اینه که یه عنصر همینجوری عشقی انتخاب کن و حذف کن. این عشقی که میگم نیازی به جستجو نداره . ولی احساس میکنم زمانی که میگه "حذف یک کلید خاص یا مورد نظر" اونوقت این دیگه دلخواه نیست

اینا فقط نظر منه. شاید اشتباه باشه

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۳ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  اما اگر ندونیم اون کلید دقیقا کجاست اول باید پیداش کنیم و بعد حذف کنیم که مرتبه جستجو میشه n چون توی هیپ مرتبه جستجو میشه n
نه، هیپ نیاز به مرتب سازی نداره بلکه نیاز به اصلاح داره. یعنی بعد از حذف باید آرایه هیپ یا درخت هیپ را الگوریتم heapify با مرتبه logn روش انجام بدیم که ساختار هیپ حفظ بشه
[/quote]

پس من نتیجه گرفتم که دلخواه توی این سوال یعنی عشقی حذف کن پس بعدش باید هرم بازسازی کرد با زمان logn درسته؟

ارسال: #۱۲

masoud67 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۷ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  پس من نتیجه گرفتم که دلخواه توی این سوال یعنی عشقی حذف کن پس بعدش باید هرم بازسازی کرد با زمان logn درسته؟
این نظر من در مورد واژه دلخواه بود. شاید من دارم اشتباه میکنم
ولی بازسازی هرم logn میشه درسته

۰
ارسال: #۱۳

sahar-it88 پاسخ داده:

خب اونیکه شما گفتی اگه دنبال حذف یک عنصر خاص هستیم با زمان n دنبالش میگردیم بعد حذف، بعد باید heapify انجام بدیم با زمان logn حالا مرتبش چی میشه؟

ارسال: #۱۴

hosshah پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۰ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  خب اونیکه شما گفتی اگه دنبال حذف یک عنصر خاص هستیم با زمان n دنبالش میگردیم بعد حذف، بعد باید heapify انجام بدیم با زمان logn حالا مرتبش چی میشه؟

همون n میشه

ارسال: #۱۵

masoud67 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۰ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  خب اونیکه شما گفتی اگه دنبال حذف یک عنصر خاص هستیم با زمان n دنبالش میگردیم بعد حذف، بعد باید heapify انجام بدیم با زمان logn حالا مرتبش چی میشه؟
اول باید عنصر خاص را پیدا کرد که میشه زمان n. شما تو درخت یه پیمایش بزنی پیداش میکنی که این پیمایش در زمان n انجام میشه. درخت هیپ مثل دودویی نیست که به صورت دودویی بشه جستجو را در logn انجام داد
بعد از پیدا کردن عنصر ، حالا حذفش میکنی که باید اون عنصر را یا با دوران یا با همون heapify برعکس (دقیق یادم نیست چه جوری بود)، عنصر را به برگ میاری و حذف میکنی. چون روال حذف در هیپ معمولا واسه ریشه هست نه واسه کلیدهای داخلی ولی کلیدهای داخلی هم میشه شبیه سازی کرد
پس در کل میشه زمان جستجو n
زمان Heapify یا دوران logn
زمان کل (n + logn = O(n

۰
ارسال: #۱۶

sahar-it88 پاسخ داده:

از هر دوی شما ممنون و سپاسگذار هستمSmile

ارسال: #۱۷

hosshah پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۵ ب.ظ)sahar-it88 نوشته شده توسط:  از هر دوی شما ممنون و سپاسگذار هستمSmile

خواهش میکنم ولی من کاری نکردم جناب مسعود همه کاره بود

حالا آقا مسعود من یه سوال فنی بپرسم
پیاده سازیه ساختمان داده هیپ توی کامپیوتر مگه نمیتونه به صورت آرایه باشه؟
خب اگه ما یه آرایه هیپ داشته باشیم و همه عملیات رو روی همین انجام بدیم نمیشه؟؟؟

ارسال: #۱۸

masoud67 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۳ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  حالا آقا مسعود من یه سوال فنی بپرسم
پیاده سازیه ساختمان داده هیپ توی کامپیوتر مگه نمیتونه به صورت آرایه باشه؟
خب اگه ما یه آرایه هیپ داشته باشیم و همه عملیات رو روی همین انجام بدیم نمیشه؟؟؟
چرا میشه. شما از کامپیوتر جون بخواه.
درخت یا تو آرایه پیاده میشه و یا تو لیست پیوندی. پس هیپ را میشه آورد تو آرایه ولی این هیپی که میاد تو آرایه لزوما مرتب نیست. و اگر مرتبش کنی ، دیگه اون درخت هیپی که تو ساختار شکل هست نخواهد بود

ارسال: #۱۹

hosshah پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۸ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  چرا میشه. شما از کامپیوتر جون بخواه.

آره درسته مرتب نیست اما قبول داری باز هم با همون logn میشه یه عنصر رو تو این آرایه پیدا کرد؟

ارسال: #۲۰

hosshah پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۰ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  آره درسته مرتب نیست اما قبول داری باز هم با همون logn میشه یه عنصر رو تو این آرایه پیدا کرد؟

ولش کن جواب نده
آدمیزاده دیگه سوتی میده Wink

۰
ارسال: #۲۱

sahar-it88 پاسخ داده:

مرسی کلا ملتفت شدمBig Grin

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Question بهترین منبع ساختمان داده برای کنکور ارشد marvelous ۱۰ ۱۱,۴۲۶ ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۰۷:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: msnmkh
  فیلم آموزش ساختمان داده negin_bt ۰ ۹۹۲ ۲۰ مهر ۱۴۰۱ ۰۷:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: negin_bt
  معرفی کتاب برای ساختمان داده siamakaf ۲ ۴,۲۲۸ ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: siamakaf
  ساختمان داده و پایگاه داده پارسه امیدوار ۴ ۴,۰۰۴ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۶,۳۸۳ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  چگونگی پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشان ۹۹-۱۴۰۰ edumoshaver1 ۰ ۱,۸۵۷ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: edumoshaver1
  منبع ساختمان داده RASPINA ۷ ۷,۲۶۳ ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ۰۱:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۳۴ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
Question فرادرس برای ساختمان داده marvelous ۷ ۵,۷۷۱ ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۳۷ ب.ظ
  معرفی منبع خوب برای ساختمان داده alireza9819 ۴ ۵,۱۹۷ ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۵۸ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close