زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۲۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال گسست از کنکور پارسه قسمت شمارش

ارسال:

mahsalove پرسیده:

سوال گسست از کنکور پارسه قسمت شمارش

سوال سختیه من که متوجه ج طراح نشدم,اگه کسی متوجه شد لطفا توضیح بده!
۱۹۹۱ نفر دور یک دایره ایستاده اند.با شروع از نفر اول در جهت حرکت عقربه های ساعت این افراد به ترتیب اعداد ۱,۲,۳,۱,۲,۳و ......را به زبان می آورند. هر کسی عدد ۲ یا ۳ را به زبان آورد باید دایره را ترک کند.بازی تا وقتی که فقط یک نفر دور دایره باقی بماند ادامه پیدا می کند.فرد باقی مانده کیست؟!
من فکر می کردم از قضیه جوزف حل میشه ولی ج طراح سوال:
۱۸۹۴
ج تشریحی رو گذاشتم اینم نتیجه گرفته شده :
f(1991)=1894

اگه کسی متوجه ج طراح میشه توضیح بده ممنون میشم!

۰
ارسال:

soheila2012 پاسخ داده:

RE: سوال گسست از کنکور پارسه قسمت شمارش

من با روش خودم که یکم هم طولانی بود و تونستم بهش جواب بدم.
همیشه با همین روش اجرا میکنم منطق خواصی نداره!!!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

ممنون از توضیحتون ولی همون روش خودتونو تو همین سواله خاصم می گفتید خوب بود!

۰
ارسال:

soheila2012 پاسخ داده:

امیدوارم متوجه بشی!!....
چند تا عدد رو مینویسم بعد طبق سوال چیزی که ازم میخواد رو روش اجرا میکنم و میبینم که چطوری اعداد دارن خط میخورن مثلا مضرب ۲ و یا ۳ از بین گزینه ها اونایی که بر این اعداد بخش پذیرن که حذف میشن و ادامه...
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سلام. توی هر مرحله که از اولین حالت تا آخرین حالت پیش میریم حدود دو سوم از افراد حذف میشن. با توجه به تعداد افراد، اولین حذف از اول صف مشخص میشه. با استفاده رابطه بازگشتی میشه جملات باقی مونده رو مشخص کرد. ۳ حالت داریم:
باقی مونده تعداد افراد بر ۳ برابر ۰ باشه:
در این حالت دو نفر آخر صف در اولین پیمایش حذف میشن و اولین عضو صف در پیمایش دوم باقی میمونه. اگه ۳n عنصر داشته باشیم پس از یه پیمایش این اعداد رو داریم:
۱ ۴ ۷ ۱۰ ۱۳ ۱۶ ...
پس n عدد با مقدار ۳k-2 داریم. پس برنده به ازای ۳n نفر دنباله ۱ تا ۳n مشابه با برنده به ازای n نفر اعداد دنباله فوق میشه. فرض کنید در حالت n عضوی, عضو mام برنده میشه. این عضو برابر ۳m-2 هست. رابطه بازگشتی میشه [tex]f(3n)=3f(n)-2[/tex].
باقی مونده تعداد افراد بر ۳ برابر ۱ باشه:
همون دنباله ۱ ۴ ۷ ۱۰ ۱۳ ۱۶ ... رو داریم؛ ولی با این تفاوت که اینجا اعداد ۱ و ۴ حذف میشن و اولین عضوی که میمونه ۷ خواهد بود. در واقع n+1 عدد میمونه. ولی دو عدد اولش حذف خواهد شد. رفتار این دنباله مشابه دنباله n-1 عضویه و اعداد دنباله هم ۳k+4 هستن. رابطه بازگشتی دوم نتیجه میشه.
باقی مونده تعداد افراد بر ۳ برابر ۲ باشه:
همون دنباله قبلی با n+1 عضو رو خواهیم داشت که در این مرحله فقط اولین عضو حذف میشه. اولین عضو باقی مونده این مرحله ۴ خواهد بود و رفتار این حالت مشابه با حالت n جمله ای میشه. اعداد دنباله متناظر با ۳k+1 هستن. به دنباله سوم میرسیم.

با توجه به اینکه [tex]f(1)=f(2)=f(3)=1[/tex] باید به یکی از این ۳ جمله برسیم.

موفق باشید.

ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۱۹ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. توی هر مرحله که از اولین حالت تا آخرین حالت پیش میریم حدود دو سوم از افراد حذف میشن. با توجه به تعداد افراد، اولین حذف از اول صف مشخص میشه. با استفاده رابطه بازگشتی میشه جملات باقی مونده رو مشخص کرد. ۳ حالت داریم:
باقی مونده تعداد افراد بر ۳ برابر ۰ باشه:
در این حالت دو نفر آخر صف در اولین پیمایش حذف میشن و اولین عضو صف در پیمایش دوم باقی میمونه. اگه ۳n عنصر داشته باشیم پس از یه پیمایش این اعداد رو داریم:
۱ ۴ ۷ ۱۰ ۱۳ ۱۶ ...
پس n عدد با مقدار ۳k-2 داریم. پس برنده به ازای ۳n نفر دنباله ۱ تا ۳n مشابه با برنده به ازای n نفر اعداد دنباله فوق میشه. فرض کنید در حالت n عضوی, عضو mام برنده میشه. این عضو برابر ۳m-2 هست. رابطه بازگشتی میشه [tex]f(3n)=3f(n)-2[/tex].
باقی مونده تعداد افراد بر ۳ برابر ۱ باشه:
همون دنباله ۱ ۴ ۷ ۱۰ ۱۳ ۱۶ ... رو داریم؛ ولی با این تفاوت که اینجا اعداد ۱ و ۴ حذف میشن و اولین عضوی که میمونه ۷ خواهد بود. در واقع n+1 عدد میمونه. ولی دو عدد اولش حذف خواهد شد. رفتار این دنباله مشابه دنباله n-1 عضویه و اعداد دنباله هم ۳k+4 هستن. رابطه بازگشتی دوم نتیجه میشه.
باقی مونده تعداد افراد بر ۳ برابر ۲ باشه:
همون دنباله قبلی با n+1 عضو رو خواهیم داشت که در این مرحله فقط اولین عضو حذف میشه. اولین عضو باقی مونده این مرحله ۴ خواهد بود و رفتار این حالت مشابه با حالت n جمله ای میشه. اعداد دنباله متناظر با ۳k+1 هستن. به دنباله سوم میرسیم.

با توجه به اینکه [tex]f(1)=f(2)=f(3)=1[/tex] باید به یکی از این ۳ جمله برسیم.

موفق باشید.

مرسی از پاسختون ولی هنوز واسه من یخورده گنگه!چرا یه بار ۴ رو حذف کردید یه بار نکردید!بعد اگه در نظر بگیریم ج شما درسته حالا من چه جوری به عدد باقیمانده برسم!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۲۰ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۰۵ ق.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  مرسی از پاسختون ولی هنوز واسه من یخورده گنگه!چرا یه بار ۴ رو حذف کردید یه بار نکردید!بعد اگه در نظر بگیریم ج شما درسته حالا من چه جوری به عدد باقیمانده برسم!

دقیقاً همون روش پارسست. برای خط خوردن ۱ و ۴ به مثالهای زیر دقت کنید:

۹=۳n:
۱
۲x
۳x
۴
۵x
۶x
۷
۸x
۹x
---------
۱
۴x
۷x

تیره ها برای جدا کردن دوره هستن.

۷=۳n+1:
۱
۲x
۳x
۴
۵x
۶x
۷
---------
۱x
۴x
۷

۸=۳n+2:
۱
۲x
۳x
۴
۵x
۶x
۷
۸x
---------
۱x
۴
۷x

دو عضو پشت هم باید حذف بشن. در حالت اول، ۸ و ۹ حذف شدن. در حالت سوم فقط ۸ حذف شد و یکی دیگه حذف بشه. پس ۱ هم حذف میشه و عملاً از ۴ شروع میکنیم. توی حالت دوم بعد از انتخاب ۷ دو عضو باید حذف بشن. پس ۱ و ۴ حذف میشن.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نکات کلیدی در چاپ کاتالوگ (قسمت اول) melinaa ۰ ۱,۷۸۵ ۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: melinaa
  تست ۸۸ علوم کامپیوتر فصل شمارش arefeh.hp ۵ ۴,۲۷۵ ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۶:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Sepideh96
  یک سوال از ضریب جمله در فصل شمارش مه سااا ۱ ۱,۷۲۸ ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  منابع کنکور شبکه و رایانش امن shahryar711 ۱ ۳,۱۰۳ ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shahryar711
  داوطلب کنکور ارشدی که معلم شد edward71 ۳ ۲,۶۴۲ ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: mzha
  شمارش تعداد miss دکتری ۹۶ arash691 ۲ ۱,۹۳۵ ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: arash691
  پوران قسمت پایپ لاین wskf ۱ ۱,۴۳۲ ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  ۶۰۰ مساله | مقدمات و شمارش | سوال ۱۱.۶ Happiness.72 ۱ ۱,۶۴۸ ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ۰۲:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  محاسبه ضریب عبارت(بخش شمارش) Saman ۴ ۲,۱۰۴ ۰۷ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  مشکل در حل مسئله ۴ در قسمت مسائل حل شده انتهای فصل ۲ کتاب استاد یوسفی sMohammad ۴ ۳,۱۳۷ ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۵:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mostafa74

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close